'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COÜBAMT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Mo. 927. Dinsdag 3 Januari 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. BureimiSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Adtrertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Helder, 3 Januari 1882. Het Conité der vereeniging „Willem Barentajj"' ■oor den Helder en Nieuwediep wendt zich tot U, ingezetenen, ambtenaren, officieren n adelborsten, onderofficieren en mindere iilitairen van Land- en Zeemagt, met een woord van opwekking, ter deel neming a ondersteuning van zijne pogin gen om et wetenschappelijk onderzoek in de Noorelijke IJszee voort te zetten en zoo mogeijk meerdere uitbreiding te geven. Het Coiité, geheel doordrongen van het belang dié onderzoekingen, zoowel uit een nationaal js uit een internationaal oogpunt, hoopt datgij allen, elk naar zijn krachten, zult wille: medewerken. De Nedrlandsche driekleur moet weder evenals vieger in de Noordelijke IJszeeën wapperen en zij zal dat ook, wanneer Gij onze pogigen wilt ondersteunen. Het is een natinale pligt, die op alle burgers van Neddaud rust, om de nagedachtenis te eeren m hen, die met de grootste op offeringen en ontbeeringen in die zeeën één der tinnen vonden voor de bloei en ontwikkelisj van ons geliefd Vaderland. Onze utionale trots, het „noblesse oblige,"a»t niet toe, dat wij onze vlag door andcm laten verdringen d&ar, waar onze voorvMfren als heer en meester beersch- ten; maar jk afgescheiden daarvan, ligt het op denjyeg der kleine Staten, zich te doen geldeiümeer op wetenschappelijk ge- .Kü«Pai'jL.ïeornftmelijk moeten wij onze kracht blijvfcoeken, daarin den waarborg voor het vort»6taan onzer onafhankelijk heid. Wij i tin daardoor op het voetspoor onzer voorvben ons de algemeene ach ting der naVj voortdarend verzekeren en wel bedenke dat het rusteloos strijden met het wajtder wetenschap ons, onze kinderen en blunderen welligt tot in eene verre toeast behoeden zal voor cene anderen strijd,e met opoffering van goed en bloed ons oortbestaan als natie en daarmede onz«oo hooggeschatte vrijheid in de waagscs. stelt. Het veld t bearbeiding is groot en ligt als met ee-ekeirazinnigen sluijer over dekt. Welke uitkomst van het onderzoek ook zijn moge.iker is het dat wij wél doen met op den inlagen weg voort te gaan. Zonder ons ve dien arbeid directe en tastbare voorden voor te spiegelen, kan die tot de keni van zaken leiden en tot de oplossing varraagstukken, waarbij dc maatschappij gr. nut heeft, en kan die arbeid alzoo inoct, al is dan niet voor ons, voor ons ntslacht van groot belang zijn. De vereenigin,,Willem Barents" is bij Kon. Besluit v»5 Mei 1881, no. 19 als regtspersoon erkl. Wij bieden IJ ter in zage hiernevens i exemplaar der Statuten aan, waaruit U et doel en streven der vereeniging duidéc blijken zal. Wij vleijen on dat velen uwer, in de volle overtuiging oe voor ons Vaderland hoogst nuttige zr. te steunen, zich op nevensgaande lijst illen inschrijven, hetzij als vast lid, do teur of donatrice. Hoe ruimer de gin vloeijen, des te eerder zal het Hoofdhestu in staat zijn gesteld aan eene erkende hoefte te voldoen, door het vervangen van 3 kleine „Barents" door een geschikt lomscbip. Tot zdólaug meen wij echter roeijen met de riemen di wij hebben, nimmer stilstaan, steeds „VQRUIT." Het Comitéan de Vereeniging „W(ëm Barents" voor den Ilder en Nieuwediep R. L. DE HAES, resident. Mr. K. J. C. STAMAN BOSSE. J. D. J. VAN DE: HEGGE SPIES. C. H. BOGAERT. J. C. DE RUIJTEljDE WILDT. J. GOEDKOOP. P. G. VAN SCHERIBEEK. T. C. ZUR MüHLEf. v-' - T :A MBAUMGARTEN. H, NIJGEL 8«cret«i NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Jan. 1882. Met