IViarkt-Berichten. 308e Staats-Loterij. Advertentiën. Zooals men weet werden, toen het Spaansch koningspaar van Lissa bon naar Madrid terugkeerde, een aantal rails opgenomen door personen, die nog tjjdig genoeg konden vluchten en van wie men sedert niets meer hoorde. Vrijdag bracht een twist 3 der daders aan het lichtmen verweet elkaar zjjn handelingen en zoo kwam ook op minder heusche wijze die poging ter sprake. Het 3-tal werd in hechtenis genomen en de overigen zullen nu wel spoedig volgen. Onlangs is in den Amerikaanschen Staat Indiana het zeldzame geval voorgekomen dat een jongman zijn grootmoeder schaakte. Een rijk 70 jarig grijsaard trad in het huwelijk met een 2Gjarig meisje. Na »fcet dartel hoogtjjd vieren» viel de gelukkige bruigom, die in de vreugd van zijn hart de wjjnflesch wel wat sterk had aangesproken, in slaap, en toen hij tegen middernacht wakker werd, ontdekte hij, dat zijn 24jarige kleinzoon, wien hg den vorigen morgeu nog een geschenk van 15000 dollars in bankpapier had gegeven, met zijn bekoorlijke groot mama er van door was gegaan. In een Duitsch blad wordt gevraagdeen keukenmeid, bij ge huwde lieden zonder kinderen; Ver- eischten zjjneen goede opvoeding en bekendheid met hombre-spel, om als derde »man" te kunnen optreden. Dezer dagen is een illustratie" van Hamburg door den dood aan deze stad ontvallen, 't Was een vrouw in nederigen stand, steeds vlijtig werkzaam, die gedurende $2 jaren achtereen op dezelfde plek met visch had gestaan. Geen inwoner van Hamburg, die Naatje" niet van aangezicht tot aangezicht kende, waut bjj ieder stond zij hoog aangeschre ven om hare vljjt, haar welwillend heid en haar buitengewone mildda digheid. Zij was de vraagbaak van het beste deel der arbeidende klas se, in de door haar bewoonde ge deelten der stad gevestigd, en talloos was de menigte harer standgenooten, die in het diepste geheim geldelijke ondersteuning van haar hadden ge noten. Toen het bericht van haar over igden als een loopend vuur zich door de stad verspreidde, heersehte diepe neerslachtigheid in tallooze gezinnen. Bjj haar teraardebestelling bleek nog maals hoe hoog de overledene werd geschat, want een onafzienbare reeks mannen, vrouwen en kinderen volgde de lijkbaar naar »Naatjes" laatste woning. De Parjjsche rentenier, de heer Emile Thomas, die het vorige jaar overleed, heeft bij uiterste wilsbe schikking aan de stad Parijs een som van 200,000 fr. nagelaten, ten einde in die wijk, waar dat het hoogst noodig zou blijken te zijn, één of meer openbare scholen te stichten. In overeenstemming met het testa ment heeft de executeur, de prefect, aan den Gemeenteraad voorgesteld, het bedrag te besteden aan het bouwen van een der gemeentescholen, waar van de plannen juist in gereedheid zijn gebracht en aldaar dan door een gedenksteen de vrijgevigheid van den schenker te vereeuwigen. Op de ljjsten, die in Londen ter teekening zijn gelegd voor bij dragen ten behoeve van de vervolgde Israëlieten in Rusland, is nu reeds voor een bedrag van vijftig duizend pond sterling geteekend. De gezondheidstoestand onder de werklieden, die aan het Panama kanaal werken, moet verre van schit terend zijn. Volgens de laatste be richten ljjden ruim 10 percent van het werkvolk aan kwaadaardige koortsen. Daarbjj komt nog dat een groot gedeelte van het gezonde volk niet wil werken, vóór het loonsver hooging heeft gekregen, zoodat de werkzaamheden niet bjjzonder vlotten. In Bucharest heeft een vreese- lijke misdaad