Markt-Berichten. schil tusschen de Nedl. regeeriug en de republiek van St. Domingo, tengevolge van de in bezitneming van het Nederl. schip Havana-Packet, door de auto riteiten van laatstgenoemden Staat. Aan een commissie, bestaande uit den proc.-generaal Berthauld en den vice admiraal Pierre is opgedragen de zaak ter uitspraak voor te bereiden. Vrijdagavond is te Brussel van een goederenwagen op weg naar een spoorstation een kistje gestolen, inhoudende7 obligatiën der stad Antwerpen; 6 idem van de Vieille montagneeen pakket, bevattende ringen, armbanden, broches en'oor bellen; een pakje juweelen; een en veloppe bevattende 62 francseen doos met zilveren horlogiën. Een uit St. Johns (New-Found- land) ontvangen telegram meldt het vergaan van het stoomschip »Lion" uit Greenock ter robbenvangst ver trokken. De »Lion" werd in de helft van het afgeloopen jaar van eene nieuwe machine voorzien, en bevond zich op reis van Greenock naar Trinity-Baai, toen het schip op de New-Foundlandsche kust in een storm kenterde. Bij deze ramp verloren de equipage, bestaande uit 25 koppen, benevens 18 passagiers hun graf in de golven. Hango, 6 Jan. In den laatsteu storm dreef hier een reddingboei aan, waarop de naam "Aurora" was geschilderd. Verder zjjn hier twee sloepen aangedreven met denzelfden naam er op. Men vermoedt dat deze van een te Christiania tehuis behoorend schip afkomstig zjjn, het welk hier in de nabjjheid vermoedelijk met man en muis verongelukt is. Beval, 9 Jan. Het schip Aurora" kapt. Andresen, vertrok 25 Dec., van Beval naar Pillau en des nachts daarop was het zwaar stormweder. Op het eiland Norgen is een stuk naambord waarop »Auro," en eenige planken van een gekoperd schip aangedreven. Van 't schip noch de e- quipage is iets verder vernomen, en men veronderstelt dat de Aurora" op de Nyegronden gestrand en ge zonken is. De windrichting was sedert zoo, dat wrakstukken van daar op het eiland Norgen moesten aandrijven. In de binnenste ingewanden van den Vesuvius en van den Etna heerscht gedurende de jongst verloo- pen 14 dagen een geduchte ontsteking. Deze ernstige ziekteverschijnselen hebben zich uitwendig geopenbaard door hevige brakingen bij de laatst genoemde patiënt kwam vooral op 29 Dec. een geduchte massa zwarte stoffen te voorschjjn, die het blanke sneeuwkleed, 't welk zeker zich over de velden en beemden van Bronte en Maletto had uitgespreid, binnen weinige dagen is een akelig somber gewaad veranderde. Dagen achtereen heeft zich dit verschijnsel herhaald en zelfs des nachts heeft de patiënt geen rust genoten. De toestand, waarin de tweeling broeder Vesuvius verkeert, is oneindig gevaarljjker. Het kookt en brandt als 't ware in zjjn binnenste. Schier zonder tusschenpoozen vloeit een bloedroode stroom uit zijn mond langs borst en lendenen en zijn voeten waden in een poel van ziedend vocht, welks hitte de onwraakbare getuige is van het vuur, dat zjjn ingewanden verteert. Van tjjd tot tjjd trilt en beeft de reus over zjjn gansche lichaam, rekt zich uit onder de pjjnen, die hjj lijdt en scheurt zjjne ledematen, die nieuwe bronnen vormen, waaruit het ziedend vocht met onweêrstaanbare kracht te voorschjjn treedt. Naar de jongste bulletins te oor- deelen, door professor Horatio Sil- vestri aangaande den toestand van den patiënt openbaar gemaakt, komt hjj allengs tot bedaren. De ziekte- verschjjnselen nemen in heftigheid afde hittegraad vermindert en vele kenteekenen duiden aan, dat kalmte en rust tegemoet