'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL iVo. 904. Vrijdag 14 October 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Sprokkelingen. Atoon n em ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureuniSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabon- "neerden te ANNA P ALLO W N A be richten wij, dat voortaan alle be talingen, 't Vliegend Blaadje, Kleine Courant, betreffende, moeten geschie den aan den Heor H, J. TER. IIALL, Stationschef, die daarvoor quitauties geeft. Advertentiën en nieuwe abon nementen zullen door genoemden Heer ter plaatsing worden aangenomen eu opgezonden. DE UITGEVERS. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 26 m. Ondergang 5 u. 4 m. Zondag 16 Israël. Vreugdedag der Wet. Maandag 17 Dinsdag 18 Woensdag 19 Donderdag 20 Vrijdag 21 Zaterdag 22 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 14 Oct. 1381. In de zitting van den gemeen teraad, jl. Dinsdag gehouden, werd door B. en W. den Raad aangeboden de begrootir-g der gemeente voor het dienstjuar 1882, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 179,196,34. Daaraan toegevoegd waren de be grootingen van 't Burgerlijk Armbe stuur ad. f'9050,van 't Algemeen Weeshuis ad. f 14900,10®, en van de dd. Artillerie Schutterij ad. f1605, Deze stukken zullen in de afdeelingeu worden onderzocht. Op voorstel van het dag. best. is bepaald, dat het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in deze gemeente zal bedragen van de huurwaarde van de f100, of een gedeelte daarvan, in de 1ste klasse f 25, in de 2de f 20, in de 3de f 15 en in de 4de f 10. Dit besluit werd genomen, nadat verworpen waren de voorstellen van de heeren Vos en van Gijn beiden wilden het vergunningsrecht voor allen gelijk gesteld hebben, eerstge noemde tot een bedrag van f 20, laatstgenoëmde ten bedrage van f25. Vervolgens werd vastgesteld een verordening tot heffing van bedoeld vergunningsrecht, waarbij bepaald werd boe de schatting en herschatting moet geschieden. Er werd besloten om in 1882 weder een hoofdelyken omslag te heffen, ten bedrage van f 30000, en om de goedkenring van dat besluit bij de Hooge Regeering aan te vragen. Benoemd werd tot onder wijzer bij een der gemeente scholen de heer D. Fransen en tot onder wijzeresse mejuffrouw S. E. Walden maier. Ter oplossing van bezwaren, omtrent de noodige en geschikte lokaliteit voor de gemeente scholen gerezen, werd een Raads commissie benoemd bestaande nit de heeren van Veen (voorzitter), Beu kenkamp, Maalsteed, Hattinga Raven, Tinkelen berg en Groen. Eervol ontslag, op verzoek, werd verleend aan mejuffrouw M. E. Schuurman als hoofd eener school en aan mevrouw M. B. Leis, wed. S. Lastdrager, als regentesse van 't algemeen weeshuis. De schade, door het Engelsche stoomschip »Telesilla" aan de haven werken alhier toegebracht, is getaxeerd op f 1500. Indien het wachtschip in de vorige situatie werd hersteld, zouden de kosten eenige duizenden guldens kunnen bedragen, doordien kromhouten gebroken en ontzet zijn. De »Telesilla" is Woensdag weder vertrokken, na voor de schade borg te hebben gesteld. Bij Zr. Ms. besluit zijn met ingang van den len November a. s. op pensioen gestelda. de kolonel- kommandant van het korps mariniers J. H. Stengel, op zijn daartoe gedaan verzoek, ter zake van langdurigen dienstb. de luitenant-kolonel van voorschreven korps J. J. Korndöffer, ter zake van 50-jarigen ouderdom en zulks onder toekenningaan eerstgenoemde van een jaarlijksch pensioen van f2100, en aan laatst genoemde, 1°. van den titulairen rang van kolonel, en 2°. van een jaarlijkseh pensioen van f1767, be uevens een verhooging van dat pensioen van f 300 's jaars, voor werkelijk verblijf in 's ïlyks over- zeesche bezittiogen en koloniën en tusschen de keerkringen 3°. bij het korps mariniers bevorderd tot kol. komm. van het korps, de luit.-kol. F. A. Van Braam Houckgeesttot luit.-kol., de kapts. lste klasse A. H. W. De Gelder en W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten tot kapt. lste klasse, de kapts. 