TjBlTTïï firiMnrttiltraï Ir PMewesln. Advertentiën. TIVOLI. waren vóór den trein aan de plaats was gekomen. Wegens een werkelijk ver nietigende" kritiek stond onlangs, naar een Duitsch blad verhaalt, te Cheyenne in de Yereenigde Staten een veehouder uit Idaho terecht. Hij had namelgk in den schouwburg aldaar een pistool afgeschoten op eeu der tooneelspelers, die in de rol van Richard III »de woorden kauwde" en als waanzinnig huilde en schreeuwde. De gevangene verklaarde voor het gerecht»ik ben van jongs af aan een lief hebber van het tooneel en een bewonderaar van Shakespeare geweest, en kon de schandelijke manier waar op die hekkenspringer hier wees hij op den mede-aanwezigen tooneelspe- ler) te werk ging, niet langer aanzien. Mijn geduld raakte uitgeput." De rechter, die denzelfden avond ook in den schouwburg was geweest, achtte die verdediging voldoende en sprak den geduchten criticus vrij, terwijl hg den tooneelspeler op het hart drukte, voortaan den meer ont wikkelden onder zijn publiek wat minder aanstoot te geven. Een ondernemend koffiehuiskou- der heeft, naar een Fransch blad te verhalen weet, om zijn lokaal een druk bezoek te verzekeren, gezorgd dat ieder van zijne bezoekers bij hem voor niet naar hartelust róo- ken kan. In het midden van de rookzaal staat een soort van kacheltjedat is de monsterpgp, waaruit allen geza- melijk rooken. In dat kacheltje is een aanmerkelijke hoeveelheid goede tabak, die door een bjjzondere in richting zoo langzaam mogelijk ver brandt. Een kleine luchtpomp, buiten het lokaal, zuigt de rook op en vult een vergaarbak, vanwaar de rook in een buizennet wordt geleid, dat langs de muren van het salon loopt. Bij elk tafeltje is een uitmonding van de pijp, waaraan evenveel elas- tieke buizen bevestigd zgn als er personen kunnen zitten. Elke buis is niet een kraantje afgesloten. Wie dus van het vrijrooken gebruik wil maken, heeft alleen maar een der steeds gereedstaande penneschachten aan het mondstuk van zulk een buis te steken, het kraantje open te draaien, en kan dan zijn hart op halen. Het rooken op die manier moet zeer smakelijk zjju; de tabak verliest niets van haar geur en de rook komt afgekoeld en natuurlijk vrjj van alle onzuiverheden in den mond. Alles even aangenaam en gemak kelijk Jammer maar, dat het kof fiehuis alle kenmerken heeft van een als café ingericht luchtpaleis, of schoon daarom het denkbeeld zelf best te verwezenlijken zou zijn. Bg de ontploffing in de dyna- mietfabriek te Faulilles zijn 2 mannen en 16 vrouwen gewond. Men is nog steeds in het onzekere over de oor zaak van het onheil. Negen lijken beviuden zich neg ouder den puin hoop en ijverig wordt gewerkt om de zwaar verminkte ljjkentevoorschijn te halen. Amerika is in vele zaken Eu ropa nog ver vooruit, ook in het annonceeren eu reclame maken. Het nieuwste staaltje van reclamezucht kan men nu in den boekhandel te Amerika zien. Daar wordt namelijk een nieuwe uitgave van het Nieuwe Testament verkrijgbaar gesteld, dat geheel doorschoten is met pagina's advertentiën in den geest van onze adresboeken. Te Aberdeen leverde onlangs eeu dief, die op inbraak betrapt was en wien men den terugweg afgesneden had, twee uren lang formeel slag met de politiedienaars. Hij was uaar het dak gevlucht en wierp hen van daar met dakpannen, zoodat