'T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 951. Diasdag 28 Maart 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureamSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AUvertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDE 8, 28 Maart 1882. Zaterdagavond had de jaarlijksche openbare les van de leerlingen der Industrieschool alhier plaats in het lokaal Tivoli. Ueze school, opgericht in 1857 door 't Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, mocht tbans haar 25-jarig bestaan vieren. De heer A. van Voornveld, voor zitter der commissie van bestuur, schetste met korte en welgekozen woorden 't ontstaan der school en hare verdere geschiedenis, waarbij de voortdurende belangstelling van het Gemeentebestuur, blijkbaar uit steeds vermeerderde toelagen, dankbaar werd erkend. Terecht werd door spreker aangetoond, dat de bloei der school in de eerst8 plaats aan den onver- moeiden ijver en de ambitie der on derwijzers te danken waren en bracht een woord van hulde in 't bijzonder aan de beeren J. C. Leich en A. J. Leger, die van de oprichting af voort durend als onderwijzers in teekenen en wiskundige vakken, enz. zijn werkzaam geweest, waarvoor hen, als blijk van erkentelijkheid, ieder een gouden potloodpen werd vereerd. Ook de heeren C. Spigt en A. Ver meulen, die hen bij 't werk adsisteeren, werden niet vergeten. Met een hartelijk woord bood de leerling J. Pool, uit naam zijner medeleerlingen en oudleerlingen den heer Leich een prachtig stel photo- graphiën, naar de schilderij van Hans Makart »do vijf zinen," aan en den heer Leger een microscoop. Nadat de genoemde onderwijzers hun dank hadden betuigd, traden de heer Burgemeester en L)s. Bron als sprekers op. Beiden wezen op het groote nut en de goede vruchten van het onderwijs, aan deze inrichting gegeven en betuigden hunnen dank aan de onderwgzerg, die sinds een kwarteeuw op zoo voortreffelijke wijze het onderwijs hadden geleid. Na afloop vereenigden het Bestuur en de onderwijzers der school, bene vens onderscheidene leden van den Raad, en de Burgemeester, zich in de Bouwzaal, waar nog menige toast op het welzijn der school en de onderwijzers werd ingebracht. De volgende bekroningen werden uitgereikt Prijzen en getuigschriften. 4e jaar. J. Pool, Leerboek der Werktuigkunde, met getuigschrift. C. Adriaause, passerdoos, met get. J. A. Nobels, passerdoos met get. C. Klere, diamant eu verfdoos, met get. C. Helder, Giese, handboekje voor jonge zeelieden, met get. A. de Boer, zakportefeuille, met get. H. J. Buitink, get. L. Arpeau, get. C. Botter, get. Loffelijke vermelding. 3e jaar. 2e jaar. Ie jaar. Wisk. vakken. Natuurkunde. Natuurkunde. A. Krijnen. J. Reus. T. J. Uinmols. K. C. v. Gijn. J. Spruit. P. Boll. J. Kemp. P. Neef. J. R. Mellema D. H. Hom. A. Spigt. P. Pool. H. v. d. Pauw. P. J. Hoeksel. C. Schraa. P. v. d. Staal. H. Havik. P. J. Bruin. C. Dienaar. J. de Waard. J. H. Folmer. J. Smit. T. Duinker. C. van Gijn. 3ejaar- 2e jaar. Ie jaar. Lijnteekenen. Lijnteekonen. Lijnteekenen. J. H. Leijer. J. Reus. T. J. TJmmela. N. J. Leijer. M.G.Stevenson P. Boll. J. Spruit. P. Neef. J. R. Mellema. A. Blok. J. G. Winter. H. Havik. P. v. d. Staal. J. M. Klaver- J. Bieren- J. de Waard. steijn. broodspot. J. Smit. A. Spigt. Kramer. J. Kemp. P. J. I'oeksel. O. Dienaar. M. Boek. J. Spruit. J. H. Folmer. H. Stelleman. J. Freeke. T. Duinker. A. Krijnen. G. Lammers, C. Dienaar Rz. C. van Gijn. J. G. Walde- A. Korff. maier. L. J. A. Bock. 3e jaar. 2e jaar. Ie jaar. Handteekenen. Handteekenen Handteekenen. J. Spruit. J. Spruit. D. Kramer. J. de Waard. J. Freeke. P. de Beurs. P. v. d. Staal. P. Neef. T. J. Umraels. Gebr. v. Gijn. A. Spigt. J. H. Folmer. A. H. Leijer. J. Winter. C. Dienaar Rz* M. Boek. D. F. Kruijs. J. Smit. J. R. Mellema. P. Boll, C. Schraa. P. B. Siegers. W. Bruul. 