'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. fNlo. 907. Dinsdag 25 October 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente -50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT ea ZlIIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSIVIORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NT E UWSTIJ DTNGEN HELDER, 25 Ocfc. 1881. De afdeeling Helder van de vereeniging Het metalen kruis" ver trok gisterenmorgen van hier naar Amsterdam, tot bijwoning der feesten van het 50jarig jubilé van de in stelling van het metalen kruis. De afdeeling werd van af haar vergaderlokaal tot aan 't spoor be geleid door de staf muziek der marine en de afdeeling van het Kruis voor krijgsverrichtingen" met hare banier. Dat de soiree! littéraire et mu- sicale, Zondagavond in 't lokaal Ti- voli gegeven, door 't college »Entre Nous," niet zoo druk bezocht werd als we dat wel gewenscht hadden, kwam waarschijnlijk door 't minder gunstige weer. Die aanwezig waren brachten een genotvollen avond door, want 't muziekprogramma werd keurig net uitgevoerd, 't Maakte den in druk alsof de leden con amore werkten. Noemen we de uitvoering keurig in 't algemeen, we kunnen niet nalaten met een enkel woord afzonderlijk melding te maken van de fantaisie »Une perle a 1' Ocean," op de piston met smaak en gevoel voor gedragen door deu heer Weber. De Egyptische marsch" was een der schoonste nummers. Twee tooneel- stukjes »De twee huisknechts of de bedrieger bedrogen" en >Twee vrien den" werden vlug en goed afgespeeld. Wanneer in dit collegie de afdee ling t o o n e e 1 nog wat meer tot haar recht kan komen, durven we 't een schoone toekomst voorspellen De schoener Alexander," welke in den jongsten storm van de ankers wegsloeg en hoog op den Zuidwal op Texel werd gezet, wordt door schippers van Wieringen gelost. Reeds een groot deel der lading,-uit leien be staande. is geborgen en alhier aan gebracht. Als bergloon voor schip en lading is bij overeenkomst f 600 bepaald. Op Terschelling zal eerlang in het nieuwe wachthuis voor de zee lieden een gedenksteen worden ge plaatst voor den Tersehellinger Pool- vaarder WillemBarendsz." Dekosten worden gedragen door een der be woners van het eiland. Omtrent de ramp van de mail boot Koning der Nederlanden, waarvan we in ons vorig Dommer slecbts met eenige korte woorden konden melding maken, vernemen we het volgende Het telegram, uit Aden aan de directie der Maatschappij »Nederland" gezonden, meldt het volgende Volgens een door de Maatschappij ^Nederland" uit Aden ontvangen telegram, is den 4en October de as van het stoomschip Koning der Nederlanden," kapt. Bruyrs, op reis van Batavia naar Suez, op 5° Z.Br. en 64° O.L. in den achtersteven ge broken en drong het water naar binnen, waarna den volgenden dag het schip verlaten moest worden cn het daarna is gezonken. Al de op varenden hebben zich in tijds in de sloepen begeven, geproviandeerd voor 3 weken, en maakten zeil naar de Chagos-eilanden. Den llen October is de sloep, waarin de le officier met een gedeelte der equipage en een ge deelte der passagiers, door het stoom schip »Wijbertou" opgenomen en te Aden aaugebracht. Toen die sloep werd opgenomen, waren de andere sloepen niet in het zichtde le officier verwacht, dat deze de Chagos-eilan den zullen bereikt hebben, terwijl door het Gouvernement te Aden naar Ceylon is getelegrapheerd, om van daar een oorlogsschip naar de Chagos- eilanden te zenden. De opvarenden, aangekomen te Aden per stoomschip »Wyberton," zijn lste officier, Drooglever Fortuin. Kogens