Markt-Berichten. Advertentiën. goedje was uit Duitschland gezonden, waar men het bijzonder ver schijnt gebracht te hebben in 't vervalschen en namaken van wijn. In een suikerfabriek te Sint- Jans Molenbeek in België had Dins dag een vreeselijk onheil plaats. Een werkman, die een zak suiker in den ketel wilde storten, verloor het evenwicht en viel in den ketel met de kokende zelfstandigheid. Hoewel hij dadelijk uit den ketel werd gehaald, had hjj zulke ernstige brandwonden bekomen, dat hij eeuige oogenblik- ken later overleed. De moeder van den beroem den Oostenrykschen admiraal Tegett- hoff zal eerstdaags een aantal kostbare herinneringen van haar zoon ten geschenke geven aan het Marine museum te Pola. Daaronder zijn de eerbewijzen, die hij na den slag bij Lissa ontving, de diploma's van eereburgerschap der steden Weenen, Triest, Zara, en Fiume, het eere-diploma der Oostenrijksche marine, een kostbaar tapijt, dooi de dames van Triest gewerkt, een eere-sabel van de stad Fiume, de gedenkpenning van den slag by Lissa, verscheidene ridderorden, een portret van den Keizer van Oostenryk en zijn gemalin, hem door dien vorst geschonken, een zilveren theeservies, dat de Hamburger kooplieden den admiraal schonken, na het zeegevecht bij Helgoland, enz. De Vereenigde Staten hebben besloten, geen pantserschepen te bou wen, maar zich voor hun oorlogs vloot te vergenoegen met stalen krui sers. De Regeering is van oordeel dat het, by de jongste groote ver anderingen in den bouw der pant serschepen, dwaasheid zou zijn, zich aan een bouwwedstrijd te wagen, Daarom zal voorloopig alleen aan de gewone behoeften der kustverde diging worden voldaan, en wel door de genoemde kruisers. Deze zullen eenigszius grooter, breeder en sneller zijn dan die van andere landen, alsmede zwaarder ka nonnen hebben. Het aantal dezer schepen is pp 41 bepaald, waarvan 20 als eenvoudige kanon neerbooten, met een snelheid van tien knoopen, ter kustverdediging nitgerust worden, en de andere 21, als oceaankruisers, 3500 ton zullen meten, een snelheid hebben van 13 a 15 knoopen in het nur, en voor zes dagen steenkolen kunnen bevatten. De bouwkosten van deze schepen worden op 31 mil- lioen dollars (f 77,500,000) geraamd. Het zeldzame geval dat een krankzinnige zichzelven by het gesticht aanmeldt om opgenomen te worden, kwam dezer dagen in Berlijn voor. Met opgave dat hij voor zijn huis- genooten gevaarlijk was, daar vaak het denkbeeld bij hem opkwam een moord te begaan, kwam een 57-jarige schoenmaker aan het gesticht en vroeg opneming. Voorloopig werd aan zijn wensch gevolg gegeven en twee ge- neesbeeren zullen onderzoeken of de man waarheid heeft gesproken. Een belangrjjke diefstal is bij een juwelier te Parijs gepleegd. De dieven schijnen 's nachts achter in het huis te zijn geklommen eu hebben 150 horloges, 200 paren oorringen, een aanzienlijke party ringen en 600 francs in geld gestolen. De eigenaar had 's nachts niets bemerkt en stond niet weinig treurig te kijken, toen hij 's morgen8 zijn berooiden winkel terugvond. IJverig wordt naar de dieven gezocht en overal is een op gave der gestolen voorwerpen heen gezonden. Volgens de Daily Chroniele" zijn er te Petersburg weder verschei dene nihilisten aangehouden, waar onder de welbekende Alexandrow. De aangehoudenen verweerden zich moedig, maar moesten zich toeh ten slotte overgeven. De politie heeft eveneens een geheime drukpers, een groote hoeveelheid nihilistische mani festen en dynamietbommen in beslag genomen. Washington, 