IVlarkt-Berichten. Advertentiën. boven kwam', door bet uitstroomende gas bedwelmd en viel in de mijn- scbacbt neder, waaruit hij later dood te voorschijn werd gehaald. Hij rust thans naast zijn kameraden als held van zijn plicht, als offer zijner hulp vaardigheid. Boven had men bossen stroo aan gebracht en daarop werden nu de lyken neergelegd, terwijl uit de na burige hutten en dorpen vrouwen en kinderen jammerende kwamen toesnellen om in de lijken een echt genoot, een zoon, een broer of vader te herkennen. Niet minder dan 27 der verongelukten waren gehuwd en laten samen 90 kinderen achterde ongehuwde slachtoffers waren meeren- deels Polenvan de gekwetsten, die allen naar het ziekenhuis in Gilsen- kirschen zijn overgebracht, zullen vermoedelijk nog verscheidenen het leven er bij inschieten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Te oordeelen naar de ingezonden stokken in de laatste Helderache en Nieowedieper couranten, schijnt het dat de TJrkers hier in de gemeente zoowat de toonaangcrers zul len worden. Hunne bemoeiingen zijn zeer prijzenswaar dig, maar, is het wel noodig, dat in eene ge meente van ruim twintigduizend zielen, de belangen dier gemeente bijna uitsluitend door Urkers dus geene gemeentenaren worden voorgestaan en in behandeling geno men, even alsof de gemeente zelve daarvoor geen mannen heeft. Zijn de Nieuwediepers dan werkelijk zoo weinig mannen van ervaring, geest kracht en wetenschap, dat zij hunne roeping door Urkers moeten laten overne men dan ziet het er met het Nieuwe diep waarlijk bedroevend uit. Gezegend daarentegen het kleine TJrk, dat mannen toont te bezitten, die personen en zaken dit is immors de volgorde van het Burgerlijk Wetboek mijnbeer de Redacteur, aandurven en staan. Nieuwediepers, laten de Urkers ons niet den loef afsteken. Mijnheer de Redacteur, als u mij omtrent dezen vreemden staat van zaken eenigazina zult kunnen en willen inlichten, verplicht u daarmede zeer uw bestendigen lezer. Nieuwediep, Een Nibuwedebpeb. 16 Mei 1882. Mijnheer de Redacteur! Bij voorbaat dankzeggende voor de af gestane plaatsruimte, verzoeken wij u het onderstaande ter openbare mededeeling in uw veelgelezen blad te willen opnemen. Zoolang er geregelde maatschappijen be staan, zal de Armverzorging zeker een der minst aangename en meest moeielijke ver plichtingen blijven, die op enkele leden der Maatschappij blijven berusten. 't Is nochtans diep te betreuren, dat er onder de hulpbehoevenden of onder hen, die daarop vaak ten onrechte durven aanspraak maken, nog gevonden worden die den naam der Armenverzorgers durven to misbruiken om alzoo op onge oorloofde wijze hunne weldadige plaats- en geloofsgenooten op contributie te stellen. Op die ongeoorloofde, zelfs afkeuringswaar- dige handeling te wijzen is het doel dezer regelen. Diakenen der Hervormde Kerk leenen nimmer huu namen of gevens chrif- telijke bewijzen af om enkele hunner meer gegoede of bekende weldadige medelidmaten zelfs niet voor hunne wezenlijke behoeftigen, tot dit soort van hulpbetoon aan te sporen of aanleiding te geven. Waar zy een beroep doen op de liefda digheid geschiedt dit door hen persoonlijk of langs de daartoe aangewezen en geoor loofde wegen. Zij ook alleen knnnen of al thans trachten te beoordeelen wie de armen van hun kerkgenootschap, aanspraak op ar menverzorging mogen maken. Ieder zij dus gewaarschuwd en wordt be leefd uitgenoodigd, allen, die op hunnen