'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 930. Vrijdag 13 Januari 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Binsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Al3onnom.enï per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post 75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Beider. Bareani: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan^ie^BureaA^x^hezorgd^zyn^ JANUARI, (Louwmaand), 31 dagen. Opkomst der Zou 8 u. 6 m. Ondergang 4 u. 14 m. Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 Woensdag 18 Donderdag 19 Nieuwe Maan. Vrijdag 20 Zaterdag 21 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Jan. 1882. Dinsdagavond gaf de Lutersehe Zangvereeniging in de kerk dier ge meente een uitvoering. In de pauze hield Ds. Snijder een toespraak, waarin eenige nuttige opmerkingen omtrent dergelijke vereenigingen gemaakt werden. We zijn 't met den spreker eens dat de Zangvereeniging zich loffeljjk van haar taak heeft gekweten en stemmen volgaarne in met 't woord van hulde, den ij verigen direc teur toegevoegd. Met gebed en 't zingen van 't 7e vers van gezang 204 werd de bjjeenkomst gesloten. Langs den Zuid wal wordt te genwoordig bijzonder veel bot gevan gen. De visschers, die zich met dit bedrijf bezighouden, maken goede zakenniet alleen door voordeelige vangst, doch daar de overige zee- vischsoorten zeer schaars zijn, worden voor de aangebrachte bot hooge prijzen besteed, zoodat de visschers 80 cent a f 1 per snees besommen. Bet eskader onder bevel van den kapt.-ter-zee van Alpben, van Madera, waar het spoedig wordt verwacht, is teruggeroepen, om den Koning en de Koningin bij bun reis naar Engeland, ter gelegenheid van het huwelijk van prins Leopold met de zuster van Hare Majesteit, te geleiden. Ook Zr. Ms. raderstoomschip Valk, alhier in conservatie liggende, wordt, zoo men zegt, voor dat doel gereed Het huwelijk van Prin3 Leo pold en prinses Helena van Waldeck- Pyrmont zal in de eerste dagen van Maart op Windsor Castle voltrokken worden. In ons vorig n°. maakten wij melding van het op drift geraken der lichtschepen fce Terschelling en op den Noordhinder het blijkt thans dat alleen het laatste driftig is geweest en Woensdag jl. door de stoomboot »De Schelde" te Vlissingen is binnen Van Terschelling meldt men van Dinsdag Op de Noordvaarder is gestrand de Noorsche bark Halden," van Frederikshal, beladen met petroleum, en bestemd naar Bremen. De equi page werd gered en te Vlieland aangebracht. Het schip is wrak. LI. Zondagavond is uit het huis van verbetering en opvoeding van jeugdige veroordeelden te Alkmaar ontvlucht zekere J. G. E., oud 12 jaren, geboren te Delft, lang 1,: meter, aangezicht ovaal, voorhoofd laag, mond gewoon, haar en wenk brauwen donker, kleur gezond, kin spits. Kleeding zwart mariugo broek en buis, laken pet met blinkende knoopen, en schoenen, bouffante, bruin met grijs. Opsporing en aanhouding van dezen gevangene wordt door den commissaris van politie te Alkmaar verzocht. Volgens de 36e jaarlijksche re kening en verantwoording van de directie der weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht was op 1 Januari 1881 meer ont vangen dan uitgegeven f 20,548.755 aan inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld, rente 21/3 pCt., bleef voorhanden een kapitale som van f4.120,000. Op 1 Januari 1880 bedroeg het getal der weduwen 537, hetwelk in het jaar 1881 is vermeerderd met 25. Daarentegen zijn 25 overleden, 2 hertrouwd en 3 geroyeerd, waardoor