'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL K No. 942. Vrijdag 24 Februari 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. mie ;ge- eidt ;elfa -71 van nde ten Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poet75 Afzonderlijke nummers 2 s> Uitgevers: BERKHOUT Go. te Helder. BsreiBiSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regela25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus: bezorgd zijn. 1. ing •de FEBRUARI (Sprokkelmaand), 28 dagen Opkomst der Zoti 6 u. 56 m. Ondergang 5 u. 31 m. Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 MAART (Lentemaand), 31 dagen. Woensdag 1 Donderdag 2 Vrijdag 3 Zaterdag 4 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 24 Febr. 1882. Als een bijzonderheid kan omtrent den losloopenden wagen, die Zaterdagnacht hg de brug te Koegras in het N.-H. kanaal stortte, gemeld wordendat die goederenwagen ondanks zjjn zwaarte, niet is gezon ken, maar 's morgens tegen een der pjjlers van de brug is gevonden. Hij is in dien drjjvenden toestand naar het bassin alhier gesleept, en stond met behnlp van een beweegbare kraan der Holl. IJ. Spoorweg-Maatschappij te één uur weder in het spoor. De loodskotter N°. 9, welke in den laatsten Octoberstorm op de Wieringer kust was gestrand, is, na herhaalde vruchtelooze pogingen Zondag afgebracht en Maandagmid dag door de Frans Naerebout" alhier binnengesleept. De kruistocht van Zr. Ms. in- structiehrik Pollux" met de jongens der oudste afdeelingen van de op leidingsschepen Anna Paulowna" en Admiraal van Wassenaer" zal den len April een aanvang nemen. Door hek Departement van marine is bij den scheepsbouwmeester John Samuel White te East-Cowes besteld een stoomsloep van 25 Eng. vt. (7.62 M.) als model, om daarnaar hier te lande zulke vaaituigjes te doen maken. Blijkens het jaarboekje van de Koninklijke Nederlandsche marine bestond het korps zee-officieren uit: 3 vice-admiraals, 3 schouten bij nacht, 25 kapiteins ter zee, 35 kapitein-lui tenants ter zee, 128 luiteuauts ter zee le kl., 179 luitenants 2e kl. en 44 adelborsten le kl. Het korps ma riniers bestaat uit: 1 kolonel-kom- mandant, 3 luitenant-kolonels, 8 kapiteins le kl., 7 kapiteins 2e kl., 11 lste luitenants, 10 2de luitenants, 1 luitenant-kolonel intendant, 2 ka pitein-kwartiermeesters le kl., 1 le luitenaut-kwartiermeester, 2 2e lui tenant-kwartiermeesters, 1 kapitein le kl., administrateur van kleeding. De geneeskundige dienst heeft: 1 in specteur, 3 dir. offic. van gez. le kl. 3 dir. offic. v. gez. 2e kl., 27 off van gez. le kl., 15 offic. v. gez. 2e kl., 3 offic. van gez. der land macht gedetacheerd bij de zeemacht, 1 apotheker le kl., 2 apothekers 2e kl. De administratie bestaat uit: 3 inspecteurs, 24 offic. van adminis tratie le. kl., 24 idem 2e kl., 22 idem 3e kl.., 32 klerken. Verder z$u er 4 offic. machinist le kl., 5 idem 2e kl. en 48 machi nisten le kl. in het vaste korps. Het korps ingenieurs heeft 1 hoofd ingenieur adviseur voor scheepsbouw, 4 hoofdingenieurs, 3 ingenieurs le kl., 3 ingenieurs 2e kl., 3 adspirant ingenieurs. Voortaan zal aan elk oorlo schip onzer Marine worden verstrekt een exemplaar van het boekwerk »Onze voorouders op den Oceaan," door A. Werumeus Buning. Prof. Buys Ballot zegt in het »Utr. Dagbl." dank voor de bijdragen ten behoeve der internationale Noord pool-expeditie, hem toegezonden door groot en klein. Alle benoodigdheden worden aangeschaft en alle voorzorgen genomen om voor instrumenten en het gemak en de veiligheid der tochtgenoten te zorgen, die in het barre noorden den vaderlandschen naam