3e jaar. 2e jaar. Ie jaar. Letterk. vakk. Letterk. vakk. Letterk. vakk. J. de Waard. A. Spigt. P. Boll. D. Frankfort. J. Reus. P. Pool. J. Kemp. G. Lammers. J. R. Mellema. A. Krijnen. J. G. Winter. H. Havik. C. Boom. A. Korff. J. Vader. C. Dienaar. J. N. Klaver- ateijn. P. j. Hoeksel. 2e jaar. Rekenen. Ie jaar. Rekenen. J. Reus. P. Boll. J. A. Rieuwerts. J. de la Houssaije. J. G. Wiuter. T. J. Ummels. J. Spruijt. J. R. Mellema. C. Boom. P. Pool. J. Freeke. J. C. Wijs. Zr. Ms. fregat »Evertseu,'' dat eerstdaags wordt in dienst gesteld, be stemd om de 600 zeemiliciens te ber bergen, is geheel vertimmerd. De iongroom is nu achter in het schip, naast de kajuit, en in den kuil zijn 14 zeer ruime hutten voor de offi cieren gebouwd. Het schip zal door gas verlicht worden. Naar men verneemt, zal bin nenkort een groote promotie bij het wapen der infanterie plaats hebben. Er zullen o. a. drie generaals en drie kolonels gepensioneerd worden. Men verneemt, dat de Rotter- damsche Lloyd voornemens is hare vloot, nu bestaande uit 7 stoomschepen, te vermeerden met 4, en dus het aantal reizen met 9, zoodat dan ook van Rotterdam een 14-daagsche dienst op Java zal bestaan. De heer P. R., lid van den gemeenteraad te Bergen, Vrijdagavond van de tentoonstelling te Alkmaar terugkeerende, heeft, waarschijnlijk door het schrikken van zijn paard, in de onmiddellijke nabijheid zijner woning een ongeluk gekregen, met het treurige gevolg, dat hij eenige oogenblikkeu daarna is overleden. Te Amsterdam zal eeu pas sage gebouwd worden van de Prins Hendrikkade naar den Nieuwendijk, waartoe het Hotel-Lieth en acht andere perceelen afgebroken zullen worden. Een reiziger uit Utrecht, die in het Rijnspoorwegstatiou opzette lijk zich had begeven op het privaat, uitsluitend voor dames bestemd, werd deswege door den kantonrechter van het tweede kanton te Rotterdam overeenkomstig het requisitoir van den ambtenaar van het openbaar minis terie, veroordeeld tot een boete van vgf-en-zeventig gulden of subsidiaire gevangenisstraf van acht dagen. Te Nieuw-Schoonebeek is dezer dagen, naar de Asser Ct. bericht, een geval van schijndood voorgeko men. De vrouw van G. Ter Haar overleed. De buren verdeelden ouder elkander de taak, om aanzegging van het overlijden te doen, en aan twee hunner werd opgedragen aan 't ge meentehuis de vereischte aangifte te bezorgen. Terwijl men nog bezig was met overleggen, kwamen er we der teekenen van leven in de gewaande doode; eindelijk begon deze weder te spieken; zij ^verhaalde alles wat er gesproken was, wel te hebben ver staan, maar 't was haar langen tijd niet mogelijk geweest een woord uit te brengen. Het aanvankelijk her stel hield echter niet aan, en een paar dagen later overleed de vrouw werkelijk. Een zuinig huisvrouwtje teUden, de kolen in haar kolenhok bij elkan der vegende, vond ouder het gruis een gouden halsketting ter waarde van ongeveer f 80. De commissie, die zich te Bergen- op-Zooai belast heeft mat het inza melen van gelden voor de weduwe van den sergeant-majoor H. met haar zes onverzorgde kinderen, heeft het aanzienljjk bedrag van f 2399 bijeen- Uit Roel of arends veen meldt men aan het Leidscb Dbld. Hier doet zich het merkwaardige geval voor, dat een oude vrouw, die de vorige week haar 88n