"T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 967. Dinsdag 23 Mei 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiön ran 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Mei 1882. Zaterdagavond vergaderden de leden van de scherm vereeniging Oefening kweekt Kennis" en hunne genoodigden in 't lokaal van den heer Manheim, voor die gelegenheid netjes gedecoreerd. Na een korte toespraak van den heer burgemeester, beschermheer van de vereeniging, waarbij Z. E. A. zijn ingenomenheid met de zaak betuigde, legden eenige leden proeven van hunne bedreven heid in 't hanteeren der wapenen af, tot tevredenheid der aanwezige mees ters, waarna de brevetten van prevót op den korten stok door den heer burgemeester werden uitgereikt aan G. van der Busse, (meester); C. Ottevanger, C. van der Hilst, H. Bui- tink, G. J. A. Vliek, J. Winter, L. R. Jacobs, D. W. Vonk, P. Slort, J. Hoogerduin, W. Kalkwarff, J. de Waard, J. Bakker, H. S. Valkenburg. Door de aanwezige meesters werd op verschillende wapenen getrokken, waarbij de sergt.-majoor Uitenbroek, ondanks zijn gevorderden leeftijd, nog vlug en krachtig medewerkte. De instructeur, de heer A. J. W. Lau, gaf proeven van ziju meester schap, in een fantasie op 't geweer. Namens de leerlingen werd den heer Lau, als blijk vau waardeering, een fraai bewerkt zilveren insigne, hangende aan een blauw lint, aange boden. De <avond werd besloten door een recht prettig bal. Uit een achterhoek van ons dierbaar Vaderland, onder het post merk Winschoten, zijn dezer dagen hier in de gemeente verspreid Pros pectussen van de Nieuwste Ham- burgsche Geldverloting met Bestel brieven, door den heer Jz. Levie te Hamburg. Wij kunnen onzen lezers verzekeren, dat deze geldverloting zeer voordeelig isvoor den Bankier. Volgens de N. R. Ct., zal het Noorweegsche stoomschip Varna," dat voor den tocht naar Dickson- haven gecharterd is, den len Juli a. s. ter beschikking van de Pool expeditie te Amsterdam liggen, en op een der eerste dagen dier maand de reis naar Drontheim aanvaarden. Op 1 Januari jl. waren er 258 vacante predikantsplaatsen in de Ned. Herv. kerk. Zij zijn vermeerderd door overigden met 4 en door eme ritaat met twee. Aantal dus 264. Daar er echter 7 candidaten in dienst zijn getreden, bleven er op 1 April ll. 257 vacaturen. Op den 23en dezer zullen voor het gerechtshof te Amsterdam terecht staan, Kobus Geugjes, oud 36 jaren, visscher en Jan Schaap, oud 23 jaren, visschersknecht, heiden geboren en wonende te lip (gemeente Ilpendam) ter zakedat zij in den nacht van 30 op 31 Januari 1882 ten ruim 11 ure, te zamen en in vereeniging een zoogenaamd lens of stroopnet, waar van de mazen der vleugels niet grooter waren dan 25 milimeters, zijnde een verboden vischtuig in het water ge naamd het havenrak, toebehoorende aan en gelegen in de gemeente Broek en Waterland, ten einde daarmede visch te bemachtigen, te water ge bracht en daarmede gevischt hebben en toen zij door den Rijksveldwachter opziener der jacht en visscherij P. B. op de daad betrapt werden en deze, ten einde hunne namen te vernemen, van uit zijn schuitje het schuitje, waarin zij gezeten waren, vastgreep, Schaap den rijksveldwachter toege voegd heeft: »laat los, of ik sla je dood," en Geugjes, toen de rijks veldwachter daarop een revolver te voorschijn bracht, de beide handen van den veldwachter gegrepen, hem het pistool ontrukt en hem, niettegen staande den geboden wederstand, met verwonding van diens been en ver scheuring van diens broek, geweld dadig uit diens schuitje getrokken en met het doel hem te verdrinken, te water geworpen