2de klasse C. J. Visser en A. R. De Wendt; en tot kapt. 2de klasse, de lste luits. H. J. Romeney en J. B. Verhey. Zr. Ms. rammonitor Adder" zal den 19den dezer van Hellevoetsluis via Schiedam naar Amsterdam ver trekken. De daarop geplaatste zee miliciens, zoo ook die aan boord van Zr. Ms. monitor »Haai," zullen te Schiedam ontschepen, om van daar naar Willemsoord terug te keeren. De Minister van Oorlog heeft aan den luitenant generaal, inspecteur der infanterie, doen kennen, dat het, met het oog op de beschikbare gelden, bepaald noodzakelijk is, dat althans gedurende het tijdvak van 15 October tot 31 December 1881, do verzoeken om verlof ten behoeve van de mili ciens der lichting van dit jaar, tot het wapen der infanterie behoorende, voor zooverre daartegen geen over wegende bezwaren bestaan, worden ingewilligd. Het ligt evenwel niet in 's Ministers bedoeling om miliciens, die zich tydens hun verblijf onder de wapenen niet goed hebben gedragen of die in geoefendheid achterlijk zijn, voor het toestaau van een gunst, als waarvan hier sprake is, in aanmerking te doen komen. Zaterdag 11. kwam een dame, vergezeld van twee jongentjes van 9 en 11 jaren, met den trein van Am sterdam aan het station te Venloo aan, waar zij in de wachtkamer 2de klasse plaats nam. Kort daarna was de dame verdwenen, en zij is ook niet meer te voorschyn gekomen, zoodat er vermoeden bestaat dat zij zich met een vertrekkenden trein uit de voeten heeffc gemaakt, de kinderen aan hun lot overlatende. De kinderen werden door den commissaris van politie onder dak gebracht en verklaarden Wegelmans te heeten en woonachtig te zijn in de Warmoesstraat te Amsterdam. Daar de ontaarde moeder niets meer van zich heeft laten hooren, zijn de kinderen Dinsdag per stoomboot naar Amsterdam vervoerd. Eenigen tijd geleden kwam een dienstbode te 's-Hage in kennis met een jongman. Een plechtige verlo ving volgde. Het bleek echter spoedig, dat hier geen liefde voor het meisje, maar liefde voor het kapitaaltje in het spel was, dat hij wie*, dat de dienst bode van haar spaarpenningen op de spaarbank had belegd Onder voor wendsel van een veel grootere rente voor dat geld te zullen bedingen, wist de laaghartige het spaarboekje uit de handen der argeloozo meid los te krijgen en gedurende eenigen tijd onder zich te houden. Door het maken van een valsché handteekening in het spaarboekje, nam D. van tijd tot tijd geld op, tot een gezamenlijk bedrag van f 1300, hetwelk bij ten eigen bate aanwendde en verteerde. De politie heeft de hand gelegd op den bedrieger, doch het geld is verloren. Kinderroof is een woord, dat niet dikwerf in ons vreedzaam land op de lippen behoeft te worden ge nomen. Thans echter heeft men een geval van kinderroof te vermelden. De vorige week werd nl. door de Rijkspolitie in een slaapstee in de Keizerstraat te Breda aangehouden de persoon van N. D., gepensioneerd Oost-Indisch soldaat, hg zich hebbende twee kinderen, een jongen van 13 en een meisje van 11 jaren. Die kin deren waren niet van hem, evenmin waren ze aan hem toevertrouwd. Hij had ze gestolen om er zich een middel van bestaan" mede te ver schaffen. Het tweetal behoorde te Bergen-op-Zoom thuishet waren de kinderen van zekere weduwe v. L. De kleinen verzekerden der politie, dat ze door D. waren medegenomen, met het doel om ten zijnen behoeve te bedelen. In plaats dat de kerel de kinderen nog behoorlijk voedde, liet hij ze gebrek lijden en verteerde het opgegaarde geld aan den drank. De vrouw van den hovenier V. aan den Draaiweg buiten de Weerd te Utrecht woonachtig, die anders met al de huisgenooten dagelijks op het land werkt, was dezer dagen te huis gebleven om worst te maken, daar er dien dag een varkeu was geslacht. Daarmede bezig zijnde, hoorde zij in het nevenvertrek ge krabbel aan de kast en meende dat de kat was opgesloten. Toen zij zich hiervan wilde overtuigen, zag zij bij het openen der deur den niet bij haar werkzaam zijnden schilder F. voor haar kabinet staan met draadnagels in de handhij kon niet anders dan door een raam zich toegang tot dat vertrek verschaft hebben. Op hare vraag hoe hij daarin gekomen was, bekende hij ingeklommen te zijn met het doel om een ladder te zoeken en die ter leen te vragen. Maar wie schetst den schrik en de ontsteltenis der vrouw, toen zij na het vertrek van dien zonderlingen inklimmenden schil der bemerkte, dat rondom het sleutel gat van haar ouderwetsch kabinet, waarin al hare sieraden, effecten en geldspecie tot een aanzienlijk bedrag geborgen waren, pogingen waren ge daan om het slot te verbreken. Gelukkig was er nog niets van haar schat verdwenen. Van het gebeurde werd natuurlijk aan de politie kennis gegeven. De Midd. Ct. vermeldt een hoogst treurig geval uit Tholen, dat een ach tenswaardig gezin in diepen rouw dompelde. Terwijl de man afwezig was om maatregelen te nemen voor zij n zieke dochter, kreeg deze plot seling een bloedspuwing. De moeder, die bij het ziekbed zat, werd daar door zoo ontsteld, dat zij neerviel en binnen weinige oogenblikken den geest gaf. De man vond bij zijn te rugkomst zijn kind in levensgevaar verkeerende en zijn vrouw dood. Dinsdagavond is bij Dungeness door een onbekende stoomboot in den grond geloopen de loodsboot »Goeree" N°. 