Markt-Berichten. Advertentiën. treffende gelijkenis ven het geschrift van een aantal brieven, bij den handelaar ge vonden, met dat van den gewaanden Vaug- han. De verdachte, door de openbare mee ning sedert onderscheidene dagen als in het gebeurde betrokken, gedoodverfd, stelde zich onmiddellijk ter beschikking van de justitie doch, op het oogenblik waarop ik u schrijf, heeft er geene aanhouding plaats gehad, niettegenstaande al de verzekeringen, welke daaromtrent de ronde doen. Men zegt zelfs, dat de gedane huiszoekingen niet het minste de bedoeling hadden de personen in verdenking te brengen, waarbij ze plaats gehad hebben. Zooveel is noch tans zeker, dat de justitie Vrijdag in het Hotel „Mengelle" alhier beslag legde op een grooten koffer, een den dag te voren van Autwerpen aangekomen persoon be- hoorende, welke zeer compromitteerende papieren moet bevatten, terwijl voorts een gestrenge huiszoeking bij een hier wonende dame der demi-monde plaats greep. Is het politieke wraakzucht want de politiek kon in België natuurlijk aan deze misdaad ook niet vreemd blijven of wel het uitvloeisel van meer of min overtui gende inlichtingen, in elk geval, de enkele bladen wijzen den schuldige of de schuldigen als liet ware met den vinger aan. Ofschoon die aanwijzingeu geheel en al voor hunne verantwoordelijkheid latende, acht ik het dienstig uwe lezers op de hoogte te houden van wat op dit oogen blik omtrent de vreeselijke tragedie, een der geheimzinnigste en onverklaarbaarste onzer rechterlijke annalen, verhaald wordt, In de eerste plaats zou het gerecht niet langer onkundig zijn van de individualiteit van den persoon, die zich achter den naam van Vaughan, onder zijn pruik en achter zijn bril verborgen heeft gehouden, zoodat nog slechts de taak zou overblijven zijne tegenwoordige schuilplaats te ontdekken. Naar men wil, behoort hij tot den def- tigec stand van Antwerpen, doch zou hij indertijd op het pleidooi van den heer Beruaya failliet verklaard zijn. Sedert die fortuinwending moet hij naar Z.-Amerika getrokken zijn wat zijne kennis van het 8paaHSch verklaart en aldaar wegens oplichting veroordeeld zijn. Naar het Noor den gevlucht, was hem daar het aanleeren der Engelsche taal gemakkelijkmet het Dnitsch was hij door zijne afkomst ver trouwd. In België teruggekeerd, zou hij bezweken zijn voor de inblaziugen van een zijner bloedverwanten, aan wien men alzoo de hinderlaag zou moeten toeschrijven waar in de ongelukkige Bernays met een zoo noodlottig gevolg gelokt is. Yoor den moord zou er volgens deze lezing een dubbele aanleiding bestaan. Vertrouwbare personen verklaren echter dat er tusschen het signalement van den bedoelden Antwerpenaar en den voortvluch- tigen zoogenaamden Vaughan slechts weinig overeenstemming bestaat; wat aanleiding tot zijne verdenking gegeven heeft, is voor namelijk zijn geheimzinnig verdwijnen uit Antwerpen op het tijdstip van den moord. De verdachte moet echter, volgens sommi gen, eerst in December uit Noord-Amerika zijn teruggekeerd, terwijl Vaughan reeds in November in België werd gesignaleerd. Hoe het ook zij, met dergelijke meer of min stellige aanwijzingen kan het niet anders of de zaak-Vaughan zal eerlang hare beslissing naderen. Of wel de moordenaar en de aanleiding tot zijne gruwelijke daad worden spoedig bekend, tot in de geringste bijzonderheden, óf wel wij hebben hier te doen met den afschuwelijksten laster. De justitie, die in den laatsten tijd aan zulke scherpe aan vallen bloot gestaan heeft, zal ongetwijfeld de uiterste pogingen in het werk stellen, om de zaak op te helderen en zoodoende de met den dag toenemende gisting onder het publiek tot bedaren brengen. De zaak krijgt met den dag meer en meer een romantisch karakter en het treu rig raadsel, aan de scherpzinnigheid der justitie onderworpen, brengt de gemoederen meer dan ooit in beweging, nu er bijzon derheden in het licht komen, waarvan het minst genomen onvoorzichtig wezen zou nu reeds door de pers mededeeling te doen. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Eebr. tc Southampton. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Febr. te Padang. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 13 Eebr. te Aden. Het stoomschip Prinses Amalia, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Napels 11 Eebr. en vertrok denzelfden dag. At.vw»ar. 11 Eebr. Aangevoerd 6 Paar den f 50 a 250, 8 Koeien en Ossen f 120 a 210. 18 nucht. Kalveren f 5 a 17, 343 Schapen f 12 a 27, 73 mag. Varkens f 16 a 26, 152 Biggen f 9 a 13, 2 Bokken en Geiten f 5 a 17, Boter per kop f 0,90 a 1,071. v,Hoorn, 11 Eebr. Tarwe f9 a 10,50, Gerst f 5,25 a 6, Haver f 3,75 a 4,50, Erwten: witte f 13,50 a 15, grauwe f 15 a 17, vale f 11 a 12, br. Boonen f 11 a 12,25, 10 Paarden f 65 a 180, 135 Lam meren f 17 a 29, 45 Kalveren f 8 a 20, 30 Varkens f 18 a 26, 5 Zeugen f 40 a 55, 160 Biggen f6 a 10. 100 Kippen f 0,70 a 2, 1700 Kipeieren f 4 a 4,50, 910 kop Boter 80 a 871 ct. per kop. Visscherij-Berichten. 13 Eebr. Binnen 3 sloepen. Schipper M. v. Delft met 300 1. kabelj., 24 1. leugen, 3 heilbotten, 1200 schelv., kabelj. per stuk f 3.20; 100 d. kabelj., 12 d. lengen, kabelj. per stuk f 1.25 tot f 1.45. Schipper G. Jongejan met 140 1. kabelj., 14 1. lengen, 3 heilbotten, 250 schelv., 1. kabelj. per stuk f2.80; 150 d. kabelj., 12 d. lengen, d. kabelj. per stuk f 1.50. Schipper H. Zwartveld met 220 1. kabelj., 25 1. lengen, 1 heilbot, 500 schelv., 1. ka belj. per stuk f2.95; 170 d. kabelj., 25 d. lengen, d. kabelj. van f 1.50 tot fl.60. ^13 bommen met 80 tot 160 tongen, per stuk 70 a80ct.; eenige tarbotten per stuk f 8.0030 manden groote schol, per mand f4.00 a f5.00. 14 Eebr. v.m. 5 bommen met 40 tot 100 tongen, per stuk 65 a 80 ct.tarbot per stuk f8.00. 5 korders met 20 mandjes kleine schol, per mandje f4.55 a f5.25. Burgerlijke Stand Helder. Van 10 tot 14 Eebr. ONDERTROUWD: J. Kruger, zeeman, en M. Krins. CEliüWD: Geene. BEVALLENM. N. A. Grimme, geb. Klinkert D. S. M. Wouters, geb. Rouffaer Z. N. v. Hintum, geb. Modder D. E. H. Hagenaar, geb. Evers D. C. Loovcnstijn, geb. Aarhelge D. E. C. Kerkhof, geb. de Klerk D. J. Eerwerda. geb. de Bruin Z. OVERLEDENJ. G. Kaas 2 m. A. Schrijver 3 m. M. Veen 2 m. A. D. Agema, geb. Vennik 39 j. K. Blikken- horst 20 m. Kantongerecht te Helder. Zitting van 8 Eebr. 1882. Overtreding wet op den IJk en Herijk, G. S.C. P.; G. R.; ieder een boete van fl.—D. KI. B., 3; R. R. 3.; E. G. E. F., 2.J. v. d. E., 3 geldboeten van 50 centen, verbeurd verklaring der maten en gewichten. Het zich in kcnnelijken staat van dron kenschap bevinden op den openbaren weg, E. P.; G. P. H. L.; ieder f3.—. Allen subsidair gevangenisstraf en in de kosten. Vervolg der Berichten. Op het initiatief van eenige belang rijke gasverbruikers, werd een oproeping aan verschillende groote medeverbruikers van gas gedaan, tot het houden eener be spreking over het onlangs genomen raads besluit, waarbij de gunning der gas-exploi- tatie voor een tijdvak van twintig jaren aan de nieuwe concessionarissen is opgedragen en waarbij door deze heeren de conditie is bepaald, dat zij gedurende die twintig jaren, het uitsluitend recht zullen hebben van gas te mogen leveren aan de particulieren, zonder dat door het gemeentebestuur een bepaling is gemaakt tot welken prijs de gas aan particulieren geleverd zal worden. Deze vergadering, waarop ongeveer een dertigtal der meest belanghebbenden tegen woordig waren, had Zondagavond plaats in het Hotel den Burg. De heer H. Janzen Ez. nam de leiding dezer vergadering op zich en betoogde dat gebleken was uit de raadszitting, dat het gemeentebestuur geheel van het bestek en de voorwaarden van aanbesteding