en tot tweemaal toe ondergeduwd heeft, terwijl Schaap inmiddels met het kennelijk doel redding onmogelijk te maken, het schuitje van den veldwachter weg duwde en Geugjes zeidesnijd de lijn los, laat de donder verzuipen, vooruitin welken toeleg om den veldwachter van het leven te berooven zij echter niet geslaagd zijn, daar het dezen nog gelukt is zijn schuitje te bereiken en welke feiten bij het slot der akte van beschuldiging zijn ge kwalificeerd als de misdaad; van een door uiterlijk bedrijf geblete)ie tot een begin van uitvoering overgesla- gene, slechts door toevallige en van des daders wil onafhankelijke om standigheden niet tot een voltooid misdrijf aangegroeide poging tot manslag, voorafgegaan van het wan bedrijf van visschen hij nacht met verboden vischtuig en met feitelgken wederstand tegen een bedienend be ambte en strekkende om de ontdekking en bestraffing van dat wanbedrijf te voorkomen. De beschuldigden hebben het ver boden visschen erkend, doch ont kennen het overige hun ten laste gelegde. Als verdedigers zijn hun toegevoegd de advocaten mrs. H. L. Drucker en A. H. van Nierop. Een verschrikkelijke misdaad heeft Donderdag plaats gehad in een kelder in de Ridderstraat te Amster dam. Daar woonde een polderwerker, Hendrik Sikken Wijnja genaamd, zeventig jaar oud, met zgn vrouw, oud 64 jaar en twee zoons, een van 26 en een van 19 jaar. Hij staat ter goeder naam en faam bekend, en zat dien avond tegen 6 uur rustig in zijn woning met zijn vrouw en zes-en-twintigjarigen zoon aan tafel brood te eten. Tusschen vader en zoon bestond sedert lang een verschil, dat een ™.rok bij laatstgenoemde had doen ontstaan.? en toen gisterenavond die zaak opnieuw ter sprake kwam. overviel de ontaaf"dé""'jöPg®lingi het bijzijn zijner moeder, plot?^11!? zijn vader en bracht hem met ëdn groot knipmes een viertal zoo hevige verwondingen toe, dat de ongeluk kige een kwartier later den geest gaf. Weldra werd om geneeskun dige hulp gezonden, die door dr. Lansdorp werd verleend, de draag baar van het Gasthuis gehaald, maar al spoedig bleek, dat de kunst niets meer vermocht. De man was een lijk en de justitie deed het zoo spoedig mogelijk ter gerechtelijke schouwing naar de gevangenis brengen. De moordenaar vluchtte den kelder uit, naar het huis zijnet zuster in de Jonkerstraat. Hij vertelde daar een en ander over zgn vader, er bij voegende: »hij heeft me al lang ge noeg verveeld", maar sprak niet van hetgeen hij gedaan had, hoewel dit duidelijk merkbaar was door het be bloede mes, dat hij in de hand had en door de raet bloed bevlekte hand, en onwillekeurig herinnerde zijn zuster zich dat hij 's morgens de woorden had gebezigd: rik zal dien oudevan daag van kant maken. Slechts eenige oogenblikken ver toefde de moordenaar ten huize zijner zuster. Met koortsachtiger! haast vluchtte hij verder, en daar het geval na tuurlijk als een loopend vuurtje zich verspreidde, werd hij aan de Kraan- sluis door den politie-commissaris gegrepen en in verzekerde bewaring gebracht. Bij zijn verhoor voor de politie-commissaris der tweede sectie veinsde hij zich van de pas volvoerde misdaad niets te herinneren, doch kon hij op andere vragen volkomen helder antwoord geven. Toen hij werd gevat had hij het nog in de hand. Als blijk van achting voor den verslagene hebben de bureu aange boden hem op hunne kosten een eervolle begrafenis te bezorgen. De moordenaar Jan Hendrik Wijnja maakte misbruik van sterken drank, doch was bij het volvoeren van de misdaad niet beschonken. De overledene was laatst werk zaam aan het Rijksmuseum als steen drager. Dikwerf maakte