T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR MELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 925. Dinsdag 27 December 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per po»t75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUIDSTRI AT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Met 't oog op den Nieuwjaarsdag, zal 't Volgend nummer in plaats van Vrijdag, Zaterdag ver schijnen. OE UITGEVERS. Zij, die zich met 't begin van 't nieuwe kwartaal 1882 op 't VLIEGEND BLAADJE wenschen te abonneerenworden beleefdelijk verzocht voor ultimo December hun naam en woonplaats duidelijk aan een der bureaux op te geven. NIEU W STIJ DIN GEN HELDER, 27 Dec. 1881. Voor de straatverlichting der gemeente Helder, door steenkolengas, gedurende 20 jaren, zijn twee in schrijvingen ingekomen. De eene van f 40 per licht, of f 11,000 per jaar, de andere voor 122,32 per licht, of 6,138 per jaar. De namen der inschrijvers zijn ons nog onbekend. Voor het onderhoud der gemeente gebouwen enz., gedurende 1882, zijn 12 inschrjj vingen ingekomen, als van de heeren W. Rippens, ad f 5650, A. Graaff, ad f 5530, P. Zaatman Jr., ad f 5460, P. Verheg, ad f 5408, Gebrs. Boon, ad f 5368, P. Spruit, ad f 5340. A. Bels, ad f 5295, G. Moorman, ad f 5160, Gebrs. Bom- hoff, ad f 5130, J. Philips, ad f5127, A. Korff, ad f 4,980 en J. Korff, ad f 4894. De oefeningsdivisie, onder be vel van den adjudant in buitenge wonen dienst, den kapitein ter zee F. H. P. van Alphen, heeft St. Vin cent verlaten. De oefeningen zullen zoodanig geregeld worden, dat de divisie den 15 Januari a. s. te Madeira zal kunnen aankomen. Door de Tweede Kamer is in de zitting van Vrijdag jl. een subsidie van f 30,000 toegestaan voor de in ternationale pool-expeditie. Daarentegen is geschrapt een sub sidie van f 30.000 voor de oprich ting van een vaat Zoölogisch station, door de dierkundige vereeniging aan het Nieuwediep te plaatsen. Te Burgerbrug in de Zijpe verliet eene bejaarde vrouw Woens dagavond hare woning om een bood schap te doen. Zij keerde echter niet weder. Eerst Donderdag tegen den avond kwam men op het denk beeld dat zg, door de duisternis mis leid, in de vaart zou kunnen zijn geloopen. Men is toen jjverig aan het zoeken gegaan, doch mocht het lgk nog niet vinden, zoodat men omtrent haar lot in onzekerheid verkeert. Schipper Van der Hoeven, met de vischsloep Willem Schoon," te Hellevoetsluis aaugekomen, heeft in de Noordzee onder stormweer gered een gedeelte der equipage van het Eng. barkschip >Susie," kap. Baker, van Hamburg met zout naar Wil- mington bestemd. Gemeld schip is door stormweer zwaar lek en door de equipage verlaten geworden. Een boot, waarin zich de stuurman met twee man bevonden is vermist, niet tegenstaande door schipper Van der Hoeven alle pogingen zijn aangewend om die te vinden. Op het strand van de rijkszeeweriug aan de Oude Hoeve (Noordkust van Schouwen) is boven op een dam een groot wrak Aldaar drgft zwaar hout. Een heng9t, afstammende van den in het Friesch paardenstamboek voorkomenden dekhengst Willem de Zwijger", eigenaar M. P. Zwart te Roordahuizen, en de dito merrie »Sophia" van den landbouwer M. H. Brandsma te Sneek, zijn verkocht aan den heer E. Voorhorst te Wel- son bij Olat, provincie Overijsel, voor de aanzienlijke som van f3200. Bij den herbergier I. te Goes, die ook handel drgft in gouden en zilveren werken, zijn twee doozen ontvreemd, die voor een waarde van f 1000 inhielden en welke doozen op de slaapkamer van I. waren ge borgen. Men