Een voiel op 't Markt-Berichten. 309e Staats-Loterij. Advertentiën. een paar weken na den diefstal een welgekleed heer, op het oog een echt gentleman, die aanbood de gestolen stukken terug te bezorgen tegen ver goeding van 30% van de waarde. »Gij behoeft mij niet gevangen te nemen,zeide hij, ik ben niet zoo dom geweest van de stukken onder mij te houden. De wet heeft dus geen vat op mij.« Hij wist dat bij ondervinding want voor eenigen tijd was hij wegens diefstal bij een anderen Parijschen bankier gevat, en weder ontslagen, niet omdat zijn onschuld bewezen was,maar omdat hetgestolene niet in zijn bezit gevonden werd. Men had dus den dief voor zich, maar kon hem niet doen straffen. De Fransche politie, wie men van de zaak kennis gaf, verklaarde, dat er niets aan te doen was en ried het bankiershuis aan, de. zaak in der minne te schikken. Er ging dus een van de leden der firma naar Londen om met den dief te onder handelen alsof het een gewone koop gold, en na lang over en weer praten gaven de bankiers toe. Zij trachtten nog iets af te dingen op de 30%, maar de »heeren« bleven op hun stuk staan; »zij konden het niet minder doen, daar zij zooveel moeite en tijd aan de zaak opgeofferd hadden. De stukken werden dus terugge geven in 8 perceelen elk van 20.000 fr. en telkens kregen de dieven 6000 fr. uitbetaald in goud, want zij hadden bezwaren tegen genummerd bankpa pier. De sluwe klanteu hadden daar enboven gezorgd dat de politie hen niet betrappen kon. Er waren vijf stukken, waarvan de nummers niet bekend gemaakt waren, en de schur ken roemden nog op hun eerlijkheid, omdat zij die zeer goed hadden kun nen verkoopen zonder ontdekt te wor den; maar zij wilden zich aan de over eenkomst houden. Het stelen is op die manier bijzonder gemakkelijk ge maakt. Waar moet het heen als on beschaamde dieven ongestraft zóo kun nen handelen? Het komt in de Yereenigde Sta len uit een geldelijk oogpunt op het zelfde neder of men minister is of kok. De leden van het kabinet te Washington toch hebben een trakte ment van 8000 dollars zonder vrije woning, en Mevrouw Yanderbilt, de echtgenoote van den bekenden mil- lionair, geeft haar kok een salaris van 7000 dollars per jaar, met kost en inwoning natuurlijk. Financieel staan de beide posten dus gelijk. De posi tie en de aard der werkzaamheden zijn echter nog al verschillend. Dezer dagen is te Londen een bijeenkomst gehouden door de zoo genaamde Mansion-House-commissie tot ondersteuning der slachtoffers van de jongste geloofsvervolgingen, welke in Rusland tegen de Israëlieten heb ben plaats gehad. Uit het verslag, bij die gelegenheid uitgebracht, blijkt dat bij de commissie is ingekomen een bedrag van 82,468 p. sterl. of f989,616. Hierbij is gevoegd een som van 5000 p. st. uit Parijs en uit Frankfort en 3000 p. st. uit Weenen. Yan opgemeld bedrag was nog be schikbaar in een ronde som 25,000 p. st. of f300,000. Het aantal personen, op 8 dezer naar Amerika en Canada overgevoerd of op weg derwaarts, klimt tot 4810. Te Brody wachten nog ongeveer 13000 vluchtelingen op ondersteuning. Er is dan ook opnieuw een aanmerke lijk bedrag ter beschikking van de uitvoerende commissie gesteld, name lijk 20,000 p. st. Weldra zullen de stille Lon- densche Zondagmorgens voorde En- gelschen een nieuwe aantrekkelijk heid verkrijgen. De groote St. Pauls- kerk toch heeft een nieuwe reusachtige torenklok gekregen, die men »Great Paul" gedoopt heeft, en wier helder geluid, zoowel in de rijkste wijken als in de armste en nauwste steegjes van de groote wereldstad zal door dringen en de bewoners er aan zal herinneren, dat de rustdag is aange broken en de deuren der kerken voor hen geopend zijn. Den 30sten a. s. zal eindelijk Guiteau worden gehangen en wel op de binnenplaats der gevangenis te Washington, niet in het publiek dus, zoodat het einde van Gar- field's moordenaar, wiens proces zulk een onwaardige en ergerlijke vertoo ning is geweest, dan toch iets heb ben zal van eene straf. -Te Napels is den 5den dezer een hevige schok van aardbeving waar genomen, die zeven seconden aan