'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 977. Dinsdag 27 Juni 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoomiemont per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Onzen geabonneerden buiten deze Gemeente wordt verzochtde en voor 't 2e kwartaal 1882 in postzegels of in postwissel te willen overmaken, vóór 3 Juli a. s., zullende anders met 10 cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Juni 1882. De beer W. Govers albi er is bij onderstaande aanbesteding aan nemer geworden van de levering aan de Directie der Marine, van vloerzeilen, tapijten enz., voor de som van f 6786.25. Blijkens een bij bet Dep. van Marine ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapitein ter zee F. H. P. Van Alpben, in den namiddag van 22 dezer te Malta aangekomen. De laatstelijk uit Engeland ontvangen Yarrow torpedo-boot doet door zijne groote afmetingen meer aan een scheepje denken dan de vroegere torpedo-vaartuigen, welke men onder de stoomsloepen kan rang schikken en slechts door nummers van elkander worden onderscheiden. De bedoelde nieuweling beeft den naam »Etna" gekregen, behaalde bij den proeftocht op de Theems de buiten gewone vaart van 21 mijl en is nu sedert eenigen tijd alhier in bewaring. Voorloopig was men daarmede niet voorspoedig. Wegens het overkoken van den ketel kon niet gestoomd worden en hij het door stoombewe- ging uitvoeren van de torpedo brak tot tweemaal de ketting. LI. Vrijdag heeft nu een nieuwe beproeving plaats gehad en heeft de »Etna" een paar uur op de reede gestoomd. Het is ie hopen dat de bevindingen nu in allen deele gunstig zijn geweest. Immers geldt het hier een allerbe langrijkst verdedigingsmiddel, dat bovendien bijne driemaal zooveel kost als de andere torpedobooten. Men noemt als koopsom f 110,000. De grootere vaart, de stoombeweging voor het uitvoeren van de torpedo en voor het sturen, en de geschiktheid van de boot om ook de Whitehead-tor- pedo te voeren (de inrichting daartoe moet nog worden aangebracht) zal men dus niet voor niets hebben verkregen. Te Amsterdam zijn twee per sonen aangehouden, die brutaal ge noeg waren om aanrandingen op de openbare straat te doen. Zelfs op klaarlichten dag probeerden zij dezer dagen op de Prinsengracht iemand zijn horologe af te zetten. De aangehoudenen zijn zekere Hoog land en Oostermeijer, broeder van de beide personen van dien naam, onlangs in hechtenis gebracht. Z. M. heeft dr. S. Figee, leeraar in de wis- en natuurkunde aan rijks hoogere burgerschool te Tilburg, met ingang van 16 Juli benoemd tot leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan het kon. instituut voor de marine alhier. Volgens nader ingewonnen in- formatiën was de jonge man, wiens lijk de vorige week te Amsterdam werd gevonden, een Duitscher en eenvoudig apothekersbediende, doch thans buiten betrekking. Hij maakte, als hij uitging, nog al eens misbruik van sterken drank, zoodat hij in den laatsten tijd meermalen in beschonken toestand thuis kwam. Het resultaat der gerechtelijke lijkbeschouwing omtrent het vermoeden van vergif tiging kan eerst worden opgemaakt wanneer het chemisch onderzoek, waarmede men is aangevangen, is afgeloopen. (N. v. d. D.) Zaterdagnamiddag heeft een tot nog toe onbekend persoon zich te Feijenoord op de rails voor een van Rotterdam vertrekkenden spoor- wegtrein gelegd, waardoor hem het hoofd van het lichaam werd gescheiden. Bij de gedurige twisten, die thans tusschen de Hollandsche en Engelsche visschers plaats hebben en meestal tot handtastelijkheden aan leiding geven, zal het volgende oude verhaal wellicht niet van belang ontbloot zijn om te doen zien, dat ook in vroeger tijden dergelijke zee gevechten in het klein voorkwamen. Den 9en Augustus 1652 ontmoetten twee visschersscheepjes, een van Vlie land, het andere uit Engeland af komstig, elk bemand met 8 koppen, elkander tusschen Doggersbank en het Schager rif. De stuurman van het eerste, Jonge Kees geheeten, verzocht aan de Engelschen een zoodje visch, daar hij zooeven in zee geko men was en zijne netten nog niet had uitgeworpen. De Engelschen, meenende dat men hen bespotte, schreeuwden den Vlielanders toe Schurken en schelmen, je moet worden opgehangenDaarop be gonnen zij met steenen te werpen en hielden op de Vlielanders aan. Deze beantwoordden dit door de Engelschen te begroeten met een hagelbui van brandhout en alles wat zij verder in hunne schuit konden los krijgen. Toen deze voorwerpen verbruikt waren, enterden de vijan delijke scheepjes elkander en de Vlielanders, met hunne messen tus schen de tanden, sprongen