plaatsgehad. Een dokter, Vassiliadis genaamd, had bij testament een som van f 6000 nagelaten aan de vrouw waarmede hij leefde; het overige van zjjn vermogen liet hij aan zgn neven na. De dokter stierf en een dag na zijn begrafenis vond men ook de vrouw verworgd en erg toegetakeld in haar kamer. De ver- moedeus vielen natuurlijk op de 3 erfgenamen, waarvan er reeds 2 zgn aangehouden. Bij hen werd echter niets gevonden, dat het vermoeden kon wettigen. De derde erfgenaam is echter aan de handen der justitie ontsnapt en daar al het geld ver dwenen is, vermoedt men wel dat hij de misdadiger is geweest. De laudverhuizing van Duit- schers naar Amerika neemt nog op zoo verbazeude wijze toe, dat een stoom vaart raaatsch ap pij genoodzaakt is haar aantal booten dat op Nieuw- York dienst doet, te verdubbelen. Totdusverre had die maatschappij slechts een wekeljjkscben dienst, nu zal zij Woensdag en Zaterdag laten varen, terwjjl zij den prijs van den overtocht van honderd op honderd twintig mark heeft gesteld. In den Senaat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt thans beraadslaagd over een wets ontwerp, waarbij de veelwijverg ver boden wordt. Men denkt dat het aangenomen zal worden. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft een voorstel goedgekeurd, waar bij aau de weduwe van president Garfield een jaargeld van 5000 doll. toegekend wordt. De zuster van Guiteau, mevrouw Seoville, heeft aan mevrouw Garfield een brief geschreven, waarin zij haar voor haren verdoolden krankzinnigen broeder" vergiffenis vraagt. In Duitsche bladen komen meer malen adverteutiën voor, waarin moeders hare kinderen aanbieden, daar zij niet in staat zgn ze te ver zorgen. Zoo heette het tenminste vroeger, maar tegenwoordig worden er ook reeds andere gronden opge geven en dezer dagen kwam in de »Vossische Zeitung" een advertentie voor, waarin een weduwe haar vier kinderen tegelijk aan menschlievende personen aanbood wegens gebrek aan ruimte. De graveur, die aan Vaughan het papier leverde met zgn naam- cjjfer, is nog niet te Parijs gevonden. Een Parijzenaar meent het schrift te herkennen als dat van een chimist Henry Vaughan, die in 1870 of 1871 in een kleine fabrieksstad bij Rouaan woonde. Deze Henry Vaughan was in 1872 gevangen genomen wegens politieke misdrgven; toen hg de ge vangenis verliet, verdween hg en se dert dien tijd werd hij niet meer ge zien. Bij de lijkschouwing van Ber- nays merkten de doctoren op, dat hij eerst was gestikt en dat daar na op hem geschoten moest zgn. Men denkt nu dat de stikking het gevolg was van een scheikundig raiddel en dit versterkt het vermoe den dat de persoon de schuldige is. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar .Batavia, ia 19 dezer van Suez vertrokken. Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, is 19 Febr. van Napels vertrokken. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, is 19 Febr. Sa- gres gepasseerd. Het stoomschip Celebei, van Batavia naar Amsterdam, is 20 Febr. van Suez vertrokken. Alkmaar, 18 Febr^ Aangevoerd 8 Paarden f 75 a 250. 