T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 943. Dinsdag 28 Februari 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Dg striil in li 1' ontboezeming AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BüreaaiSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. goed georganiseerd, stalii onder één opperhoofd, en dragen], zoowel als elk der leden afzonderlijk, bijzonder weidsche namen. Onlangs werd het oppterhoofd »Fil- de-Laiton" van een dier benden, ul. van de »chevaliers du lasistas" door de politie gevangen gekomen en in Mazas opgesloten. De I bende koos toen een ander hoofd Je Breton" en zette onder een anderen naam, dien van s-les Va-nu-Pieds, het bedrijf op denzelfden voet voort. De opgesloten »Fil-de-Laiton" wilde echter niet dulden, dat hij gemist kon worden. Hg gaf daarom aan de politie de noodige inlichtingen en onlangs, toen de bende het op een winkel in de Rue Rambuteau gemunt had, zette de politie de omgelegen stra ten af, waardoor bijna de geheele bende in haar handen viel. In Frankrijk doet een jonge misdadigster van zich spreken. Een weduwe te Charenton had gedurende 18 maanden een meisje van 14 jaar, Marie Férard genaamd, in haar dienst, en hoewel zij van tijd tot tijd be merkte dat haar dienstbode niet strikt eerlijk was, kwam deze, dank zg haar leeftijd, meestal met een. moederlijke vermaning vrij. Deze ^cimaningen vielen echter in zeer onvruchtbaren bodem, en de kleine Marie bleef met haar stelen voortgaan, en was daarbg onbescheiden genoeg om alle familie papieren en de correspondentiën van haar meesteres te lezen. Zoodoende kwam zij ook te weten, dat in het testament van de weduwe, die veel van haar hield, een klein legaatje aan haar werd toegekend, en daar zij zoo spoedig mogelijk het geld in handen wenschte te hebben, kwam zg op het denkbeeld om haar weldoenster te vergiftigen. Ten einde zeker te zijn van de erking van het vergif, dat zij ge kocht had, beproefde zg het eerst op een klein meisje van drie jaar, dat dan ook weldra door de vreeselijkste krampen werd aangetast. Het ongelukkige meisje verklaarde nu, dat Marie haar een zoet wit poeder te eten had gegeven en toen daarop Marie door de ouders van het slachtoffer ondervraagd werd, bekende zg weldra haar geheele misdaad. Zij werd daarop in een kelder gesloten en de politie in kennis gesteld van het gebeurde, doch toen de commis saris op de plaats aankwam, was de vogel gevlogen. Een gat in don muur had haar in staat gesteld te ontvluchten en tot nn toe heeft men haar nog niet kunnen terugvinden. Het kleine meisje i3 gelukkig, dank zg de spoedige hulp van den dokter, buiten gevaar. In de Vereenigde Staten hebben de zware regens opgehoaden en het water in de overstroomde streken van het Westen begint te vallen. In de laatste dagen gingen de re gens vergezeld van zware stormen. In de Zuidwestelijke Staten zijn ver scheidene menscLien en duizenden stuks vee omgekoinen. Er heeracht groote nood ondar de bevolking men doet reeds véél om de slacht offers te helpen en heeft ook staats hulp ingeroepen. Uit vele der voornaamste steden ^NIEUWSTIJDINGEN. IJ-': HELDER, 28 Febr. 1882. Uit de gegevens, die nu reeds van verscheiden gemeenten bekend zgn, kan men in een ruwe bereke ning reeds opmaken, hoeveel kroegen op 1 Mei van dit jaar zullen verdwg- nen, en welke direct nuttige gevolgen dus de betrekkelijke bepalingen der drankwet zullen hebben. Het aantal gelegenheden, waar sterke drank in het klein verkocht wordt, wordt op 46,000 gerekendvan verschillende gemeenten zijn, naar men verneemt, de cgfers der drankgelegenheden, die op 1 Mei zullen opgeruimd worden, reeds bekend deze bedragen ongeveer gemiddeld 20 a 30 pCt., zoodat men, dezelfde