3twee man worden vermist, de overigen zijn gered. Telegrammen, uit Durban aan de Engelsche dagbladen gezonden, deelen mede, dat in Zoeloelaud weer oorlog is uitgebarsten tusschen ver schillende stammen. Oham, de broeder van Ketchwayo en eenige andere opperhoofden strijden waarschijnlijk om de oppermacht en zijn begonnen met elkanders vee te stelen en elkanders volgelingen te vermoorden. Sir Evelyn Wood is eergisteren Maandag van Maritzburgnaar Zoeloeiand vertrokken om de oorzaak van dezen hernieuwden strijd te ontdekken. Groote ongerustheid heerscht on der de Eugelschen in geheel Zuid- Afrika, en dit zal wel zoo blijven totdat de toestand in de Transvaal geregeld is. Zondag zrjn 32 artilleristen en dragonders met 62 paarden van van Maritzburg naar het fort ge zonden, en de correspondent van den Standard noemt dit een bewijs hoe elke beschikbare soldaat en paard gebruikt worden, opdat men gereed moge zijn zoo de oorlog hernieuwd wordt. De Britsche regeering heeft met het oog op hernieuwing van den strijd in de Transvaal geseind naar de Kaap, dat de groote troepen schepen Serapis en Tamar bij hun aankomst in Simousbaai daar moeten gehouden worden tot nader order, en de Engelschen hebben dus te over gelegenheid om na te denken over de aangename gevolgen der »brillante staatkunde" van lord Bea- consfield en Sir Bartle Frere in Zuid-Afrika. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat Guiteau nog deze week in staat van beschuldiging zal worden gesteld. Voor Mevrouw Garfield is thans een som van 333.734 dollars bijeen. In een Weener dagblad leest men het volgende: »Een jonge dame van eenentwintig jaar, be koorlijk en van een gedistingeerd voorkomen, nette taille en overigens goed gevormd, die het alleen leven moede is, wenscht in kennis te komen met een man, onverschillig van welken leeftijd, mits hij in het bezit zy van genoeg vermogen om gelukkig met haar te leven. Zij is niet on bedreven in de muziek, en spreekt verscheidene talen. Zich aan te melden onder het motto: »Vereeui- ging van harten tot in den dood", aan het bureau van dit blad. Het Spaansche stoomschip Ar- monia is op reis van Barcelona naar Marseille met een lading van 900 vaten petrolem in volle zee in de lucht gesprongen. Van de equi page verloren de de kapitein, de stuur man en vier matrozen het leven. De overigen moesten een tijdlang op allerlei voorwerpen ronddrijven, totdat zij eindelijk door visschers bemerkt en gered werden. Te Barcelona heeft in de fabriek van den heer Pleiffer een geweldige gasontploffing plaatsgehad, waardoor elf personen gedood eu vier ernstig gekwetst werden. Onder de eersten behooren drie ledeu der familie van den eigenaar. De politie te Berlijn heeft bevel gegeven tot een scheikundig ouderzoek omtrent een soort van kraagjes en manchetten, die sinds eenigen tijd in den handel zijn gebracht, namelyk die vervaardigd zgn uit een water dichte gomachtige stof en eenvoudig door middel eener natte spons kunnen worden schoongemaakt. Bij dit on derzoek is geconstateerd, dat ter vervaardiging dezer stof bestanddeelen wordon gebezigd, die onder zekere omstandigheden gevaarlijk zgn voor de gezondheid, onder anderen zeer veel loodwit, terwijl zij ook zoo licht brandbaar is, dat zelfs de geringste aanraking van de vlam eener lucifer een ongeluk kan te weeg brengen. Aan de vreemde Hoven is de mededeeling ontvangen, dat de kro ning van den Russiscben Keizer in het aanstaande voorjaar zal plaats hebben. Dikwijls ia de mensch minder, 8omwijlen ook meer dau mensch. Veeltijds staat hij verzonken in het slijk, enkele malen drukt zijn voet reeda den hemel. De herinnering is voor den raenach soms een verpletterend gewicht. Het ia een reuaachtige worstelaar, die den sterkate ter neder slaat. Zij is eene vriendinne van den brave, een harpij voor hem wiens geweten door de misdaad bevlekt is: zij is de zuster der wroeging. Wie de toekomst voor zich winnen wil, moet met hare moeder het tegenwoordige op geen kwaden voet staan. (G. Maurer.) De vrouw is 't hart des echtvriends, de moeder van haar kinderen; de toekomst berust in haar hand. (Herder) Ieder mensch is altijd voor zich zei ven het middelpunt van het heelalalle deugden verliezen zich in de eigenliefde, zooals de rivieren in de zee. (Paul Janet.) Apen is een diersoort, dat het meest naar den mensch gelijkt, maar niet zoo wijs, en op verre na zoo dwaas niet. (van Koetsveld.) Op den stevigen stam der oprechtheid, moeten wij het stekje der Pransche wel willendheid inenten. Is 't een geluk van goede geboorte te zijn, geen minder geluk is het door eigen verdiensten zijne geboorte te kunnen doen vergeten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1