'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 910. Vrijdag^4 November 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per po»t75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau SPOORSTRAAT en ZMDSTRAAT. Ativertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER,, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 5 m. Oudergang 4 u. 81 m. Zondag 6 Volle Maan. Maandag 7 H. Willebrordus. Dinsdag 8 Groote Paardenmarkt te Alkmaar. Woensdag 9 Donderdag 10 Vrijdag 11 Zaterdag 12 NIEU WSTIJ DINGEN. HELDER, - 4 Nov. 1881. Door de gamizoens-voedings- commissie werd Dinsdag alhier aan besteed, de levering van vleesch, spek, soep- en middaggroenten en brand stoffen, gedurende het jaar 1882. De minste inschrijvers waren voor vleesch de Heer A. Koomen, spek de Heer C. Koert te Deventer, zout de Heer J. Bais, soep- en middaggroenten de Heer F. Th. de Haas en brandstof fen de Heer C. Schagen. In de zitting van den Gemeente raad, gehouden op Dinsdag 1 dezer, is de begrooting der gemeente van den dienst van 1882 vastgesteld tot een bedrag van f 179.196,34. Tevens zpn goedgekeurd en vastgestelde de begrootingen van 't Burgerlijk Arm bestuur, tot een bedrag van f 9050, die van 't Algemeen Weeshuis, be dragende f 14900, en die der dienst doende Artillerie Schutterij tot een bedrag van f1605. Bij de behande ling der begrooting van de gemeente werd door den Voorzitter verzekerd, dat nog in den loop van 1882, zoo veel mogelijk, voor nieuwe bestratin gen zal worden gezorgd. In de af- deeling van den Raad was door een drietal leden daarop zeer ernstig aan gedrongen. Omtrent de meisjes school, waarvan mej. Schuurman aan 't hoofd heeft gestaan, werd mede gedeeld, dat de dames Waleson en Klint zich voorloopig met het ouder wijs zullen belasten; dat voortaan de leerlingen die aangenomen worden den ouderdom van 10 jaren moeten hebben bereikt en dat de subsidie van f 800 tot f 1600 zal worden ver hoogd. Tegen deze verhooging stem den de heeren Beukenkamp, Duinker, Jelgersma, van Gijn, van Vliet, Man- heiui en van Kelckhoven. Op voorstel der in de vorige zitting be noemde Raadscommissie in zake een onderzoek betreffende de schoolloka len, werd besloten te volharden in 't genomen besluit (verplaatsing der school van gewoon en uitgebreid la ger onderwgs naar de bovenlokalen der gemeenteschool no. 7.) In 't rap port der Commissie was opgenomen de verzekering, dat voor de 250 kin deren waarvoor thans plaatsing op de gemeentescholen aangevraagd is, door die verandering voldoende ruim te ontstaat. Ook was daarin de wenscb uitgedrukt om niet zoo als nu 1 maal, maar 2 maal 's jaars nieuwe leerlingen aan te nemen. Een suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag ten bedrage van f 156,135, werd goedgekeurd. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling dat het aandeel der ge meente in de kwade posten der Rijksbelasting over 1878/79 bedraagt niet minder dan f 5504.695. Voor de visscherij-maatschappg Tritonalhier, is dezer dagen weer een nieuwe botter van de werf van den Heer Kater, te Monnikendam, aangekomen; ook dit vaartuig, de Triton" No. 6. is flink afgewerkt. De proef, onlangs op botter No. 5, met een ijzeren kielzwaard genomen, waarvan men zulke goede verwach tingen had, heeft zoo slecht voldaau, dat genoemde botter reeds lang van twee zwaarden is voorzien, evenals bij alle soortgelijke vaartuigen. Bedankt voor het beroep naar de Hersteld Luth. gemeente te De Kjjp, door ds. D. Snijder, pred. alhier. Bij kon. besluit van 30 Oct. zijn benoemd tot leden voor de zee- visscherijen P. F. baron Van Heerdt te Utrechtdr. C. K. Hoffmann