'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Vrijdag 16 September 1661. i\egeiide Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. i\o. 696. Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZÜIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 39 m. Ondergang 6 u. 9 m. Zondag 18 Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Gelijkheid van dagen nacht. "Vrijdag 23 Nieuwe Maan. Zaterdag 24 Israël. Nieuwjaar. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 Sept. 1881. De miliciens der lichting 1881, die bij de troepen te paard zijn in gelijfd, en na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn ge zonden, moeten Maandag 3 October in werkelijken dienst opkomen om geoefend te worden. Evenals in vorige jaren is door den Minister van Oorlog verlof ver leend aan de militairen die den Israë- litischen godsdienst belgden, bij gele genheid van hunne kerkelijke feesten in de laatste helft van deze en de eerste helft van de volgende maand. Israëlitische militairen, die in hun ne woonplaats dienen, zullen op de bedoelde feestdagen vrjj zjjn van dienst. Amsterdam, 12 September. Met het oog op het steeds vermeerderend aantal landverhuizers naar New-York, heeft de directie der Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij besloten in de maand October, inplaats vau twee, drie stoomschepen naar Amerika uit te rusten. Amsterdam, 13 September. Het Ned. stoomschip »Medea," van Ko ningsbergen naar Kopenhagen, is 11 dezer des avonds in de Kjogebocht door een Engelsche stoomboot aan gevaren en gezonken. De bemanning is gered en te Kopenhagen aange bracht. Oosterend op Texel, 14 Sept. Eenige onzer ingezetenen hebben hst plan gemaakt om hier eerlang weer een harddraverij te doen houden. De laatstgehouden harddraverij alhier, voor 3 jaren, voldeed in alle opzich ten en werd door vele bezoekers met belangstelling bijgewoond. 't Plan is om alleen paarden van Texel mee te laten dingen, terwijl een flinke prijs en premie zal worden uitgeloofd. Moge goed weer het landelijk feest begunstigen. Oude-Schild, 15 Sept. Nu eenige garnalenvisschers van hier voor een kokerij te Nieuwediep zijn begonnen te visschen, denken ook onze garnalenvisschers er aan om binnenkort te laten aanvangen met het garnalen visschen. Yoor de kokers zelf schjjnen er in dezen tjjd van het jaar nog geene groote voordeel en aan te zijn verbonden. Vele visschers, die zoo lang wer keloos en zonder verdiensten waren, vinden door deze werkzaamheden ge woonlijk een goed middel van bestaan. Er zijn circulaires verspreid met het doel bijdragen te verzoeken voor de oprichting van een Magdalenahuis I een toevluchtsoord voor ongehuwde moeders. Van het voornemen om die stichting nabij Wageningen te doen verrgzen, is afgezien, daar de plaatsing te Zetten thans verkieslijker voorkomt. Reeds is aldaar een terrein van ruim 3 hektaren aangekocht, waarop het gebouw zal verrgzen. Mej. C. W. Swellengrebe), te Rotterdam, heeft zich bereid verklaard, de haar opgedragen taak van directrice te aanvaarden. Men schrijft uit Heusden: Nadat de omliggende plaatsen dezen winter zulk een treurig lot hadden ondergaan door de overstrooming, volgde daarop een prachtige zomer, die de hoop bij den landman deed herleven. Er waren alle teekens, dat de schade, door de waterramp geleden, weer spoedig door een goeden oogst te boven zou worden gekomen. Hoe is die hoop teleurgesteld Eerst de regen, die onophoudelijk met stroo men uit het luchtraim viel, en daar van het natuurlgk gevolg dat er een opeenhooping van water ontstond. Op de wallen van Heusden staande, ontwaart het oog, waar het ook heenblikt, niets dan water en nog eens water. Het tegenoverliggend eiland Neder-Hemert levert een droe vig schouwspel opde waarden, welke grootendeels gemaaid zijn, loopen onder water, en de landman haast zich het natte gras of toemaat naar zjju binnenvelden te rijden, waar hij echter kans heeft, dat het later naar de mestvaalt kan worden gebracht. Binnen in het dorp is het nog droe viger gesteld. Veldvruchten die hun halven wasdom niet hebben bereikt, worden met een angstige gejaagdheid uitgerooid, zoodat men niet weet wat er mede aan te vangen, daar ze voor de consumptie nog niet goed zgn. Wel komen er gunstige berichten, dat boven het water vallende is, maar eer die val deze streken bereikt heeft, moet er nog heel wat water hierheen stroomen, zoodat binnen één of twee dagen de beesten, die minstens nog twee maanden in de weide moesten loopen, naar de stallen zullen moeten gebracht