vermoedt, dat de dief stal gepleegd is door een persoon, die ten huize van I. gelogeerd ge weest en thans voortvluchtig is. De justitie doet onderzoek. In een rijtuig, begeleid door twee politieagenten werden Vrydagoch tend drie jeugdige deugnieten, van omstreeks 12 jaar oud, die halstarrig weigerden te loopen, van Vlissingen naar het hnis van arrest te Middel burg overgebracht, wegens brutale diefstallen op verschillende plaatsen gepleegd. Twee van hen hadden in de vorige week te Middelburg in een winkel gestolen, waren toen door de politie opgenomen doch weder losgelaten. Er wordt een beroep op de Nederlandsche liefdadigheid, en zeker niet zonder grond. Immers, gelijk reeds werd gemeld, is in den avond van 17 dezer bij het overzetten der post van 's-Hertogenbosch naar Gorinckem, op de rivier de Merwede, tusschen Woudrichem en Dalem, de schuit waarin de conducteur der brievenmalen van de tweede klasse A. Bax, de postiljon J. Asmus, twee schippers genaamd H. Hartman en J. Hartman en een soldaat gezeten waren, door stormwind omgeslagen, waardoor vier moeders met te zamen 19 kinderen in rouw zijn gedompeld en tevens van hunne kostwinners beroofd. Voor het gerechtshof te Leeuw arden stonden Donderdag terecht de beruchte Jan Pouwels, oud 35 jaar, geboren te Uffelte, gem. Havelte, zon der beroep en zonder vaste woon plaats, en Gerrit Jan Boshove, oud 33 jaar, boerenknecht, geboren en wonende te Kloosterhaar, gem. Ambt- Hardenbergh, onder beschuldiging van inbraak. Hnnne akte van be schuldiging luidt aldus lo. dat zij tegen middernacht van 11 op 12 Augustns 11., met het voornemen en na onderlinge afspraak om diefstal te plegen te Wijke- veld, gem. Ruinen, in de woning van J. J. Westeubrink, met elkander vereenigd zich naar die woning hebben begevendat, terwjjl de tweede be schuldigde zich daar buitenshuis voor het vensterraam op wacht plaatste, de eerste besch. zich den toegaög tot die woning heeft verschaft, door gewelddadig eemglasruit te verbrijzelen en gewapend met een scherp geladen pistool door de aldus verkregen opening in het huis te klimmen, alwaar hij vervolgens bedoelden Westenbrink, toen deze tot verdediging van ljjf en eigendom hem aangreep, zoodanig gewelddadig beeft geslagen, en diens echtgenoote Jan tien Lemmiug, die het inklimmen van deu tweeden besch. trachtte te beletten door met een plank naar hem te slaan, moedwillig met een pistoolschot zoodanig heeft getroffen, dat bij man en vrouw sporen van kwetsing zijn achtergebleven; dat de beide beschuldigden eindelijk ten gevolge van het verzet der bewoners achtereenvolgens vandaar zjjn ge vlucht, zonder hun voornemen om te stelen te hebben kunnen uitvoeren dat zij deze handelingen hebben gepleegd na te voren veroordeeld te zijn geweest: de eerste besch. den 18 Juli 1873 tot eenzame opsluiting van een jaar en den 8 Juli 1876 tot tuchthuisstraf van vijf jarende tweede besch, den 25 Juli 1873 tot tuchthuisstraf van acht jaren. De eerste besch. daarenboven ter zake 2o, dat hij omstreeks middernacht van 10 op 11 Juli 11. te Ruinen in de bewoonde behuizing van de wed. W. R. Creveld arglistig en na inbraak heeft weggenomen onder scheidene gouden in zilveren voor werpen, waaronder oorijzers en eene hoeveelheid goud en zilvergeld. 3o. dat hij in den nacht van 10 op 11 Aug. 1.1., te Ruinerwold bij G. Remmelfcs, eene hoeveelheid worst, varkensribben, schapenbouten en spek arglistig heeft weggenomen. 