'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 974. Vrijdag 16 Juni 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per po«t75 Afzonderljjke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnreiuxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 39 m. Ondergang,, 8 u. 19 m. Zondag 18 Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Langste dag. Donderdag 22 Vrijdag 23 Eerste Kwartier. Zaterdag 24 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 16 Juni 1882. Volgens achterstaande annonce hebben we Zondagavond, ter gelegen heid van de herdenking van den Slag bij Waterloo een schitterend volks feest te wachten. We juichen het denkbeeld toe, die gedenkwaardige gebeurtenis niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en, volgens 't gemaakte programma, zal het werkelijk een schitterend feest zijn, wanneer de lieve zomermaand slechts een weinig wil meewerken, 't Muzikale pro gramma is met zorg gekozen en een uitvoering van 't Stafmuziekkorps, onder leiding van zijn bekwamen directeur, den heer A. Bernhardt, behoeft geen aanprijzing, 't Vuurwerk, vervaardigd door den heer Gal, te Amsterdam, waarvoor we ook het programma ter inzage kregen, zal buitengewoon schitterend zijn. We twijfelen dan ook niet aan een tal rijke opkomst van 't publiek, want waar alles samenwerkt tot een plei- zirigen avond, zal 't aantrekkelijk genoeg zijn. Een fraaie tuin met illuminatie, een goed orkest en vuurwerk ten slotte, wie nu nog niet tevreden is, daarbij in aanmerking genomen den geringen entreé-prijs, is wel zeer moeielijk te voldoen. Met gunstig weder verwachten we dus een stampvolle zneen, een stamp vollen tuin. De oefeniugs-divisie, onder be vel van Zr. Ms. adjudant in buitenge wonen dienst, den kapt. ter zee F. H. P. van Alphen, is in den namiddag van 11 dezer van Beyruth vertrokken, koers stellende naar Malta. In een buitengewoon politieblad wordt bericht, dat sedert 27 Mei jl. te Forest (Brussel) wordt vermist Christine Gasper, oud 7 jaren, haar blond, kort en krullend, voorhoofd breed, oogen blauw, neus gewoon, mond klein, kin rond, aangezicht ovaal, kleur gezond, taal Vlaamsch en Duitschmerkbare teekenen sproeten op den neus en litteeken op de onderlip. Een harer speelgenooten beweert haar den 27 Mei jl., omstreeks den middag, gezien te hebben op het oogenblik dat zij gewelddadig werd medegevoerd door een persoon, dra gende een langen zwarten overjas, roode broek en zijden pet. Een ander kind verzekert haar opgemerkt te hebben omstreeks 1 ure, loopende tusschen twee armoedig gekleede vrouwen. Onderzoek naar de vermiste wordt verzocht, bijzonder op kermissen en dorpsfeesten bij kunstenmakers, en bij ontdekking bericht te zenden aan den officier van justitie te Maastricht. Maandagavond is een uur be noorden Noordwjjk aan zee een zee dier aangespoeld van ongeveer 30 voet lengte en 6 voet dikte. Het dier is op den rug zwart en aan den buik wit gekleurdboven dien heeft het drie vinnen en een spitsen kop, zoodat men vermoedt dat het een walvischachtig dier, en wel een vinvisch is. Het spek is hard en kraakbeenach- fcig, en bezit een geringe hoeveel heid traan. De haringvisschers ver zekeren, dat de vinvisch niet zelden in de nabijheid van hunne vaartui gen wordt aangetroffen, en dat hij door het blazen reeds op een afstand herkend wordt. Jammer dat het dier in handen is gevallen van menschen, die het zoo spoedig mogelijk van zijn spek heb ben beroofd en het daardoor totaal onkenbaar hebben gemaakt Het bekende »Nederlandsche paleis," te Berlijn, is door de erfge namen van wijlen prins Frederik der Nederlanden verkocht aan den Prui- ïhen staat. De koopsom bedraagt 2i millioen mark of 1,500,000 gulden. Dinsdagmiddag heeft zekere Loozenkoot, schoenmaker te Eist bij Rhenen, zijn 25-jarigen zoon met een schoenmakersmes twee steken in den rug toegebracht, tengevolge waar van de jongman dieu zelfden avond onder de hevigste pijnen is bezweken. De vader is, na zich eerst nog door sterken drank te hebben beschonken gemaakt, onder geleide der politie naar Rhenen overgebracht, om voor zijne wandaad gestraft te worden. De justitie uit Arnhem is heden derwaarts vertrokken. zijn 2 molens onder Oosthuizen door den bliksem getroffen en verbrand. In een dier molens werden twee personen, man en vrouw, gedood. Aan de grenzen van de pro vincie Drente is een hut door een wolkbreuk verpletterd. Een vijfjarig kind kreeg een balk op het hoofd. Het is reeds overleden. Tot archivaris te Vlissingen is door den Gemeenteraad, buiten be zwaar voor de gemeentekas, benoemd de heer