cbot (Kogen, schot? of Kogenschot?), familie Maclean, eebt- genoote Bisschop, Engelbrecht, Beij (van der Ley?), Verschuur, een ma rine-matroos, een sergeant en elf soldaten. Equipage: hoofdmachinist Vis, tim merman van der Sluis, kwartiermees ter Vos, matroos de Graaf, kolen- werker Lijmbach, stoker Jobs, chef kok Stuur, 2de hofmeester de Boer, slachter Croese, ziekenoppasser, de la Fontayne, hofmeesteres Giesbers en 4 Javaansche kellners. Omtrent de Chagos-eilanden, waar heen de booten koers zouden zetten, verneemt men de volgende bijzonder heden De Archipel bevat kleine eilandjes en rotsen. Het voornaamste eiland. Chagos, is 11 uren in omtrek en heeft een schoone reede voor oor logsschepen. De kusten he bben over vloed van zeer groote schildpadden, en op het land zelf groeien vele kokos- boomen. De eilandengroep behoort tot de Brit8cke kolonie Mauritius." Een Engelsck stoomschip is direct van Colombo naar de Chagos-eilanden vertrokken, ter opsporing van de ver miste passagiers en bemanning van genoemd stoomschip. Ook de mailboot »Madura" is, op bevel van onze Regeering, met het zelfde doel van Batavia naar den Chagos-Arcbipel vertrokken. Volgens de »Liverpool Journal of Commerce" had het stoomschip Ko ning der Nederlanden," een kostbare lading aan boord. Het verlies voor assuradeuren door het verongelukken van gemeld stoomschip zal vooral in Londen, waar een groot deel der lading verzekerd is, zeer groot zijn. Als een merkwaardig feit ver dient vermeld te worden, dat de Stoom vaart-Maatschappij Nederland" en de Rotterdamsche »Lloyd" hun tarief voor vrachtgoederen van Amsterdam en Rotterdam Daar Batavia, Samarang, Soerabaya en Padang voor recht- streeksche booten tot op de helft hebben verlaagd. Zaterdag ia bjj den reeder de Jager, te Scheveningen, een brief ontvangen uit Kopenhagen, van schip per A. de Graaf, gevoerd hebbende de haringschuit Noordster, waarin hij mededeelt, dat zijn bodem tengevolge van den stonn was lekgesprongen en dat bij roer enz. had verloren en meer averjj bekomen, Na den storm was hij beneden, toen de wacht een stoom boot zag, aan welke zij de noodvlag toonde. Naderbij gekomen, verzocht hjj den gezagvoerder der boot zjjn schip te sleepen, welk verzoek niet werd ingewilligdde gezagvoerder wilde wel de equipage overnemen, en deze besloot toen over te gaan. Zij kwam gelukkig aan boord der boot en gaf de Noordster" aan de gol ven prijs. Men leest in de »N. Rott. Ct." De inspecteur-generaal* 'over het loodswezen heeft een beroep gedaan op de algemeene liefdadigheid, ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der bemanning van den Goereeschen loodskotter, die in den storm van 14 op 15 dezer is vergaan, en tevens van de betrekkingen der beide loodsen, die bij de aanvaring bij Dnngeness zijn omgekomen. Wjj mogen vertrouwen |dat deze oproeping niet te vergeefs zal blijken te geschieden en vooral weerklank zal vinden in onze stad. De bestuur ders onzer handelshuizen, onzereeders, cargadoors enz. zullen begrijpen, dat er iets gedaan moet worden voor de behoeftige weduwen en weezen van hen, die, terwijl ze in het belang van handel en scheepvaart onzer koop stad hun moeielijke plichten vervulden, het leven moesten laten. Met do schepen, gedurende den jongsten storm is een ver bazende massa ruwe produkten en bewerkte waren verloren gegaan aan steenkolen is vergaan 20,464 tonteer, haring, petroleum, raap koeken, enz. 13,257 t. - zout 824 t. ijzer, ijzererts en andere mineralen 4312 t.timmerhout 5000 t. een totaal uitmakende van 43,033 ton. De