'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 981. Dinsdag 11 Juli 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZVIDSTRAAT. Ad.vertentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMLORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Juli 1882. Te midden der kermisvreugde ontving men bier de vreeselijke tijding van bet noodlottig ongeluk aan Zr. Ms. ram monitor Adder" overkomen, 't welk ieder met deernis vervult. De Adder" is Woensdagmorgen 11. ten 11 ure uit IJmuiden naar Helle- voetsluis vertrokken. Zondagmiddag ten 5 ure waren bij het Departement van Marine nog geene officieele berichten ontvangen nopens het lot van den Adder." Woensdagmiddag moet hij op de hoogte van Scheveningen zijn gezien. Men vermoedt dat daarna wegens het onstuimig weder de terugtocht naar IJmuiden is ondernomen, en uit het ontbreken van nadere berich ten wordt het vermoeden afgeleid, dat het schip is vergaan. Uit Katwijk wordt bericht Donderdagmiddag ten 2 ure is de monitor Adder" voor Katwijk in zee gezien, gaande in zuidwaartsche richting Uit Egmond a/Z. wordt van Zondag gemeld Alhier zijn aangespoeld ongeveer twintig ongemerkte zwemgordels, een mahoniehouten gedraaide poot van een pijltoestel voor een compas, benevens emig los houtwerk. Alles was niet laug in zee geweest. Uit Hellevoetsluis meldt men De uitgezonden stoombarkas is teruggekeerd, maar heeft geene bij zonderheden medegebracht. Aan boord van het wachtschip alhier- bevinden zich twee kwartiermeesters, een zie kenoppasser en zeven matrozen, be- hoorende tot de bemanning van den Adder," aan wie last was gegeven, zich hier aan boord te melden. Zij hebben hunne betrekkingen in kennis gesteld met hun behoud. Zeker weet men dat er twee machinist-leerlingen, de schipper en de scheepskok van deze plaats aan boord waren. De zeeloods C. S. Duinker was reeds Vrijdag, voorzien van een zwemgordel, in zee opgevischt en te IJmuiden aangebracht. Duinker was reeds 63 jaren oud. Door schipper Krijnen, met den loodskotter n°. 6, is buitengaats op gevischt en op de sleepboot Hercules overgebracht een reddingsboei, waarop geschilderd Zr. Ms. monitor Adder." Ook is door vletterlieden hier eenig licht wrakhout aangebracht, ver moedelijk afkomstig van een monitor Reeds zijn hier en te Ymuiden eenige lijken aangebracht, welke in zee door vletterlieden en schuiten zijn opgevischt, onderanderen het lijk van den luit. ter zee 2e kl. Jonckheer en den alhier wonenden machinist Dal- meijer. Een der omgekomen machinisten (Holst) moet, naar men zegt, met een zijner collega's, alhier woonachtig, verzocht hebben onderling van bodem te verwisselen, wat ook was toegestan. De bemanning van Zr. Ms. rammonitor Adder" bestond uit; E. Simon van der Aa, luit. t/z. 1ste kl. commandantM. Smits, luit. t/z. 2de kl. 1 ste officierG. Borel, luit. t/z. 2de kl.C. Jonckheer, idem E. van Voorthuijsen, idem A. Lof vers oflfic. v. gez. 2e kl.W. F. Klompé, offic. v. admin. 2de kl. M. van der Werf, schipperJ. H. F. van Balkum, bootsmansmaatF. G. Schultze, 2de stuurmanH. Scholtz, konstabel v. c.G. II. Hirs, 2de timmermanD. van Brederode, botteliersmaatJ. C. Lintveld, 2e schrijverC. R. Seeger, hofmeester L. van Rijswijk, scheepskokJ. F. A. van der Hust, koksmaatJ. C. E. Meijer, schoenmakerH. D. Jansen, matroos le kl.J. D. Davids, id. 2e kl.L. Kremer, matroos 2de kl. J. de Maat, matroos 3e klasse J. Reiziger, idH. Roelker, id. J. Jutte, id.G. L. Thewes id.P. J. J. L. de Ruyter, id.K. Patijn, id.A. W. A. van Driel, idem P. van de Velde, lichtmatroos H. Mod