f2.000 Advertentiën. verlicht. Er zijn onmiddellijk maat regelen genomen tot ondersteuning van de gezinnen der slachtoffers, waaronder vele brandweergasten. Een ontzettend ongeluk heeft Woensdag, volgens een telegram uit Moskau, op denMoskau-Kurkspoorweg, tusschen Tscherny en Rastyjewo, plaats gehad. Een spoortrein met 217 passagiers is daar verongelukt, door het instorten van een gedeelte van den weg, die door de aanhou dende regens ondermijnd was. De trein stortte van een aanzienlijke hoogte neer 8 waggons werden on der de aard bedolven. Negen en dertig passagiers werden meer of minder gekwetst te voorschijn ge haald. De overige, dus 178 personen kwamen om het leven. Een metselaarsbaas te Kassei, bekend als een vroolijke Frans, had zich daar dezer dagen voor het ge recht te verantwoorden wegens een grap, die hem duur te staan kwam. Hij zag onlangs op straat een dame die hg kende, wenkte een in de na bijheid staanden huurkoetsier en liet deze de dame uitnoodigen om met hem (den lastgever) een uurtje in de drosclike te toeren. De dame was over die ongepaste ruwe aardigheid zoo verontwaardigd en beleedigd, dat zij een aanklacht tegen den metselaar indiende. De rechtbank heeft hem tot een geldboete van 450 mark ver oordeeld, alsmede tot de vrij aan zienlijke rechtskosten. Uit Hongarije wordt gemeld, dat men aldaar, indien het weder niet bijzonder ongunstig wordt, een oogst verwacht, zoo rijk als in geen jaren is voorgekomen. Vooral de tarwe belooft een zeer ruime opbrengst. iSfGEZOKDEN. Onderatftünd ingezonden stak, over de plechtige begrafenis van Donderdag 11., werd yoor ons nummer van Vrijdag te laat ont- T«Sen- Red. Mijnheer de Redacteur De plechtige, hartroerende begrafenis van de achttien eerstgevonden slachtoffers der ramp, de Adder overkomen, is volbracht. De stoet, die hen ter laatste rustplaatst geleidde, is ontbonden, de dichte volksme nigte, die aan weerszijde van den weg stond geschaard en door eerbiedige stilte blijken gaf van haar groote en hartelijke deelneming, is verspreid en hen, die dat alles goldzij liggen daar onder het mulle zand, onwetend van hetgeen om en met hen geschiedde en rusten uit van hunne aardsohe zorgen, van de angsten en pijnen, die zij hebben door gestaan en geleden. Allerfcandoenlijkst was die plechtigheid, dat doffe geluid der omfloersde trommen, die schoone aangrijpende treurmuziek, die verslagenheid, zoo duidelijk zichtbaar op de gelaatstrekken van hen, die den treurigen stoet vormden, maar bovenal die negen lijk wagens, versierd met schoone kransen. Ohet greep ons allen zoo diep in het harte en de tranen, die tolken van het gevoel, zij lieten zich bij velen niet wachten. Zoo trok de stoet langzaam langs Helder's stratengeen huis waar langs hij zich be woog, waarvan niet de luiken gesloten waren. Ziedat was voor de achterblijvenden een bewys hoe algemeen de deelneming was in hun droevig lot, en voorzeker goot dat een druppel van vertroosting in den bitte ren beker. Daar nadert eindelijk de lange trein het kerkhof en onder het doffe geroffel der trommen, afgewisseld door de heerlijke schoone muziek der Marine-kapel, werden de slachtoffers in treurigen optocht naar hunne laatje, gezamentlijke rustplaats gedragen. Huiveringwekkend oogenblikvoorwaar toen die achttien zwarte met de Hollandsche vlag bedekte „en met prachtige kransen versierde kisten een voor een in de groote groeve werden neergelaten. Hoortdaar klinken de salvo's uit de geweren der mariniers. Eenmaaltwee maal en toen de stoffelijke overblijfselen der aohttien braven aan de aarde waren toe vertrouwd, toen knalden de schoten ten derden male, ten bewijze dat de plechtige teraardebestelling was afgeloopen. Maar neen want zietdaar ontbloot de eerbied waardige chef der Marine het hoofd, allen volgen hem daarin na en diepe ademlooze stilte heerschte alom. Met door aandoening trillende stem, met tranen in de mannelijke oogen, wijdde hij een laatst vaarwel aan die mannen, die zoo dikwijls den dood trotseerden op het trou- welooze element en thans in het gezicht der