'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 908. Vrijdag 28 öctober 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZllDSTRAAT. ü.dLverxeiitlën van 1 tot 5 regels.25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 n. 52 m. Ondergang 4 u. 34 m. Zondag 30 Eerste Kwartier. Maandag 31 NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Dinsdag 1 Aller Heiligen. Woensdag 2 Aller Zielen. Donderdag 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 28 Oct. 1881. Het gestrande schoen erschip >Alexander" is Dinsdag door de Wieringer bergers voor f 600 alhier aangebracht. De benoemde luitenant-kolonels van het korps mariniers A. H. W. de Gelder en W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarter worden met den len November a. s. respectievelijk belast met het bevel over het 3de en 2de bataljon mariniers, in garnizoen te Rotterdam en alhier. Bij Zr. Ms. besluit van 17 dezer, is aan den gepensioneerden opper- konstabel in het vaste korps dek- en onderofficieren A. L. de Winter ver- gnnning verleend tot het blijven dragen der uniform van zijne qualiteit. Nn de mosselbanken vernield zijn door den storm, doen de Texel- sche mosselvisschers alle pogingen om nieuwe mosselbeddingen te vinden. Intnsschen stijgen, tengevolge der plotseling ontstane schaarsehte, de prgzen. De mosselbanken nabij de Texelsche kust, die jaren achtereen ongemoeid bleven, worden thans druk bezocht. Dewijl mengeen vaartuigen behoeft om op die banken te visschen met laag water, zijn tal van kust bewoners tijdenshet ebgetij bezig met het verzamelenvan mosselen voor Bel gische rekening. Yoor deze mosselen wordt thans 90 cent per baal betaald. Door een man worden dagelijks gemakkelijk van drie tot vijf balen gevangen, zoodat menigeen met die bezigheid een flink daggeld verdient. Naar wij vernemen de stoomvaartmaatschappij Neder land" het plan hare schepen elec- trisch te verlichten. In het buitenland wordt de electriciteit voor de verlich- tiug van stoomschepen reeds druk aangewend. Zondagavond vervoegde zich te Amsterdam een man, dragende een rookstel onder zijn arm, bij een po litieagent. Hij had dit voorwerp uit een winkel weggenomen, ten einde onder dak te komen, nadat hij een dag te voren de cellulaire gevangenis verlaten had. Nog sterker! Ter beurze van Amsterdam werden DiDsdag par terre-plaatsen voor den schouwburg (voorstelling-Sarah Bernhardt) voor 30 gulden per plaats verhandeld. In het bureau van het station te Echt is Dinsdagnacht ingebroken, waarbg men de brandkast gestolen heeft. Deze is des morgens op de route naar het station teruggevonden, doch de inhoud, dien men op circa f400 begroot, was verdwenen. De daders zgn tot nog toe onbekend. Door den jongsten storm is de verbindingsdam tusscben Friesland en Ameland over een afstand van 80 M. weggeslagen, zoodat de gemeenschap te voet tusschen dit eiland en den vasten wal voor geruimen tijd gestremd zal zgn. Nog maar 5 schuiten zijn er van de Scheveningsche visschersvloot buiten gaats, zonder dat men tjjding van hen heeft. Uit het bg den jongsten storm te Znilichem gezonken schip zgn de lijken van de vrouw en van een der kinderen des schippers opgehaald. Een kind wordt nog gemist. Onder zeer treurige omstandig heden brandde Zondagmorgen te vijf nren ongeveer woning en stal af van R., staande aan de Nieuwe Meer onder Sloten, terwijl een 11-jarige knaap in de vlammen omkwam en een jongere broeder misvormd gered is. Ook een paard verbrandde en een tweede werd mede door het vuur verminkt. Oorzaak van den brand onbekend. Maandag werd te Made zekere De B. in hechtenis genomen, onder vermoeden dat hij zijne vrouw door vergif het leven heeft willen benemen. De man heeft zijne misdaad reeds bekend. Verregaand misbruik van sterken drank en daaruit ontstane huiselijke oneenigheid is de vermoedelijke oorzaak van dit treu rig geval. In Californië is een werktuig uitgevonden, waarmede aardappels uitgeperst en gedroogd worden. Hiermede worden de aardappels ver werkt tot een grof meel, dat zeer veel op gebroken rijst gelijkt. Dit meel kan jaren lang bewaard worden zonder zgn natnurlgken smaak te ver liezen. Door die bereidingswijze behoeft men voor aardappelziekte en Colora- do-kevers niet dezelfde vrees meer te koesteren als vroeger. Voorzien van een behoorlijke hoe veelheid van dit meel, kan iedere huismoeder getroost den winter in gaan, een slechten oogst afwachten en behoeft zij de hooge prijzen van goede aardapppels in het voorjaar niet meer met angst te gemoet te zien. Bij den grooten vuurtoren te Eddystone worden twee nieuwe klok ken als