heton- inogelgk was, hem te naderen. Ein delijk echter, toen zgn ammunitie opgeraakt was, moest hij zich over geven en werd door de dienaren der gerechtigheid medegenomen. In den schouwburg S. Gioyanni te Parma barstte voor eenige dagen op het tooneel brand uit. Het gezicht der opstjjgende vlam veroorzaakte zulk een paniek onder de toeschou wers, dat zij allen onmiddellijk uaar de uitgangen drongen, die weldra versperd waren. De brand werd spoedig gebluscht, maar reeds hadden verscheidene personen kneuzingen bekomen. Een nieuw staaltje van wijn- vervalsohing op groote schaal. De wjjuhandelaar Herbster, te Sulzburg in Baden, is door de rechtbank te Freiburg veroordeeld, omdat hij 300 hectoliters wgn zoodauig met andere bestanddeelen had vermengd, dat hij 52,000 hectoliters van dat fabricaat had verkocht, en wel alles onder den naam van echten wijn. Tot de door hem gebezigde bestanddeelen behoorde ook wat tot nog toe niet het geval scheen te zijn geweest een zeer groote hoeveelheid zout. Hg had zgu mengsel afgeleverd tot verschillende prijzen van 45 tot 80 mark per hectoliter, ofschoon het hoogstens eene waarde van 14 a 15 mark had. Het vonnis luidde 500 mark boete en twee maanden gevangenisstraf. De Belgische regeering heeft 25,000 francs uitgeloofd voor dengeeu die aanwijzing doet, leidende tot de aanhouding van Henry Yaughan, verdacht van moord op den Ant- werpschen advocaat Bernays te Brussel. Gedurende zijn verblijf te Amsterdam in de eerste dagen van December jl. heeft Vaughan een onderhoud gehad met eeu voornaam ingezetene, ter zake eener transatlantische stoom vaart, hetzelfde onderwerp dus waar over zijne briefwisseling loopt met Bernays. Dronkaards-Alphabet. (Nagerijmeld.) A is het anker, zoo heet onze kroeg. is betalen, dat is erg genoeg. C is een cent, en daar koop ik. niets voor. D is een diender, die moet ik niet, hoor E is ellende, die schrikt mij nooit af, F is eea flesch, wie haar vol laat, is laf. G is de gribus, die haat ik altijd, H dat is huis, waar men armoede lijdt, J is jenever, mijn hoop en mijn troost. K dat is kroost, bah mijn hongerend kroost, L dat is luilak, ben ik dat misschien P M dat is Maandag, dan kan ik soms niet zien. N dat is nuchter, dat ben ik liefst niet, O de Ommerachans, die mij huisvesting biedt, P dat is pooien, o, 'k mag zulks wei doen, Q is Quitantie, ik kan uooit voldoen. B is een roes, dien ik ook wel eens had. S is Schiedam en daar stookt men het nat, T dat is tuchthuis, mij zeer goed bekend. U dat is uitgaan, daaraan ben 'k gewend, V is vijf centjes, daar koop 'k er een voor. W is de wet, daarmee dweep ik niet, hoor! IJ dat is ijs, waar ik nimmer naar wenscb, Z is een zuiplap of zwijn, maar geen mensch. Stoom vaart-Berichten. Het stoomschip Voorwaarts, van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Napels 29 Jan. en zou denzelfden dag de reis voort zetten Het stoomschip Prinses Amalia, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Sout- hampton 29 Jan. Het stoomschip Prins Alexander. van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 30 Jan. van Napels. Het stoomschip Celebes vertrok 28 Jan. van Batavia naar Amsterdam. MarktBerichten. Alkmaar, 28 Jan. Aangevoerd 5 Paar den f 30 a 170, 4 Koeien en Ossen f 120 a 170, 10 nucht. Kalveren f 8 a 19. 