vaderlandsehe kust op zoo treurige wijze het leven moesten verliezen. Waarlijk, hij sprak goed die achtings waardige man, want men zag het hem aan, hij sprak uit het hart. Jahij sprak goed, dat getuigde de <^epe stilte, aie om hem heerschte, dat ge tuigde de aandoening, die zichtbaar op ieders gelaat te lezen stond, dat getuigden boven al de tranen der familieleden en ja van zoovele anderen. O hoe gaarne zouden die achtergebleven betrekkingen voor die troostvolle toespraak luide hunnen dank hebben betuigd, maar ach hoe zouden zij dat kunnen, overmees terd ais zij waren door hunne diepe ont roering. Spreken het was hen onmogelijk en slechts in hunne blikken ken men de gevoelens lezen, die hen op dat oogenblik bezielden. EnZoo liep de plechtigheid ten einde? Ja! zoo liep zij ten einde, want niet een van hen die daar onder de vele belangstellenden stonden en van wie men het kon en mocht verwachten, omdat toch zij gewoon zijn te spreken, ook in ziel- schokkcnde omstandigheden en die werkelijk de gave der welsprekendheid bezitten, nam het woord, om den edelen admiraal, om alle overigen die de laatste eer aan de over ledenen bewezen, daarvoor uit naam der diepbedroefde familiën te bedanken. Dat was een kleine schaduw op die aandoenlijke plechtigheid; waarlijk het deed pijn, dat gevoelden velen met mij en be droefde hen zonder twijfel. Ware dit te verwachten geweest, wellicht zou er iemand anders, minder welsprekend zeker, en al lag het niet op zijn weg, zijn stem hebben doen hooren, maar men zag ze daar immers staan, die mannen, die wij dikwijls zoo goed en onder allerlei omstan digheden het woord hoorden voeren. Wat mocht men dus anders verwachten, dan dat een hunner de droeve taak der familiën had aanvaard, om zij het dan ook in weinige woorden, den dank uit te spreken voor de har telijke welmeenende woorden, zooeven ge hoord, voor de hartelijke deelneming, door zoo velen aan den dag gelegd. Edoch, geen stem verhief zichlaat ons aannemen dat ook zij te aangedaan waren om te sprekenmaar toch een kleine on aangename gaping ontstond er en ach die- ware zoo gemakkelijk aan te vullen geweest. Gelooft echter niet, geachte admiraal, dat zij, familieleden, ja allen die u hoorden, U niet dankbaar voor de hartelijke uiting uwer gevoe lens tegenover uwe ontslapen wapenbroeders, waren. Neen waarlijk nietZij waren, zij zijn en blijven dat in de grootste mate, O zij gevoelden zoo diep, zoo innig de waarde van die roerende taal en al dankten zij u niet luide, daarom toch staan uwe woorden in hunne harteu gegrift, onvergetelijk, on- uitwischbaar. Ja, zij gevoelen ze diep en in hunne harten vermengen zij die dankbare ge voelens met de bede, dat de Nederlandsche Marine voor altijd gespaard moge blijven voor rampen, als haar thans in het vergaan der Adder heeft getroffen. D. X vraagt, in overeenstemming met vele landgenootea, of de Regeering niet in het ongelukkig geval met de „Adder" dient vocrr te gaan in ondersteuning van hen, die door 't verlies van den broodwinner in hulpbe hoevende omstandigheden verkeeren. Yolgens zijn inzien behoort de publieke liefdadigheid hier wel te volgen, maar niet op den voor grond te treden. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prinses Amalia, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 14 Juli Point de Galle. Het stoomschip Prins Hendrik werd in den afgeloopen nacht te IJmuiden binnen verwacht. Het stoomschip Prinses Marie, van Ba tavia naar Amsterdam, is 16 Juli te Suez aangekomen en zet heden (17Juli)dereis voort. Het stoomschip Celebes, van Java naar Amsterdam, is 16 Juli te Marseille aange komen en 17 Juli van daar vertrokken. Het stoomschip Prins Erederik, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok van Batavia den 15en Juli. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton den J5en Juli. V isscherij-Berichten 18 Jnli vm. Binnen 25 korders, weinig vangst, 10 tot 20 groote tongen, p. stuk 60 tot 70 ct. 80 tot 100 kleine tongen, p. stuk 12 tot 20 ct. Seharren per mand f12. Kleine schol, meest doode, per mand f2.50; enkele rog, p. stuk 45 ct. Andere schuiten nog naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Yan 14 tot 18 Juli. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDGeene. BEVALLENP. Moll geb. Kooijman, z. A. Gomes geb. Koning, z. N. Korper geb. Dupont, d. T. de Jong geb. Bijl, z. A. Leijdeckers geb. de Klerk, z. T. Oudijkgeb. Luijting, d. A. M. v. Yeen geb. Kamp, d. S. Govers geb. Smit,-d. J. J. Buijs Collard, d. N. Immink geb. Smit, d. J. Klik geb. Quak, d. OVERLEDEND. Yalentijn, 49 j. Vervolg der Berichten. Gisterennamiddag werd hier door een Urker visseher uit zee aan gebracht het lijk van den luit. t. z. 2e kl. G. Borel. Het lijk was reeds bijna onkenbaar. Het stoffelijk overschot van den luitenant Borel werd heden middag per trein van 1 u. 26 m. naar 's Gra- venhage vervoerd, om aldaar morgen ter aarde te worden besteld, Op de lijkkist was een uiterst fraaie krans gehecht door het état-major van Zr. Ms. ramschip Schorpioen. Yan bevoegde zijde wordt nog medegedeeld, dat het personeel stokers van de Adder" bestond uit slechts twee stokers die vroeger reeds gevaren hadden en acht miliciens, die pas eenige dagen in dienst en dus waar schijnlijk allen zeeziek waren, terwijl de dienst aau de monitors tien be kwame mannen eischt. De vier machinist-leerlingen 1® kl. aan boord van de Adder" deden hunne eerste zeereis. Nadat de loodstransportstoomers Schelde en Frans Naerebout hier Zondag hun steenkolenvoorraad had den aangevuld, vertrokken zij in den namiddag weder derwaarts. Ook Zr. Ms. ramschip Schorpeoen ont ving orders tot vertrek en verliet Zondagavond de haven met bestemming naar de Noordzee, kruisende langs de kust. Onderscheidene Egmondsche visschers hebben zich bij den Minister van Marine aangeboden, om met een 10-tal bomschepen in de Noordzee naar het wrak van de Adder" te zoeken, onder voorwaarde, dat zij voor hun moeite en kosten f 6000 zouden ontvangen. Op dit per telegraaf aan het Departement van Marine inge komen aanbod is van wege den Mi nister aan de visschers geantwoord, dat vooralsnog daarvan geen gebruik kan worden gemaakt. Uit Zandvoort zijn 2 bomschuiten vertrokken om gezamenlijk te dreggen naar de Adder." Een vlet, bemand met twee personen, sloeg gisteren in de nabij heid der haven om. De opvarenden mogen hun behoud danken aan den spoed, waarmede anderen een vlet ter hulp toezonden, waardoor zij behouden op het drooge kwamen. Oudeschild, 18 Juli Met genoegen vernemen wij, dat de rederijkerskamer »Heije" alhier, 't voornemen heeft een uitvoering te geven, geheel tenvoordeele der na gelaten betrekkkingen van de jam merlijk omgekomen manschap van den monitor Adder." 't Zal zeker overbodig zijn tot algemeene deel neming op te wekken, waar zulk een goed doel beoogd wordt. Texel, 16 Juli Tijdens het onweder, dat gisteren over ons eiland heentrok, bracht een windhoos hier en daar heel wat schade teweeg. Daken, molens en gebouwen werden gehavend, wagens omgeworpen, hooischelven vernield, hooirooken weggevoerd of vernield. In het Eierland geraakten eenige schuiten los en op drift. Gelukkig geraakten zij aan den grond. Som- mige personen, die zich op den weg bevonden, zagen zich genood zaakt door plat in greppels te gaan liggen, zich in veiligheid te stellen. Ook moeten in een weide vier schapen door den bliksem zijn gedood. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. Gemeente te Wieringen door Ds. A. Blaauw, te Wolvega. De heer Ronte, inspecteur der Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij der lijn Rotterdam Amsterdam Helder, standplaats Haarlem, is als zoodanig overgeplaatst op den Ooster spoorweg dier maatschappijlijn Amsterdam Amersfoort Zutfen Winterswijk, ter standpl. Amersfoort. Zaterdagavond heeft boven Amsterdam een vreeselijk onweder gewoed, waarbij regen, hagel en vooral wind het hunne deden om in korten tijd op verscheidene plaatsen een niet onaanzienlijke schade aan te richten. Pannen vlogen van de daken, boomen werden ontworteld en de bliksem sloeg bij »Kras" in, doch gelukkig zonder brand