'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEIjWEDIEP EN TEXEL Mo. 979. Dinsdag k Juli 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag-' en Vrijdagmiddag. ADEL Al DE, Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bnream: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. »3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Aavertentiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn DE KERMISWEEK. Kermis komt maar eens in 't jaar, is een oud spreekwoord. Dat is dan ook zeker de reden, dat velen met zooveel verlangen dien tijd tegemoet zien en zich bij voorbaat illusiën scheppen van de genoegens, die er dan te smaken zullen zijn. Zie slechts met welke belangstelling de jeugd ieder scheepje, iederen wagen, voor de kermis hier gearriveerd, gadeslaat en hoezeer de opgewondenheid stijgt, naarmate de kermis meer en meer vorm en lichaam aanneemt. Tenten en kramen, ze staan reeds en me nigeen heeft met belangstelling 't laatste nummer onzer courant in handen genomen om nieuwsgierig 't voorhang van deze of geno „heiige balie" op te lichten en te zien wat er te genieten valt. Vergezelt ons, waarde lezers, op onze wan deling; 't is gelukkig goed weêr, en al pratende, deelen we u mede wat we weten, om ons alzoo te kwijten van de verplich ting, die wo tegenover n op ons hebben genomen. De kolossaalste tent is voorzeker wel die van den heer E. Basch, bekend om zijne onnavolgbare toeren in de hoogere goochel kunst. Ditmaal zal 't Cagliostro-theater nog andere specialiteiten te zien geven, waaronder miss. Niagara, de waterkoningin, niet 't minst de aandacht zal trekken, 't Hoofd van Ibicus, de werkzaamheden van den ventreloquist Otto Nurnberg, de jong leurs Salma en de virtuoos Massinilokken wel tot een bezoek uit, al moet men er voor naar 't Havenplein loopen. De werkzaamheden met 't hoofd van Ibicus dat door den heer Basch wordt gebiologeerd, is wel 't nieuwste, dat op dit gebied wordt uitgevoerd. Ongelooflijk is 't voor iemand, die 't niet gezien beeft, hoe Miss Niagara langer dan 5 minuten onder water zich ophoudt en in dien tijd eet schrijft en andere bezig heden verricht. Voorzeker heeft de heer Basch wel 't merkwaardigste dat op deze kermis te zien is. Tusschen 't groen van 't geboomte in Tivoli komt de nette schouwburgloge van de heeren v. Ollefen, Moor en Veltman, goed voor. 't Programma wordt geopend met „De Verzoening of de Broedertwist" en „de Roovers," beide stukken van oude meesters, maar die hunne waarde voort durend behouden. Daar 't gezelschap van den Stads-schouwburg van Amsterdam voor 't laatst hier optreedt en een gevestigde reputatie heeft, zal 't voorzeker niet aan •bezoekers ontbreken. De heer Nieuwenhuizen bezoekt met zijn gezelschap de Heldersche kermis ook dit jaar en heeft zijno oude standplaats inge nomen. Hij heeft voor deze gelegenheid een goed repertoire samengesteld. De menig te bezoekers, die bij vroegere kermissen den hr. N. zagen optreden en zeer voldaan over hetgeen ten tooneele gevoerd werd, huis waarts keerden, maken deze tent tot een echte volks-schouwburg. Daar de heer N. zijne beste krachten heeft ingespannen om iets goeds ten tooneele te brengen, zal 't kermishoudend publiek ook nu niet ver zuimen hem te bezoeken. t Cafe's chantant ontbreken ook thans niet. de ruime zaal van Tivoli heeft mea gelegenheid kennis te maken met *t Inter nationale Variété en Specialiteiten gezel schap van den heer Pierre de Boer, dat te maken, zonder zich te verwijderen. De kermis biedt du aan om zich te verrj mers van publieke bepaald overtuigd ge\j r van 't uitgangspunt genoeg gelegenheid tken en de onderne- [ermakelijkheden zijn lest, dat do lust om Kermis te houden aan: don Helder nog niet is verflauwd. Ze hopen maar dat de zon dezer dagen eens een vriendelijk gezicht zal toon en,wel wetende dat een genoege- lijke kermis tevens voor hen esn voordee- lige is. j Amsterdam inv*t Graud-Theater Tivoli avond aan avond een massa toeschouwers trekt. Een avond daar door te brengen, zal voor velen een aangename ontspanning zijn. Op 't Molenplein, 't centrum der kermis, valt 't Grand Café Concert Amusement van den heer L. A. Hartsinck goed in 't oog. Ook deze ondernemer heeft geen moeite gespaard om een goed gezelschap te enga- geeren. 