19 November. Het gedrag van Gniteau, gedurende het proces, blijft steeds even woest. In de zitting van heden werd de ge troffen wervel van Garfield aan een onderzoek onderworpen, wat een 'ige ontroering bij 't publiek veroorzaakte. Spoedig daarna, toen Guiteau de zaal verliet om 'weer naar de gevangenis te gaan. schoot een jong mensch te paard een pistool af, waardoor hjj licht werd ge wond in het gewricht der hand. Washington, 20 November. De persoon, die op Guiteau schoot, is gevat. Men houdt hem voor krank zinnig. Het bevestigt zich van ver scheidene kanten, dat in het Lyden- burgsche de inlander Mopoch tegen de Transvaalsche Boeren in verzet is gekomen. Ook in het district Wakkerstroom zon iets dergelyks dreigen. De berichtgever van the Times geeft zijn vrees (of zijn hoop misschiente kennen dat de Boe ren, wanneer de opstand zich uit breidt, hun land niet zullen kunnen behouden, 't Is waar dat de En gelsehen nog onder den verschen in druk zyn van een zeer goed geslaagden opstand. het ergste zou wezen als de Engelschen er liggen nog 2000 teNewcastle zich in de zaak gingen mengen. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur Vergun s. v. p. 't onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad. Met veel lof wordt gesprokeu over de lessen, door Mej. C. M. W. Waleson te Alk maar in de nuttige handwerken gegeven, Met genoegen merkte ik zulks op cn wil niets afdingen op de bekwaamheid en '1 talent van Mej. W. Een harer vurige be wonderaars schijnt echter in zijn enthousi asme wel wat te ver te gaan. 't Is een berichtgever uit Alkmaar, die iu gemoede aan de „hoofden der scholen" den raad geeft gebruik te maken vau de vergunning om de laatste les over 't vak handwerken bij te wonen. Verbeeldt u, een aantal van die hoofden der scholen, sommigen reeds vrij wel op jaren, den dag na 't feest van Sint Nicolaas op weg naar Alkmaars grijze veste en dan 't liefst met een stoplap onder den arm en een werkdoosje in de handHeb ben die mannen in hun werkkring niet ge noeg te doen en moeten ze zich ook nog op de hoogte stellen van breien, stoppen, mazen, knippen, enz. P Ik houd 't er voor, dat de hoofden der scholen te verstandig zullen zijn om dien welmeenenden raad op te volgen, anders zou 't bekende spreekwoord: „Negenennegentig schoolmeestersmaar, punktum Bemoeien de hoofden der soholen, en in 't algemeen de onderwijzers, zich meer met 't vak nuttige handwerken dan waartoe de wet hen verplicht, dan houd ik 't er voor, dat nog eenmaal de tijd aanbreekt, waarin Aaltje de zuinige Keukenmeid" hun ook als leer- ec studieboek zal worden aanbevolen. Bij voorraad dankzeggende voor de mij toegestane ruimte, teekeu ik hoogachtend Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prins Hendrik, van Am sterdam naar Batavia, is 18 Nov. van Na pels vertrokken. Het stoomschip Voorwaarts vertrok van Batavia naar Amsterdam, via Point de Galle, 19 Nov. Het stoomschip Conrad arriveerde te Ba tavia 18 Nov. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 19 Nov. en zette terstond de reis voort. Alkmaar, 19 Nov. Aangevoerd 4 Paar den f 60 a 80, 6 Koeien f 90 a 160, 14 nuchtere Kalveren f 10 a 18, 177 Schapen f 12 a 28, 82 magere Varkens f 16 a 25, 230 Biggen f 7 a 10, 5 Bokken en Geiten f 3 a 9. Boter 95 ct. a f 1 per kop. Hoorn, 19 Nov. Tarwe f 10 a 11, Rogge f 7. Gerst f 5,25 a 6, Haver f8,50 a 4,50, Erwten: witte f 15, groene f 14,50 a 16, grauwe f 1G a 18, vale f 12 a 13, br. boonen fll a 12, 35 Paarden f 55 a 300, 120 Schapen