Markt-Berichten. Plaatsgenooten Advertentiën. komt men aan den eersten binder- paal, die den verderen doorgang be let en welke bestaat in een breede en diepe rivier, wemelende van vis- scben zonder oogen en allerkandesoort van monsters uit bet visschenrijk, die eveneens van bun gezichtsorgaan beroofd zijn, of beter gezegd, die dit waarschijnlijk wel nooit zullen be zeten hebben. De boofddoorgang is niet minder dan veertien mijlen lang. De rivier is breed en lang en diep genoeg om door een stoombootje van gewone afmetingen bevaren te worden. Aan de gewelven hangen de heer lijkste stalaktieten, die als ontzaglijke diamanten schitteren, terwijl de s lagmieten en de tallooze albasten pijlers den indruk geven van even zooveel artistieke monumenten. In een van de ruimten, die meer van het geheel zijn afgescheiden men zou ze kamers kunnen noemen bevindt zich een pyramide, die volkomen gelijk is aan die, welke men in Egypte aantrefteveneens vindt men er een soort van altaar en een groot aantal zeer goed ge conserveerde mummiën, die in dood kisten rusten, welke in den steen uit gehouwen zijn. Alles wijst er op, dat deze merkwaardige grot analoog is aan kunstwerken van de oude Egyptische menschenrassen. Petersburg, 26 Mei. Te Riga verbrandden veertig huizende scha de wordt op een half millioen roebels liet het wegloopen. In het eerst kwamen tal van liefhebbers, met kan nen en flesschen uit den wijnstroom scheppen, maar weldra werd dit door de politie, hoewel met groote moeite, belet. Dezer dagen zag zekere ma dame Vincent in de Seine bij Parijs een man op het punt van te ver drinken. Zij sprong in een bootje en greep den drenkeling, die zich echter losworstelde, de boot wegstiet en in de diepte verdween. De wakkere vrouw sprong hem echter na en slaagde er in hem zwemmende aan land te brengen. Op het internationaal congres voor hygiene te Turijn werd door prof. Layt opmerkzaam gemaakt op den hoogst nadeeligen invloed van de gasverlichting op de gezondheid. Hij beweerde dat de gasuitstrooming in de huizen veel belangrijker was dan men vermoedde en tallooze ziekten veroorzaakte, waarvan men tot nu toe te vergeefs de oorzaken opspoorde. Hij waarschuwde vooral tegen het kool-oxyde, dat soms ten bedrage van 20% zich in het gaslicht bevindt en waaraan voornamelijk de vergiftige werking van het gas toe te schrijven is. De gasfabrieken behooren volgens hem in de eerste plaats op een zorg vuldige verwijdering van het kool- oxyde te letten. Het huis in de Wetstraat te Brussel, waar de advocaat Bernays vermoord werd, is nog altijd onder het bestendig toezicht der politie geplaatst. Den geheelen dag houdt een politieagent de wacht op de straat's nachts houden eenige agen ten de wacht binnenshuis. Die dienst is ingericht om te be letten dat er iets van de plaats ver anderd wordt in het kabinet, waarin de misdaad gepleegd is. De zegels zijn op het kabinet gelegd. Het parket van Brussel heeft in het goederenbureau aan 't station du Nord een reiszak in beslaggeno men, die, naar men veronderstelt, toebehoord heeft aan een der gebroe ders Peltzer. Deze reiszak is echter niet die, welke het parket sedert eenigen tijd opzoekt. Een stroom van wijn vloeide onlangs te Offenburg een geheelen dag lang in de goot langs de groote straat. Er waren nl. bij een wijn handelaar aldaar 400 hectoliter kunst wijn door het gerecht schadelijk voor de gezondheid verklaard dat vocht pompte men nu uit zijn kelder op en ze zich gevoelde, dei te meer werd ze ver bitterd, ea 't was niet vooruit te zien, waartoe een karakter, als dat van Dorothea, nog komen kon. Al vermoedde ze 't ook niet, toch was Mevrouw Madling in 't geheel niet de eenige persoon in huis, wier hart door min der aangename