zullen in eere houden. Vijf personen zjjn noodig om elkander bij het doen van magnetische of mete orologische waarnemingen af te lossen. Dr. Snellen wordt leidsmande zeeofficier Lamie aal voor tjjd eu plaatsbepaling zorgen, de doctorandus Ekama voor physische waarnemingen, een medicus voor de gezondheid, een natuurhistoricus op dieren, planten en menschen letten. Men hoopt nog iemand te vinden met den handel bekend, ten einde betrekkingen met Siberië te kunnen aanknoopen, waaruit Zweden en Denen reeds zooveel voor deel trekken. De noodige f 62,500 zijn bjjeen, na aftrek vau onkosten. Wat er van mocht overblijven en meer inkomen, zal prof. Buys Ballot besteden voor het weerkundig Instituut te Utrecht en voor de tochten van den Willem Barents." Hoe sommige personen er te Amsterdam hun werk van maken om »buitenluidjes" te lokken in een herberg of kroeg, waarbinnen zich een persoon bevindt, die met drie kaarten harten boer") hun wat geld tracht af te zetten, kan uit het vol gende blijken. Op den Zeedijk, bjj de Kapelsteeg, loopt een paar weken geleden een buitenman, die met den reiszak op deu rug, zich voortspoedt om de noodige inkoopen te doen. Opeens vertoont zich nevens hem een man, die een beweging maakt alsof hij iets opraapt. Met een verheugd ge laat deelt hij mede, dat hij een dub beltje vindt, en op den meest gemeen- zamen toon noodigt hjj deu buitenman uit mede te gaan, om samen voor het gevonden dubbeltje een' borreltje of eeu glas bier te drinken. Zo hebben het toch samen gevonden Zonder eenigen argwaan voldoet de buitenman aan deze beleefde uit- noodiging. Ze gaan de herberg binnen en daar zit doodbedaard de dobbelaar, die heel onschuldig" zjjne uitnoodi- giug doet hooren, een dubbeltje te zetten Nu eerst ziet de buitenman, dat hij in de val gelokt is doch hij waagt een dubbeltje, daarna een kwartje, vervolgens een halven gulden en eindigt met een gulden. Telkens is hjj gelukkig winner en nu hij wordt uitgenoodigd een rijksdaalder te zetten, gaat hij zoo spoedig mogelijk weg... met 37 stuivers winst, plus een vrij glas bier. Niet ieder valt dit geluk te beurt, dat spreekt vanzelf. Verleden week loopt dezelfde man op den Nieuwendjjk bij de Nieuwatraat, en waarlik, daar voegt zich naast hem een ander persoon, die zoo ge lukkig is een gulden te vinden Weder dezelfde uitnoodiging als de eerste maal, doch onze vriend weet zich te verontschuldigen en gaat zijns weegs. Men zij intussèhen gewaarschuwd, Heel Willemstad is eenige dagen in rep en roergeweest om een spook". Het spookte er, dat was boven twijfel, want 's nachts werd op de allergeheimzinnigste wijze ge tikt aan een raam van zeker huis, en als dan de bewoonster, een meisje, naar buiten keek, zag zij een grjjn- zenden mannenkop. Hier en daar werden reeds door eenzame burgers fcistolen gekocht en nieuwe sloten aangebracht. Thans heeft het spook zich gede clareerd" en wel met den volgenden brief aan de bespbokte: »Liefe mjjd, tis mijn alleen om jou te doen ik hou toch zoo stormachtig veel van I Dezer dagen is te Meersen een varken geslacht dat 516 oude ponden, schoon aan den haak, woog. Het dier was moede* van 77 biggen waarvan het er tien reeds vroeg dooi den dood had verloren. De overigen werden in hun jengd verkocht en brachten ongeveer f 650 op. Ziedaar hoe men leven kan als een zwijn, zonder reden tot klagen of ergernis te geven. Het is gebleken, dat op 9 Febr. op den spoorweg van Brummen naar Groningen ten nadeele van den heer H. S. Tjarde van Starkenborgh, wonende te Brummen, uit den bin nenzak vnn zijn overjas ontvreemd is 12 obligatiën, groot f 1000 5% Kursk-Charkow-spoorweg waaraan de coupons die op 1 Mei vervallen, N°. 