"T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 976. Vrijdag 23 Juni 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afronderlpke nummerg 2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. Bareanx: SPOORSTRAAT ca ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 40 m. Ondergang,, 8 u. 25 m. Zondag 25 Maandag 26 Dinsdag 27 Woensdag 28 Donderdag 29 H. Petrus en Paulus. Vrijdag 30 JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Zaterdag 1 volle Maan. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Juni 1882. Men verneemt dat Zr. Ms. scbroefstoomschip 4e kl. Bonaire, liggende alhier, niet zee zal kiezen tot bescherming der visschersvloot in de Noordzee, maar met spoed wordt gereed gemaakt om Zr. Ms schroef- stoomschip 2e kl. Marnix te Alex- andrië af te lossen. Vroeger is medegedeeld dat te Hellevoetsluis geene mariniers meer garnizoen zullen houden. Thans verneemt men dat met 1 Augustus a. s. daartoe wordt overgegaan en het detachement mariniers aan boord van het wachtschip aldaar, ter be waking van het etablissement, tot 160 man wordt opgevoerd. Op bijzondere wijze werd deze week aan het ministerie van finan ciën bewezen dat geld slechts een betrekkelijke waarde heeft. Te koop werden namelijk aangeboden 36,500,000 koperen centen (zegge 36YS millioen), waarvoor niemand meer wilde geven dan f 96,496, zijnde f 74 per 100 kilogram. Er zal wel niet bijgevoegd dienen te worden, dat die centen niet als munt, maar als oud koper worden verkocht en ver smolten moeten worden. De hoogste inschrijver- was de firma Abrahams, te 's-Gravenhage. 't Is te hopen dat de buitendienststelling dier 36V2 mill. spoedig gevolgd wordt door die der overige nog in omloop zijnde koperen centen zoodra de oude centen ge heel verdwenen zijn kan eerst met vrucht gestreden worden tegen de zg. Brabantsche centen, die nog maar aanhoudend tot groot nadeel van ons land uit België hier worden ingevoerd. Naar de Z. Ct. verneemt zijn er vermoedens gerezen, dat H. D., die wegens verschillende zware dief stallen in voorloopige hechtenis is, de moordenaar is van de voor eeni- gen tijd te Zuidwolde vermoorde dienstmeid. Een treurig voorval had te Ha ren plaats. Het ruim dertien-jarig zoontje van den logementhouder H. Kamphuis was des middags, zonder voorkennis van zijne ouders, met den watermolenaar naar den molen ge wandeld, waar de jongen zich wel vaker ophield, doch ditmaal voor het laatst. Eenige oogeblikken later werd hij door den molenaar opgemerkt, levenloos beklemd tusschen de schroef van den molen. Per stoomschip »Christiania," van Christiania te Amsterdam aan gekomen, is weder een aantal land verhuizers aangebracht, bestemd voor Amerika. Te Ylissingen is een meisje van 21/a jaar^ door de stoomtram over reden. Eén beentje was letterlijk afgesneden, het andere, een arm en het hoofd waren zwaar gekneusd. Het kind is aan de gevolgen overleden. In den vroegen morgen van Dinsdag werd op den Dam te Am sterdam, nabij de Vischsteeg, het lijk gevonden van een jongeling, die waarschijnlijk zich zeiven van het leven beroofd had, door het in nemen van vergif. Hij was apothekersbediende. Bij hem werd gevonden een fleschje met vocht. Dit is ten onderzoek dooi de justitie in beslag genomen, even als de op het lichaam bevonden speek- sel-afscheidingen. Het vermoeden is dat de ongelukkige de hand aan zich heeft In de laatste jaren heeft men ongetwijfeld in onze dienstbodenwe reld al rare dingen beleefddoch wat ons nu wordt medegedeeld, is, voor zoover wij weten, nieuw, zegt de Tijd." Een familie te Amsterdam, ontving namelyk van een meisje, dat slechts drie maanden in haar dienst was geweest, weinige weken na Naatje's vertrek, een gedrukte kennisgeving van haar aanstaand huwelijk, met opgave, dat er recep tie was, doch niet, of die op de Keizersgracht of in de Willemstraat werd gehouden. Dit zou evenwel spoe dig opgehelderd worden in een tweede circulaire.Mijnheer en mevrouw werden daarin uitgenoodigd op een genoeglijke bijeenkomst," te geven in een der daartoe beschikbare pu blieke lokalen, terwijl er tevens het adres der bruid in het traditioneel keukenschrift aan was toegevoegd, aan welk adres mijnheer en mevrouw konden laten weten, of zij van de vriendelijke uitnoodiging gebruik zouden makenNu zal men wel licht meenen, dat de gelukkige dienst bode hoven haar stand trouwde en aan de maatschappelijke positie van haar echtgenoot hare bescheiden heid had ten offer gebrachtvol strekt nietde man was een een voudige knecht, evenals zij een een voudige" dienstbode was. De toeleg is duidelijk't was