f 25 a 30, 170 Lamme ren f 18 a 24, 20 Kalveren f 16 a 32, 85 Varkens f 15 a 25, 5 Zeugen f 30 a 55, 335 Biggen f 6 a 10, 200 Kippen f 0,60 a 2,25, 900 Kipeieren f 6 per 100, 819 kop Boter 80 a 95 ct. per kop. V isscberij-Berichten 21 Nov. 40 beugers binnen met 30 tot 300 scbelv. Per 100 f30 tot 40. He meeste schuiten door de harde wind terug uit zee. 22 Nov. Heden door het onstuimige weer geen schuiten naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 18 tot 22 Nov. ONDERTROUWD: J. Geiritsen, ma chinist, en A. E. v. d. Wal. GEHUWD: Geene, BEVALLEN: M. Dupont, geb. Piller D. M. J. Burhman, geb. v. d. Hoogen Z. M. A. Jaarsma, geb. Teensma Z. E. Hen- nekam, geb. Gomes Z. A. Groendijk, geb. Boer D. OVERLEDEN: J. Kleijn 65 j. Een levenloos kind. Vervolg der Berichten. Aangenaam moet bet zeker geweest zijn voor den heer Hofstee, hoofd der ge meenteschool no. 1 in het Koegras, toen hij zich jl. Zaterdagavond te midden zijner ambtsbroeders in deze gemeente bevond, waar allen waren samengekomen, om het jubilé te vieren van den man, die gedurende 40 jaren in zijne tegenwoordige betrekking is werkzaam geweest. De heeren Daarnhouwer en Heeroma waren voorzeker de tolken van aller gevoelen, toen zij achtereenvolgens hun collega geluk wenschten met het door hem gevierde feest op 15 dezer. Ecu feestlied, onder piano-begeleiding, wisselde het ge sprokene af. De jubilaris dankte in tref fende bewoordingen voor de hulde en de waardeering van zijne ambgenooten. De samenkomst eindigde met een souper, dat de gezamelijke onderwijzers bun feestvie renden ambtgenoot aanboden.De zaal, voor dit deel der feestelijkheid bestemd, was zeer net en smaakvol gedrapeerd. De feest vreugde, die er beersebte, getuigde van de beste stemming onderling. Herhaaldelijk werden feestdronken ingesteld op den jubi laris en zijne familie, op de Regelings-Com- missie voor dit feest en op verscheidene zaken en persoHen, met het onderwijs in betrekking staande. Weder werd een toe passelijk feestlied aangeheven, en niet spoe dig werd besloten om tot scheiden over te gaan. Aangenaam was het zeker voor den jubilaris, dat zich onder de aanwezigen drie zijner vroegere leerlingen bevonden, uit den tijd toen de heer Hofstee nog werkzaam was aan een der scholen in de kom der gemeente. Zondagavond, omstreeks 10 uur, geraakte een persoon M. genaamd, aan 't einde der Binnenhaven te water met 't ongelukkig gevolg dat hy verdronk, daar er niemand in de nabyheid was, die 't had opgemerkt. Maandagmorgen, omstreeks zes nur, werd 't lyk opgehaald. De aangewende geneeskundige hulp kou natuurlijk niet meer baten, Zondagavond werd door den Burgerkring Harmonie, in 't lokaal Tivoli, opgevoerd De brou wer van Gent." Met belangsti" werd 't spel door 't publiek gevolgd. De vertooners deden blijkbaar hun best 't karakter weer te geven van de personen, die ze wilden voorstellen, Schuiven gaan ze," een grappig nastukje, wekte den lachlust herhaal delijk op. 't Beste van de zaak is, dat door den ijver en de samenwer king vau de leden van denBurgerkring, twee behoeftige huisgezinnen den naderenden winter met minder be zorgdheid knnnen tegemoet zien. Texel, 20 November: De ondernemende firma Koniug C°. alhier, die reeds vroeger het bladmos in den handel bracht, heeft nu ander maal een product van de dorre mient-r en duingronden geëxploiteerd. Men is n.1. sedert eenigen tyd bezig met het inzamelen van heide, waaraan door vele arbeidersgezinnen een aardig duitje wordt verdiend. De heidestruik moet