7181, 1026, 3767, 0515, 3065, 3237, 4257, 3768, 6442, 3066, 0513 en 0667, welke stukken gewinkeld waren in een courant. De commis saris van politie te Zntfen verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Als een bijzonderheid meldt men het volgende uit Breda: De heer J. G. Blaeser, 2e commies ter gemeente-secretarie alhier, kreeg nu 9 jaren geleden op den geboorte dag van Z. M. onzen geëerbiedigden koning, zijn zevenden zoon, die toen, met toestemming van Z. M., H. Ds. namen ontving. Sedert stierf een vau het zevental, maar dit jaar werd de heer Blaeser, op Zr. Ms. verjaardag, wederom met een zevenden zoon verblijd. »De directeur van de schoen- poetsers-vereeniging is al op den loop," was Maandag het eerste, wat men op den Dam te Amsterdam van de oud-gedienden hoorde, wanneer men zijne laarzen op hun bankje zette. En werkelijk de mau, Riehiardi, was verdwenen, maar zjjne mannen hadden de boodschap ontvangen des middags om 5 uur te komen afrekenen. Helaas er viel niets meer te rekenen. Het geld was verteerd, en de arme stak kerds zijn, behalve hun weekloon, hun gestort geld wellicht kwijt. Geen wonder, dat die luidjes hunne onte vredenheid lucht gaven. Een sterke politiemacht surveilleerde voor de woning van den ex-directeur in de Daniel-Stalpertstraat eu had moeite om de orde te handhaven. Een Middelburgseh wafelbakker heeft den Koning, op zijn verjaardag, het eigenaardig geschenk van eeu dozijn versche wafels aangeboden. Ze werden per eersten trein verzonden en tjjdig aan het paleis gebracht. In verband, met 't bericht onlangs over de grove bijgeloovigheid, die nog hier en daar heerscht, deelt men de volgende prachtige bij zon derheden mede: Wanneer men den duivelbanner» raadpleegt krijgt men meestal medi cijnen van hem. Daarover mogen geene oogen gaan, zelfs die van de vrouw des huizes niet. Zoodra men met de medicijnen thuis komt, moeten zij achter slot worden geborgen en moet zelfs het sleutelgat dicht worden gemaakt. Twaalf uur nadat de medicijnen in huis zijn, mag er voor de eerste maal van worden ge bruikt. De eerste vrouw, die gedu rende die twaalf uren de woning des onheils binnenkomt, is de besjoen- ster. Ook wel raadpleegt men niet al tijd een duivelbanner (duivelbansters zyn er trouwens in Friesland ook wel), maar gaat, om de besjoenster te ontdekken, op de volgende wijze te werk. Alle sleutelgaten reten, enz. aan de buitenwanden van het huis worden zorgvuldig dichtgestopt. Daarop volgt de bekende manoeuvre met de kip, dat is men neemt een le vende kip,doet die in een goedsluitenden pot en hangt dezen over een flink vuur. Gedurende den marteldood van het arme dier zal de heks, die iederen toegang vindt afgesloten, aan de deur komen en geen middel vau geweld onbeproefd laten om binnen te komen. Daarop vat men haar en dwingt haar den boozen geest weg te nemen, hetgeen zij meestal doét, onder de belofte, dat men niemand iets van de historie zal vertellen. Uit Leeuwarden meldt men van 20 Februari. De feestelijkheden ter eere van 's Konings verjaardag hebben voor een tweetal der gedu rende het winterseizoen alhier gede tacheerde huzaren een treurig eind genomen. In den loop van den nacht zij schijnen verlof tot langer uitblijven te hebben gehad,kregen zij twist om een vrouw, te wier huize zij zich bevonden. Van woorden ging het tot daden over, waarbij de een, door den ander gesard en aan gevallen, van zijn zakmes gebruik maakte en dezen daarmede twee diepe wouden, één aan de borst en een aan den