'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEDWEDIEP EN TEXEL No. 918. Yrijdag2 December 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. KENNISGEVING. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afsonderljjke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BarenaiSPOORSTRAAT en ZUIDSTR.4AT. Ad.vertentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst dor Zon 7 u. 53 ra. Ondergang 3 n. 46 m. Zondag 4 Maandag 5 Volle Maan. Dinsdag 6 H. Nicolaas. Woensdag 7 Donderdag 8 Maria ontvangenis. Vrijdag 9 Zaterdag 10 Maandag 5 December zal een gedeeltelijke Maansverduistering plaats vinden. Het begin heeft plaats te 3 u. 47 m. het midden te 5 u. 28, en het einde te 7 u. 9 des namiddags. De maan komt dien dag op te S n. 42 ra. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 2 Dec. 1881. Op de voordracht tot hoofd der meisjesschool voor m. n. 1. o. zijn geplaatst: mej. Van Deventer, te Tilburg; Van Zelmte Utrecht; Peters, te Gonda. Blijkens een bij de verschillende korpsen ontvangen circulaire bestaat bjj den Minister van Oorlog het voornemen, om onderscheidene ver beteringen te brengen in het logies van de onderofficieren der landmacht. De verbeteringen zullen o. a. bestaan in lo. het huisvesten van een kleiner aantal onderofficieren op éen kamer 2o. het verbeteren der toegangen tot de kamers der onderoffic., zoodat men die ook kan bereiken zonder over de kamers der soldaten te gaan 3o. het verschaffen van een nieuw doelmatig meubilair; 4o. betere ver lichting. Voor het op Terschelling te stichten Willem Barentsfonds" is ook door den prins van Oranje een belangrijke bjjdrage toegezegd. Als dit goede voorbeeld door velen werd gevolgd, die zoo vaak hulpbehoevenden reeds hebben bijgestaan, zou ongetwij feld het schoonste gedenkteeken worden opgericht voor den zeeman, wiens naam al eeuwen beroemd is en waarop men zelfs in het buitenland wjjst, als in de nauwste betrekking staande met Neêrlands roem in het Noorden. Weduwen, weezen en stok oude zeelieden zouden hunne weldoe ners nog lange jaren in zegenrjjk aandenken houden. Te Amsterdam is ontvangen een bericht van kapitein Brujjns, den gezagvoerder van de Koning der Nederlanden, gedagteekend uit Suez, 18 November. Daaruit blijkt, dat de boot, waarin hij met zjjne metgezel len de »Koning der Nederlanden" verlaten heeft, evenals die van den lsten officier, op den derden dag door hevigen wind en regen, waar door de seinlantaren en het licht bij het compas niet konden aangehouden worden, van de andere booten af raakten. Den volgenden morgen, dus 9 October, klaarde het wat op en zag kapitein Brujjns in de verte de boot S no. 3; hij bield er op aan en sprak met den kommandant van die boot, den 3en officier Hoogen- boom af, om zooveel mogelijk bjj elkander te blijven, 's Nachts ver loor men elkander weder uit het gezicht, en sedert heeft kapt.Brujjns geen der andere booten gezien. Kapt. Brnjjns bevond zich op 12 October 3° 15' Z.B. op 13 October 4° 33' Z.B., met doorkomenden N. W. wind, en besloot toen koers te zetten naar Peros Banhos, waar hjj 18 October te 4 uur n.m. achter Di amond-eiland ten anker kwam. Dit eiland was onbewoond, doch er stond een huis met een paar rustbanken (balés balés.) Terwjjl het plan zou uitgevoerd worden om de andere ei landen te bezoeken, zag men bjj zons- opgang een kustvaarder, waarheen werd geroeid, die te 11 uur v.m. bereikt werd en waar men door de Creoolsche bemanning met de groot ste har telg kheid werd ontvangen en van rjjst en visch voorzien. Met hun hulp landde men te 4 uur n.m op het »Isle ducoin," waar de adminis trateur, de heer E. L. Nicolin, een giek met 6 man