25 getuigen zullen in deze zaak worden gehoord. Te Lemmer is aangespoeld het voorste gedeelte van een lade, waarvan het sleutelgat afgezet is met wit been, waarop in vergulde letters M. J. K. Men meent dat de plank bij het het aldaar aangedreven stuk wrak behoort, hetwelk dan afkomstig zou zijn van de met petroleum geladene Engelsche bark, die dezer dagen bij den Helder is verongelukt. Vrijdag is te Vlaardingen het loggerschip Dankbaarheid" schipper M. Struis, na eene afwezigheid van slechts 14 dagen binneugekomen. Verleden Zondag, toen het op de kabeljauw-visscherg in de Noordzee was, werd het plotseling door een stortzee overvallen, waardoor de ver schansing werd weggeslagen en een matroos tusschen de verschansing en het compashuisje geslingerd en daar- tusschen zoodanig beklemd raakte, dat hem de borst werd ingedrukt, en hg enkele uren later na een vreese- lijk ljjden bezweek. Nog twee andere mannen werden door de stortzee opgenomen, doch hadden het geluk het want te grijpen en werden daardoor gered. Als iemand rijk wordt krjjgt hij plotseling veel vrienden, maar dat hg ook een aantal echtgenooten ziet opdagen, is misschien nog nooit vertoond. Dit was het geval met een gewezen politiedienaar, Robert Rob- son, te Newcastle, een man van 72 jaren, die zich door een uitspraak van het »Court of Chancery" in het bezit gesteld ziet van een erfenis van 250,000, een landgoed dat sedert den moord van zjjn grootvader, in 1742, in handen der kerkelijke com missarissen was geweest. Hij ziet nu niet alleen in zijn ne derig verblijf een aantal bloedverwan ten en vriendeu tot zich komen, die hij vergeten of nooit gekend heeft, maar er hebben zich ook niet minder dan vier dames bij hem vervoegd, die beweerden wettig met hem getrouwd te zijn, en zich zelfs door het ver schijnen van de echte mevrouw" Robson niet lieten overtuigen dat zij zich vergisten. Zij waren eindelijk echter wel genoodzaakt het voorwerp harer echtelijke teederheid met rust te laten. Een buitenlandsch blad bericht over het vervalschen van vet in N. Amerika het volgende: »Eën groot deel van het Amerikaansche zg. ge raffineerde vet is een mengsel van goed vet, varkensvet, oleomargarine, stearine en gewone talk. Het wordt in groote hoeveelheden gefabriceerd in Cincinnati, Chicago, St.-Louis, Nienw-York en Cleveland en door de gekeele V. S. verspreid. Veel van die waar wordt naar Cuba en Europa uitgevoerd. Slechts enkele firma's maken een zuiver artikel en dezen worden vaak gedwongen mede aan het knoeien te gaan, omdat ze anders de concurrentie niet kunnen vol houden." Te Weymouth heeft men een belaugrijke vondst gedaan met betrek king tot den vermisten ballon Saladin, waarin zich het Engelsche parlements lid Powell bevindt. Eenige kinderen hebben niet ver van deze plaats een gebroken thermometer gevonden. De fabrikant, wiens naam nog op het stuk stond, verklaarde, dat het bijna zeker was, dat dit een der thermo meters was waarvan hg de Saladin had voorzien. Eveneens heeft men in de landerijen van Shyre een hoed gevonden, waarvan nog niets met zekerheid bekend is. Intusschen wordt het opzoeken gverig voortgezet. Er blijft echter weinig hoop, dat men den ongelukkigen luehtschipper levend zal terugvinden. Was hij ergens nedergedaald, dan zou men wel bericht van hem ontvangen'hebben en drijft hij nog in de luchtstreken rond, dan is hij zeker van honger omgekomen daar in het schuitje geen levensmid delen waren en het reeds 12 dagen is dat de reiziger vermist wordt. Alsof de maand December voor Weeuen nog niet vreeselijk genoeg was, zoo heeft er nu weder een ramp plaats