hield. De toestand van den grijzen prins Karei van Pruisen, den broeder des Keizers, die dezer dagen te Kassei zijn been brak, is zeer bevredigend, Nadat prof. von Langenbeck het gipsverband had gelegd, verminderde de pijn, terwijl de patiënt vrij is van koorts en vrij goeden eetlust heeft, Over de wijze, waarop het ongeluk plaats vond, wordt gemeld, dat de Prins, die na het diner in een leu ningstoel een sigaar zat te rooken, van den stoel gleed, toen de sigaar op den grond viel en hij die wilde oprapen. Door het gerechtshof te Wee nen zijn zekere Wecera, die zich na den brand van het Ringtheater voor dood liet doorgaan om den zijnen geld van het ondersteunings- comité te bezorgen, en zijn vrouw, die hem daarbij behulpzaam was, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en een schadevergoeding van f 200 aan het ondersteunings-comité. In het laatste vijftal jaren zijn, gelijk een officieel rapport leert, 1818 lijken binnen het gebied der metro polis uit de Theems opgevischt. Twaalf honderdzeventig mannen en vijf honderdachtenveertig vrouwen. Yol- gens de uitspraken der »coroners" is het zeker, dat in 1084 gevallen aan toeval en in 112 aan zelfmoord is te denken. Onder de laatste zijn niet, zooals men veelal meent, de vrouwen het talrijkst: 89 der 112 waren mannen. Omtrent 599 lijken valt met zekerheid geen uitspraak te doen, en men siddert bij het denk beeld, van hoeveel nooit ontdekte misdaden deze lijken spreken. Onder deze waren 58 kinderen van minder dan een jaar. 't Was rustig op den doodenakker, Een kalme lenteavondstond, Toen zich een kleine schare dorpers Nog op den doodenhof bevond Doch toen men in de smalle groeve Een kinderlijkje nederliet, Zong smeltend zacht een kleine vogel. Vergeet uw lieve doodcn niet. Vergeet ze niet, blijf hen gedenken, Die U alreê zijn voorgegaan Zoo zong de vogel in de twijgen, „Wijdt vrij uw lieven doón een traan. De tijd heelt zachtkens weer uw wouden, Klaag God uw leed en uw verdriet, Hij zal U troosten maar vergeet toch Uw lieve afgestorv'nen niet. Zacht trad de kleine groep weer henen, De kleine vogel bleef alleen Maar lang nog klonk zijn teeder liedje Zoet over alle graven heen En tot de schare, die daar zwijgend Vol ernst den doodenhof verliet, Zong nog de vogel als zijn afscheid „Vergeet uw lieve dooden niet?" Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 8 Juni. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam na&r Batavia, is heden 8 Juni van Port-Said vertrokken. Pubmerende, 6 Juni. 404 stapels kleine Kaas. Boterlaagste prijs f 1,20, hoogste f 1,30 per kilogram. 261 Runderenvlug, prijshoudend. 32 Paarden, Veulens. 198 vette Kalveren, f 0,70 a 0,90 per p., vlug. 157 nuchtere idem, f 10 a 20 per stuk, vlug. 110 vette Varkens, f 0,46 a 0,56 per p., stug. 60 magere idem, f 16 a 30 per stuk, stug. 1201 Schapen en Lammeren vette en magere, vlug, Lammeren stug. Kip-Eieren, f 3,50 a 4,Eend-Eieren, f 3,60 per 100. Scha gen, 8 Juni. 1 Paard f135, Stieren f90 a 145, 64 Geldekoeien f125 a f300. Kalf koeien f175 a f 310. 40 nuchtere Kalveren f5 a f 12. 350 Schapen f 18 a f37. 1280 Lammeren f 9 u f15, 8 Bokken en Geiten f8 a f10, 25 magere Varkens f 15 a f23, 50 Biggen f7 a fll, Kippen 25 c. a 125 c., Boter per kop f 0,80 a f 0,85, Kaas per kilogram f 0,30 a f 0,40, Kip eieren per 100 f 2,90 a f 3,20, Eendeieren per 100 f 3,10 a 3,25. Visscherij-Bevichten 8 Juni vm. 7 blazers met 30 tot 100 roggen, per stuk 46 tot 52 cent. 85 kor- ders met 30 tot 400 schelv., per 100 f 9,50 tot f12.2 tot 12 mandjes kleine schol, per mandje f0.50 tot fO.75. Enkele ton gen, hooge prijzen. De meeste kleine schol zoo kleinhaast onverkoopbaar, 1 Steur fll.—. 9 Juni. 1 blazer met 70 roggen, per stuk 45 ct. Schuiten terug uit zee. 4e Klasse. 2e Trekking. No. 6000 f25,000. No. 17245 f5000, No. 3190 f1000. Nos. 6969, 8626, 19495 elk f400. No. 10045 f200. Nos. 8363. 14744, 16197 elk f100. 3e Trekking. No. 16327 f2000. Nos. 7389 en 11671 elk f 1500. Nos. 14068 en 19807 elk f 1000. No. 5965 f200. Nos. 10625, 11583 en 18223 elk f100. 