T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 973. Dinsdag 13 Juni 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdLvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NI EU WSTIJDINGEN HELDER, 13 Juni 1882. Zr. Ms. schroefstoomschip Bo naire," onder bevel van kapt.-luit. t/z. H. P. König, kwam Vrijdagnamiddag hier binnen van West-Indië. Blijkens een bij Departement van Marine ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapitein ter zee F. H. P. Van Alphen, den 8sten dezer, te Beyrut Naar aanleiding van de ontdek king van oneerlijkheid, gepleegd door een bediende van de Kasvereeniging te Amsterdam, zijn thans in het ge heel drie hunner gearresteerd wegens verduistering van een aanzienlijk bedrag ten nadeele van hun kantoor. Voor de commissie te Helle- voetsluis hebben 21 machinistleerlin gen 2e kl. aau boord vau Z. M. wacht schip, van het jongste studiejaar, het overgangsexamen afgelegd van de 2e naar de le afdeeling, waarvan 19 met goed gevolg. Nu de vergunning-plaatjes aan den hoofdingang der tapperyen ver schenen zijn, vestigt de Volksvriend er de aandacht op, dat de daarvoor gebezigde letters dikwijls zeer klein zijn, en waar men ze niet opmerkt, kan er aan gedacht worden of ze ook derwijze geplaatst zijn, dat ze van den openbaren weg niet in het oog val len. Het blad doet uitkomen, dat het in de wet voorkomend woord »bui- tendeur" de bedoeling te kennen geeft, dat het opschrift zóó geplaatst zij, dat het aan den buitenkant zichtbaar zij. Voorts herinnert het aan de bepa ling der wet, die ook het koopen van sterkeu drank in localiteiten, welke niet van bedoeld opschrift zijn voor zien, strafbaar stelt. Uit Veendam wordt aan de N. Gr. Ct. geschreven Woendagavond ruim 11 uur verliet bij donker weer de ij verige secretaris van Industrie Sacrum, de heer 't Hoofd, teekenmeester, leeraar aan de rijksnormaal-,de hoogere burgerschool de school voor meisjes, het hotel »de Unie" en moest, om t'huis te komen, over de klapbrug tegenover den landbouwer J. L. Boer. Hij zag niet, dat de klap was opgetrokken, opengelaten door de vau Groningen terugkeerende schuitenvaarders, en stapte, juist terwijl hij aan de vrien den toeriep ik ben er reeds in 't vaarwater, waaruit men zijn lijk eenigen tijd later ophaalde. Op een kleine plaats bij Hee renveen kregen twee vrouwen een woordenwisseling, die vrij hoog liep. De ééne trok zich dat zoo aan, dat zij het gebruik harer verstandelijke vermogens geheel verloren heeft. Te Breda is een dienstmeid in hechtenis genomen, op vermoeden dat zij sinds geruimen tijd met een valschen sleutel geld gestolen heeft uit een in de woonkamer der familie, waar zij diende, staande bonkeur du jour. Omtrent een te Dordrecht ge len moord deelt de D. Ct. mede De 31-jarige J. C. S., kapitein op een der sleepbooten van de heeren M. J. Maison Zn., een ijverig en oppassend huisvader, kwam met zijne vrouw en zijne schoonzuster uit den schouwburg en was voornemens een bezoek te brengen aan een der cafés chantant op het Vlak. Bij het uit komen van het Tolbrugstraatje, wa terzijde, werd de vrouw van S. door een troep pontonniers, die in een opgewekte stemming verkeerden, blijkbaar met opzet ruw tegen het lijf geloopen, doch S. ging bedaard verder. De militairen schenen echter lust tot vechten te hebben, althans op de Aardappelmarkt gekomen, keerden zij zich eensklaps om, bleven voor S. en zijne gezellinnen staan, en gaf een hunner S. een hevigen slag, terwijl de anderen zich grove on passelijkheden tegenover de vrouwen