gehad, waarbij een persoon ge dood en twee gevaarlijk gewond werden. Weder was het onvergeef lijke lichtzinnigheid die het onheil veroorzaakte. Tegen 4 uur in den namiddag bemerkte een beambte in het stationsgebouw (douanekantoor) een sterke gasluchthg gaf toen aan een werkman in last de pijpen en den gasmeter na te zien om het lek te ontdekken. De man ging toen met een brandend licht langs de pijpen en kwam zoo bij den gasmeter, waar een heftige ontploffing plaats had. De beambte, die bij de deur stond, werd achterovergeworpen en zwaar gewond. De werkman bleef op de plaats dood en een ander werd even eens zwaar gewond. Door de ont ploffing werden bgna alle deuren en vensterB in het gebouw stukgeslagen en het plafond geheel gescheard. In het dorp Isenstedt bg Minden is dezer dagen een welgestelde boer aangehouden, die zijn krankzinnigen zoon, reeds een man van 32 jaren, in een donker hok had opgesloten en met een ketting had vastgemaakt. De ongelukkige kreeg zijn eten in een houten nap en had niet eens een bed om op te slapen. Reeds vroeger had de ongelukkige een tijd in een gesticht doorgebracht, maar daar hij niet te genezen was had de vader zelf de verpleging op zich genomen. De buren wisten op welk een schandelijke wgze hij zich van dien plicht kweet, maar schenen de behandeling nog zoo slecht niet te vinden. Eindelijk kwam de politie achter de zaak en nam den vader in arrest. Aan boord van het Britsche schip Resolute" is op reis van Rio de Janeiro naar Valparaiso muiterg uitgebroken onder de bemanning die de officieren dwong koers te zetten naar New-Orleans. De kapitein sprong in zgn radeloosheid over boord en verdronk. Zeventien man zgn bij de aankomst te New-Orleans gevan gengenomen. Een Duitsche huisknecht te Lon den had een goed oogje op de dochter van zijn patroon, maar ongelukkig had de scboone het niet op de huis knecht. Alle pogingen om zgn schoone te vermurwen mislukten, en nu trachte g zich te wreken door twee schoten op het meisje te lossen en zich daarna zelf een gevaarlijke wonde toe brengen. Beiden liggen nu in levensgevaarlij ken toestand in het hospitaal. Te Longhbongh in Eugeland werd dezer dagen een kolossale klok gegoten voor de St.-Pauluskerk te Londen. Het gevaarte weegt 17500 kilo, hot is 8 voet en 10 duim hoog en heeft een doorsnede van 9 voet en 6 duim. Volgens deskundigen is het de grootste klok die op het oogen- blik in Engeland bestaat. Met Paschen zal zij voor de eerste maal worden geluid. De reedo van Kroonstadt is met ijs bedekt en alle totnutoe openge bleven vakken zgn dichtgevroren. Men gaat over het gs naar de forten. Enkele voetgangers hebben zich reeds over het gs naar Oranienbaum be geven. Te Kroonstadt overwinteren 10 en te St.-Petersburg 6 schepen. Ons eerste Schoollied. Ik telde zeven jaren, Toen Lire en ik een lied, Ons eerste schoollied leerden, Dat lied vergeet ik niet. Wij zongen 't bij ons spelen En 't klonk de dreven rond, 't Weergalmde langs de velden Uit blijden kindermond. Na tweemaal zeven jaren, Zong 'k weer met haar dat lied, Als vre aan 't verleden dachten En aan een blij verschiet, 'k Mocht haar de mijne noemen, Zoo schoon, zoo rein, zoo jong, Maar dubbel lief vond ik haar, Als zij dat liedje zong. 'k Tel viermaal zeven jaren En 't lied klinkt als weleer, Als Lize, zachtkens schomm'lend, Zit bij het wiegje neer, Paar 'k aan haar stem de mijne En zelfs 't kind zingt mee. Zoo is ous 't oude schoollied Nog steeds een bron van vree. N. T.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1