'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 972. Vrijdag 9 Juni 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareilBlSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand)30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 39 m. Ondergang 8 n. 19 m. Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Donderdag 15 Nieuwe Maan. Vrijdag 16 Zaterdag 17 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Juni 1882. Door de vesting-artillerie al hier, zal den 12 dezer maand met de practische oefeningen met zwaar ge schut op vaste en beweegbare schijven een aanvang worden gemaakt. Ook zullen verschillende compagnies uit andere garnizoenen daaraan deel nemen. Naar de Amst. Ct. verneemt zou iemand op zijn sterfbed bekend hebben de moordenaar te zijn geweest van den telegrafist Kets, die eenige jaren geleden op de Brouwersgracht te Amsterdam dood in zijn kamer is gevonden. Gelijk men zich berin neren zal, deden de omstandigheden destijds aan zelfmoord denken, doch de vrienden van den heer Kets ver klaarden eenparig, dat er hoege naamd geen aanleiding tot zelfmoord bestaan had, dat hij wel degelijk vermoord was. Wordt het gerucht der bekentenis bevestigd, dan zouden zijne ambtgenooten goed gezien heb ben. De moordenaar zoo zegt men zou zijne vrouw en nog een per soon als medeplichtigen hebben ge had. Uit Amsterdam meldt men van 6 Juni: Ter eere van den gepensioneerden opperstuurman in het vaste korps dek- en onderoffieieren bij de Marine Jacob Hobeyn was het heden avond feest in de Onderofficiers-sociëteit van Land- en Zeemacht 's Konings kroon alhier. Den dapperen oud strijder werd daar het eerelidmaat schap dier sociëteit vereerd benevens een huldeblijkterwijl door eenige leden aan die vereeniging het portret van Hobeyn in fraaie lijst, bekroond door een lauwerkrans, werd aange boden. De volgende dichtregelen zijn bij dat portret gevoegd: Gij hebt, toen Neêrlanda vlag in een ver baten boot Ten prooi dea vijands scheen (gemakk'lijk (eereteeken), Haar zwemmende gered, trotseerend golf (en lood Dies eert U 't Hollandsoh hart, wil U (ter eere spreken. Zr. Ms. schroefstoomschip der le klasse »Yan Speijk," dat Woens dag van 's Rijks werf te Amsterdam te water werd gelaten, is een ijzeren Onder water is de ijzeren buiten huid gedubbeld met een teakhouten huid ter dikte van 9 cM. en deze weder met zink bekleed. De hoofdafmetingen van den bodem zijn: grootste lengte 92.10 M., lengte tusschen de loodlijnen 80 M., grootste wijdte 12.50 M., holte 9.63 M., diep gang (achter) 6.10 M., gemiddelde diepgang 5.60 M., waterverplaatsing 3018 tonnen, gemeten inhoud 2200 tonnen. De bewapening zal bestaan uit 6 getrokken kanonnen van 17 cM. en 8 idem van 12 cM. (achterlaad), systeem Krupp; van de laatste ge- schutsoort kunnen echter 14 stukken geplaatst worden. Het schip wordt ook ingericht tot het voeren van spartorpedo's. De stoomwerktuigen, vervaardigd in de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, zijn van het drie cylinder compound systeem en hebben een indicateurver- mogen van 3000 P.K.zij werken met een stoomspanning van 75 Eng. ponden. De berekende snelheid van het schip onder stoom bedraagt 141/4 mijl. Het vaartuig zal ook een driemast tuig voeren en bemand worden met 283 koppen. De »Van Speijk" is het vijfde van de zeven kruisers le kl., die buiten gaats, behalve de pantserschepen, de grootste en sterkste onzer vloot zijn. Deze schepen hebben een zeer sierlijken vorm en zijn zeer vlug. In het buitenland maken zij een zeer goed figuur. Men denke aan het bezoek van de Koningin Emma der Nederlanden" te Rio Janeiro. De »Van Speijk" kan als vlagge- schip dienst doen en is daartoe van een campagnedek voorzien, waaronder het logies van den divisie-comman dant zal worden gebracht. De minister van marine was bij het afloopen tegenwoordig. Maar er was nog iemand anders, die met verlof van Z. E. thans bijna nog meer belangstelling wekte bij degenen, die in het geheim waren Mej. Marretje van Westbroek, wed. Houtzager, een 74-jarige, indertijd met van Speijk in het burgerweeshuis geweest, had opzettelijk de reis gedaan van Helder naar Amsterdam, om bij het afloopen tegenwoordig te zijn. Natuurlijk werd haar gaarne de be geerde toegang verleend en dus haar vurige wensch vervuld, om het schip te zien, dat den naam draagt van haar vereerden held. Ook de welbekende oud-opperstuur- man der Marine, Hobeyn, was bij het afloopen tegenwoordig. In den ochtend van 5 Juni ont stond in een woning, gelegen in een der achterstegen te