veroorloofden. S., aldus tot zelf verdediging genoodzaakt, greep zijn tegenpartij aan, doch onmiddellijk werd de laatste door zijn kameraden bij gestaan. Nu kreeg S. het te kwaad en, nadat hij zich van zijn aanvallers had weten los te worstelen, haalde hij een zakmesje te voorschijn en bracht daarmede aan den 21-jarigen H. B., milicien-plaatsvervanger, een vijftal stooten toe, waarvan een ter hoogte van het hart, welke bijna onmiddellijk den dood ten gevolge had. Zonder zich bewust te zijn van de vreeselijke uitwerking zijner ver dediging, die schier in het donker bad plaats gehad, was S. kort daarna huiswaarts gekeerd en bad zich op zijne boot, welke op een timmerwerf in de Lijnbaan lag, ter ruste begeven. De politie stelde, zoodra zij van het gebeurde had kennis genomen, alles in het werk om den toen nog on bekenden moordenaar op te sporen en arresteerde hem reeds Zondag in den vroegen morgen aldaar. Het lijk van den verslagene is op last der politie naar het gemeentelijk zieken huis overgebracht, waar des middags de gerechtelijke schouwing heeft plaats gehad. S. is Zondagavond ter be- heschikking van den officier van justitie naar het huis van arrest overgebracht. De toebereidselen voor de uit rusting der Zweedsche pool-expeditie zijn geëindigd. Daar de Rijksdag niet in de kosten wilde bijdragen, zijn deze geheel alleen door particu lieren bijeengebracht. De groothan delaar Smith te Stokholm teekende o. a. voor 60,000 kronen, terwijl eenige fabrikanten de benoodigde ingemaakte levensmiddelenpelzen, tapijten, boeken, enz. hebben geschon ken. Men zal een aantal postduiven meenemen, om te beproeven of zij op zulk een grooten afstand ook berichten naar het vaderland kunnen overbrengen. Het Zweedsche station zal op Spitsbergen worden gevestigd en men zal pogingen doen om Pool- helm (een eiland benoorden Spits bergen, in de Mosselbaai, op 79° 53' N.Br.) te bereiken. Gelukt dit niet, dan hoopt men bet in ieder geval tot kaap Thoadsen, aan de westkust van Spitsbergen te kunnen brengen. De kanonneerbooten »Urd"en»Yer- dande," onder bevel der kapiteins Palander, van de Vega," en Sjöberg, zullen de expeditie naar de plaats van bestemming brengen. Den 15en Juni a. s. zal men van Stokholm vertrekken. Men rekent dat de schepen half Juli Spitsbergen zullen hebben bereikt. Zoodra de expeditie zich aldaar gevestigd heeft, keeren de schepen terug. Chef der expeditie is de meteoroloog N. Ekhplm. Voor een der New-Yorksche politieposten werd dezer dagen het volgende niet onaardig voorval af gespeeld. Een politieagent bracht een ferm gebouwde vrouw binnen. Wat is uwe beschuldiging, agent," vroeg de commissaris. lk beschuldig deze vrouw van aan een politieagent een paar duchtige oorvijgen te heb ben gegeven." »Waar is de politie agent, die de oorvijgen ontving, om hier getuigenis af te leggen?" »Die agent ben ik," antwoordde de aan klager. »Hebt gij den agent geslagen," vroeg de commissaris aan de vrouw. Jawel mijnheer," was het antwoord. »En waarom wel »Hij was on beschaamd en wilde mij kussen. Ik zou dat wel hebben toegestaan, maar ik geloof dat de man niet al te nuchter was." De commissaris hield hem toen een lange boetpredikatie o ver, zijn dron kenscbap en over zijn onzedelijkheid. »Wat het drinken betreft," zeide de agent, toen de commissaris eindelijk uitgepraat had, dat is niet slim, ik kwam van het inwijdingsfeest van het nieuwe stationsgebouw. En van bet kussen gesproken, de commissaris zal er wel anders over denken, als hij weet dat zij mijn vrouw is." De commissaris keek