het stoomschip Voorwaarts ven de maatschappij Nederland", hetwelk 14 Januari aanstaande van Amsterdam vertrekt, zal vandaar rechtstreeks een brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. Volgens de N. R. Ct. kan thaus een wetsontwerp tot opheffing van de rechtbank te Haarlem en tot her stel van die te Hoorn worden te gemoet gezien. De gemeenteraad van Schagen heeft aan den heer A. J. Krieger, ingenieur te Alkmaar, vergunning verleend voor den aanleg van een stoomtramweg van Schagen naar Hoorn. De vorige week overleed te 's- Gravenhage, in 88-jarigen ouderdom, de gepensionneerde lnit.-generaal, adj. generaal des Konings, jhr. F. V. A. ridder De Stuers, oud-kommandant van het Ned.-Ind. leger. De Stuers trad in 1815 in Neder- landschen dienst, werd in 1820 over geplaatst naar Ned.-Iudië, nam van 1826 1830 deel aan den Java-oor- log, in 1830 deel aan de operatiën in België, ook aan de oorlogen op Sumatra, enz. Buiten de militaire wereld ia de naam van den gene raal de Stuers vooral bekend door zijn vastberadenheid en beleid gedurende de schipbreuk van Zr. Ms. atoom - schip Willem 1", op de Lucipara in Mei 1837, waardoor hij bij een verblijf van 37 dagen op de rotsen aan 140 menschen het leven heeft gered. Van de vele bekende en ver maarde personen, die in den loop van het jaar 1881 door den dood aan hun werkkring werden ontrukt, brengen wij hoofdzakelijk de namen der volgenden in herinnering. Onder de regeerende vorsten Keizer Alexander II van Ruslandou-ar de Staatsliedende Eug. oud-Min Lord Beaconsfield (Benjamin Disr de President der Amerikaansche Re publiek, James Garfield, de Fransche oud-Ministers Dufaure, Drouyn de Lhuys, de Lavelette en Duvergier de Hanranne, de Italiaansche gezanten Melegari te Bern en Bertinatti in den Haag, de Oostenrijksche Premier Von Haymerle, de Pruisische oud- Minister Von Eulenburg, de vroegere Duitsche gezant te Parijs graaf von Arnim, en eindelijk de Franschman Blauqni, voor zoover men den samen zweerder onder de staatslieden mag opnemen. Voorts de oorlogspeciali teiten Generaal Colley (gesneuveld in de Transvaal), Generaal von Bene- dek (Oostenr. Opperbevelhebber in 1866), Generaal von der Tann (uit 1870) en de Fransche oud-Minister la Roncière de Noury. Van kunste naars, schrijvers en geleerden hebben wjjden Belgischen schilder Ver- boeckhoven, zjjn landgenoot de Or ganist Lemmens, de Engelsche ge schiedschrijver Thomas Carlyle, de Duitsche geleerde Arnold Ruge, de Fransche graveur Mouillerou, de Noordpoolreiziger Luit. Weyprecht, de Fransche journalist en politicus Emilö de Girardin, de directeur van het Weener Bnrg-theater Dingelstedt, de mede-directeur van het I<eipziger Conservatorium Oonrad Schleinitz, de Fransche taalgeleerde en wijsgeer Littré, de Belgische violist Vieuxtemps, do Fransche letterkundige Paal de Saint-Victor, de Turksche (Duitsche) dichter Murad Effendi, de Duitsche componist RichardWuerst, deDuitsche rechts- en staatsgéleerde Prof. Bluut- schli en de Eng. schrijver Grenville Murray. Ook ons eigen Vaderland bleef voor treffende verliezen niet gespaard. Wij herinneren Aan het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, den Ood-Goovernenr- Generaal Mr. P. Mjjer, den Staats raad Mr. P. J. Bachiene, den Gezant te Con8tantinopel| Baron van Itter- sum, den Oud-Burgemeester van Am sterdam Mr. J. Messchert van Vol lenhoven, het eerste Kamerlid Mi- chiels van Kessenich, en de Tweede Kamerleden Mr. W. H. Dullert, Mr. L. Ed. Lenting, Dr. Idzerda en J. H. Arnoldts. Voorts de geleerden Frederik Mul ler, de oud hoogleeraar in de wijs begeerte J. H. Stuff ken, de oud-hoog- leeraar in de geneesknude Krieger (beideu van de Leidsche Hoogeschool), Prof. J. Fresemann Vië:or (te Gronin