evenredigheid voor het ge heele Rijk aannemende, tot een getal van minstens 10,000 gelegenheden komt, die van het aantal van 46,000 zullen kunnen worden afgeschreven. Op 1 Mei 1884 zal een verdere groote opruiming plaats hebl en, daar dan de overgangstermijn voor het voortbestaan vun verschillende gele genheden vervalt. Uit hetgeen nu bekend is omtrent de verkoopplaatsen van sterken drank ia het klein, mag men aannemen, dat ook dat cijfer de 10,000 zeer nabij zal komen, zoodat op 1 Mei 1884 de drankhuizen met de kleinste helft zullen verminderd zgn. Men neme daarbg in aanmerking, dat de opruiming, vooral die van dit jaar, hoofdzakelijk de minste soort van kroegen betreft, die het meest tot het verderf door drankmisbruik bijdragen. Voorwaar geen gering resultaat. Iu de Bloemstraatte Amsterdam verloor Vrijdagochtend een schilder, die bij 't hooren van zgn naam omkeek, het evenwicht, waardoor hij van een hooge ladder stortte. De ongelukkige was onmiddellijk dood. In perc. no. 121, in de Kal ver straat bij de Taksteeg teAmsterdam,zijn een paar levende Azteken te zien, man en vrouw, dezelfden die een twin tigtal jaren geleden hier ook zgn kijk geweest. Sommige bezoekers konden zich hunner zeer goed her inneren en vonden dat, hoewel ze nu 42 jaren tellen, ze betrekkelijk weinig waren veranderd. Het is een zeer merkwaardig men- schenpaarklein van stuk en vreemd van gelaatsuitdrukking. Het profiel er van gelijkt veel op dat van een arend. Verstandelijk zgn zg zeer weinig ontwikkeld, maar toch zgn zg niet wat men idioten noemt. Zij spreken een weinig Engelsch, wat echter voor de oningewijden schier onverstaanbaar is, en onderhouden zich met elkander in hunne eigene taal en door gebaren. Zij werden ontdekt in het binnenland van de Noordelijke streken van Midden-Ame rika in 1849, en mogen gerekend worden onder de zonderlingste phe- nomenen dezer eeuw. Uit Schiermonnikoog wordt Nadat de stormvloeden in de maan den October en December des vorigeu jaars een belangrgke vernieling aan de rijkswerken aan den Hoogewal en den westkant der duinen alhier hadden veroorzaakt, is dit door den storm vloed van 19 dezer nog veel erger geworden, zoodat de toestand al meer en meer zorgelgk wordt, en ook de reede gaandeweg verzandt. Zgn wg wel onderricht, dan heeft het gemeen tebestuur de zaak ter kennis gebracht van het rgksbestunr, zoodat men voorziening in dezen toestand eerlang mag tegemoet zien. Een voorbeeld van hondetrouw is te Groningen waargenomen. Buiten de voormalige Ebbingepoort was een vrouw te water geraakt.Haar hond was haar blijkbaar nagezwommenwant hij zat op den rog zijner verdronken meesteres. Hij beet naar ieder, die hem trachtte te verwijderen, totdat hij eindelijk voor de hevige stokslagen vluchtte. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is aan den uitweg in de gemeente Jaarsveld zekere J. O. Fz. gearresteerd en gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. Hij wordt beschuldigd verleden Maandag zekeren C. W., te Lopik, met een mes 15 wonden te hebben toegebracht, waar van eenige van dien aard zijn, dat de toestand van den lgder zorgwekkend De misdaad heeft plaats ge had bij gelegenheid eener brui lof tspartg, waarbg O. niet genoodigd .8. Eindelijk is te Breda, waar zich nog een macht van Belgische koperen munt bevindt en met sncces uitge geven wordt, van wege de politie aan de winkeliers kennis gegeven, dat de verdere uitgifte en in ontvangst neming verboden is. De politie zal een nauwkeurig toezicht uitoefenen en tegen de overtreders van het verbod proces-verbaal opmaken. Te Kaapstad kwam dezer dagen de bemanning van een vermisten walvischvaardar aan, welke mannen, 33 in getal, 15 maanden lang op het