'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINS COURANT VOOR HELDLR. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 952. Vrijdag BI Maart 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. Ad.vortentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zoe 5 u. 32 m. Ondergang 6 u. 34 m. Zondag 2 Palmzondag. Maandag 3 Volle Maan. Dinsdag 4 Israël. Paaschfeest. Woensdag 5 Donderdag 6 Witte Donderdag. Vrijdag 7 Goede Vrijdag. Zaterdag 8 Verjaardag van H. K. H. de Groothertogin van Saxen- Weimar Eisenach, zuster des Konings. NIEU WSTIJ DINGEN HELDER, 31 Maart 1882. 't Twaalfde winterconcert, door 't Stafmuziekkorps der K. N. Ma rine, Dinsdagavond onder leiding van den kapelmeester A. Bernhardt ge geven, voerde een zeer goed gekozen programma uit. Onder de nummers, die uitstekend voldeden, vermelden we volgaarne »Chant du Soir", van R. Schumaun, »Die Tochter der Luft", van E. Bach en »Traumen auf dem Ocean", J. Gang'1, »Sehusuchtlieder", van E. Weissenhorn, waarin de direc teur de aanwezigen door zijn edel en fijn vioolspel wist te boeien, mocht echter als 't glanspunt van den avond worden aangemerkt. Naar men verneemt, is door den Minister van waterstaat bepaald, dat voorschriften zullen worden uit gevaardigd volgens welke op de terugbetaling van gelden, in de rijks postspaarbank ingeschreven ten name van minderjarigen, onder curateele gestelden, gehuwde vrouwen, enz., de bepalingen vau het burgerlijk recht, ten opzichte van de vaderljjke macht, de voogdij, de curateele, het beheer der huwelijks-gemeenschap enz. van toepassing zijn. Op grond daarvan zjjn dan ook door de rijkspostspaar bank betalingen gedaan voor minder jarigen, op aanvraag van hun vader. Dinsdag geraakte bjj het stati on Noordscharwoude, van den Hol- landschen IJzeren Spoorweg, een 15- jarige knaap van den kastelein D. K., te Oudkarspel, bij het rangeeren van goederenwagens, met zijn been in een der wielen, en draaide daar mede een paar malen rond, eer de wagen tot staan kon worden gebracht. Geheel bewusteloos en zwaar gekwetst werd hij opgenomen, en op bedden in een rijtuig voorzichtig bij de he vig ontstelde ouders thuis gebracht, door wie dadelijk geneeskundige hulp is ingeroepen. Daar het gekwetste gedeelte zeer gezwollen is, kan nog niet juist bepaald worden van welken aard de kwetsuur is. Dinsdagnacht hoorden 2 politie agenten op hun ronde in de Gerard Dcustraat te Amsterdam, voor het huis van een slager gekomen, een verdacht gedruisch.Zjj bleven stilstaan, lmsterden, hoorden nog eenshet leed geen twijfelin de afgesloten gang, die naar de slachtplaats leidde, was een dief bezig bjj den slager in te breken. Vol jjver om hem in handen te krjjgen, klopten de agenten op de deur en gelastten hem, met luider stem, die te openen. »Geef je maar goedschiks over, je kunt ons toch niet ontkomenriepen zij hem toe. Maar de deur bleef dicht en het ge stommel hield aande inbreker scheen bedaard zijn gang te gaan en 2ich volstrekt niet aan de dreigende be velen van de dienaren der gerechtig heid te storen. Inmiddels hadden zich aan vensters, deuren en op straat een aantal toe schouwers, (de meesten in vrij ge waagd costuum) verzameld, die allen met belangstelling de arrestatie van den boosdoener afwachtten. Daar wordt op eens, juist toen de agenten een poging wilden doen om met geweld binnen te dringen, de glasruit boven de deur van de gang met rinkelend geraas stukgestooten en vertoonde zich de boosdoener in de gedaante van een os, die op zijn achterpooten staande, nieuwsgie