alleen te doen om een cadeautje in de huishouding, en op kieschere wijze kon het zeker wel niet dit doel bereiken. Aan de heeren G. J. Vis, com mandant van het stoomschip W. A. Scholten, en G. Bakker, vroeger eerste officier aan boord van dien bodem, thans commandant van het stoom schip Maas, beide schepen behoorende aan de Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, is door di recteuren van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen toegekend den prijs Robin, zijnde een premie in geld voor den Nederlandschen gezagvoerder en zijn stuurman, die volgens het oor deel van directeuren, in het jaar aan de toekenning voorafgaande, de ge- heele of gedeeltelijke bemanning van een schip, onverschillig van welke natie, zal hebben gered. De toe kenning had plaats naar aanleiding der redding van de in zinkenden staat verkeerende Engelsche hark Federick, kapitein Hunter, in den Atlantischen Oceaan, hij stormweder en hoogloo- pende zee, den 10 December 1881. De Delftsche Ct. maakt mel ding van een staaltje van buitenge woon sluwe oplichterij in ons eigen land. Onder den naam van Louis Klerk, vertegenwoordiger te Rotter dam van de firma Klerk te Boxtel, heeft iemand aan zekeren v. S., uit Delft, die per advertentie een be trekking zocht, onder goedklinkende voorwaarden een betrekking bezorgd, tegelijkertijd een waarborgsom innende van f1500. De betrekking bracht mede, dat v. S, naar Hellevoetsluis zou moeten reizen, wanneer aldaar een schip met hout voor de firma aankwam. Dit laatste heette al spoedig het geval te zijn v. S. trok dan ook, vergezeld van zijn patroon, Louis Klerk, naar Hellevoetsluis. Het schip was er nog nietin afwachting van de komst zou v. S. blijven en Louis Klerk naar Rotterdam terug- keeren. Dit is geschied,met het gevolg dat Louis Klerk spoorloos verdwenen is, en de f 1500 met hem De firma Klerk, te Boxtel, weet niets van een vertegenwoordiger te Rot terdam. In geval van eéh nieuwen aan val op de Europeanen te Alex- andrië zullen dus moet door beide, meest betrokken Mogendheden besloten zijn Fransche en Engel sche troepen worden ontscheept. Daily News meldt zelfs, dat de En gelsche Admiraal instructies heeft ontvangen, met de ontscheping niet angstvallig te wachten, maar on verwijld matrozen en marine-troepen te ontschepen, zoodra blijkt dat deze maatregel noodig is in het belang der veiligheid van leven en eigendom der Europeanen. Laatstleden Zaterdag las men in de Dantziger Zeitung, dat een op perstuurman van de Duitsche marine, te Kiel in dienst bij de Admirali teit, voor een som van 150.000 roe bels de copiën van al de plannen voor de Duitsche kustverdediging aan een agent der Russische Regeering had weten in handen te spelen. Aan het Berliner Tageblatt was intusschen uit Kiel het bericht be vestigd, onder nadere mededeeling dat het verraad was gepleegd door den dekofficier Meiling en dat deze reeds in hechtenis was genomen. De Re dactie nam dit bericht wel op, doch slechts onder alle reserve" en in de verwachting dat het misschien weer zou blijken een misverstand te zijn, even als eenige maanden geleden het sensatiebericht over diefstal van plannen uit het bureau van den ge- neralen staf. Thans echter meldt het blad, dat Meiling reeds naar de militaire ge vangenis te Berlijn is overgebracht en in het verhoor gewichtige beken tenissen heeft afgelegdalsook dat het feit reeds eenigen tijd bij de Ad miraliteit is bekend geweest, maar tot nog toe streng was geheim ge houden. Volgens bericht uit Athene zal de koning van Griekenland zich eerst daags naar Wiesbaden hegeven. Te vens meldt de St. James Gazette, dat de Koning voornemens is ten behoeve van den hertog van Sparta afstand van de kroon te doen. In hoever dit bericht waarheid bevat, zal nader moeten blijken, maar het is voor niemand een geheim, dat de Koning reeds sedert lang de hem opgelegde taak te zwaar acht en voornemens zou zijn naar Denemarken terug te keeren, waar hij onlangs een paleis kocht. Volgens de Deensche bladen, beijvert de Pruisische Regeering zich alle Denen uit Sleeswijk te verdrijven en is hun verboden, als pachters of handelaars in het land te blijven wonen. De bladen dringen op tus- schenkomst der Deensche Regeering aan. Daarentegen krijgen de Duitschers het in Rusland hoe langer hoe on aangenamer. In Volhynië hadden zij onlangs veel te lijden van de aanvallen der Russische hoeren. Op het schip Freeman Clark, dat onlangs uit Calcutta teNew-York aankwam, hebben de kok en de hof meester, heiden Chineezen, den ka pitein vermoord en den eersten stuur man aangevallen, welke