'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL IV). 928. Vrijdag 6 Januari 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bnreani: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, (Louwmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 11 m. Ondezgang 4 u. 'i m. Zondag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Laatste Kwartier. Vrijdag 13 Zaterdag 14 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 6 Jan. 1882. In de zitting van den Raad dezer gemeente, jl.Dinsdag gehouden,werden de Notulen der vorige vergadering na voorlezing goedgekeurd en vast gesteld. Deze vaststelling was noo- dig met het oog op de in die No tulen voorkomende besluiten tot verduidelijking van enkele bepalin gen van het contract voor de aan besteding der gasverlichting.Ove rigens geschiedde de mededeeling, dat de rekening der gemeente over 1880 door H.H, Gedep. Staten is goedge keurd, en daar door genoemd collegie alsnog geone beslissing is genomen op de ingezonden begrooting voor 1882, worden de B. en W. gemach tigd inmiddels over de gewone posten dier begrooting te beschikken, ten einde geene belemmering in den dienst te veroorzaken. De Directeur van het Rijks- telegraaffeantoor alhier, de heer E. Dalbeck Havinga, zal van stand plaats verwisselen met zijn collega te Tiel. Tot telegrafisten 2e klasse zijn o. a. ben>emd de heeren P. Raads- veld en L M. van Hengelaar, thans telegrafistin 3e klnsse. Naa: men mededeelt hebben de hh. Nl E. de Grauw en H. v. d. Velden ti Amsterdam, van de directie van den Bjvenstoombootdienst aldaar, bet recht [epacht om op al de haven bootjes, zowel op dekken als in de kajuiten, advertentiën te plaatsen, zoo ook o» eenige andere booten. Te behartiging aan politie denaren aanbevolen. Toen d«er dagen voor het eerst voor bet kantongerecht te Leiden wegens opnbare dronkenschap, en tegen veler, straf werd geëischt, deed de ambtetar van het O. M., mr. P. A. van Buttingha Wichers, zijn eisch door anige opmerkingen vooraf gaan. Met aanrang maande hg de in grooten geile tegenwoordige politie beambten an, zich vooral voor over drijving en 1 grooten ijver te wachten want niet et aantal, maar het ge halte der doe hen gedane bekeuringen zou de ovexiiging kunnen vestigen van dt, noosakelijkheid en behoefte aan de nietve drankwet. Niet elk die hniswa."ts keert met minder vasten tred,naar hij die aanstoot of ergernis geeiof gevaarlijk is te achten voor zichzeen of voor anderen, is de persoon tor wien zich de zwaarte van de straiet moet doen gevoelen; en ofschoon i wet die onderscheiding niet kon m:en, zou toch z. i. bij dag een strgere handhaving zich moeten doeEjevoelen dan bg nacht, wanneer voomderen de overlast veel minder is. Voor de ieischen straffen had hg zich als maatstaf in geval van eerste overtreding gesteldeen geldboete die, naar gelang van elks vermogen, in zoodanige verhouding zou staan tot de vervangende hechtenis van een dag, dat voor ieder de gelegenheid zou geopend blijven, om ['met een geldelijke opoffering de schande der gevangenis te kunnen ontgaan. (L. Ct.) Aan het slot der beschouwingen over het jaar 1881, lezen wij in het Handelsblad het volgende. Door groote onheilen werd het jaar meer dan door iets anders ge kenmerkt. De lange ruwe winter werd gevolgd door een zomer van een paar weken en door een tweeden groen gekleurden winter, welke in Juli begon en door ontzettende stor men vergezeld ging. De orkaan van 14 October waa vooral schier weergaloos hevig en vernielend en zal onvergetelijk blijven door al de leegten, die zij in de bosschen bracht. De zeevarende naties hebben dit jaar naamloos veel verloren. Volgens de raming van de Shipping Gazette en Lloyds zgn meer dan 280 millioen pond sterling (f3,360,000,000) in zee verloren gegaan. Engeland al leen verloor 180 millioen pond ster ling, dat is f 2,160,000,000, of bijna even veel als de milliarden welke Frankrijk aan Duitschland te betalen had. De schade is berekend naar de waarde der 2030 schepen, wier vergaan bekend werd en bg wier schipbreuk 4134 levens verloren gingen. Aardbevingen kostten het leven aan duizenden; de cholera heerschte onder de Mekkagangers en in Indië de opera's van Nice en Weenen ver brandden met honderden bezoekers de rampen in steenkoolmijnen waren bijzonder ernstig en de noodlottige paniek in de kerk van Warschou, moedwillig veroorzaakt en door schandelijke misdaden tegen onschul dige Israëlieten gevolgd, besloot waarlijk het treurige ongeluksjaar, dat wellicht in de eerste plaats als het jaar der orkanen en schouwburg branden zal bekend big ven. Tegen een vader werd, wegens het bezigen van twee zijner kinderen