mogen worden gezien. Men mag hierop te meer vertrou wen, dewjjl Silvestri den patiënt gedurende langen tijd heeft behan deld en zjjn gestel door en door kent. Op den Hudsonspoorweg is Vrijdag een trein, die de leden der wetgevende vergadering van Albany naar New-York bracht, te Spuyteu Byvill Creek, bij genoemde stad in botsing gekomen met een anderen trein. Twee waggons werden verbrjjzeld en raakten onmiddellijk in brand. Twaalf personen, waaronder het se naatslid Wagner en verscheidene le den der wetgevende vergadering, wer den gedood, terwijl vele andereu meer ot minder ernstige wonden be kwamen. Bij het station Breteuil kwam een trein van Duinkerken naar Parjjs in botsing met een goederentrein. Per- soonljjke ongelukken hadden hierbjj niet plaats. Op den Soukarrasspoorweg in Al- girië is een trein ontspoord, waar door een persoon gedood en 24 ge wond werden. De stoker van den trein is in hechtenis genomen. Te Andouillé (Mayenne) deed zich het volgende merkwaardige ge val voor. Daar leefde de 64-jarige Pierre Lochin met zjjn vrouw, nage noeg van denzelfden leef tjjd, twee zonen van 30 en 27 en twee doch ters van 28 en 24 jaren. Alle zes werden op eenmaal krankzinnig; zij waanden zich vergiftigd door toove- naars en dat de duivel in hun klee- ren zat. Daar ze gevaarlijk werden, heeft men het ongelukkige zestal naar een krankzinnigengesticht moeten overbrengen. o PER TELEGRAAF. Onlangs kwam een Regeeringscommissa- ris op het telegraafkantoor te Szarvas, in Hongarije, om een telegram aan te bieden. De telegraaf-beambte, die den commissaris niet kende, scheepte hem lomp af, omdat zooals bij zeide, de dienstaren afgeloopen waren. Nu maakte de commissaris zich be kend en beval den beambte aan den toestel te gaan zitten. De beambte schrikte en moest het volgende hem opgegeven tele gram overseinen: „A^i bet hoofdbestuur van den tele graafdienst te Budapest. Ik verzoek tegen den telegrafist te Szarvas een onderzoek wegens lompe bejegeningen in te stellen." Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is 13 Jan. van Napels vertrokken. Het stoomschip Koningin Emma kwam 15 Jan. te IJmniden. Het stoomschip "Voorwaarts, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Sout- hampton 15 Jan. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Aden 16 Jan. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok 14 Jan. van Batavia naar Amsterdam. AiiKMa.au, 14 Jan. Aangevoerd 6 Paar den f 50 a 110, 5 Koeien en Ossen f 80 a 195, 16 nuchtere Kalveren f 8 a 16, 203 Schapen f 10 a 24, 91 mag. Varkens f 16 a 24, 106 Biggen f9 a 13,50, 7 Bokken en Geiten f 4 a 10, Boter 75 a 85 cents per kop. Hoohn, 14 Jan. Tarwe f 9 a 10,50, Rogge f7 a 7,50, Gerst f 5,50 a 5,90, Haver f3,25 a 4, Erwten: witte f 13, groene f 13.50 a 15, grauwe dito f 15 a 19, vale f 10 a 12, Boonen f 10,50 a 12, 15 Paarden f 70 a 200, 25 Schapen f 30 a 40. 300 Lammeren f 17 a 28, 20 Kalveren f 15 a 28. 30 Varkens f 14 a 20. 165 Biggen f 6 a 10, 100 Kippen f 0,75 a 2, 1500 Kipeieren f 5 a 5,50, 975 kop Boter, 75 a 80 ct. per kop. V isscherij-Berichten 15 Jan. nm. Binnen 1 sloep, schipper P. Meulendijk, met 3 460 schelv., 5 kabelj. 1 ben vleet, 1 pnnt rog; schelv. per 100 f 341 sloep, schipper Jb. Zwartveld, met 4360 schelv., 4 kabelj., 2 ben vleet, 5 punt rog; schelv. per 100 f33.50. 16 Jan. Binnen 1 sloep, schipper H. Langbroek, met 4000 schelv., 9 kabelj.; schelv. per 100 f31.50. Schuiten naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 13 tot 17 Jan. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENJ. Slikker, geb. Schilder man D. J. C. Spigt, geb. Heeres D. J. de Wit, geb. v. d. Graaff Z. G. Troost, ;eb. Keijzer D. J. J. Brust, geb. Feucht i. Oudkerk, geb. Sloog Z. A. Makelaar ;eb. Vlaming Z. E. Bakker, geb. Zaatman T. Boon, geb. Tinkelenberg D. OVERLEDEN: P. H. Olivier 60 j. Uit het leven. Als eerst de kleine loopen kan, Dan gaat ook moesje eens uit, Dan wandelt zij met kleinen Jan Ja, lach nu maar eens, guit! Een jaar nog en dan loop je wel Alleen door huis en gaard, Dan neemt gij deel aan zusjes spel Of hobbelt op een paard. Nu eischt gij al mijn zorg en tijd, Gij kleine spring- in- 't veld, Maar als gij eerst wat grooter zijt, Dan loopt gij kleine, held. Zoo koutte een moeder met het wicht, Dat ze op hare armen droeg, En dat van haren moederplicht De grootste zorgen vroeg. Kom, lach nu nog eens teg-in moe, Dra loopt gij, kleine guit, Dan ga je mee naar buiten toe, Voort 't eerst met moeder uit. Een jaar verdween, de kleine liep, Zus was zijn speelgenoot; Maar moederP och! voor eeuwig sliep Ze in 's aardrijks koelen schoot. Vervolg1 der Berichten. Dankbaar en voldaan, en zeker velen met ons, verlieten we Zondag- nvond jl. de zaal van Tivoli, na de uitvoering van de liefdadigheidsvoor stelling door de vereenigiug Vader land en Oranje." »Eduard in Schot land" werd op uitmuntende wjjze op gevoerd; allen hadden hunne rollen goed bestudeerd. Vooral de dames dilettanten verdienen een woord van dank voor het goede spel. Het kod dige nastukje De Beschroomde" werd met aandacht gevolgd. De zaal was vrjj goed bezet. De N. Rokt Sourant verneemt, dat van een verv voegden terugkeer van het oefenings-eskader geen sprake is. Bjj 's rjjks werf te Amsterdam zal in dit jaar in aanbouw worden gebracht een zevende jjzeren schroef- stoomschip 1 ste klasse type De Ruy- ter," een lichtschip, type »Terschel- lingerbank," benevens twee houten stoomsloepen. Texel, 16 Januari. Van het Noorsche barkschip Hal den," 't welk op den rug van Stor- temelk, bij Vlieland, strandde en ver brijzelde, zijn door onze schippers 109 vaten petroleum in zee opgevischt en alhier aangebracht. Ook is een witgeschilderde mast opgevischt, die vermoedelijk niet van de bark Hal den" afkomstig is, daar dat schip van ijzeren masten voorzien was. Oude Schild, 15 Januari. Met genoegen maken wij melding van een edele daad onzer geëerbie digde Koning en Koningin. Het heeft n.1. H. H. M. M. behaagd eene som van f 100.te doen toekomen aan sehipper M. Zegel, wiens schuit voor eenige maanden, bij het bergen van naptha uit de Noorsche bark »Saga" in de buitengronden, door brand werd vernield. Naar men zich zal herin neren, verloor de schipper bij dien ramp eensklaps zjjn middel van be staan en redden de opvarenden van den blazer slechts met moeite 't leven. Oude Schild, 16 Januari. In de vergadering der afdeeling van volksonderwijs alhier, gisteren gehouden, hield de heer Zwanenburg een lezing over »Buren.". Voorts werd een concept-reglement besproken, ten doel hebbende een uitkeering te doen bij overigden van hoofden van gezinnen. Na belangrijk gewjjzigd te zjjn, werd het reglement vastgesteld, en besloot de vergadering zulk een uitkeeringfonds, waaraan personen tusschen 22 en 60 jaar kunnen deel nemen, op te richten. Elk lid zal f 1.moeten storten en die storting bjj 't overigden van een lid telkens moeten herhalen. De weduwe van een overleden lid ontvangt dan zoo veel