'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 938. Vrijdag 10 Februari 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- ah Vrijdagmiddag. Kalender der Week A tooimement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI (Sprokkelmaand), 28 dagen. Opkomst der Zoo 7 u. 25 m. Ondergang 5 n. 5 m. Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 Nieuwe Maan. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Febr. 1882. In de Gemeeenteraads-zitting Dinsdag 9 dezer gehouden, is be handeld een brief van den heer Bosch Reitz, te Amsterdam, hou dende bezwaar tegen wijzigingen of verduidelijkingen van 't eontract voor de aanbesteding der gasverlichting in deze Gemeente. Op voorstel des Voorzitters werd besloten te ant woorden, dat de Raad zich houdt aan de bepaling van 't contract en zich de Keus voorbehoudt tusschen de ver schillende inschrjjvers, zonder ver plicht te zijn daarvan verklaring of uitlegging te geven. Tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie van het lager onderwijs zijn bpnoemd de heeren S. N. Hoek en J. W. Hat- tinga Raven. Aan mejuffr. Wec- kesser is, op haar daartoe gedane verzoek, eervol ontslag verleend uit haar betrekking van onderwijzeres aan een der gemeentescholen. Vastgesteld werd een suppletoir ko hier der hondenbelasting ten bedrage van f 111,50. Er werd medege deeld dat de begrootiug van 1882, dat de belasting op het gedistilleerd en dat de Verordening tot heffing van een vergunningsrecht op den verkoop van sterken drank in 't klein zijn goedgekeurd. Op aandrang van de Kamer v. Koophaudel en Fabrieken werd beroemd een Commissie van •enquête in zake den afslag van zee- ■visch alhier. Tot leden dier Commis sie werden benoemd de heer Burge meester en de Raadsleden de heeren van Veen, van Gijn, Beukenkamp, Maalsteed en Giltjes. De behar tiging der belangen van de Interna tionale Koloniale en Uitvoerhandel- Tentoonstelling, in 1883 te Amster dam te houden, werd opgedragen aan een Commissie,bestaande uit de heeren Braaksma, Duinker, Groen en Hat- tinga Raven. Een uitnoodiging ter bevordering van de groote Land bouwtentoonstelling, in 1883 in Ne derland te houden, werd in de zitting beantwoord door een persoonlijke in schrijving tot dit doel door de leden van den Raad. Blijkens het pro ces-verbaal van de opneming der boeken en van de kas des gemeente ontvangers, was een en ander in orde, in kas zijnde de som van f 15557,865. Ten aanzien van de Keizerstraat werd besloten in dit ge val at te wijken van de vroeger ge maakte bepaling omtrent het over nemen en bestraten van wegen in deze gemeente, zoodat in de volgende zitting nu bepaalde voorstellen daar omtrent te wachten zijn. Besloten werd om plan en teekening van 't verbeteren der gemeenteschool no. 6 aan den heer districts-schoolopziener ter beoordeeling in te zenden. Naar wg vernemen zal de ver- eeniging Ontwaakt bg Tijds," bin nenkort weder een liefdadigheids voorstelling geven, ter verzachting van het lot eener weduwe met hare kinderen. De vereeniging twgfelt ook nu niet of zjj zal weder de ondersteuning vinden van de liefda dige ingezetenen van Helder en Nieu- wediepte meer daar het streven van de vereeniging Ontwaakt bg Tijds" niets anders is dan om zieken, behoeftigen, weduwen en weezen te steunen, en zij dikwgls meer doet dan zij kan. Ieder die een zeer genoege- lijken avond wil doorbrengen, met de gedachte tevens een goede daad te hebben verricht, kunnen wij deze voorstelling aanbevelen. De gunstige naam, waarop deze vereeniging zich beroemen mag, maakt verdere aan beveling overbodig. Lijsten