tot ongeoorloofden arbeid, proces verbaal opgemaakt en een vervolging ingesteldmaar de ambtenaar van het O. M. dagvaardde de kinderen zeiven als getuigen, die als zoodanig elk een vergoeding van fl,50 ont vingen de vader werd veroordeeld tot een 1 jete van f3 of een dag gevangen? hij koos deze laatste straf, en met e goed daggeld in den zak nl. n de f 3 getuigengeld zjjner kindere? keerde hij naar zijn dorpje jrug. Bg Carré te Amsterdam is thans een man te zien, acht voet en negen duim lang. Deze reus is een Hongaar en heet Drasal. Hij is goed gevormdmaar zijn beenen schjjnen wat te lang in verhouding tot het bovenlichaam. Het werkend personeel van den circus, waaronder zoovele krachtig gebouwde personen, schijnt wel een pygmaeën-volk bg dezen kolossalen Hongaar. Aan het Rijnspoorstation te Utrecht ontstond Donderdagmiddag te 8 uren een geweldige brand in een waggon, geladen met benzine, die afzonderlijk stond nabij de ijzeren bekapping van het perron. De vlammen sloegen over het station zonder dit te beschadigen, dewijl het station en de omliggende gebou wen door de brandweer werden nat gehouden. Een zware rook hulde de stad een tijd lang in het donker Men zegt dat zelfontbranding -de oorzaak zou zgn. Het vuur vras een uur na het uitbreken van den brand bedwongen. Te Groningen, een stad met 45,000 inwoners, zgn 609 aanvragen ingekomen voor den kleinhandel fin sterken drank of één aanvraag óp de 74 inwoners. Sterker kan het bijna niet. Te Dieren had Dinsdagmiddag bij den Ouden Molen een aller treu rigst) ongeval plaats. Terwijl ee nige kinderen in de nabijheid van dien molen liepen te spelen, was het zoontje van de wed. H. eenige sporten hoog tegen de wieken op geklommen. Ongemerkt beginnen deze langzaam te bewegen en wordt het jongentje mede omgevoerd, tot dat hg, boven zgnde, ongeveer 70 voet hoog, nedervalt en bijna onmid dellijk een lijk is, zoodat de «poenig ingeroepen geneeskundige hulp niet meer baten kon. Een jonge man te IJzendijke, die met zijne, zuster samenwoonde en voor haar den kost verdiende, vond op nieuwjaarsdag den vrger van zgn zuster bg zich in huis. Hierover vertoornd, greep hij een mes en bracht den indringer een paar messteken toe. Hg is in hech tenis. Uit Rotterdam wordt geschreven In het naburige Kralingen heeft Maandagavond een geweldige brand gewoed. Onder den rook dezer stad heeft men daar o. a. staan de groote meelfabriek van Viruly Ravenswaay en daarnevens de katoendrukkerg van Sillevoldt. Toen tegen 6 uur 's avonds een helle vuurgloed deze stad en zelfs Delfshaven deed opschrikken, was eenige oogenblikken te voren door een onbekende oorzaak brand ontstaan in de genoemde katoendrukkerg. De brandweer en schutterij dezer gemeente rukten in stormpas naar Kralingen, doch konden van de ka toendrukkerg niets redden. Uit meer dan 100 ramen sloegen de vlammen en binnen een half uur vielen dak en een deel der zijmuren in. Toch deed de brandweer dezer gemeente uitstekende diensten. Zonder hare hulp ware de meelfabriek onfeilbaar verloren geweest. Tusschen beide fa brieken ligt een smal haventje, dat in de Maas uitmondt. De vlammen, door den feilen wind gedreven, bla kerden reeds de meelfabriek, die door het krachtig optreden der stoomspuit totaal ongedeerd bleef. Een in aanbouw zgnde en bijna voltooide vleugel der katoendrukkerg is behouden gebleven, benevens en kele droogloodsen, hetgeen voorname lijk te danken is aan hunne afge zonderde ligging van het hoofdgebouw. Daar heeft het vuur tot laat in den nacht gewoed. Op verzoek van de Kralingsche overheid zijn eenige spuiten uit deze gemeente ook des nachts blgven helpen. Het grootste deel, de stoomspuit en het schutters- piket, rukten te 8 uur in. In de katoendrukkerg was [de 2 laatste dagen niet gewerkt. Voorloopig zijn een paar honderd^rbeiders door deze ramp broodeloos. Om 7 ureti des avonds ontstond er tevens brand op den Oostzeedijk, in een in aanbouw zijnd huis, waar de werklui in den haast om naar den grooten brand te gaan een kleinen stichtten door een petroleumlamp om te gooien. Ook deze brand nam vrij snel toe, zoodat reeds de vlammen uit de ramen sloegen, eer uit den anderen hoek der stad een spuit den brand kon blusschen. De fabriek was voor ongeveer twee ton in verschillende posten verzekerd. Een nabij gelegen pakhuis, bevattende een waarde van f 100,000 aan goederen, is bewaard gebleven. Maandagochtend heeft te Assen het 9-jarig zoontje van een schippers knecht zich meester gemaakt van 2 flesschen, beide voor ongeveer de helft gevuld, de eene met jenever, de andere met brandewijn, welke flesschen op de tafel voor de hand stonden, en heeft ze vervolgens