Zwolle, brand, ter wijl de bewoners, een paar oude lie den, nog te bed lagen. De naburen het ongeval bemerkende, drongen on gevraagd de woning binnen en haal den de oude lieden er uit, van welke de man reeds bijna gestikt was. De weinig waarde hebbende inboedel is geheel, de woning ten deele ver brand. J. Sybrand, te Graf horst, tegen wien zware vermoedens rezen, om trent den dood van zekere G. T. van den Berg, winkelier en steken- bakker te Kampen en sedert 22 April jl. te Zwolle in hechtenis, is op vrije voeten gesteld. Onze lezers zullen zich herinneren, dat het lijk van genoemden van dek Berg, in een sloot onder de gemeente Grafhorst gevonden werd. zijn per w w stoomboot een partij van ruim 100 mandjes met de eerste Geldersche kersen te Rotterdam aangebracht en over Harwich naar Londen verzonden. De algemeene pluk van deze vrucht ziet men in de volgende week te ge- moet, zoodat men bovenvermelde partij als de kwartiermakers" heeft te beschouwen. Ook werden 8 a 900 manden ker sen uit Duitscliland aangebracht, die voor een groot deel naar Huil werden verscheept. Over het algemeen ge nomen, zal het kersengewas in onze Geldersche streken maar een middel matig beschot opleveren. Op de boot Banda, die zoo deerlijk vergaan is, bevond zich ook een Arabier uit Soerabaja, die het plan had op Sandelwood-eiland een lading paarden te koopen. Tot dat doel had hij medegenomen een som van f30,000 aan rijksdaalders, die thans op den bodem der zee tot in lengte van dagen zal big ven rusten. Jaren lang was deze zoon van Mahommed zeer gelukkig in den paardenhandel geweest, zoodat een firma dan ook niet géschroo'md heeft hem ter nadere verrekening met 20 mille voorschot te helpen, die men natuurlijk als verloren kanbeschouwen. De Locomotief" verneemt dat het verongelukken van de Banda een groote slag zal wezen voor den Makassarschen handel, daar er voor een waarde van 4 ton van de lading niet geassureerd was. De bemanning van den schoe ner »Willie M. Stevens" van Glou- cester, had een onaangename onder vinding tusschen de ijsbergen in den oceaan, op haar laatsten tocht op kabeljauw naar de zoogenaamde Grand Banken. Yoor het grootst gedeelte hunner tocht waren zij door ijsber gen omringd en genoodzaakt ver scheidene mijlen uit hunne richting te zeilen om een aanzeiling te voor komen. De kapt. van den schoener tel de op een maal zeventien ijsbergen, van 30 tot 450 voet hoog en van eenige honderden voeten tot enkele mijlen in lengte waren. Een dezer, een kolossaal gevaarte, zat aan den grond in 150 vademen water. Stroomen waters vloeiden langs de kristallen zijden der ijsmassa, die den invloed der zon niet kon weer staan en maakte het tot een der prach tigste gezichten, immer in volle zee aanschouwd. De vrouw, die bij het Ringthe- aterproces te Weenen optrad en daar verklaarde dat het onheil haar ge zondheid geknakt en zij slechts tien florijnen van het hulpcomité had ont vangen, zit nu achter slot en grendel* Zooals men weet wilde zij niets meer hebben dan zestig florijnen om hare verbrande kleeren terug te koopen maar het hulpcomité vond dat een vrouw met geknakte gezondheid wel zeshonderd florijnen inkomen moest hebben en sedert eenigen tijd was zij in het genot van die som. Nu blijkt echter dat zij uitmuntend comedie heeft gespeeld en dat zij niet eens in het Ringtheater was geweest. Zij had gespeculeerd op de teergevoelig heid der rechters en gaf nu en dan een voorstelling van vallende ziekte. Nu zit zij achter slot en zal wellicht haar welverdiende straf niet ont gaan. De plaatselijke besturen van Tromsö, Hammerfest en Yardö, met welke drie plaatsen de zeevaarders naar de N. IJszee het meest in aan raking komen, hebben het bericht ontvangen, dat dr. Oskar Dickson de volgende belooningen uitlooft 4000 kronen voor hem, die het eerst aan den ontdekkingsreiziger Leigh Smith of een van zijne begeleiders hulp verleent3000 kronen aan hem die het eerst de bemanning van de Eira ontdekt en schriftelijke berichten van lateren datum dan I November aanbrengt1000 kronen aan hem, die het eerste telegrafische bericht aan dr. Dickson brengt, dat iemand van de bemanning der Eira is aan getroffen of ook voor een brief van de bemanning van lateren datum dan 1 November. Overigens wordt bericht, dat Nor- denskjöld het voor zeker houdt, dat mr. Leigh Smith en zijne uit 22 man bestaande manschap der Eira op Franz-Josephs-land overwinterd hebben. In het begin van den vorigen zomer is de heer Leigh Smith naar de Poolzee vertrokken. De heer Smith is eigenlijk een