4e Trekking. No. 3334 f1000. No. 8711 f200. No. 8539 f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 6 tot 9 Juni. ONDERTROUWDK. Raven stcin, timmerman, en C. Dito. P. Brouwer, werkman, en J. M. Klooster. GEHUWD A. Broekhuizen en P. Boon. A. de Vries en A. Waterlander. J. E. v. Beek en G. E. Pieterse. G. Rijkers en A. Krul. BEVALLEN A. v. Zwijndrecht, geb. v. Wingaarden, Z. F. Spil, geb. Kramer, D. A. Schaap, geb. Drost, D. OVERLEDEN Geen. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Texel. Van 1 tot 7 Juni. Ondertrouwd Jan Krijnen Cz. en Aafje Koorn. GetrouwdJan Zegel Trz. en Neeltje Geus. Cornelis Troost en Cornelia Bakker. Geboren Jan Jacob, zoon van Willem Mets Tz. en Neeltje Kaan. Katharine, dochter van Willem Griek en Feijtje List. Martinus,. v zoon yan Louwe Halsema en Martje Dijker. Wilhelmine Catharina, dochter van Pieter de Jager en Maria Hol. Neeltje, dochter van- Jan Peptr Jsz. en Neeltje Bakker. Jacob, zoon van Hendrik Eelman en Grietje Slik. Overleden Jan Jacob Mets, zoon van Willem Mets Tz. en Neeltje Kaan. CORRESPONDENTIE. De 50-Jarige Echtvereeniging, W. Prins en J. Boontjes (zie vorig no.), is onder teekend, Behuwdzoon en Kleinkind, dit moet zijn, Behuwdzoon en Kleinkinderen. Vervolg' der Berichten. De collecte, door het Comité alhier, voor de belangen der ver volgde Russische Israëlieten gehouden, heeft opgebracht f 291,591/»- Naar wij vernemen zal het muziekkorps der Artt. - Schutterij Zondagnamiddag ten half vier ure op het stationsterrein een muziek uitvoering geven. Naar men verneemt, is bij Kon. besluit een nieuw reglement voor het Koninklijk Instituut alhier vastgesteld, dat met 1 September a. s. zal worden ingevoerd. Door de Directie der Marine, alhier, is Woensdag jl. aanbesteed het vernieuwen van een gedeelte van het leien dak boven den mastenloods, enz. Minste inschrijver de heer S. Schellinger, alhier, voor de som van f 3800. De hoogste inschrijving was f6640. Blijkens bij bet Departement van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adj. in buitengewonen dienst, den kapitein ter zee F. H. P. Yan Alpben, den 6den dezer te Tripoli aangekomen. Bij de marine-etablissementen in Nederlandsch Indië kunnen wor den geplaatst drie bekwame vice- kommandeurs voor het vak van De ter beschikking van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch Indië te stellen vice-kommandeurs zullen ontvangen lo. een gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 375 2o. overtocht naar Batavia als gou- met een der stoomschepen van de stoomvaartmaatschappij Nederland" of der Rotterdamsche Lloyd, casu quo ook voor het wettig gezin3o een voorschot van twee maanden op de bezoldiging van f 125 's maands, welke bezoldiging ingaat met den dag van inscheping voor de reis naar Batavia, en die in Indië kan klimmen tot f 145 's maands als maximum 4e. bij aankomst in Indie een gratificatie tot gemoetkoming in de kosten van vestiging, ten be drage van f375. Omtrent de nadere voorwaarden zie men de Staatscourant van 8 dezer. Adspiranten kunnen zich tot ultimo Juni a. s. bij het Departement van koloniën aanmelden. Het Ned. schip Judith," kapt. Visser, van Savannah met hout, laatst van Falmouth, is in het Noordzee kanaal door een stoomschip aange varen, waardoor eerstgemeld schip belangrijke schade kreeg aan het voorschip. De 97ste algemeene vergadering der Maatschappij »tot Nut van 't Algemeen" zal plaats hebben op Dinsdag 8 Augustus a. s., in het gebouw Plancius, te Amsterdam. Het hoofdbestuur stelt o. a. voor, het machtiging te verleenen jaarlijks f 2500 op de begrooting te brengen, om daaruit de departementen, die minder dan 100 leden tellen, sub- sidiën te verleenen voor den aankoop van boeken, bestemd tot volkslectuur. Het departement Rotterdam stelt aan de algemeene vergadering van 1882 voor, een commissie, van 12 leden uit de departementen te benoe men, welke commissie, in vereeniging met bet hoofdbestuur en de commissie bedoeld bij art. 41 der wet, maat regelen zal voorstellen om bet lOOjarig bestaan der Maatschappij waardiglijk te vieren en door een