zullen eerstdaags circuleeren. Als een bijzonderheid kan wor den gemeld, dat door de haringtrek kers van hier reeds geep en ansjovis is gevangen, terwijl deze visch zich gewoonlijk anders niet vóór April of Mei langs deze kust vertoont. In de verordeningen der Kon. Ned. Zeemacht is opgenomen dat de activiteit-soldij van machinisten 1ste klasse, in specialen dienst werkzaam aan boord van de wachtschepen bin nenslands bedraagt in het vaste korps f 70 's maands, buiten het vaste korps f 40 '8 maands. De regeering heeft een wets ontwerp ingediend om ter voorziening in het incompleet bij het korps offi cieren van gezondheid der zeemacht ook vreemdelingen als off. van gez. aan te stellen. De regeering kent geen ander middel om den onhoud- baren toestand te verbeteren. Van de verwachting dat jeugdige artsen het corps zouden komen versterken is niets geworden. Van de militaire studenten van het voormalig Atha- neum Illustre kwam voor de marine nagenoeg niets terechtin 12 jaren leverde het 4 off. van gez. In de verordeningen voor de Kon. Ned. Zeemacht zijn thans ook de bepalingen betreffende het indienen van verzoekschriften gewjjzigd. Al le aan den minister van marine ge richte verzoekschriften van geëm- barqueerde officieren, schepelingen en mariniers kunnen naar verkiezing rechtstreeks of langs hierarchischen weg worden ingezonden. De ingenieur 2e kl. bij de marine H. Cop, bjj 's Rijks werf alhier, wordt met 1 Mei a. s. naar'sRjjks werf te Amsterdam overgeplaatst, terwijl de adspirant-ingenieurs H. M. Van Andel en J. S. Van Veen, werkzaam bij laatstgenoemde werf, met denzelfden datum voor eenige maanden worden gedetacheerd bij die alhier. Op de buitenplaats Vogelenzang onder Haarlem heeft de jager van den eigenaar, den heer B., zich met een geweerschot van het leven beroofd. De ongelukkige was een eerlgke, oppassende manmen sehrjjft zijn wanhopende daad toe aan gods dienstwaanzin. De man laat een weduwe met vier kinderen na. In de voorgaande week heeft te Utrecht vertoefd een Duitsch echtpaar, met een twaalfjarig meisje bij zich, welks gebrek kige schedel-(en herseg-) ontwikkeling het tot microcephaluö (ook wel aap- mensch genoemd) stempelde. Het is reeds het vierde kind van dien aard, dat dezen ouders ten deel viel. Twee stierven jong, -het derde werd 9 jaar oud en is door prof. Bischoff ontleed en beschreven. Verder leven er nog drie normale kinderen.De microcephaal werd door de hoogleer aren Koster en Pekelharing op hunne colleges vertooud en[ de wetenschap pelijke beteekenis dier gebrekkige hersenontwikkeling in het licht ge steld. Hoewel de vorst in de vorige week van weinig beteekenis is ge weest, leest men toch in onderscheiden bladen van ongelukken, hen overko men, die zich roekeloos op "t broze jjs waagden. Enkele onvoorzichtigen hebben er zelfs 't leven bjj verloren. Op den Atlantischen oceaan heerschen weer zware sneeuwstormen, en verscheidene schepen kwamen te laat en zwaar beschadigd te New-York aan. Over één stoomschip, de »City of Limerick," dat voor 29 dagen van daar naar Londen vertrok en waarvan nog niets vernomen werd, begint men zich ongerust te nxiken. Voor ruim drie jaren kwam een persoon aan bij de te Rijssel ge- gevestigde afdeeling van de Fransche bank en wist zich, nadat hij een der beambten gesproken had, aan een der raampjes van het kantoor meester te maken van een pakje bankpapier, ter waarde van 210,000 fr. Welke onderzoekingen door de politie ook in 't werk gesteld werden, het mocht niet gelukken den dader in handen te krijgen. Thans echter is men, gelgk in Parijsche