gewaarwordingen bestormd werd, dan het vroolijk uitzicht van het gezelschap zou doen denken. Wordt vervolgd. DE KOMEET. Er is op dit oogenblik slechts één ko meet te zien die reeds zoovelen heeft be zig gehouden, dat men boven dit opBtel ge rust de komeet kan schrijven. Mocht in vroeger tijd de verschijning van zulk een hemellichaam de harten met angst en be zorgdheid hebben vervuld en wel zoo dat men God bad en smeekte het naderend on heil, hetzij oorlog, hetzij „pestilentie" af te keeren, tegenwoordige geleerden weten mededeeling te geven van het uur ja van de minuut, waarop een komeet zich aan ons oog vertoonen zal, dat zelfs de minst ont wikkelde geen vrees meer koestert voor een botsing: „onze ouders zyn er door gekomen, dan zullen wij het ook wel houden." Toch zou men zich vergissen, indien men meende dat een botsing geheel onmogelijk was. Echter behoeft men zich niet ongerust te maken over de komeet van Wells, die nu aan den hemel prijkt. Camille Elammarion schrijft dat deze ko meet reeds eeuwen lang op reis is en dus niet zeer begeerig was ons zonnestelsel van naderbij op te nemen. Zoo zij van de dichtst bij ons staande ster afkomstig is, heeft hare reis niet minder dan 20,000,000 jaren geduurd. Vóór dezen beeft men haar nooit gezien. Toen Wells haar in Maart te Boston ontdekte, werd daarmede het sein #an alle sterrekundigen der gansche aarde gegeven haar met hunne telescopen in haar nachtelijke omzwervingen te bespieden Thans is de komeet nog ongeveer 33 mil lieen uren afstand van ons verwijderdhaar afstand van de zon is 6 millioen uren min der. Zij beweegt zich met een snelheid van 1,000,000 uren 's daags door de onein dige ruimte, dat is bijna tweemaal de snel heid van onze planeet, de aarde. De nieuwe komeet iB te vinden in nabijheid van het sterrenbeeld „Cassiopeia", dat op een reusachtige W geiijkt. Tot 10 Juni zal zij voor ons aan den Noord-Wes telijken hemel zichtbaar zijn, daarna ver toont zij zich aan de bewoners van de an dere helft der aarde. De kometen van ver leden jaar herinnert men zich; de nieuwe echter zal ze in lichtsterkte verre overtreffen. Er zijn echter twee invloeden, die het effect sterk zullen verminderen: het steeds helder wordende maanlicht en het steeds dichter naderen van de komeet tot de Zon, waarvan het gevolg zal zijn dat het lichaam in 't begin van Juni, dus als het zijn grootsten glans voor ons oog heeft bereikt, met zijn gloeiende kern na zonsondergang reeds beneden onzen horizon zal zijn. Men zal dan echter een onmetelijke licht- zuil kunnen aanschouwen, die zich loodrecht verheft en zich in den noordwestelijken he mel verliest. Misschien zelfs zal men 9,10 en 11 Juni de komeet in 't voile zonlicht kunnen zien. Als dan de lucht helder is, zal men een geheel eenig schouwspel waar nemen. Den 2n Juni zal zij in de buurt van Mercurius (14 millioen uren van de zoo) staan en zal dan een snelheid van bijna 1,500,000 uren 's daags hebben. Ook deze komeet heeft een staart. En kele kometen hebben een staart van 40 tot 80 uren lengte; de komeet van Wells prijkt reeds met een staart van 200,000 uren! Den lln Juli zal zij de baan onzer aarde doorklieven. Aarde en Maan zonden dan met kometendamp vervuld worden. De spectraalanalyse, waarover wij vroeger meer malen hebben geschreven, heeft aan het licht gebracht dat de damp eener komeet in hoofdzaak waterstof en koolstof bevat. Niemand zal het wagen, de pbyaiologi- sche gevolgen te voorspellen van de che mische verbinding dier doodelijke, gloeiende dampen met den dampkring, dien wij ge woon zijn in te ademen. Een vermindering van zuurstof zou waarschijnlijk op den men- schelijken geest een loodzwaar drukkenden invloedj uitoefenen: gedachten, handelingen, gebaren