M voor het Premie-Boekwerk Advertentiën. De smart der ongelukkige familie betrekkingen, die gekomen zijn om de ljjken hunner verwanten op te zoeken, is hartverscheurend. Onmo gelijk, daarvan eene beschrijving te geven. Ongeveer 90 lijken waren tot 's na middags 2 uur herkend. Het hospitaal wordt door 3-dubbele gelederen van militairen afgezet, daar de aandrang van het publiek aan een stormvloed gelgk is, waardoor het werk der uitwgzing van de identiteit der lijken belemmerd wordt. Yolgens verklaring van den machi nist van den schouwburg is de brand hierdoor ontstaan, dat bg het aan steken van het licht door middel van een electrischen stroom de decoratie in brand geraakte, en wegens het plotseling ontstaan van een zee van vlammen kon men het ijzeren gordijn, dat ingeval van brand het tooneel van de zaal moet afsluiten, niet laten zakken. Weenen, 11 December. Heden avond zal de authentieke ljjst der vermisten bij den schouwburgbrand worden openbaar gemaakt. Het aan tal slachtoffers bedraagt 580. Als mu een oogenblik een hooger cjjfer heeft genoemd, dan is het omdat verscheidene personen, die als ver mist waren opgegeven, nader bleken niet in den schouwburg geweest te zgn, Men had zich van het middel bediend om kaarten te krijgen, die toegang gaven tot het ziekenhuis, waar de lijken waren ter bezichtiging Latere berichten melden nog De omvang van de ramp overtreft alle verbeelding. Sedert den slag van Koeniggratz is Weenen niet door zulk een ongeluk getroffen als op den 8en December. Reeds vroeger werd gemeld dat het getal verongelukten op 400 werd geschat. Thans is gebleken dat dit cgfer veel grooter is, en de politie berekent het aantal dooden reeds op omstreeks 600, ter wijl volgens andere opgaven dit wel 1000 bedragen moet. Voor de 4de gaanderjj waren 350 plaatsbiljetten afgegeven en slechts 3 personen, die op dezen rang zaten, zijn aan het gevaar ontkomen. Hetzelfde geldt van de 3de gaanderij, waarvoor on geveer een gelijk aantal plaatskaarten verkocht zijn, en van waar zich slechts een 10-tal personen hebben kunnen redden. Brandweerlieden hebben verklaard, dat nog op het oogenblik de verkoolde ljjken in de gaanderijen op elkaar gestapeld liggen. Een lid der »claque," die zich op de 4de gaanderij bevond, verhaalt dat hij nog in staat was de deur te vinden en in de gang te komen toen het vuur uitbrak. Door het toedraaien van de gaskraan werd het op de trappen pikdonker en ont stond er een vreeselijk gedrang. Toch gelukte het hem op de 3e verdieping te komen. Daar stieten echter de bezoekers der 4e gaanderij op die der 3de, zoodat een massa menschen vielen en plat getrapt werden. Ten slotte liep hij over een zachte men- schenmassa, waarin hij dikwgls vast raakte en de schoenen verloor. Hg zette zijn vlucht op de kousen voort, en de onder hem liggende menschen Die Geskiedenis van die Transvaal, gevertel door KLAAS WAARSEGGER in die eigen bnere sijn taal, van M. DE VRIES. 13 December 1881, BERKHOUT Co. Dit Premie-Boekwerk "kan van af Donderdag ochtend a. s. 9 uur, tegen afgifte van dezen bon en betaling van 10 Cts., aan het Boreaa Spoorstraat of in den Boekwinkel Zuidstraat 9f 72, worden afgehaald. Aan de Abonnés buiten deze gemeente wordt het tegen zending van 15 Cts. in postzegels franco toegezonden. lagen zoo hoog opgestapeld, dat hij zgn hoofd bukken moest om zich niet aan het plafond van den corri dor te stooten. Kan men zich iets gruwelgkers voorstellen Men kan nu reeds met vrij groote zekerheid berekenen, dat van de personeu, die zich op de 4de, 3de en 2de gaauderg bevonden, bijkans geen enkele gered is. Zij die op de 4de gaanderij waren, hebben op weinig uitzonde ringen na, de deur niet kunnen be reiken, zoodat die allen tot een klomp verbrand zijn. De lijken, die niet herkend zgn, worden Zondag in een gemeenschap pelijk graf begraven, waarop een monument geplaatst zal worden. Weenen, 12 December. Nog steeds brandde heden ochtend het rechter pavilloen van den schouwburg, en tastte het vuur door de plafonds heen de tot nog toe verschoond gebleven woningen der