mistsignalen opgehangen. Zij wegen elk twee en veertig cente naars en zullen ter weerszijden van den toren geplaatst worden, om hun machtig geluid naar beiden zijden te kunnen zenden. Uit Pretoria komt de gewichtige en bigde tijding dat de Transvaal- sche Volksraad de door het Drieman schap met Engeland gesloten Con ventie heeft bekrachtigd en dat zulks is geschied met algemee- ne stemmen, onder toevoeging eener motie, waarin de Volksraad verklaart vertrouwen te stellen in Eügeland's belofte, dat de C o n v e n- tie zal gewijzigd worden, bij aldien deze in de toepassing onuit voerbaar of minder practisch mocht blijken." Ofschoon men de aanneming der Conventie verwachtte, waren in de laatste dagen toch van beide zijden de oorlogstoebereidselen op groote schaal voortgezet. De bijzonderheden evenwel, door de bladen dieuaaan- gaande medegedeeld, boezemen onzen lezers waarschijnlijk thans weinig be lang meer in. In hoeverre de Brit- sche Regeering met hare toebereid- solen pressie heeft willen oefenen, doet eigenlijk ook weinig ter zake, aangezien voor deze argumenten de Boeren toch zeker niet zijn gezwicht. Genoeg zij het te weten, dat men aan beide zijden gereed was tot het hervatten van den strijd, wat nn evenwel gelukkigerwijs onnoodig is Een herbergierster te Broons verloor ongeveer een maand geleden een van haar twee kinderen, hetgeen de weduwe zich zoo aantrok, dat haar geestvermogens gekrenkt werden. Dezer dagen kwam een toovenaar in het dorp, diej haar vertelde dat zij ook binnenkort haar tweeden zoon zou verliezen. Dit was te erg voor de ongelukkige vrouw, 's Nachts ging zg met naar kind uit de woning en sprong in den put. Eerst eenige dagen later, toen men haar miste, begon men te zoeken en werden beide lijken in den put gevonden. Bangkok is op een verschrik kelijke wijze door de cholera geteisterd. Een correspondent van de s>Hon- kong Dayly Pres" geeft de volgende bijzonderheden De cholera heeft zich hier geopen baard en richt geduchte verwoestingen aan. Men taxeert het getal sterf gevallen op 100 daags, maar het is onmogelijk in een stad als Bangkok met eenige zekerheid een cijfer vast te stellen, vooral wanneer de ziekte, zooals thans het geval is, zich bjjua uitsluitend onder de inlanders open baart. De cholera brak het eerst uit in de kazerne onder de rekrutenvan daar verspreidde zich de ziekte door de onreine straten der achterbuurt en bereikte eindelijk het lagere ge deelte van de rivier te Bangkolem. Van de vreemdelingen zgn totdus- verre slechts vijf personen gestorven, waaronder de Fransche consul; velen echter zgn nog ziek. De stoomboot »Consolation," die Bangkok verliet met 400 passagiers, voor Hainan bestemd nam vooral die verschrik kelijke epidemie met zich mede naar zee en heeft thans vele zieken en stervenden. Een vreemd verschijnsel is, dat deze epidemie reeds voor maanden is voorspeld. Het bloeien van de bamboe wordt hier algemeen be schouwd als een voorlooper van epi demische ziekten. Men had reeds met ongerustheid de enorme hoe veelheid bloesems gadegeslagen en ziet! evenals in 1873 is ook nu weer het eene verschijnsel door het andere gevolgd. Is dit toeval, of bestaat er verband? de geleerden mogen dit beslissen. Volgen 8 latere berichten was de cholera afnemend in Bangkok, maar heeft zich in zuidelijke richting verplaatst. Paknam, Banghis, Pit- jaboerie, Banlem, Lakaoen en andere plaatsen aan de zeekust van Siam worden nu door die vreeselgke ziekte Men berekent, dat in Engeland bg den laatsfen storm 43038 ton scheepslading is verloren geraakt. Het verlies aan kolen schat men op 20464 ton, terwijl het verlies van gemengde lading zooals steenen, teer, haring, petroleum, zeilen, enz. ruim 18257 ton bedraagt. Te Würzburg werd Zaterdag een 73-jarig grijsaard ter dood ver oordeeld, omdat hij zijn vrouw, na een 37-jarig huwelijk, zonder de min ste aanleiding met een bijl het hoofd had gekloofd. Op bevel van den Duitschen kroonprins is op 20 dezer te Berlijn, een bijzonder plechtige rouwloge ge houden, ter eere van wijlen prins Frederik der Nederlanden den groot meester nationaal der orde in Ne derland. Donderdagavond jl., den tweeden dag nadat het schip »Clan Macduff," Liverpool had verlaten, kwam er een defect aan de pompen, waaraan men den gebeelen nacht werkte, doch dat zoo groot bleek te zgn, dat den olgenden morgen iedereen, behalve de stuurman, aan het werk werd ge zet. Tegelijkertijd werd een lek ontdekt, een stoompijp werd door het water weggespoeld, en de machine kamer begon vol water te loopen. Toen de hoeveelheid water grooter werd, brak het eenige