'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 965. Dinsdag 16 Mei 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per poat75 Afxonderlpke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareaiu: SPOORSTRAAT M ZCIDSTRAAT. AdvertentlCn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 Mei 1882. Zondagavond gaf de Onder- officiersvereeniging» Admiraal de Ruy- ter" hare tweede openbare uitvoering in Tivoli. Bij 't begin en aan 't slot zagen we de zwaarste gymnas tische toeren met veel sierlijkheid en schijnbaar met gemak ten uitvoer brengen. De opvoering van ,,Marie Jeanne" de vrouw uit de volksklasse, slaagde zeer goed, vooral wanneer men den korten tijd van studie in aanmerking neemt. De spelers deden hun best de onderscheidene rollen zoo goed mogelijk weer te geven. In 't bijzonder werd 't flink en de gelijk spel, zoowel van Mar ie Jean ne als van Remy meermalen door een welverdiend applaus gevolgd. Een geanimeerd bal besloot den avond. Zaterdagavond omstreeks 9 ure is aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem in bewusteloozen toestand liggende op straat aangetroffen een jongmensch, blijkens op hem gevonden papieren vermoedelijk genaamd Nochum Gaum Walkes Tafster, geboren te Wisoeki (Rusland), oud 15 jaren, sedert het vorig jaar woonachtig te Amsterdam als diamantslijpersleerling. Deze jon geling had vitriool ingenomen om een einde aan zijn leven te maken. Hij is per brancard naar het gasthuis overgebracht en verkeert in gevaar lijken toestand. Het N. v. d. D. schrijft Wij vestigen de aandacht van hen, wien het aangaat, op een schandelijke praktijk, die alreeds sedert jaren bin nen het gebied van de hoofdstad ge dreven wordt. De kleine vischboeren, die de Am- sterdamsche markt van visch voorzien, worden stelselmatig van de opbrengst van hun bedrijf beroofd door een aantal opkoopers, die, ruim van sterken drank voorzien, met het krie ken van den dag in booten op het IJ rondzwerven en iederen visscher aanhouden, ten einde voor jenever zijn visch machtig te worden. De visschers kunnen helaas deze verleiding niet altijd weerstand bie den en er ook niet aan ontgaan, want zij die aldus »met den drank duivel visschen" gelijk 'n oude visscher het noemde zijn listig en kennen hunne slachtoffers. De weigerachtige visschers worden tot aan de stad door de opkoopers vervolgd met aanbiedingen. En als zij zich niet tot ruilhandel laten ver lokken, dan vallen zij toch allicht door de mand door bet aanbod om een paar borrels om niet in te schen ken. Als dan het verstand op die wijze wat beneveld is, is de zwakke visscher spoedig gevangen in de fuik, welke zijn slechte medemenschen" voor hem hebben opgezeten men begrijpt de rest van zelf. (Zoo erg is het in onze gemeente, waar men ook over den vischhandel luide klaagt, toch zeker niet.) Red. De heer H. J. Kremer, med. doet. en arts te Groningen, beeft zich aangemeld voor de Nederlandsche Noordpool-expeditie (station Dickson- baven.) De vroege aardappelen hebben in de omstreken^ van Ommen zeer veel door de sterke nachtvorst ge leden. Wat de te veld staande rogge betreft, kan nog niets worden gezegd, daar ingeval van schade, zulks eerst eenige dagen later blijken kan. Geen jaar gaat voorbij of de beruchte koude Meidagen doen zich toch in mindere of meerdere mate gelden. Met een rijzendeu barometer daalde de temperatuur tot 30° Fahr. Donderdag in den vroegen morgen was het veld wit, zoo had het ge vroren. Als de vorst nog ijs in Mei maakt, doet zij kwaad, naar gelang van vroegtijdige ontwikkeling, en als dit nu nog bij den doodschen tooi van het geboomte kwam, dat zich op de meeste plaatsen vertoont alsof het groen verbrand is, dan kan men de nadeelen blijven opsommen, die bij zooveel wisselvalligheid van weder in deze lieve Meimaand ontstaan zijn. Bij een trouw-partij te Swal- men (prov. Limburg), alwaar bet nog gewoonte is bij zulke gelegenheden pistoolschoten te lossen, zijn twee kinderen, een vau 5 en een van 4 jaren, bij Ongeluk in bet aangezicht getroffen. Men vreest dat een hunner een oog zal moeten verliezen. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Men schrijft ons uit Leeuwarden 12 Mei: In de gister gehouden zitting van bet gerechtshof alhier werd de zaak, betreffende de drie jonge lieden, die vóór ongeveer vier maanden gevat werden, behandeld. Zooals in uw blad vermeld werd, bad een van ben, B genaamd, een weduwe geld afge perst, door met een mes en een bijl te dreigen, nadat bij eerst door list in de woning van genoemde weduwe was gedrongen. Dit gebeurde, terwijl een ander de wacht hield en de derde iets verder wachtte. De dienstmeid der weduwe bad den indringer echter, die drie huizen van ben verwijderd woonde, berkend, zoodat de boos doeners den volgenden morgen, toen ze bet geld verbrast hadden, in verzeker de bewaring werden genomen. Voorts hebben ze bekend de bedrijvers te zijn van eenige inbraken en bet schrijven van een brandbrief aan eenen geach- ten dominé, W genaamd, alhier, ter wijl de eenige drijfveer voor deze misdaden was, bet verkrijgen van geld om bet daarna te verspillen. Het openbaar Ministerie eisebte dan ook een zware straf en wel: voor B, de hoofdschuldige in alles zijnde, 10 jaar, voor Z 7 jaar en voor v. E 5 jaar tuchthuisstraf. Uitspraak bepaald op Donderdag 18 Mei. De zitting duurde van 's mor gens 8 uur tot 's avonds half twaalf, terwijl de zaal voor bet publiek over vol was. Het getuigenverhoor in bet Ringtbeater-proces te Weenen is nu afgeloopen. De Procureur-generaal beeft een redevoering gehouden, die verscheidene uren duurde, en waarin hij de schuld van allen, behalve den gewezen burgemeester,volhield.Vooral drong hij er op aan, dat de inspecteur van politie Landsteiner streng ge straft zou worden voor zijn zorgeloos heid. De advocaat van den direc teur Janner voerde daarop het woord, ter verdediging van zijn cliënt. De uitspraak is op beden den 16 bepaald. Te Bremen beeft men de mi nuten vaii twee telegrammen gevon den, die geadresseerd waren aan Vaughan en geteekend Marie. Zij staan in verband met den moord op Bernays en men meent er bet schrift van Armand Peltzer uit te herkennen. In bet afgeloopen jaar werden alleen te Berlijn niet minder dan 32931 bedelaars aangehouden. Een aardig getal, als men weet dat nog een aantal door den verkoop van lucifers door de mazen glippen. Uit Berlijn wordt aan de Daily Telegrapb gemeld, dat de keizer van Rusland definitief bet plan moet heb ben opgegeven om zich in Moskou te doen kronen. De politie beeft het volgende signalement van de vermoedelijke moordenaars van lord Cavendisb en Burke aan de dagbladen medegedeeld. Het signalement van den eerste is oud ongeveer 33 jaar, stevig gebouwd, met blonde bakkebaarden, bruinen knevel en kort baar, blauwe kleede ren en een vilten hoed dat van den tweede: oud 30 jaar,'tüet grauwen knevel, blonde bakkebaarden, bleek uitzicht, bruine jas en vilten hoed. Beiden hadden het voorkomen van zeelieden. Ook wetgevende vergaderingen kunnen soms verwonderlijk onacht zaam en zorgeloos te werk gaan. Als een voorbeeld daarvan deelt een En- gelscb blad bet volgende mede. Ge- ruimen tijd geleden nam bet Brit- sche parlement een wet aan, bij welke bepaald werd, dat bet bedrag