afzond, om de da mes af te halen. Van dezen heer ondervond men ook alle hulp en de meest voorkomende vriendelijkheid. Den Zaterdag na hunne aankomst (22 Oct.) zag men een schoener op pl. m. 21/, mijl afstand, waarheen een boot werd gezonden, die terug kwam met brieven van A. de la Roche, kapt. van den schoener Cu pido en van den Heer Henry G. Dncroy, Inspecteur van de Salomo- eilandea, die daar aan boord was. Zjj beloofden de schipbreukelingen zoo spoedig mogelijk te zullen afha len, en door goed weder geholpen, gelakte het Zondag 23 October aan boord te komen, 's Maandags waren allen aan land op het grootste ei land van de Salomogroep, waar de Heer Theodore Larcher, de adminis trateur, hen gastvrjj ontving. Men kan zich voorstellen welke bigde verrassing het voor de schip breukelingen was, toen zij op 1 No vember een stoomfluit en een kanon schot hoorden en bevonden, dat de »Madura" in het gezicht was. Het embarkement ging met veel moeite gepaard, doch op 2 Novem ber waren allen aan boord en kon men weder herstellen van de uitge stane ontberingen. De gezondheidstoestand der opva renden is naar omstandigheden be vredigend geweest. De 2e officier Zeelt leed aan een oogontsteking se dert zjjn vertrek van Batavia, en de Heer Logeman, een der passagiers, was o ngesteld bij het aanvaarden der thuisreis, en deze patiënten waren nog niet herstelddoch tengevolge van het onheil zjjn gelukkig, voor zoover thaus bekend, geene ernstige ziekten ontaan. Omtrent het verongelukken van het st. >Koniug der Nederlanden" zegt het Alg. Dgbl. van N.-Indië o. a. het volgende Het breken der waterdichte be schotten is een schande voor de bouwmeesters van het schip. Als men vertrouwt op dit redmiddel bij lek- wording van het schip, loopt men gevaar, dat, evenals pas bjj de »Teu- ton" aan de Kaap, het plotseling bezwgken dier beschotten het schip zoo snel doet zinken, dat de redding onmogelijk wordt. Gelnkkig heeft men in tjjds de Koning der Ne derlanden" kunnen verlaten. Deze schipbreuk biedt de meeste punten van geljjkheid aan met die van den mailstoomer American," die verleden jaar 23 April op weg naar de Kaap tegenover Kaap Palmas vergaan is. Ook daar was de schroef-as gebroken en had de werkbas doen scheuren en een ge deelte van de waterdichte buis, waar in de schroef-as loopt, afgebroken, waardoor het water naar binnen stroomde. Dit schip had slechts 134 personen aan boord; de Koning der Nederlanden" 218. De Ameri can" zonk echter binnen weinige urentoen werden twee dagen later drie booten opgenomen door den voor- bjjkomenden stoomer >Congo." De andere booten waren op weg naar Kaap Palmas. Eenige daarvan zijn weken lang zoek geweest, doch ten slotte alle teruggevonden op de Afri- kaansche kust. Door het klassikaal kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, zgu jl. Maandag na gunstig afgelegd eind-examen als Godsdienstonderwij- zers toegelaten de adspiranten W. Hooij, G. J. van Woerden, W. van Aardenne, H. Gassbeek en J. de Yries. Een gelukkig zeldzaam voor komende brutale diefstal maakt thans een onderwerp van behandeling uit bij het gerechtshof te Amsterdam. In den nacht van 12 September 1.1. was in de woning van den 81jari- gen Klaas Groot, te Warmenhuizen, uit een gesloten bureau een som van f 2000 ontvreemd. Klaas te Buck, oud 52 jaren, boerenarbeider, Johannes Berkhout, oud 33 jaren, rietdekker, en Pieter Tessèlaar, oud 36 jaren, arbeider, hadden zich thans ter zake van dit feit te verantwoorden. De drie beschuldigden legden een vol ledige bekentenis af. Nadat Te Buck met een breekijzer zich den toegang tot de woning had verschaft en zijn medebeschuldigden door de deur had