rig zijn kop naar buiten stak, als om te zien, wie daar toch zoo'n leven maakte. Die verschijning verwekte natuurljjk algemeene vrooljjkheid, zelfs de ernst der teleurgestelde politieagenten was daartegen niet bestand. Zij gingen schaterend van lachen heen, terwijl de gewaande in breker, die eigen- een uitbreker was en uit de slachtplaats, waar hij de voltrekking van zijn doodvonnis moest afwachten, had weten te ontsnappen, door den slager naar zjjn gevangenis terug gebracht werd. Zoo ziet men dat sommige feiten zich na verloop van zekeren tjjd herhalen. Wij herinneren ons althans eenigen tijd geleden iets derg9ljjks gelezen te hebben. Het geval speelde toen in Den Haag, en de os was daar een bok. Zondagochtend ontstond een woordenwisseling tusschen de wed. v. O., wonende op de Duivenkamp te Assen, en hare dochter, waarbij ook haar zoon J. v. O. tegenwoordig was, die zich hieraan echter niet wilde storen, maar naar de kerk ging. Uit de kerk komende, was de vrede tus schen moeder en dochter nog niet hersteld, zoodat J. v. O. partij tegen zijne moeder koos. Deze werd nu zoo woedend, dat zjj op haar kinderen toeliep en hare dochter met een klomp sloeg, terwijl zij haar zoon een nog al belangrijke wonde met een mes in den linkerslaap toebracht. Vóór geneeskundige hulp kon worden aan gewend, was de gewonde door bloed verlies buiten kennis. Naar men meent, heeft de sterke drank hier ook weer een groote rol gespeeld. Zijn kind te verliezen is reeds verschrikkelijkmaar het te verlie zen door eigen nalatigheid of on voorzichtigheid, dat moet een oor zaak van levenslangen rouw en wroe ging zjjn. Van daar wellicht dat er geen menscheljjke straf op staat toch zou men geneigd zijn ook deze noodzakelijk te achteu, als men ziet hoe veelvuldig het voorkomt dat kinderen den dood vinden, om dat hunne ouders hen een oo- genblik zonder toezicht laten; weer twee gevallen van dien aard komen voor: een twee en-een halfjarig knaapje te Werkendam geraakte tij dens de afwezigheid zjjner ouders in een sloot en verdronk, en een driejarig meisje te Hoeaekenskerke speelde, alleen gelaten, met lucifers, geraakte in brand en bekwam zulke vreeselijke wonden, dat het twee dagen later bezweek. Wanneer zullen alle moeders toch eens inzien dat het misdadig is kleine kinderen zonder, of onder gebrekkig toezicht te laten Te Oosterwolde heeft de land bouwer J. Kuperus reeds het eerste gras gemaaid. Te Seheveningen is een telegram ontvangen van den waterschout te Noordwijk aan zee, dat aldaar het lijk van den gewezen stuurman D. Grootveld van de verongelukte vischschuit Onbestendig" is aange dreven. Iemand uit Surhuis ter veen zou dezer dagen naar Amerika vertrekken. Reeds was zijne plaats op de boot besproken en was hij tot de Lemmer gereisd, toen het verlangen naar zijne onde woning hem te sterk werd en hij besloot terug te keeren. Verleden Zondag is hij weer tèruggekomen. Te Richmond, in den Ameri- kaanschen staat Virginia, heeft een groote brand een spoorwegbrug, 11 fabrieken, 20 woonhuizen, verschei dene molens en eenige andere gebou wen in de asch gelegd. Drie menschen kwamen om het leven. De schade wordt geraamd op 500,000 dollars. Ilfracombe, 26 Maart. Een groote Westwaarts bestemde stoom boot is drie mijlen ten N. van Buil vuurtoren hedenochtend ten 6 u.20 m. gezonken en men heeft de equipage in het water zien worstelen. Een paar schepen waren in de nabijheid en hebben getracht de equipage te redden, vooral een 3/m. schoener was er dicht bij, doch zij liep veel gevaar op lager