SSjfioalMt ia oitsliiisM eerste Miteit HacltiHaat gettreiöe Tricot Onderooederen toor Heen, Dames i Kinderen. puite gerookte ELFT. SINGER'S ORIfilNEELE NAAIMACHINES, DE GOEDKOOPSTE ALLER SOLIDE NAAIMACHINES. Karpetten. Gordijn-Neteldoeken, Gordijn-Katoenen en Franjes, Gordijn-Tijken en Damasten, Gordijn- Cretonnes en Ledikant-Behangsels, Groen Merinos, Saai en Wol Damast, Tafelkleeden, machinaal bewerkte gestikte Dekens, Piqué-Overspreien, witte Molton Dekens, gemaakte Bed-, Peluw- en Kussen-Tijken, gewaste en ongewaste Looze Tijken en linnen Bedovertrek, Matraslinnen, linnen Overloopen, Handdoeken, Afneem- doeken en verschillende andere artikelen tot de voordeeligste prijzen en in de grootste sorteering voorhanden in het Magazijn DE TIJDGEEST, Hoofdgracht. Lokaal Tivoli. Heden ontvangen 1- lalisrt Kistrarstfillii, In drie verschillende Afdeelingen. Entrée 25 Cent. ADELAIDE, Fabrimt (ar Sjier imtUniE duw, ïnr-M Eenig Depot te Amsterdam: KALVERSTRAAT 25. Nieuwediep: KANAALWEG 42. (VUlüADiN i Surinpeeren-, Kart- en ZBepas-Iatrassen, Daleis, enz. HOLSMULLER. „DE STER,' Onder-Officiers- Ver eeuiging der Zeemacht „ADMIRAAL DE RUYTER". OPENBARE UITVOERING op Zondag den 16en April 1882 oorspronkelijk historisch volksdrama in drie afdeelingen of vijf bedrijven, door A. W IJ N S T O K. Eerste afdeeling. Een bruiloft op Nieuwjaarsdag, 1556. Tweede afdeeling. De Haarlemsche Jongen1573. Derde afdeeling. Moeder en Zoon, 1577. TOT SLOT: voorafgegaan door SCHERMEN en GYMNASTIEK. Entree voor één Heer f 0,49, eene Dame 6,25. Vil Wegens uitgebreidheid van het llD. programma, aanvang ten ure precies. Kaartjes zijn te bekomen bij den Heer J. YENNIK en aan het lokaal, alwaar plaatsen zijn te bespreken. cr. beis, OESTERPUT. te geven door den heer L. LEONHARDT, op Zondag 16 April 1882, bij den heer F. S.G. HENNING, Hoek Westplein No. I, Helder. daarna BALLETPANTOMIME: MIDDERNACHT IN EEN SPOOKHUIS. tot slot: Aanvang 8 uur. Na afloop BAL. Besproken plaatsen 10 Cent extra. FEUILLETON. Een verhaal van Claba Cron. Uit het Hoogduitsch vertaald door (6.) J. W. BEVEESEN. TWEEDE HOOFDSTUK. De oude jurist beoordeelde hem naar zich zeiven. Hij was gewoon de mensehen te doorzien, niet alleen wegens zijn vak, dat hem noodzaakte tot ernstig onderzoeken en scherp onderscheiden, maar omdat het ook geheel en al lag in zijn speculatieve, door en door realistische natunr. Levens genot was van jongs af aan het eenig doel van al zijn streven geweest; daartoe had hij dan ook steeds partij getrokken van al de middelen, die zijn uitstekend verstand hem aanwees en bijna altijd bereikt, wat hij wilde. En toch liet hij zich vreemd genoeg, ondanks dat nuchter en koel ver stand, door zijn heftige hartstochten be- heerschen en zijn leven tot een gedurigcn strijd van demonische machten worden. Dat vermoedde de wereld en zelfs zijn naaste bloedverwanten niet. Hoewel klein van per soon, boezemde hij de meeste menschen toch ontzag in, dikwijls door de scherpte en onverbiddelijke strengheid van zijn oor deel, waarvoor men bang was, maar nog meer door het uitstekend inzicht in allerlei financiëele zaken, hetgeen hem ook een zekeren naam had doen verwerven. Des te meer meende men dan ook, dat hij uit stekend zijn eigen zaken beheerde en, even als ieder ander, geloofde ook zijn zoon, dat hij het beheer der Siegwartsche bezittingen tot den tijd van het huwelijk der jonge erfgename, zoo voortreffelijk zich zou hebben ten nutte gemaakt, dat hij