7'MEB-OITfOERIHG Markt-Berichten. Advertentiën. EVERDINA AKKERHUIS. Ds. SCHULLER TOT PEURSEM. Park „TIVOLI." Een smartkreet klinkt van verre stranden, Weergalmt de gansche wereld rond De domheid plengt haar offeranden En verft met Jodenbloed den grond. Hoort dnizenden van Juda's kindren Ontferming smeekcn, luid en bang. O, tracht hnn lijden te vermind'ren, Dat lijden duurt reeds veel te lang. Mag dweepzucht langer zegepralen In de eeuw, die de beschaafde heet; Mag 't Russisch grauw op nieuw herhalen, Wat het den Joden reeds misdeed? Verheft, verheft uw stem daartegen, Gij, die u mensch en christen heet Weest den verdrukten tot een zegen, Toont, dat ge uw roeping niet vergeet. Ziet, hoe alom door Neêrlanda dreven Weldadigheid haar wond'ren doet Steunt dan humaan het edel Btreven, Dat 't lijden van den Jood verzoet. Geeft mild'lijk, plengt uw offeranden, Helpt toch den naaste in zijn nood Beschermt gij, kroost der Nederlanden, Den armen, wreed vervolgden Jood W. M. Tz. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Conradvan Batavia naar Amsterdam, passeerde 13 Juni Kaap St. Vincent. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Juni van Southampton. Het stoomschip Prins Alexander, van 'Batavia naar Amsterdam, is 14 Juni van Port-Said vertrokken. Het stoomschip Celebes vertrok van Bata via naar Amsterdam 14 Juni. Pubmebendè, 13 Juni. 518 stapels kleine Kaas. Boter: laagste prijs f 1,15, hoogste f 1,25 per kilogram. 246 Runderen vlug, hooge prijzen. 44 Paarden, Veulens. 254 vette Kalveren, f0,70 a 0,90 per p., stug. 121 nuchtere id., f8 a 20 per stuk, stug. 74 vette Varkens, f0,50 a 0,55 per p., vlug. 70 magere id., f16 a 25 per stuk, stug. 186 Biggen, f 8 a 12,per stuk, stug. 1049 Schapen en Lammeren vette vlug, magere en Lammeren stug, hooge prijzen. Kip-Eieren, f3,50 a 4,25. Eend-Eieren, f3,60 per 100. Schaqen, 15 Juni. 57 Geldekoeien f140 a 300. Kalf koeien f190 a 240. 15 nucht. Kalveren, f 8 a 18. 360 Schapen, f 22 a 35. 750 Lammeren, f7 a 15. 4 Bokken en Geiten, f 2 a 10. 25 magere Varkens, f14 a 22. 30 Biggen, f10 a 13. Kippen, f 0,75 a 1,50. Boter, f0,75 a 0,90 perk. Kaas, f0,27 a 0,30 perkilogr. Kip-Eieren, f 3,10 a 3,60. Eend-Eieren, f 3,00 per 100. Visscherij-Berichten. 15 Juni. 4 blazers met 25 tot 200 roggen, per stuk 62 tot 69 Ct. Door de harde wind zijn de schuiten de laatste dagen niet naar zee geweest. Burgerlijke Stand Helder. Van 13 tot 16 Juni. ONDERTROUWD: G. K. Koch, ma chinist, en M. Kramer. W. M. ten Hacken, timmerman, en W. J. Bruens. J. Meur, schilder, en A. Riemers. GEHUWDH. C. A. v. d. Kamp en M. M. v. Dijk. BEVALLEN: E. N. v. d. Ven, geb. v. Reijn, Z. E. Eaber, geb. Krakau, Z. A. M. Eilarski, geb. Schuitenmaker, D. G. Oldenburg, geb. Tonnis, Z. en D. M. Kloppers, geb. Visser, D. OVERLEDENS. E. Scholten, geb. Reichart, 33 j. T. C. Harms, 14 m. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Texel. Van 7 tot 14 Juni. ONDERTROUWD Bicm Roosendaal en Cornelia Klaassen. GETROUWD Geene. GEBOREN Guurtje, dochter van Arien Dalmeijer en Baafje Kikkert. Neeitje, dochter van Cornelis Veger Mz. en Agatha Schraag. OVERLEDENMelle Veen, 78 jaren, weduwnaar van Mijntje Kok. Martje Zeijle- maker, 46 jaren, gehuwd met Jan Dekker Sz. Vervolg der Berichten. Bij gunstig weder zal het mu ziekkorps der Schutterij zich a. s. Zondagnamiddag van af half vier, op het stationsterrein doen hooren. De dirigeerende officier van ge zondheid 2e kl. H. C. Steenbergen wordt, naar wij vernemen, geplaatst bij de maritieme ziekeninrichting te Hellevoetsluis. Z. M. heeft pensioen verleend aan den heer J. Remmers, hoofdon der wpzer a/d Hoorn op Texel, ten bedrage van f528. Texel, 15 Juni. Aan het strand is aangespoeld een scheepsnaambord, waarop met inge sneden vergulde letters »Gregorio" staat. Een paar battings, die in zee zijn opgevischt, zijn