op 1 Jan. 1881 het getal gepensionneerde we duwen 532 bedroeg. Den 4eu Januari 11. had ten huize van den hoogleeraar Harting de laatste samenkomst plaats van het Hoofdcomité ter behartiging van de belangen der Transvaalsche boeren. Aan het slot daarvan verklaarde de voorzitter, onder hartelgke dankzeg ging aan zgne medeleden, het comité voor ontbonden, onder voorbehoud echter der afdoening van nog een paar zaken, die uithoofde van den grooten afstand der Transvaal en den langen tijd dien een briefwisseling vordert, nog niet geheel ten einde hadden kunnen worden gebracht. In deze sarueu komst is besloten aan den heer Paul Krüger, vice-pre- sident der Zuidafrikaansche republiek, een brief te zenden, waarin hem wordt medegedeeld, dat een som van 45000 gulden ter beschikking ligt van de Regeering der Zuidafrikaansche re publiek, ten kantore van de heeren Ohr. Oortman en Zoon te Utrecht. Bg deze kennisgeving voegde het Hoofdcomité nog het volgende »Deze som is het bedrag, dat na aftrek der reeds gemaakte of nog te maken onkosten overblijft (reeds vroeger werd een som van f 9879 naar de Transvaal gezonden) van hetgeen in zeer talrijke giften door het Nederlandsche volk zoowel hier te lande als in zijne overzeesche ko loniën en door elders wonende Ne derlanders is bijeengebracht, om, deels door geschriften en hunne verspreiding onze Transvaalsche stamgenooten bij te staan in hunnen reehtmatigen strijd voor vrgheid en recht, mi deels om te helpen voorzien in den eersten nood, die het gevolg van dien strijd moest zijn. Het bijgevoegde gedrukte program, door ons tot onze landgenooten ge richt, geeft U daaromtrent nadere aanwijzing. »Wg laten natuurlgk geheel aan uwe regeering over, aan deze gelden die bestemming te geven, welke het best strookt met bet doel, waarvoor zij ons werden toevertrouwd, maar het zal ons aangenaam zijn later in hoofdtrekken te vernemen, welk ge bruik daarvan is of zal worden maakt, opdat wij in staat worden gesteld ons tegenover onze commit tenten te verantwoorden." De horlogemaker A. v. d. A. te Hilvarenbeek, die met een groot aantal gouden en zilveren horloges, welke hij te repareeren had, verdwenen was, is door de gemeentepolitie te 's-Bosch Zaterdag jl. opgespoord en aange houden. (N. B.) Drie bekeuringen voor een roes Een boer uit Zuid-Beverland, die in kennelgken staat was, werd in drie gemeenten door drie veldwachters gezien en bekeurdeerst in de ge meente, waar hij dronken werd, toen in de gemeente, waar zijn meisje, dat hij te huis bracht, woonde, en eindelgk in zijn eigen woonplaats. Te Delft heeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen een persoon, die in kennelgken staat van dronken schap de godsdienstoefening in de Luthersche kerk stoorde. Dinsdag sprong te Arnhem een vrouw met haar kind op den arm in het water. Beiden werden gelukkig gered, doch de vrouw zal vervolgd worden wegens poging tot moord op haar kind. Uit Leeuwarden meldt men De personen, die de vorige week een met een dienstbode alleen wonende weduwe geld afgeperst heb ben, met bedreiging van moord, zijn gelukkig in handen van de justitie. Het zijn drie jongelingen uit den fatsoenlijken burgerstand, 2 van 20 en 1 van 22 jaren. Niet uit nood, maar om verteringen te maken, pleegden zij de misdaad. Door ver gelijking van het schrift op het adres van den gefiugeerden brief, waarmede toegang tot het huis der weduwe werd verkregen, met dat van brandbrieven, die eenige maanden geleden aan een geacht ingezetene gezonden