benedenruimten aan. De blussching is buitengewoon moei lijk, omdat men het middelpunt, van waar het vuur zich verbreidt, niet bereiken kan. De definitieve lyst der vermisten wijst 917 personen aan volgens de nauwkeurigste schatting verbrandden er over de 600. Het geheele terrein van den brand is gisteren door carbolhoudend water ontsmet, daar nog vele ljjken onder het puin tot ontbinding overgingen. De meeste verongelukten zijn gisteren begraven. Het Fransche schip »Tage," van Colon naar Nieuw-Orleans, is 6 November in eerstgenoemde plaats teruggekeerd onder bevel van den opperstuurman en drie man van het schip »Von Moltke," dat de »Tage" had aangetroffen geheel hulpeloos ronddrijvende in de Caraïbische zee. De gezagvoerder, de stuurman en 6 man der equipage waren aau de koorts overleden er bleven slechts eenigen over, die met het schip, zonder den weg te kunnen vinden, 60 dagen ronddreven op slechts 100 mjjlen afstand van Colon. De >Tage" is in handen gesteld van den Franschen consul. Het Journal de Bruxelles" kondigt bij een verkooping in de bank van leening een voorwerp aan, dat wel eenig in zgn soort is. Het is namelijk het gala-kostuum van een burgemeester, dat verkocht wordt omdat de beleener de rente niet be taalt. Arme burgemeester, die tot dergelijke instelling zgn toevlucht moest nemen om aan geld te komen Omtrent den roof van Lord Crawfords lijk is nog niets met ze kerheid bekend, en, zooals het ge woonlijk in zulke geheimzinnige ge vallen gaat, nu begint de verbeel ding aan te vullen wat aan feiten ontbreekt, en men raakt hoe langer hoe meer vau de wgs. Zoo heeft een dagblad te Aber- deen een ,ongeteekenden brief ontvan gen, waarvan men niet recht weet wat te maken. De schrgver verhaalt daarin dat hij geholpen heeft bij het stelen van het lijk, deels, om een vriend te helpen, deels om de ruime belooning. Hij en zgn vriend werden omgekocht door een paar personen, die voorgaven studenten in de geneeskunde te zgu, en het lijk noodig te hebben om de manier, waarop het gebalsemd was, te bestu- deeren; zij zouden het, na gebruik, weer in het graf brengeu. Nu hij bemerkte, dat dit niet geschied was, gevoelde de schrgver zich verplicht de omstandigheden van den diefstal openbaar te maken. Namen kon hg niet noemen, daar de heeren hem onbekend waren. Men houdt den brief algemeen voor een verdichtsel, maar hij is toch in handen der politie gesteld. Opmerkelijk is de invloed, wel ken het kanaal van Suez op het klimaat in de omgeving uitoefent. Van het jaar 1854 tot 1870 re gende het zelden in de omstreken van het kanaal, nu dauwt het aldaar sterk en regent het minstens twee maal in de maand. De bewoners van Suez beklagen zich minder over de hitte 's zomers; buitendien vormt zich langs het kanaal een planten groei, welke haar oorsprong te dan ken heeft aan den nieuw te voorschyn geroepen nederslag van den damp kring. 8tooin vaart-Berichten. Het stoomschip Madura, 22 Oct. van Batavia vertrokken, arriveerde via Chagos- Archipel en Napels, den llden dezer te Amsterdam. Aan boord bevinden zich het grootste deel der geredden uit dc sloep no. 1 van het gezonken stoomschip „Koning der Nederlanden." Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, is 10 Dec. te Napels aangekomen, 't Lost morgen de pas sagiers en mail om quarantaine te honden te Nisida, en zal daarna de reis vervolgen. Het stoomschip Koningin Emma, van Bat.ivia naar Amsterdam, paseeerde 11 Dec. Point de Galle. Markt-öerïchten. Hoorn, 10 Dec. Tarwe f 10 a 11,50, Gerst f 5,25 a 6, Haver f 3,75 a 4,50 Erwten: witte f 10 a 12, groene f 13,25 a 16, grauwe f 16,25 v 17, vale f 13,25 a 15, br, Boonen f 10 n 12,50, 30 Paar den f 60 a 300, Schapen f 25 a 34, f Lammeren f 17 a 25, 20 Kalveren f 7 a 16, 40 Varkens f 16 a 26, 3 Zeugen f 30 a 60, 250 Biggen f 6 a 12, 150 Kippen f 0,60 a 2, 1500 Kipeieren f 6,50 a 7, 1330 kop Boter 70 a 80 ct. per kop. Alkmaar, 9 Dec. Aangevoerd 17 Paarden f 70 a 300, 19 Koeien en Ossen f 190 a 240, 8 nucht. Kalveren f 11 a 19, 501 Schapen f 12 a 28, 74 mag. Varkens f15 a 20, 126 Biggen f 6 a 10, 9 Bokken en Geiten f 4 a 9, Boter 87* a 95ct. per kop. Visscherij-Berichten 12 Dec. nm. De bengers binnen met 60 tot 400 achelv., per 100 f26.50 tot f 36.00enkele rog, per stuk 80 tot 91 ct. Voorm. 