zijn zoon twist in het anders vreedzame gezin. Het knipmes, waarmede de daad werd bedreven, was des morgens scherp geslepen. De werkzaamheden aan Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Van Speijk, in aanbouw bij 's Rijks werf te Amsterdam, zgn thans zoo ver gevorderd, dat gemelde bodem in de volgende maand te water zal worden gebracht. De horlogemaker De L. teU- trecht is plotseling krankzinnig ge worden uit overdreven godsdienstijver. Op het Janskerkhof aldaar ging hij huis aan huis aanbellen om aan te zeggen dat de wereld op het punt stond te vergaan. Ook in de hoofd wacht bracht hij die boodschap" en daar hield men hem, tot de politie kwam. De visscherij in Schotland is begonnen en men verwacht de nieuwe haringen tegen het eind van deze maand. Een gedeelte van de Hol- landsche vloot zal, zooals in buiten- landsche bladen wordt bericht, in het begin van Juni ter visscherij uitgaan. Die vloot is weder met vijf schepen vermeerderd. Vijf jagers zullen de vloot vergezellen. V Een inwoner vau Steenwijk, ge- wezt11 politie-beambte, heeft het on geluk een portefeuille met vier bankbiljl/ta1 te verliezen, ter geza- menlijke ïjaarde van f 210. Tot Le den is de ar)-11® man nog nle' uit de verlegenheid geredi eerlijke vinders zijn er nog nièl opgedaagd. Te Scheven!',Igen Woensdag een bomschuit, gena.amd 'He' Avon- tuur," aangekomen waarvan de bemanning rebellie op zee tegen den schipper heeft gepleegd en op eigen gezag uit zee is teruggekeerd. Dooi den waterschout is proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. - Door Engelsche visschers zijn I igen weder visschers uit Wie rum, terwijl deze in zee bezig waren te visschen, overvallen. Aan hun tuig en want werd een niet onaan zienlijke schade toegebracht. Toen zij zich te weer wilden stellen, ont brak het niet aan bedreigingen van de zijde der Engelschen, die de per soonlijke overmacht hadden. Yari een en ander is proces-verbaal opgemaakt. In den Atlantischen Oceaan is nog altgd evenveel ijs. De »Peruvian" van de Allan-line, met 1000 passa giers aan boord, werd door het ijs bezet, brak schroef en boegspriet en dreef met het ijs mede. De »Progress," de prachtigste boot van de Dominion-line werd uit St. John gezonden om de »Peruvian" te ontzetten, doch nauwelijks een dag in zee, verbrandde ze, waarbij drie man omkwamende andere opva renden werden door de Resolute" gered. De »Peruvian". kwam latei- gelukkig te St. John aau. Bg de Magdalena-eilanden zitten honderd schepen..in het ijs_.yast. Londen, 20 Mei. Omtrent den brand in het havenstation te Queens- borough, gisterenmiddag uitgebroken, en reeds Vrijdag gemeld, dient nog, dat de brand ten vier ure begon, en de vlammen spoedig veld wonnen door den sterken oostenwind, trots de krachtdadige pogingen om te blusschen, zoodat spoedig het geheele houten stationsgebouw en enkele spoorwagens vernield werden. Het station kostte ruim 50,000 pond. De vlammen tastten ook de Ylissingsche mailboot Prins Hendrik" bij den achtersteven aan. De Prins Hendrik" lag gemeerd en had geen stoom op, daarom sleepte de gouvernements sleepboot »Sampson" haar verder de Medway op, waar men er in slaagde de vlammen meester te worden. Een vaartuig dat gemeerd lag verbraudde, evenzoo alle douane-papieren. Twee beambten zijn in de vlammen omge komen. De Ylissingsche maildienst wordt geenszins gestaakt, zij heeft thans over Dover plaats, maar wordt vermoedelijk naar Sheeruess verlegd. In Parijs doet weer het geval van een suoode vergiftiging de ronde. In de wijk des Gobelins overleed dezer dagen een vrouw, waarvan men zeide dat zij