het beslissend oogeublik der verantwoording met kalmte kon tegemoet zien. Theodoor bezat vele eigenschappen van zijn vader, maar in min deren graad en in eenigszins weekelijker vorm. Gewoon als hij was om de beurs van den ouden heer duchtig aan te spreken, had hij het er steeds op toegelegd om met zijn vader op een goeden voet te blijven en daarom dan ook nooit rechtstreeks zich verzet tegen diens wensch naar een huwe lijks-verbintenis tusschen hem en de freule von Siegwart. Maar tot een bepaalde ver waarvan reeds meer dan 4 millioen stuks in gebruik zijn, hebben tot nu toe reeds meer dan 200 hoogste bekroningen en eereprijzen verworven. Geen tweed.© NaaimacliinefaJjriels. der wereld kan zich op znlk een sncces beroepen. Deze Machines worden op wekelijksche afbetaling van ri.- of tegen contante betaling met hooge korting afgeleverd en zijn niet alleen de door bet publiek meest gezochte, doch sedert de laatste prijsvermindering JL. 87 Weststraat. Een ruime keuze in alle soorten gewoon Aardewerk en Graniet voor Huishoudelijk gebruik. Geheel complete TAFELSERVIEZEN in gewoon Aardewerk en Graniet. WASGHTAFELSTELLEN in mime keuze. Winkeliers tegen fabrieksprijs. Een keurige verzameling ROOMSCH KATHOLIEKE Alle soorten van LEDBKANTBN, BEIDZDIEIN", van af de goedkoopste soorten, z(jn bij ons verkrijgbaar. BERKHOUT Go., Boekhandel. HÖTEL. Geldersche Kade No. 14. SPÉCULITEIT in B. G. VON XUROWSKY, Amsterdam. Bij S. A. KANNEWASSER, Lan- gestraat, zijn gevallen in de vorige Staatsloterij, onder handteekening van M. L. v. GELDER, de kapitale prg- zen van f 15000.—. 15269. 1000.—. 15152. 1000. 1000.—. 1500.—. 15278. 15257. 5022. en 5 nommers ieder f400.—. Voor de 309de Staatsloterij zgn gehcele en gedeelte van LOTEN bg bovengenoemde te bekomen. klaring had hij 't nooit laten komen en nog minder de jonge dame, terwijl ze steeds alle toespeling op een huwelijk afsneed met een hardnekkigheid, die den ouden jurist, vooral bij een vrouw, in verbazing bracht, 't Scheen, alsof hij nu den invloed van den dokter gebruiken wilde om rechtstreeks op zijn zoon tc werken of om ten minste de redenen van zijn talmen te leeren kennen en hij was daarbij te werk gegaan meteen vertrouwelijkheid, ten aanzien van familie aangelegenheden, die, evenals alles bij hem, een zaak van berekening was. DERDE HOOFDSTUK. ,Want zij blijft meestal boven in haar vertrekken," had de geheimraad gezegd, toen hij met dokter Hermsdorf over de frenle von Siegwart sprak en toen deze het huis verliet, zag hij onwillekeurig nog eens naar de vensters daarboven aan de andere zijde. Hij dacht aan de jonge dame, over wier toekomst zoo even in vertrouwen met hem gesproken was en hij zou ze gaarne eens gezien hebben; maar het was te laat en slechts éen van do vensters was verlicht. Maar toen zijn oog langs den donkeren ge vel heengleed, scheen 't hem een oogcnblik toe, alsof hij een vrouwenhoofd snel zag verdwijnenterwijl hij voortliep wendde hij zich nog eens om, ten einde nog eens scherp naar boven te zien, maar hij ont dekte niets. Hij lachte er in stilte om, dat de herinnering aan die eerste minuten van het nieuwe jaar hem zoo levendig was bijgebleven en dat hij de verschijning van het jonge meisje onwillekeurig met bijzondere belangstelling in verband bracht met de plannen van haar stiefvader. In zijn verbeelding plaatste hij Theodoor Madling naast haar en 't wilde er maar niet bij hem in, dat die twee zoo juist voor elkander geschapen