byzonder goed branden en enorm veel Hitte verspreiden, weshalve dit artikel byzonder de aandacht van bakkers en dergelijke industrieëlen verdient. De helde wordt, in pakken geperst, door genoemde firma afge- leverd. Oude Schild, 21 November: Niet door alle bergers, zooals in sommige couranten werd gemeld, is ten behoeve van schipper M. Zegel, wiens schuit onlangs door brand ver nield werd, f 2 gestort. Evenwel zyu velen zoo welwillend en hulp vaardig geweest iets voor hun makker op te offeren. Nogthans is de schipper op lange na niet in staat om met het sommetje, dat in zijn bezit is, een andere schuit te koopen. 't Is daarom zeer te wenschen dat de yverige man, aan wien alle by stand goed besteed is, door velen gesteund worde om in 't bezit eener flinke schuit te geraken. Op een desbetreffende vraag heeft de Minister van Binneulandsche Zaken medegedeeld dat de beschik king op aanvragen om vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein, bedoeld bij art, 1 der drank wet, zijn vrijgesteld van het recht vau zegel en van de formaliteit der registratie, Het stoomschip »Wyberton," kapt. Blackliu, arriveerde 21 Nov. van Batavia via Marseille te Helle- voetsluis. Aan boord bevinden zich de gereddeu uit de sloep N°. 1 van het st. Koning der Nederlanden," waarvan de namen reeds door ons zyn opgegeven. Gister werd een begin gemaakt met den aanleg van den spoorweg Zaandam-Hoorn. De aanvoer van het zand geschiedt van Castricum. Met grooten spoed wordt het werk be gonnen. De vrouw van C. Janssen, dag- looner te Raamsdonksveer, is dezer dagen van het vier-en-twintigste kind bevallen. Te Keulen, zegt de Köln. Ztg., werd de aardbeving van 18 dezer des avonds om 11 uur 17 min. waarge- 11. Zy begon met een sidderende beweging, plantte zich golfvormig van west naar oost voort, en eindigde weder in een sidderende beweging Gedurende den stoot hoorde men een dof gerommel, deuren knarsten, meu belen bewogen zich, voorwerpen van glas en porselein rammelden op hun eetstukken. De stand van den barometer was zeer hoog. Verschil lende personen beweren twee opeen volgende stooten te hebben gevoeld. Dergelyke berichten kwamen uit Flora bij Keulen en uit Deutz. Omtrent den dnur vau 't verschijnsel loopeu de berichten echter zeer uiteen in de Flora zou het S1/^, te Deutz 15 sec. geduurd hebben. De Kölnische ontving verder telegrafische berichten o. a. uit Gladbach, Wald bij Solingen, Dahihausen by Lennep, Bonn Obercassel, Duren, Herberthal. Men ontving nog berichten uit Etten by Terborgh en uit Gulpen. In deze laatste plaats voelde men 3 stooten, van welke de middelste de hevigste was. In het nabijgelegen Berchem stortte een gevel in, en een man, die zich juist met kar eu paard boven den berg bevond, zag eensklaps, terwyl bet bladstil was, de boomen heen eu weder bewegen. De Courier de la Meuse ontving tijdingen uit Valkenburg, Vaels, Simpelveld, Kerk- rade, Heerlen, Ond-Vroenhoven eu Lanaekenin welke plaatsen de schudding vrij hevig was. De redactie van dat blad zelf schrijftDe schok deed zich te Maastricht gevoelen om kwart voor elven. Daar wy nog wakker waren, konden wij ons reken schap geven van de bijzonderheden van het verschijnsel. den aanvang werd onze aandacht getrokken door een lang gerommel, dat van seconde tot seconde meer hoorbaar werd en zich vergelijken liet by het gedruisch dat het afladen van wagens steen kolen in de verte maakt. Dat vreemde gerommel, de voorlooper van de eigenlyk gezegde schudding, duurde minstens zes seconden. Toen