werden, is gebleken dat de schrijver dezelfde persoon was. Allen hebben volledige bekentenis gelegd, zoowel van het een als van het ander, en tevens is aan den dag gekomen, dat althans twee hunner ook de daders zijn van een poging tot inbraak, bij een buiten de voor malige Vrouwenpoort wonende we duwe, 14 dagen geleden in den nacht gepleegd. De Koning maakte onlangs met de Koningin een wandeling door de Scheveningsche bosehjes. De Koning was in generaalsuniform. In een der lanen ontmoet een kadet het vorstelgk paar. De jonker, het hooge tweetal niet herkenende, maakt in het voorbijgaan het militair saluut. Jonker, kom eens hierklinkt het achter hem. Een weinig verschrikt, keert de kadet zich om en blijft staan in de voorgeschreven houding van den mindere tegenover den meerdere Je loopt zoo haastig voorbij, jonker! Ken je mij niet? vraagt de Koning. Pardon, generaal Zie mg eens goed aan, en be denk je dan eens. Ik ben een per soon, dien elk militair kennen moet. De kadet raakt in het nauw en stamelt: Neem mg niet kwalgk, generaal, ik kan mg niet te binnen brengen wie u is.ik ben bier weinig be kend Welnu, dan zal ik 't je zeggen, ik ben je Vorst. De arme jongen tuimelde bijna omver van den schrik en stotterde iets vanVergeving, Uw Majesteit. De koning hield zich ernstig en zeide Al heb je mg niet herkend, je hebt mg in elk geval niet gesa lueerd, zooals men een generaal be hoort te salueeren. Ik zal je dat leeren. Opgepast! Nu beu jij de Koning en ik kadetik kom hier aangeloopen en zie van den anderen kant den Koning aankomen. Begrepen Ja Sire. Wat ben jij Kadet, Uw Majesteit. Ik zeg je, dat jg Koning bent. Nog eens dus, wat ben je? De Koning, Uw Majesteit. En ik? De Ko..., kadet, Uw Majesteit. Goed zoo. Jij komt dezen kant uit, en ik van daar. De Koningin week glimlachend ter zijde, de kadet, beurtelings bleek en rood, liep den koning tegemoet, die op een paar passen genaderd, halt en front maakte, het saluut bracht en in die houding onbeweeglijk staan bleef, totdat de kadet, die een vrij verlegen Vorst vertoonde, voorbij was. Zie zoo, nu weet je, hoe je be hoort te sulueeren. Ja, Uw Majesteit. Doe jij 't dan nu. De kadet deed 't nu naar behooren. In orde! sprak de Koning. En nu ben ik er zeker van, dat jg je leven lang onthouden zult hoe je vorst je geleerd heeft om een generaal te salueeren. Goeden morgen! Inderdaad, er is geen nood dat de jonker het lesje vergeten zal. Ziedaar een aardigheid van den Koning, waarmede men zich hier evenzeer vermaakt, als zg het dien morgen de beide vorstelgke personen gedaan beeft. Uit berichten te Plymouth ont vangen, leert men enkele bijzonder heden omtrent den vernielende orkaan, of eigenlgk beter gezegd typhoon, welke Haiphong en Tallee op den 89ten October bezocht heeft, en daar allerwege de grootste verwoestingen aangericht en het verlies van tallooze menschenlevens veroorzaakt heeft. De wind blies met een ontzaglijke kracht, en de hooge onstuimige zee overdekte het geheele omliggende land. In Tallee vond men niet minder dan zes voet water in huizen, die zelfs 3 en 4 mijlen van de zeekust verwijderd waren. De stroom was zoo geweldig sterk, dat de geheele stad er door vernield werd en om zoo te zeggen van geen enkel huis iets bleef staan. Men schatte, dat meer dan 3000 menschen verdronken. Bovendien verloren nog een aantal anderen het leven, doordien zij doode- lijk door de door de lucht voortvlie- gende voorwerpem getroffen werden. Talloos was het aantal der gekwetsten. Onder