worden. Niets dan armoede staat den kleinen hoer dan ook te wachten. Deze toestand duurt reeds jaren zoo voort. Veel is er gesproken, en vele petitiën zgn er geteekend om een goede uitwatering te krggen door het heropenen van het oude Maasje, maar tot nog toe zonder resultaat. Mogen de Kamers in hun eerstvol gende zitting tot een goed besluit hieromtrent komen Ten tweeden male, in korten tijd, heeft te Asenrag, gem. Maasniel, eene poging tot moord plaats gehad. Zekere M. P., van minder gunstige zijde in die bnurt bekend, vorderde jl. Zondagavond zgne vrouw uit haar ouderlijk huis terug, alwaar zg met haar kinderen intrek genomen had. De schoonvader kwam tusschenbeide, verbood M. P. den toegang tot zijn huis, waarna deze op hem een re volverschot loste. De oude man viel bewusteloos neer, doch bleek niet getroffen te zgn. De dader is voort vluchtig. Een huismoeder te Amsterdam, bezig zijnde aardappelen te schillen, uitte dezer dagen de klacht dat men zoo veel klei aan de aardappelen liet zitten, welke kleiklonters men de menschen voor aardappelen liet betalen. Hare klaagtonen verkeerden echter weldra in gejuich toen zg, half in de klei, welke een aardappel omgaf, en half in de vrucht gegroeid, een zwaren gouden ring vond, welke ver moedelijk met de mest naar het land was gevoerd. Berlgn, 13 Sept. Het officieele militaire blad (Armeeverordnungs- blatt) is heden met een rouwrand verschenen en bevat eene verordening des Keizers, waarbij wegens het over igden van prins Frederik der Neder landen aan de officieren van het tweede regement der garde en van het Westfaalsche regement infanterie No. 15 de rouw voor acht dagen voorgeschreven en tevens bepaald wordt, dat het regement No. 15 de naam van prins Frederik zal big ven dragen. j Longbranch, 13 Sept: De heer Garfield heeft heden voor de eerste maal het bed verlaten en een half uur op een leunstoel doorgebracht, zonder dat hij vermoeidheid gevoelde. Hij zal hiermede dagelijks voortgaan, zoolang de toestand gunstig blgffc. De ontsteking aan de long vermindert. Sinds geruimen tgd werd er van de verdere lotgevallen van het eigenaardige Russische paleisschip sLivadia" niets meer vernomen. Wat men er nu van leest, ziet er treurig genoeg uit. Na menigerlei ongeval is het schip in de Krim aangekomen. Te Odessa werd het onderworpen aan het onderzoek van marine-officie ren. Deze hebben geadviseerd, het schip te sloopen en het materieel te bezigen tot het bouwen van kanon- neerbooten op de Don en van kruisers. Het vaartuig zou niet zeewaardig zgn. Zgn neiging om te rollen is zeer groot, de snelheid matig en het ma terieel niet zonder gebreken. Wijders is het niet sterk genoegeen en ander gewis voldoende tot afkeuring van het zoo kostbare schip. De luitenant Bove, de makker van Nordenskjöld op de beroemde reis van de »Vega," is naarBuenos- Ayres gegaan, ten einde aldaar de toebereidselen te treffen voor een Italiaansche expeditie, die van Buenos- Ayres uit een ontdekkingsreis zal ondernemen naar Patagonië en naar de antarcitische zeeën. De expeditie heeft een wetenschappelijk karakter. Zg zal Genua den 3cn October e. k. verlaten. Te Liverpool is dezer dagen weder een nieuw dok voor de scheep vaart geopend. Als oen bewijs hoe zeer de handel en scheepvaart van Liverpool gedurende deze eeuw zgn toegenomen, kunnen de volgende op gaven strekken: In 't begin dezer eeuw werden op 650,000 ton koop waren inkomende rechten geheven thans klimt dat cjjfer tot bjjna 8 millioen ton. Ten jare 1844 bestonden te Liver pool 27 dokken, thans 158; de op pervlakte water dier handelsinrichting was in het eerstgemelde jaar 122 acres; de gansche oppervlakte was in 1846 slechts 506 acres, thans is die geklommen tot 1545 acres. De lengte der dokken te Liverpool en en Birkenhead langs den waterkant gemeten is Sl/3 mjjl. Zaterdag werd te Londen nit Australië het vleesch aangevoerd van 4000 schapen en 100 runderen. Het was een proefneming, en zij is uit stekend gelukt. Het vleesch dat uit muntend was, ging tegen 4% tot 51/., stuiver het pond gereedelgk van de hand. Eindelijk, nn de brandbare stof fen in de petroleumbronnen te Kras- silnikow verteerd waren, is Zondag het vuur van zelf uitgedoofd en heeft men geen ongelukken te betreuren. De schade is echter aanzienlijk, daar de bronnen geheel verwoest zgn. Wat de oorzaak van het onheil is heeft men niet kunnen ontdekken. Ruim 10 dagen heeft het vernielend element voortgewoed. Te Weenen is een van die eigen aardige werkstakingen uitgebroken, waarvan men zich geen