derman,id.; C. Buijssen, id.; J. C. Baart- mans,machin. le kl.; J. P. Holst, ma chinist 2de kl. J. Dalmeijer, idem; H. G. Meuldijk, machinistleerling lste kl.W. Harinck, idem P. J. Bridge, idem L. Overstrijd, idem J.van Rijsbergen, milicien-vuurstoker; F. Ham, idemK. F. Bouquet, idem G.Wagenaar idem; J.Ridmeester,idem; J. van den Berg, idem; J. Th. van Ier Sprong, idem J. J. Christianie, vuurstoker lste kl. J. Hanenberg, idem 2e kl. J. G. J. van den Berg, korporaal der mariniers H. D. van der Pluijm, tamboer 3de kl.L. Ja cobs, marinier lste kl.W. Acker- man, id.J. Smeding, idem 2de kl. H. v. Bronswijk, id.II. Riemers, id. J. B. Merk, id. J. Lennings, id. 3e kl.F. J. Michels, id.J. W. Caspers id.J. Schieveen, id.P. Jager, id. G. A. van Oerlee, id. (Zie verdere bijzonderheden onder het vervolg der berichten.) Z. M. heeft, met ingang van 2 Augustus, bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborsten lste kl. W. C. J. Smit, D. A. P. Koning, R. Posthumus Meyjes, B. P. J. C. Mol, E. de Haan, H. C. A. Schlütler, J. B. A. Jonckheer, J. A. A. C. ridder Van Rappard, B. F. Meyboom, J. G. Besier, C. A. Dominicus, J. W. Bos Janszen, C. L. Groll, M. Van Nassau, T. E. Van Staveren, J. F. J. Eybergen, Z. J. H. Rietberg, G. M. Kraay, J. L. Hanewinckel en A. A. Flaes. Vrijdagnacht jl. sprong een man in de gracht aan 's rijks werf alhier, met het doel zich te verdrinken, we gens oneenigheid met zijne echtge- noote. Een der artistenvan den schouw burg der heeren v. Ollefen, Moor Veltman, de heer Vink, daar juist passeerende, begaf zich te water en mocht het genoegen smaken den man weder op het droge en tot betere ge dachten te brengen. De schepen der Nederlandsche marine, bestemd voor buitenlandsche dienst, zullen binnenkort gewapend worden met revolver-kanonnen van 3,7 cM. Aan het Horntje op Texel zal vermoedelijk eerlang een visschersdorp verrijzen. De ondernemende Heer P. Koning doet althans moeite eene maatschappij te vestigen, die zich ten doel stelt door het bouwen van. "re- schikte visscherswoningen, het aan schaffen van een menigte booten en netten, de geep- en haring visscherij aan de kusten van dit eiland uit te breiden. Tal van aandeelen voor de ze onderneming moeten reeds geplaatst zijn. 't Plan, dat voorzeker onder steuning verdient, zou nog beter ver wezenlijkt kunnen worden, als aau het Horntje eene haven werd aange- legd. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Arnhem is de tapper H. F., uit Nijmegen, tot een geldboete van f 25 of 5 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij aan een be schonken persoon bedwelmenden drank had toegediend. Tegen een herbergier te Bergen- op-Zoom is proces-verbaal opgemaakt wegens het tappen van bier aan iemand die in kennelijken staat van dron kenschap verkeerde. Wanneer tot het komen in den echtelijken staat de meer en meer gebruikelijke weg wordt ingeslagen, is de welgemeende aanvraag in. den regel terstond een huwelijksaanvraag. Een jongmensch, die in een onzer bladen adverteert, wil echter blijkbaar eerst de kat eens uit den boom zien, en zoekt kennismaking met een lief meisje of jonge weduwe, om vervol gens tot een engagement over te gaan. Van trouwen Worfli niet gerept. »Is 't om te vrijen, zeg dan neen. »Is 't om te trouwen, ja," zou Helvetius Vau den Berg op zoo iets laten antwoorden. Door den heer Volck, te Utrecht, wordt gemeldtBlijkens een telegram van dr. Maurits Snellen, chef der Nederlandsche Noordpool - expeditie, is het stoomschip Varna" den 8en Juli te Bergen in Noorwegen aan gekomen. Aan boord was alles wel. Over twee dagen dacht men