Markt-Berichten. Adverlenliën. 's Middags tusschen 4 en 5 uren bracht men den grijzen held naar zijn laatste rustplaats op het kerkhof van Caprera, naast de graven zij oer dochtertjes Rosa en Anita. Het stormde en regende aanhoudend. De kist was met bloemen overdekt en werd gedragen door een paar oud strijders van Marsala. Zooals men weet, heeft de familie slechts noode afgezien van de ver branding van het lijk, toen het duidelijk bleek dat dit de wil des volks was. 't Is echter de vraag of zij, ook waar het de rustplaats be treft, den volkswil boven Garibaldi's uitdrukkelijken wensch zal stellen. Het is eindelijk tot vechten ge> komen in Egypteland. Te Alexan- drië dus wordt door Reuter1 agent van gisteren geseind - - hebben ernstige ongeregeldheden plaats geh daar kwaadgezinde inlanders de Eu ropeanen begonnen te molesteeren. Huizen werden vernield en personen gedood of gekwetst, en door de lij delijke houding der politie, die niets deed, werden de geweldenaars in hun opzet versterkt. Vijf uren beeft dat zoo geduurd en plunderde het gepeupel, dat uit aanhangers van Arabi-paeha bestond, de winkels, tot eindelijk de militaire macht verscheen, de oproermakers uiteen joeg en de orde herstelde. Het bleek toen, dat de Engelsche Consul Cookson, de Grieksche Consul en de vice-Consul van Italië, bene vens de eerste machinist van het En- gelsch pantserschip Superb ernstig waren gekwetst. Er loopen nu dub bele patrouilles, en het Eugelsche schip Superb zal 200 man aan wal zetten om het Consulaat te bescher men en de Europeanen aan boord te nemen. Het getal gedoode personen wordt geschat op twintig. Er is vooreerst nog niet veel kans dat de werkstaking in de Ame- rikaansche ijzerfabrieken spoedig ein digen zal. De fabrikanten hebben een groote vergadering gehouden en besloten in geen geval de loonen te verhoogen, en gezamelijk de eischen der werklieden te weerstaan. Daar entegen hebben minstens 100,000 werklieden zich verbonden, gezamelijk den patroons weerstand te bieden. Verscheidene fabrikanten te Pitts- burg zullen de werkstakers, die in huizen der fabriek wonen, deze wo ningen tegen 1 Juli doen ontruimen. Men vreest dat dit misschien aan leiding tot ongeregeldheden zal geven. De bekende ingenieur Bessemer wil Londen met een der naastbijge- legene steenkolenmijnen verbinden door middel van eén dikken koper draad, en alzoo door electriciteit alle machines, die thans door stoom bewogen wordenin beweging brengen. De warmte, en dus ook het arbeids vermogen. door verbranding eener groote massa steenkolen aan de ope ning der mijn voortgebracht, zou, door middel van den koperdraad, 84000 paardekrachten naar de we reldstad kunnen overbrengen. Niet alleen zou hierdoor veel geld worden bespaard maar Londen zou ook be vrijd worden van den beruchten steenkolen-rook. Voor de rechtbank te Berlijn stond dezer dagen een besteller der posterijen, zekere Spieke, terecht, die nog slechts kort in dienst was. Bij een verstopping van het privaat, eenige weken na zijn indiensttreding, bleek dat het gebrek veroorzaakt werd door een groot aantal brieven, alle onge opend, welke tot de wijk behoorden, door Spieke bediend. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek toonde aan, dat er nog 150 brieven bij hem aan huis lagen. Ondervraagd bekende hij dat hij door een verwonding aan den voet moeite had gehad veel te loopen en zich nu op de aangegeven wijze van de groote hoeveelheid brieven, die hij moest bezorgen, had bevrijd. De rechtbank heeft den gemaklieven- den beambte gelegenheid gegeven een tweetal jaren in de gevangenis uit te rusten. Zooals voor een paar dagen ge meld werd, is te Glasgow een nieuw groot stoomschip, de Austral, met goed gevolg van stapel geloopen. Het volgende omtrent afmetingen enz. van dit schip vonden wij nu daar over vermeld. Het schip is gebouwd voor rekening vau de Orient-Maat- schappij, welke een direct personen verkeer tusschen Engeland en Austra lië tot stand heeft gebracht. De leng te van het schip bedraagt 474 voet, de breedte 48 voet, de diepte 37 voet en de iuhond 9500 ton. Er zijn vier masten op met acht-en-twintigduizend vierkante voeten zeiloppervlakte, ter wijl de stoommachines van 6300 geïn diceerde paardenkrachten zijn. Bij het beproeven bedroeg de snelheid, waar mede de Austral zich voortbewoog, ruim zeventien en drievierden knoop. Dit schip is gebouwd naar de on dervinding, welke opgedaan is met de Oriënt, het stoomschip dat nu on geveer twee jaren in dienst is en door dezelfde firma gebouwd; men heeft allerlei zeer merkwaardige nieuwe in richtingen aangebracht, onder anderen een dubbelen bodem met negentien waterdichte af deelingen, terwijl verder het schip (in loodrechte richting) door dertien waterdichte schotten, waarvan er tien tot aan het boven ste dek reiken, verdeeld is. Een groot aantal van deze waterdichte afdeelin- gen zou met water kunnen gevuld worden' zonder dat dientengevolge het schip moest ziuken. Bovendien heeft men voorzien in krachtige pom pen, die per uur bij de drie millioen kilogram water kunnen oppompen. De kajuiten en salons zijn door middel van een soort van gang, wel ke om het geheele schip loopt, van den buitenromp gescheiden, zoodat de invloeden van de uiterste tempe raturen door de passagiers minder gevoeld worden. Een groot gedeelte van de Austral wordt verlicht door gloeilampen, volgens het stelsel van Swan. De Parijsche bladen zijn vol met bijzonderheden over een afgrijse lijken, lang overdachten en met zeld zame koelbloedigheid uitgevoerden moord op een apotheker, die door een exapotheker en diens vrouw en broeder, te Chaton in een opzettelijk daarvoor gehuurde villa, werd omge bracht. De vermoorde stond in on geoorloofde betrekking tot de vrouw, die echter haar medewerking ver leende. Het lijk werd uit de Seine bij Pecq opgevischt. De daad wordt toegeschreven aan minnenijd en aan wrevel dat de vermoorde, die vroeger bediende was bij den dader, zijne apotheek zag bloeien, terwijl die van zijn gewezen patroon achteruitging en moest worden gesloten- Men denkt ook aan poging tot afzetterij. Blondin, de man der Niagara, heeft zich te Brussel weder eens ver toond. Hij is nu 58 jaar oud en heeft besloten den smallen levensweg, dien hij tot heden bij voorkeur be wandelde, voorgoed te verlaten. De reis, die hij nu gaat maken, zal de laatste zijn, die hij op het vasteland onderneemt. »Een vos verliest soms wel zijn haren, maar niet zijn streken." Dit oud-IIollandsch spreekwoord laat zich misschien niet beter toepassen dan op de Amerikanen, wien »Engelsch bloed in d' adren vloeit." Hebben de Engelschen reeds lang hunne malle tentoonstellingen gehad van katten, vette kinderen en buffetjuffertjes, de Amerikanen 't is hun eigen zegs wijze overtreffen de geheele wereld zeker in dwaasheidEr wordt nu ten minste in de Yereenigde Staten een tentoonstelling geopend van lijk kisten, grafzerken, doodgraverscostu- s en dergelijke liefelijkheden meer. De Rotterdamsche of Amsterdamsche bidders" en »huilebakken" moesten eigenlijk met deYankees eoncurreeren. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Coarad, van Batavia naarAmaterdam,vertrok 10 Juni van Marseille. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Java, ia heden 10 Juni van Port-Said vertrokken. Het stoomschip Prinses Amailia vertrok 10 Juni van Amsterdam naar Ned.-Indie en arriveerde den lln te Southampton. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Juni van Sue«. Alkmaar, 10 Juni. Aangevoerd 2 Paarden f90 a 150, 18 Koeien en Ossen f150 a 280, 38 nucht. Kalveren f7 a 16, 68 Schapen f22 a 30, 246 Lammeren f 8 a 15, 114 magere Yarkens f20 a 28, 222 Biggen f10 a 12, 11 Bokken en Geiten f5 a 12, 1 Bokje 70 et., Boter per kop ('s middags 12 uren) 77b a 80 ets. Hoorn, 10 Juni. Gerst f 5 a 6, Haver f4 a 4,50, Erwten: groene fll a 14, grauwe f14 a 16,75, vale f 12 a 14,25, bruine Boonen fll a 14, 10 Paarden f75 a 225, 20 Koeien f 170 a 280, 200 Schapen f 30 a 38, 35 Lammeren f 12 a 17, 45 Kalveren f8 a 22, 75 Varkens f 16 a 25, 9 Zeugen f25 a 60, 210 Biggen f6 al3, 5900 Kipeieren f3,25 a 3,50, 400 Eenden dito f3,80, 2181 koppen Boter ^0 a 65 Ct. per kop. V isscherij-Berichten 12 Juni vm, 1 blazer met 50 roggen, per stuk 40 cent. Door te veel wind geen schuiten naar zee. 13 Juni. Hetzelfde. Burgerlijke Stand Helder. Van 9 tot 13 Juni. ONDERTROUWDC. Muunik, machi nist eu S. Daarnhouwer. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: M. v. Til geh v. Twuijver, d. J. A. M. C. Sonnenberg geb. Baersel- man, z. A. Krijnen geb. Snip, z. H. Zwaan geb. Kindt, d. N. de Wit geb. de Roos, d. G. Raven geb. Hofdijk, d. en z. J. J. Jongstra geb. Donema, z. OVERLEDEN: P. Roskam, 36 j. G. Tabbers geb. Engelen, 56 j. M. Deutekom geb. Wedepool, 38 j. A.Bot geb. Altelaar, 78 j. Een levenloos aangegeven. AFLOOP der Openbare Verkooping van Hnizen en Erven te Helder, gehouden ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RA VEN, in het lokaal „Musis Sacrum," op 12 Jnni 11. 1. Een Winkelhuis aan de Binnenhaven en een daarachter gelegen Woonhuis Erf aan de Achter-Binnenhaven te Helder, kadaster Sectie C, nos. 3430 en 3431; kooper de heer L. W. E. Oudenhoven voor f 1445. 2. Een Huis en Erf aan de Binnenhaven te Helder, kadaster Sectie C, no. 3432; kooper de heer D. C. Kaan voor f 1370, 3. Een Winkelhuis en Erf aau de Bin nenhaven, zocjpede een Pakhuis en een daarnevens gelegen Woonhuis aan de A ter-Biuneuhaven te Helder, kad. Sectie C, nos. 3628, 3630 en 3631kooper de heer J. Heijdenrijk voor f 1561. 4. Een Huis en Erf aan de Achter-Bin nenhaven te Helder, kad. Sectie C, no. 34 kooper de heer J. Klein voor f 477. Vervolg- der Berichten. De aangekondigde huishoude lijke schietwedstrijd van 't Artillerie Vrijkorps bad jl. Zondagnamiddag in Musis Sacrum alhier plaats. In volg orde der behaalde punten, werden de uitgeloofde prijzen verworven door de heeren J. J. Bekkers, mr. D. P. M. Aberson, H. A. Stadermann en J. Schuit. Zr. Ms. schroefstoomschip Aru ba, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste kl. D. G. Brandt, laatst komende van Suriname, is gisteroch tend te IJmuiden binnengekomen. Te Roosendaal (N.