11 Koeien en Ossen f190 a 280, 57 nucht. Kalveren f 5 a 17, 377 Schapen f 12 a 28, 63 mag. Varkens f 16 a 29, 170 Biggen f 9 a 13, 1 Bok f8, Boter per kop f 0.90 a 1,05. Hoorn, 18 Febr. Tarwe f9 a 11, Gerst f 5 a 6,25, Haver f 3,60 a 4,26, Erwten groene f 13,50 a 15. grauws f 14 a 16,25, vnle f 11.25 a 13, br. Boonenf 10 a 12,50, 9 Paarden f 60 a 200, 250 Lammeren f 17 a 29, 50 Kalveren f 6 a 20, 50 Varkens f 18 a 27, 5 Zeugen f 30 a 50, 325 Big gen f 6 a 10, 100 Kippen f 0.75 a 2,25, 2300 Kipeieren f 3,50 a 4, 673 kop Boter 75 a 85 ct. per kop. 5e klasse le trekking. No. 10152, 19087 f400. No. 647, 6006, 14943 f200. No. 8311, 10968, 12599, 13028, 14183, 18760, 193731100. Visscherij-Berichten 20 Febr. v.ra. 1 bom binnen met 80 tongen, 2 tarbotten; tongen per stuk 65 cent; 7 manden schol, par mand f2.00. 1 logger met 52 tongen, 3 tarbotten tong per stak 60 cent en 10 kisten schol, per kist f4.00 af6.50. Namidd. 1 trekkersboot met 70 tal ha ring, per tal f 7.55 a f 8.95. 21 Febr. v.m. 2 trekkersbooten met 80 tal haring, per tal f4.75 a f5.25. Burgerlijke Stand Helder. Van 17 tot 21 Febr. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENM. de Boer. geb. Koop man D. A. M. J. lliemerts, geb. Brueus D. H. J. Steiiberg, geb. Burgers D. C. H. Koopman, geb. Brouwer D. J. G. v. Daaleu, geb. Bakker D. OVERLEDENA. Liotart 2 j. A. W. Bakker 10 m. P. v. Hert 71 j. A. A. Boen- dermaker 19 j. C. R. Baas 87 j. G. M. Baartwijk 26 j. Heldersche Moppen. Onderwijzer: Jongen, waarom ben je gisteren niet ter school geweest P Jongen: Ja meester, m'n vaders ezel is gisteren dood gegaan, en nu moest ik in vallen o Toen Zondag bij de inspectie der Schut terij de onderofficieren na afloop van het appel, behoorlijk saiut maakten voor den commandeerenden officier, zeide een der toeschouwers tegen een ander: „Kijk, Piet 't is net of 't echt is." o DE COMMANDANT. Kostschoolhouder (een jeugdigen zondaar onder handen nemend)Ja, m ij heb je nn een oogenblik kunnen bedriegenmaar wie is het wezen, dat alles weet, waarvoor niets verborgen is en waartegenover zelfs i k slechts een nietige aardworm ben P Kleine booswicht (snikkend): Dej-ju-juf- fronw, Mijnheer! CORKüSPOMDKJNTIE. Een „ontboezeming van een 20jarig Nieuwedieper" over de Transvaal, zal zoo mogelijk in het volgende no. een plaatsje vinden. Vervolg' der Berichten In deze gemeente heeft heden de loting voor de Nationale Militie plaats. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is in de gracht om 's rijks werf alhier een 19-jarig jongeling te water geraakt en, hoewel kort daarna op het droge gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zgn geweken. Op de vergadering van gasver- bruikers, Zondagmiddag in »Musis Saernm" gehouden, heeft men besloten met algemeene stemmen, een verzoek schrift naar Ged. Staten op te zenden, waarin gevraagd wordt 't raadsbesluit, waarbij aan de nieuwe concessionaris sen 't monopolie tot exploitatie der gas gedurende 20 jaren is toegestaan met uitsluitend recht alleen gaspjjpen te mogen leggen in deze gemeente, zonder de minste controleering of bepaling van prjjs ten opzichte van particulierenen waarbjj dns alle concurrentie gedurende 20 jaren wordt uitgesloten, te willen vernietigen. In Tiyoli werd gisterenavond eene algemeene vergadering gehouden van 't district Helder der Yereeniging Eigen Hulp." Goedkeuring werd verleend aan de rekening en verant woording over 1881 en aan de be grooting van 1882; de tegenwoordige samenstelling van het districts-bestuur werd van dit jaar bestendigdde keuze van een afgevaardigde naar de algemeene vergadering der vereeniging werd verdaagd tot eene volgende bij eenkomst. Opwekking en aansporing geschiedde tot deelneming aan de afdeeling Levensverzekering, en door den president, den heer Voorduin, werden zeer belangrijke mededeelingen omtrent de werkzaamheid dezer ver eeniging gedaan. De haringvisschers