naam durven aanspraak maken op onderstand of liefdegaven, bepaaldjaf te wijzen en te wei geren. Des noodig zullen zij steeds persoon lijk hunne beroepen doen op de weldadig heidszin der lidmaten van hun kerkgenoot schap. Namens het Collegie van Diakenen der Hervormde Kerk, S. 8CHELLINGER. Een afgeluisterd gesprek. Peet: Zeg Jan, je hebt het wis vernomen, Er is al weer iets nieuws gekomen, De drankwet, ja, die is niet pluis! Zes cent moet 'k voor een glas betalen, Maar Jan, de drommel mag me halen, Kom 'k ooit weer in een koffiehuis! Jan: Waar ga je dan een borrel drinken P Toeh zeker waar de glazen klinken, Of drink je in 't geheel niet meerP Piet: Wel wis en zeker, op mijn eer! 't Zal stellig menigeen verblijen, Dat 't beter dan voorheen kan lijen; We stappen nu maar vrank en vrij Een kroeg in of een slijterij. Daar tapt men voor vijf cent een glas; 't Goedkoopste komt ons goed van pas. Jan: Maar kan jij je daar amuseeren P Je moet toch voor de toonbank staan, Eu 't oog van de politieheeren, Ziet 't dadelijk, heb je 'm soms eens staan. Zoo'n vriend spreekt dan tot je, op straat, „Onthoudt je dag, mijn beste maat Piet: Neen, ik drink eerst bijna genoeg En ga dan naar 't Café Chantant, Dair blijf ik vaak tot 5s morgens vroeg, Wanneer het „bij mij zit er an." Om twee uur ga ik huiswaarts heen, Trek stilletjes mijn laarzen uit, En komt mijn vader op de been, Hij weet dan van de zaak geen duit. Jan: Dat weet je slim te overleggen Maar 'k vind er zooveeel heil niet aan; Wanneer ik hier wat kreeg te zeggen, Zoo laat is het geen tijd van sluiten, Want menig werkman treedt reeds buiten En vangt met lust zijn dagwerk aan, 't Café Chantant dat noem ik vrij Een kanker in de maatschappij. Put: De heeren die de wetten maken, Die weten toch wel wat ze doenP Jan; 'k Zag 's nachts wel eens heel vreemde (zaken Van lui van heel en half fatsoen. Piet: En och, er most toch ook wat wezen, Zij 't ookslechts voor een reizend man, 't Bespaard logies en zonder vreezen Blijft hij in een Café Chantant. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden den llden Mei. Het stoomschip Prins Erederik, van Am sterdam n. Batavia,arriveerde te Southampton 13 Mei. Het stoomschip Prrinses Amalia, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 13 Mei. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 14 Mei kaap St. Vincent. 2. Een Winkelhuis en Erf aan de Bin nenhaven no. 13, kooper de heer J. Colom voor f1340. 3. Een Huis en Erf aan de Achter-Bin nenhaven no. 192, kooper de heer E. Rong voor f 540. 4. Een huis en Erf in de Gasstraat no. 186, kooper de heer C. Swaving qq voor f 300. en 5. Twee Huizen in do Oestersteeg nos. 113a en 113b, kooper de heer P. van Twisk voor f 850. Vervolg1 der Berichten. Iii een op gisterenavond ge houden vergadering, heeft zich een comité samengesteld om ter dezer werkzaam te zijn in 't be lang der beklagenswaardige Israëlie ten in Rusland. Yan enkele per sonen, die tot het aanvaarden van het lidmaatschap van dit comité zijn uitgenoodigd, moet nog mededeeling van hunne beslissing in deze inko men, waarom de namen van de le den eerst in ons volgend nommer zullen worden vermeld, 't Bestuur van het comité is samengesteld uit de heeren: T. Mooy, voorzitter; C. G. Bach, secretarisen S. v. Gijn Pz., penningmeester. Op a. s. Donderdagavond geeft onze plaatselijke afdeeling van hetAnti- dienstvervangingsbond een buitenge wone vergadering met