zouden veel trager geschieden enz. Een vermeerdering daarentegen in de verhouding van de zuurstof zou al dadelijk een prettig gevoel doen ontstaan, gevolgd door een onweerstaanbare vroolijkheid, maar ook door een zenuwachtige aandoening en overprikkeling, ten gevolge van de snellere verbranding van het bloed in de longen en van den snelleren omloop door het lichaam. Het gevolg zoowel van het eene als van het andere geval zou zijn, dat de vlammende mantel der komeet het lijkkleed der geheele menschheid werd. Nu hebben de berekeningen wel ge leerd, dat zelfs de grootste dezer verwoesting aanbrengende dwaalsterren sommige be reikten een middellijn van 400- en 800,000 uren, b.v. die van 1811, wier staalt 44 millioen uren lang was zoo goed als niets wegen, slechts een zeer zwakke dicht heid hebben en dus moeielijk in onzen dampkring zouden kunnen doordringen; maar men vergete niet, dat zij voortijlen met een vervaarlijke snelheid, dat haar temperatuur zeer hoog is, omdat de samenstellende stof fen in gloeienden toestand verkeeren, en dat de kernen van verscheiden kometen schijnen te bestaan uit een opeenhooping van in gloeiend gas gedompelde meteoor- steenen. Voorshands behoeft men zich nog niet ongerust te maken. Als toch de komeet den lln Juli de baan van onze aarde zal zijn genaderd, zullen wij daar schitteren door onze afwezigheid; wij passeerden daarreecb den 14n April en zullen den lln Juli op een geheel ander punt van onze baan zijn, millioenen mijlen van de komeet, redenen om mij het grootste vertrouwen en onbekom merd een der schoonste gewrochten der natuur bij een helderen hemel te aanschou wen. Dwaze vrees van enkelen als in No vember van het vorige jaar, zal, naar wij en, nu wel achterwege blijven. Rott. N. Stoomvaart- Berichten Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port Saïd 25 en vertrok 36 Mei. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, is 26 Mei te MarBeille aangekomen, heeft 27 Mei de reis voortgezet. Alkmaar, 27 Mei. Aangevoerd 2 paarden f 85 a f350. 31 Koeien en Ossen f170 a f 280. 45 nuchtere kalveren f 5 a f f 20. 283 schapen f21 a f33. 679 lammeren f6 a 16. 121 magere varkens f 20 a 34. 160 biggen f10 a 13. 28 bokkon en Gei ten f4 a 12 6 kleine bokjes 30 a 50 ct. boter per kop 72£ a 80 ct. Burgerlijke Stand Helder. Van 26 tot 30 Mei. ONDERTROUWD en GEHUWDGeene. BEVALLEN G. Langerveld geb. Koo- men d. J. de Beer geb. Eijma d. 6. v. Son geb. Quaat d. H. W. de Vries geb. Plantenga d. C. Heeroma geb. Roggeveen z. G. Kraak geb. Meijer z. W. Krul geb. Visser 2 z. M. G. Israël geb. Elos z. OVERLEDENP. R. v. Gunst 3 m. G. Mulder 1 m. C. Adriaanse 48 j. E, Bethlehem geb. Gooien 71 j. T. Kroos 20 m. L. Snoek 11 m. 2 levenloos aangegeven. Vervolg der Berichten. Gisterenavond vierde de ver- eeniging Ontwaakt bij Tijds" haar achtjarig bestaan in het lokaal Tivoli. Na de openingsrede van den presi dent. den heer A. G. J. de Vries, werden de verslagen van den secre taris en penningmeester uitgebracht, waaruit bleek, dat die vereeniging in bloeienden toestand verkeert. De heer Burgemeester behoorde mede tot de aanwezige genoodigden. 't Afwisselend programma, voor deze feestelijke gelegenheid samen gesteld. werd belangstellend gevolgd. Gezang, tooneelspel en voordrachten deden den avond snel en genoegelijk voorbijgaan, en 't was reeds vrij laat, toen men met het bal een aanvang maakte. Voorzeker was 't een welgemeen de en oprechte wensch, toen men zong, dat de vereeniging Ontwaakt bij Tijds" lang mocht bestaan en voortgaan in haar lofwaardig streven om nut te stichten en te helpen waar 't noodig is. De heer A Schouten, onder kapelmeester bij het staf muziekkorps der Kon. Ned. Marine, herdacht gis teren zijn SOjarige dienstverrichting bij dat korps In een hartelijke toe spraak werd de jubilaris door den kapt.