-Brabant) wordt een gerechtelijk onderzoek in gesteld naar den moord, die gepleegd moet zijn door zekeren L. Rommers op zijn schoonzoon Toon Suykerbuyk, die zijne vrouw (de dochter van R.) bad mishandeld. De justitie onder zoekt de zaak. Een sergeant van bet 4de re giment infanterie, te Leiden in gar nizoen, trachte zich vrijdagavond door een pistoolschot van het leven te berooven. De kogel drong in de zij door tot aan het schouderblad. De ongelukkige werd naar de infir merie gebracht, doch er bestaat hoop op zijn behoud. De kogel is ver wijderd. Zondagmorgen was de toe stand althans iets gunstiger. Een Duitscher van goeden huize had het hart van een 17 jarig meisje uit zijn land weten te veroveren. Daar de familie daarmede niet bij zonder ingenomen was, overreedde hij het meisje om met hem het ouder lijk huis te ontvluchten. Het jonge paar zocht in ons land een wijkplaats. Eerst brachten zij een paar dagen te Zutfen door, en daarop vertrokken zij naar Arnhem. Intusschen was langzamerhand het geld opgeraakt, enkele voorwerpen van waarde waren reeds verkocht, en de jonkman had toen, om in zijn geldgebrek te voor zien, de laagheid het meisje buiten haar weten in een huis van ver dachte zeden te koop aan te bieden Gelukkig kwam de politie daar achter zij zette den laaghartigen vrijer over de grenzen en bracht het misleide meisje bij de bedroefde ouders terug. De jonkman zal, in zijn land terug gekeerd, wegens ontvoering van een minderjarige zich voor den rechter te verantwoorden hebben. Het onderzoek in de zaak van Léon Peltzer, alias Vaughan, heeft een grooten stap gedaau, tengevolge der belangrijke verklaringen vau Louis Daumouche, kapper te Parijs. Op het parket van Parijs voor de Belgische magistraten geroepen, heeft Daumouche talrijke inlichtingen aan de justitie gegeven. Bij hem nl. heeft Peltzer de pruik en andere toilet artikelen gekocht, die hij gebruikte om zich te vermommen. Léon Peltzer was te Parijs geko men onder een valschen naam. 14 dagen vóór de misdaad kwam hij eiken morgen hij Daumouche om pruiken te passen, die hem totaal onkenbaar moesten maken. Aan den kapper zeide hij, dat hij zich aldus grimeerde voor een liefdesgeschiedenis. Daumouche zag hem aan voor een vreemden politieagent, die te Parijs dienst moest doen. Zijn laatste proefnemingen met de pruiken gelukten volkomen. Eens wachtte Léon Peltzer in de rue Trévise den kapper af, die hem toen zelf niet herkende. Uiterst tevreden over dien uitslag, vertrok Léon daarop naar Brussel, om er den moord te plegen. Daumouche zal als getuige in het proces optredenhij zal voor de jury Léon Peltzer moeteu kappen en grimeeren op dezelfde wijze als hij te Parijs eenige dagen vóór de misdaad gedaan heeft. Londen 12 Juni. De particuliere berichten in de dagbladen melden nopens het oproer te Alexandrië de volgende bijzonderheden De naaste aanleiding is te zoeken in een twist, gisterenmiddag in de Rue des Soeurs ontstaan tusschen een Europeaan en een Arabier. Het gerucht verspreidde zich in de Arabische wijken dat de eerste den laatste gedood had, waar op ettelijke duizenden Arabieren, met messen en knodsen gewapend, de straten afliepen, de tegenkomende Europeanen aanvielen en de Euro- peesche winkels en huizen openbra ken en plunderden. De politie was deels onmachtig maar bleef ook deels pas sief. De Europeanen losten geweer schoten uit hunne vensters op de muiters, waarvan velen