T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 975. Dinsdag 20 Juni 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per poet75 Afzonderlijke nommera Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareiBX: SPOORSTRAAT ZUIDSTRAAT. Advertentlön ran 1 tot 5 regel»25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letter» worden naar plaaternimte berekend. UUUUOll^ILO uunimoiB 61 U1UU101O lumoie Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 20 Juni 1882. Bij het in de vorige week te Middelburg plaats gehad hebbende examen voor apothekersbediende, zijn o. a. geslaagd mej. A. P. Boon, en de heeren J. A. Leyding en J. J. Paling, allen van hier. De luit. ter zee 2de kl. B. J. Gr. Yolck, thans gedetacheerd bij 't Kon. Ned. meteorologisch instituut, die vroeger een werk over het kom pas en zijne afwijkingen" het licht deed zien, dat bij de marine algemeen in gebruik is gesteld, maakte zich onlangs weder verdienstelijk door de bewerking van een boek»het drij vend oorlogsmaterieel." Z. M. heeft op voordracht des ministers, bij be sluit van 9 Juni, als blijk van be langstelling in dien arbeid, den heer Volck een belooning verstrekt van f 500. (U. D.) Door den Minister van Marine is, langs telegraphischen weg, aan den kommandant der oefenings - divisie bevel gegeven om, bij aankomst te Malta, het tot de divisie beboorende scbroefstoomschip 2de kl. »Marnix," onder bevel van den kapitein-luit. ter zee jhr. C. C. Six, zoo spoedig mogelijk naar Alexandrië te doen vertrekken, tot bessberming van de aldaar gevestigde Nederlandsche on derdanen. IJmuiden, 17 Juni. Kapt. Geest, gezagvoerder van bet stoom schip Rembrandt, passeerde Vrijdag te zes uur 's avonds, peilende Kijk duin OZO., afstand 2 mijlen, eenige drijvende varkens en veel wrakbout. Vrijdagnacht, tusscben 11 en 12 uur, hebben de bewoners van bet eiland Marken een bang oogenblik doorleefd. Het water stond tot op 1,16 boven volzee en dreigde bet eiland te overstroomen. Gelukkig is bet zoover nog niet gekomen, waar door veel schade is achterwege Het personeel voor de expeditie naar Dicksonbaven is nu geheel com pleet, na het engageeren van een medicus. Als chef treedt op de beer Maurits Snellen, doctor iu de pbilosopbie, geboortig uit Zeistde luit. ter zee L. A. H. Lamie, geboren te Utrecht, is zijn opvolger. Hij is belast met de astronomische bepalingen en bet as- sisteeren bij de magnetische waar nemingen, tevens is bij chef der huishouding en als zoodanig direct gesteld ov« r de onderboorigen als medicus zal fungeeren de beer H. J. Kremer, arts en doctorandus, geboren te Ter munten (prov. Groningen) de beer J. Mar Ruys, doctorandus in de pbilosopbie, geboren te Amster dam, gaat mede als natuurbistoricus. Hij is daardoor belast met de on derzoekingen en bet maken van verzamelingen op bet gebied van plant- en dierkundeaan den beer H. Ekema, ook doctorandus in de pbilosophie, geboren te Haarlem, zijn de waarnemingen op physisch geb en bet photographeeren opgedragen. Deze vijf heeren vormen den weten- schappelijken staf. De vijf onderboorigen zijn Svend Pedersen, geb. in Noorwegen, timmermanA. A. D. van Dolder, geb. te Middelburg, machinist en apothekerJ. de Bruingeb. te Rotterdam, koktf en bakker C. M. Beutler, geb. te Herkingen, stuur man J. W. Stapper, geb. te Pur- merend, stoker en matroos. Uit Vlissingen wordt gemeld Een opmerkelijk geval van een parig verzet tegen de Vereeniging Eigen Hulp doet zich in deze plaats voor, in den vorm van een open brief, onderteekend door zeven der voornaamste winkeliers en