arm, beide aan de lin kerzijde, toebracht. Er volgde een hevig bloedverlies. De patiënt, wiens toestand niet zonder gevaar is, werd nuar het garnizoens-hospitaal over gebracht. De dader is in hech tenis genomen. De Amerikaansche stad Haver- liill, Massachusetts, is voor een groot gedeelte door brand vernield. De stad heeft 20,000 inwoners en bestaat voornamelijk van schoenenfabricage. Het handelsgedeelte is bijna geheel in de asch gelegd. Ruim 300 winkels, kantoren en frabrieken verbrandden en 2500 menschen zijn plotseling zonder middel van bestaan. De vlam men werden door een hevigen wind aangewakkerd, en wat men ook deed, er was geen blusschen aan. De schade wordt op 2,000,000 dollars geraamd. Een andere hevige brand woedde Vrijdag te Chester, Pennsylvanië, in een fabriek van vuurwerken. Het gebouw was vol kruit, bommen, enz. Er bevond zich niemand in en men had de mannen van de brandweer gewaarschuwd, er niet te dicht bij te komen, uit vrees voor een ontploffing. Maar zij sloegen geen acht op de waarschuwing; zes mannen gingen op het dak, en waren druk bezig met hun blusschingswerk, toen plot seling het gebouw met daverend ge weld in de lucht sprong. Door den schok werden de hon derden toeschouwersdie op een afstand stonden, op den grond ge worpen. Vijftien hunner werden door de neder vallende steenen gedood en 75 gekwetst. De Norddeutsche Lloyd," te Bremen, heeft deze week haar 25-jarig bestaan herdacht. De plaatsvervan gende voorzitter constateerde in zjjne feestrede, dat wanneer de twee in aanbouw zijnde Transatlantische stoomschepen »Werra" en »Fulda," benevens twee stoom booten voor de Europeesche vaart, in den loop dezes jaars" in dienst zullen zijn gesteld, de Lloyd alsdan zal hebben 29 stoom schepen voor de Transatlantische, 7 voor de Europeesche vaart, 14 rivier- 8toombooten en 48 lichterschepen, te zamen 98. bodems, met een gezamelij- ken inhoud van 104,500 registertons of 295,000 kub. meters. Naar het aantal tonnen zal de Lloyd alsdan de vierde van de grootste stoomvaart maatschappijen der aarde zyn. De drie andere zyn: de »Peninsular and Oriental Steam Navigation Company," de Compagnie Générale Transatlan- tique" en do »Messageries Maritimes," die hare ontwikkeling voornamelijk aan staatssubsidie hebben te danken. Bjj deze gelegenheid werd in het gebouw der Lloyd de marmeren buste onthuld van den heer H. H. Meier, oprichter en gedurende die 25 jaren voorzitter der maatschappy. By de daarop gevolgde festiviteiten werd aan de werklieden een dag loon en aan de beambten een gratificatie ten bedrage van 10 percent van hun tractement geschonken. Op het ijs tusschen Kroonstadt eu Oraniënbaum werd in de vorige week een reeks van 50 a 60 sleden, die 's avonds naar Kroonstadt terug keerden,door een hevigen sneeuwstorm overvallen. De voorste 20 kwamen, na een moeielijken tocht, te Kroonstad aande 20 achterste keerden naar Oraniënbaum terug, maar de overige zwierven lang op het jjs rond, en de er in gezeten personen hadden veel van de koude en den orkaan te verduren. Een aantal reddingssleden, die men uit Kroonstad ter hulp zond zoodra men uit Oraniënbaum per telegraaf bericht ontving van het gebeurde, waren genoodzaakt te rug te keeren, daar de storm hun het voortgaan onmogelijk maakte. De ongelukkigen moesten dus alleen op de duistere ijsvlakte hun weg vinden, en waren daarby aan de grootste angsten ter prooi. De paarden woeien omver, en bracht men ze weer op de beenen, dan konden zjj den wind geen weerstand bieden en werden met slede, passa-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1