de aanzienlijke Engelsche dames wint meer en meer het dank beeld veld, geen andere stoffen te dragen, dan die binnenslands ver vaardigd zjjn. Prinses Helena staat aan het hoofd der beweging, met de Hertogin van Edinburg en Prinses Prederica van Hanover, en een lange reeks aanzienlijke dames, waaronder 9 hertoginnen, 23 markiezinnen, 60 gravinnen, benevens een groot aantal burggravinnen, ladies en niefc-adelgke dames hebben zich bij haar gevoegd en zich verbonden, om voortaan uit sluitend Britsche wollenstoffen te dragen. De beweging is uitgegaan van Gravin Bective. Uit Athene wordt van 25 Dec. geschreven, dat in de golf van Mis- solonghi, niet ver van Aetolikon, een onderzeesche eruptie heeft plaats ge had. Gedurende 5 dagen werd daar een aanhoudende en vrij sterke reuk van zwavelwaterstof waargenomen en werden geheele scheepsladingen doode visschen aan land gespoeld. Voor twee jaren veroordeelde de rechtbank te Staffordshire twee landbouwers elk tot een gevangenis straf vad tien jaren voor een poging tot moord op een zekeren »Izaak Brooks. Maandag is deze laatste gestorven, een stuk nalatende, waarin hij verklaart dat beide veroordeelden onschuldig waren. Hij had zelf de wonden toegebracht, in de hoop dat de beide veroordeelden bg de aanklacht een schadeloosstelling zou den aanbieden. Een statistiek die ontzettend is. De schouwburgbrand te Weenen doet de oude cgfers weer eens voor den dag komenmen huivert er van dat zoovele schouwburgbranden plaats hebben en bet bevestigt wat we reeds vroeger zeiden, dat de voor zorgsmaatregelen vergeten worden, zoodra de eerste schrik geweken is. In Amerika hadden reeds 176 van die branden plaats, in Engeland 68, Frankrijk 63, Duitschland 49, Italië 45, Oostenrijk 26, Rusland 24, Spanje 17. Londen alleen telt er 31, Pargs 29, Nieuw-York 26, San Francisco 21, Philadelphia 17, Boston 11, Glasgow 12, Cincinnati 9, Nieuw- Orleans 8, Bordeaux 7, Venetië 6, Baltimore 6, Weenen 5, Keulen 5 en Amsterdam 1. In Pargs en Londen brandden achtereenvolgens bijna alle schouwburgen af. Zoo het Globe-théatre in 1613, Drury Lane-theatre driemaal, het Majesty's- tbeatre driemaalCovent Garden drie maal, Astley's-theatre viermaal. In Pargs de groote opera viermaal, Gaité tweemaal, Odéon tweemaal, Ambigu, Folies dramatiques, Italiens, Vaudeville, Porte St. Martin, Hippo droom en nog eenige kleineren een maal. Naar de branden gerekend, kon men den ouderdom van eiken schouw burg zoowat op 223/4 jaar stellen. Bowery-theatre te New-York brandde in 40 jaren 4 maal af; een oude kroniek meldt dat het Teatro Ata- razano te Seville in 1675 voor de 7de maal afbrandde. Van het begin van 1871 tot half October van 1877, brandden door elkaar 13 schouw burgen per jaar af; in 1877 zelfs 17. Van de 289 branden, die sedert 1761 plaats hadden, kwamen er 36 voor gedurende de voorstelling bg dichtbezette zalen. Dezer dagen zijn er te Pargs, misdaden aau het licht gekomen, die in de geheele Fransche pers een groote verontwaardiging hebben op gewekt. 't Was een daad, waaraan noch hartstocht, noch wraak ten grondslag lag, doch die voortsproot uit de zucht om iemand te kunnen pijnigen en zien lgden. Wezens, die zich vader en moeder durfden noemen, sloegen in bun eigen huis een pijnbank op en maakten tot hun slachtoffer hun eigen kind, een, teer jongentje van nog geen zeven jaar. Zij mishandelden het kind op de verschrikkelijkste wijze, niet omdat het iets misdeed, maar alleen om

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1