stoomspinnerij van gebrs. Scholten en Co. te Almeloo is geheel afgebrand. Ongeveer 200 personen vonden er werk. Een voermansknecht uit Haar lemmermeer, genaamd Allerliefste, die langs de Zomervaart een wagen beladen met stroo naar Haarlem vervoerde, moest uitwijken voor een rijtuig, waarbij zijn wagen uitgleed en kantelde, zoodat hjj van den bok in een sloot viel, onmiddellijk door den wagen met stroo gevolgd. Ongeveer een kwartier later werd hij levenloos er onder uitgehaald. Het paard is ongedeerd gebleven. De 22-jarige jongman was kostwinner zijner moe der, die weduwe is. Yoor Cornelis R., voerman te Charlois, die den 2 Augustus ge poogd had een vrouw te vermoorden en daarvoor voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage terechtstond, werd een tuchthuisstraf van 5 jaren en een boete van f8 geëischt. Zijn verdediger, mr. Brat, drong op ver mindering van straf aan. Aanstaanden Donderdag zal bet Hof uitspraak doen. Voor de 62e maal heeft te Gotha op 12 dezer een lijkverbranding plaats gehad. In den jongstverloopen tijd is het aantal lijkverbrandingen in vergeljjkiDg van vroeger aanmer kelijk toegenomen. Het laatste geval van dien aard, dat op gemelden datnm plaats had, geschiedde zonder eenige kerkelijke plechtigheid van de z^jde der geeste lijkheid. Het betrof het stoffelijk overschot eener dame uit Gratz, mevrouw Czeiska geheetende Ka tholieke geestelijke weigerde bij die gelegenheid zjjn bijstand te verleenen. Op den dag der begrafenis van President Garfield hadden alle too- neeldirecteuren bij onderlinge over eenkomst, evenals op den sterfdag, hunne schouwburgen gesloten. Maar een enkele wilde zich niet aan de afspraak houden en speelde dien avond als gewoonljjk. Er verzamelde zich echter een opge wonden menigte voor het gebouw, die meer en meer een dreigende houding aannam, totdat eindelijk een man alle goede Amerikanen op wekte, den schouwburg te verwoesten. Onverwijld gaf men aan die oproeping gehoor. In een oogenblik waren spaanders, pekvaten en andere brand bare stoffen aangebracht, de hoofd ingang werd versperd, en weldra sloegen de vlammen tegen het ge bouw op. Een sterke politiemacht en de on middellijk aanrukkende brandweer slaagde er in de menigte uiteen te jagen en de vlammen te blusschen. Maar de voorstelling kon niet voortge zet worden, daar de weinige toe schouwers, die er waren, in aller jjl den schouwburg verlieten. Een paar maanden geleden kwamen te Florence een deftig En- gelsch heer en zijn dochter, die in een der eerste hotels hun intrek namen, daar royaal leefden en goed betaalden. De heer kocht, kort na zijn aan komst, eenige kleinigheden bij den voornaamsten juwelier der stad en betaalde die uit een portemonnaie, volgepropt met banknoten. Hij kwam nog een paar keeren terug, en de j uwelier kwam langzamerhand op een voet van vertrouwelijkheid met den rijken klant. Ongeveer een maand na hun ken nismaking verhaalde »Mylord" den juwelier, dat zijn dochter in het huwelijk zou treden, en dat hij te Parijs een prachtig stel diamanten voor haar wilde koopen. Natuurlek liet de juwelier die gelegenheid om zaken te doen niet voorbijgaan. Hij had een prachtig stel van 400.000 fr. en liet dit zijn klant zien. Deze onderzocht het steen voor steen en kocht het. Hij had echter geen half millioen bjj zich. Over een week moest de juwelier maar met het ge kochte bij hem komen, dan zou hij betalen. Zijn dochter mocht echter niets van den koop weten. Op den bepaalden dag kwam de juwelier. Hij vond »Mylord" voor zijn secretaire zitten schrijven. De Engelschman