't Rotterdamsch Internationaal Ope- retten-Gezelschap, onder directie van den heeren Baazer en Soesman, zal daar in een afwisselend programma op dit gebied iets goeds leveren en menigeen uitlokken tot een bezoek. De heer Tismeer, die gedurende de vorige kermis met zooveel succes werkzaam was, noodigt ook nu weder de bezoekers in zijn smaakvolle tent op 't Molenplein nit, ken nis te maken met het gezelschap, dat door hem is samengesteld. De wed. Caarls, heeft voor de kermis 't gezelschap onder directie van den heer Hartman geëngageerd. De gunstige her innering der vroegere Kermissen, zal daar om twijfelen we niet, öok nu tot een be zoek uitlokken. Onder onze oude bekenden merken we met genoegen ook den heer Spriet op* De buitengewone werkzaamheden, die daar werden verricht, bezorgden hem eiken avond volle tenten, cn ook nu vermeent hij aan de eischen van 't publiek te kunueu voldoen en vertrouwt dat men de kennismaking met hem zal willen hernieuwen. 't Historisch Museum van den heer F. H. Scherf is een bezoek ruimschoots waard, daar 't aangename aau het nuttige is gepaard en de kunstwerken een beschouwing wel verdienen. Als natuurwonder geeft de heer Delaruelle ons een jongen reus te aanschouwen, die TWTlC,¥T\]|/fcfer8~,ï" iTYï"fo.1 iO 17 "faJ op veertieojarigen leeftijd _r£ed,8 een lengte iJ-y-N Lx jur*! van 1,95 Meter en een gewicht van 205 pond heeft. Een kolossaal groote en zware os, een prachtexemplaar in zijn soort, Groote Pier geheeten, en op 't Westplein te zien, strekt ten bewijs, hoe ver men 't met de veefok kerij. in Friesland heeft gebracht. 't Ontbreekt ditmaal niet aan een paar denspel. De directeur Schuitenvoerder staat met zijn circus op 't Westplein. Behave werkzaamheden in de hoogere rijkunst, paarden dressuur enz., verrichten gymnastie- kers en koorddansers hunne toeren. Als iets nienws wekt een rondtrekkend photographisch atelier de aandacht, 't Geheel ziet er zeer net uit. Bij verplaatsing worden de beide vleugels eenvoudig in- en 't bo venstuk naar beneden geschoven en de tent gemetamorphoseerd in een wagen. De gocd- koope prijs zal 't publiek gemakkelijk be wegen, al is 't voor de aardigheid, daar portretten te laten maken. De Gebroeders Bonnier, zien voor hunne net geëtaleerde kraam voortdurend een aantal bekijkers, en niet 't minst onder deschoone sexe; de voorwerpen zijn dan ook verlei delijk genoeg uitgestald. De Heldersche kermis zou niet compleet zijn, als Dirk Visser van Purmerend ont brak; we vonden hem dan ook op zijne oude plaats met zijn vette, maar delicieüse koopwaar, in de verwachting dat de kerrais- gangero even als vroeger, sj£. ak zullen vinden in zijne worst, paling palm. Van der Kam, de oude beke^ van vele jaren en mej. de Wed. Rijken c J 't Molen plein zullen wedijveren het publiek te ver gasten op de meest smakelijke, keurige eu I geurige poffertjes, eABoukamp zal zijn be zoekers weder onthalen op fijne wafelen, die 't inderdaad zijn, want H. M. de Ko ningin van Zweden heëft het, door haar be zoek onlangs te Amsterdam in zijne kraam gebracht, bevestigd. Ook onze plaatsgenoot Selderheek, die mede in worst, en paling handelt, heeft zijne waar behoorlijk uitgestald en noodigt de voorbijgangers uit! daarvan eens te proe ven, in 'tvast vertrouwen, dat zeniet te leurgesteld zullen worden. Verder vindt men, op de wandeling van 't Molenplein naar 't Westplein, de noodige kramen, waar koek, speelgoed, galanteriën, etc. zijn uitgestald. Danslustigen verwijzen we naar de ge legenheden, in dit blad geannonceerd. Draaimolens en schomraelschuitjes ont breken ook nu weer niet, evenmin als ge legenheden om koek te