dames, in Musis Sacrum alhier. We vestigen op deze bijeenkomst de aandacht onzer lezers, 't Is toch te Verwachten dat dit een avond zal zijn. De Alkmaar, 13 Mei. Aangevoerd 4 Paarden f 80 a 350, 55 Koeien en Ossen f 190 a 280, 70 nucht. Kalveren f 5 a 13, 1 Ezel 798 Schapen f 22 a 35, 1674 Lammeren f7 a 15, 211 mag. Varkens f 21 a 34, 216 Biggen f 11 a 15, 30 Bokken en Gei ten f 4 a 9, 21 kleine Bokjes 40 a 70 ot. Boter per kop 70 a 75 et. Hoorn, 13 Mei. Tarwe f 9,50 a 11, Gerst f 5,25 a 5,50, Havei f 3,50 a 4, grauwe f 14 a 16, vale f 11 a 14,50, br. Boonen f 12 a 14, 7 Paarden f 70 a 200, 545 Koeieu f 180 a 360, 860 Schapen f 26 a 46, 1270 Lammeren f 10 a 20, 30 Kal veren f8 a 19, 190 Varkens f 15 a 30, 14 Zeugen f 30 a 60, 425 Biggen f 6 a 13, 9800 Kipeieren f 3 a 3,25, 2000 Eend eieren f 3,70 per 100, 2012 kop Boter 60 a 70 ct. per kop. V isscherij-Berichten. 15 Mei vm. Binnen 8 blazers met 20 tot 120 roggen, per stuk 32 tot 36 ct. Nam. 40 korders met 10 tot 60 tongen, per stuk 45 tot 55 cent. 1 tarbot f8,en 60 tot 200 schelv., per 100 f 11 tot 113,50. 5 tot 10 mandjes kleine schol, per mandje f 1,85 tot f3,25. 3 blazers met 900 roggen, per stuk 32 tot 36 ct. Van Wieringen 25 tal geep, per tal f21 tot f93. 16 Mei vm. 1 blazer met 80 roggen, per stuk 33 cent; 4 korders met 40 tot 65 tongen, per stuk 60 ct. 60 tot 100 schelv., per 100 f 12. 3 tot 5 mandjes kleine schol, per mandje f2.30 tot f2.70. Schuiten naar zee, 1 schuitje van Wieringen met 3} tal geep, per tal f 14.50. Burg-erlijke Stand Helder. Van 12 tot 16 Mei. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN; A. Zoetelief, geb. Bakker d. A. L. Hintertür, geb. v. Tonningen z. A. v. d. Bosch, geb. Witvliet d. M. C. Schröder, geb. v. Geer z. S. v. Wolferen, geb. Janzen d. S. J. Jansen, geb. Glas bergen d. en z. OVERLEDENH. Prins 20 j. J. Wes- terbaan 5 m. A. Abbenes 91 j. A. Riet veld, geb. Bommel 37 j. AFLOOP der Openbare Verkooping van HUI ZEN en ERVEN, te Helder, gehouden ten overstaan van den Notaris J. W. Hattinga Raven, in het lokaal Musis Sacrum", op 15 Mei 11. 1. Een Winkelhuis, pakhuis en Erf aan de Binnenhaven no. 5, kooper de heer L. H. Vrieslander voor f 2625. entreé voor niet leden is laag en het variëerend programma lokt tot een bezoek aan Musis Sacrum te brengen uit. Les Rantzau, aangekondigd als le grand succes actuel, heeft ook bij de opvoering gisterenavond een goed succes gehad, 't Inderdaad artistiek spel der acteurs deed 't stuk behoor lijk tot zijn recht komen. De ka rakters werden goed volgehouden en de welgemeende applaus bij treffende passages, gaven bewijs van de inge nomenheid der bezoekers. Woensdag 24 Mei a. s, zal in Tivoli het Tyroler Liedersanger-Ge- sellschaft Hartman optreden. Dit gezelschap is voor het eerst in Ne derland en heeft in Amsterdam reeds uitmuntend voldaan. Wij maken onze lezers op merkzaam op de gedeeltelijke zons verduistering, die morgenochtend te half zeven aanvangt en ten 7 u. 48 m. eindigt. De nieuwe komeet, op 18 Maart te Boston ontdekt, is voor het bloote oog nog niet zichtbaar men hebbe geduld tot het laatst dezer maand. Omstreeks half Juni zal zij waar schijnlijk met grooten luister aan den Noord-Westelijken hemel prijken. Texel, 15 Mei Een droevig ongeval heeft hier nabij de kust aan boord van schipper Mastenbroek plaats gehad. Een kind van dien schipper dronk kokende koffie en bekwam daarbij van binnen zulke hevige brandwonden, dat