waa af geweken en er een onderhandsche vergun ning met bijconditiën had plaats gehad, die zijns inziens, wat de straatverlichting aan betreft, der gemeente zeer voordeelig is, maar waar tegenover staat, dat aan de contractanten een monopolie is afgestaan, dat alle vrije concurrentie gedurende twintig jaren uitsluit ën waarbij aan contractanten het uitsluitend recht is verleend om gas te leveren tegen den prijs zooals zij zullen gelieven te stellen. ZEd. bewees door cijfers, dat het bedrag en verbruik van par ticulieren over de meters twee maal zoo groot was als hetgeen tot heden door de ge meente voor de straatverlichting betaald werd en wanneer de contractanten voor de particulieren geene vermindering in den prijs brengen, 't bedrag zes maal grooter is dat de particulieren moeten betalen als dat de gemeente betaalt. Hij betreurde het zeer dat het gemeente bestuur en de raad een dergelijk besluit genomen hadden, om de belangen der ge meentenaren, ten minste der gasverbruikers, geheel over het hoofd te zien en hoege naamd geene bepalingen gemaakt hebben bij het geven van gasmonopolie, wat den gas verbruikers zouden te betalen hebben en stelde daarop voor, om een rekwest in te zenden aan Gedeputeerde Staten, met ver zoek, om gemeld raadsbesluit, waarbij het monopolie of uitsluitend recht van gasle vering aan de concessionariseen zonder eenig voorbehoud wat het particuliere verbruik aanbetreft, te vernietigen en het gemeentebe- stuur te verzoeken bij eene volgende gunning of aanbesteding, de belangen der nering doenden en industrieelen, die bij de gaa- prijzen een groot belang hebben, meer ter harte te nemen. Na veelvuldige besprekingen en uitleg gingen, werd door den heer Janzen nog werd aangegeven, dat de straatver lichting, zoo als die nu is aangenomen, ongeveer 6 cent per stère voor de gemeente komtmaar, dat wanneer die vermindering over het geheel gasverbruik der gemeente ge bracht wordt en de concessionarissen de prijs voor particulieren laten zoo als die nu is, de stère op ongeveer 11 cent komt, waarvoor concessionarissen verkregen hebben het uitsluitend recht om twintig jaar gas te leveren en de macht om desverkiezende den prijs zoo hoog te stellen, dat verbrui kers van gas er van moeten afzien. Op voorstel van den heer J. van Berk werd besloten om vooraf een missieve te richten tot de concessionarissen namens alle aanwezigen, met vorzoek om te willen op geven, tot welken prijs dezen genegen zouden zijn den prijs der gas voor particulieren te bepalen en wanneer dit niet gunstig was, onmiddelijk pogingen in het werk te stellen bij de Gedeputeerde Staten en te trachten op het genomen raadsbesluit terug te komen. Wij hopen in het belang der gasver bruikers,dat de concessionarissen zullen inzien, dat het hun belang is een billijken prijs berekening, in verhouding der aannemings som der gemeente, te stellen. Zondagavond gaf 't Muziekkorps der dd. Art. Schutterij, onder leiding van den kapelmeester M. Polak, een groot Volksconcert in Musis Sacrum. 't Programma, uit een achttal nommers bestaande werd flink uit gevoerd. 't Ensemble was vrij goed en getuigde van ijverige studie. De applaus die er volgden, waren wel verdiend. Gaarne hadden we de zaal voller gezien. Waarschjjnljjk was 't toe te schrijven aan de tooneelvoor stelling in Tivoli, dat de opkomst niet grooter was. De onvermoeide pogingen van de zijde der jjverige commissie zoowel als de geregelde studie der leden van 't korps verdienen alleszins den steun van 't publiek. Een tombola met fraaie prijzen, waarvoor aan de dames een lot werd uitgereikt, viel zeer in den smaak. Een geanimeerd bal besloot den avond. De burgerkring Harmonie voer de Zondagavond in Tivoli voor een talrijk publiek met veel succes ten tooneele, >De brandstichting of de onschuldig veroordeelde." 