*T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 901. Dinsdag 4 October 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. toonnoinent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Adlvortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. N1 EU W8TIJ DINGEN HELDER, 4 Oct. 1881. Naar aanleiding van achter staande annonce, maken we onze lezers attent op de-voorstelling, heden avond te geven in 't lokaal Tivoli, door den heer] Maju. Wie een aan- genamen avond wil doorbrengen en tevens iets leeren, dat] wellicht veel malen gehoord maar nog nooit aan hem aanschouwelijk is voorgesteld, ga de rertooning van den sterrenhemel enz. zien en zal zich de genomen moeite niet beklagen. We vertrouwen dan ook, dat de heer Maju een volle zaal zal hebben en de bezoekers zich perfect zullen amnseeren. Texel, 2 October. Ofschoon de geheele lading spoor rails uit het schoenerschip »Janti- na" geborgen is, heeft men er nog niet in mogeu slagen 't schip van het strand te werken. Thans wordt, op het rapport der experts, andermaal beproefd hot schip af te brengen. Iudieu de poging ge lukt, zal men uiet f 500 en bjj mis lukking met f 150 beloond worden. Als bergloon is f 2 per rail gebo den de bergers eischen evenwel f 2,50. Oostorend, 1 October. Onze harddraverij op gisteren is naar wensch geslaagd. Bijzonder fraai weer begunstigde het feest en had vele honderden toeschouwers naar de kampplaats gelokt. Aan den wedstrijd werd door 18 paarden deel genomen, met dezen uitslag: Prijs f 65, behaald door den heer S. P. Koning, van Oosterend, le premie f 25, gewonnen door den heer Aug. Keijser, van den Burg 2e premie f 10, door den heer Herman Roeper, van de Waal. 't Vuurwerk, na af loop der feestelijkheden ontstoken, slaagde eveneens goed en werd door vele belangstellenden bijgewoond. Dat de dan&lustigen zich overigens in de logementen niet onbetuigd lie ten, laat zich gemakkelijk raden. Door een daartoe benoemde Commissie, zijn de woningen voor hoofd-officieren en hoofdambtenaren op 's Rijks marinewerf te Amsterdam op den duur voor bewoning onge schikt verklaard, en zonden de ver anderingen aan die woningen met een vernieuwing geljjk staan. Daar om wordt op de begrooting voor 1882 uitgetrokken het halve bedrag, benoodigd voor een blok van negen nieuwe woonhuizen. De hiertoe be trekkelijke bescheiden, bestaande uit een rapport met twee berekeningen, zgn ter griffie der Tweede Kamer ter inzage voor de leden nedergelegd. Het bedrag dat op de begroo ting der marine voor 1882 aan pen sioenen en onderstand voorkomt, be draagt f 960,004, of ongeveer 2/25 der geheele begrootiDg, die f 12,015,079.331/s is. Omtrent de nalatenschap van wglen Z. K. H. prins F red er ik en het al en niet bestaan van een testament heeft >Het Vaderland' »van goederhand" de navolgende bijzonderheden vernomen »Een notarieel testament heeft de Prins niet nagelaten: wel bestaat er een eigenhandig door hem geschre ven uiterste wilsbeschikking, die door de vorstelijke erfgenamen is aange nomen en dus de beteekenis van een gewoon testament heeft gekregen. L)it document is door den hofmaar schalk van prins Frederik, graaf M. v. Limburg Stirum gevonden ter plaatse, hem weinige uren voor het afsterven door zijn Z. K. H. aan gewezen. Het is de bepaalde wensch der hooge erven, dat aan elke;|be paling dezer beschikking overeen komstig de bedoeling van den over ledene gevolg worde gegeven- Graaf Stirum, wien de Prins bij het aan wijzen van de plaats, waar de be schikking geborgen was tevens de zelfstandige regeling van zijn nalaten schap opdroeg, is door de erfgenamen excutenr testamentair erkend. >Van een man als zoo edeldenkend als prins Frederik, mocht het ver wacht worden,'dat hg hen, die jaren in vertrouwelijke betrekking tot hem stonden sommigen genoten dit voor recht meer dan een halve eeuw of die hem dienden, hetzg in hooge waardigheid of in lageren rang niet onbeloond of onverzorgd zou achter laten. »De beschikking bevat dan ook bepalingen, welke een nieuw getui genis geven van de genegenheid van den Vorstelijken meester jegens allen die bij hem in betrekking waren. Niet enkel de hofdignitarissen, ook zij die behoorden tot het gewone dienst of stalpersoneel, behouden hun bezoldiging als levenslang pensioen. Diegenen onder het lager dienstper soneel, wier dienstjaren nog te gering waren om voor pensioen in aanmerking te komen, ontvingen van de hooge erfgenamen een ruime geldelijke uitkeering. i> Verschillende liefdadige en andere instellingen, welke de ondersteuning of begunstiging van den vorst ge noten, zijn mede mildelgk bedacht; in de eerste plaats de »Louisastichting" te Amsterdam, een instelling door