sneuvelden. De voornaamste winkels in de Rue des Soeurs zijn geheel vernield. De muiters haalden den Engelschen con sul Cookson uit ziju rijtuig en wond den hem gevaarlijk door een knods- slag op het hoofdook de Grieksche consul en de Italiaan sche vice-consul ontvingeu gevaarlijke wonden. De hoofdingenieur van het Eng. schip Superb" kreeg eeu doodelijke wond. Het aantal dooden is ongeveer veertig. Egyptische soldaten herstelden in deri laten middag de ordejoegen de muiters uiteen, bezetten de hoofd straten, hoofdgebouwen en patrouil leerden door de voornaamste buurten. Vele Europeescbe vrouwen en kin deren vluchtten in de consulaten, andere op de eskaders. De Engelsche admiraal maakte toebereidselen om desnoods de troepen te doen landen. Derwisch Pacba en Arabi Pacha ziju naar Alexandrië gekomen om een onderzoek in te stellen. Ondertrouwd C. MUNNIK en. S. DAARNHOUWER. Helder, 9 Juni 1882. Eenige plaatselijke kennisgeving, Ondertrouwd ARIS VAN PEL en ARNOLDA SMIT. Egmond aan Zee, 10 Juni 1882. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd BIEM ROOSENDAAL en CORNELIA KLAASSEN. Oosterend op Texel 10 Juni 1882. Bevallen van een Zoon,. E. N. van de VENvan Reijn. Helder, 12 Juni 1882. Zeer voorspoedig bevallen van een Hinken Jongen J. A. M. C. SONNENBERG- Baerselman. Nieuwediep, 9 Juni 1882. Heden ontsliep zacht en kalm, in den ouderdom van 78 jaar, onze geliefde Moeder en Bekuwd- moeder ANTJE ALTENAAR, Wed. JAOOB BOT. Alhoewel haar heengaan ons smartelijk valt, zijn wij dankbaar jegens Hem, die ons het voorrecht geschonken heeft haar zoo lang te mogen en kunnen verzorgen, en hopen haar hiernamaals te mogen wederzien. Helder, 11 Juni 1882. C. J. VAN DER POT. G. VAN DER POT, geb. Bot, en Kinderen. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijn innig geliefde vrouw en echtgenoote SOPHIA ELISABETH SCHOLTEN, ge boren Reichart, iu den ouder dom van 33 jaren. Al die de overledene gekend hebben, kun nen beseffen wat ik in haar ver lies. Nieuwediep, 12 Juni 1882. N. SCHOLTEN, Mede uit naam van hare dierbare Ouders, Zusters, Broe ders en verdere familie. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden van hij na 6 maan den, in den ouderdom van 63 jaar en circa 6 maanden, onze geliefde Echtgenoot en vader Jb. VAN ZWEDEN. Zwaar treft ons deze slag, doch wij hopen in Gods wil te berusten. Wed. Jb. VAN ZW EDEN, geb. van Meckeren. C. G. VAN ZWEDEN. Helder, 11 Juni 1882. De ondergeteekenden brengen hun nen hartelijken dank, voor de menig vuldige blijken van belangstelling, ben den 9n dezer bewezen. S. SCHELLINGER. A. F. SCHELLINGER-Groen. Langs dezen weg be tuigen wij onzen har- telgken dank voor de vele bewijzen van gulle belangstelling, ondervonden bij gelegenheid van ons zilveren Huwelijksfeest, aan onze Fa milie, superieurende Vereeniging »Het Kruis voor Krijgsverrichtingen", de vuurstokers voor binnenl. dienst, vrienden en huren, hierbij niet ver getende de humane handelwijze van den Heer J. F. VOLKERING. E. SLOK, Echtgenoote en Kinderen. De vereeniging IIET KRUIS voor KRIJGS VERRICHTING EN be tuigt haren hartelijken dank aan den Heer E. SLOK, Echtgenoote en Kin deren, voor de aan hare leden ver schafte genoegens ter gelegenheid van hun zilveren Huwelijksfeest, daarbij de verzekering voegeude, dat die dag bij hen steeds in aangename herin nering zal blijven.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2