3 kordcrs binnen met 40 tot 150 schelv., per 100 f25.00 tot f 28.00 4 mandjes kleine schol, per mandje f 5.80. 13 Dec. Alle schniten naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 9 tot 13 Dec. ONDERTROUWD: J. Willem se, mu zikant, en M. Slort. K. N. Salgo, vuur- stoker, en A. G. de Roos. GEHUWD: Geene. BEVALLENA. Hoekstra geb. Schen- delaar Z. A. C. Kraak, geb. Stelleman Z C. W. Barneveld, geb. Suk D. H. Kaas geb. Schuitema D. E. Govers, geb. Bom mel D. OVERLEDEN: R. Nuot, geb. Blom 77 j. 'N. Dnpont 10 m. R. Boom 3 d. C. Boon 40 j. C. Neef 45 j. G. Brouwer, geb. Hartkamp 71 j. Vervolg- der Berichten. Toen jl. Zondagavond de heer Colijn als president de buitengewone vergadering van de onderofficiers- vereeniging Vaderland en Oranje" opende, deelde hg mede, dat het 10 jarig bestaan van deze Sociëteit in 't begin van 't volgend jaar zal worden gevierd. Onderscheidene voor drachten werden gehouden, een solo voor Cornet a piston werd als altijd al- lerloffelijkst uitgevoerd en twee lieve blijspelen liepen zeer goed van stapel, 't Was als altoos een recht aangename avond, die de leden der vereeniging met hunne dames in Tivoli door brachten. Met een bal werd deze feestelijke samenkomst besloten. Ontegenzeggelijk baart het uit blijven van berichten omtrent de drie nog vermiste sloepen van de Koning der Nederlanden ongerust heid. Men aarzelt het uit te spreken, maar bij velen begint de vrees boven te drijven, dat men van de ongeluk kige schipbreukelingen niets meer vernemen zal. Hoe menig ouderhart zal reeds in rouw zgn over 't verlies van een zoon, hoe menige familie treurt niet reeds om den dood van eenig lid, dat zich aan boord dier sloepem moet bevinden? Toch mag niet uit het oog verlo ren worden, dat nog niet alle hoop behoeft opgegeven te wordende tij dingen omtrent de schipbreukelingen der American bleven nog langer nit en toch werden ook dezen gered. Een zeevaartkundige levert voorts de volgende zeer aannemelijke beschou wingen »A1 de sloepen, behalve die van den heer Bruins, zgn noordelijk ge gaan men zou dus mogen veronder stellen, dat de drie vermiste mede om de Noord zgn gedreven. Had men met één sloep te doen, men zou ern stig beginnen te vreezen dat zij weg is; maar drie flinke sloepen, in de zen stillen gordel, met bekwame zee lieden aan het roer, zou mij zeer doen vermoeden, dat deze drie bij elkander zgn gebleven en ergen3 land hebben gehaald." Rott. Nieuwsbl. De kommandeerende officieren van Zr. Ms. schepen en vaartnigeu van oorlog zgn, namens den Minister van Marine, uitgenoodigd om dek- en onderofficieren in het vaste korps, die zich bij herhaling schuldig maken aau misbruik van sterken drank, onvoorwaardelijk voor te dragen tot afvoering uit dat korps. Tot heden zgn uit het bg Ca- lantsoog gestrande schip »Hospodar," kapt. Kelly, van Bremen naar Li- verpool, 700 balen katoen en 30 balen noten geborgen. De bergers hebben accoord gemaakt voor f 15 per baal katoenhet overige tegen 25 pCt. der waarde van hetgeen al hier aangebracht wordt. Aan boord vau het Nederlandsche stoomschip »Juno," Zaterdag 1.1. van Reval te Amsterdam aangekomen en aan de Handelskade gemeerd lig gende,is Zondagnacht omstreeks 12 uur brand ontstaan, die met behulp der brandweer te vier uur was gebluscht. Het achterschip en de lading, waar van reeds een klein gedeelte gelost was, zgn door vuur en water be schadigd. Oude Schild, 12 Dec. Voor de garnalenkokers schijnt de buitenlandsche markt nog geenszins gunstig te staan. Bijna elk partjjtje garnalen, dat in de vorige week ver zonden werd, moest beduidend veel bijgelegd worden. Dat die toestand ook voor den visscher niet gunstig werkt, laat zich begrijpen. 