bladen gemeld wordt, gelukkig genoeg ge weest den dader, die na verloop van zooveel tijd zeker niet gedacht heeft dat men hem nog opspoorde, te vatten. Voor eenigs dagen namelijk ontving de justitie te Rijssel bericht van de politie te Rotterdam, dat zij een zekeren Ed. Jacobs in verzekerde bewaring had genomen. De bedoelde beambte van de bijbank kwam met eenige dienaren van politie te Rot terdam, en het is toen gebleken dat de aangehoudene de dief was. Men had te Rotterdam, te gelijk met Ed. Jacobs, nog een ander persoon gepakt, William Clarck geheeten, die verdacht wordt te behooren tot een interna tionale dievenbende, waarvan ook Jacobs deel uitmaakte. Maar tegen Clarck moeten geen voldoende be wijzen gevonden zijn. Frankrijk zal nu de uitlevering van Jacobs vragen, zoo het die al niet gevraagd heeft. Gelgk geseind is, heeft de rechter Cox over Guiteau het doodvonnis uitgesproken, te voltrekken op 30 Juni. De wet schijnt geen vroegere tenuitvoerlegging toe te laten. Al vorens de rechter het vonnis velde, vroeg hij of de beschuldigde nog iets te zeggen had, waarop Guiteau hemin zjjnegewone trant waarschuwde hem niet ter dood te veroordeelen, daar God vroeg of laat die misdaad bezoeken zon aan allen, die er mede plichtig aan waren. Na de uitspraak sloeg Guiteau met de vaist op tafel en schreeuwde hg: »Moge de Heer uw ziel genadig zijn. Liever sta ik hier dan op de plaats der jury of op de uwe. De Almachtige God zal een ieder vloeken, die deel heeft aan dit onrechtvaardig vonnis. Er is niet dan goed gekomen van Garfield9 verwijdering, en dat zal het vonnis der nakomelingschap zijn over mijn inspiratie. Ik geef niets om het vonnis van dit verdorven geslacht. Ik ben niet bang voor den dood. Ik zal op roemrijke wjjze ter glorie ingaan, maar die ellendige schurk van een Corkhill zal het daar beneden te kwaad hebben, waar de Duivel op hem wacht," Nog zal Scoville een poging doen om hem te redden, door te appelleeren op het Washingtonsche hof in vollen getale, waartoe de wet tot den ln Maart de gelegenheid openlaat. In 1879 heeft bij gelegenheid van het groote gymnastiekfeest te Frankfort, door het springen van een gedeelte van het destijds afgestoken vuurwerk, een beklagenswaardig on heil plaats gehad. Verscheidene dames en heeren, op het feestterrein aan wezig, hebben door de geduchte ontploffing van een zoogenaamde mortier, ernstige verwondingen ge kregen en de vuurwerkmaker, die het vuurwerk had geleverd, is destijds in rechten vervolgd, op grond, dat hij door verregaande nalatigheid de oor zaak van het onheil was geweest. Een commissie van onderzoek, des tijds benoemd, heeft de zaak onderzocht en dezer dagen stond de vuurwerk- maker Dünge8 terecht voor de cor rectioneels kamer van het Landge richt in genoemde stad. Uithoofde 't onderzoek, op last van de rechtbank ingesteld, niet het bewijs had geleverd, dat hij aan nalatigheid of verzuim zich had schuldig gemaakt, is hg van alle rechtsvervolging ontslagen. Vele lezers zullen zich vermoedelijk herinneren, dat zoo vele personen bij dat onheil werden gekwetst, dat het feest volgens het vastgestelde pro gramma niet werd voortgezet, maar plotseling eindigde. Ongeveer honderd zeeofficieren hebben bg het Amerikaansche minis terie van marine aangevraagd om uitgezonden te worden ter opsporing van Luit. De Long en de nog ver miste manschappen der expeditie van de »Jeannette." De luits. Herber en Schuetze zijn tot dat doel ver trokken. Zij zullen te Londen samen komen, en van daar rechtstreeks naar Irkoetsk gaan, waar zij verscheidene expedities zullen