'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 947. Dinsdag 14 Maart 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Aan de Electriciteit. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tót 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN BELDEK, 14 Maart 1882. - Tot verkrjjging van een spoedig en direct visch vervoer naar het buiten land, hebben de directeuren der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij en der Staatsspoorwegen besloten dagelijks extra-treinen te doen loopen van Helder en Amsterdam naar Rotterdam en verder in directe aansluiting met den extra vischtrein, naar Essen en verder. Hierdoor kan versche vi9ch in één dag op de plaats van bestemming aankomen. Op een paar bovenkamers in de Czaar Peterstraat, n°. 64 te A msterdam, woonde sedert geruimen tijd J. A. Fock, vroeger werkzaam bij de hout- vlotterjj, thans zonder werk, en Keetje Yan Leeuwen, zjjne huisvrouw, met hunne twee kinderen van 8 en V/a jaar. De man was zeer oppassend, maakte geen misbruik van sterken drank, en het gezin was bij de buren als zeer ordelgk bekend. Ze bleven nogal op zich zelf, hadden geen omgang met de naaste omgeving, gingen trouw ter kerk, en 't eenige dat de buren hoorden was het psalmgezang, dat dikwerf door man en vrouw werd aangeheven. Twee maanden geleden vertoefde de man, die den ouderdom van 26 jaar heeft bereikt, eenigen tjjd in het gasthuis, daar hij onder scheidene keereu getracht had zich van het leven te beiooven, door in het water te springen en door het zich toebrengen van een messteek. Vrijdagavond waren man en vrouw thuis. Als gewoonlijk heerschten rust. en orde. Plotseling echter werden de buren opgeschrikt door een gil. Ze stormden onwillekeurig naar boven, en daar zat de huisvrouw, door een steek met een mes in den hals ge troffen. Het bloed gndste uit de gapende wonde, en de vrouw had het mes in de hand, dat ze met geestkracht van den moordenaar had afgenomen. Hij zelf, haar man, had zich naar achteren in de keuken begevende kinderen waren in de kamer. De buren riepen: moord, moord!" en stonden de vrouw bij, die echter, nog vóór dat ze 't konden verhinderen, door haren man met een slag met een bjjl, waarmede hg uit de keuken kwam, aan het hoofd werd getroffen. De arme vrouw, die in zwangeren toestand verkeert, werd naar het gasthuis vervoerd en is aau de gevolgen der verwondingen gelukkig niet be zweken. De dader trachtte niet te ontvluch ten, maar bleef rustig op zijn kamer, waar de politie hem spoedig opzocht. Voor zoover bekend is, kan de afgrijselijke daad alleen aan godsdienst waanzin worden toegeschreven. De vrouw is ruim 25 jaar. Zonder daartoe eenige aanleiding te hebben gegeven, ontving een in gezetene van 's Hertogenbosch bij gelegenheid van den vastenavond van een onbekende op de openbare straat een sabelhouw op het hoofd. Alhoewel hem onmiddellijk geneeskundige hnlp werd verleend, is de ongelukkige thans aan de gevolgen overleden. Het is de politie niet mogen gelukken, den dader op te sporen. Men schrjjft uit Oss: Ruim anderhalf jaar geleden had hier een afgrijselijke moord plaats. Zekeren J. v. d. Heuvel vond men op een morgen vreeselijk verminkt dood liggen. De ijverigste nasporingen mochten niet baten. Laatstleden Woensdag was de rechter van in structie hier om opnieuw een onder zoek in te stellen. Aanleiding daar toe moeten een paar twistenden ge geven hebben, die zich eenige woorden hadden laten ontvallen, 't Is te hopen, dat diens pogingen een beter suc ces hebben dan totnutoe het geval was. Als een groote zeldzaamheid mag vermeld worden dat te Amster dam langs officieelen weg de Dood is uitgenoodigd om aldaar ter afdeeling militie en schutterij te verschijnen. Deze Dood heeft tot voornaam Ja kobus, Terwjjl de vader op zijn werk was en de moeder de woning had verlaten, vermaakten zich voor eenige dagen in de vroegte drie kinderen van