op onze kust hebben de laatste twee dagen een gelukje gehad. Door een drietal booten is in twee dagen voor circa f 1000.gevangen. Onder den naam van pioscoop of melkcontroleur wordt dooi den heer J. v. Willigen een toestelletje verkocht, dat voorzeker wel debiet zal vinden. Ieder toch kan daarmede zgn melkleveranci er controleeren en duidelijk laten zien of de geleverde waar van de eerste, tweede, ja zelfs van de zesde kwaliteit is. De mulkcoutroleur bestaat uit een kleine ronde schjjf met een ver hoogden kring in 't midden. Daarop giet men een paar droppels melk eu dekt er een glazen plaat overheen. Op die plaat ziet men, rondom een vrijgelaten middelstuk een kring, in zes vakken afgedeeld; 't eerste ver toont de witte kleur; die bij elk volgend vak meer en meer in 't blauwe overgaat. De kleur die de melk nu aanneemt duidt aan in welke klasse ze behoort geraugschikt te worden; 't wit beteekend room lichtblauw, zeer vet; middelmatig blauw, gewoonmatblauw, minder vet; donkerblauw, schraal; zwart blauw, zeer schraal. De zaal van Tivoli was Vrij dagavond bij 't winterconcert van 't Strijkorchest van 't Stafmuziek korps der K. N. Marine, onder de directie van den kapelmeester A. Bernhardt, flink bozet. Werden de nummers van 't pro gramma flink afgespeeld, in 't bij zonder scheen met voorliefde de Finale van de opera Lohengrin," van Richard Wagner en de ouverture »Oberon," van C. M. von Weber te zgn ingestudeerd. Na de uitvoe ring van »Herzen8töne," »Landler" voor viool, van E. Weissenhorn, bleek uit de daverende applaus hoe zeer 't fijn en degelijk spel van den directeur wordt gewaardeerd. »De Egyptische Marsch" van J. Strauss werd op algemeen verlaugen her haald. Uitslag van den Schietwedstrijd, gehouden door Willem Thell," op Zondag 19 Februari jl. le pr. de heer C. D. Zürmnhlen. 2e pr. F. Stutterheim. 3e pr. V. W. 4e pr. G. J. de Jong. 5. pr. H. A. Stadermann. 6e pr. W. L. F. Ouden hoven. 7e pr. J. Schujjt. 8e pr. J. D. van Garderen. Op de vrije baan. le pr. de heer H- A. Stadermann, 2e pr. G. J. de Jong. 3e pr. F. Stutterheim. Bij het schieten met den hoog behaalde de heer J. D. van Garderen den prijs. Met een toepasselijk woord reikte het eerelid, de heer T. Mooy, de be haalde prgzen aan de overwinnaars uit. Op de lijn Schagen—Helder is Zaterdagnacht een bagage-wagen los geraakt eu, door den hevige u wind voortgedreven, bg de spoorwegbrng te Koegras in het N. - H. Kanaal gestort. De scheepvaart is vooreerst gestremd. Texel, 20 Febr. Bij de stormbuien, die op gisteren woedden, bereikte de zee met het vloedgetij aau ons strand eene hoogte van 1,35 M. boven Volzee. Onheilen vielen er, voor zoover bekend is, gelukkig nabij deze kust niet voor. Heden morgen werden op eene vergadering van de afd. der Holl. M. v. Landb. alhier, de prgzen uit gereikt, door inzenders van dit eiland op de tentoonstellingen te Schagen en Texel a. p. behaald. Onde Schild, 20 Febr. 's Kouings verjaardag werd alhier gisterenavoud in de „Zeven Provin ciën" door de leden der sociëteit „Neptunus" en de rederijkerskamer „Hejje" feesteljjk herdacht. Voor de bovenramen van het logement was eene eenvoudige doch nette illumi natie aangebracht. De werkende leden van „Hege" voerden vlag en netjes een paar bljjspelen op, waarbg de dames, welke hare medewerking verleenden, zich bgzonder verdienste lijk maakten. Ook een comische scène door een paar leden voorgedragen, benevens de chansonnettes, welke ten beste werden gegeven, vielen goed