verjaardag ingetreden is en die sedert lang we gens volslagen gemis aan tanden geen korstjes meer at, voor eeni- gen tgd op nieuw is begonnen met tanden te krijgeu ten minste zij mag zich op het oogenblik reeds weer verheugen in het bezit van haar eer sten snijtand. Wel jammer dat die niet door een dichter bezongen is ge worden Het goede menseh beweert dat de kuur nogal pgulgk is, en dat zg nu ten volle beseft waarom kleine kinderen bij het tandenkrijgen zoo veel last kunnen veroorzaken Uit Westernieland (Groningen) schrijft men De landverhuizing naar de Vereenigde Staten neemt in dit jaar weder zulk een omvang aan, dat wellicht het tiende deel der be volking ons gaat verlaten. Dat groote aantal is eendeels eeu gevolg van de gunstige berichten, naar hier overgezonden, anderdeels daarvan, dat de emigranten geene poging onbeproefd laten om vrienden en be trekkingen tot hen ever te balen. De meesten die vertrekken zijn dag- looners, doch er gaan ook reeds on- gehuwden, die een of ander beroep kannen uitoefenen. Ook uit andere plaatsen ontvangt men voortdurend berichten van land verhuizing naar Amerika. Zoo zal nu ook uit Oud-Beierlaud een gezin naar Amerika vertrekken, hiertoe aangespoord door daar reeds wonende familie. Te Markelo is een kind van ll/2 jaar oud in eeu ton met karnemelk gevallen en daarin verdronken. Donderdag is uit Breda naar Den Bosch overgebracht zekere A. F. de B., uit Made, die beschuldigd wordt in October 11. zijne vrouw met luciferskoppen te hebben willen ver- giftigen. De vrouw vau een arbeider te Hoogwoud is vau drie welgeschapen dochters bevallen, di8 zich allen in goeden welstand bevinden. Men zal zich wellicht nog her inneren, dat verleden jaar Augustus melding werd gemaakt van eeu ge- pleegdeu doodslag te Leiden, door zekeren K., een 21jarig mau, die kort te voren zijn eigene echtgenoot had verlaten en met een vrouw van zedeloos levensgedrag, Margaretha ge naamd, te Leiden was gaan wonen. Deze tijdelgke samenwoning was niet vau langen duur, en Margaretha, die zich kcjiondien veel aan sterken drank te buiten ging,wilde vertrekken en verzocht K. om reisgeld. Hij gaf har f 10, doch geraakte daarbij in zulk een razernij, dat hij haar met een revolver, dien hg reeds lang in eigendom bezat, doodschoot, en ook zichzelven het leven traekfcte te ont nemen. Daar hij tot Januari in het zie kenhuis te Leiden moest worden ver pleegd om van zgne wonde te gene zen, kon deze zaak eerst Donderdag voor het Gerechtshof te 's-Graven- hage worden behandeld. De beschul digde loochende zijn misdrijf niet. Met voorbijgang van het vroegere ede levensgedrag van den man, die in Februari gehuwd, schier onraid- "lijk daarna huizen van ontucht bezocht en op die wijze dö echtelgke woning bezoedelde, zonder dat het gebleken was dat de zedelijk en li chamelijk mishandelde vrouw zich van eenigerlei schuld bewust was, vroeg de adv.-generaal Gregory in een kort en bondig requisitoir een zware straf, en eischte hij schuldig verklaring aan moed willigen doodslag, met veroordeeling van besch. tot 12 jaren tuchthuisstraf. Iu een welsprekend pleidooi trachtte de verdediger van besch., Mr. Jae. van Gigcb, te verklaren, hoe zijn cliënt tot het bedrgven der feiten gekomen is eenig licht te werpen over het duistere tafereel door het Openb. Ministerie opgehangen en vooral aan te toonen hoe hg van lieverlede door hartstochten van al lerlei aard geprikkeld en gedreven, tot de misdaad gebracht werd. Als lichtstralen, op het tafereel door den adv.