gen), alsmede onderscheidene verdien stelijke mannen üp verschillend ge bied, als de Vlaamsche letterkundige A. J. Cosijn, de ingenieur J. va» Gendt Jr., de bisschop Steius-Bis schop, de predikanten J. A. Schuur man Jzn. uit Batavia, en Dr. G. J. Vinke te Amsterdam, W. J. Schuttevaer (de oprichter van de schippers-ver eeniging van dien naam), de oud secretaris van het Nut Mr. P. M. G. van Hees, de onderwijzer R. van de Weerd, de toonkunstenaar F. B. Bunte en de letterkundigen G. Engel- berts Gerrits, Mevr. Estella Huijmans Hertzveld, P. J. van den Noordaa (Ada Nore), Jacques Perk en Johannes Hilman. Het laatste huweljjk, dat in het vorige jaar te Elburg voltrok ken werd, had plaats tusschen een bruidegom van 77 en een bruid van 74 jaren. Aan de Nassaukade te Amster dam stortte de vorige week een gedeelte van een in aanbouw zijnd huis in. Men was juist druk aan 't werk, zoodat men het wel als een gelukkig toeval mag beschouwen, dat geen ongelukken plaats vonden. Verleden week ontleenden wij aan het Handelsblad" het bericht, dat een werkman, die een pakket met f 35,000 had gevonden, daarvoor beloond werd met f 200 en een week geld van f8 gedurende zijn leven. Zaterdag jl. kwam echter de werk man aau de redactie van dat blad mededeelen dat het weekgeld hem niet is toegedacht. Uit Haarlem meldt men van 30 Dec. het volgende opmerkelijke berichtje aan de N. R. Ct. Gisteren ochtend werden eenige militaire gevangenen van hier per spoor naar Leiden overgebracht, on der geleide van een onderofficier en drie manschappen der infanterie. Bij terngkomst verkeerden de geleiders allen in min of meer beschonken toestand, twee der manschappen zelfs in die mate, dat zjj met moeite uit «ten oor trein konden geholpen wor den en als lijken in de wachtkamer neervielen, vanwaar zij later per hand kar naar de kazerne werden vervoerd. Volgens een aan het Fransche ministerie van Marine gemaakte be rekening, zjja er op de geheele we reld 55,896 schepen, te weten6855 stoom- en 49,039 zeilschepen. Van de schepen met stoomverrao- gen bezit Engeland 4,106. Amerika 569, Frankrijk 361, Duitschland 304, Spanje 237, Rusland 179, enz. Zeilschepen bezit Engeland 18,403, Amerika 6,045, Noorwegen 4,178, Duitschland 3,011, Italië 3018, Frankrijk 2678, enz. Dat brieven met onduidelijk en onvoldoend adres nog zoo vaak in handen van den geadresseerde komen, hebben wij aan de goede or ganisatie der posterijen te danken. De Duitsche posterijen voornamelijk hebben er een goed handje van om de geadresseerden uit te visschen. Zoo kwam onlangs een brief in Keulen aan met het adres: >Aan de appelvrouw tegenover de kerk." Toch kwam de brief in goede han den. Met brieven aan soldaten heeft de post ook vaak grooten last; het is echter zeer zelden, dat de brief als onbestelbaar terugkomt. Maar met de heiligen" schijnt zij nog niet in verbinding te staan. In de Rhjjnprovinciën werd in het begin van deze maand door een klein meisje een briefje met het adres »Aau den heiligen Nicolaas in den schoonen Hemel" op de post gedaan. Het kind verzocht den heiligen Nicolaas haar mooie geschenken te gevenzij was braaf en vljjtig ge weest. Daaronder zette zij haar naam en liet het aan de post over het briefje aan den heiligen Nicolaas te bezorgen. De besteller schreef op het couvert onbestelbaar," waarna de brief naar het hoofd der poste rijen verzonden werd om ambtshalve te worden geopend. Vóór eenige da gen kwam de brief bij de ouders van het meisje terug, met de mededee- ling: »in den schoonen hemel onbe kend." Voor het niet frankeeren moest nog tien penningen strafport worden betaald. Te Washington overleed onlangs Maria, echtgenoote van dr. Wilhelm Austin, in den ouderdom van 58 jaar, die gedurende