guldens als de vereeniging leden telt. Vlieland, 14 Jan. In het ge heel zjjn hier aangebracht 90 opge- vischte vaten petroleum. De Militaire Spectator", uit gave Broe9e Co. te Breda, zeker wel 't oudste maandwerk dat in ons land verschijnt, heeft thans een halve eeuw bestaan en in den 51sten jaar gang ingetreden. Dit tijdschrift bevat alle benoemingen, veranderingen enz. die bg 't leger voorvallen, benevens wetten, besluiten, dagorders, betrek king hebbende op de landsverdediging, 't Is derhalve voor ieder militair een onmisbaar handboek en kan, steeds in een bestaande behoefte voorziende, wellicht nog eenmaal 't eeuwfeest van de uigave vieren. Tengevolge van den mist is gisteren morgen op het IJ een sleep boot door een der havenbootjes aan gevaren, waardoor eerstgenoemde bin nen weinige oogenblikken zonk. Per soonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Rotterdam, 11 Jan. Gisterennacht is het Eng. stoomschip »Kiaghorn," van Leith naar hier stoomende, in de Noordzee door een onbekend fregatschip dwarsscheeps aangeloopen, waarbjj de achterste mast, reeling en verschansing vernietigd werden en meer andere schade is aangericht, waarna ze van elkander vrij kwamen. De »Kiughorn" heeft hare reis kunnen vervolgen en is hier aangekomen. In het vorige jaar zijn uit Harlingen ongeveer 500 zoo volwas senen als kinderen naar Amsterdam metterwoon vertrokken. Een paar dagen geleden ont ving iemand in de plantage te Amster dam per post een geteekenden brief, waarin hem door den schrijver een som van f 50 gevraagd werd, met bedreiging dat zoo hieraan niet vol daan werd, het huis van den ge adresseerde in brand gestoken zou Worden. Het geld moest in een aangewezen logement bezorgd worden, doch de politie werd van den brief in kennis gesteld en zjj vond den schrjjver op de aangewezen plaats. Hg was werkelijk genaamd zooals de onderteekening luidde, een ont slagen kolonist en een behuwdneef van den geadresseerde. Dinsdag heeft voor het Hof te Amsterdam terecht gestaan de chirurgijn Goedkoop en zijn mede plichtige Susanne De Kok, beschul digd van bevordering van abortus. De zaak werd natuurljjk met gesloten deuren behandeld. De beschuldigde Goedkoop werd bjjgestaan door mr. S. Katz. De eisch tegen Goedkoop was een tuchthuisstraf van 8 jaren; tegen Susanna De Kok een celstraf van 18 maanden. De uitspraak is bepaald heden Dinsdag. Uit Wapenvelde, gem. Heerde, schrjjft men ons: De zucht tot landverhuizing be gint ook hier meer en meer te winnen. Vertrokken reeds in het vorige jaar eenige onzer ingezetenen naar Amerika, thans maken zich weder een aan tal anderen gereed om in de nieuwe wereld hun fortuin te beproeven. Meestal zjjn het eigenaren van kleine boerderijen, die op hun erven wel veel werk, maar bjj de lage prjjzen der producten geen middel van be staan meer vinden. Zondag moest een klerk der Nederlandsche Zuidooster-spoorweg maatschappij te Nijmegen, met name v. E., eene som van f 500 in bank papier en eenig goudgeld, overbrengen van het kantoor dier Maatschappjj naar het Spoorwegstation aldaar. In plaats hieraan te voldoen, verdween hjj daarmede. Hij werd echter in den afgeloopen nacht reeds te Venloo door politie in hechtenis genomen, nog in het bezit van het grootste gedeelte van het geld. Hjj is ter beschikking der justitie gesteld. Breda zal de eerste stad in ons land zjjn, die een electrischen tramweg zal krjjgen, met een leiding boven den grond, op dezelfde wjjze als de beweegkracht door