ingelaten, is hij in het voor vertrek gegaan en heeft daar door braak het slot van het bureau ge opeud en daaruit o. a. genomen f 1000 iu guldenstukkeu, f 100 in rijksdaalders 5bankbiljetten van f 100 en 1 bankbiljet van f 200. Tesselaar heeft inmid dels de oude Groot in bedwang ge houden door hem in de bedstede onder de dekens te houden en het schreeuwen te beletten. Berkhout deed hetzelfde met de 73-jarige huis houdster, die zelfs een ontvelling van een harer armen daarbjj opdeed. Het was donker in het slaapvertrek, zoo dat noch Groot noch zjjn huishoud ster iemand konden herkennen. De huishoudster zeide: Kérel moet ik dood, doe het niet, wil je, ik zal je geven, wat je hebben wilt." Berkhout hield haar echter bjj de keel, totdat hjj op een fluitje van Te Buck losliet en wegging. Het geld is door beschuldigden geborgen en later terecht gebracht. Zes getuigen werden gehoord, waaronder gemelde bejaarde personen. De advocaat-ge neraal Mr. A. E. J. Jolles, achtte de feiten bewezen, en toonde aan, dat hier aanwezig was de zware misdaad waarop nog voor weinige jaren de doodstraf was bedreigd. Hij eischte hun veroordeeling ter zake van dief stal door meer dan één persoon brj nacht in een bewoond huis door mid del van buitenbraak, inklimming, binnenbraak en geweldpleging, ter wjjl minstens een hunner voorzien was van wapenen, en eischte deswege hun veroordeeling tot een tuchthuis straf van 15 jaren. De advocaat Mr. P. Peelen maakte een bedenking tegen die opvatting van het Openbaar Ministerie, dat het breekjjzer, waarmee de inbraak geschiedde, zou zjjn een wapen. Hij oordeelde, dat slechts een der beschul digden had ingebroken en was inge klommen en wees op eenige verzach tende omstandigheden. Uitspraak Dinsdag e. k. Een ramp te Rotterdam. Een ontzettend ongeluk heeft Woens dagnacht in de Yondelstraat te Rotterdam plaats gehad. Het perceel no. 9 in die straat wordt beneden bewoond door een melkverkooper. Het bovenhuis is betimmerd voor vier ge zinnen. Betrekkelijk nauwe trappen en zeer kleine portalen geven er toegang op elke verdieping tot een voor- en achterkamertje. In elk kamertje is een houten zijwand met een denr, die gemeenschap heeft met een ontzaglijk kleine keuken. Die keukentjes komen bovendien, evenals de woonkamertjes zelve, met afzonderlijke deuren op de por talen uit. Ia elke kamer twee bedsteden, de eene voor de ouders, de andere voor de kinderen. In sommige dier vertrekken te vens eene wieg. Al deze bovenwoningen waren bewoond door gezinnen met kinderen. Er heerschte kennelijk orde, zindelijkheid en een zekere welvaart, naast de beste verstandhouding, welke zelfs tusschen do bewoners van de tweede verdieping tot vriendschappelijkheid was overgegaan. De gezinnen van Dirk Johannes Gijsseraijter, oud 28 jaar en winkelbediende van beroep (voorkamer der tweede verdieping)" en Ma- riaus Van Kalkert, oud 38 jaret, pekhuis- baas (achterkamer der tweede verdieping) gingen op zeer vertrouwelijken voet met elkauder op en neer, en zoo kwam het dat uien tot in den vroeguacht van Dinsdag op Woensdag bijeenbleef en tot omstreeks half twee een kaartje maakte. Een tante van de vrouw van Van Kalkert, de 42jarige Catharina van Uden, zou, waarschijnlijk omdat het zoo laat was geworden, den nacht bij hare nicht doorbrengen en zou daartoe zich met het keukentje behelpen. Een der kin deren van Gijssemijter bleef, toeu de twee echtparen van elkander scheidden en zich ter ruste begaven, bij de kinderen van Van Kalkert slapen. Het ontwaken zou voor sommigen hunner vreeselijk zijn, voor an deren zou het niet meer volgen Ruim ten 2 ure had in de achterkamer der eerste verdieping, bewoond door