den Prins in het leven geroepen, waaraan hij den naam schonk zgner on vergetelijke gemalin en voor welker onderhoud hij met onbekrompen hand zorgde. »Dat bij deze wilsbeschikking aan Z. M. den Koning en aan Z. K. H. Alexander der Nederlanden aanzien lijke legaten vermaakt zijn gelijk een der bladen heeft gemeld is onjuist. Al wat door enkelen is geschreven omtrent de hoegrootheid der nalaten schap, berust op onderstellingen. De waarde der aanzienlijke en zeer verspreide bezittingen van den over ledene is nog onmogelijk te te bepalen. Voor het verkrijgen eener globale taxatie worden maanden gevorderd en met het opmaken van den vol- ledigen inventaris zal minstens een jaar gemoeid zgn. Behalve het Paleis in het Voor hout, het landgoed »De Pauw" met de daaraaugrenzende en daartoe be- hoorende buitenverblijven onder Was senaar en het paleis te Berlgu, bezat prins Frederik nog goederen in Silezië, Polen en Neuland. Over de bezit tingen in Neuland voerde prins Von Wied reeds bg het leven van zijn schoonvader het beheer. Naar men meldt, was de Scbe- veningsche haringschuit Arie en Daniël," schipper D. Pronk, reeder A. De Niet, op 22-September 11. ter hoogte van Doggersbank, op 54° NB. bg zwaar weder. De schuit kreeg een stortzee over, welke 4 man van dek sloeg. Een hunner dreef wel s/4 uur onder het vaartuig en werd toen aan boord gehaald, doch levenloos. Onder de over boord geslagenen wa ren een broeder van den schipper en diens zoon. Men schrijft pit Rotterdam aan het U. DDe politie doet nasporingen omtrent een voorval, dat wellicht met een misdrijf in verband staat. Dinsdag werd iii deu Singel, bij Pompeubrug, drijvende gevonden een schouder en voorarm met hand van een volwasen persoon, alles in ver gevorderden staat van ontbinding ver- keerende. Dezer dagen deed zich te Zwolle het zeldzame geval voor, dat op de uitvoering van een particulier werk aldaar, dat geraamd is op ruim 16 duizend gulden, door niemand was ingeschreveia, zooals gezegd wordt omdat niemand met den particulier, voor wiens rekening het werk zou geschieden, te doen wil hebben. In den loop van één week zijn door de politie te Leeuwarden twee schandelijke diefstallen van gelijk- soortigen aard ontdekt. Het eerste geval betrof een vgftal lieden, wegens diefstal van granen uit een pakhuis. De knechten, in wie men vertrouwen stelde, schijnen reeds lang op die wijze hun meester te hebben bena deeld en vonden in een schipper van elders een opkooper. Zaturdag legde de politie de hand op drie personen de een, sedert elf jaar als meester knecht bij een handelsfirma werk zaam, had een belangrijke partij lijn zaad ontvreemd en aan een schipper voor geringen prgs verkocht, diens knecht was mede bij de zaak betrok ken. Daar de meesterknecht ook hier het volste vertrouwen zgner patroons genoot, viel hem de diefstal des te gemakkelijker; bovendien lag de schip per in de onmiddellijke nabijheid van het pakhuis. Meer dan een arbeiders gezin wordt door deze schandelijke handelingen in kommer en armoede gebracht. Een trevrige trouwplechtigheid had Woensdagmorgen ten zes uren in Weenen plaats. Een jonkman, Eduard Hiettler genaamd, die lang in betrekking had gestaan tot een jonge vronw, Juliana Paschinger ge- heeten, bg wie hij twee kinderen had, was wegens moord ter dood veroordeeld. Eenige verzachtende omstandigheden deden hem gratie verwerven en zijn straf werd nu in 15 jaren tuchthuis straf veranderd. Daarmede was echter 's Keizers genade niet uitgeput; de misdadiger kreeg ook vergunning, vóór hij zijn straf onderging, een wettig huwelijk aan te gaan met zijne bruid en dat huwelijk werd thans ingezegend. Hiettler droeg voor deze gelegenheid een nieuw gevangenispak, Juliana Paschinger een eenvoudige zwarte japon, met een kanten doekje over het hoofd. Geen vreemdeling werd in de kerk toegelaten. De bruid lag voor het altaar geknield en bad weenende, tot haar bruigom werd binnengeleid. Toen stond zg op en droogde hare tranen. Hiettler wilde haar de hand reiken, doch herinnerde zich bijtijds dat hij dit nog niet mocht. Toen alle be ambten aanwezig waren, nam de geestelijke het woord, hg herinnerde het paar aan de plichten die zg door die verbintenis op zich namen en wees de bruid vooral op bare plichten tegenover de kinderen, die voor haar van de hoogste beteekenis waren. Het paar had zich gedurende de plechtigheid zeer kalm gehouden nu echter brak de jonge vrouw in tranen uit; heiden omhelsden elkander, waarop Hiettler zgne vrouw verzocht de kinderen te groeten, hun te ver manen braaf te zijn en hun te zeggen, dat hun vader zich zou beteren. Toen moesten zij scheiden, Hiettler werd naar Karthaus gevoerd, waar