en. dr. A. A. W. Hubrecht te Leiden J. J. Slis te MiddelharnisY. Strik- werda, alhier. Aan boord van het opleidings schip »Anna Paulowna" heeft zich aangemeld een matroos, die ruim 13 jaren geleden van Zr. Ms. rader stoomschip lste klasse »Valk" was gedesereeerd. Hij zal onder militaire geleide naarhet wachtschip te Am sterdam worden overgebracht. Bij den heer Maas te Scheve- ningen is uit Londen het bericht ontvangen, dat op de Engelsche kust aangedreven een Hollandsche visschersboot, waarin zeven lijken werden gevonden. Het was de Vrouw Arendje" van Katwijk, reeder Cor- nelis Van Duyn, stuurman W. Schaap. Reuter seinde, dat die boot vier ijlen ten Zuiden van Crosner strandde. Uit Katwjjk aan Zee schrijft men dd. 1 Nov. Het telegram uit Londen, waarbij bericht wordt dat een Nederlandsche visschersboot bij Cromer is gestrand, betreft deze gemeente. De boot is daar omgekeerd gestrand acht ferme zeelui zjjn daarbjj omge komen, waardoor hier 5 weduwen en 29 kinderen onverzorgd worden ach tergelaten. De boot, slechts drie jaren oud. is genaamd Vrouw Arendje," reeder de heer C. van Duyn, stuurman W. Schaap. In het geheel zijn nu in dezen verschrikkelijken storm dertien visschers uit deze gemeente omgeko men. Het verlies voor Katwijk aan Zee is groot. De justitie te Westerstede in Oldenburg verzoekt opsporing en aanhouding van een persoon, die zich aan moord en poging daartoe heeft schuldig gemaakt, en vermoed wordt uaar Nederland gevlncht te zijn. Hij is Duitscher, 24 a 26 jaren oud, van middelmatige gestalte, donker haar, baard en knevel, niet zwaar, waar schijnlijk gekleed met korte jas, donker van kleur, dito vest, wit half hemd, zwarte pet en fjjne laarzenkenbare teekenen wonden aan hoofd, gezicht en handen. Vermoedelijk houdt zich op in herbergen, ook door varensgezellen bezocht, of hotels van minderen rang. Dinsdag jl. is de drankwet in werking getreden. Wel is waar zal daardoor nog niet onmiddelljjk eenig verkooper van stérken drank in de uitoefening van zjjn bedrijf belemmerd worden, want artikel 27 bepaalt: »Hjj, die op het tijdstip van het in werking treden dezer wet, zonder strgd met wet of verordening, sterken drank verkoopt, is bevoegd daarmede voort te gaan tot het einde van den termijn, waarvoor hij is gepatenteerd" maar zonder vergunning van B. en W. kan nu niemand een nering in sterken drank meer beginnen, ter wijl alle bestaande drankverkoopers, indien zg na afloop van hun patent nog met verkoop van sterken drank in 't klein willen voortgaan, vóór 1 Januari 1882 vergunning moeten aanvragen. De strafbepalingen treden thans in werking. Strafbaar zal o. a. zjjn a. hij, die in een localiteit, waar sterke drink in het klein verkocht wordt, op eeni- gerlei wijze aan koop van sterken drank een kans op winst verbindt b. de verkooper of zijn vervanger, die in de uitoefening van het beroep aan een kind beneden den leeftijd van zestien jaren sterken drank toedient c. hij, die een kind beneden den leef tijd van zestien jaren opzettelijk dronken maakt d. hij, die iemand door geweld of be dreiging met geweld dwingt tot het gebruik van bedwelmenden drank e. hij, die aan iemand, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeert, bedwel menden drank toedient f. hij, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevindt. (De straf wordt zwaarder, indien iemand in dronkenschap het verkeer belemmert, de orde verstoort, eens anders veiligheid be dreigt of een handeling verricht, waarbij tot voorkoming van gevaar voor leven of gezondheid van derden, bijzondere omzich tigheid of voorzorgen woraen vereischt. Bij derde en verdere herhaling binnen zekeren tijd kan