de kleine 't na een smartvol lijden be stierf. In den loop dezer week heeft de eerste verzending van lamme ren plaats. Tengevolge van het gunstig voorjaar zien de beestjes er bijzonder goed uit, zoodat alle kans bestaat om ze tegen flinke prijzen van de hand te doen. Oudeschild, 16 Mei: De garnalenvisscherij loopt ten einde. Het rogvisschen is in vollen gang en levert over het geheel zeer bevredigende uitkomsten op. Ter ansjovisvangst zyn tal van blazers en eenige tjalken naar de Zuiderzee ver trokken. Sommige blazers, wier schippers meenden met de rogvisscherij betere zaken te kunnen doen, keerden van daar naar hier terug. Het onlangs gestrande zeilschip Kinderdijk," van de heeren Smit, is veranderd in een barkschip en ligt voor laatste lading aan de Handels kade te Amsterdam, om daarna naar zee te stevenen. Lord Cavendish's begrafenis te Chatworth werd, behalve door een stoet van de aanzienlijksten in den lande, door een ontzaggelijken toeloop van volk bijgewoond. Men raamt de aanwezigen op meer dan 50,000. De Londensche bladen melden, dat verleden Donderdagavond in Ier land twee belangrijke arrestatiën hebben plaats gehad, welke met den moord op lord Frederick Cavendish in verband staan. De eerste der in hechtenis genomen personen heet Wranglehij was reeds Dinsdag te voren door de politie ondervraagd en zijne antwoorden waren toen verdacht voorgekomen. Hij is te Soutphort gevat en naar Dublin overgebracht. De tweede, die te Belfast is aange houden, schijnt een Amerikaan te zijn. Hij heet Forrest Walker en geeft als zijne woonplaats Edinburgh op. Zijne pantalon en zakdoek waren met bloed bevlekt. Men zegt te Dublin dat de koetsier, die de moordenaars van lord Cavendish en Burke gereden heeft, de eenige is die de 10,000 p. st. kan verdienen, maar deze zal wel van de moordenaars die bedreigingen hebben ontvangen, dat hij het wenschelijker acht niet te spreken dan de 10,000 pond te verdienen om daarna op zijn beurt vermoord te worden. Na Ierland heeft Engeland en ook Frankrijk het weer verbazend druk met de Egyptische quaestie. Egypte verkeert in een waren staat van revolutie. De ministers staan tegen den Khedive op en willen dezen van den troon hebben, waarin de Kamer echter geen zin heeft. Er zijn verschillende demonstraties te wachten. Het meerendeel van het leger is op de hand van Arabi pa- cha, die den Khedivie wil verdrijven en er niet tegen opziet om een burgeroorlog te beginnen, indien de Kamer niet naar zijn pijpen danst. De Egyptische quaestie is altijd in gewikkeld geweest, maar nu heeft zij een stadium bereikt, waaruit niemand meer kan wijs worden. Frankrijk en Engeland correspondeeren druk met elkaar en hebben het vast raad zaam geoordeeld om aan de vloot te telegrafeeren onmiddellijk naar de wateren van Alexandrië te vertrek ken. De beide vloten bestaan uit 12 a 16 gepantserde schepen met 12,000 man landingstroepen. Een zooeven ontvangen telegram uit Parijs meldt, dat het Fransche eskader (dat den Piraeus heeft verla ten) zich bij Candia met een Engelsch smaldeel zal vereenigen, dat van Corfu komt. Gezamenlijk stevenen die dan naar Egypte. Gelijkluidende depêches zullen door Frankrijk en Engeland gezonden worden aan hunne verte genwoordigers bij de Mogendheden, waarin de aard der ten opzichte van Egypte te nemen maatregelen zal worden toegelieht. Het stelen in de postkantoren wordt in Frankrijk epidemisch. Pas is in Parijs de