'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR KELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 983. Dinsdag 18 Juli 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BuremiSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 j> Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER,, 18 Juli 1882. Zaterdag 11. werden alhier nog grafwaarts gebracht de lijken van 7 mannen, die na Donderdag waren aangekomen, behoord hebbende tot de bemanning van de Adder." Om streeks half elf in den morgen zette de treurige stoet zich in beweging. Evenveel of weinig minder menschen bewogen zich langs den weg, om hen nog een laatste groet te brengen en getuigenis te geven, dat het on geluk, hetwelk had plaats gehad, tot éen harmonisch deelnemenden toon had gestemd. Bijna in dezelfde orde als Donderdag passeerde de lange stoet den weg; de doffe tonen dei- trom werden ook nu afgewisseld dooi de ernstig stemmende maar verhef fende meïodiën van het Stafmuziek korps der Marine, terwijl klokgeklep den droeven gang begeleidde. Het lijk van den machinist lc kl. J. C. Baartmans ging vooraf, gevolgd door dat van den 2en stuurman T. G. Schultze, marinier le kl. W.Ackerman, id. 3° kl. J. Lenuings, matroos 3e kl. P. J. J. L.de Ruyter, vuurstoker le kl. J. J Christianie en den milicien-vuur- stoker J. v. Rijsbergen.De kisten waren bedekt met rouwkransen van corpo- ratiën of familieleden. Voor de eerste lijkwagen werd door twee machinisten een zeer fraaie krans gedragen, ge zonden namens Helders ingezetenen." Eindelijk werd de doodenakker be reikt hier waren reeds aanwezig de Viee-Admiraal de Haes, vele hoofd en andere officiereu van zee- en land macht, de Burgemeester en notabe len dezer gemeente. De mariniers, onder bevel van den 2cn luitenant A. J. Paehlig, werden in rijen geschaard, waar langs op plechtige wijze de lijken een voor een naar den graf kuil wer den gedragen. De krans, geschonken door Helders ingezetenen, werd toen door de Heeren van Gijn en Strik- werda vooruitgedragen. Op even nette wijze als Donderdag werden de kisten in den groeve neergelaten. Na het salvo der mariniers trad onze grijze burgervader, de Heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse, aan den rand der groeve, en schetste in ge voelvolle woorden het ongeluk, dat de Marine, neen, de Natie getroffen heeft, en dat, hoewel ieder doordrongen is van het ongeluk, dit hier meer gevoeld wordt dan elders hier, waar gemeente en Marine als vereenzëlvigd of verbroederd zijn. De aanwezige familieleden sprak hij op deelnemende wijze toe en gaf hiérbij te kennen, dat een passend monument, als her innering op dit graf, waar reeds 26 mannen in rusten, zal geplaatst wor den; nu reeds was door de zorgen der gemeente een houten kruis als Christelijk symbool daarop geplaatst. Met een laatsten groet aan de dooden eindigde hij. Alsnu nam ZExcell. de Vice- Admiraal de Haes het woord; op nieuw wees hij op het ongeluk dat niemand bij machte was geweest te verhinderen en dat terecht een natio nale ramp genoemd mocht worden; troostend was hierbij de deelneming, die overal was gevoeld en met ge noegen mocht hij verhalen dat in deze gemeente de bewijzen daarvan zoo zichtbaar en algemeen waren. Familie leden sprak hij toehij herinnerde hun op deelnemende wijze aan hun verlies, waarin allen deelden, en gaf nog eens de verklaring dat 't een bemoedigende gedachte was, dat de kalme uitdruk king op het gelaat der dooden, hem verzekerde dat zij met volle berusting in hun ongeluk en in onderwerping gestorven waren. Zichtbaar aange daan