Dront- heim te bereikenom aldaar het poolhuis in te nemen. In het tuchthuis te Leeuwarden waren op den len dezer 395 gevan genen, waaronder negen levenslang veroordeeld. Alweder een schouwburgbrand te melden! Nu weer te Madrid, waar het Théatre Recreo tot aan den grond afbrandde. Gelukkig zijn er geenmen- schenlevens bij dit onheil te betreu ren, maar als het zoo voortgaat blijft er in Europa geen enkele schouw burg meer over. Te Parijs heeft een zoon zijne moeder vermoord en is een even vreeselijke misdaad aan het licht gekomen. Ongeveer 4 jaren geleden namelijk verdween plotseling een ze kere mevrouw Saligot, die gehuwd was en in een kleine villa te Fon- tainebleau woonde. Alle nasporingen waren vruchteloos en haar echtgenoot scheen ontroostbaar. Voor eenigen tijd heeft hij de villa verlaten, waar aan, naar hij zeide, te veel smarte lijke herinneringen verbonden waren en ging hij elders wonen. Zijn opvol ger in het huis liet er het een en ander in veranderen en daarbij is in een muur een skelet gevonden, dat herkend is als dat van mevrouw ligot. Haar man is gearresteerd, als beschuldigd zijn vrouw vermoord te hebben. In Klein Azië, ten noorden van Caesarea, waar reeds tien maanden gebrek heerscht tengevolge van de verwoestingen, door de sprinkhanen aangericht, dreigt nu een groote hon gersnood. Men vreest dat de sprink hanen opnieuw te voorschijn zullen komen uit de in het vorige jaar ge lede eieren, en den oogst weer ge heel zullen vernielen in welk geval de ellende groot zal zijn. Reeds thans lijden honderden gezinnen gebrek en verscheidene menschen kwamen van honger om het leven. Onlangs had, volgens den New- York Herald, een ernstig ongeluk in een fabriek te Pittsburg plaats, welke middellijk aan het gebruik van electrisch licht moet worden toege schreven. De fabriek een meel molen die dag en nacht doorwerkte, werd ver licht door zestien eleetrische lampen, welke door een eleetrische machine gevoed werden, Deze machine stond in een ruimte, welke door een hek van een meter hoogte afgesloten was, omdat men er reeds last van gehad had, dat de jongens, allerhande ge vaarlijke proeven met den toestel de den. Nu geschiedde het echter, dat een werkman tegen éen uur des nachts met een lantaren in de hand dicht bij de machine kwam, ten einde op een klok te zien, die daar was opgehangen. Vervolgens leunde hij- over het hek, met het doel waarschijnlijk om de eleetrische ma chine van naderbij te bezichtigen nauwelijks heeft hij de balustrade aangeraakt of hij draait zich om, geeft een gil en valt dood achterover in de armen van den ingenieur, die bezig was met het nemen van proe ven. Deze had namelijk een geleid- draad van de machine onder aan de balustrade naar een andere geleider gespannen, en nu heeft de werkman dezen geleiddraad waarschijnlijk met de lamp aangeraakt en op deze wijze zijn lichaam in de geleiding gelasckt. Tegenwoordig moeten, naar het schijnt, alle eet- en drinkwaren een vervalschingsproces ondergaan zelfs thee is daarvan niet uitgezonderd en de fijnste soorten kunnen dat lot ook niet ontgaan. Reeds in het vaderland der thee verstaan de Chineezen de kunst om aan de thee een sterken geur te geven en voegen zij er allerlei kruiden en bladeren bij. In China alleen worden meer dan een millioen kilogrammen vreemde bladeren bij de thee gevoegd en in Europa komen er nog ettelijke ponden bladeren bij, waarvoor men veelal die van kerse-, pere- en andere vruchtboomen ge bruikt. In Rusland bestaat een plant, die zich zoo uitstekend voor de ver- valsching van thee leent, dat er jaarlijks