in den smaak. Het lokaal was eivol en kon nauwelijks al de belangstel lenden bevatten. Gedurende den gan- schen avond heersehte een recht prettige stemming, die er niet minder op werd, toen 't bal aanving. De danslnstigen moeten echter van plan zgn, als 't ooit weer zoo vol op de baan is, zich van flinke knrkzakken te voorzien. Benoemd te Texel, tot onder wijzeressen in de handwerken, Mej. J. Schagen, te Oudeschild A. Bouma, aan het Oosterend El. Weardinge, a/d Hoorn G. Eelman a/d Waal Jarigsma, a/d Koog; Schreuder, te De Cocksdorp De Jongin Oost-, en Boonakker, in Zuid-Eierland. Terschelling, 19 Februari Het Duitsche galjootschip »Anna," kapt. Backervan Elsenborg met haver naar Brugge, is alhier gestrand volk gered. Zaterdagavond is onder de ge meente Schagen brand ontstaan in een boerenhuis, bewoond door twee huisgezinnen (Vriesman en Meyles). Bij den hevigen wind viel er aan geen blusschen te denken, ook kon niets gered worden. De inboedel van den eersten bewoner was verzekerd, die van den tweeden niet. Voor eenige dagen zag het er te Garjjp bij een paar menschen niet te best uit. De wed. A. B. en haar zoon E. konden 's nachts de dekens niet over zich houden, hetgeen in den winter zeer lastig is. Leefden die dekeus dan, of was er iemand, die hen plaagde? Wel neen, de goede menschen waren »besjoend«. Dadelijk reed men naar Wa om den duivel banner K. W. K. W. kwam ter stond mee en vond alles verkeerd. Op zgn raad werd nu op 6 plaatsen iets in den grond begraven, terwjjl de »besjoenden« met den rug naar het noorden stonden en zand naar het zuiden strooiden. Deze kuur heeft vrij wel geholpen, zoodat men nu weer tot rust komt. In Den Bosch vierde gisteren een echtpaar nit den behoeftigen stand zgn 40jarige echtverbintenis, waarin de vrouw gedurende 39 jaren door een ongeaeesljjke en smartvolle ziekte aan het ziekbed was gekluisterd. Waarljjk, Hymens bootje is wel eens meer met bloemen getooid, die slechts één zomer bloeien, maar als men denkt aan al het leed, door deze twee luidjes samen doorworsteld, dan staat men ontzet, bij de schrille tegenstelling met den blos van vreugde en blijde verwachting, die toch ook wel gespreid zal zijn geweest over hun gelaat, toen zjj als bruid en bruigom de gelukwenschen van vrienden en betrekkingen ontvingen. En nog danken beiden voor den zegen, hun beschoren, zoo lang ver- eenigd te zijn geweestWelk een ouuitputteljjke schat vau liefde moet daartoe aanwezig zgn Dezer dagen overleed te Leiden een vrouw, tot wier nalatenschap o. a. niet minder dan elf honden be-. hoorden. De familiebetrekkingen wa ren er minder op gesteld, dit ge deelte der erflating te aanvaarden, en besloten zich van de dieren door middel van den gebruikelijken weg te ontdoenzg werden nl. verdron ken... op één na, die echter in zgn verlaten toestand spoedig te Katwjjk het graf van zgn vrouw had opge zocht en daar in de aarde wroetende door den doodgraver werd gevonden. Niets mocht baten om het dier van die plek te verwijderen; men moest het er zelfs van voedsel voorzien, maar het liet er zich niet door ver lokken om mede te gaan. Getrouwd CORNELIS VADER, van Koegras, en PIETERTJE LANSER, van Anna Paulowna. Anna Paulowna, 16 Februari 1882v Bevallen van een Meisje, H. J. STELLBEtlGBurgers. Helder, 17 Febr. 1882. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter, J. G. BAKKER, geliefde Echtgeuoote van C. C. VAN DAALEN. Helder, 19 Februari 1882,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2