blijvend aanden ken, in gedachtenis te bewaren. In 1883 wordt op de algemeene vergadering verslag en voorstel inge wacht. Het departement Dordrecht stelt voor, op de vergadering te beslissen of gedachtenis aan bet eeuwfeest der Maatschappij zal bewaard blijven door de oprichting van een standbeeld voor haar stichter, dan wel door het in 't leven roepen van een stichting van algemeen nut, en, zoo tot het eerste besloten wordt, voor dat stand beeld f 30,000 beschikbaar te stellen en het den 16en Novembar 1884 te Amsterdam te onthullen, of anders in de algemeene vergadering van 1883 nadere voorstellen van het hoofdbe stuur te vernemen, omtrent de in 't leven te roepen stichting. Texel, 7 Juni. De rest der lading wijn nit het verbrijzelde schip »Robert Paul," kapt. Haader, bestaande uit een 100- tal vaten, beeft gisteren in publieke veiling f 3307,25 opgebracht, terwijl een vat azijn voor f 22 werd verkocht. De laatste groote lammerenver- zending is afgeloopen. Er werden in den loop dezer week ongeveer 2500 lammeren naar elders verscheept. Sedert eenige weken wordt in de Texelsehe duinen ijverig gezocht naar de eieren van bergeenden. Het is niet voor het verbruik, dat de ei eren van dien fraaien vogel, welke zich op dat eiland in menigte ophoudt, worden ingezameld, doch alleen om ze te doen uitbroeien. De bergeend eieren worden dan ook geregeld tegen 18 a 20 ets. per stuk van de hand Binnenkort zal het station van den Hollandschen spoorweg te Haar lem van electrisch licht voorzien worden. Uit Ylaardingen zijn de le en 2e haringjager ter haringvisscherij vertrokken, terwijl in de laatste da gen ook een 20-tal loggers van daar en Maassluis ter haringvisscherij in zee geloopen zijn, allen met gunsti- gen wind, zoodat het eerste Holland- sche zeebanket dit jaar reeds vroeg binnen verwacht kan worden. Wel licht reeds tegen het einde der vol- De jongelingen van de »Anna Paulowna," die Zondag met zwemmen in de Maas verdronken, zijn thans beiden opgevischt. - Het zoontje van den timmerman Bekkering te Wildervauk, dat de vorige week een gulden doorslikte, is daarvan gelukkig weder verlost. De Amsterdamsche Zwemclub heeft tegen 25 dezer een nationalen zwemwedstrijd uitgeschreven, welke in de bad- en zweminrichting aan de Ruyterkade te Amsterdam zal gehouden worden en waaraan lief hebbers uit geheel Nederland kunnen deelnemen. Dinsdagnamiddag hadden te Nieuwolda twee kinderen van den beer G. De J., een meisje van om streeks vijf en een van drie jaar, het ongeluk van de plank over de gracht bij de behuizing gelegen, te vallen en in het water te geraken. Het oudste der meisjes wist zich te redden en ging dadelijk de huisge- nooten tot hulp halen, doch men kwam te laat. Het kleinste meisje was reeds gezonken, en hoewel het dadelijk gevonden en op het droge gebracht werd, was het leven reeds Kantongerecht te Helder. Zitting yan 5 Juni. Overtreding kanaal-reglementC. B., W. R., ieder boete van f10. Het zich in kennelijken staat van dron kenschap bevinden op den openbaren weg: H. B., P. H., W. v. M., H. d. B., J D. D., J. B., J. K., N. J. F., M. v. d. H., B. C. d. B., P. M.W. B.G. Cz. K., B. L., P. L., L. d. B., M. v. Z. D. S., W. 8., J. M., P. B., H. W., ieder geld boete van f3. H. S. gevangenisstraf van twee dagen. Al de veroordeelden subsidaire gevange nisstraf en in de kosten. Zaterdag den 10 Juni hopen wij te herdenken de 25-Jarige Echtvereeniging van onzen geachten Kameraad E. SLOK met A. APPEL. Uit naam van de Binnen- laudsehe Vuurstokers. Op Maandag 12 Juni 1882, hopen onze dierbare Ouders R. Jz. SMIT en N. 6ROOPF, hunne 20-jarige Echtvereeni ging te herden. Hunne dankbare Kinderen, DOROTHEA SMIT. WILLEM SMIT. ANNA SMIT. JAN SMIT. PHILIPPUS SMIT. MARIA SMIT. REIJER SMIT. ARIE SMIT. MAARTEN SMIT. NEELTJE SMIT. Het is reeds 12'/, jaar, Dat onze Ouders zijn één paar, Waarvan we mededeeliug doen, 8. SCHELLINGER en A. f. GROEN. Uit kinderlijke dankbaarheid, Wordt deze hulde hun gewijd Door J. P. en G. C. SCHELLINGER. Nieuwediep, 9 Juni 1882.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2