hakken of een kaarsje uit te schieten. Met een enkel woord willen we nog melding maken Xhaflaire's dubbele Tramway, die inderdaad netjes én doelmatig is inge richt en waar men roet pleizier een rit kan HELDER, 4 Juli 1882. Vrijdag werd aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier de kleine gouden medaille voor 36 jaren trouwen en eerlijken dienst met de daaraan ver honden gratificatie van f 50 uitgereikt aan den kwartiermeester W. A.Van de JBilt. Zr. Ms. schepen Zilveren Kruis en Leeuwarden zijn 1 Juli van Malta naar Cadix vertrokken. Blijkens bij het Departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix, on der bevel van kapt. luit. ter zee jhr. C. C. Six den 29 Juni te Alexandrië aan gekomen. Het vertrek der Nederlandsche Poolexpeditie naar Dicksonhaven zal plaats hebben op aanst. Woènsdag 5 Juli des morgeus te 10 uur van de ligplaats der Varna" tegenover de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. De Varna," varende onder Noorweegsche vlag, kapt. Knudsen, leent zich uitstekend voor het doel en zal behalve de voor werpen tot de expeditie behoorende, een voldoende hoeveelheid kolen in nemen om de terugreis van Dick sonhaven te kunnen doen, ook al ware het dan noodig eenige dagen door het ijs te werken. Een dienstbode te Apeldoorn is gearresteerd, verdacht van den te Aruhem ontdekten kindermoord. Zij heeft bekend. Te Noordwijk aan Zee is de tijding ontvangen, dat de matroos Dirk Hoek Ez., varende op de bom schuit »De Jonge Cornelis," met het -scheppen van water overboord 'ge vallen en verdronken is. Hoek was 25 jaar oud en laat een weduwe met een kind achter. Voor het gerechtshof te 's-Hage zal den 9en Juli a. s. de zaak be handeld worden, bekend als de moord van Veere." Als beschuldigde zal daarvoor terechtstaan Louis J o- seph Jacobus Roland, oud omstreeks 23 jaren, banketbakkers- bediende, thans gedetineerd. Uit de uitvoerige acte van beschul diging stippen wij de volgende bij zonderheden aan De verslagene, Cornelis Hendrik Snijders, een weduwnara- van 66 jaren, leefde te Veere zeer eenzaam en afgezonderd, en bicld schier met niemand gemeenschap dan met een buurvronw, die van tijd tot tijd dc strqat voor hem reinigde. Huiselijke bezighedeu, koken incluis, verriehtto hij zelf. Deze vrouw bracht hem ook de krant, eu kreeg, toen zij die op 3 Oct. weder bij hem- wilde brengen,, op haar herhaald roe pen geen antwoord. Dit wekte kwaad vermoeden, en toen de politie, er van in kennis gesteld, de verdachte woning binnen trad, vond men het lijk van Snijders, dwars in den gang liggende, in een grooten plas bloed, terwijl de rug gedeeltelijk verbrand wasnaast het lijk werd het broodmes van den verslagene gevonden, en het lichaam was met verscheidene wonden overdekt. De kleedingstnkken waren met petroleum overgoten en op de rngvlakte en rechterdij doorgebrand. Hoewel door de. eenzelvigheid, waarin de verslagene leefde, niet bepaald kon worden wat er aan geld of voorwerpen van waarde kon zijn ontvreemd, moet er tooh volgens de verklaringen van sommige getuigen geldswaarde zijn aanwezig geweest, en wer den onder de voorwerpen, die men wist dat in zijn bezit waren geweest, vermist een gouden horloge en een gouden bril met blauwe glazen. Deze voorwerpen, hoewel later door hem verkoeht, zijn bij den beschuldigde gezien, en zijn dus voor hem een groot bezwaar. Ook kon hij omtrent een verwonding aan zijn rechterhand, evenmin als omtrent den tijd, dat hij Veere zon verlaten hebben, en het bloed dat op zijn kleeding werd gevon den, geen voldoende ophelderingen geven. De beschuldigde is de zoon van een ge achte weduwe, die een fatsoenlijk logement „het hotel Roland," te Veere houdt. Zijn gedrag liet veel te wenschen over. Meer dan eens had hij zich aan diefstal bezon digd, en leefde vrij ongeregeld. Hij was ook vroeger reeds tot 15 dagen celstraf en twee boeten van f 8 veroordeeld. FEUILLETON. 