341 Schapen f 16 a 31, 93 mag. Varkens f 16 a 24, 184 Biggen f 9 a 13, 2 Bekken en Geitea f 4 a 8, Boter per kop 82} a 90 cents. Hoorn, 28 Jan. Tarwe 19 a 10,50, Rogge f 7,50, Gerst f 5.50 a 6, Haver f3,75 a 4,59, Erwten: witte f 14,50, groene f 14 a 15, grauwe f 15,50 a 17, vale f 12 a 13, br. Boonen f 10 a 11,50, 15 Paarden f 50 a 150, 180 Lanimeien f 17 a 27, 30. Kalveren f 15 a 24, 35 Varkens f 18 a 26, 12 Zeugen f 30 a 55, 150 Biggen f 6 a 10, 70 Kippen f 0.80 a 2, 1700 Kipeieren f4,50 a 5, 821 kop Boter 75 a 86 ct. per kop. Burgerlijke Stand Helder. Van 27 tot 31 Jan. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. BEVALLENS. Munter, gcb. Zeilma ker Z. T. Sehrander, geb. v. Hert Z. A. M. Bom, geb. Rietman Z. M. Karelse, geb. Horstman Z. OVERLEDEN: A. Bosman 44 j. L. I.v. d. Wolt, geb. Valk 27 j. E. Tissing 11 m. J. Hopman 66 j. M. Ran 21 j. W. Jongejan 20 j. M. Moll 7 m, W. Brussee 55 j. Vei-volg' der Berichten Naar wij vernemen zal door het Muziekkorps der d.d. Art.-Schutterg alhier op Zoudag 12 Febrnari a. s. iu Musis Sacruni een groot Volks concert worden gegeven eu zal men bg die gelegenheid tevens een tom bola houden. Gisterenavond vergaderde het Bestuur van »Floralia," tot het in- schrjjven van deeluemeis tot het be komen van planten en bloemzaad. Vrij aanzienlijk was't getal personen, dat zich aanmeldde. Toch zal het bestuur nog één zittiug houden, naar wij vernemen, op a.s. Maandagavond. 't Zal voorzeker hen, die gaarne iets meer van de Poolgewesten willen weten, aangenaam zijn daarover den heer J. A. C. A. Timmerman, Vrij dagavond iu Tivoli te hooren spre ken. Donderdag a. s. zal volgens achterstaande annonce door 't ge zelschap, onder directie van de heeren J. C. de Groot Co. in Ti voli worden ten tooneele gebracht De priuses van Bagdad, eeu stuk dat te Parijs meer dan honderdmaal werd opgevoerd. Daar we in lang geen schouw burggezelschap hier hebben gehad, twijfelen we niet aan een talrijke opkomst, te meer daar bovengenoemd gezelschap de vorige maal loffelijk is werkzaam geweest. Zondagavond hield 't Jonge- liugs-collegie Vriendschap baart Vreugde" zijn eerste jaarfeest in 't lokaal Tivoli. De president, de heer C. Klaassen, opende de bijeenkomst met een kort en gepast woord. Daarna werd ten tooneele gevoerd »'t Lied van Moeder." De rol van Henri werd zeer goed uitgevoerd en Walling scheen van de zijne studie gemaakt te hebben, 't Spel der bei den dames bracht zeker veel bij, om de belangstelling levendig te houden, terwijl Willem door grappige scènes een aangename afwisseling gaf. »De zuster van Jucrisse," een grappig na- stukje, waarin Jocrisse de hoofdrol had, verwekte meermalen een hartelijk gelach. 't Bal was prettig en geanimeerd. Zulk eeu jaarfeest zal voorzeker den vriendschapsband nauwer toehalen en nog lang herdacht worden. Gulle vreugde gaf den toon en 't bleek duidelijk dat de zinspreuk Vriend schap baart Vreugde" door de leden begrepen en gehandhaafd werd. Naar men ons mededeelt, wordt hetzelfde programma Zondag a. s. als volksvoorstelling gegeven, Z. M. heeft benoemd tot Broe der der Orde van den Ned. Leeuw G. Keijzer, bootsman bij de Maat schappij Nederland.'