op de einden met roode letters gemerkt H. V. C. Naar Het Yad. verneemt, heeft de accijns op het gedistilleerd in Mei 11. weder aanzienlijk minder opgebracht dan in Mei 1881. Op het Chr. nat. zendingsfeest te Heiloo, den 5 Juli te houden, zullen als sprekers optreden de hh. ds. C. F. Gronemeier, van Apeldoornds. Bronsveld, van Utrecht; ds. Creutz- berg, van Arnhem baron van Doorn v. Westkapelle van den Haag, A Dijkstra, zend. te Cheribon dr. Gheel Gildemeester van Dalfsen ds. Gispen, van Amsterdamdr. Jonker, van Rotterdamds. Hogerzeil, van Am sterdam ds. Kan, van Velpds. Knotnerus, van 's-Gravenhageds. Lion Cachet, van Valkenburgde heer Looman, van Amsterdam ds. Schuller, van Alkmaar ds. Wartena, •van Amersfoort; Jhr. Weede van Dijkveld, van Utrechtgen. von Wrangel, van Utrechtds. v. Wijk, te Enkhuizen Zegers, zend. te In- dramajoeds. Buitendijk, van IJsel- steinds. Snethlage, van Haarlem. De Rijksontvanger der directe belastingen te Nieuwe Niedorp, tot wieus kantoor ook de gemeenten Winkel, Oude Niedorp en Zijdewind, Oudkarspel, Warmenhuizen benevens Haringkarspel en Dikshorn behooren, moet in elk dier gemeenten eenmaal 's maands zitting houden. Vroeger geschiedde dit in der herbergen op die verschillende dorpen. Nu dit moet ophouden, zijn hem door de burge meesters dier gemeenten geschikte lokalen aangeboden. Te Warmenhui zen is den ontvanger kennis gegeven, dat noch raadhuis, noch school voor dat doel konden worden afgestaan, en dat men ook geen ander geschikt lokaal in die gemeente wist aan te wijzen. Het gevolg daarvan is geweest, dat de ontvanger onlangs op den bepaalden dag aldaar met zijn rijtuig komende, en nergens een onderkomen vindende, eenvoudig in zijn rijtuig is blijven zitten en zoo de gelden der belastingschuldigen heeft geïnd. Om 't zich echter in 't vervolg al daar een weinig gemakkelijker te maken, heeft de ontvanger thans een lokaal gehuurd te Schoorldam aan de grens der gemeente Warmenhuizen, zoodat de ingezetenen voortaan ge noodzaakt zullen zijn, zich naar die afgelegen buurt te begeven, om hun ne den lande verschuldigde penningen te komen betalen. Woensdagmiddag ontstond er tusschen een bejaard echtpaar in de Catharinastraat te Kralingen een twist, die zoo hoog liep, dat de man in woede een ruit uit het raam van zijn woning stuk sloeg, met dat ge volg, dat hij aan den pols een ern stige verwonding bekwam. Op weg naar dr. Kruijf bezweek de man ten gevolge van bloedverlies. Te Oud-Beierland zijn een vader en zoon naar Amerika vertrokken, en wel de zoon met achterlating zijner vrouw, met wie hij eerst sedert vijf weken gehuwd is. Het lijk van den te Zandvoort aangekomen verongelukten matroos M. R. is op den arm herkend als dat te zijn van Maarten Rog, behoord hebbende tot de equipage der On bestendig." Dinsdagavond, omstreeks kwart over negen, zijn te Harderwijk door verscheiden personen een drietal aard schokken waargenomen. Zij hielden elk twee a drie seconden aan, met geringe tusschenruimte, en waren vergezeld door een duidelijk hoorbaar gedruisch. Buiten de stad werden de schokken duidelijker gevoeld dan binnen. In sommige huizen rondom de stad bewogen zich de meubelen zichtbaar en rinkelde het aardewerk in de kasten. Zekere B., boerenarbeider te Heinkenszand, was in ondertrouw met Joh. D., arbeidster aldaar. 