uitrusten, die het land nauwkeurig moeten doorzoeken. Volgens uit Irkoetsk ontvangen berichten van 1 Jan., verlieten de drie sloepen der Jeannette" den 12en Sept. het eiland Semenafsky, om naar Barkin te gaan, dat 95 mijlen van daar verwijderd ligt. Zg hadden den volgenden nacht veel te lgdeu van een hevigen Noordoosten wind, waardoor de booten verspreid raakten en de zwaar geladen sloep van den gezagvoerder mast en zeilen verloor. Den 17n kregen zg land in 't ge zicht. Zg moesten, wegens het on diepe water, de booten een paar mijlen van het strand verlaten en door het water naar de kust waden. Het dorp Sagassor, dat zg daar vonden, was geheel onbewoond. Na de scheeps papieren op een veilige plaats ver borgen te hebben, trokken de mannen den 19en landwaarts in zuidelijke richting. Op hun verderen tocht langs de Lena hadden De Long en zijn 13 lotgenooten, zooals blijkt uit de ge vonden mededeelingen, veel te ljjden van gebrek aan levensmiddelen. Een hunner, Ericksen genaamd, bezweek den 7en Oct. Den 9en Oct. werden twee man, Noros en Ninderman, vooruitgezonden om hulp te zoeken. Eerst na 15 dagen in zuidelijke richting voortgegaan te zijn, werden zg uitgeput en op het punt van honger te bezwijken, door drie in boorlingen gevonden, die hen naar hun dorp brachten. Den 29 October kreeg Danenhauer te Irkoetsk bericht van hen en trok onmiddellijk met de zijnen op en thans is een groote menigte op de been om de verloren manschappen op te sporen, wat in die barre streek, waar de sneeuw verbazend hoog ligt, een zeer bezwaarlijk werk is. Onder de pottenbakkers te Parijs is een werkstaking uitgebroken. Zg verlangen een vermeerdering van loon van tien percent, wat de bazen hun nog maar niet zoo grif willen toe staan. Het volk houdt zich bedaard eu men gelooft dat het wel spoedig tot een schikking zal komen. In Londen heerschte Vrijdag en Zaterdag weer een der beruchte dichte misten, die het verkeer bijna onmo gelijk maakte, en oorzaak was dat verscheidene menschen overreden wer den of in het water liepen. Men stak overal de lichten aan, maar het hielp weinig. Op verscheidene pun ten hadden opstoppingen van rijtuigen plaats, die niet verder konden en met fakkels verder geleid moesten worden. Ook in de huizen drong de mist, en de weinige schouwburgbezoekers kon den Zaterdagavond ternauwernood de acteurs op het tooneel onderscheiden. De spoortreiuen werden zeer ver traagd. Er had tusschen Haggerston en Dalston een ontsporing plaats, die echter zonder ongelukken afliep. Zon dag was de mist betrekkelijk gering. Bg nader onderzoek in zake den moord op de kleine Elisabeth Moore uit Londeu, te Yalding ge pleegd, schijnt meer en meer te blijken, dat Mrs. Pay, die onder verdenking van de misdaad in hechtenis genomen werd, de schuldige is. Er is nu door het O. M. een rechtsvervolging tegen haar ingesteld. Bg de begrafenis van de arme kleine, die Zaterdag plaate had, legde de menigte oen zeer vijandige ge zindheid aan den dag tegenover den vader van het kind, die beschuldigd wordt van tot de moordenares in betrekking te hebben gestaan. Zijn rijtuig moest door ,een sterke politie macht beschermd wórden, en op het kerkhof zag de politie zich genood zaakt hem in de kapel op te sluiten, waar hij bleef totdat 's avonds de woedende menigte afgetrokken was. In de Midlothian kolenmgnen, in den Amerikaanschen Staat Virginia, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor 32 mijnwerkers onder het puin bedolven werden. Er is geen kans dat men de mannen zal kunnen redden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1