eindigde de geachte spreker zijn gevoelvolle woorden. De verschillende kransen werden nu aan het kruis vastgehecht waarna de plechtigheid geëindigd was. Behalve de Marineafdeelingen werd de lijkstoet gevolgd door verschillende corporatiën en deputatien van de burgerij. De leiding van het geheel was nu opgedragen aan den luit. t. z. lekl. D. J. Boom. In stemmige orde trok de talrijke menigte huiswaarts, in treurige ge dachten maar met zelfvoldoening, dat aan de afgestorvene de hoogst mogelijke hulde bewezen was. Lang, zeer lang, zal het in aller herinnering blijven. Groot was het aantal bezoekers, dat zich Zondag jl. naar de begraaf plaats begaf, om een blik te werpen op het groote graf der slachtoffers van de Adder." Treffend vooral was het tooneel, dat zich Zondagnamiddag bij datzelfde if voordeed. De moeder van den zeemilicien, welke den vorigen dag was begraven, en te Vlissingen woon achtig was, kon bij de teraardebestel ling niet zoo spoedig hier zijn, en bracht nu een bezoek aan den graf kuil. Nauwelijks daar aangekomen, viel de diep getroffen vrouw, door droefheid overstelpt, in onmacht. Spoedig werd de ongelukkige moeder van de plaats verwijderd. Alle aan wezigen waren door dit voorval tot schreiens toe bewogen. De Staatscourant schrijft »Ten einde allen twijfel weg te nemen, die door ,de vermelding dei- tijdingen omtrent den rammonitor Adder, geplaatst in de Staatscourant van 12 dezer, zoude kunnen ontstaan, strekke, dat van het vertrek van dat vaartuig van IJmuiden op 5 Juli jl. dien dag of later nog bij het De partement van marine, noch bij den directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis eenig bericht werd ontvangen." De Nieuwe Rott. Courant daaren tegen zegt omtrent bovenstaand be richt Wij waren reeds gisteren geïnfor meerd, dat er een misverstand in het spel moest wezen, en bij nader onder zoek is ons het volgende gebleken Het Departement van Marine heeft in den namiddag van 4 Juli kennis gekregen van het vertrek van de Adder" van de reede te Amsterdam, en men wist aan dat departement dat de bestemming Hellevoetsluis was. Aan de directie te Hellevoetsluis werd op 5 Juli door de directie te Amsterdam, toen deze wist rUt de »Adder" IJmuiden had ver!' ,en, ge- telegrapheerd Adder" naar Helle voetsluis vertrokken." Het moge dus waar zijn, dat uit IJmuiden geen bericht gezonden was, het Departement was in elk geval officieel geïnformeerd van het vertrek uit Amsterdam, en de Hellevoetsche directie van het vertrek naar Helle voetsluis. Zaterdag jl. werd te Amsterdam onder presidium van den Schout bij Nacht Eseher een vergadering ge houden door de in Amsterdam aan wezige Zee-Officieren, Officieren van GezondheidAdministratie en der Mariniers, Officieren Machinist en Ingenieurs der Marine in activiteit. In deze vergadering werd gevormd een plaatselijk Comité voor Amster dam het doel van dit Comité is, te trachten een fonds tot stand te brengen ter voortdurende ondersteu ning van de nagelaten betrekkingen van hen, die om het leven kwamen bij het vergaan van Zr. Ms. monitor Adder." Het Comité bestaat uit Den Schout bij Nacht, Directeur en Commandant der Marine, te Amster dam, W. B. F. Escher, President den Kapitein ter Zee W. Steffens, Marinewerf"den Dir. Officier van Gezondheid le kl. Dr. F. J. van Leent, Utrechtschestraat h. Rembrandtplein den Hoofd-Ingenieur L. C. P. W. "Visser, Marinewerfden Kapt. Luit. ter Zee S. Kraijenhoff' v. d. Leur, Command. Zr. Ms. schip Admiraal v. Wassenaer"den Luit.-Kolonel dei- Mariniers M. C. Koning, Maurits- straat 10den Kapt.