volgde onmiddellyk een dubbele allerhevigste stoot, als men sinds menschenheuge nis in deze streken niot gevoeld heeft. De beweging van den bodem duurde niet langer dan een seconde. Uit het lichte heen en weer slingeren van een lamp meenen wy met voldoende zekerheid de richting der beweging te kunnen opmaken, als gaande van NW. naar ZO." De in den diepsten slaap verzonken personen ontwaakten plotseling, naar de berichten van dit bladkleine oploopjes hadden in de straten plaats, en de voorspellingen van den ondergang der wereld maakten opgang. De Belgische bladen eindelijk mel den, dat de aardbeving door 't ge- heele land gevoeld is, van Doornik tot de Duitsche grenzen, niet naar het schjjnt in de beide Vlaanderen en Antwerpen. Uit Brussel, Namen, Andennes en Verviers worden byzon derheden gemeld. Doch het hevigst was zy te Luik en omstreken. Hier werden, volgens La Meuse, 2 schokken gevoeld, om 11 uur 8 min. en om kwart voor 12muren wankelden, spiegels braken en pendules stonden stilzelfs hebben verschillende ge bouwen schade geladen. Uit Brussel wordt bericht, dat om 9 u. 20 min. de magneetnaald eeu sterk afwijkende richting aannam eu eerst langzaam tot haar vorige richting terugkeerde, waariu zy zich eerst om 2 uur des ochtends weder voorgoed bevond. Een tot heden nog niot in Indië voorgekomen nieuwigheid heeft zich dezer dagen voorgedaan, namelijk een geval van zelfmoord bij een vrouw, door middel van het tot heden nog alleen door mannen gebruikte pistool. In de omstreken vau Batavia toch heeft een dame, die als gouvernante bij eeue familie op een landelijke onderneming woonde zich door een pi stoolschot van het leven beroofd. De reden tot die daad is nog onbekend. Op heden den 26 November vieren te Batavia hun ÏS1/^- |jarige Echtvereenigio? Dirk Gqos en Jannetje Kunst, I welke ook tevens op dien dag t de verjaring hunner jongste jj lieveling mogen gedenken. Door een hunner dank bare Vrienden. Bevallen van een Dochter: R. VR1ESLANDER, geb. beek. Helder, 21 November 1881. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon: M. J. BüHRMANN-van den Hoogen. Helder, 18 November 1881. Bevallen van oen Dochter A. F. SCHELLINGER, geb. Groen. Helder, 21 Nov. 1881. Heden ontving ik de treurige J tijding, dat mijn geliefde echt genoot W. GROENEVELD, 2B schrijver a. b. van Zr. Ms. stoom schip »Sindoro", op den 15 Sep tember in den ouderdom van 34 jaren te Banjermassing door een noodlottig toeval is verdronken. Helder, 22 November 1881. Wed. W. GROENEVELD, Hendrikse. Algemeene kennisgeving. Heden ontvingen wij de treur mare dat onze geliefde zoon en broeder WILLEM GROENE VELD te Banjermassing op een noodlottige wijze het leven verloor. Helder, 22 Nov. 1881. Namens zijne moeder, broeders- en zusters, Wed. HENDRIKSE. J. HENDRIKSE. J. HENDRIKSE—v. d. Bos. G. HENDRHCSE G. A. HENDRIKSE—Boon. G. HENDRIKSE. A. HENDRIKSE—Smit. Ph. HENDRIKSE. Eeuige kennisgeving. Na op 24 August-us mijn dier bare Eehtgenoote MART JE VER BOOM, na een echtvereeniging vau ruim 28 jaar te hebben ver loren, trof' mij heden een tweede slag, door het overlijden van myn zoon JOHANNES WILLEM, in den nog jeugdigen leeftijd van 29 jaar. Samarang, 1 Octobor 1881. D. W. TARENSKEEN. Voor de talrijke blijken van belang stelling, ter gelegenheid zijner 40jarige ambtsvervulling te Koegras, inzon derheid voor de hulde, hem door zyne ambtgenooten gebracht, betuigt de ondergeteekende zijnen innigen dank. J. HOFSTEE Mz.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2