door haar man vergif tigd zou zijn. De overledene werd evenwel toch hegraven. Het gerecht echter vernam ook de zonderlinge geruchten, die omtrent de overledene in omloop waren en gelastte het lijk weder op te graven. Bij de lijkschou wing bleek nu, dat de vrouw een aanzienlijke hoeveelheid rattenkruid ingenomen had. De man, echtgenoot van de overledene, verklaarde nooit rattenkruid in huis gehad te hebben. Daar echter bewezen werd, dat hij voor korten bij een apotheker in Parijs nog rattenkruid voor paarden, zc hij zeide, gehaald had, werd hg tuurlgk niet op vrije voeten De Keulsche naamlooze Yen nootschap ter verzekering tegen on gelukken heeft een staat openbaar gemaakt van de gevallen, in welke in 1881 uitkeeringen door haar heb ben plaats gehad. Daaruit blijkt hoe talrijk de gevallen zijn, die den mensch onverwacht aan het ziekbed kunnen kluisteren of invalide maken, waartegen de enkele levensverzeke ring niet voorziet. Onder die oor zaken van ongelukken komen voor de beet van een hond, het vallen van een dakpan, het neerstorten van een plafond, het schieten door onge- oefenden, een giftig insect, een schich tig paard, het springen van een lamp, gzel, glibberigheid of glibberige voorwerpen, spoorwegbotsing, of ont sporing, bliksem, dronkaards, mis stappen, het breken van een flesch bij het opentrekken, een ongepaste aardigheid", het uitschieten van een mes bg het snijden, een overhaast pakken van een stalen pen, enz., enz. alle herinneringen aan de vele kansen, die de mensch loopt om ziek en kreu pel te worden en waartegen men verstandig doet zich eveneens te ver zekeren als tegen een vroegtijdigen dood. Op dolzinnige wijze is de vo rige week een Duitsch desserteur, die naar Saarbruken, moest gebracht worden, aan de handen zijner gelei ders ontkomen. In een tunnel sprong hij pkiasling uit het. portier op den. weg. De sergeant, die hem geleidde, ging hij het eerste station uit den trein om den vluchteling te zoeken. Wel vond hij op de plaats, waar deze uit den wagen was gesprongen een plas bloed, zoodat de ongelukkige waarschij nlijk deerniswaardig gekwetst was, maar van hem zeiven vond men niets. De man is nu misschien op de een of andere plaats jammervol aan zijn einde gekomen, om enkele jaren straf te ontgaan. Donderdag is de nieuwe vuur toren van Eddystone, bij Plymouth, ingewijd. Hij is dubbel zoo hoog als de oude en kan dus op veel grooter afstand waargenomen worden. De vorige toren, door Smeaton ge bouwd, was 123 jaren oud en nog stevig genoeg, maar de rots waarop hij stond begon onveilig te worden. Men heeft den nieuwen nu op een naar schijn veiliger plaats gezet. Het dorpje Marcilly is op vree- ij ke wijze door brand geteisterd. Meer dan 80 behuizingen waren in 3 uur tijds geheel door het vuur vernield en 600 personen bevonden zich zonder dak en zonder levens behoeften. Yoor hen is een inschrijving geopend. De ongelegenheden welke Oos tenrijk van de Jodenvervolgingen i n Rusland ondervindt, worden meer en meer van ernstigeu aard. De vluch telingen nemen bij groote troepen naar Gallicië de wijkte Brody zijn er reeds 7000 bijeen en hun aantal neemt bij den dag toe. De meesten. zijn onbemiddeld en moeten onder steund worden. De overheid in Gal- licië is op hare hoede en neemt alle mogelijke voorzorgsmaatregelen, met het oog op den openbaren gezondheids toestand in Brody en omstreken. Met betrekking tot de Jodenver volgingen verneemt men, dat namens den Russischen minister van binnen- landsche zaken aan de redactiën der Petersburgsche bladen gelast is, om

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1