-Luit. ter Zee Le Bron de Vexela, Comdt. Zr. Ms. Wachtschip, Mauritsstraat 6den Officier van Administratie le klasse W. H. F. Vogel, penningmeester, Marinewerfden Luit. ter Zee 2e kl. G. M. Titsingh, Rembrandtplein 54 den Luit. ter Zee 2e kl. W. D. H. Baron van Asbeck, Secretaris, aan boord Zr. Ms. Wachtschip. Voor zoover bekend is vormen zich in de beide andere Directiën dei- Marine ook Sub-Comité's, terwijl de Vice-Admiraal R. L. de Haes, Dir. en Comdt. der Marine alhier, bereids het presidium over het geheel heeft aanvaard. Bovengenoemde heeren verklaren zich bereid tot het ontvangen van bijdragen. Naar wij vernemen is aan Mr. E. N. Rahusen, te Amsterdam, aan geboden om als voorzitter op te treden van de commissie, aan welke de Minister van Marine het onderzoek zal opdragen betreffende de ramp, aan den monitor Adder" overkomen. De Minister van marine heeft f 2000 uitgeloofd voor het vinden van het wrak van den monitor Adder, Twee garnaalbooten van Sehe- veningen, voorzien van 3000 vaam touw, zullen bij gunstig weder Maan dag uitzeilen om naar »de Adder" te Uit Terschelling wordt gemeld, dat de sleepboot bij Ameland geen lijken heeft gevonden ze is naar Schiermonnikoog gestoomd. Te Deventer is Zaterdag plech tig ter aardebesteld het lijk van den luitenant 2e kl. M. Smits, ridder van de Militaire Willemsorde, in tegenwoordigheid van vele familiebe trekkingen, hoofd- en verdere offi cieren van de cavalerie, infanterie, schutterij, en begeleid door de mu ziek der huzaren. Een zeer groote volksmenigte was op de algemeene begraafplaats bijeen. Ds. Kits van Heijningen hield een treffende rede. Allen keerden diep bewogen huis waarts. Vrijdagavond ten ure kwam het stoffelijk overschot van den luit. ter zee 2de klasse E. Vau Voort- huijsen, onder geleide van een paar familie-betrekkingen, te Voorburg aan. Onder algemeene deelneming en op aangrijpende wijze had daarop de teraardebestelling plaats. In tegenwoordigheid van zpn moeder, mevrouw de wed. Van Voort- huijsen, en verdere betrekkingen, van eenige officieren van de Marine in groot tenue, waaronder de adjudant van den Broeke als vertegenwoordi ger van den Minister van Marine, den burgemeester mr. Bueaille en andere autoriteiten, van een schare vrienden en belangstellenden, werden bij de geopende groeve hartelijke woorden gesproken, eerst door den heer Sacré, hoofdofficier, namens de Marine, waarbij hij een schoonen lijkkrans bij die van betrekkingen en andere vrienden voegde, vervolgens door ds. Verwey, pred. te Rijswijk en consulent der gemeente. Het te Harlingen aangebrachte lijk van Cornelis Patrjn, matroos 3e klasse, is op kosten van de gemeente, gevolgd door burgemeester en secre taris en voorafgegaan door een stads bode, in een eikenhouten kist ter stedelijke begraafplaats aldaar ter ruste g< Op het lijk van den luit. ter zee Jouckheer is door de familie nog gevonden een naamkaartje, waarop is aangeteekend dat ten half drie is geschaft. Verder »48 duim water bij de pomp" het schip verkeerde dus toen reeds in groot gevaar. Het tijdstip van laatste aanteekeningen is niet vermeld. Onder de personen, die met de Adder" zijn omgekomen, behoort ook een jeugdig sergeant-schrijver, die van de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden op genoemden bodem was overgeplaatst en zijn eerste zeereis maakte. Deze jonge man was eerst sedert drie maanden getrouwd. In vele plaatsen van ons land worden reeds voorstellingen, concer ten, enz. aangekondigd, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen van de ramp met de Adder." Uit de kas