't Zou zelfs niet onmogelijk zgn, dat de visscherg eerlang op nieuw gestaakt moest worden. Het 22jarig meisje, de dochter van den heer Arons, dat te Amster dam sedert 17 Nov. jl. is vermist, is Zondagmorgen uit het dok bg de Prins Hendrikkade opgehaald, Een burgerjuffrouw te Amster dam was bestolen voor een effect met conponblad en eenige gouden sieraden De dieven een in vriend schap met de bestolene verkeerend echtpaar maakte goede sier vau de opbrengst van het onrechtmatig verkregene, doch brachten hun schuld zelf aan het licht, doordien zij een coupon van het couponblad hadden geknipt, welke eerst over een paar jaar vervalt. De menschen schenen in de meening te verkeeren, dat zulk een couponblad diende om, al naarmate men geld noodig had, te worden afgeknipt en verzilverd. Toen het diefachtige echtpaar zich aldus verraden had, zorgde de justitie, dat zij in de gevangenis verblyf kregen. De zaakwaarnemer De J. te Alkmaar maakte er in den laatsten tyd zgn werk van zekeren buiten man schoone vooruitzichten op een aanstaande erfenis te openen. zou hem die doen geworden. Hier voor echter had hij geld noodig, veel geld, dat de gelukkige erfgenaam hem gaarne toestond. De zaken stonden dan ook al tamelijk goed, zooals De J. met destukken bewees. Thans is er echter een kink in den kabel gekomen, want de justitie heeft den yverigen zaakwaarnemer achter slot bezorgd. Het proces tegen de 3 politie hoofden, die door hunne onachtzaam heid het hunne hebben bijgedragen tot den dood van den vorigen Keizer van Rusland, heeft te St. Petersburg een aanvang genomen. De zittingen worden met gesloten deuren gehouden. Alle dvie zgn schuldig verklaard en tot verbanning naar het gouver nement Archangel veroordeeld, met verbod om dit gebied in drie jaren te verlaten. Mrowinsky is van den generaalsrang en de beide anderen zgn van al hunne rechten vervallen verklaard. Bevallen van een Meisje, E. BOM MEL, Echtgenoote van W. GOVERS. Helder, 11 December 1881. Bevallen van een Dochter: JOHANNA ALIDA DE VRIES, ge liefde Echtgenoote van B. J. WOLLENSTEIN. Helvoetsluis, den 12 December '81. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter: A. BOON, geb. Drijver. Poederogen, 9 December 1881. Algeineene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter K. MENS, geliefde Echtgenoote van C. SMITS. Helder, 13 December 1881. Heden overleed, na een langdu rig lijden, mijn geliefde echtge noot CO RN E LIS BOON, in deu ouderdom van 40 jaren, mg na latende 6 jeugdige kindereu, allen nog te jong om dit verlies te beseffen. Wed. C. BOON, geb. Pauw. Ook namens de Familie. Helder, 11 Dec. 1881. Strekkende tot algemeene ken nisgeving. Heden overleed, na een lang durig doch geduldig lijden, na voorzien te zgn van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, onze geliefde Moeder en Behuwdmoe- der MARIA BARTHELOMEA LEE WENS, weduwe van wijlen NICOLAAS WINTER, in 'den ouderdom van ruim 82 jaren. Helder, 13 December 1881. Namens Kinderen, Behuwd- ©n Kleinkinderen. W. B. WINTER. Strekkende tot algemeene kennisgeving. ■■■«■Illl III I I Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het bericht, dat onze geliefde zoon TEU- NIS, in den ouderdom van ruim 18 jaren aan boord van het Nederlandsche schip St. Chris- tophoru 8", kapt. Duinker, door een noodlottig toeval jammer lijk is omgekomen. Nieuwediep, 10 December 1881. J. F. DUINKER. G. DUINKER, Duinker. Strekkende deze tot eenige en algemeene kennisgeving. Langs dezen weg betuigen de on- dergeteekenden hunnen oprechten dank, voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden en de ter aardebestelling van hunne geliefde dochter. Inzonder heid aan de dragers, die haar zoo belangeloos de laatste eer hebben bewezen. D. KORT. M. KORT, geb. Dekker. Mede uit naam van Broeders en Zusters. Evangelisatie lokaal Palmstraat. Hedenavond ten 7 nre zal, D.V als spreker optreden de Heer A. <OÖ5 van Amsterdam, zendeling onder Israël. Velen, doch inzonderheid Israëlieten, worden tot deze bijeen komst uitgenoodigd. Gesubsidieerde Inrichting v. Onderwijs voor Jongeheeren te HELDER. Voor de aangifte van nieuwe leer lingen vervoege men zich vóór of op Zaterdag 17 December bij den Directeur A. DOLK.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2