duizenden kilogrammen van worden uitgevoerd. Deze vermenging met andere bladen is voor de gezond heid nog niet schadelijk, maar dikwijls gebruikt men chemicaliën, om de thee een hoogere waarde te geven. In China gebruikt men daarvoor Berlijnsch blauw, indigo, kopergroen, kalk en magnesia en dat die chemi caliën in Europa, waar ze zooveel goedkooper te kragen zijn, ook meer gebruikt worden, is licht te denken. Frabrikanten nemen vaak hun toe vlucht tot zulke groote hoeveelheden, dat er ernstige ziekten door ontstaan. De bovengenoemde chemicaliën wor den veelal gebruikt om de reeds afgetrokken thee weder het voorkomen van versche te geven. Om de ver- valsching te ontdekken is een micros copisch onderzoek noodig, wat zeer moeielijk en tijdroovend is, vandaar dat men er zoo weinig toe overgaat. De berichten uit Rusland om trent komplotten, ontdekte mijnen en aanhoudingen volgen elkander met waarlijk niet verkwikkende eentonig heid op en het is wel overbodig om nog van elk geval melding te maken, te meer daar het onmogelijk is officieele berichten af te zenden en een al te nauwkeurig onderzoek voor den berichtgever treurige gevolgen kan hebben. Volgens een bericht, dat zijn oorsprong aan de nihilisten dankt, zijn in de maanden Mei en Juni 644 personen aangehouden, en dat aantal schijnt niet overdreven te zijn. Van dezen hebben er 31 geen opvoeding genoten, 16 mannen en 8 vrouwen behooren tot het onder wijs, 17 tot de kerk, 8 mannen der marine, 14 tot het officierskorps, 5 gendarme-officieren, 13 ambtenaren aan het ministerie van marine, 6 tol beambten, 2 veeartsen, 4 officieren van gezondheid, 31 studenten, enz. Vrou welijke doctoren en apothekers be hooren niet tot het getal der aange houdenen. De groote gletcher, die zich op ongeveer 69Y2 graad N. B. in Noor wegen bevindt, en die als de meest noordelijke van Europa wordt aange merkt, is onlangs het voorwerp geworden van speculatie. Eenige kooplieden van Bergen hebben zich vereenigd en het recht verkregen om ijsblokken uit dien gletcher te zagen. De gelegenheid voor verscheping is zeer gemakkelijk, daar hij slechts een paar mijlen van zee verwijderd is. Deze gletcher heeft een oppervlakte van 120 vierkante mijlen. Men meldt uit Alexandrië dd. 7 Juli ('s av. 9 u.). De paniek her nieuwt zich. Alle consuls raden hun landgenooten aan te vertrekken. Ad miraal Seymour verklaarde, in ant woord aan de consuls-generaal, die hem verzochten het bombardement uit te stellen onder aanbod van hun bemiddeling bij het Egyptische gou vernement, dat hij niet langer kon vertrouwen op de betuigingen der militaire hoofden, maar dat, zoo de consuls dezen konden bewegen de versterkingen zonder voorbehoud te staken, zij waarschijnlijk hetgewensch- te doel zouden bereiken. Volgens officiëele tijdingen uit Sou- dan hebben 3000 man Egyptische troepen den valschen profeet aange vallen, met het gevolg, dat zij totaal verslagen zijn en enorme verliezen hebben geleden: 2000 man, 4 ka nonnen en 3000 geweren. De profeet rukt met 7000 man tegen Sennaar op. Men meldt uit Londen De Parijsche Timescorrespondent seint, dat de conferentie Maandag een formeele uitnoodiging tot de Porte zal richten om in Egypte te inter- venieeren. Tegen Woensdag zal ant woord worden verzocht. Als de Porte bevestigend antwoordt, zal" de confe rentie zich zonder bepaling van een termijn van wederbijeenkomst ver dagen zoo zij ontkennend antwoordt, zal tot ingrijpende maatregelen be sloten worden, waarbij de met de interventie belaste mogendheden een

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1