-luit. t/z Stakman Bosse geluk gewenscht met dit, bij gemeld korpi zoo zeldzam feit en als bewijs van den harmonischen geest overhandigde zijne collega's hem een fraai geschenk. Moge de heer Schouten nog lang lust vinden zijne gewaardeerde dien sten bij het stafmuziek te verrichten Blijkens bij het Departement van marine ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapitein ter zee F. H. P. Van Alphen, in den namiddag van 26 dezer te Smyrna aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. Oudeschild, 29 Mei Rog is hier bij onze visschers te genwoordig schering en inslag en doet ons dorp bepaald bloeien. Som mige schuiten toch, vangen meer malen op één dag 200 roggen. Daar de prijs thans 35 Ct. per stuk be draagt, kan men nagaan van hoe veel belang deze tak van bestaan voor velen is. Texel, 29 Mei In de afgeloopen week werden ruim 7000 lammeren van hier uit gevoerd. De prijzen, die op de ver schillende markten voor de beestjes gemaakt werden, waren zeer bevre digend. Ook in deze week heeft weer een groote verzending van lam meren plaats. De wolprijzen zijn echter laag, n. 1. 85 Ct. per K. G. Daar evenwel de hooi- en weilanden uitstekend staan, gaan de veehouders met goeden moed den zomer tegen. Rotterdam, 29 Mei. Volgens bericht van Bureau Veritas zijn in de maand April '82 verongelukt 131 zeilschepen, als van Duitschlaud 10, Amerika 15, Engeland 58, Rusland 2, Oostenrijk 1, Denemarken 5, Italië 1, Spanje 1, Frankrijk 9, Nederland 4, Griekenland 1, Mexico 1, Zweden 8, Noorwegen 11 en Portugal 4, waaronder 12, daar men geen be richten van heeft en stoombooten 15, alsvan Duitschlaud 3, Amerika 1, Engeland 9, Spanje 1, Nederland 1, waaronder 3 stoombooten, waar be richten van ontbreken. Macasser, 20 April. Het Ned.- Ind. stoomschip »Banda," op reis naar Nieuw-Guinea, is den 20sten Maart door een orkaan beloopen, werd op zijde geworpen en zonk 15 minuten later 4 Eng. mijlen N.W. van Schoorsteen-eiland. Volgens de laatste berichten waren niet meer dan 5 personen der inl. bemanning gered, die den lOen April per vis- schersprauw te Bima werden aange bracht. Ten vervolge op zijn bericht, opgenomen in de Staatscourant van 13 April jl., No. 87, deelt de consul der Nederlanden te Stockholm, onder dagteekening van 22 dezer, omtrent de heropening der scheepvaart op de noordelijke Zweedsche havens, mede dat deze, deels de vorige week, deels volgens een van Pitea ontvangen telegram met genoemde dagteekening heropend is, zoodat thans all Zweedsche havens aan de Oostzee voor schepen toegankelijk zijn. Is de concurrentie in de vaart op onze rivieren in Holland groot, op de Zeenwsche stroomen is zij niet veel minder. Zeer ten ge rieve der reizigers hebben de van Rotterdam op Middelburg en Zierik- zee varende booten de passagiers vrachten in de laatste jaren zoo be langrijk verminderd, dat velen reeds in hun verbeelding een gratis-vaart in de toekomst geopend zagen en om nog te concurreeren een broodje met vleesch" op den koop toe. Een der Zeeuwsche booten geeft retourkaarten voor bijna denzelfden prijs, dien men vroeger voor een en kele reis moest betalen. En behalve dat, wordt het door Bolle en Koster gegeven voorbeeld gevolgd Wie een retourkaart neemt, ontvangt daarbij gratis een genummerd en bon om nu door aanwijzing der 309e Staatsloterij wel niet het landgoed Rosenstein, maar toch een zilveren remontoir-horloge of een peinture Bogaerts te ontvangen. In dien nog eenmaal ernstig over afschaffing der Staatsloterij gesproken wordt, dan vreezen we heusch, dat de bevolking van ons land daartegen protesteeren zon om de menigte loterijen, die op de baseerd