verwonderd op en vroeg Uw eigen vrouw En die hebt ge gearresteerd omdat zij u er een paar op den wang gegeven heeft." Ja, zij heeft mij er reeds dikwijls een gegeven, toen ik in burgerkleeren was. Daarvan zeide ik niets, want de vrouw had haar man geslagen, maar nu ik in uniform ben, nu ben ik politieagent en ik kan toch niet aanzien dat een vrouw een agent slaat, dat is de waardigheid van een bedienend beambte benadeelen." De commissaris liet de beschuldigde lachend weggaan, nadat hij eerst had vernomen dat de agent sedert acht dagen in zijn functie was. Uit New-Orleans wordt thans »boter" naar New-York en andere steden der Y. S. in den handel ge bracht, die gemaakt wordt uit de olie der katoenpitten. Geen kunst boter is zoo goed en goedkoop als deze, zeggen de uitvinders." Ook zeggen zij, een kleurstof gevonden te hebben, »die aan het kunstproduct zulk een fraaie kleur geeft, dat het van de fijnste New-Yorker tafelboter niet te onderscheiden is." De kunst ook in slechten zin gaat vooruit. Hoe iemand goedkoop een reis om de wereld kan maken Figaro schetst niet onaardig den tegenwoor- digen toestand van de menschelijke maatschappij in zeker opzicht. Wie uit Oostenrijk goedkoop naar Amerika wü reizen, worde jood en ga naar Rusland. Daar wordt hij dadelijk het land uitgejaagd en komt in Lem- berg, waar een agent oogenblikkelijk zorgt voor de expeditie en kostelooze reis naar Amerika. In Amerika verandere men zich in een Chinees, en men komt dadelijk op kosten van een pkilantkropisclie maatschappij naar China. Daar heeft men zich slechts voor een Rus uit te geven, om naar Rusland verwijderd te wor den. Van daar als jood andermaal naar Oostenrijk verjaagd, heeft men de schoonste reis om de wereld gratis volbracht. Bij Saint-Germain heeft men uit de Seine het lijk opgehaald van een man een looden platgemaakte buis was viermalen om den hals ge- gen, onder de linkerknie doorge haald, die tegen de borst was aan gedrukt, vervolgens weer om den hals geslagen en toen aan het rech terbeen bevestigd. Met een servet was de mond gesloten, terwijl dooi de lippen heen een groote speld was gestoken. Het lijk droeg verder sporen van mishandeling en een aantal wonden. Dank zij de ijverige nasporingen van den commissaris van politie, den heer Macé, is men den dader op het spoor en weet men in welk huis de misdaad gepleegd werd. Het lijk is gebleken te zijn dat van een apotheker van den boulevard Maleskerbes te Parijs,Anbert genaamd, die sedert 18 Mei was verdwenen. Het ongelukkig dorp Elm, dat den 11 September van het vorig jaar voor een groot deel onder een neer stortenden berg bedolven werd, loopt veel gevaar nu geheel dit rampzalig lot te zullen treffen. Een voortdu rende verplaatsing van steenen en andere bergmassa's beeft er plaats evenals vóór het begin der vorige ramp. Het schijnt dat de uitwerking van bet bombardement eerst nu en wel zoo ongelukkig mogelijk plaats heeft. De voornaamste scheur, die reeds vroeger werd gemeten, is nu nog een meter wijder geworden. Men gelooft dat de ramp niet lang meer kan uitblijven en dat al wat valt geheel op het dorp zal terecht komen. De school is dan ook reeds gesloten, de archieven der gemeente verplaatst en de inwoners zijn gereed om by de eerste beweging van het terrein het dorp te verlaten. In lang had men in Frankrijk niet meer van vitroleuses gehoord, zoolang zelfs dat men kon denken dat die liefhebberij evenals alleFransche modes naar de andere wereld was verhuisd, toen dezer dagen een dame te Lyon dit middel nog eens ter hand