v. d. H. aan het Zieken te 's-Hage door met 't nachtlampje te spelen, dat brandend op den vloer was gezet. Een driejarig aanvallig knaapje raakte in brand. Op het geschreeuw der beide andere kinderen schoten de buren toe, doch te laat om bet kind te kunnen redden. Het knaapje, dat reeds half verbrand en buiten kennis was, stierf den volgenden dag. Vrjjdagavond is te Amsterdam een banketbakkersknecht, bij het over steken van de Prinsengracht bij de Utrechtschestraat,door kortzichtigheid in het water geraakt. Ofschoon da- deljjk hulp werd geboden, schijnt de drenkeling door den stroom mede gevoerd te zijn, en vond men zjjn lijk eerst een uur later terug. Een treurig feit heeft zich te Utrecht voorgedaan. Een meisje van ongeveer 14 jaren werd Vrijdag door hare moeder buiten het huis gezet, omdat zij weigerde sterkeu drank te halen, waaraan de vrouw zich steeds te buiten ging. Niet wetende wat te doen, heeft het kind, na den nacht te hebben rond gezworven, zich Zaterdagochtend in den Singel nabij het Sterrebosch ver dronken. Haar klompjes en breiwerk, die zij op een bank gelegd had, werden door voorbijgangers gevonden en brach ten het eerst op het vermoeden van den zelfmoord. De verontwaardiging tegen de moeder is groot en uit zich in hare buurt op luidruchtige wgze. Zaterdag in den vroegen ochtend is te Arnhem bij insluiping een zeer belangrijke diefstal gepleegd. Er zjjn gestolen een gouden anker-horloge, vier gouden dames-horloges met ver schillende daarbij behoorende gouden kettingen, een gouden collier, gouden sloten, gouden heeren- en damesringen, gouden oorknoppen, gouden manchet- knoopenzilveren cylinder-horloge, zilveren beugel, broches met edelge steenten en andere damessieraden voorts werden ook eenige heeren- kleedingstukken ontvreemd. Het stoomschip Drammen" is Zaterdag van Christiania naar Am sterdam vertrokken, aan boord hebben de 100 emigranten, bestemd voor New-York. Victor Hugo beeft in 8en gedicht aan Czaar Alexander gratie gevraagd voor de tien nihilisten, die onlaDgs ter dood veroordeeld werden. Hij deed dit op de hem eigene wgze, sluitende, met de indrukwekkende woorden: »Ik vraag den Keizer gratie voor het volk;bij weigering vraag ik God gratie voor den Keizer!" Voor eenige dagen overleed te Rerliju op 70-jarigen leeftgd een al gemeen bekend persoou,een unicum" in zjjn soort, die gedurende een halve eeuw bij rijk en arm, jong en oud als eeu prachtexemplaar in zijn vak werd bewonderd. Julius Linde toch was een waar »omnis homo": bouw meester, tooneel-directeur, regisseur, inspecteur, muziek-directeur, garde robier, tooneel-decorateurzanger treurspeldichter, jeune premier" en nog veel meer Hg speelde eigen gemaakte vreeselijke drama's, waarbij de haren te berge rezen, gedramati seerde sprookjes, bljjspelen, geheele operettes, en dat alles moederziel alleen. Geleerd en ongeleerd woonde met groot genoegen zjjn voorstellin gen bg. In een Fransch blad wordt een middel aangegeven om gedurende de zomermaanden de vljegeó uit woon huizen, koffiehuizen>3nz. te houdeu. Indien het raiddel werkelijk proef houdend blijft, dan zal het wel een ruime toepassing vinden. Men neme een Ricinus een bekende sierplant elke bloemist kan er u zaden van leveren plaatst die in de kamer en de vliegen gaan weg en big ven weg. Het middel was te beproeven. Wij weten het nn vroeg genoegde zomer is nog niet in 't land. Het proces tegen de personen, die beschuldigd worden van verzuim of strafwaardige handelingen bij den brand in het Ringtheater te Weenen, zal in het begin van de volgende maand een aanvang nemen. Er zijn, zooals men weet, 7 beschuldigden, waaronder de gewezen burgemeester van Weenen, Von Newald, en de directeur van den schouwburg, Jauner, en beambten van de brandweer. Uit het voorloopig onderzoek is o. a. gebleken, dat het snel verspreiden van den brand daaraan te wijten is, dat de tooneelbedieoden een uitweg