gericht aan den voorzitter, den heer J. Span jaard, inspecteur van bet loodswe zen in bet 6e district, aldaar gesta- tionneerd. De 26 jarige jonkman, die te Eist bij Rhenen door zijn vader werd vermoord, bad onlangs een gevan genisstraf van een half jaar onder gaan wegens mishandeling van zijnen vader. De hevige storm, zoo meldt de L. Ct., die Donderdagochtend uit bet westen is opgestoken, beeft aan het tweede groen, dat ter vergoeding van bet verwoeste bij den orkaan van 29 April zich aan bet geboomte vertoonde,opnieuw schade toegebracht. Het geboomte kan op die wijze niet meer krachtig worden in bet blad, dat bovendien toch ijl is gebleven. Het beste doen zich voor de linde, de eseb en de eik, die thans ook wel gehavend zijn, doch aan de vernieling bij den orkaan ontkwamen omdat zij meerendeels nog in den knop stonden. Een dicht malscb lommer, dat den zomer tooit en waarin bet begrip van zomer ligt opgesloten, valt dit jaar weinig op te merken. Overal op buitenplaatsen, langs singels en straatwegen, waar kastanjes, iepen of beuken worden aangetroffen, is bij bet schrale blad een menigte dood hout in dat geboomte waar te nemen, als gevolg van de geduchte stormen. Het jaarboek der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen is dezer dagen weder door het hoofdbestuur aan de departementen gezonden. Daar aan ontleenen wij het volgende In bet jaar 1880/81 zijn 49 eer volle onderscheidingen uitgereikt, en wel 33 voor welbeproefde trouw, 4 voor veeljarigen schooldienst, de overige voor gelukkig volbrachte reddingen. De ontvangsten hebben bedragen f 41,737.64, waaronder de contribu tie a, f 1.60 van 16,802 gewone en 11 algemeene leden. Bij bet einde des jaars was bet kassaldo f 5678.70 Het kapitaal der Maatschappij was f 155,400, reëel ingeschreven op bet grootboek, f 24,000 belegd in pro longatie, benevens een gift van f 4000 en bet kassaldo. De beer M. Kinsbergen, wiens naam zich velen nog wel berinneren zullen, hoewel hij sinds lang van 't tooneel des openbaren levens ver dwenen is, beleefde Vrijdag zijn 100ste jaarfeest. Hij begon zijn loopbaan als trom petter en genoot in die hoedanigheid op 10-jarigen leeftijd de eer van op het Loo genoodigd te worden, om zich daar te doen booren. Plichtmatig hielp bij Napoleon luisterrijk inhalen en gaf bij zijne talenten meermalen ten beste op bet Paleis, zoowel voor den prins van Plaisance, als voor Lodewijk Napoleon. Hij was getuige van de landing der Engelscben op Walcheren, bet bombardement van Vlissingen, bet beleg van Bergen-op-Zoom en van Naarden. Bij de landing van Willem I stond bij in 't eerste gelid en bij de plech tige inhuldiging van Willem H en Willem IH ontbrak bij evenmin. De grijsaard is nog opgewekt en in bet genot zijner zintuigen en doet natuurlijk niets liever dan nog eens ophalen van »den ouden goeden tijd." In de te 's-Gravenbage gehou den vergadering van afgevaardigden derVrijmetselaars-loges, ressorteerende onder bet Groot-Oosten van bet Koninkrijk der Nederlanden, onder- boorige koloniën en landen, is tot Grootmeester - Nationaal der Orde gekozen Z. K. H. Prins Alexander, kroonprins der Nederlanden. Aangenomen bet beroep naar Budel en Gastel (cl. Eindhoven) door dr. B. Jelgersma Gz., nredikant te Oud-Karspel. Vrijdagnacht, ten 2 nre, beeft Pieter Kok, weggejaagd matroos van een oorlogsschip, op de Noordermarkt te Amsterdam een met scherp geladen pistool gelost op een in zwangeren toestand verkeerend meisje, waarmee hij liefdesbetrekkingen bad aange knoopt, die in den laatsten tijd echter zeer waren