zijn. Een treurige gebeurtenis had Vrijdag te Kralingen Twee knapen, een van 11 en een van 7 jaren, zouden in een vijver van het park Honingen op de buitenplaats van mevr. de wed. Kints gaan vis- schen, doch gleden van een vlonder tje en zonken onmiddellijk in de diepte weg. Op het geroep om hulp van eenige makkertjes, daar aanwezig, kwamen eenige personen tot redding opdagen. Daar de drenkelingen niet te zien waren, dook de heer Vogelezang, uit Leiden (op een villa in de nabijheid werkzaam), onder water en bracht met behulp van eenige andere per sonen de beide drenkelingen op het droge. De jongste was echter leven loos de oudste gaf nog teekenen van leven. Door drie geneesheeren werden alle pogingen in 't werk gesteld om het leven bij de beide knaapjes op te wekken, wat bij den oudsten dan ook gelukte. De toestand van de moeder, wier echtgenoot een paar weken geleden uithoofde van krankzinnigheid in een gesticht werd geplaatst, is hartver scheurend. Uit naam van een aantal belang stellenden, die op 15 en 22 dezer bijeenkwamen om te beraadslagen over 'tgeen hier ter plaatse zou kun nen gedaan worden in 't belang der verdrukte Israëlieten in Rusland komen de ondergeteekenden tot U met een tweeledige vraag: le. verleent ons eene geldelijke bijdrage tot dat doel, als op a. s. Woensdag en Donderdag eenige man nen, die zich belangloos daartoe ver bonden hebben, bij U komen aan melden tot het houden eener alge- mee ne collecte; 2e. verleent uwe handteekeningcn aan onderstaand adres, 't welk aan 't Centraal-Comité voor Nederland, te Amsterdam, zal worden gezonden. Dit adres ligt tot en met Zaterdag a. s. ter teekening bij Mej. de Wed* OVER DE LINDEN, en bij de Hoe ren DE BUISONJÉ ZOON, WE- BER, STADERMANN en BERK HOUT Co. De ondergeteekenden behoeven ze ker geen bijzonderen aandrang te bezigen ter bevordering van eene gun stige beantwoording der beide vragen. De gemeente Helder is nimmer ach tergebleven waar het gold wel te doen aan armen en ongelukkigen, en zij zal, dit vertrouwen wij, ook nu niet achterblijven, nu overal elders innig medelijden wordt betoond met de be klagenswaardige Israëlieten in Rus land. Helder. 27 Mei 1882. Het Plaatselijk Comité, T. MOOY. C. G. BACH. S. VAN GIJN Pz. G. E. BRON. Y. STRIKWERDA JR. Aan het Centraal-Comité tot het verieenen van hulp aan de vervolgde Israëlieten in Rusland. De ondergeteekenden, ingezetenen der gemeente Helder, wenden zich langs dezen weg tot U met het vol gende verzoek, dat door U moge worden beschouwd als een blijk van innige deelneming in het beklagens waardig lot der arme en verdrukte Israëlieten in Rusland. Iets meer dan stoffelijke hulp achtten zij noodig en zy drukken daarom den wensch uit, dat. bij wijze van volks-petitionne- ment, aan de Russische Regeering worde verklaard, dat er bij het volk van Nederland een diepe verontwaar diging bestaat over de gruwelen, die thans in genoemd land plaats grijpen. Zij willen daarbij de uitdrukking ge voegd hebben van den wensch, dat door die Regeering zoo spoedig mo gelijk een einde worde gemaakt aan eene vervolging, die zoo geheel in strijd is met de vrijheid van denken en gelooven, die door ons volk als het kostbaarste erfdeel wordt be schouwd, ons door onze Vaderen achtergelaten. Reeds heeft de Gro ninger Werklieden-Vereeniging zich in gelijken zin tot onze Regeering gewend, en-'t is ons eene behoefte te verklaren, dat pogingen, in dien geest, zoo mogelijk in vereeniging met andere natiën, door ons hoogst wenschelyk worden geacht. Helder, Mei 1882. ïaVs-Jwide Echtvereeniging van PIETER ANTON1E DORLIJN en MAARTJE WILHELMINA HAZAR. Uit naam van Ouders, Broeders en Zusters. Helder, 1 Juni 1882. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2