der straf voor een zeker misdrijf half aan de Koningin en half aan den aan brenger van den schuldige afgeleverd moest worden. Men bedoelde natuur lijk een geldboete. De bepaling der straf werd echter aan een comité overgelaten en dat stelde als zooda nig openbaar geeselen" vast zonder verder iets in de wet te veranderen. Toen nu het eerste geval van dien aard behandeld werd en de rechter bet vonnis meest uitspreken, zag hij met ontzetting, dat, volgens de wet, Koningin Victoria de helft van een dracht geeselslagen moest ontvangen. De verdediger van den beschuldigde, die de fout in de wet bemerkt had, verlangde hardnekkig dat bet vonnis uitgesproken zou worden, en bet ge volg was dat de schuldige vrij kwam. Zoo verbaalt bet blad. Maar 'tis wel onverklaarbaar, dat niemand de fout ontdekte vóór de wet toegepast moest worden. In bet Engelscb Huis der Ge meenten beeft Donderdag de Minister van Binnenlandscbe Zaken, de Heer William Harcourt, het aangekondigd ontwerp ingediend tot beteugeling van misdaden in Ierland. Daarin wordt de Regeering ge machtigd om in elk district, dat in staat van oproer of beroering verkeert, buitengewone rechtbanken in te stel len, samengesteld uit drie rechters, die vonnissen zonder gezworenen. Verder zal de politie het recht heb ben tot bet doen van huiszoekingen, waar ze vermoedt, dat moordwerktui gen verborgen zijn en de personen kunnen arresteeren, wier bewegingen baar verdacht voorkomen. Ook zal ze de vreemdelingen mogen aanbonden en verwijderen, wier tegenwoordig heid de rust van Ierland nadeelig schijnt. Voorts ontvangt de onder- Koning volmacht tot summier han delend optreden tegenover geheime genootschappen, onwettige bij eenkom sten en opruiende dagbladen. De wet zal voorloopig voor drie jaren geldig zijn. De Minister voegde er bij, dat bet ontwerp tot regeling van de aan gelegenheid der achterstallige pachten eerlang zal volgen. Te Genève zal op kosten van de stad een standbeeld verrijzen ter herinnering aan de oprichting aldaar van het Roode Kruis. De uitvoering is opgedragen aan den Zwitserscben beeldbouwer Kissling, die te Rome zijn verblijf houdt en dezer dagen bet model beeft afgewerkt. De groep zal den Genius der Menscblievendbeid voorstellen, die zijne vleugelen uit spreidt over een jong meisje, dat bezig is een gewond krijgsman te verbinden. Het werk zal in marmer worden uit- Berlijn, 12 Mei 8.10 u. m. Hedenavond te halfzeven brak een ernstige brand uit in bet gebouw van de toonstelling voor bygiène bij Moabit, die Dinsdag a.s. geopend zou worden. Het gebeele gebouw werd in de ascb gelegd. De schade is enorm groot. Nader werd het volgende per tele graaf gemeld De brand in bet tentoonstellings gebouw is een der grootste branden, die we bier in 20 jaren gehad heb ben. Van een bebouwde oppervlakte van 22,000 vierkante meter is meer dan 4/5 vernieldkostbare geleerde verzamelingen, ganscb éénige werken die niet te vergoeden zijn, werden vernield. De verbrande goederen en gebouwen hadden een assurantie- waarde van 2,500,000 M. Daarvan was echter nog slechts een derde deel verzekerd. Even over half zeven begon de brand, naar men beweert door bet omvallen eener spirituslamp een uur later stond reeds alles in lichterlaaie en was bet meerendeel verwoest, daar alle gebouwen uit bout opgetrokken waren. De vonken en brandende voorwerpen vlogen uren ver in 't rond. Een werkman wordt vermistéén kind is overreden en gedood overi gens beeft men geen menscbenlevens te betreuren. De politie te Dublin beweert nu met zekerheid te hebben nage spoord dat bet bewuste wagentje de moordenaars naar bet midden van de stad terugbracht, waar zij uitstapten. Het wagentje zelf is echter nog niet gevonden, zoo min als de voerman. Verder verzekert zij dat een cab het wagentje vergezeld heeft. In die cab zouden vier andere personen gezeten hebben, die den moordenaars hunne slachtoffers aanwezen. Met deze gegevens is de politie nu vol hoop dat zij de schuldigen weldra in baar net zal hebben. Zij vindt (zoo meldt de Times-corres- pondent) bij bare nasporingen overal bij de burgerij de meeste hulpvaar digheid. Het mijnongeluk bij Bodmin. 