't Nastukje, Tante en Nicht of de Huwelijkscandidaten," dat vlug en flink werd afgespeeld, wekte den lachlust herhaaldelijk op, waaraan 't werkelijk verdienstelijk spel van den bediende niet weinig toebracht. De zangnummers werden goed voorgedragen. De costumes waren frisch en prachtig. De netto opbrengst van het in de vorige week ten voordeele van de Willem Barendz" gegeven assaut, bedraagt f 64,73*. Ia ons verslag omtrent de uitvoering (zie ons laatste no.) verzuimden we onwillekeurig de namen te vermelden van die heeren, die in de afdeeling gymnastiek zoo kranig werkten, het zijn de heeren Grootendorst, Metscher en Caaks. Ook de marketentster mej. v. Dijk, die in het nastukje zoo uitmuntend voldeed, mogen wij niet verzuimen te vermelden. De heeren Von Oterendorp en Slis, zeevischhandelaars alhier, hebben door den heer T. Zwanenburg, ser geant der vesting-artillerie alhier, een model - vischsloep doen vervaardigen, die keurig is afgewerkt en bestemd moet zijn voor de visscherij-tentoon- ling, welke in den loop van dit jaar te Edinburg zal gehouden worden. Verleden jaar werd door de visscherjj- maatschappij »Neptunus" een gelgk model te Berljjn ingezondendat algemeen de aandacht trok en even eens door Zwanenburg vervaardigd was. De Staats-Oourant bevat het kon. besluit tot goedkeuring der Statuten van de Naamlooze Vennootschap Scheepstimmerwerf »De Hoop" alhier, directeur T. C. Zur Mühlen. Texel, 12 Februari: Sedert ©enigen tjjd worden wij hier door de vogelen gespijzigd. Wel is waar brengen de raven ons geen brood, maar de eksters doen 't toch. Een venter van dien naam toch komt eiken dag met versch brood van het Nieuwediep naar hier en schijut heel wat debiet te hebben. Dat onze bakkers zulke vogels ongaarne zien vliegen, laat zich begrijpen. Oudeschild, 13 Februari: Alhoewel de visscherij meer en meer een bron van bestaan voor dit dorp wordt, is 't te verwonderen, dat de botvangst met netjes, zooals die laags den Zuidwal geschiedt, ook aan onze kost nog niet wordt uit geoefend. Misschien kan 't geen kwaad daarop eens de aandacht te vestigen, te meer wijl de botvisschers van het Nieuwediep in dit voorjaar ruime verdiensten hadden. 't Aanleggen van de telephonische verbinding, tusschen 't post- te legraafkantoor en 't Oudeschild, kan spoedig worden tegemoet gezien. De noodige opmetingen daartoe heb ben bereids plaats gehad. Texel, 13 Februari: Heden had alhier de publieke ver- kooping van de hofstede »Plas en daal" in Walenburg plaats. De op brengst was f217,356. Men gaat tegenwoordig toch alles vervalsehen. Nu weder beeft een jonge dochter te Hei- en Boeicop een aanslagbiljet vervalschtDe uit vindster dier nieuwe vervalsching zal Donderdag voor het Arnhemsche gerechtshof terecht moeten staan. De sterke drank, die reeds zoo vele personen en zoovele huisgezinnen diep beklagenswaardig gemaakt heeft, eischte Donderdagavond weer een offer. J. y. d. P., vader van tien kinderen, te Geldersch Veenendaal woonachtig, is toen in beschonken toestand te water geraakt. Den vol genden dag werd zijn ljjk opgehaald. In het gouvernement Sumatra's Westkust heeft een treurig ongeluk plaats gehad, dat sprekend gelijkt op de zooveel gerucht makende ramp, die onlangs het dorpje Elrn in Zwit serland getroffen heeft. De kampong Lassi, gelegen onder een der hellingen van de Merapi, is nl. door eene aard storting, het gevolg van het werken der vulkaan, bijna geheel bodolven. Op een paar na zijn alle inwoners omgekomen. Ook de Smeroe geeft teekenen van onrust. Malang beleefde in de laatste week van 't vorige jaar een zwaren asckregen. Omtrent de aardstorting leest men in het Pad. Handelsblad" Zij begon te Ampat Angkat, Oed- joeng Goegoeq en Lassi (laras Tjan- doeng), Bedolven werden 1 mesdjid en 2 soerous, vele huizen, paarden, koeienschapen en pluimgedierte. Het aantal menschenlevens, dat te