zette het juweelkistje in een der loketten van de secretaire en wilde juist het geld er voor af tellen, toen zijn dochter binnenkwam en hij de secretaire sloot, omdat zij de juweelen niet zien mocht. Zijn dochter kwam hem zeggen, dat de kleermaker hem wachtte in zijn slaapkamer. »Mylord" verzocht den juwelier eenige oogenblikken te wach ten, en liet hem met de jonge dame alleen. Deze hield hem ongeveer een half uur gezelschap en ging toen zien waar haar vader bleef, maar kwam niet terug. Toen de juwelier ongeveer een uur gewacht had, werd hij ongerust, schelde een bediende en vernam dat »Mylord" en zijn dochter ver trokken waren. Hij liet de secretaire, die de Engelsch man met zijn bagage had meebracht, en daar voorloopig had achtergelaten, openbreken, maar vond de juweelen er niet meer in. Zij waren er uit genomen door een gat achter in het meubel, dat voor een deur stond, waarin ook een gat was. »Mylord" had dus, in plaat9 van kleeren te passen, de juweelen handig doen verdwijnen en was toen met zijn dochter heengegaan. Men vermoedt, dat de beide dieven naar Parijs zijn gegaan, en er zijn daar reeds een paar Italiaansche politiebeambten aangekomen om hen op te sporen. Te Bremen is de bevestiging ver kregen van het vroeger reeds mede gedeelde bericht, dat de stoomboot Oskar Dickson, toebehoorende aan den heer Sibirikoff en die in Gyda- baai heeft overwinterd, totaal is vergaan. Volgens een telegram van den gezagvoerder van genoemden bodem, den heer Nilson, verzonden uit Jennisseisk, is de Dickson" op 2 Augustus derwijze tusschen het ijs bekneld geraakt, dat het schip werd plat gedrukt. De bemanning heeft zich kunnen redden en is ver gezeld van de bemanning van de schooner »Norrland," die insgelijks is vergaan, op de terugreis naar het vaderland. De Lord Mayoor heeft een inschrijving geopend ten bate der berooiden door den jongsten nood- lottigen storm op de oostkust van Schotland. Een-en-dertig Schotsche visschersschuiten, ter waarde van 10,000, werden door dien storm vernielden dit ging gepaard met een verlies van 167 manschappen. De Vuurlanders (vier mannen, vier vrouwen en twee meisjes van D/g en 21/s jaar), die onlangs door den bekenden Hagenbeek in Frankrijk waren aangebracht, zijn thans in de Berlijusehe Diergaarde aangekomen, alwaar zij eenige weken zullen door brengen. In den spoortrein van Parijs naar Berlijn hadden zij 60 kilo half geroosterd vleesch en 40 liter mosselen meegekregen. Daarvan was bij hunne aankomst nog een weinig vleesch over. Na in vigilantes van het station naar een ledig gedeelte van het struisvogelhuis in de Dier gaarde te zijn overgebracht, begonnen zij terstond vóór het gebouw een vuur aan te leggen en schenen zich te midden van een verstikkenden rook en een geduchte dwarling van von ken recht op hun gemak te gevoelen. De mannen verdeelden het overgeble ven vleesch onder elkaar, zetten ieder den voet op zijne portie, gingen ver volgens zitten, begonnen met de nagels het vleesch af te schilferen, en zoodra zij zich voldoende bediend hadden, kregen de vrouwen en kin deren de rest. Na den maaltijd gingen allen in het gebouw, alwaar de man nen weldra zoo ijverig sigaren zaten te rooken, dat de geheele ruimte met damp gevuld was. Wat het voedsel betreft, zoo lusten ze liever zeehonden- dan rund- of ander vleesch, maar een stuk vetkaars is en blijft toch nog altoos bun grootste lekker nij. Het is een dom, maar vreedzaam troepje. Het fonds dat voor mevrouw Garfield wordt bijeengebracht, be-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1