waren, gelijk de oude heer beweerd had. Wanneer zijn oog, terwijl hij bij den ge heimraad aan den disch was aangezeten, door de wanden had kunnen heendringen die hem van de freule von Siegwart scheid den, zou zij zich aan hem nog in een an der licht vertoond hebben, dan in dat eener ernstige hulpe aan het bed van het zieke kind. Louter leven en beweging, gelijk haar stiefvader van haar getuigde, was werkelijk de jonge dame, die daar boven op haar eigen gebied dien avond op dc vroolijkste wijze schertste met een jongen officier, wiens wel niet veel beteekenend, maar toch friseh en vriendelijk gelaat een zekere gelijkenis met het hare vertoonde, 't Was dan ook een neef in het derde geslacht, een Lui tenant von Siegwart, van den tak, die in verval was geraakt en die vergeefs zijn aanspraken op de nalatenschap van den gestorven kamerheer had doen gelden, toen die erfenis zijn eenige dochter Adelaïde toeviel. Ze was toen nog maar een klein kind geweest onder de voogdij harcr moe der die een schuchtere, zwakke vrouw doodelijk geschrokken was, toen die zij tak, steunende op oude bewijsstukken, zich tegen de opvolging eener vrouwelijke erf gename verzette en meer door de beschroomd heid der weduwe, dan wel door geldige rec'ntsbewijzen aangemoedigd, met deze een proces begon. Ten dien tijde stond Madling, die reeds secretaris van den kamerheer geweest was, op het toppunt van zijn roem als jurist en wat hem zeker niet gelukt zou zijn al ware hij ook een Adonis geweest, en en dat was bij lange na het geval niet, dat gelukte hem door eigenschappen, die in de mannen juist het meest gewaar deerd worden door de vronwelijksten onder de vrouwen, namelijk door stoutmoedigheid, voorzichtig wikken en wegen en verstande lijk overleg. Terwijl hij haar proces snel en gelukkig behandelde, won hij het ver trouwen der jonge weduwe in onbeperkte mate en, terwijl hij haar door zijn vluggen geest ontzag inboezemde, wist hij haar zwak karakter door vleierij en door blijken der teederste vereering geheel en al voor zich in te nemen, 't Gelukte hem haar zoo veel mogelijk van alle andere raadgevende vrienden te isoleeren, en zich zeiven als haar eenigen, 't meest voor haar bezorgden vriend te doen beschouwen, zoodat zij zich en haar dochtertje het krachtigst beschermd waande, wanneer zij hem haar hand schonk. Wel waren haar weinige bloedverwanten bijzonder verrast door dezen stap en er lang niet door gesticht, maar wanneer de jonge weduwe haar rang en naam, haar schoon heid en vrijheid wilde ten offer brengen aan den man, in wiens armen zij zich alleen een rustig leven droomde, dan kon nie mand.'t haar beletten; alleenlijk was in het testament van haar echtgenoot gezorgd geworden voor het geval, dat ze een tweede hnwelijk aanging. De voogdij over haar dochter, waarin zij werd bijgestaan door een anderen vriend van den overledene, den heer von Sterne als toezienden voogd, moest, wanneer ze hertrouwde, overgaan op een tweeden voogd en daartoe was vroe ger reeds de jnstitieraad Madling aange wezen. In haar blind vertrouwen op dien man zou deze schikking de jonge weduwe wel het meest bevallen zijn, maar naardien vol gens de wet de stiefvader geen voogd kon zijn, sloeg hij haar voor den commercieraad Sylvius daartoe te benoemen, iemand, die mot hem bevriend was en die als een flinke man van zaken bij de weeskamer werkzaam was. Om de waarheid te zeggen, was zij niet bijzonder met dezen ingenomen, maar ze beredeneerde, dat