electriciteit in sommige gedeelten van Parjjs in toe passing wordt gebracht. Vrijdag had zekere v. E. te Tricht (bij Geldermalsen) het geluk, onder een tegel in zijn kelder een pot te vinden met ongeveer 2000 gouden munten. De grond onder den tegel was zeker door een muis losgewroet, waardoor de bovenge noemde pot te voorschijn kwam. De munt is iets grooter dan een gouden lOguldenstuk, maar wat dunner. Egmond, 16 Jan. Tot op gis terenavond zijn uit het schip Kin- derdjjk in drie dagen 16 bommen met lading gelost. Het schip is nog dicht en hoewel met laag water droog staande, is er nog hoop het af te kunnen brengen. Door de politie te Amersfoort is Zaterdag gevankelijk naar Utrecht overgebracht zekekere A. D voerman van den bestelwagen der Ned. Centraal-Spoorweg-Maatsehappij. Hjj wordt verdacht eenige worsten uit een zak te hebben ontvreemd. Met het oog op het veelvuldig voorkomen van spoorwegdiefstallen, die veelal zeer moeielijk zjjn te constateeren, zou deze aanhouding zeer gelukkig mogen genoemd worden. In de Tweede Leliedwarsstraat te Amsterdam geraakte Zondagavond door het omvallen van een petroleum lamp een vrouw in brand. Nadat zjj op straat was gevlucht, werden de vlammen met een deken gebluscht. De vrouw heeft verschrikkeljjke brand wonden. Haar zoontje, dat pogingen aanwendde de vlam te stuiten, brandde zich eveneens deerljjk. Vrijdag stonden voor het kan tongerecht te Njjmegen niet minder dan 100 personen terecht wegens openbare dronkenschapwaaronder verschillende wegens twee en drie overtredingen, op onderscheidene da gen begaan, en reeds enkele recidi visten. Door het O. M. werd tegen eenigen het maxinum der boete ad. f 15 en tegen de overigen f 7.50 gerequireerd. Door dit groot aantal beklaagden en de vele getuigen, zoo mede door het nieuwsgierig publiek, was de rechtszaal bjjna te klein. Een boer in een dorp niet ver van Zutfen had een koe. Hg had er wel meer, maar dat hjj die ééne bezat verdient vermelding, juist omdat hij haar graag kwijt wou wezen. Nu hebben meer boeren het eigen aardig zwak, dat ze liever twee rijksdaalders in de hand krjjgen dan éénZoo ook deze boerhoe meer hjj voor zjjn drachtig beest kon krijgen, hoe liever. Maar de koe had een groot gebrek haar staart was te kort en wat is een drachtige koe met korten staartOnze boer was dan ook niet zóó kort van be grip, of begreep, dat de korte staart hem wel eens te kort kon doen in zijn beurs. Hg verzon er wat op. Zjjn vaars had zoo'n langen staart niet noodig, 't beest werd toch in den eersten tjjd niet drachtig; daarom maakte hij haar staart een eindje korter, bjj welke bewerking het dier waarschjjnlijk een tameljjk lang ge zicht heeft getrokken. Maar de boer had nu een stukje staart over, en de koe werd nu getooid met het stukje staart der vaars, de boer wist het heel kunstig aan den staart te naaien, en de nieuwe had nu een behoor- ljjke lengte. Zoo werd het dier ver kocht. De boer kreeg een rijksdaalder meer dan hem vroeger geboden was, en reeds wenschte hij zich geluk over zjjn goedgelukte staart verlenging, toen de koopman het erf kwam op- loopen en zjjn geld terug eisch te, want toen de koe nauweljjks op stal was gebracht, was plotseling haar staart korter gewordenNu trok de boer een lang gezicht! Te Bongor in Noord-Wales is een horlogemaker gevat onder ver denking van medeplichtigheid aan den diefstal van juweelen in het postkantoor van Hattongarden te Londen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2