goede voor stelling kan maken in landen, waar niet eenzelfde trek tot een goed glas bier landgenooten van alle rangen en standen broederlijk vereenigt. Hoe zon men in zulke landen eene werkstaking onder bierdrinkers kunnen tot stand brengen In eene stad als Weenen echter gaat dit wel. De prijzen van het bier waren in den laatsten tgd in de Oostenrgksche hoofdstad aan houdend hooger geworden, zonder dat zelfs de billijkste bierdrinker daarvoor eenige geldige reden kon bespeuren. Daarom hebben nu de verbruikers besloten, geen bier te drinken vóór de brouwers het weer tegen de vroegere billgke prijzen leveren. De brouwers blijven echter op hun stuk staan, en troosten zich met de hoop, dat zulk een werkstaking niet lang kan duren. Het is nu de vraag wie 't. het langst kan vol houden. Sedert Berlgn een »millioen- stadt" is geworden is de bedelarg aldaar sterk toegenomen. Van 1 Januari van dit jaar tot ultimo Au gustus zgn er niet minder dan 23,320 bedelaars opgepakt. Onder deze behooren 21,212 mannen, 1295 vrouwen en 813 kinderen beneden den leeftijd van twaalf jaar. Van het mannelijk bedelpersoneel zgn 2481 met een vermaning op vrge voeten gesteldaan 459 is een correctioneele straf opgelegd en de overige gedurende eenige dagen in verzekerde bewaring gehouden. Van 813 kinderen werden 363 naar gestichten overgebracht, alwaar zg zullen worden opgevoed. Vergelgkt men het aantal opge pakte bedelaars gedurende hetzelfde tgdperk in de jaren '80 en '81 met elkander, dan blijkt dat een aan merkelijke vooruitgang" in dat op zicht bestaat, want de politie heeft er in de eerste acht maanden van dit jaar 4959 meer van 's heeren straten verwijderd dan in het jaar 1880. Miss Aïasa, de bekende dieren- temster, begaf zich jl. Zaterdag te Grenoble, waar een rondreizende me nagerie voorstellingeu geeft, in het hok bij twee jonge leeuwen, die dienzelfden dag waren aangekomen. Een dier nieuwelingen vloog plot seling de dierentemster aan. Er volgde een worsteling,die vijf minuten aanhield. Nu viel de een, dan de ander op den grond. Het bloed stroomde door het hok. Men opende toen de schuif van de hokken der beren en wolven en door hun ver schijning afgeleidlieten de leeuwen hun prooi los; de ongelukkige was gered. De toeschouwers verkeerden in vreeselijken angst, doch die zgn top punt bereikte, toen men bemerkte, dat de deur van het hok, dat on middellijk aan de zaal grensde, was opengelaten. Naar de Moniteur Vinecole be rekent, zal de wgnoogst in Frankrjjk, dit jaar ongeveer 30,000.000 hl. bedragen, tegen 20,677,472 hl. in 1880. De Parijsche straatroovers heb ben het tegenwoordig op de huurkoet siers begrepen, 's Avonds huren zij met hun tweeën of drieën een fiaker, betalen den koetsier vooruit een goede vracht, teneinde hem te bewegen nog zoo laat een verren tocht buiten de stad te doen, en als zij op een een zaam plekje gekomen zgn, stggen ze uit, vallen den koetsier aan, mishan delen hem als hij tegenstand biedt en ontrooven Hem zijn beurs, die na tuurlgk op het einde van den dag in den regel vrij goed gevuld is. Dan verdwgnen zij in de duisternis en de koetsier mag bigde zgn, als hij nog in staat is zonder hulp, waarop hg tot den volgenden morgen zou moeten wachten, naar de stad terug te keeren. Alles geschiedt op groote schaal in Noord-Anierika. Een reiziger, een rijtuig op den openbaren weg in een afgelegen oord aan te houden en te berooven, dat zgn nietigheden, waarvoor men met verachting de schouders ophaalt. Maar een gan- schen trein staande te houden, vele honderden reizigers, als met een en kelen slag uit te schudden tot op het kleedingstuk dat ieder zoowat 't naast aan 't lijf is, dat heet het rooverswerk op zgn Amerikaansch drijven. Op 7 dezer reed een trein van Chicago tegen het vallen van den avond door het woud. Onverhoeds ontwaardt de machinist het signaal om te stoppen. Nauwelijks is hieraan voldaan of een oorverdoovende knal van geweer- en pistoolschoten vervult het hart der reizigers met angst en schrik. Tegelijkertijd klinkt het wild in het rond: Stijg uit! Leg af wat je aan waarde bg je hebt, of je bent een kind des doods." Eenige roovers springen op den trein en vorderen dat de ambtenaar der maatschappij, belast met het overbrengen van een som ten bedrage van 50,000 dollars, die zal afgeven. Deze weigert standvastig, niettegen staande men hem een revolver op de borst zet. Intusschen waren enkele rappe gasten met een moker aan 't beuken op de jjzeren geldkist, die

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1