pijpen, die voor de voeding van de ketel dienst deden, waardoor een tweede lek ont stond. Alles wat gedaan werd om de pompen weder in orde te krijgen was vruchteloos. Men trachtte door handpompen en emmers het water nog meester te big ven, doch den volgende morgen bleek ook dat tot niets meer te leiden. Alle vuren werden door het water gebluscht. Op het midden van dien dag stonden reeds 6 voet water in de machinekamer en de kapitein, die inzag dat het schip verloren was, gaf dan ook het bevel om de zes sloepen buiten fce brengen. De booten aan de lijzijde werden het eerst klaargemaakt, de grootste reddingsboot werd dadelijk verpletterd. Het tooneel was ver schrikkelijk en daarbij nam de woedende storm steeds in hevigheid toe. De eerste reddingsboot kwam gelukkig in zee en was binnen eenige minuten uit het gezicht verdwenen. Nadat de tweede boot in zee was gebracht, moesten de passagiers, van zwemgordels voorzien, in de zee sprin gen en de boot zwemmende trachten te bereiken. Een van de kinderen, een meisje van vier jaar, dat op het oogenblik dat de reddingsboot en het schip dicht bij elkander waren, zon overgegooid worden, viel door een onverwachte beweging van het schip in de zee en verdween onder de oogen der moeder in de golven. Dadelijk daarop, toen de booten elkaar weer genaderd waren, gooide de ka pitein het tweede kind, een jongetje, in de armen van de waanzinnige moeder. Ook deze boot was weldra, nadat men het touw had doorgesneden, uit het gezicht verdwenen. Er bleef nu nog slechts één boot over om de 45 overgeblevenen te redden, daar al de andere sloepen door de golven verpletterd waren. Doch de over blijvende boot kon slechts 30 personen bevatten. Toen al de passagiers van het schip in de boot waren, sprong ook de kapitein er in, het zinkende schip aan den eersten stuurman en eenige matrozen overlatend. Zoodra de laatste reddingsboot uit het gezicht was verdwenen, nam de eerste officier het commando op zich en liet alle mogelijke noodseinen aanbrengen. Zoo bleven ze nog ongeveer 24 uur de speelbal der golven, totdat zij einde lijk door het stoomschip »Upupa" werden gered. Nauwelijks had men het boord verlaten of de Clan Mac duff" verdween in de diepte. Nadere berichten houden in dat de reddingsboot, waarin de kapitein zich bevond, aangekomen is. Verder zijn drie mannen van de equipage te Ballyandreen aangekomen, eu heeft een stoomschip te Liverpool 7 passagiers en 4 matrozen van de Clan Macduff" aangebracht. Uit Liverpool wordt nog geschreven, dat de boot, die te Ballycottan landde, een officier en 2 matrozen bevatte, die vertelden dat de opvarenden in de golven waren omgekomen. De boot bevatte ook nog twee andere personen, die echter weldra aan de gevolgen van uitputting en vermoeie- uis bezweken. De kapitein schijnt ook verdronken te zijn. Uit Cork wordt nog geschreven dat aan de Secten Heads. een groote reddingsboot waar »Clan Macduff" opgeschilderd stoud, en die het lijk van een jong meisje van ongeveer 20 jaar bevatte, op strand is geworpen. Door de vingers zien. Vele menschen dragen brillen, Sommigen uit luim of gril, Maar de meeaten om een reden, Onafhank'lijk van bun wil. Maar boe ook de menachen kijken, Vindt men toch nog heel veel liên, Die en 't is somtijds te prijzen Graag wat door de vingers zien. Als ik in mijn kinderjaren Iets verkeerds bedreven had, En dan later menigmaleu Danig in den pekel zat, Dat 'k bij moeder of bij vader Straf beliep voor 't wangedrag, Voelde ik mij gelukkig, als men 't Euvel door de vingers zag. Ieder heeft zijn pekelzonden Wie is van gebreken vrij P Maar ze zelf luid te verkonden, Is verkeerde hovaardij. Doch verkeerd is 't ook te. vitten Op 't gedrag van andre licn Als 't niet te erg is, laat ons liever Dan wat door de vingers zien. Als een dienstbre niet nit moedwil, Maar uit onbedachtzaamheid Iets misdoet, is 't niet verstandig Op te spelen om het feit. Zacht op de verkeerdheên wijzen, Doet ze mijden in 't verschiet 't Is dus goed, dat men bij dienstbren Ook wat door de vingers ziet. 't Mag ook wel opmerk'lijk heeten, Dat men 't kwaad, wat er geschiedt, Bij de rijken en-de grooten Meestal door de vingers ziet Arme zondaars daarentegen Hebben ook nog het verdriet, Dat men hen niet door, maar echter Dikwijls op de vingers ziet. Schrijf ik somtijds een versje In dit of een ander blad, En mankeert iets aan mijn arbeid, Vrienden, zeker spijt mij dat Maar als er ooit iets aan hapert, Is mijn werk wat min misschien, Och verplicht mij, waarde lezers 't Door de vingers dan te zien.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1