-generaal geschetst, deed de pleiter vallende flauwe ge moedsgesteldheid van den besch., het gemis van tact bij de vrouw om haren man aan het echtelijk huis te boeiende aanraking met jonge lui. die geen gunstigen invloed op zijn leven uitoefendenzijn val in de handen van een boozen geesthet dooden van dien demon in een oogen blik van wanhoop, woeste drift- en levenszatheid, en de geestelijke en lichamelijke straf, die hg zich zeiven voor zgn leven had opgelegd. Op die gronden verzocht de advo caat den beschuldigde niet te treffen met al de zwaarte van de straf. Het Hof heeft nog denzelfden dag arrest gewezen, verminderde den eisch met twee jaren en veroordeelde K. alzoo tot een tuchthuisstraf voor den ^ijd van tien jaren. Donderdagavond is te 's-Bosch een aldaar in garnizoen zgnd korpo raal gearresteerd, die verdacht wordt de dader te zgn van de mishandeling, op vastenavond gepleegd op een per soon, die tengevolge van een sabelhouw op het hoofd reeds is overleden. Donderdagavond is, vermoedelijk met den spoortrein, die te 9 uur 40 minuten te Rotterdam aankomt, op de spoorbaan te Kralingen overreden een onbekend manspersoon, oud naar gis sing tusschen de 30 en 40 jaren. De Russische luchtreiziger pro fessor Baranowsky heeft een vlieg toestel samengesteld, dat in vorm opvallend veel van een vogel heeft. De machine bestaat uit een cylinder, waarin naast de stoommachine ruimte is voor hare bediening en voor nog twee personen. Twee schroeven ter zijde van den toestel en een aan den achterkant, bewerken door snelle draaiing de verheffing en beweging der machine in de luchteen breede verlenging aan het uiteinde, die den vorm van eëiTTÖêf hoöft', dient om te sturen. Twee vleugels of de beide zijden van den cylinder, die krachtig uitslaan, zgn bestemd om den toestel in de lucht te houden. Tot besparing van brand stoffen kan ook van zeil gebruik gemaakt worden. Opdat de machine kan opstijgen, is het noodig, dat zg eerst eeu zekeren afstand over den grond zich voortbeweegtdaarvoor heeft zij raderen, die bg het opstegen ingetrokken worden. De beweegbare kop van den toestel regelt den toe voer van lucht, noodig voor de adem haling van het personeel en voor de verbranding. Proeven, genomen met een in het klein geconstrueerde machine volgens het systeem van professor Baranowsky, hebben verrassend ernstige uitkom sten opgeleverd. De vorige week is een verschrik kelijk ongeluk voorgevallen in de school van Pollokhields, in de nabijheid van Glasgow. Een honderdtal kinderen speelden onder de gaanderij, die rond de binnenplaats der school gebouwd was, toen het dak en de muur, waar op bet steunde, eensklaps instortten. Drie kleine meisjes bleven op den slag dood een vierde stierf 2 uren later, terwjjl een twintigtal andere kinderen min of meer erge wonden bekwamen. De apothekers van Israëlitische gezindte te P etersburg, 14 in getal, werden dezer dagen op het stedelijk gezondheidsbureau ontboden, waar bun een aanschrijving van den mi nister van binnenlandscbe zaken werd voorgelezen, volgens welke zg binnen een jaar hunne apotheken aan niet- joden verkoopen moeten. De aanschrij ving berust op eene oude wet, welke den israëlitischen provisors wel ver gunt daar te wonen, maar niet in hun vak handel te drjjven. Verder beveelt de aanschrijving, dat joodsche provisors, die zonder eigenaar te zgn, eeu apotheek in de hoofdstad voor een ander besturen, onmiddellijk dit beheer moeten staken. Te Dyon hebben eenige werk- ieden bij het gedeelteljjk verbouwen van een paleis uit de vorige eeuw,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1