zelfs tegen den openbaren dronk aard opzending naar een rijkswerkinrichting worden uitgesproken.) g. hij, die opzettelijk niet voldoet aan een krachtens de drankwet gedaan bevel of vordering van een ambtenaar, met het opsporen van strafbare feiten belast. De politie-agenten hebben ten allen tijde vrjjen toegang tot alle localitei- ten, waar sterke drank in het klein wordt verkocht. Alleen indien de localiteit tevens een woning of slechts door een woning toegankelijk is, zoo treden zg deze tegen den wil van den bewoner niet binnen dan op schriftelij kenlast van den burgemeester. Een logger van de reederij wed. J. v. d. Toorn, in Vlaardingen binnen, heeft 30 netten verloren aan een wrak in de Noordzee, dat tusschen water en wind was drijvende. Volgens rapporten van aangekomen schippers drijven er tal van wrakken in de Noordzee, vooral onder de Engelsche wal, die niet alleen gevaarlijk voor de scheepvaart zijn, maar ook voor de haringvisschers. Te Noordwijk aan Zee zijn twee schuiten aangekomen, die mede een gedeelte harer netten aan wrakken lieten zitten. Men schrijft uit Ilpendam Terwijl de veldwachters dezer ge meente, A. van Oest en F. Treip, surveilleerden aan den Kanaaldijk, zagen zg op eenigen afstand twee militairen, kennelijk deserteurs. Toen zjj hen achtervolgden, kozen die mannen het hazenpad. Eén werd door Van Oest na een half uur loopens achterhaald de ander ging het veld in, trok zijn bovenkleederen uit, waadde door een tiental 9looten en werd daarna gearresteerd door Treip Het waren twee infanteristen, die uit Den Helder gedeserteerd warén. Beide beambten zjjn een paar jaren geleden eervol in het »Politiebladr vermeld, wegens hun ijver bij de arrestatie van deserteurs en ontvingen toen een geldelijke belooning van den minister. Rotterdam, 2 Nov. Volgens bericht van het Bureau Veritas zijn in de maand September 116 zeil schepen verongelukt, waaronder 4 vermisten, alsvan Engeland 37, Amerika 25, Frankrijk 11, Noorwegen 10, Duitschland 5, Denemarken 5, Italië 5, Rusland 4, Zweden 4, Ne derland 4, Spanje 3, Nicaragna 1, Griekenland 1 en Oostenrijk 1en 17 stoomschepen, alsvan Engeland 7, Amerika 7, Frankrijk 1, Nederland 1 en Zweden 1. De tappers te Arnhem zijn van plan eene bijeenkomst te houdenmet het doel een besluit te nemen om bjj het in werking treden van de nieuwe wet al het mogelijke te doen tot handhaving daarvan, met bepaling, dat de borrels niet onder de 7 cent per glas zullen worden verkocht. Zij rekenen er op, dat zij, die niet aan deze overeenkomst deelnemen, spoedig door ongeregeldheden in hunne tap pergen in de uitoefening van hun bedrijf zullen worden geschorst. In de Wijkschsteeg (een eenzame weg, niet ver van het dorp Veen) heeft men Maandagochtend het verminkte lijk gevonden van Jan Vos, oud ruim 30 jaren, gehuwd, koopman, wonende te Veen. De hals en de pees van het linkerbeen waren doorgesneden. Er waren sneden over de linkerhand, terwijl de pols letterlijk was afgesneden, zoodat de hand er bij hing. Of hier aan zelfmoord dan wel aan misdaad moet gedacht worden, ligt nog in duister. De justitie doet onderzoek. Door de Rijkspolitie te Breda werd ontdekt, dat een jonge dochter, inwonende bij hare ouders, in zwan- geren toestand verkeerde en sinds eenige dagen niet was gezien. On- middelijk werd een onderzoek inge steld, en dit leidde tot de ontdekking, dat in een keldertje van de woning van het meisje een kinderlijkje werd gevonden. De justitie zal hebben uit te maken of het kind al dan niet geleefd heeft. Zekere Geurt Gaasbeek, een oude boer uit Veenendaal, ging Za terdag bij 's Rjjks betaalmeester te Utrecht de som van 2090 in