tourist-noord- poolzoeker, maar tevens een deugdelijk en degelijk Poolzeevaarder. Reeds vele malen heeft hij die streken bezocht en is hij met zijn eigen jacht der waarts gestevend. Zoo heeft hij zich den vorigen zomer naar Franz- Josephsland begeven, met het doel om de aldaar reeds gemaakte ont dekkingen verder uit te breiden. Zijn stoomjacht, de »Eira," was van al het noodige, tot het ondernemen van uitgestrekte tochten over land of ijs, in de ruimste mate voorzien. Daar enboven had hij zijn schip voor 14 maanden geproviandeerd, bij wijze van maatregel van voorzorg. Wel lag het volstrekt niet in zijn plan, om in de Poolstreek te over winteren, maar 't geval kon zich voordoen, dat hij in 't ijs ingesloten geraakte, en het heeft zich verwe zenlijkt. Naar het gevoelen te hebben in gewonnen van bevoegde personen, als Nordenskjöld, von Payer en Jan zen, mag worden aangenomen, dat Smith met zijn jacht is ingevroren bij Franz-Jozephsland of dat hij, in drijfijs geraakt, in 't ijs is bezet. In elk van die beide gevallen is 't natuurlijk, dat hij pogingen zal doen om met sloepen den rand van 't pakijs en op die wijze het open water te hereiken. Door particulieren is, met onder steuning van de Engelsche regeering, een stoomschip »de Hope" te Peter- head gehuurd. Het vaartuig, vroeger ter walvischvangst gebezigd, is op de meest voldoende wijze uitgerust en zal eerlang naar de Poolzee vertrek ken om zoo mogelijk de »Eira," maar vooral hare bemanning te ont dekken. Om het hoofddoel van den tocht des eers te bereiken, zal »de Hope" zorgvuldig elke bezettting in het ijs pogen te vermijden. De Engelsche regeering heeft ten behoeve van deze expeditie, tot op sporing van den genoemden Noord- poolvaarder en verdere bemanning, 5000 pond st. of f 60,000 bijgedragen; door het aardrijkskundig genootschap te Londen is een som van 1000 p.st. geschonken en de verder nog ont brekende gelden zijn door particuliere bijdragen gedekt. De groote internationale wed ren op de Longhamps is afgeloopen en le Grand Prix de Paris is tot niet geringen spijt der Parijzenaars weder aan het buitenland ten deel Bruce, het eigendom van den En- gelschman Rywill, heeft den eerepalm weggedragen en zijn meester de niet onaardige som van 140,150 frs. doen winnen. De heelkundigen hebben sedert eeuwen het bewijs geleverd, dat zij in staat zijn iemand, in een ommezien, groote en kleine deelen van het lijf te zagen en te snijden dat is zooveel duizenden malen geschied, dat men er als het ware onverschillig voor is geworden, indien men bij de zaak niet als patiënt is betrokken. Maar ontbrekende stukken aan iemand te verschaffenlichaamsdeelen, die iemand mist, als integreerende dee len aan hem toe te voegen en in waarlijk gunstigen zin hem op te lappen," daarvan heeft men niet zoo dikwerf gehoord als van amputatiën van allerlei aard. En toch bestaan er voorbeelden van. De leden van het elfde Duitsche chirurgen-congres houden thans zit ting te Berlijn. In een der jongste bijeenkomsten heeft de heer Heinferich heelkundige te Munchen, verslag ge daan van de volgende operatie. Een zes-en-dertigjarige vrouw leed aan een gezwel, dat zich had ontwikkeld aan den linkerbovenarm. Hij had dit verwijderd en bij die gelegenheid tevens een niet gering gedeelte van de groote spier, de bisceps, wegge sneden. Om de holte, daardoor ont staan, te vullen, had hij een stuk spier van een hond er in geplaatst. Dit vreemde deel heeft zich volkomen vereenigd met het geringe gedeelte der overgebleven menschelijke spier, met uitzondering van een klein stukje der vreemde spier, 't welk door de natuur zelf bij het genezingsproces is uitgestooten. De patiënt gebruikt den vroeger ziekelijk aangedanen arm met hetzelfde gemak als vroeger. Men noemt deze bewerking spier- overbreuging. Tot heden was de hond onder de dieren nog slechts de trouwste makker des mensehenhij is een schrede nader tot hem gekomen, want hij levert ons »verstelstukken.« In een EDgelsch bankiershuis werd voor eenigen tijd op klaarlichten dag, en terwijl al de bedienden op het kantoor waren, een som van 160,000 franc aan effecten gestolen. De dieven, Engelschen, naar men vermoedde, waren niette ontdekken, maar de bankiers namen maatregelen om den verkoop der gestolen stukken zoo goed als onmogelijk te maken, en thans hebben zij het grootste ge- deel te van het gestolen e teruggekregen, maar op een zonderlinge wijze. Bij den Londensche vertegenwoor diger van het Parijsche huis kwam X

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1