betreuren isbedraagt 46. Er zijn 36 Ijjken opgedolven. Er heeft zich te Londen eene maatschappij gevormd tot het bezor gen van electrische verlichting in particuliere woonhuizen. De kosten zouden niet hooger loopen dan die van gasverlichting. De maatschappij doet het voorstel dat b. v. 60 bewo ners van eene buurt haar een jaar- ljjksch inkomen van 600 zullen verzekeren. Zij wil daarvoor dan aan 60 electrische huisverlichting bezor gen, met aanwending, zooveel mogeljjk van de bestaande gasleidingen. Ook de tweede der knapen, die door den schildwacht bij de Invali- denzuil te Berlijn gekwetst werden, is overleden, De derde herstelt. De jongens moeten den soldaat aanhoudend geplaagd hebben, en toen hjj dreigde te schieten hem uitgetart en allerlei spottende aanmerkingen gemaakt hebben omtrent de onscha delijkheid zijner patronen. Toen ein delijk de schildwacht dreigend op hen aanlegde, riep een der kHapen »vuur!" en op dat commando moet de driftig geworden soldaat, half werktuigelijk, den trekker overge haald hebben. Zoo laat zich zijn ongehoorde daad zooal niet verontschuldigen, dan toch eenigszins verklaren. Londen, 11 Febr. De Albert- medaille werd aan stuurman Arthur Mackle, John Adams en William Rollestone, matrozen van het bark schip Lowwood, toegewezen voor het redden der equipage van het barkschip Bendor. Het barkschip Lowwood trof 20 Oct. 11. bjj de New Foundlandsche kust het bar- kentijnschip Bendor geheel ontredderd en in zinkenden staat aan. Het schip deed noodseinen en de equipage ver langde het zinkende vaartuig te ver laten. Het weder was onstuimig en de zee zeer hoog, doch de Lowwood draaide bjj en zond een sloep met vijf man om de schipbreukelingen te redden. Ongeveer halverwege sloeg de sloep liet ondersteboven eu verdronk de geheele bemanning. De Lowwood bleef bij het wrak tot den 238ten en zond toen een tweede boot af, bemand met bovengenoemde drie personen, die nogmaals de red ding wilde beproeven. De zee. was even hoog en het gevaar grooter, dewijl deze boot kleiner was dan de onderstboven geslagene. Tot twee maal toe voer de sloep heen en weder, dewijl de schipbreukelingen van de Bendor uiet allen tegeljjk konden op genomen worden, en hoewel bij de tweede maal de sloep bjjna het onderste boven sloeg, gelukte het allen behouden aan boord van de Lowwood te brengen. Voor red ding werd aan genoemde moedige zeelieden de Albertmedaille verleend. Volgens een Engelsche statistiek bedraagt het vermogen van den her tog van Westminster niet min der dan zes-en-dertig millioen pond sterling, en dit tegen 5 percent be rekend, geeft een inkomen van elf honderd twee-en-veertig galden in het uur. g Op den 17en Februari a.s. hopen wij de I 40jarige Echtvereniging te vieren van onze geliefde Ouders GERRIT G. BROUWER en ANTJE C. BROUWER. 1 Texel, 17 Februari 1882. a Uit naam hunner dankbare jg kinderen, behuwd- en 2 kleinkinderen. Ondertrouwd JOHANNES KRUGER en MARRETJE KRINS. Helder, 11 Februari 1882. Bevallen van een Zoon, B. KRUL, Echtgenoote van P. v. d. OORD. Wheere, gemeente Hoogwoud. 11 Febr. 1882. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon: G. DAARNHOUWER - Bakker. Helder, 13 Februari 1882. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon H. FERWERDA, geb. J. de Brxjin. Helder, 12 Februari 1882. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter: E. C. KERKHOFF, de Klerk. Nieuwediep, 13 Februari 1882. Algemeene kennisgeving. Geboren DOROTHEA SUSANNA, dochter van A. H. DRIESSEN en A. FABER, Helder, 14 Februari 1882. Voorspoedig bevallen van een welge schapen Dochter, NEELTJE MOD DER geliefde Echtgenoote van FRANCISCUS VAN HINTUM. 12 Februari 1882. Bevallen van een welgeschapen Zoon JANTJE KOOPMAN, geliefde Echt genoote van P. KONINGSTEIN. IJmuiden, 12 Februari 1882. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2