geheel leeg gedronken. Onmiddellijk daarna is het kind in zwijm gevallen en den volgenden dag overleden. De aangewende génoes- kundige hulp heeft niet kunnen baten om het kiud in het leven te behouden, De Czaar van Rusland moet in den laatsten tijd zoo nu en dan brieven der nihilisten ontvangen, waarin hij er aan herinnerd wordt dat men ondanks alle voorzorgen toch zal beletten dat dat de kroning in het volgend jaar plaats heeft. Voor de schouwburgdirecteuren te Weenen is het tegenwoordig een harde tijd. Ondanks alle publica- tiën dat er bg onverhoopten brand voor de veiligheid der bezoekers zal gezorgd worden, blgven de inwoners van Weenen uit den schouwburg. Zij hebben na de ramp in het Riug- theater een schrik gekregen voor al wat schouwburg is. De opbrengst is dan ook bedroevend. De vierde gaanderij van het Carl Theater bracht dezer dagen niet meer dan 90 kreutzer of ongeveer f 1.60 en dat waar vroeger de directeur niet vreemd keek als die gaanderg hem honderd a hon- derdvgftig gulden opleverde. In een gedeelte van New-York zgn de pokken uitgebroken. Daar men vermoedt dat de ziekte door een stoomboot met landverhuizers is in gevoerd, zullen alle landverhuizers aan een strenge quarantaine onder worpen worden. Bg al de jammeren, die door de ramp in het »Ringtheater" te Weenen ontstaan zgn, doen destaal tjes van moed en zelfopoffering die nn langzamerhand aan het licht komen, zeker goed. Een schoon voorbeeld heeft een 12-jarige knaap daarvan gegeven, die met zijn 10-jarig zusje alleen naar het Ringtheater" was gegaan en op de derde galerij had plaatsgeno men. Toen de vlammen in de zaal kwamen nam hij de kleine op en wer kelijk gelukte het hem in het gedrang met zgn zoeten last ongedeerd tot op de eerste verdieping te komen. Daar werd het donker en een dikke rook dreigde ieder met verstikking. Langs den wand voortgaande, ont dekte de jongen een raam dat hij insloeg en toen de frissche lucht hem tegenkwam opende. Ras besloten wierp hg het zusje naar beneden en sprong haar zelf na. Gelukkig kwam hij slechts- met geringe kwetsuren beneden, de kleine had echter een been gebroken. Onverschrokken nam hg haar op zijne schouders, drong met haar door do menigte heen en bracht haar zoo spoedig mogelijk naar huis, waar de ouders reeds in doode- lijken angst op hunne kinderen wachten. Bg Yarmouth (Amerik. Staat Maine) is een Engelsche mailboot, de »Moravian," gestrand. Passagiers en bemanning werden allen gered. Er is uit Yarmouth een stoomboot afgezonden om haar te hulp te komen. Men hoopt de boot weldra, zij 't dan ook met moeite, weder vlot te Te Lyon heeft een koopman zich op een vrij domme wijze voor een aardig sommetje laten oplichten. Een bedrieger had hem weten wijs te maken dat hij een scheikundige bewerking had uitgevonden om de zwaarte van het goud te vermeerderen. Hg wilde dit wel eens voor den koop man doen en déze, belust op zulk een aardig winstje, huurde een kelder, waar de noodige toestellen werden geplaatst; de bedrieger kon daar zgn kunststuk verrichten. De koopman gaf hem tevens 63000 francs in goud om dit te vermeerderen.Den volgen den dag kwam de koopman om zgn goud te halen, maar in plaats dat het zwaarder was geworden was het zooveel verminderd, dat de koopman er niets van terugvond. De dief had er zich mede uit de voeten gemaakt. Of een koopman die zich zoo laat beetnemen wel goede zaken zal doen, valt toch wel te betwijfelen. Te Shaneville in Ohio stortte bij een nieuwjaarsviering de vloer van e9n zaal in, waar zich 200 menschen bevonden. Twee zgn er gedood, tien ernstig en 70 min of meer gekwetst. Het gebouw ving vervolgens aan te branden, en nog velen van hen, die er zich in bevon den, kregen brandwonden. In Engeland komt geen eind aan de juweelendiefstallen. Er is er thans weer een gepleegd te Birming- ham, waar tweejkistjes met juweelen, een ter waarde van 2000 en een van 1000, gestolen werden. De dief, een kruier, is reeds gevat. Men vond een gedeelte van de gestolen kostbaarheden bij hem, en hij bleek ook een groot deel er van verpand te hebben, maar de lombardbrief jes at hij op, terwijl hg naar het politiebureau gebracht werd. Lands wijs lands eer. De officieele Pekinger courant be helst in haar laatst in Engeland aangekomen nommer, het vol gende communiqué: »De doorluch tige beheerscher van het rijk heeft gisteren (den 15 October) voor het eerst zgn winterjas aangetrokken." Men moet nl. weten, dat het in China aan soldaten en ambtenaren ten strengste verboden is, hun win- tercostuum aan te trekken, voor en aleer de Keizer daarmede een begin heeft gemaakt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1