2 dagen voor den trouwdag vroeg de bruigom, onder voorgeven dat de pastoor dien eens moest zien, den aan zijn bruid gegeven trouwring terug. De bruid gaf dien, waarop B. haar toevoegde: »ik groet je, ik kom niet terug." En zoo gebeurde het ook. De bruid had echter op den zolder van het voor heiden gehuurde woningje een zeis met zeisboom zien liggen, waar van zij de herkomst niet bepreep, en toen nu een dag later B. die voorwerpen uit de woning kwam halen en op een wagen meenam naar Schore, gaf de vader der bruid daar van kennis aan de politie. Toen bleek, dat B. die zeis met boom had ontvreemd ten nadeele van den land bouwer M. De Vos. Men schrijft uit Leiden Wolkbreuken elders, stortregens hier afgewisseld door eenige hagel buien hagel voor het opscheppen op rijpe aardbeziën en bloeiende ro zen met herfstkoude en harden wind, gevolgd op een zomersche lucht, die door een menigte onweer geheel is ontstemd geraakt. Daarom is door enkele gure dagen op zoo veel voorspoed, waarbij de meeste veldvruchten bijna een maand voor uit zijn, nog geen verlies geleden. Het heeft meer plaats gehad, dat kort voor of na den langsten dag de hooiers zich achter de hooistapels in het land verborgeu tegen de gure vla gen. Zelden daarentegen werden om dezen tijd poldermolens in de zeilen gezet, om overtollig water uit te ma len, zooals nu in verscheidene polders geschiedt. De ingelanden, blijkbaar door bange vrees van te veel regen bevangen, malen hierbij het levende water weg, om misschien over korten tijd, als de zomerwarmte zich hervat en droogte invalt, weder dood water uit den boezem in te laten en daar mede zich te vergenoegen, zooals reeds heeft plaats gehad. (L. Ct.) In een onzer bladen vonden wi het volgend» b huwelijksaanzoek Een jong"v Duitscher van hoogst achtbare familie, tegenwoordig ad- sistent van een grooten Duitschen paardenspoorweg, in den dienst van het verkeer en bureau grondig erva ren, wenscht in het huwelijk te treden met een jonge beminnenswaardige Hollandsche dame, de Duitscbe taal kunnende spreken, wier vermogen toereikende is een kleine rentabele paardenspoor aan te koopen of te pachten. Onder de Indische berichten leest men Het heeft maar weinig gescheeld of het Bataviaasch publiek zou een herhaling op kleine schaal hebben bijgewoond van het afschuwelijke drama, in 1880 in de Scheveningsche duinen door een overlaat gespeeld. Het gold hier evenwel geen aanko mend knaapje, noch zijn er brand brieven geschrevenmaar de toe leg staat vrij wel gelijk. Zie hier wat er gebeurd is. Op een der Ba- taviasche meisjesscholen vervoegde zich een inlandsche huisjongen, met de boodschap dat hij namens de moeder, mevr. de wed. S., was uitge zonden om haar dochtertje te halen om met mama een boodschap te doen. De kleine werd geroepen, maar weigerde met den inlander mede te gaan, op grond dat zij hem niet kende en hij geen bediende harer moeder was. Het hielp niet of de slimme inlander al beweerde dat hij eerst dien dag in dienst was getre den, de kleine bleef volstandig wei geren mede te gaan, zoodat de in lander onverrichter zake moest af trekken. Spoedig bleek dan ook dat hij geen zuiver spel gespeeld had, want eenigen tijd daarna vervoegde de moeder zich aan de school onverklaarde, dat zij niemand had afgezonden om haar dochtertje te halen. Men kan dus aannemen, dat de kordaatheid van 't kleine meisje haar zeker van veel onaangenaamheden, zoo niet erger, heeft gered, 't Kan immers zeer goed wezen, dat die inlander het kind reeds vroeger had gezien, haar heeft gadegeslagen en haar heeft uit gekozen als een gemakkelijke en goede prooi't kan verder zijn, dat zijne begeerlijkheid is opgewekt door de diamantjes, die het kind als belletjes de ooren droeg, en misschien nog door eenige luttele sieraden of klei nodiën. In ieder geval is het ge lukkig dat hij zijn kennelijk doel niet heeft kunnen bereiken. Een schandaalmakend feit heeft zich te Saint-Chamond voorgedaan. Bijna het geheele personeel van de mairie is in hechtenis genomen we gens het verduisteren van gelden en valschheden in geschriften, die van sedert jaren dagteekenen. In de berichten van Times en Daily News wordt de toestand te Alexandrië voortdurend als zeer ge spannen voorgesteld en verklaard, dat de stemming tegenover den Khidive hoe langer hoe vijandiger wordt. Ook Reuter's agent te Cairo seint, dat de paniek en