* Oudeschild, 30 Januari. In de afgeloopen week was de visscherij niet ongunstig. De garna len vloot bracht 383 manden voor de kokergen aan en besomde daarvoor f 1532.De mosselvangst was iets voordeeliger dan de vorige weken. Ook werden eiken dag flinke hoeveelheden bot gevangen. Oosterend, 29 Januari. Iemand uit deze gemeente heeft het voornemen een hoenderpark aau te leggen. Genomen proeven schgnen de levensvatbaarheid voor de onder neming te waarborgen. Mocht alle begin moeielgk zijn, toch is 't te wenschen, dat het den ondernemer evenmin aan volharding als aan suc ces moge ontbreken. Een onzer ingezetenen is in het bezit van een platte flesch, van gelgk model als in het stedelijk museum van Leiden als veldflesch wordt vertoond. Aan de eene zijde van die flesch leest men »Den 1 January 1730 Ynt jaar ons heren." en aan den anderen kant: »Arie hause (of nanse) het sijn wonderlgke saake die men op de werelt vint Yder een van pas te maaken Eu van yder een te sijn bemint." Uitgelokt door gunstige be richten uit Amerika, zullen 5 huis gezinnen van het eiland Terschelling, samen tellende 25 personen, spoedig naar dat werelddeel vertrekken en wanneer het hun daar goed gaat, zal hun voorbeeld eeu volgend jaar door zeer velen worden gevolgd. De achteruitgang van de zeilvaart is de oorzaak van dit laudverhuizeude armoede is daar bij velen zeer groot eu gebrek uau geld maakt, dat op enkele plaatsen van dit eiland de handel zich bepaalt tot ruilhundel iu goederen. Uit Egrnond aan Zee wordt ons van 30 Jan. gemeld: De Kinderdijk" is door de zee hooger op 't strand geworpen, in plaats van er af te gaan. Met den aanstaanden springvloed op 3 Febr. e. k. (V. M.) zal men nog eens een laatste poging wagen. Het lossings- werk is inmiddels gestaakt, daal de nog aanwezige stukgoederen er in moeten big ven als ballast, wil 't schip zee kunnen bouwen. In de kas van den overleden gemeenteontvanger te Haskerlaud is een tekort ontdekt van p. m. f4700. Dit tekort moet reeds 8 of 9 jaren oud zgn en kon zoolang verborgen big ven, doordat met het laatste kwartaal van het jaar eerst werd af gerekend, nadat de gelden van de be lasting in het volgende kwartaal in ontvangst waren genomen. -- Bij de opvoering van 't histo risch ballet Egmond en Hoorue, iu 't Paleis voor Volksvlijt, is de stroom der bezoekers steeds buitengewoon groot. Onder de uitmuntend geschil derde decoratiën maakte vooral de St. Gudula kerk te Brussel eeu indruk, die tot bewondering dwingt, 't Schgnt bier werkelijkheid iu plaats van be schilderd doek. 't Maanlicht, dat de kerk, in streng Gothischen stgl ge bouwd, beschgnt, maakt plaats voor den glans van een zomermorgen daarna schijnt 't licht der kaarsen door de beschilderde glasruiten. Met daverende applaus werden de heeren J. D. G. Grootveld en J. C. Maandag voor 't voetlicht geroepen en ontvingen ze als blgk van hulde, elk een fraaien lauwerkrans. De jonge man, die Zaterdag avond bg den overgang van het spoor iu de Stads-Rietlanden door midden werd gereden, was de zoon vau een der nog vermiste schipbreu kelingen van de Koning der Neder landen" en verdiende voor zgn moeder het brood. De omstandigheid maakt het ongeluk nog droeviger. De ander, een stoker, is in het Binnengasthuis gebracht, waar zgn arm is afgezet. De toestand van den lijder is op het oogenblik niet on bevredigend. Op 12 Januari zijn ten kan tore van de heeren Grün. Co., in effecten te Amsterdam, door een on bekende