bekoeld. De dader, aan vankelijk ontvlucht, is in banden der justitie en bekende met voorbedachten rade uit minnenijd te hebben ge handeld. Het pistool is door hem in de Haarlemmervaart geworpen. Voor zijn slachtoffer bestaat vooreerst geen levensgevaar baar kleederen geraak ten door bet schot in brandbet schot werd op slechts een paar passen afstand Dat kleine oorzaken groote ge volgen hebben kunnen, zal waarschijn lijk een inwoner van bet dorp Koude- kerke ondervinden. Tijdens die man van buis was, kreeg zijn vrouw twist met een harer buren, 't geen een niet ongewoon verschijnsel is. Wel onge woon echter is 't, dat de man, tijdens de kijfpartij thuis komende, naar de schuur ging, zijn geweer laadde en bet op de tegenpartij zijner wederhelft loste. Het schot miste, doch de politie, van een en ander onderricht, beeft tegen den zoo driftigen man proces-verbaal opgemaakt. Een mijitairoproer heeft te Kroonstad plaats gehad. De aanlei ding was een twist tusscben een paar matrozen en eenige artilleristen, waarin zich allengs meer soldaten mengden. De officieren, dietusschen- beide kwamen, werden beleedigd en teruggedreven en eerst na een hevig gevecht, waarin aan beide zijden vele gewonden vielen, slaagde een bataljon infanterie er in de orde te herstellen en de belhamels gevangen te nemen. Te Werschetz, in bet Hon- district Ternes var, is in een zwaren storm en onweder een steenen brug weggeslagen, waarop een ai tal personen maar vooral kinderen stonden te zien naar bet rijzen van bet water der kleine rivier de Mes- soes. De meesten werden gered, maar men heeft reeds tien lijken gevonden, en er worden nog verscheidene kin deren vermist. Daarenboven werden eenige huizen vernield, terwpl de aangerichte schade in de wijngaarden is. Een bankier te Parijs is dezer dagen plotseling verdwenen, een te kort nalatende van ruim 1,000,000 fr. Alle nasporiugen worden gedaan, maar de vluchteling beeft zulk een goede schuilplaats gevonden, dat de politie hem nog niet beeft kunnen vinden. Den 23en October zal naar men verneemt de zaak van de gebroeders Peltzer voor het gerechtshof komen. Uit Malmoë meldt men, dat den 4en dezer bij Lomma is opgevischt een flescb, waarin een half blad van een notitieboek en waarop geschre ven stond: Het stoomschip Maria" is op het punt van te zinken, hoop op redding bestaat er niet, kapt. A. N. Pettersson." Vermoedelijk beeft de politie te Brussel dezer dagen een betere vangst gedaan dan die van Berlijn, waar ze meende de band te hebben gelegd op de dieven van Hatton Gar den te Londen en de voorwerpen, bij die gelegenheid gestolen. Er zijn namelijk een Engelscbman, een Amerikaan en een vrouwelijke reisgenoot ingepalmd en tegelijkertijd een koffertje met een brillanten inhoud. Aan bankbiljetten en prachtige sie raden bevatte dat cassetje een waarde van ongeveer een millioen franken. De gearresteerde personen zijn betrokken bij een diefstal, te Parijs gepleegd, waarbij een bedrag van 600,000 fr. aan voorwerpen van waar- is geroofd. Het waardige 3-tal reeds op weg naar Parijs. De noodige formaliteiten voor hunne uitlevering aan de Fransche autori teiten waren spoedig afgeloopen. De fraaie cassette is denzelfden weg op- In Amerika en Z. Rusland legt men er zich in den laatsten tijd ijverig op toe, de petroleum, welker vervoer door bet wegvloeien, de verdamping en bet gevaar voor brand velerlei bezwaren oplevert, in een vasten staat over te brengen. In Rusland is men daarin op de volgende wijze geslaagd Men verwarmt de ruwe petroleum tot een temperatuur beneden het