het vertrek der Europe anen voortduren. Onderscheidene kan toren zijn reeds gesloten, en de Fran- sche diplomatieke agent zou aan zijne landgenooten verklaard hebben, dat hij zich niet langer verantwoordelijk kan stellen voor hunne veiligheid Naar aan the Times uit Alexandrië gemeld wordt, hebben de Khedive en Derwisch Pacha tot de Porte het ver zoek gericht 18,000 man naar Egypte zenden. In het geheel zijn 450 personen gearresteerd, verdacht van medeplich tigheid aan de jongste oproerighe den. Er is sprake van, dat zij gevon- nisd zullen worden door een inter nationale commissie. Er komen voortdurend tijdingen uit Amerika over de gevaren, waar mede de zeevaart op den Atlantischen Oceaan bedreigd wordt. De stoomboot »City of Lincoln" ontmoette den 18 Mei in volle zee een reeks ijsbergen. Zoo ver men zien kon ontwaardden de reizigers niets dan ijsbergen, wel ker toppen in de zon schitterden en het prachtigste schouwspel opleverden. Ook de stoombooten Bolivia" en »Jan Brijdel" ontmoetten op zee dergelijke gevaarten. Maandag aanstaande hopen wij door Gods goedheid de 20-jarige Echtvereeniging te herdenken, van onze ge- 1 liefde Ouders: C. BUIJS en DIRKJE LOND. Namens hunne dankbare Kinderen, M. BUIJS. P. BUIJS. Wieringen, 16 Juni 1882. lSVs-jtirigc Echtvereeniging van F. STUTTERHEIM en J. THOMASZ. Uit naam van Moeder, Broe ders, Zusters en verdere Familie. Helder, 16 Juni 1882. Heden mogen wij herdenken den 70sten GEBOORTEDAG van onze geliefde Vrouw en Moeder Nieuwediep, 16 Juni 1882. Namens Echtgenoot en Kinderen, J. HERFST. J. KAMP, geb. Duifetter. W. E. VAN DOK, geb. Düifetter. C. VAN DUIN, geb. Duifetter. Ondertrouwd G. K. KOCH, van den Helder, en M. KRAMER, van IJmniden. Helder, 13 Juni 1882. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Dochter: A. M. FILARSKI, geb. Schuitenmaker. Helder, 13 Juni 1882. Algemeene kennisgeving. Heden ontsliep zacht en kalm onze jongste lieveling TRIJNTJE CATHARINA, in den jeugdigen leeftijd van circa 14 maanden. Wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Helder, 15 Juni 1882. Hare diepbedroefde ouders, H. H. HARMS. C. HARMS, geb. van Waardenburg. Ook namens de Familie. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kort stondig lijdenmijn geliefde Echtgenoot en Vader, H. DE SWART, in den ouderdom van 52 jaar. Amsterdam, 12 Juni 1882. Wed. H. DE SWART, geb. Pieterse. E. P. BROOK, M. BROOK, geb. Swart. en verdere Familie. De ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank, voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden en de teraardebestelling van zijn teergeliefde vrouw, aan Familie, Vrienden en Bekenden. 15 Juni 1882. N. SCHOLTEN. Hartelijke Dankbetuiging aan het Loods- en Havenpersoneel alhier, voor de vrijwillige diensten en eerbewijzen, betoond bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, en inzonderheid aan den WelEerw. Heer G. C. BACH, predikant, voor zijne troostvolle woorden, alsmede aan allen, die mij zoovele blijken van deelne ming in dit voor mij en mijne drie jeugdige kinderen zoo smartelijk ver lies, hebben betoond. Helder, 15 Juni 1882. Wed. P. ROSKAM, geb. Stokebrand. Mede uit naam der Familie. Door omstandigheden eerst heden te HELDER. (Palmstraat.) ZoncTag 13 J uni voormiddags 10 uur, zal D. V. als Spreker optreden de WelEerw. Heer predikant te Alkmaar. op Zondag 18 Juni 1882, des namiddags van 2* tot 4* uur. By ongunstig weder in de zaal. Kinderen van Ouders, die geen lid van de Con certen zijn, worden zon der betaling niet toegelaten. A. BERNHARDT. «U zeer ongunstig weèr, zal het VOLKS CONCERT uit gesteld. worden tot den vol genden Zondagavond. Als teeken van niet doorgaan, zal de Hollandsehe Vlag op Tivoll zichtbaar zijn. De Directeur, L. J. J. VISSCHER. Bureauopening des avonds ten 7 ure.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2