wal geworpen te worden. Het schip slaagde er eehter in van land af te houden. Een lijk, drjjvende op een reddingboei, waarop »Uzzich of Salcombe," en vermoedeljjk afkomstig van genoemden schoener, is door de reddingboot van hier op- gevischt. Ook reddingboeien, waarop de naam S. S. »Pelton" heeft men drjjvende gevonden. Cardiff, 27 Maart. Door het uit gaande schip »Uzzich" is heden een matroos geland, dien men gered had van het stoomschip sPelton," het welk bij Ilfracombe gezonken is. Hamburg, 27 Maart. Kapitein Wendt, gezagvoerder van hetDuitsche schip Humboldt," gisteren van Pisag- na hier aangekomen, bericht bij Texel vele volle met jjzeren banden besla- gene vaten te hebben zien drijven, vermoedelijk waren het vaten met wgn. Bljjkens telegram uit Rio-de- Janeiro zjjn dezer dagen aldaar al de edelgesteenten en kostbare kleinoden der Keizerin gestolen. De Brazili- aansche regeering, die vermoedt dat de dieven naar N.-Amerika en van daar naar Europa de wijk zullen nemen, heeft naar alle richtingen bericht van dezen diefstal gezonden. Hongarjje bezit jonge mannen vol geest en verbeelding. Twee leiders der jeunesse doree twistten op de driftigste wijze over een jonge dame, die op zijn best verdiende dat ridders om haar vochten. Doch de twee jonge mannen schol den elkanderhun eer werd gewond en eischte voldoening; en elk ver trouwde die eer ter bewaking toe aan de handen van twee getuigen. Plechtig beloofden ze zich aan de voorwaarden van den strijd te onder werpen. Twee pillen, de een wit, de ander zwart, werden in een wijnkelk ge plaatst. De twee strijders werden geblinddoekt. Kiestklonk 't hun toe. Moedig en met vaste hand werd het kleine kogeltje gegrepen. Die de zwarte pil trok vernam nu dat het een bittere pil was, die hem veroor deelde om veertien dagen te vasten op water en brood, onder toezicht van de getuigen van zjjn tegenstander. Zonder dat bloed gestort werd, zou zijn bloed gekoeld en zijn eer her steld worden. Hg onderwiep zich en trad met frisschen, gezonden honger uit den strjjd te voorschijn. Ontzettend zijn de berichten, zooals de roovers huishouden in de Turksche dorpen aan de Grieksche grens zoo hebben zij bijv. te Four- kochori het huis van zekeren Dervi- schen Effendi totaal uitgeplunderd en daarna in brand gestoken of zij de zes leden van het huishouden eerst vermoord dan wel of zij hen levend verbrand hebben, is nog niet bekend. Te Goulïadis lichtten zij een oud man met zijn zoon op, lieten den eersten los, doch eischten voor den zoon 100 Turksche ponden, zoodat de vader al zjjn vee moest verkoopen. Hartver scheurend was dit tooneel, want de man zou totaal arm geworden zjjn, indien de koopers geen medelijden gehad hadden en hem de helft der bepaalde koopsom schonken zonder het vee mede te nemen. Elders stalen de roovers 500 schapen en 70 lam meren, enz., enz. Op de Fransche kust heeft Zon dag een zware storm gewoed, waardoor verscheidene schepen vergingen. Bij Havre is een reddingsboot met 19 personen verongelukt. De boot had de bemanning van een in nood verkeerenden schoener gered en voer opnieuw uit om een vissehersvaartuig, dat in groot gevaar verkeerde, ter hulp te komen. Na groote inspan ning had de boot, met hare beman ning van 13 koppen, eindelijk het vaartuig bereikt; de 6 schipbreuke lingen werden aan boord genomen en meenden reeds gered te zijn, toen plotseling een ontzettende golf vaartuig en reddingsboot verzwolg, en allen, die er in waren, in de diepte verdwenen. Een oogenblik daarna kwam de reddingboot ledig