kook punt, en onder bet bekoelen lost men een zekere hoeveelheid droge Marseil- laansche zeep daarin op. Daardoor verkrijgt men een geleiachtige stof, welke, met een brandend lichaam in aanraking gebracht, als was verbrandt. Door behandeling met een sterk verdund zuur wordt de zeep ontleed, en de petroleum weer vrij. De hoe veelheid zeep, welke men moet ge bruiken, is afhankelijk van den aard van de petroleum, en wisselt af tus scben P/a en 3 pCt. Zwarten Roodhuiden Koper- kleurigen, enz., enz. ze zullen ver dwijnen als sneeuw voor de zon, indien men althans een Amerikaanscb blad gelooven mag, dat namelijk meldt dat een geneesheer in Amerika een middel zou ontdekt hebben, welks gebruik de zwarte kleur van een neger doet verdwijnen en van een zwarte een blanke maakt. Indien we bier niet met een nieuwen reusacbtigen tak van kwakzalverij te doen hebben, dan zal bet toch wel Amerikaansche humbug zijn. Dezer dagen overleed te Cann- statt, nabij Stuttgart, een herbergier, bekend onder den naam van dikke Hahn" en die een zekere historische vermaardheid bezat. Tijdens bet beleg van Parijs nl. begaf Jules Favre zich naar bet Duitsche hoofdkwartier om te onderbandelen over een wapen stilstand, met vergunning van beide partpen om zich van nieuwen leef tocht te voorzien; »want," zoo voegde bij er bij, daaraan zouden deDuit- schers wel evenzeer behoefte hebben als de Parijzenaars." Toen zond Von Bismarck den dikken Hahn" naar den gevolmachtigde, die bij bet aan schouwen van 's mans welgedaanheid begon te begrijpen dat bet Duitsche leger vooreerst nog goed van levens middelen voorzien was. Men begint weer voor een uit barsting van den Vesuvius te vreezen er werden versebeidene lichte schok ken waargenomen, bijna alle dagen worden de electro-magnetische toe stellen van het observatorium öp den berg in de war gebracht, en de vlam- mengordel om den krater wordt voortdurend grooter. Misschien zal dus de Vesuvius-spoorweg weldra een harde proef moeten doorstaan. Sinds eenigen tijd is er een nieuw soort papieren borden in den handel gebracht, waarop behalve grap pige teekeningen nog bet opschrift Tod den Fliegen te lezen staat, en die dus dienen moeten om vliegen te dooden. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze papiermassa in zoo boogen graad met arsenicum is doortrokken, dat een enkel dezer borden zes gram van dat vergif be vat. Men moet dus bet koopen van dusdanige voorwerpen ten strengste ontraden. Nadat verleden week te Pecy bet lijk van den vermoorden apotheker Aubert uit de Seine is opgevischt, beeft men thans weder te Parijs aan de quaid'Orsay en de quai Billy de lijken gevonden, van twee personen, die sedert eenige dagen vermist werden en blijkbaar vermoord zijn. De Seine dreigt op dit stuk een even treurige vermaardheid te zullen krijgen als de Theems. Mag iemand met zijn behuwd zuster een huwelijk aangaan In vele staten van Europa is bet ge oorloofd, in andere wel verboden, doch gelijk volgens ons burgelij k Wetboek kan de Koning om ge wichtige redenen dat verbod opheffen. In Engeland echter is bet verboden, wat uit bet Romeinsche en bet ka- nonieke recht stamt en zijn oorsprong daarin vindt, dat aangetrouwde broe ders en zusters met eigen broeders en zusters worden gelijk gesteld. Ook in Engeland is evenwel een verandering reeds zeer vele malen aan de wetgevende macht onderworpen. 't Is nu zoowat veertig jaar ge leden, dat in het Huis der Lords voor de eerste maal een wetsont werp werd ingediend, strekkende om

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1