20.) Een verhaal van Claba Cron. Uit het Hoogduitsch vertaald door W. B BEVERSEN. „Weldat verblijdt mezei Adelaïde, en hij durfde haar woorden nauwelijks ge- looven, zó<5 heerlijk stemden haar toon en gebaren er mee overeen. Hoe donker de achtergrond der gebeur tenissen van dezen avond ook zijn mocht, toch was 't licht in de ziel van Oswald en Adelaïde. 't Was huu duidelijk geworden met een zekerheid, die hen allergelukkigst maakte, dat zij elkander liefhadden wisten, hoe en waar ze elkander zouden weerzien en van nu aan moest daaraan voor beiden immers wel een volheid van geluk verbonden wezen Maar hoezeer Hermsdorf zich ook door deze gewaarwordingen beheerscht voelde, tooh moest hij ook een plaats inruimen het gedrag ^er^onge Mevrouw Mndiing bij hem had doen ontstann t was hem in t ocg gevallen, dat zij loerde op zijn komst ia huis en op de bezoeken, die hij zoo nu en dan aan de freule von Siegwart bracht, ja, hoe ze dikwijls getracht had het ge sprek op Adelaïde te brengen en dan zijn gelaat nauwkeurig had gadegeslagen. Dat had hij lastig gevonden, maar had er geen beteekenis aan gehecht. Nu vertoonde zich alles aan hem in een ander licht. Waartoe kon een gemeen karakter zonder eenige beschaving al niet komen, wanneer hartstocht de hand besL_irdeP Hoe zon 't nu met Adelaïde hebben kunnen zijn, indien ze eens dat geheele stuk taart, bepaaldelijk voor haar bestemd, had opgegeten Zijn hart beefde bij al die gedachten Zooals dit met iederen fliuken man guat, zoo ging het ook met hemde geliefde, die in gevaar verkeerde, werd zoo mogelijk nog dierbaarder aan zijn hart en in deze nachtelijke ure nam hij zich voor om zijn bedenkingen en zijn aarzelingen, vooral ten opzichte der onge lijke levensomstandigheden eenvoudig op zij te zotten en zoo spoedig mogelijk Adelaïde zien, dun in de atad. Wat Adelaïde betreft, ia haar hart waa niet bepaald plaats voor het vermoeden, door Hermadorf geuit, omdat zij de beweegredenen niet kende, die bij er voor had meencn te vinden. Een gevoel van groote innige vreugde vervulde haar gansche zielwat bekommerde ze zich dan om al die andere menschen met hun booze of goede plannen P Ze meende, dat haar dierbare vriend al te bezorgd voor haar wasdat, waarop hij had gezinspeeld, achtte ze onmogelijkhoe licht kon Nanny of een andere door on voorzichtigheid dat akelige goed met de taart in aanraking gebracht hebbenNadat de dokter het huis verlaten had, ging zij nog herhaalde malen naar Nanny en ver wijlde dan wat aau haar bed. Het meisje voelde zich oneindig beter en begon nu op levendigen toon de aanleiding tot het on gelukkige voorval te bespreken. Hoewel zc in de verste verte geen kwaad vermoeden scheen te koesteren, zoo vond Adelaïde, nadat eenmaal eenige argwaan bij haar ont staan was, de samenloop van een menigte omstandigheden toch vrij wonderlijk. De freule von Sieg-wnrt puogdo danrom Na ar uk over do on voorzieh iiglieid, traaruai, cJi wellicht bnd schuldig1 gemaakt eu v bood haar ten slotte, om door zooveel praten I zich, meer dan goed voor haar was, op te winden. Zij zelve verjoeg de wantrouwende dachten, die bij haar wilden opkomen, door dc herinnering aan Oswald en 't gelukte haar zdd goed, dat zelfs zijn beeld in den droom oprees voor haar geest, niet ernstig en bekommerd, maar stralend van groote vreugd en van de zekerheid der zegepraal. DERTIENDE HOOFDSTUK. Dokter Hermsdorf had er lang over na gedacht, of hij wel een nader onderzoek zou instellen naar hetgeen hij vermoedde en hoe hij 't zou doen. Maar toen hij des morgens ontwaakte vond hij zijn vermoeden zoo vreeselijk, dat 't aan waarschijnlijkheid in zijn oog veel verloor, want hij had ceu niet geringen voorraad van giftige bestand- deelen gevonden. Intusschcn bestond de mogelijkheid, dat door langdurige aanraking van lucifers, die er toevallig op waren ge vallen, de phosphorus zich opgelost en zich met den room vermengd hadhoeveel Ar,.nVaa, met het nadere stuktuurt. Hij vond zc den volgenden morgen wel liog wat