juffrouw ten verkoop aan geboden 2 effecten, ieder groot 1000 roebels lilde Oostersche leening No. 8293 en 67578zij gaf voor te heeten Van der Velde en te Zaandam woon achtig te zgn. Een brief, eenige dagen later aan haar verzonden is door de posterg als niet bestelbaar opgegeven. Het vermoeden bestaat, dat deze effecten van verdachte herkomst zgn. Een oudstrijder van het eerste keizerrijk, Jan Kortlever, is in den ouderdom van 93 jaren te Daneker (Limburg) overleden. Hij had de veldtochten van 18091815 mede gemaakt en was van al zgne vrienden en kennissen de eenige, die heelhuids tot de zijnen terugkeerde. Bevallen van een welgeschapen Zoon, mijn geliefde Echtgenoote M. HORSTMAN. Helder, 29 Januari 1882. A. KARELSE. Voorspoedig bevallen van een Zoon, DIDERIKA JOHANNA G1LTJES, Echtgenoote van P. DE GRAAF. Helder, 30 Januari 1882. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na voorzien te zijn de H. H. Sacramenten, onze geliefde dochter MARRETJE, in den ouderdom van 21 jaar. Nieuwediep, 28 Januari 1882. J. D. RAN. C. N. RAN, Gomes. Heden overleed onze geliefde vaderen behuwdvader JAN HOP MAN, in den ouderdom van 67 jaren. Namens Kinderen en Be- huwd-Kinderen. Nieuwediep, 27 Januari 1882. Km hartelijk vaar- Hp wel roep ik toe aau mgn Ouders,Zusters en Broeders, Vrienden en Bekenden, bij mgn vertrek naar N.-Indië. A. v. d. WAAL. Heden morgen werd aan boord van een Marine Stoomschip de borst van een jeugdig zeeheld J. P. v. d. C. versierd met de medaille voor 12%- jarfgen trouwen dienst, het Vaderland bewezen. Reeds zwoegde zgn boezem onder het gewicht van een Kraton- Medaille en een Eerekruis voor Krijgs verrichtingen van Atjeh. Vreugde was op het gelaat van den jeugdigen zeeman te lezen. Zondag, 29 Januari 1882. te houden door den Heer J. A. C. A. TIMMERMAN, van AMSTERDAM, op Vrijdajf den 3n Februari a. s. Aanvang ten 8 uur. Entree f 0.49. Voor eene Dame f 0.25. Eentréekaarten zgn te bekomen in TIVOLI, waar ook plaatsen zgn te bespreken. Wegens verhindering van den directeur, heden avond geene bijeen komst^ HET BESTUUR. Een lezer van de »Heldersche Courant" in dat blad van 18 Jan. een oordeel gelezen hebbende over het volgens deskundigen niet gelukken van 't afbrengen van loodskotter No. 9, den 14en Oetober 11. op de Wie- ringerwal gestrand, wenschte gaarne tegen vergoeding dat werk aan ge noemde kotter te verrichten, nl. dezelve zonder verdere schade in de haven van Nieuwediep binnen te brengen, aangezien hij zulks meer en met goed gevolg verricht heeft. Heden overleed, tot onze innige droefheid, na een kortstondig en smartelijk lijden, onze beminde zoon en broeder WILLEM, in den ouderdom van ruim 20 jaar. Allen, die den overledene gekend hebben, zullen beseffeu, hoe zwaar ons dit verlies treft. Nieuwediep, 29 Jan. 1882. A. JONGEJAN. A. JONGEJAN-Bijl. Mede uit naam van zgn eenigen broeder. Heden trof mij een zware slag des levens, door 't afsterven van mijr^ geliefden Echtgenoot W.BRICE, in den ouderdom van ruim 55 jaren, mij nalatende 6 kinderen, waarvan 3 nog te jong zijn om dit smartelijk verlies te beseffen; doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen liefde is. Helder, 28 Janv 1882. Wed. W. BRICÉ, geb. Timmeb. Mede namens kinderen en behu wdkin d eren

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2