bij den Engelschman aan boord, dieven hunne vijanden naar het ruim en spijkerden de luiken dicht. Zij namen de veroverde schuit op sleeptouw in het gezicht van een Engelsch oor logsschip, en brachten den buit naar Amsterdam. Men liet de manschap pen loopen, terwijl het vaartuig het eigendom bleef der overwinnaars, Zij ontvingen bovendien elk van de Gecommitteerde Raden der admira liteit een gouden rozenobel, een oude Engelsche mnnt,. ter waarde van f 11,60. De stuurman, Jonge Kees, ontving een gouden gedenkpenning, waarop het feit, door hem bedreven, was voorgesteld. Vrijdagavond zijn te Amsterdam per spoor, over Berlijn aangekomen 260 Russische Israëlieten, die, uit hun vaderland gevlucht, naar Ame rika zullen worden overgevoerur Zij verkeerden meerendeels in een treurigen toestand en wekten algemeen mede lijden op. Zij zijn voorloopig opge nomen in het Passantenhuis, waar zij door de zorg eener Israëlitiesche commissie verzorgd en gevoed worden. Zij zullen hier gehuisvest blijven, totdat er gelegenheid zal zijn om hen per stoomboot naar de nieuwe wereld over te voeren. Groot was het aantal zuigelingen en kinderen, dat zich onder hen bevond. Uit Veere wordfi van 23 Juni gemeld Heden morgen bevond zich alhier reeds vroegtijdig de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hage, ver door den officier van justitie te Middelburg, om het huis te zien waarin de bekende moord gepleegd werd. Tevens verneemt men dat mr. Volgraff den beschuldigde Roland als verdediger is toegevoegd. Men meldt nit Maassluis v25 Juni De stoomboot »Ethefpn,° gisteren hier van Bilbao binnen, is met de van Rotterdam komende boot Otta wa" bij de noordoostpunt van Rozen burg in aanvaring geweest, tengevolge waarvan eerstgenoemde in 't vaarwater is gezonken de bemanning is gered. Laatstgenoemde bekwam ook schade en is naar Rotterdam teruggestoomd. Te New-York hebben 5000 sjou werlui het werk gestaakt, waardoor veel last en oponthoud wordt veroorzaakt. Ook dreigt een werkstaking van Verleden Maandag zijn te New- York weder 5300 emigranten geland. Een 1300 Russische Joden, die sedert Donderdag te voren waren aan- :omen, konden door het Comité maar niet van werk voorzien worden, en deze week werden er weder 900 verwacht. Een veertigtal zijn reeds naar Duitschland teruggezonden. Som migen zijn tienmaal in verschillende betrekkingen geplaatst geworden en werden telkens als onverbeterlijk lui en met allerlei ondeugden behebt we der weggezonden. Omstreeks 50 van deze lieden zouden deze week weder naar Europa worden ingescheept en het Comité heeft getelegrafeerd, dat geene joodsche uitgewekenen meer kunnen geplaatst worden. De New-York Herald heeft van een harer correspondenten in Siberië een bericht ontvangen, dat 12 April van de Lena-Delta via Irkutsk is verzonden. Hierin wordt gemeld, dat Melville de lichamen van de troep van Delong op 23 Maart heeft gevon den, op twee plaatsen, 500 en 1000 ellen van het wrak der boot verwij derd. Hij zag op de eene plaats een stuk van een geweer, hangende op vier palen en op de andere overblijf selen van een kampvuur. Toen bij de sneeuw liet opgraven, werden achtereenvolgens alle lijken op één na gevonden. De meeste lijken waren half verbrand, bepaaldelijk de handen, zoodat het scheen, dat de mannen bij het vuur gekropen waren om zich nog eenigszins te warmen. Stukken verbrand en geknaagd leer hadden zij in den zak, waarvan zij blijkbaar gegeten hadden. Laarzen hadden zij niet meer, maar lappen en lompen om de voeten gebonden. Melville begroef de lijken op den top van een 300 voet hoogen heuvel, waar hij een mausoleum voor hen oprichtte van het hout der boot, in den vorm eener pyramide, met een kruis van 22 voet hoog, dat hij uit drijf hout liet hou wen, en waarin hij hun namen sneed. Twee kisten met documenten en de medicijnkist werden nog gevonden. Daarop verdeelde Melville zijn troep in drieën om naar bootsman Chipps en de zijnen te zoeken. Twee dier afdeelingen waren, toen de corres pondent zijn bericht zond, onver richter zake teruggekeerd, Melville zelf, die noordwestelijk was gegaan, nog niet. New-York, 22 Juni. Kapitein Putman en al de officieren van het Amerikaansche oorlogsschip Rodgers, dat uitgezonden was om het vermiste schip Jeannette op te zoeken, zijn in het ijs omgekomen, na het ver branden van het stoomschip. De windhoos in Jowais, volgens nadere berichten, van ontzaggelijke kracht geweest. Zij strekte zich uit over een terrein van 150 mijlen gte en een halve mijl breedte. Minstens 1500 personen zijn door den storm van dak beroofd. Geheele huizen