ont vangst nemen, welke gelden hem toekwamen wegens de onteigening van een gedeelte zijner gronden ten behoeve der spoorweglijn Amersfoort- Njjmegen. Na dat bedrag in een portefeuille te hebben geborgen, stak hij die in den binnenzak van zijn jas en verzekerde het een en ander door er een paar handschoenen op te bergen. De man toog onbewust van het hem boven het hoofd han gende onheil de stad uit en kwam goedsmoeds aan het station van de N. R. S. te Utrecht. Even na 12,30 snicd. hoorde men door den beambte trein voor Zeist, Driebergen, Maars- bergen, Veenendaal, Ede, Wolf hezen Oosterbeek, Arnhem" roepen en onze Geurt haast zich om plaats te nemen. »Een heer, zoo verklaarde hij met een Garibaldi op en een bruine be- versche demi-saison aan" bleef in zijn nabgheid en in het gedrang ge raakte een gedeelte van diens jas, die op den arm werd gedragen, on der zijn borst, terwijl daardoor de de binnenzijde van zijn jas, waarin de portefeuille zich bevond, bloot kwam. Gelukkig kwam de oude eindelijk te zitten en nauwelijks tot verademing gekomen, greep hij naar zijn schatmaar wie schetst zgn ontsteltenis alles was verdwenen en de man met de bruine beversche demi-saison en Garibaldi was niet te zien. Dadelgk terug naar Utrecht bij bekkenslag den volke het verlies verkondigdde politie in rep en roerde telegraaf ter hulpe geno men, doch van den behendigen zakken roller geen spoor. Het stoomschip »Batclubha," van Melbourne naar Sydney gaande, is vergaan. Allen aan boord (22) verdronken. Een oude dame te Pargs maakte onlangs, in den Jardin duLuxembourg, kennis met een dame, die naar zg verhaalde, een eind buiten de 'stad van haar geld leefde, maar zich daar verveelde en liever te Pargs zou komen wonen. De beide dames waren spoedig groote vriendinnen, en toen de bui tenwonende rëntenierster voorstelde als gezelschapsjuffrouw bjj de oude dame te komen inwonen, nam deze het voorstel gretig aan. De nieuwe gezelschapsjuffrouw kwam in haar betrekking, met niets dan een klein valiesje bij zich; want, zeide zij, als zij soms niet bevallen mocht, zou zij terstond weer naar huis gaan, en bleef zij, dan liet zij haar goed later komen. Alles ging eenige dagen uitstekend. De oude dame was zeer met haar nieuwe vriendin ingenomen en liet alles aan haar over. Maar toen zg op zekeren dag was uitgeweest, be vond zg dat haar gezelschapsjuffrouw verdwenen was, en al het geld, dat zij in huis had, ongeveer fr. 350,000, had meegenomen. De nasporingen der politie naar de dievegge waren totnutoe te ver geefs. Alleen heeft men, in het hotel Drouot, een pakje met spoorweg- obligatiën, ten bedrage van fr. 10,000 gevonden, die het eigendom der be stolene bleken te zijn. Een door haar wederhelft ver laten Franpaise, te Moscou woon achtig, had kennis gemaakt met een Duitscher van niet bijzonder goed allooi. Althans wegens oneerlijkheid was hij ontslagen uit den dienst van een groot handelshuis. Thans leefde g geheel op kosten van genoemde dame, die hg op den koop toe uit louter dankbaarheid nu en dan mis handelde. Daaraan besloot zg een einde te maken, doch nu zwoer de Duitscher, dat hij haar zon weten te treffen in het dierbaarste wat zg bezat, haar twee kinderen. Werkelgk ging de ellendeling tot uitvoering van zijn boosaardig plan over en schoot het jongste kind, een knaapje van twee jaren, een kogel door de kaak en een in de zijde. Weinige uren later bezweek het onschuldige slachtoffer na een vreeselijk lijden. De onmenschelijke moordenaar schoot zich een kogel in den mond, zonder zich echter te dooden. Hg bevindt zich in handen der jnstitie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1