nam om haar ontrouwen minnaar te straffen. Zij wist dat hij in een koffiehuis was, ging daar heen en wierp hem een flesch vitriool in het gelaat, Dit ging zoo snel in zyn werk, dat de omstanders er niet aan dachten de vrouw te arresteeren en zij was dan ook verdwenen vóór allen van hun schrik bekomen waren. De ontrouwe minnaar verkeert, zooals ieder die een volle flesch vitriool in in het gelaat krijgt, in een hopeloozen toestand. Blijkens de cijfers, medegedeeld op de vergadering van aandeelhouders der Suezkanaalmaatschappywas het aantal schepen, die het kanaal passeer den, 2727, metende 5,794,000 ton,te gen 2026, metende 4,344,000 ton in 1880 en 1477 van 3,236.000 ton in 1879. De inkomsten uit de scheep vaartrechten waren 29,686,000 fr. in 1879, 39.840,000 francs in 1880 en 51,274,000 1881. Van de 2727 sche pen kwamen er 1406 van de zijde der Middellandsche zee, 1321 van die der Roode zee J er waren 2010 koopvaar dijschepen onder, 155 ballastschepen, 442 mailstoomers en 42 transportsche pen. Yan de passagiers waren 43000 militairen, 35,600 civiele personen, 7200 pelgrims, 480 gedeporteerden en 337 Australische emigranten. Di rect naar Australië gingen 98 sche pen, tegen 51 in 1880. In het jaarverslag wordt uitvoerig gesproken over het plan om een zoet waterkanaal te graven van Ismalia naar Port Saïd, dat voor laatstgenoem de plaats noodzakelijk is geworden. Dit plan stuitte op onverklaarbaar verzet bij de Egyptische regeering, zelfs nadat het bestuur besloten had het werk aan een zuiver Egyptische atschappij over te laten. Het be stuur, sterk door de acte van conces sie, is intusscben bereid, als alle vreed zame stappen niet baten, den weg van rechten in te slaan om zich het recht tot den aanleg van dit ^kanaal ver zekerd te zien. Angermünde m Brandenburg was in den nacht van 2 op 3 dezer de schouwplaats eener gebeurtenis, welke eenig is in de annalen van het stadje. De inwoners werden plotseling gewekt door een donderend geraas, dat op twee mylen hoorbaar was en door brandalarm gevolgd werd. Op de plaats van 't rumoer gekomen, vond men het huis van den mes senmaker Schimazeck in puin en vernam hulpkreten er onder uit, ter wijl tegelijk de vlammen hoog op gingen. Hartverscheurend en alle beschrijving te boven gaande, klonk het angstgeschreeuw van een soldaat, evenals van een 70-jarigen man, den schoonvader van den messenmaker, die nauwelijks nog levend uit de vlammen gehaald werd en onder het transport naar het ziekenhuis den geest gaf. De messenmaker zelf is ook overleden, terwijl een zijner knechts en de soldaat in hopeloozen toestand verkeeren. De naburige huizen hebben veel schade geleden. Men vermoedt dat aan brandstichting door een ontplofbare stof, waarvan men de kracht niet kende, moet ge dacht worden en de vrouw van den messenmaker, die met de 4 kinderen op zyn waarschuwing het huis ver laten had, is dan ook gevangen genomen. En volgens een later bericht heeft de messenmaker op zijn sterfbed ook nog hekend, de met zoo vreeselijke gevolgen voor hem zelf allereerst, bekroonde misdaad gepleegd en dynamiet gebruikt te hebben om »een vuurtje te stoken" in zyn eigen woning. Garibaldi's begrafenis heeft Donderdagnamidd. plaats gehad. Dien dag en den vorigen is het lijk te zien geweest. Menotti, de oudste zoon, weigerde eerst vreemden toe te laten, maar later bedacht hij zich en gaf vergunniog. Donderdagmiddag werd het stof felijk overschot in de doodkist ten toongesteld, gekleed in 't roode hemd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1