der cantine van het le reg. inf. te Leeuwarden, is een bedrag van f 100 geschonken aan het fonds tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van de onderofficieren en minderen van deu verongelukten monitor de Adder." Morgenvoormiddag zal alhier een volkstrein arriveeren van Rotter dam, Schiedam, den Haag, Leiden en Delft. Bij het onweder op Zaterdag namiddag heeft de bliksem don mast van een vaartuig dat hier in de bin nenhaven ligt, getroffen; ooggetuigen hebben een zonderling verschijnsel waargenomen. Het hemelvuur ge leek een groote vurige bol, die met snelheid naar beneden kwam, de mast trof, langs het boord ging en in een ander vaartuig sloeg, zonder schade aan te richten de aanwezigen ontstelden hevig en werden een oo- genblik als bedwelmd. Toen 11. Donderdagmorgen het Engelsche barkschip Linden," kapt. James Crowe, van IJmuiden naar zee vertrok, sprong in de Buitenha ven een man van de equipage over boord, zwom naar den wal en vluchtte in de duinen. Het schip voer door, maar door de nasporing der politie werd gemelde persoon later gevat en in bewaring Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de vorige week een 29-jarige ongehuwde vrouw te Muntendam, wegens kindermoord, veroordeeld tot 2 jaren celstraf. De Parijsche bladen bevatten een aantal bijzonderheden omtrent de vreeselijke gasontploffing in de buurt van het in te wijden nieuwe Stadhuis, die er te midden van de toebereidselen voor het nationale feest, zoo groote verslagenheid heeft teweeg gebracht. De restaurateur Garch, die op den hoek van de 'rue Francois Miron en de rue du Pont Louis Philippe woont, ontdekte 's morgens te 6 uren dat er in zijn kelder een lek in de gas leiding was. Hij gaf daarvan spoedig kennis aan de directie der gasfabriek, maar vóór er in voorzien had kun nen worden, had een gasontploffing plaats in een kapperswinkel, naast het restaurant. Het begin van brand, daardoor ontstaan, werd spoedig ge- bluscht, en men begon nu in den kelder naar het lek te zoeken. Maar eenige oogenblikken later hoorde men, dat de vlammen zich, door de gas leiding onder den grond aan het koffiehuis van den Heer Duchesne, aan de overzijde, hadden meegedeeld. Zij sloegen uit de opening van een riool in het midden der straat, het geen tal van nieuwsgierigen lokte. Op eens hoorde men een ontzetten- den knal en sprong de voorgevel van het koffiehuis uiteen, terwijl naar alle zijden stukken steen, glas, ijzer werk enz. onder de toeschouwers vlogen. Vijf personen werden daar door gedood, en ongeveer 35 ernstig gewond. De straat had veel van een slag veldoveral lagen gekwetsten bloe dend tusschen het puin. De eigenaar van het koffiehuis werd dood onder een hoop steenen gevonden. Men verschafte den gewonden ten spoedigste geneeskundige hulpzij werden in de buurt onder dak gebracht en ver bonden, en vervolgens, bij gebrek aan rijtuigen, op handkarren en geïmproviseerde draagbaren naar het gasthuis gebracht. De omliggende huizen hadden veel geleden en dreigden in te storten de bewoners vluchtten in den groot sten angst, sommigen over de daken. Van 8 uren af, het uur der ontplof fing, tot één uur in den middag hadden nog telkens ontploffingen plaats, hoewel men alles deed om die te voorkomen, en onmiddellijk aan het werk was gegaan, om de gasleidingen af te snijden* Het verkeer door de geheele wijk werd op last der politie gestremd. Men vreesde nog aanhoudend voor nieuwe ongelukken. Maar te drie uren was alle gevaar geweken. De straten worden nu met olielampen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1