zochten door een groot luik dat op straat uitkwam en gebruikt werd om paarden op het tooneel te brengen. De hevige tocht, die daardoor ont stond, wakkerde de vlammen aan, en ware het luik gesloten gebleven, dan zouden velen der thans veronge lukten zoo niet allentjjd gehad hebben om te ontkomen. Voorts bleek de onwaarheid van de bewering dat zelfs, al had men getracht de menschen in het gebouw te redden, wat nu verzuimd werd, clie poging toch te vergeefs zou zjjn geweest, daar allen reeds voor zeven uren gestikt waren. Kwartier voor zevenen en zelfs tien minuten voor half acht zjjn nog ean paar menschen, die op de trap ia zwijm gevallen waren, maar weder tot zichzelven kwamenontsnap!. Waarschijnlijk waren de meesten der ongelukkigen door den rook bedwelmd en hadden zg, als de noodige maatregelen geno men waren, gered kunnen worden. In het kort, het is duidelgk, dat zoo goed als niemand gered werd door de hulp van brandweer of politie. Wie het geluk had te ontkomen, werd door eigen hulp of die van lotgenooten gered. Er zijn niet minder dan 226 getuigen opgeroepen in deze rechtszaak, die natuurlijk in hooge mate de belangstelling gaande maakt. De zaak Peltzer-Vaughan. Uit Brussel wordt onder dagteekening van 11 dezer geschreven: In weerwil van zijne bekentenis, wint meer en meer bet gevoelen veld, dat het niet Léon Peltzer is, die de rol van Henry Vaughan te Brussel in het openbaar ge speeld heeft. Alleen zou hij de schrijver zijn der bekende brieven en als dienstbode verkleed, den 7den Jan. aan Bernays de deur van het huis geopend en vervolgens den advocaat op verraderlijke wijze door een revolverschot in den hals gedood hebben Zoo is het den gevangene ondoenlijk, zegt men, de in No. 159 der Weststraat indertijd in beslag genomen schoenen aan zijne voeten te krijgen. Ook heeft Dr. La- bizé gisteren een tweeden dreigbrief ont vangen en aan het parket overgelegd, door dezelfde hand geschreven, zou men zeggen, als de beruchte brieven, wier openbaarma king zooveel tot opheldering der treurige zaak heeft bijgedragen. Ook moet ontdekt zijn, dat het cijfer 159 in een dier brieven later ingevuld is door eeu andere, klaarblijkelijk een vrouwen hand. Zoo aanstonds zal Peltzer, ingevolge de wet, voor de raadkamer verschijnen, om het bevel zijner aanhouding te hooren be vestigen. Daar de confrontatie met de ge tuigen niet plaats heeft voor de volgende week, zal men eerst dan met zekerheid te weten komen, of men den wezenlijken Vaugban voor zich heeft, dan wel, zooals vermoed wordt, of nog een derde in de moordgeschiedenis betrokken is. Natuurlijk zal men Peltzer bij die confrontatie in de vermomming steken, waaronder bij in Ja nuari, volgens zijn voorgeven, in het hotel Brittannique" heeft vertoefd. Lécn blijft de onschuld zijns broeder voi- houden, toont zich verontwaardigd over de aanhouding en verzekert gedurig Bernays door een onvoorzichtig schot om het leven te hebben gebracht. Alleen zou Armaud hem in zijn vlucht met raad en daad heb ben bijgestaan. Het zal moeite kosten de overtuigende bewijzen te vinden van het logenaehtige dezer voorstelling, zoo er niet nog nieuwe bijzonderheden aan den dag komen. Léon Peltzer schijnt niet voornemens te zijn een verdediger te kiezen; hij bezit een groote gemakkelijkheid van spreken in het openbaar. Te Autwerpen hield hij meerma len voordrachten over politieke onderwerpen. Belangrijk zal het wezen te vernemen hoe hij het feit uitlegt, dat hij, na hier als Vaughan het geld als het ware weggewor pen te hebben, twee maanden later met enkele francs in den zak werd aangehou den; wellicht zal men de verklaring daar van vinden in de papieren, door hem in Bonn en Weenen achtergelaten en zal het dan blijken of bij eeu geldschieter, tot nog- toe onbekend gebleven, gehad heeft. Dit is natuurlijk indien hij inderdaad Vaughan ge weest is. Het vertrouwen in Armand Peltzer was bij zijne vrienden al bijzonder groottoen hij onlangs aan eeu feestmaal met een van geveinsde aandoening bevende stem aan zijne dischgenooten vroeg: acht gij mij in staat tot een gruweldaad, als die waarvan de openbare meening mij beticht? klonk het eenstemmig: Neen, neen! Nog een ander persoon dan dr. Labizé heeft zich met verzending aan Léon te Weenen be last en leende aan Armand, eenige dagen voor de aanhouding, 600 fr., ofschoon zelf in bekrompen omstandigheden verkeerende! Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de procureur des Konings Vrij dagavond bg de wed. Bernays aam zegging heeft gedaan, dat alle tegen haar genomen preventieve maatregelen zijn opgeheven. VALSCHB NEGERS. Te Green Island heeft men, evenals in de meeste streken van Wisconsin, veel last van muskieten van een groote en kwaad aardige soort. Op zekeren nacht was het muskietennet bij een daar woonachtige heer, M'. Ginnis genaamd, niet in orde en de muskieten vlogen bij zwermen binnen. Mevrouw M\ Ginnis, razend door de aanvallen dier in secten, stond op, liep naar de plank, waar op een fleschje kamferspiritus stond, wreef haar gelaat en hare armen met hei vocht in, en bewees haar echtgenoot, die rustig lag te slapen, denzelfden dienst. Toen zij *8 morgens wakker werd, was zij niet wei nig verschrikt een zwarten man naast zich te zien liggen. Zij sprong opnam een stoken viel op hem aau. M\ Ginnis was bij zijn ontwaken niet minder verbaasd dat hij door een forsche negerin met een stok werd aangevallen en er volgde een verwoed gevecht. Mevrouw M' Ginnis was een krachtige vrouw en eerst toen de strij denden van uitgeputheid een oogenhlik op hielden, herkenden zij elkander. Bij onderzoek bleek het, dat mevrouw M'. Ginnis in donker bij vergissing een inktflesch had genomen in plaats van de flesch met kamferspiritns. Vandaar die ge daanteverwisseling en hare verschrikkelijke gevolgen. Wat heeft ons deze eeuw al niet gegeven Wie weet, wat wij nog in haar beleven! Wat heil ons in de toekomst beidt, Op 't punt van electriciteit! Nu reeds kan men electrisch samen spreken, Verlichten, hooren, rijden, vuur ontsteken. Electrisch kan men zeker weldra gaan, Zelfs met den tram naar zon en maan. Electrisch lacht de toekomst ons reeds (tegen, Electrisch straalt in het verschiet de zegen, Die eenmaal vast de ganschc mensch- (heid beidt. Het heil van de electrieiteit. Electrisch zal men nog effecten koopen Electrisch deze en gene een blauwtje (loopen. Terwijl een diender, door electriciteit, Een dronkaard naar de gribus leidt. Straks zal men nog electrisch oorlog (voeren Electrisch werken eerlang burgers, boeren Electrisch doodt de slager dra het zwijn Electrisch maakt men eerlang wijn. Men zal weldra electrisch slapen, eten, Electrisch reeknen, passen, wegen, meten; Terwijl een baker, door electriciteit, De kindren in de luiers leit. Wie weet of men bij zooveel nutte zaken, Ook niet electrisch dienstboon weet te (maken. Gewis, bij 'tnitzicht op die mooglijkheid, Dweept elk met electriciteit. Men zal electrisch nog eenmaal failleeren, Electrisch naar den vreemde eclipseeren, Wie weet, hoe snel daarbij de tijd (genaakt, Dat men electrisch dooden levend (maakt. Electrisch zal men eenmaal ploegen, (zaaien Electrisch breien, haken, mazen, naaien. Misschien biljart men, in de sociëteit, Nog eens door electriciteit. Wellicht gaat men nog eens electrisch (trouwen Electrisch, maar solider huizen bonwen. Dra melkt de boer zijn koe, zijn schaap, (zijn geit, Ook nog met electriciteit. Electrisch zal men eerlang raadsleên kiezen Misschien zou men de jabroers dan ver biezen. Wie weet of niet de mensoh nog binnen (kort, Electrisch zelfs geboren wordt. Maar hoe het met dit alles ook moog' (wezen, Alom zij de electriciteit geprezen. Wie weet, wat nut i' ons nog al meer bereidt; Heil daarom de electriciteit! Jak Coubage.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1