het gezin van Van Nieuweuhuizen, het navol gende plaats. De vrouw stond op om voor het kleinste kind pap te bereiden. Daartoe had zij een petroleum toestel gereed gezet, dat zij met behulp van een lucifer aanstak, met het gevolg echter dat de vlam er uit sloeg. Zij had de tegenwoordigheid van geest de jas van haar man te grijpen, en wierp het kleedingstuk over den petroleum- toestel, met het doel om de vlammen te smoren; maar de worp was 't laat zich onder dergelijke omstandigheden licht ver klaren niet goed berekend. De toestel viel om en de brandonde petroleum tastte zonder dralen ora zich heen. Wat toen volgde, laat zich niet beschrijven. Er moet één gil geslaakt zijn, en toen hebben allen, die er door gewekt werden, hunne bezinning verloren, of liever aller zin was aanvanke lijk op eigen redding gericht. Van Nieu- wenhuizen en zijne vrouw grepen hunne kinderen en renden er mede de trap af. De man en de vrouw van de voorkamer der eerste verdieping deden hetzelfde. Gijs semijter zag zich door den rook reeds de vluoht langs de trap der tweede verdieping afgesneden. Hij schoof de ramen open en riep om hulp, Men snelde toe, wist een ladder aan te dragen, maar zij was te kort om de tweede verdieping te bereiken. Een man, wien het hart op de rechte plaats zat, doch wiens naam nog onbekend is, verlengde toen de ladder met behulp van zijn lichaam. Hij plaatste de ladder met de benedeneinden op zijne schouders, zóó dat de bovenste sport nu het kozijn van het raam der tweede verdieping bereikte, en moedigde- de in levensgevaar verkeeren den aan zich aldus naar beneden te wagen. Dat geschiedde en gelukte. Gijssemijter met vrouw en kinderen bereikten ongedeerd de_ straat, en daar zij van de Van Kalkerts hoegenaamd niets gehoord hadden, ver beeldden zij zich dat deze reeds beneden waren. De ontsteltenis was groot toen men ont dekte dat zij zieh nog in het huis moesten bevinden, en met hen het vreemde kind en de tante. Gijssemijter begaf zich weder naar boven, slaagde er in tot de keuken van Van Kalkert door te dringen, struikelde er over diens lichaam, deed nog een stap in de kamer, greep uit de bedstede een kind zeker wel in de hoop het z ij n c te redden doch stikte bij den aftocht schier van den rook, liet half bewusteloos het kind op het portaal vallen en kwam met leege handen terug. Dat kind was, zooals later bleek, niet het zijne, maar een ter aoor g erder dan zij door d; digd, het; kind van Van Kalkert; de kleine uit ht moordhol der achterkamer verwijderd en t het portaal liggende, waar de rook iej minder was, heeft aan die omstandighei het leven te danken, daar 't kind door de ii middels van alle kanten aangesnelde hul]! ook van de brandweer, het eerst werd g«i vonden en naar buiten gebracht. Daarn, werden de echtgenooten van Kalkert, d;i tante en de drie kinderen naar benede gedragen en in verschillende woningen i' de buurt ter verpleging opgenomen; mai: in spijt van alle pogingen, door de politijj en later door de dokters Eshuijs, Van Wa sum, De Boer, Arends en Grondhout aai gewend, mocht het slechts gelukken de li vensgeeaten van de vrouw van Van Kalke en haar tante op te wekken. Van Kalke zelf, zijne twee kinderen Johannes en M rinus (oud 7 en 1§- jaar), en George h vijfjarig zoontje van Gijssemijter, waren g stikt. De vloer van de achterkamer d tweede verdieping had gedeeltelijk op«' nadenbovendien had het vuur er weid een opening in gemaakt, en zoo drong de rook van de benedenach terkamer na boven. Van Kalkert is er wakker door g worden, raaar heeft het niet verder keukentje kunnen brengen, hetzij verschrikkelijken rook overweldigd, door een der toevallen neergeworpen, wai, aan