weer boven water. Elf van de verdronken mannen waren huisvaders. In Parijs is het Zondag ook alles behalve uitlokkend weder ge weest. Er heerschte een hevige storm, vergezeld van regen en hagel, en het aantal gevallen dakpannen ia legio. Een persoon werd door een neder vallende dakpan zoo getroffen, dat hjj ten eerste het verlies van zijn zjjden hoed betreurt en boven dien nog een belangrijke wonde aan het hoofd bekwam. Voor het overige heeft men gelukkig geen menschen- levens te betreuren. is te Portsmouth een gepantserd oorlog schip van stapel geloopen, dat niet te vergeefs »Colossus" heet, want in menig opzicht is het een ko lossus. Het schip heeft een lengte van 108 meter bjj een breedte over dek van 23 en een diepgang van 9 meter. Het is gewapend met vier achterladers, waarvan elk stuk weegt 43 ton, welke in twee torens zullen worden geplaatst; daarenboven, vier achterladers van 6 cM. zes 20-pon- ders en 10 mitrailleuses, systeem Nordensfeldt. De machines hebben 6000 paar denkrachten en de bemanning zal bestaan uit 400 kop. De snelheid van dit vaartuig wordt geschat op 14 M. Geheel en al uitgerust naar de bestaande plannen, zullen daartoe s/4 millioen of 9 millioen gulden noodig zijn. Een dergeljjk duur oor logsschip, de »Edinburgh," is een paar weken geleden te Pembroke van stapel geloopen. Uit Athlone in Ierland komt wederom bericht van een verschrik- keljjke misdaad. Het hnis van den overheidspersoon Mahon is Zondag 1.1. door een ontploffing van dynamiet bjjna geheel vernield, maar gelukkig zonder dat er menschen bij zijn om gekomen. De bedrjjvers van den aanslag zijn onbekend. Op de Oldenburgsche Staats spoorwegen werden in 1878 proeven genomen met turf, tot het stoken van de locomotieven. In het beginsel was men daar vóór tnrf, omdat 01- denburg zjjn eigene veenen heeft. In- tusschen viel dat onderzoek ten na- deele van de tnrf uit, omdat ze toen verbazend duur en de steenkool zeer goedkoop was, en een centenaar kolen geljjk stond met 21/2 centenaar turf. Thans echter, nu de turf meer dan de helft in prijs verlaagd is, zal op de bedoelde spoorwegen weder als vroeger turf worden gestooktalthans voor een groot deel. Naar men uit België bericht, vordert de instructie in de zaak-Ber- nays zeer goed en vermeerderen met den dag de bezwarende getuigenissen en aanwjjzingen tegen Armand Pelt- zer, die, zooals meer en meer bljjkt, de bewerker van den aanslag op den advocaat Bernays geweest is, waarvan zijn broeder Léon niets meer dan de materieele uitvoerder was. Aan den anderen kant bljjkt, dat elk vermoe den tegen de weduwe Bernays ge weken en zjj van het politie-toezicht geheel ontslagen is, en hoogstens nog slechts als getuige in deze treurige zaak zal optreden. Deze uitkomst van het gerechtelijk onderzoek is inderdaad een vrooljjke lichtstraal in deze afschuweijjke misdaad. In het najaar van 1866 ging een rijk grondeigenaar met zjjn fa milie per rjjtuig uit Gzer (Honga rije) naar het naaste spoorwegstation. De weg liep door het bosch. De koetsier, die wist dat zjjn heer een groote som geld bjj zich had, hield in het bosch stil, doodde eerst zjjn heer, daarop diens vrouw, door een revolverschot, vermoordde vervolgens vjjf van de zes kinderen en deed bjj de politie aangifte dat men door een rooverbende was overvallen. "Van het zesde kind, een knaapje van vjjf jaren, hoorde men niets meer. Het had zich uit angst verscholen in het krenpelhout en was daar des anderen daags, bjjna stervende van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1