'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELOER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 924. Vrijdag 23 December 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. üLtoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post 75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BaresuixSPOORSTRAAT en ZÜID8TRAAT. ü.civort©iitlöii van 1 tot 5 rögela25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 12 m. Ondergang 3 u. 47 m. Zondag 25 Kerstmis. Maandag 26 H. Stepbanos. Dinsdag 27 Eerste Kwartier. Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag 30 Zaterdag 31 Onzen geabonneerden buiten de gemeente Helder, wordt beleefd verzocht de verschuldigde Abonne mentsgelden voor 't 4° kwartaal per postwissel of in postzegels over te willen zenden vóór 5 Januari 1882, zullende anders daarover met 10 Cent verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. Zij, die zich met 't 'begin van 't nieuwe kwartaal 1882 op 't VLIEGEND BLAADJE wenschen te abonneerenworden beleefdelijk verzocht voor ultimo December hun naam en woonplaats duidelijk aan een der bureaux op te geven. NIEUW ST1J DIN GEN HELDER, 23 Dec. 1881. In de zitting van den Gemeen teraad, jl. Dinsdag gehouden, zjjn een paar wijzigingen gebracht] in de verordeningen tot heffing en in vordering van het vergunningsrecht van den verkoop van sterken drank. Die wjjzigingen waren een gevolg van opmerkingen daaromtrent door H.H. Gedep. Staten gemaakt. Het vergunningsrecht is voor alle ver- koopers van geestrijke dranken ge lijkelijk bepaald op f 20 voor iedere f 100 huurwaarde, en het uitreiken der vergunning is niet afhankelijk gesteld van het betalen van het recht, althans uit de verordening tot in vordering der belasting moest de desbetreffende bepaling worden weg genomen. De heer van Gijn hand haafde ofschoon alleen staande zijne vroegere uitgedrukte meening dat het vergunningsrecht tot het maximum, dat is tot f 25 moest worden opgevoerd. Tot regentes van 't algemeen weeshuis, in de plaats van mevrouw de wed. Lastdrager, werd gekozen mevrouw de wed. Amons geb. de Jong, met 13 stemmen; op mevrouw Groen Zwerver werd 1 stem uit gebracht. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat, na bespreking met den inspecteur en den districts school opziener, door laatstgenoemde eindelek is bewilligd in de besluiten, door den Raad genomen, om de boven lokalen der gemeenteschool No. 7 te bestemmen voor de leerlingen der school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs en de gemeente school No. 4 weer als vroeger tot een gewone lagere school te maken. Met eenparige stemmen werden hierop B. en W. gemachtigd, de uitvoering dier besluiten voor te bereiden. Naar aanleiding van een adres van de commissie ter bevordering der be strating in de Keizerstraat werd be sloten thans tot afdoende maat regelen over te gaan en de commissie voor de Gemeentewerken uit te noodi- gen de noodige voorstellen te doen. Mededeeling geschiedde, dat Z. M. de koning de heffing van een Hoof- delyken omslag in deze gemeente in 1882 heeft goedgekeurd; dat Gedep. Staten hunne goedkeuring hebben gehecht aan de in de vorige zitting toegekende gratificatiën; dat mej. van Deventer op 1 Februari a. s. bare betrekking alhier zal aanvaarden als hoofd der meisjesschool, dat de heer J. C. Janzen zyn benoeming tot lid der plaatselijke schoolcom missie heeft aangenomen, doch dat de heeren Mann en de Kruijff zich hunne benoeming als zoodanig niet kunnen laten welge vallen dat Gedep. Staten de suppl. kohieren van den Hoofdeljjken om slag, dienst 1881, ter uitvoering hebben teruggezondenen dat, op voorstel der Regeering, door de Wetgevende Macht voor deze ge meente de heffing van plaatselyke belasting op het gedistilleerd voor den tgd vau 5 jaren is toegestaan. Er zyn hier ongeveer 5000 vaten petroleum aangespoeld, afkomstig van het schip M. J. K. Kapt. de Boer, van de sleepboot Assistent, heeft Kijkduin N.O. op 7 vadem water gezien, een mast p. m. 10 voet boven water uitstekende, benevens veel wrakhout. De wrakken van het schip »Bós- podar" hebben in publieke veiling f 1905, en de wrakstukken van de M. J. K. f 422 opgebracht. Het achterschip van de Eng. bark M. J. K., door de sleepboot Hercules en vletterlieden uit zee op den Zuid- wal gebracht, is door Texelsche blazers in bezit genomen en daarvan o. a. afgehaald3 vaten meel, 3 vaten petroleum, 1 kist thee, zeilen, trossen, een blok enz. De Engelscke brik Mermaid, met steenkolen, is door de equipage ver laten en door de sleepboot Stad Amsterdam op zee