laatste hun echter ontkwam. Zij werden door de verwoede be manning gedood en over boord ge worpen. Dr. Crevaux, de Fransche rei ziger die in November 11. een onder zoekingstocht ondernam door West- Brazilië, is met negentien zijner metgezellen door de Indianen ver moord. De bemanning van den Ame- rikaanschen walvischvaarder Trinity, in de Antarctische ijszee, moest over winteren op het eiland Heard, dat ten oosten van het He de Fer gele gen is. Het schip heeft den 20en October 1880 het anker hij dit ver laten land moeten uitwerpen en werd daar aan geweldig weder blootgesteld. De equipage verliet het schip, en gedurende zestien maanden zijn de drie-en-dertig man, die de bemanning uitmaakte, op dat kleine eiland ge bleven, dat slechts dertig mijlan lang en twee mijlen breed iszij leefden daar van walvisschen en zee-olifanten waarop zij jacht maakten, en hadden ontzaglijk veel van ellende en gebrek uit te staan. Twee hunner stierven, en eindelijk kwam redding opdagen, doordat de Amerikaansche Korvet Marion hen opnam en naar zachter oorden overbracht. Uit Liverpool wordt weer een schouwburgbrand bericht, die een ge deelte van het nieuwe Royal Court theatre vernield heeft. Een aantal spuiten waren spoedig ter plaatse, en met groote moeite wist men den brand verder uitbreiden te beletten, maar het tooneel met al de machi- neriën werd bijna geheel vernield. Onlangs werd te New-York in een Presbyteriaansche kerk een feest gegeven ter eere van een brandweer man, die hij den grooten brand van het gebouw der World, een aantal vrouwen eu meisjes uit de vlammen had gered. Een der geredden, de dochter van een aanzienlijk burger, had het feest georganiseerd en uit hare handen ontving de wakkere man als aandenken een gouden horloge met ketting, onder luide toejuichingen van de vele aanwezigen. Maar juist toen de held van den avond met aandoening bedankte voor de hem bewezen eer, weerklonk op straat de schel van een voorbijrij denden brandweerwagen. Al de in de kerk aanwezige brandweermannen snelden nu plotseling heen om zich aan hun beroepsplichten te wijden en het feest werd gestaakt bij gebrek aan feest- genooten. Anita, Garibaldi's beminde en heldhaftige levensgezellin, die hem op zijn veldtochten iu Zuid Amerika en zijn vlucht voor de Oostenrijkers in 1849 vergezelde, was geen Itali- aansche en ook zijn wettige vrouw niet. Zij was een Mesties, of Spaansch- Indiaansche, die haar echtgenoot voor hem verliet. Hij heeft deze moedige vrouw, die zoovele gevaren met hem deelde, innig liefgehad en haar verlies diep betreurd. Het eenige wettige huwelijk, door Garibaldi gesloten, was dat in 1859 met de Milaneesche dame, die hem reeds bij de kerkdeur verliet. In de Agricultural Hall te Lon den werd Zaterdag, 17 Juni het pro gramma van het militair tournooi ten einde gebracht. Bij de manoeuvres van de First Life Guards" werd op dezelfde trompet geblazen, die op 18 Juni 1815 in den veldslag van Wa- terloo het sein gegeven had tot de charge van de Household Brigade. In Chelsea College is nog één ge pensioneerd militair, die den slag vau Waterloo heeft bijgewoondhjj heet John Mackie, is 97 jaar oud, en nog in het bezit van al zijne vermogens. Er zijn evenwel, zegt de Times," buiten dat College nog onderscheidene militairen, die in dezen veldslag hebben mei" Er is te Gr. Peisten, in Oost- Pruisen, een schoolmeestersfamilie, de Bittihn's, welker leden 252 jaren lang het onderwijzersambt op dat plaatsje bekleeden. Sedert 1630 is het ambt in rechte lijn van vader op zoon overgegaan. Daarbij komt, dat de schoolmees ters van dien naam allen een hoogen leeftijd bereikten (»door de onschul dige aasempies" van de kinderen, zou Hildebrand's schipper zeggen) en dat zij allen hun 50 jarig jubilé en hun gouden bruiloft gevierd hebben. De tegenwoordige meester Bittihn is 62 jaren oud en bekleedt zijn ambt reeds 41 jaren. Zijn zoon is reeds druk bezig zich voor te bereiden voor het beroep zijner vaderen. Men heeft vroeger enkele ma len den Atlantischen Oceaan van Amerika naar Europa bevaren in een notendop. Nu is er een waag hals opgestaan, die het plan heeft opgevat om dit kunststuk te vol voeren in een boot van nog gerin ger afmetinggeen notendop zal hij daartoe bezigen, maar een vingerhoed. Zijn sloep heeft een lengte van 12 voet, bij een breedte van 4 en een diepgang van 21 voet. Het voor- en achtergedeelte van de sloep zijn overdekt en in het midden is slechts een gedeelte open gelaten. Zijn proviand zal bestaan in scheeps beschuit, vleesch, groenten en koffie,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1