hg zgn straftgd zal blgven. Door een geneeskundige te Seestad, in Bohemen, wordt aan een Weener blad een geval medegedeeld van iemand die een hagedis in zijn maag had. De man klaagde lang over gebrek aan eetlust en een eigenaardige kna gende pijn iu zijn maag; ook voelde hij daar soms iets bewegen. Vooral na het eten deden zieh die verschijn selen voor, maar als hij melk dronk verdwenen zij. Hij had omstreeks Pinksteren dit gevoel voor het eerst gekregen, toen hij eenige keeren uit de hand gedron ken had uit een rivier. De geneesheer, wiens hulp hij eindelijk inriep, gaf hem een braakmiddel in, en na een uur of drie kwam er, tot verbaziug van deu patiënt, een 7 centimeter lange hagedis te voorschijn, die nog twee of drie minuten leefde. De mao is nu weer volkomen gezond. Te Potenza, de hoofdstad der Italiaansche provincie Basilicata heeft men een eigenaardige demonstratie tegen de inkomstenbelasting gehou den. Al de winkels waren gesloten, en op de deuren waren biljetten aangeplakt met het opschrift: Ge sloten wegens de dubbele, drie- en vier-dubbele inkomstenbelasting." De burgers ontvingen nl. dezer dagen hun aanslagbiljetten van dei belasting en waren zeer onaangenaam verrast, zich daarop twee, drie of viermaal hooger aangeslagen te zien, dan volgens hun opgaven naar de gewone berekening moest zgn. Kalm en zwijgend trok een groote optocht door de voornaamste straten naar de prefectuur. Daar spraken de aanvoerders der menigte met den prefect, en betoogden, dat het, door den slechten oogst en de duizenden ambachtslieden die zonder werk waren, reeds moeielijk genoeg zou zgn, om de enkele belasting te be talen. De prefect kon echter slechts een schralen troost geven, en men besloot toen een telegram te zenden aan den afgevaardigde van Potenza, »Signor'* Branca, om hem te verzoeken zijn invloed ten gunste van zijn stad bg het Ministerie aan te wenden. De beslissing wordt nu met gespannen verwachting tegemoet gezien. Het Fransche pantserschip »Thétis" is in de haven van Toulon bijna gezonken, daar men door on achtzaamheid een waterdicht zijluik had laten openstaan. Door spoedige hulp werd echter het ongeluk nog juist intgds voorkomen. Te Balham in Engeland werd dezer dagen in een huis ingebroken. De heer des huizes hoorde gerucht, stoof met een revolver naar buiten en vuurde op een persoon, dien hg bg een der vensters zag staan. Deze werd gekwetst, maar sprong op hem toe en sloeg hem met zgn stok tegen deu grond. Ten slotte bleek onge lukkig, dat de dief ontsnapt was en dat de met den revolver gekwetste persoon een politie-agent was, die den dief op het spoor was. Hg had op zijne beurt den heer des huizes voor den dief gehouden en zgn stok tegen hem gebruikt. In Mexico is sedert eenige dagen een vulkaan aan het werken, waardoor verschillende dorpen verwoest werden. Het aantal slachtoffers, dat men daar te betreuren heeft, wordt reeds op vijftig geschat. In den omtrek van Limburg heeft het Zaterdag reeds gesneeuwd, terwgl het in Baden alles behalve zomerweder was. Daar stond de therometer slechts twee graden Reau- inur boven het vriespunt. Het Italiaansche schip Europa," dat naar Venetië" terugkeerde met de goederen die de Italiaansche koop lieden op de tentoonstelling te Mel- bourne hadden tentoongesteld, heeft op de reis schipbreuk geleden. Het volk werd gered, maar van het schip en de goederen is niets behouden. Het fonds voor mevrouw Gar- field is reeds tot driehonderd dertien duizend dollars gestegen en nog heeft de commissie toezeggingen van aanzienlijke bijdragen ontvangen. Bij Dover laat men nu door ervaren duikers pogingen doen om de overblijfselen der gezonken schepen „Groszer," ,,Kurfnrst"en „Pomerania" boven water te brengen. Uit laatst genoemd schip heeft men reeds 300 vaten reuzel en boter, naaimachines, gezouten vleesch enz. opgehaald, hoewel het weder den duikers niet gunstig was. Guiteau's proces zal, volgens »the Times," niet te Washington, maar in New-Jersey gevoerd worden Zijn verdediger zal krankzinnigheid pleiten. Het blijkt inmiddels, dat de geheele militaire wacht der gevangenis met Mason had afgesproken, datzeGuiteau zou doodschieten. Inderdaad was het voornemen Guiteau's aandacht te trekken door oefeningen voor zgn venster, om hem dan, wanneer hij zich vertoonde, de volle laag te geven. Toevallig echter gebeurde het eens, dat Mason, alleen zijnde, do kans schoon zag. Men begrgpt, dat Guiteau, nadat dit aan 't licht is gekomen, er niet geruster op is geworden. De vorige week heeft in de Rue Hauteville te Parijs een af schuwelijk drama plaats gehad. Een waschvrouw, op een kar gezeten,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1