hij wel eens lijdende was. Het is niet de brand, maar de rook fl zooveel slachtoffers heeft gemaakt. Uitwe dig is aan het huis niets van brand te ziel en inwendig is niets weggebrand dan h houten beschot in het vertrek van Vj Nieuwenhuizeu, terwijl verder eenig hoi werk van vloer, kozijnen en plafond verkoold. J: Met uitzondering van de bewoners c' eerste bovenkamer, waren allen vsrzekei maar in hoofdzaak bepaalt zich alles f waterschade. Tot zelfs in de kamer d .Van Kalkerts is hoegenaamd niets verbran' slechts kan men zien dat de vlam teg de houten vloer heeft gespeeld. De on; lukkigen zijn in den slaap door den opr genden rook overvallen en hebben all, daardoor den dood gevonden. Do bra' weer was in een ommezien de brand meest Omstreeks 4 ure werden de vrouw *1. Van Kalkert en hare tante naar het Z" kenhuis aan de Coolsingel overgebrac waar zij, door den ingeademden stikda. gepaard aan de gevolgen van den schn in zorgwekkenden toestand verkeeren. i Het stoffelijk overschot van Van K; kert en van zijn twee kinderen is ev; eens naar het Ziekenhuis overgebracht. I, lijkje van den kleiuen George is aan: bedroefde ouders toevertrouwd. N. R. De wet van 20 Juni 1881, houdende wettelijke bepalingen tot regeling den kleinhandel in sterken drank, met den eersten November dezes jaars - werking getreden zijnde, worden de belanghebbende ingezetenen opmerkza gemaakt op de navolgende wettelijke bepalingen: Hij die op het tijdstip van het in werking treden der wet zonder stu met wet of verordening, sterken drank verkoopt, is bevoegd daarmede vc' te gaan tot het einde van den termijn, waarvoor hij is gepatenteert. Wenscht hij na dien termijn sterken drank iu het klein te verkoopen, d vraagt hij vóór I Januari 1882 vergunning aan Burgemeester en Wethoude Onder verkoop in het klein wordt verstaan verkoop bij hoeveelheden minder dan twee liter. Het verzoekschrift moet zijn op zegel en bevatten: 1°. Een nauwkeurige opgave van de localiteiten, waar men sterken dra wenscht te verkoopen. 2°. Opgave van de namen, voornamen, ambten, beroepen en bedrij zoowel van den verzoeker, als van zijne huisgenooten, boven den leeftijd 16 jaren. 3°. Opgave van zijn debiet, gedurende de laatste twaalf maanden. I en 27 der wet,) Geene vergunning mag door Burgemeester en Wethouders worden gege1 dan tegen betaling van een vergnnningsrecht, hetwelk niet lager mag dan tien gulden, en niet hooger dan. vijf-en-twintig g u I d voor elke honderd gulden huurwaarde of gedeelte daarvan, te schatten verband met den omvang van het bedrijf. (Art. 6 der wet.) Dit bedrag daalt met 25 pCt. ten honderd, voor de localiteit waar g sterke drank verkocht nog geschonken wordt tusschen Zaterdagavond zes en Maandagmorgen ten zés ure. In elke localiteit, waar krachtens vergunning sterke drank in het k! wordt verkocht, moet een door den Gemeente-Secretaris gewaarmerkt afsch der vergunning, alsmede een gedrukt exemplaar der wet van 20 Juni 18^ duidelijk leesbaar zijn opgehangen, en tevens boven of ter zijde van de b ndeur, die toegang geeft tot de localiteit, met duidelijke letters te lezen zij 1°. De naam van hem, aan wien de vergunning is verleend, 2°. Het woord vergunning. (Art. 13.) In localiteiten waarin sterken drank in het klein wordt verkocht en tev een andere winkelnering wordt uitgeoefend, mag na I Mei 1884, geen v gunning gegeven worden. (Art. 3, No. 8 en art. 28.) De aanvragen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het kle worden ingewacht ten Raadhuize van af I tot en met 20 December aanstaan Helder, De Burgemeester, den 3e November 1881. STAKMANBOSSE.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1