werden opgenomen en door een wervelwind spiraalsgewijze tot 1000 voet hoog geslingerdzoo althans wordt aan de Times geseind. Het vee in de weide werd opgenomen en een eind ver door de lucht gesleept. Het verlies van eigendommen wordt op 2 a 3 millioen dollars geschat. personen zijn omgekomen en 500 zijn gewond, van welke 100 doodelijk, naar men vreest. Er is een beroep op de openbare weldadigheid gedaan, daar voor de hulpbehoevenden onge veer 100,000 doll. noodig zal wezen. Op last van de Pruisische Re geering zijn de belooningen van 500 en 1000 mark, uitgeloofd voor het ontdekken van de schuldigen aan de beide jongste vrouwenmoorden te Bochum, verhoogd tot 10,000 mark. De politie te St. Petersburg moet opnieuw een Nihilisten-schuil plaats ontdekt hebben en een aantal dezer heeren, onder welken verschei dene hooggeplaatste militairen en bur gers, hebben gearresteerd. De laatst genoemde ontdekking geschiedde in den nacht van 17 op 18 Juni in de Fornary-straat. Het aantal gearresteer den bedraagt veertig. Londen, 23 Juni. Het stoomschip Stirling Castle" arriveerde hier met de eerste nieuwe thee van Hankow. Het passeerde het vuurschip van Shanghea den 23en Mei en was gis teren te Gravesende en volbracht alzoo de reis van Shanghea in 29 dagen, 22 u. en 25 min. en was 27 dagen, 28 u. en 45 min. onder stoom. Uit New-York wordt gemeld Bij gelegenheid van een brand in een woonhuis aan Suffolk-street alhier, heeft iemand een edelmoedige daad verricht. Men vermoedde, dat alle bewoners van het brandende perceel gered waren, toen plotseling drie personen, een man, een vrouw en een jong meisje, voor de alreeds door rook verduisterde ramen verschenen. Hunne smeekingen om hulp waren hartverscheurend en toch scheen hun toestand hopeloos te zijn, daar de ladderwagens wel met angst werden verbeid doch niet kwamen opdagen. Op dit kritiek oogenblik verrichtte een brandspuitman, Frank Leonard genaamd, een heldhaftige en edel moedige daad met gevaar voor zijn eigen leven, door op een oude ladder te klimmen, welke echter nog 6 voet te kort was. Daarop staande riep hij de drie in angst zijnde personen, die reeds de hitte van vuur en rook begonnen te gevoelen, toe, naar be neden te springen. Eerst sprong het meisje en werd door den welgespierden Leonard in die gevaarlijke positie in zijne armen opgevangen, waardoor de zwakke ladder dreigde te breken. Na haar vervolgens langs den ladder te hebben doen afdalen, sprong de vrouw toe, die op dezelfde wijze werd opgevangen en behouden op den vasten bodem gebracht, waarna ein delijk ook de man werd gered onder luide toejuichingen van duizenden toeschouwers. De mensehenredder droeg zijn naam niet te vergeefs Leonard beduidt leeuwenaard. Onder de schepen die eenige weken geleden op de kust van IJsland vergingen was, volgens nadere berich ten, ook een Nederlandsche visseher- smak de »Lovenorn" welker be manning, van 12 koppen, in de gol ven om het leven kwam. Hunne lijken werden later aangespoeld sommige waren bijna onherkenbaar. Het Engelsche schip de Brilliant star werd op de rotsen gedreven en eg kort daarna om. De zeven per sonen der bemanning klemden zicb aan de kiel vast en bleven vier uren lang in dien hachelijken toestand, totdat de eb hen in staat stelde over de rotsen heen het strand te bereiken een hunner bezweek daar eenige oogen- blikken later van uitputtingal de mannen hadden min of meer bevroren ledematen. Yan den Deenschen schoo- ner Charlotte en twee Fransche vis- sehersschepen werd een deel der be manning gered, de Deensche schooner Bella, die een bemanning van 20 kop pen had, verging met man en muis. De scheepvaart langs de kust is geheel gestremd door het ijs, dat de monden der rivieren en de zeeboezems verstopt. Duizenden van de Europeesche vluchtelingen uit Egypte zijn naar Malta gegaan. Er kwamen daar on langs reeds 2500 aan en er worden nog veel meer verwacht. De Regee ring heeft zorg gedragen dat zij zoo goed mogelijk ontvangen en onder dak gebracht wordenmaar het is te begrijpen dat bet eiland, hetwelk ternauwernood in zijn eigen behoef ten kan voorzien, onmogelijk nog drie a vierduizend hulpbehoevende personen er bij kan onderhouden. De Lord Mayor van Londen opent dan ook een inschrijving ten behoeve van de Europeesche vluchtelingen in de havens van Malta en in die van Engeland. Lord Granville heeft voor dat doel reeds 100 pond sterling toe- In de Piraeus kwamen twee stoom- booten met 3400 vluchtelingen uit Egypte aanop Cyprus komen zij mede in grooten getale, terwijl voort-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1