't Was vroeg in den morgen, on geveer vier uur. In de mijnschacht Pluto bij Wanne was alles rustig bezigde machines werkten en brach ten zware vrachten kolen uit de diepten der aarde te voorschijn, om handel en industrie nieuw voedsel toe te voeren. De opzichters waren op bun post, alles liep geregeld en geen gedachte van gevaar kwam op bij die bonderden van menscben, welke als de mol het grootste deel huns levens onder den grond moeten doorbrengen. Daar trok plotseling de aandacht van een der beambten, met bet toe zicht belast, een ongewone gasaebtige lucht, die den adem verstikte. On middellijk werd bet werk gestaakt. Zij, die een jarenlange ondervinding in de mijnen hadden, wisten wat dat te beduiden bad, zij, die eerst kort bij dat rampzalig en toch zoo noodig werk in dienst waren, zagen wel aan de anderen dat er onraad was en dat een onheil plaats gehad moest hebben, waarvan alsnog de omvang niet te overzien was. Helaas, die omvang was grooter nog dan men aanvankelijk bad ge meend niets had men van een ont ploffing vernomen, maar 't gas, dat ontsnapte, bewees dat een ontploffing moest hebben plaats gehad en dns waarschijnlijk in de diepste diepte. Wat onheil zou bet giftig gas niet hebben aangericht, alvorens bet door de verschillende gangen zijn weg naar buiten bad gevonden? Onmiddellijk werd een plan gevormd om de mijn, waaruit de dood thans als een gapend monster allen tegen- grijnsde, binnen te dringen. Menschen die dag aan dag den dood trotseeren worden moedig en zij die altijd oor zaak hebben bezorgd te zijn voor eigen leven, leeren bet leven van anderen op prijs stellen. Spoedig boden zich ettelijke mg nwerkers aan en de kloeksten onder ben werden Nu drong men de diepere gangen inbijna verstikkende in den on- zuiveren en gevaarlijken dampkring, bereikte men de plaats waar, naar de verschijnselen te oordeelen, reeds den avond te voren (Woensdag) ten 81/, ure de gasontploffing, gepaard met brand, moest hebben plaats gehad. Met moeite werd bet puin wegge ruimd; enkele lijken werden verminkt of half verkoold gevonden, doch toen men verder doordrong bood zich een deerniswaardig schouwspel aan. Daar lagen de mannen in de kracht huns levens, nog met houweel of spade in de band, en met verwrongen ge laat dat van een akeligen doodstrijd en verstikking getuigdeboe verder men doordrong, boe meer lijken men vond56 werden er te voorschijn gebaald, voorts tal van gewonden, terwijl nog twee personen vermist worden. Dat men allen beeft herkend, dat men ook met zekerheid weet te mel den boevele slachtoffers nog zijn ver mist, dat alles wijst voldoende aan boe goed aan deze mijn alles geregeld was, zoodat bet onheil bezwaarlijk aan gebrek aan voorzorgen zal zijn toe te schrijven. De ware oorzaak kent men echter nog niet. Intusschen werd met bet vervoer der gekwetsten en de lijken een begin gemaakteen der mannen on derscheid de zich daarbij door bijzonderen ijver hij viel belaas den ijver ten offer. De mijnwerker Scbulte werd, ter wijl hij met een aantal lijken naar

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1