Joh. Dyserinck, Doopsgezind predikant aldaar. Een bejaarde vrouw te Zwolle, die jl. Vrijdag hij het ontvreemden van een parapluie op de weekmarkt op heeterdaad werd betrapt en ge vangen genomen, maar weder op vrije voeten werd gesteld, werd gis teren andermaal op het politie-bureau ontboden, omdat gebleken was, dat zij Vrijdag ook nog een paar nieuwe lederen schoenen op de weekmarkt had ontvreemd en daarna verkocht. Op weg naar het politie-bureau sprong zij van een hoogen kaaimuur nabij de Sassenpoortenbrug in de stads gracht, met het doel zich te ver drinken. Met moeite werd zij aan den wal getrokken en vervolgens naar het ziekenhuis gebracht. De vrouw werd door het armbe stuur bedeeld en maakte zich dikwijls schuldig aan misbruik van sterken drank. Luidden de berichten, welke tot nog toe van de bommen ter ha ringvangst uit Scheveningen ont vangen werden, niet gunstig, thans schijnt dit een gunstigen keer te heb ben genomen. Zondagavond werd een brief ontvangen van een dei- die een vangst van 4a 5 hariug vermeldde. To Tilburg had Maandagnamid dag een treffend ongeluk plaats. Ze kere Van B. was in een oliemolen werkzaam. Door gebrek aan wind, stond de molen eenige oogenblikken stil, en Van B. wilde daarvan ge bruik maken om de as te smeren. Hij verzuimde echter de praam in te schieten en dus den mplen te belet ten, zich iu beweging te zetten. Om te smeren moest hij onder de zware molenas kruipen, en nauwelijks was hij hiermede bezig, of een windvlaag bracht de wieken in gang en deed de as wentelende ijzeren pennen grepen V. B. bij de kleederen, en de ongelukkige ging mede rond. De kleederen werden hem letterlijk in flarden van het lijf gescheurd, en hij zelf verpletterd en stuk gemalen. De dood volgde oogenblikkelijk. In een Amerikablad vinden wij uitvoerige bijzonderheden medege deeld omtrent het stoomschip Jason, van de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij, dat bij New-Foundland in het ijs raakte en onlangs in zeer ontredderden toestand te New-York aankwam. Het schip kreeg, door stooten op een ijsschol, een gat in het voorste gedeelte, ongeveer 8 voet lang, en 4 voet breed en 4 voet onder de waterlijn, waardoor het water met groote snelheid binnenstroomde, ter wijl tevens het roer gedeeltelijk los raakte, en door het water in het voorgedeelte de achtersteven een eind om hoog werd gelicht, wat het sturen nog bezwaarlijker maakte, zoodat het een wonder mag heeten dat het vaartuig behouden bleef. Kapt. Hinloopen wist echter met zijn manschappen, door flinke maat regelen, te beletten, dat het water verder in het schip drong en op verstandige wijze een dreigende pa niek onder de 700 passagiers te be zweren. Verscheidene dagen zat het schip rondom in het ijs, en de reis kon natuurlijk slechts zeer langzaam voort gezet worden, maar de mondvoorraad aan boord was voldoende voor twin tig dagen meer dan den voor de reis berekenden tijd, zoodat men niet zooals de passagiers in het eerst deden, voor hongerlijden behoefde te vreezen. De ijsbergen die men ontmoette waren zeer hoog, soms wel 200 voet. Omstreeks honderd mijlen van San- dy Hook ontmoette de Jason een loods. Het schip verkeerde toen in zulk een toestand, dat deze elk oogen blik verwachtte, het te zullen zien zinken. Maar kapitein en bemanning wisten het met goed beleid binnen te krijgen, en den volgenden dag werden de landverhuizers aan wal Tezet. Al'de passagiers hebben, door tus- schenkomst van een comité uit hun midden, een schrijven gezonden aan kapt. Hinloopen, waarin zij hem dank zeggen voor den moed en te genwoordigheid van geest, door hem in gevaar betoond. Bij onderzoek van de Jason bleek dat het schip zijn behoud alleen aan zijn sterken bouw te danken heeft. Het was echter zeer gehavend en moest ruim een week in Eric-bassin gedokt blijven. In Bremen heeft een 22-jarig meisje haar moeder, die aan rheuma- tiek leed, met een bijl het hoofd ingeslagen. Na het volbrengen van die vreeselijke daad, ijlde zij als waanzinnig de straat op, en riep de buren te hulp, zeggende dat zij hare moeder vermoord had gevonden. Men vond bloedvlekkeu op haar japon, maar ondanks dat, wilde men in het eerst niet gelooven dat zij de moor denares was. Toch werd zij in hech tenis genomen en na enkele verwarde antwoorden bekende zij haar schuld. Zij weigert echter de redenen tot die vreeselijke daad op te geven. Volgens Petit Journal heeft een Engelsch danser schoenen met vee reu uitgevonden, waarmede hij spron gen van drie meter hoog kan doen. Eenige uitmiddelpuntige dames te Chicago, op welker zeden niets aan te merken viel, hadden