een 33jarige echtvereeniging haren man 44 kin deren heeft geschonken. Zjj baarde 13 maal tweelingen en zesmaal drie lingen. Van al deze kinderen zijn er nog slechts 11 in leven. Een jongere 43jarige zuster, de vrouw van C. Kennie, had 26, en een zus ter van haren man, Jane Wise, 41 kinderen. Deze drie vrouwen te za- men hebben dus 111 kinderen gehad. Het schijnt dat de Engelsche politie eindelijk in het bezit is van aanwijzingen omtrent den diefstal van het lijk van Lord Crawford. Enkele der misdadigers zijn bekend, maar de politie wil ze nog niet arresteeren en houdt ze slechts in het oog om daardoor gemakkelijker de overigen te ontdekken. Het onderzoek heeft reeds uitgemaakt, dat het lgk in Mei gestolen is en door een rijtuig met twee paarden vervoerd is. Tot Fourdon heeft men de sporen van de dieven kunnen ontdekken. Men vermoedt, dat het lijk van daarnaar Londen en verder op een Italiaansch jacht is overgebracht. Met een der jongst vertrokken stoomschepen van de Noord-Duitsche Lloyd zjjn uit Bremen naar New- York vervoerd 11,000 stuks witte en andere kool, 6,000 bnshels aard appelen, 30 balen wortelen en een masa andere tuinbouwproducten. Ten gevolge van misgewas bestaat er al- lerwege groote schaarschte aan groen ten en aardappelen, zoodat de in voer van dergelijke artikelen thans met voordeel kan geschieden. In de vorige week had des avonds in de Methodistenkapel te Camborne (W.-Cornwallis) een schro melijk ongeluk plaats. Gedurende 't houden van een bazar boven de kapel gelegen zaal zakte de vloer plotseling in en stortten na elkander omstreeks 300 personen, mannen en vrouwen, in de kapel neder, waar insgelijks een vrij talrijk publiek tegenwoordig was. Er ontstond een vreeselijke pa niek, die des te grootor was door de volledige duisternis, waarin men zich bevond, tengevolge van de omstan digheid, dat de instortende vloer d8 gasleidingen mede naar beneden had gesleurden dus alle lichten dadeljjk uitgebluscht werden. Dadelijk gedood werd niemaud, maar zeer velen wer den gekwetst, en daaronder menigeen in zeer erge mate. In het dok van West-Point in Virginia is een stoomboot, die de schepen in en uit het dok sleepte, gesprongen. Twintig werklieden wer den bij dit onheil gedood en vier ernstig gekwetst. Opnieuw heeft eeu Engelsch Parlementslid eeu luchtreisje onder nomen en weer bijna met noodlottig gevolg. Door 't verlies van een anker schoot zijn ballon pijlsnel omhoog, terwijl de wind haur zeewaarts dreef gelukkig slaagde hij er in nog juist bjjtijds te dalen en toen uit het schuitje te springen, waarna de bal lon er weer vau door ging, vermoe delijk om den nog altjjd vermisten. Sir Powell te zoeken. In een concertzaal te Brighton werd Maandagavond een voorstelling van kunstenmakers op treurige wijze verstoord. Een Chinees, Ling Look genaamd, verrichtte daar den 9terken toer van een kanon op een degen, dien hij in den mond hield, te laten balanceeren en dan af te schieten. Ongelukkig trof bet schot een op de bovenste gaanderjj gezeten knaap, die met verbrijzeld hoofd neerviel. Het publiek verliet onmiddellijk in groote ontsteltenis de zaal. De Chi nees werd gevangen genomen, en staat wegens onwilligen manslag terecht. Uit het krankzinnigengesticht te Barmingheath, bjj Maidstone, is dezer dagen een der bewoners ont vlucht. Het is zekere heer Elliot, die daar ruim twintig jaren vertoefde, en hoewel hij, volgeus zijne vrienden, sedert verscheidene jaren niet meer krankzinnig was, er nog altijd op gesloten gehouden werd. Alle po gingen om zjjn vrjjlating te bewerken waren te vergeefs. Zijn vrienden hebben toen een plan van ontvluchting beraamd en uitgevoerd. In de kleederen van den

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1