diefstal gepleegd zon der dat men nog de daders weet of nu wordt weder een diefstal uit Lyon gemeld. Een postbeambte is daar met een aangeteekenden brief, waarin zich 50,000 francs bevonden, op den loop gegaan. Alle nasporingen om hem te ontdekken zijn tot dusverre vruchteloos gebleven. lieve beste Arthur, mijn lieveling, goeden m Man. Al wel, mijn kind, hond maar op met de introductie en zeg me dadelijk, hoeveel de rekening bedraagt o— Yader. Kareltje, Kareltje wat het je je weer toegetakeldHeb je mij ooit zulke morsige handen zien hebben P Kareltje (pruilend). Toen u zoo klein was als ik, toen kende ik u nog niet Hoe wil ik het dan weten P Heldersche Moppen. DE EPIDEMIE. Een schoolopziener komt in den winter gedurende den schooltijd in een dorp en vindt de lieve jeugd op het ijs. „Waarom ben jullie niet in de school, kinderen vraagt de waardige man. Als uit een mond klonk hem 't ant woord te gemoet „Dat mag niet we hebben de mazelen." DUBBELZINNIG. Er heeft een bloedige vechtpartij op straat plaats gehad. Het volk staat om een jongen man, die zwaar gewond en schijnbaar le venloos is. Daar zegt eensklaps een medelijdende vrouw„Haal gauw 'n arts hij is nog niet heelemaal dood!" DAAR HEB JE 'T Man. De menschen zeggen altijd van een twistziek echtpaarze leven als hond en katzie nu eens, hoe aardig Hector en de poes met mekaar omgAan. Vrouw. O, bind die maar eens aan elkaar vastdan zal je wat anders zien o DOOR ONDERVINDING GELEERD. Vrouw (haar man omarmende.) Mijn 1 Op Donderdag 18 Mei hopen f onze geliefde Broeder en Zuster S ROUKE LEIJEN 1 en ANNA RICKEN, hunne 121-Jarige Echtver- 1 eeniging te vieren. Namens Broeders en Zusters, SIMON LEIJEN en MARTJE LEIJEN, geb. Kooger. Nieuwediep, 18 Mei 1882. Op den 18n Mei aanstaande hopen wy de 12'Ajarige Echtvereeniging te herdenken vau onze Broeder en Zuster R. LEIJEN en A. M. B. RICKEN. Uit naam van hun eenigste i Zuster en Zwager, F. MINNEBOO. T. MINNEBOO, geb. Leijen. Helder, 18 Mei 1882. Getrouwd J. BANK en E. SCHULD, die ook namens wederzijdsche fan liën hun dank betuigen voor de o dervonden belangstelling. Helder, 11 Mei 1882. Voorspoedig bevallen van een Zoon: A. C. D. DE WIJN Goolen. Zwyndrecht, 12 Mei 1882. Bevallen van een Meisje, hetwel! kort na de geboorte is overleden: W. ROOS, geliefde Echtgenoot van D. MULLER. IJmuiden, 15 Mei 1882. Het heeft den Heer behaagd onze», lieveling JACOB tot zich te nemen Het leven is voor hem geweest eet: smartelijk lijden van ruim 5 maanden.; Uitgeput en afgemat ging hy on> verlaten, maar de troostvolle belofte Gods, die Ja en Amen zijn, troost en versterke ons en Hij zelf leg[ ons de bede op de lippen: »Uw wi geschiede o, Vader." Helder, 12 Mei 1882. A. WESTERBAAN. J. WESTERBAAN—Katb, Eenige en algemeene kennisgeving., Heden overleed zacht en kalm, in den ouderdom vau bijna 65 jaren mijn geliefden Echtge- l noot JACOB KOFMAN, na een I gelukkige Echtvereeniging van bijna 45 jaren. Wed. Jb. KOFMAN, geb. Geertje Zalm. i Mede namens Kinderen en Behuwdkinderen. Enkhuizen, 12 Mei 1882. Kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. P.S. De affaire zal door my met behulp van mijn Zoon op den zelfden voet worden voortge zet, hopende dezelfde gunst en het vertrouwen te mogen genieten, hetwelk mijn Echt genoot zoovele jaren heeft genoten. Mij in ieders gunst aanbevelondenoem ik mij Uw Dienaresse, Wed. Jb. KOFMAN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2