onbewoonde eiland Kerguelen's land van alle verkeer met de buitenwereld uitgesloten waren geweest. De olifanten van den bekenden Amerikaanschen Showman" Barnum laten in de laatste dagen veel van zicu opreken. Terwgl men toebe reidselen maakt om den olifant Jumbo," die hem, tot verontwaar diging van het Loudensche publiek, verkocht is, naar Amerika te ver voerenheeft zgn wgf jesolifant »Queen," te Bridgeport, in den Staat Connecticut, een kleintje ter wereld gebracht. De bevalling, waarbij men vgf doctoren had gehaald, ging zeer voorspoedig. Het jonge olifantje, dat men Ame rica" heeft genoemd, is bijzonder voordeelig en reeds grooter dan een wild zwijn. Het ging reeds terstond op eigen beenen staan en rondloopen; ook heeft het reeds tanden, maar nog geen slagtanden. America" is blauwachtig grjjs van kleur en zijn lichaam is overdekt met zwarte haren. Barnum heeft een premie van 52,000 dollars geboden aan de maatschappij, die het leven van de jonggeborene voor een jaar verzekeren wil, en verklaarde, dat hij het niet voor 300,000 dollars wil verkoopen. De politie te Pargs heeft onlangs een goede vangst gedaan. Een bende van 29 man is niet zonder hevigen tegenstand in haar handen gevallen. Deze benden zgn over het algemeen van het Noordwesten komen ook berichten omtrent groote schade door overstroomingenverscheidene spoor wegbruggen, o. a. die te Rock Is- land, in Illinois, zgn vernield, waar door het verkeer gestremd werd Er heerscht nu vorst, die in Canada vergezeld gaat van zware sneeuwbuien Te Rome zijn de feestelijkheden van het carnaval door een droevig ongeluk besloten. Bij den wedren vau de Barberi, onbereden Barbargsche paarden op het Corso, werden de dieren een weinig te vroeg losgelaten, vóór de straat geheel ontruimd was. Juist bij de balkons waar aan de eene zg de Koning, aan den anderen kant de Koningin het schouwspel gadesloegen, sprongen de wild ge maakte paarden onder de opeenge pakte menigte. Mannen, vrouwen en kinderen werden omvergeworpen en verscheidene, waaronder 13 zeer ernstig, gewond. Twee zgn reeds aan de gevolgen overleden. Ko ning Humbert toonde veel belang stelling in de gewonden, en bezocht hen in het gasthnis, waar hij een uur doorbracht. Naar aanleiding van het gebeurde wordt door de Romeinsche pers krachtig aangedrongen op afschaf fing van het ruwe vermaak, dat reeds zoo vele ongelukken veroorzaakte en vroeger reeds een tijdlang nagelaten werd. van een 30jarigen ft'ieawedieper. 't Is oorlog. Engeland verbrak den kostb'ren (vrede En 't zwaard vloog nit de schee. Het baatte niet, de vele smeekgebeden, Men spotte er slechts raeê. Men wou Transvaal gaan annexeeren, Dat was een kleinigheid; Althans, zoo dachten daar die heeren, Zoo vol van haat en nijd. En of al deputaties kwamen Adressen enzoovoort, 't Het baatte niet; men spande samen, Tot slachting, roof en moord. Kent gij dat volk P Slechts luttel menschen Daar saam vereenigd in Transvaal, Hun land bebouwend en beploegend, Een deren moed, een arm als staal? Dat volk, dat zich in vroeger jaren Met ons verbond tot eiken strijd, Waar wij ook in gewikkeld waren, Door heel de wereld, wijd en zijd. Dat volk was in den strijd met Spanje, Dien bangen strijd van tachtig jaar, De bond- en landgenoot der onze En stond voor ied'ren dwing'land klaar. De onafhank'lijkheid was onze, Maar tevens ook van hen de leus; Wou meu het kleine Neerland tarten, Met kreeg te doen met leeuw en reus. En mocht dat volk het land verlaten, De zacht naar vrijheid bleef hun bij, En wij, we staan als fiere zonen Van Neêrland, hun ook trouw ter zij. Wat dunkt u, AlbionP zal Neêrlands oude (moed Niet weer ontwaken in dit fier en krachtig (volk P Hebt gij hen niet gesard, gedrongen tot (den strijd P Welaan! de leeuw springt op, bij 't gif (van uwen dolk. Uw overmacht zal ons niet deeren, We strijden toch met God; Wij zullen met DienB hulp, uw tiranny (braveeren, En wachten zoo ons lot. Uw roofzucht is gedempt; de strijd is aan gevangen. Reeds buldert het kanon. Ge waandet u reeds Heer en meester op (uw gangen, Eer nog de strijd begon. Maar ziet ge daar dien stroom van Eugel- (schen wel vluchten "Voor ons vernielend lood P Ze hebben dan ook reên, het ergste is te (duchten Hun Generaal is dood De boeren konden dus nog vechten als te (voren Dank hemel, duizendmaal. En, 't trotsche Albion heeft nu den strijd (verloren, Lang leve de Transvaal! De leeuw van Holland wist zijn klauwen (nog te roeren, Zoo als hij altijd deê; En nu zal de Transvaal de vrije vlag weer (voeren, Ja, driewerf luid Hoezee Helder. J. Ontplof fin^ eener helsehe machine te Berltyn. In den nacht van Woensdag hoorde een werkman een knal in de goederenloods van hst Btation van den Stettiner spoorweg te Berlijn en bemerkte tevens dat aldaar brand was ontstaan. Hij maakte alarm, waarop er onmiddellijk hulp kwam opdagen. Er stonden toen reeds een aantal kisten in Vlam, doch- binnen weinige oogenblikken was de brand gebluscht. Niemand begreep hoe die kon zijn ontstaan, en daar de werk man vergeten had, melding te maken van den knal, bleef het raadsel voorloopig onop gelost. Des ochtends in de vroegte kwam een beambte bij-de loods en vond op eenigen afstand van daar een groot uurwerk, dat deels gebroken, deels zwartgebrand was. Hij bracht het bij zijn chef. De werkman, die den brand had ontdekt, werd nu ge roepen en verklaarde thans, wel een ont ploffing te hebben gehoord alsof er een groot vat uit elkaar barstte, maar in den baast niet verder er aan te hebben gedacht. De chef zond nu bericht aan de justitie, en weldra volgde er een nader onderzoek, waarbij geconstateerd werd dat twintig kisten door de vlam aangetast en alleen van buiten beschadigd waren, maar dat eéne kist geheel en al van binnen was uit gebrand, terwijl bet deksel er was afge sprongen en ongeveer twaalf passen ver onbeschadigd was nedergevallen. Daar er bovendien uit deze kist eene sterke teer lucht kwam, begreep men de oorzaak van den brand te hebben gevonden. Bij nader onderzoek bleek, dat die kist des avonds namens den handelsagent Bader aen het station was gebracht om naar Stettin te werden verzonden, waarbij de inhoud was aangegeven als bestaande uit fluweel, vederen en bontwaren, en wel van zoodanige waarde dat alles was verassureerd voor een bedrag van 8750 mark. Deze buitengewoon hooge assurantie wekte bij den rechtclijken amb tenaar het vermoeden, dat de afzender de kist met andere stoffen had gevuld en het uurwerk er in had geplaatst, hetwelk door middel eener veer die thans ook werd gevonden op een bepaalden tijd een ontploffing moest te weeg brengen, teneinde de assurantiegelden te kunnen ontvangen. Hierbij kwam dat Bader op dat oogenblik in financieele ongelegenheid verkeerde en er bovendien eenige dagen te voren eene aanklacht tegen hem was inge diend wegens verduistering eener som van 500 mark. Het spreekt van zelf, dat de justitie zich thans zooveel te meer beijverde om hem in handen te krijgen. Tegen den avond gelukte dit. Bij het voorloopig verhoor verklaarde hij, de kist reeds eenige maanden geleden te hebben ontvangen en in een paardenstal te hebben geborgen, in afwachting van eenig commissieloon er op te verdienen, waarna hij ze eindelijk naar het station had laten brengen ter verdere verzending aan een agent te Riga. Naar zijne verklaring was dit alles zoo toege gaan zonder dat hy ooit de kist had geopend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1