volgens »De Huisvrouw" een vereeniging opge richt, die zich ten doel stelde, jon gelieden van fatsoenlijken huize, die 's nachts dronken op straat werden gevonden, op te nemen, hun door sodawater, ijs enz. weder te ont nuchteren en ze met een vriendelijke vermaning naar huis te zenden. Den eersten nacht werden zeven slachtoffers op liefderijke wijze be handeld, maar o wee den tweeden nacht lag de helft der Chicagosche jongelingschap »in kennelijken staat" op straat, en zoo moesten de liefde zusters het opgeven wegens overvloed van medewerking. Volgens een bericht uit Agence Havas zijn bij de onlusten in Alexandrië 49 Europeanen en 5 Arabieren ge dood en 80 Europeanen en 28 Ara bieren gewond. De Engelsche consul behoort ook tot de gewondenzijn toestand is niet gevaarlijk. ZesFransche en Engelsche schepen liggen gereed om bij de minste beweging hulp te bieden. Onder de consuls heerscht de grootste onrust. Allerwege in Europa is de op merking gemaakt, dat sedert een reeks van jaren het inslaan van den bliksem elk jaar menigvuldiger wordt. In verschillende Staten heeft men zich reeds gedurende langen tijd met deze aangelegenheid bezig gehouden en meer of minder nauwkeurige aan- teekeningen van de voorkomende ge vallen gehouden. De snelle vermeerdering wordt aan verscheidene oorzaken toegeschreven. In de eerste plaats komt er als zoo danig in aanmerking de voortdurende ontwouding des lands en het ver mindereu van het aantal hoornen in de omstreken van dorpen en steden, in één woord van de bewoonde plekken. De hoogrijzende kronen en toppen van 't geboomte dragen zeer veel bij tot verdeeling der electriciteit. Ook de wijze, waarop thans wordt gebouwd, tengevolge waarvan veel meer dan vroeger op de spits der gevels onzer woonhuizen voorwerpen worden geplaatst, die ontladingen der electriciteit bevorderen en de electrieke stof als het ware aantrekken. Als zoodanig komen vooral in aanmer king metaleu windwijzers en derge lijke versierselen, vlaggestokken enz. Openbare gebouwen worden veelal van bliksemafleiders voorzien en deze worden minstens eens per jaar on derzocht. Yan den kant der parti culieren daarentegen is het plaatsen van afleiders op de woonhuizen een zeldzaamheid te noemen. De ballontochten over het Eng. Kanaal willen maar niet ophouden. De noodlottige afloop van vele dier tochten werkt niet afschrikkend ge noeg, daar men immers in elk geval een soort van beroemdheid met zulk een dwaze onderneming koopen kan. Sir Claude de Crespigny, die Zater dagavond met den aëronaut Simmons mee zou gaan, is er ook weder niet best afgekomen, maar zijn lot is bij na belachelijk, eerder dan tragisch. Hij verdronk, voordat hij water ge zien had", m. a. w. hij viel uit de schuit en brak zijn been, voordat de ballon geheel was losgemaakt. De aëronaut zei, dat het hem speet, en vloog de lucht in, Sir Claude in 't gras latende liggen, die den ballon in melancholieke stemming na mocht staren. Dan was zijn zuster althans verstandiger geweest, die eerst ook mee had willen gaan, maar door het weer was afgeschrikt. Intusschen is de heer Simmons zonder eenig on geval na een reis van vijf kwartier behouden bij Arras neergekomen. Londen 13 Juni. De Daily News verneemt uit Alexandrië, dat de gou verneur 309 Arabische deelnemers aan het oproer van Zondag liet ge vangen nemen. Vele Europeanen worden vermist. Een duizendtal ver laat heden Egypte met verschillende mailstoomers. Arabi dreigde gisteren openlijk met de verklaring van den heiligen oorlog tegen de Europeanen, indien de Khedive de voorgenomen afzetting van voorname nationale ambtenaren ten uitvoer brengt. Hjj herhaalde zijn bedreiging schriftelijk. Gisteren predikten hadjis voor de geloovige scharen den ganschen nacht bij de graven der heiligen, hen op ruiende tegen de Europeanen. De opgewondenheid onder de inboorlingen is hoog gestegen, en een uitbarsting is ieder oogenblik mogelijk. Bij het wegbreken van een oud heerenhuis in de Rue vieille du Temple te Parijs, dat eens het eigendom was van den Hertog van Guise, hebben eenige werklieden in een kelder een groote ijzeren vaas gevonden, vol met goudstukken uit den tijd van Koning Karei VI. Daar waren on geveer 40 kilogram. Een twintigtal Duitsche Rijks dagafgevaardigden zijn onlangs door Dr. Hermes te Berlijn onthaald op 43 geklutste slangeneieren, van een der Hagenbecksche reuzenslangen in het Aquarium. Voor eenigen tijd werd dit zonderlinge gerecht daar reeds door enkele personen genoten, toen een andere reuzenslang eieren had gelegd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1