bleek en klagend over pijn in de maag, maar toch alweer druk bezig met het in pakken van den reiskoffer harer meesteres, die allerlei vergeefsche moeite had gedaan Dc getuigenissen, tegen hem afgelegd zijn allen voor hem zeer bezwarend, en behalve een met bloed bevlekten handdoek, die kennelijk den verslagene heeft toebehoord is ook het horlogesleuteltje bij hem gevon den, dat op het bewuste horloge paste en; blijkbaar jarenlang voor 't opwinnen daarvan! gebezigd is. Dc beschuldigde blijft, niettegenstaande al dio bezwarende omstandigheden, halsstar rig alle schuld ontkennen. Niettemin wordt! hij door de Procureur-Generaal beschuldigd vau manslag met voorbedachten rade, althans vergezeld van twee andere misdrijven, die gediend hebben om het plegen van dei diefstal gemakkelijk te maken en de ont dekking van beiden te voorkomen diefstal met behulp vau geweldoefeniug die sporen van kwetsing heeft achtergelaten; brandstichting in een gebouw, waarbij to voorzien was dat menschenlevena in gevaar konden worden gebracht. Het O. M. zal worden waargenomen door dcu procureur-generaal Jhr. Mr. van don Bcrgh, en de beschuldigde zal worden ver dedigd door Mr. M. C. Vollgraff. 63 getuigen zullen iu deze zaak worden gehoord. Amble 29 Juni. De passagier boot Alice, van de Tyne naar bier bestemd, met vele passagiers aan boord, stootte bij dikken mist op Bon- dicar Roek.. Er lieerscbte een groote vérwarring, waarin ieder naar de red-; dingboot liep, die in dedavids hing, spoedig vol menscben was. Door on bekendheid en een ongelukkig toeval sneed een persoon den looper van den voorste takel door, zoodat allen dié in de boot -waren, te water vielen, terwijl de stoomboot vooruit stoomde, en er ten gevolge daarvan een twaalf tal personen verdronken. De stoom boot is mei de overige passagiers in zinkenden staat in de haven gekomen. Er is vermoedelijk geen stad ter wereld, waar de milddadigheid op zoo grootsehe schaal wordt uitgeoe fend als te Londen en in spijt van dit alles overtreft de ellende, die geleden wordt, nog alle grenzen van 't geen elders wordt waargenomen. Uit een verslag, openbaar gemaakt op last van het parlement, blijkt, dat in het afgeloopen jaar te Londen 54 personen letterlijk zijn verhongerd, j dewijl zij geen middel hoegenai bezaten om voedsel te erlangen. In de gasfabriek der stad Brus- sel te Laeken, beeft Dinsdag een j brand gewoed, ten gevolge van ontploffing, welke veroorzaakt werd door -een onvoorzichtigheid van een der werklieden, die daarbij vrij ernstig werd gewond. Door de flinke maat regelen der directie, werden verdere 1 ontploffingen voorkomen en met be hulp der brandweer was men in een paar uren den brand meester. De schade, in de fabriek aangericht, moet vrij groot zijn, maar zij kan toch voortgaan met het leveren van om 't haar te verbieden. De dokter begon een uitvoerig verhoor met haar en vernam daarin eigenlijk nieta meer, dan hij reeds wist; hetzij, dat ze geen onaangename inlichtingen wilde geven, hetzij, dat ze werkelijk in 't geheel niet geloofde, dat er iets bijzonders met de taart was voorgevallen, ze verklaarde ten minste argeloos„Ik beprijp Rlleen maar in 't geheel niet, dokter, hoe ik de lucifers er bij kan gebracht hebben Ze stonden wel op de tafel en daar heb ik ook het bord met de taart op .gezet, voordat ik ze opat, maar dat kon iinmers toch geen kwaad Hij sprak er met haar maar niet meer over, gaf imar nog enkele raadgevingen, en verliet Adelaïde, haar met de meeste har- I telijkheid een goede reis toeweuscheade. Daarna iiet hij zich bij den geheimraad j Madling aandienen. Hij trof hem aan in zijn chambre-cloak, druk bezig met het rom- melen in allerlei papieren op zijn studeer-j to oh uitgevoerd f Zich zeker overladen of feta dergelijks, niet v Hebt ge mijn dochter al gesproken P komt ze er toe, om zoo op eens naar Wall- witz te willen gaan, terwijl ze zich in dezen 1

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1