aangetroffen en hier binnengesleept. Door de vletterlieden is gisteren op zee verlaten aangetroffen de Duitsche bark Allegro, geladen met spoorbiels. Met behulp der stoomboot Hercules heeft men het schip hier bin nengebracht. Gemeld schip was reeds op sleeptouw geweest van de Simson, uit IJmuiden, doch deze had het vaartuig door de hooge zee moeten laten slippen. De opvarenden moeten gered zyn. Egmond, 20 Dec. Het alhier gestrande Ned. schip Kinderdijk zit over de tweede bank en is nog dicht. Wanneer het weer bedaard en de zee kalmer wordt, bestaat er mogelijkheid de lading te lossen en het schip af te slepen. Het wordt door ambtenaren bewaakt. Terschelling, 21 December. De lossing en het vervoer der planken van het gestrande schip Tangen is aangenomen geworden voor 24%. Men schrijft uit Sleeuwjjk: Van de vyf personen die Zaterdag avond zoo jammorlgk verdronken, zgn er tot heden drie opgevischt namelyk, de postiljon, de conducteur en de soldaat. Nagenoeg op de plaats waar de boot 't onderste boven gevonden werd, zjjna de ljjken van gemelde personen gevonden. Alle moeite wordt aangewend om de verdronken schippers te vinden, wier vrouwen met hun talrijke ge zinnen te Woudrichem wonen en in behoeftige omstandigheden ver- keeren. De soldaat lag in garnizoen te Woudrichem en had verlof ge kregen om naar zijne ouders te gaan die te Asperen wonen. Het ware te wenschen dat in de groote behoeften van die ongelukkige vrouwen werd voorzien, door de liefdadigheid van onze landgenooten iu te roepen, om zoodoende de groote ramp eenigzins te lenigen. Het geliefkoosde jongensspel »haasjeover" heeft een zeer droevig ongeluk veroorzaakt: te Hoogkerk is een zeven-jarige; knaap met zijn hoofd op den grond neergekomen een zware neusbloeding was er het gevolg van, en den volgenden dag bezweek hij. Ook bij dit spel is het dus zaak goed op te letten waar meu het speelt. De toestand van den gevangene W. M. de Jongh te Leeuwarden wordt nog steeds gehouden voor een voorbijgaande manie, voor welker genezing zijne plaatsing naar Coude- water niet noodig wordt geacht. Dit gevoelen wordt ook gedeeld door den geneesheer van het krankzinnigen gesticht te Franeker, die hem twee malen heeft onderzocht. Daar enkele zijner bewegingen en gezegden een oogenblik het vermoe den hebben doen ontstaan dat zijne krankzinnigheid slechts voorgewend was, is op zijne kamer een toestel aangebracht, waardoor hij, alleen zijndevan buiten kan worden bespied. Hg is de laatste dagen veel rnsti- ger en daarom van zijn dwangbuis ontdaan. Zijn lichaam is, tengevolge van bovenmatige inspanning, zeer verzwakt en vermagerd, zonder dat evenwel gevaar voor zijn leven bestaat. Een dienstbode te Yelp werd onlangs door hare meesteres uitge zonden met een bankbiljet van f 40, om daarmede een rekening te betalen. In plaats daarvan ging zij met dat geld naar Amsterdam, alwaar zij liet verteerde. Zjj werd echter door de politie gevonden en terstond naar het huis van arrest te Arnhem over gebracht. De regenval wordt te Frederiks- oord iederen morgen te acht uren genoteerd, en loopt dus over een tijdvak van 24 uur. Zondagmorgen 11. moest het buitengewone eijfer van 31 millimeter aangeteekend worden. Geen enkelen dag van dit jaar bedroeg het zooveel. 29 Jan. en 6 Maart waren de hoogste, ieder 24 millimeter. Het Alg. Dagbl. van Ned. In- dië meldt het volgende: Het toegezegde vergaan van de wereld op 12 November heeft men hier weinig herdacht. Enkele in landers en half-Europeanen zijn in afwachting, netjes aangekleed voor de plechtigheid, dien nacht wat later dan gewoonlgk naar bed gegaan Als een toppunt van goede bedoe ling kan in verband met deze pro fetie 6en brief gelden van een wel- meenendsinjo, groot harmonica-speler, die van zjjn chef uit Holland een prachtinstrument ten geschenke ge kregen hebbende, in zijn bedankbrief den wensch uitsprak, dat, mocht werkelijk op 12 November de wereld vergaan, God Nederland mocht sparen. Een ontzettende ontploffing heeft plaats gehad in de steenkolenmijn Abram bij Bolton in Lancaster 40 mijnwerkers' hebben hun leven by dit ongeval verloren. De zwarte Jubilézangers, die in den jare 1878 en'79 door Europa trokken en concerten gaven om geld voor een neger-universiteit bijeen te krijgen en die vele onzer lezers zich nog wel zullen herinneren, hebben hun doel bereikt. Een schoon gebouw, dat 600,000 frs. kostte, staat nu in hun geboorteland en een tweede, dat Livingstone-Missionhall genaamd zal zijn, is eveneens bijna Yoor eenige dagen kwamen 2 mannen in een herberg aan den weg van Marche