wanneer ze aan haar dochter een vader schonk, dien ze verder kon vertrouwen, die voogdijschap toch eigenlijk weinig beteekende en verzekerde op die wijze des te liever voor haar nieuwen echtgenoot, dat wat zij zelve had bezeten, namelijk: het vrije beheer over het vermo gen harer dochter tot het tijdstip, waarop deze in den echt zon treden. De voorwaarde, die in het testament gemaakt was, dat men op de uitstekendste wijze zon zorgen voor de opvoeding dier dochter stemde geheel en al overeen met haar innige liefde voor haar kind en vond ook een krachtigen voor stander in den heer von Sterne. In dit opzicht behoefde de laatste trou wens nooit in de bres te springen, of op verzuimen opmerkzaam te maken, zelfs niet, toen, na een tweejarigen echt met Madling, de moeder van Adelaïde stierf; totdat zich een van die gevallen voordeed, waarin het koel berekenend verstand van Madling be zweek voor de overmacht van zijn harts tocht, toen hij namelijk met zijn derde vrouw trouwde. Maar voordat het z<5<5 ver kwam, had het kleine meisje, opperbest verzorgd, in zijn hnis geleefd en wel onder de hoede van iemand, die naar het verlangen der vroeg gestorven moeder in haar laatste levensda gen de moederlijke taak op zich had ge nomen, om zich uitsluitend aan de opvoe ding van het kind toe te wijden, 't Was een oudere bloedverwante, die reeds in de woning van haar eersten man, de schuch tere vrouw met raad en daad had bijge staan. Door een toevalligen samenloop van om standigheden, langen tijd reeds bevriend met den armen tak der Siegwart's, had Juffrouw Emilie Mohnhaupt behoord tot hen, die het proces en nog meer het hnwe lijk der jonge weduwe zeer laakten en de daardoor ontstane verkoeling tusschen de beide dames was bijna overgegaan in een bepaalde breuk. Maar, hetzij Adelaïdes moeder al spoedig na haar hnwelijk moest inzien, dat kaar oudere vriendin gelijk had gehad, hetzij zij zioh enkel en alleen wilde vergewissen van de trouwe zorg dier vriendin voor haar kind, met allen ernst trachtte ze ten min ste den verslapten vriendschapsband weder aan te knoopen en met inspanning van al haar laatste krachten en met angstige hals starrigheid drong ze er op aan, dat Juffr. Mohnhaupt, zonder dat iemand haar iets in den weg zou leggen, bij Adelaïde zou blij ven, totdat deze in het huwelijk trad. Dien tengevolge bleef dan ook de dame in het huis van den jnstitieraad; ja, deels, omdat hij haar bekwaamheden naar eisch wist te schatten, deels, omdat hij zioh uit een te genstander een vriendin wilde winnen, ver trouwde hij haar het geheele bestuur over het huishouden toe; en, hij zon baar zeker zijn hand hebben aangeboden om zijn eigen belangen geheel met de hare te verbinden, wanneer hij niet, zoo goed als zeker, op een weigering zich had kunnen voorbereiden. Emilie was geen meisje, dat haar inner lijke overtuiging aangaande de waarde of liever de onwaardigheid van een man zou hebben opgeofferd aan het verlangen om nGg voor het overige gedeelte van haar leven gehuwd te zijn. Ze zorgde er wel voor haar betrekking tot Madling door vij andelijkheden niet onnoodig te bederven, ze vervulde haar taak met onwrikbare trouw, maar wist die toch zoo op te vatten, alsof zij haar enkel en alleen ter wille van Ade laïde had aanvaard en bleef steeds tegen over den stiefvader zich op een afstand honden, die nanw aan stijfheid grensde. Wordt vervolgd. Gedrukt bg C. de Boer Je.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 4