naar Bastogne in Belgisch Luxemburg, gebruikten iets en ver zochten een zware gesloten mand, die zg hadden medegebracht, te mogen laten staan, waarna zij vertrokken. Tegen den avond kwam een slager met zyn hond binnen. Het dier vloog terstond op de mand toe en begou vervaarlijk te blaffen, zonder zich om lokwoorden of bedreigingen te bekommeren. Men kreeg argwaan en riep een paar gendarmeseen hunner stak zgn sabel door de mand, een gil weerklonk en men vond een man met een revolver gewapend er in verborgen, die natuurlyk in hech tenis genomen en naar Luik gebracht werd. Zijne twee makkers is men nog niet op het spoor. Op den Atlantischen Oceaan moeten op nieuw hevige stormen woeden. Een aantal te New-York verwacht wordende stoombooten ko men daardoor verscheidene dagen te laat aan, sommige zwaar bescha digd. Nog altgd is het juiste cijfer der slachtoffers van de ramp te Weenen niet bekend; de overheid ondervindt bij het onderzoek hieromtrent aller lei moeielgkheden. Twee lijsten der verongelukten zgn door de politie uitgegeven. De eerste stelde hun aantal op 794, waarvan 144 herkend waren, terwijl de tweede, waarschijnlijk de meest juiste, 620 opgeeft. Bij het onderzoek door het brand- comité uit den Gemeenteraad hebben al de mannen van de brandweer verklaard, dat de slachtoffers dood waren, vóór de spuiten kwamen. Toen de menschen van de balkons en uit de vensters gered waren, ver klaarde de politie dat er niemand meer binnen was. Maar zij kregen toch bevel de trappen op te gaan, Toen zg echter half op weg waren, moesten zij terug om den rook, die zoo dicht was, dat hunne fakkels uitgingen. Later drongen zij verder door, maar vonden enkel dooden. Een inwoner van Weenen, zekere Heer August Göttel, heeft nog f 125,000 voor de slachtoffers van den bvaud in het Riugtheater ge schonken, nadat hij reeds een som van f 10,000 gegeven had. De edel moedige gever, een Duitscher van geboorte, die in Amerika fortuin maakte, doch niet schatryk is, heeft verzocht van allen openlgken dank verschoond te big ven en zou zgn naam niet genoemd hebben, als hg niet hoopte door zgn voorbeeld zgn landslieden in Amerika tot navolging op te wekken. Zgn naam was zoo onbekend, dat men dien in het eerst voor een pseudoniem hield, waarachter zich een of ander aanzienlijk per sonage verborg. Naar men verhaalt had de heer Göttel een loge in het Ringtheater besproken voor den avond van den brand, maar zich nog niet er heen begeven toen die uitbrak. Aan het verbod om in schouw burgen te rooken wordt streng de hand gehouden. Tegen verscheidene personen die het overtraden is pro ces verbaal opgemaakt. Het is gebleken, dat het bericht omtrent het vinden van het lijk van het parlementslid Powell, liggende op een drgvende ballon in het Kanaal, onjuist is. Nu wordt gemeld, dat een ballon is gezien in Spanje, in den omtrek van Bilbao, op niet zeer verren afstand van de aarde. Alle maat regelen zgn van overheidswege ge nomen om bij nederdaling hulp te kunnen verleenen, hoewel het ver moeden gegrond is, dat de heer Powell niet meer in leven zal zgn. Twee Kinderliedjes op het Kerstfeest. WiiVïr'Heije's „De kleinste." In Bethlehem werd in een stal Een vriend'lijk wicht geboren Men trok er heen uit veld en dal, Bezocht de krib in d' engen stal, Om 't knaapje een welkom toe te roepen In 't leven. Het kind wies op, door dengd bekoord, En muntte uit door wijsheid; Hij predikte het levenswoord; Zoo reisde Hij van oord tot oord; Verkondigende aan jeugd en grijsheid Het goede. Hij was een edel mensehenvrind, Eenvoudig en vol klaarheid; Hij, van zijn jong'ren zoo bemind, Riep zeeg'nend tot zich ieder kind, En onderwees het in de waarheid, Vol liefde. Dien goeden vriend, dien menschenzoon, Zoo edel en verheven, Worde op het Kerstfeest, rein en schoon. In 't Kinderlied, op blijden toon, Den welverdienden naam gegeven Van Heiland! II. Wijze: „Zie de leliën op 't veld." Plechtig luidt de kerkklok weer, En zendt blij henr tonen Over stad en land en meer, Waar maar menschen wonen, En zij draagt met luiden mond Weer de blijde boodschap rond: „Jezus is geboren!" „Laat de kinderkens," sprak Hij, Liefdrijk „tot mij komen; Weest natuurlijk, rein als zij," Leerde Hij den vromen; „Wordt den kinderkens gelijk, Want hun is het hemelrijk," Sprak de vriend der menscheü. Zon dan 't kinderlijk gemoed Zich deez' dag bedwingen, En den menschenvriend, zoo goed, Niet ter eere zingen P Bidden wij dan keer op keer: „Laat ons, goede Hemelheer, Steeds zijn voorbeeld volgen."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1