te veroorzaken. De vrouw van den voerman Yan dor Yeen te Koevorden is gisteren morgen op een jammerlijke wijze om 't leven gekomen. Ze gaat met den emmer naar buiten om water te halen, valt in den put en verdrinkt. Niemand had het gezien, niemand had haar gehoord. Toen haar man eenige oogenblikken later te huis kwam, vond hij slechts haar lijk. Te Oudkarspel is een knaapje van 6 jaren, eenig kind zijuer ouders, in het water geraakt. Er was geen dadelijke hulp aanwezig. Eenige oogenblikken later is het kind dood opgehaald. Uit de Haarlemmervaart te Amsterdam is Yrijdag het lijk op gehaald van een man van middel baren leeftijd, bij wien een vrij be langrijke som werd gevonden. Ook te Middelburg heeft het geregend. Donderdagavond werd een concert gegeven in het Schuttershof, waarvan de »Midd. Ct." eene plas tische beschrijving geeft voor zooveel de bezoekers betreft, ten getale van veertienhonderd, die echter, ondanks den regen, voor een groot deel bui ten de zaal en kolfbaan moesten big ven. Niet lang na zessen, zegt zij, be gon het te plassen en slechts kort waren de tusschenpoozen, waarin des hemels sluizen gesloten bleven. Het water drong overal door, waar het niet door het glazen dak der kolfbaan of door het pannen dak der zaal absoluut buitengesloten werd. Het droop tusschen uw boordje het sijpelde uit uwe mouwen, het baande zich een weg door uwe broekspijpen. Het doofde uw sigaar uit, het maak te van uwe koffie een >mazagran," van uw wijn een eau rougie, van uw heete grog een koud, ongenietbaar mengsel. Het deed de tafeltjes in waterspiegels, de zittingen der stoelen in sponsen, de programma's in dwei len, den grond in een modderpoel, de boomen in waterleidingen verkee ren. Wat het water gisteren avond ge daan heeft, kunnen wij niet alles na-vertellen. Men mompelt van een manspersoon, die midden op een gras veld, zonder eenige bedekking, met het aangezicht steunende op den rug van zijn stoel is gaan zitten. Toen hij 't laatst waargenomen is, was de rand van zijn hoed naar beneden ge bogen, lag zijn boordje in zwgrn, was zijn grog-glas in een overloopend waterglas veranderd en gudste de regen langs alle kanalen over en door hem heen den grond in. Daarna is hij niet meer gezien. Men denkt dat hij ge smolten is. Volgens de laatst ontvangen berichten is de vaart op het Suez- kanaal tot heden niet gestremd ge weest en hebben doorvarende schepen tot heden geen letsel ondervonden. Alexandrië is, tengevolge van het bombardement en de hevige branden, bijna geheel verwoest. Alexandrië, 17 Juli (11 uur 's morgens). Er is een manifest van Admiraal Seymour verschenenwaarin hij verklaart met goedvinden der Egyptische Regeering zich met het herstel der orde te hebben belast. De brandstichters zullen gefusilleerd worden en wie rooft gearresteerd. Niemand mag na zonsondergang de stad verlaten. De Admiraal spoort aan weder aan het werk te gaan. Bij Stromstad is eenflesch op- gevischt, waarin een stukje papier, waarop het volgende stond geschreven Brikschip Ihor zinkt met alle op varenden in de diepte weg, tenge volge van zwaar stormweer. Kapi tein Willebrucht, uit Schotland (Noordzee 25 Mei.)" Te Brentford zag een politie agent, die bezig was iemand op te brengen, een ander een stuk spek stelen uit een winkel. Met zijn ge vangene zette hij den dief na, doch ziende, dat hg dezen aldus niet kon inhalen, deed hij den gevangene be loven op hem te zullen wachten en vervolgde den dief alleen, dien hij dan ook spoedig greep. Terugkomende vond hij den gevangene op hem staan wachten. De spekdief werd veroor deeld, de andere, wegens de aan de politie verleende hulp en zijne trouw aan het gegeven woord, vrijgelaten. Heldersche Moppen. KIESCHHEID. Een dame beklaagt zich bjj haar over buurman men woont aan een breede gracht over diens gewoonte om zich aan te kleeden met de gordijnen opgehaald. „Het is voor mijne dochters bepaald erg stuitend," verzekert ze. „Maar Mevrouwzegt de schuldige, „op zoo'n afstand kan men nauwelijks een persoon onderscheiden „Ja," is het antwoord „maar met ceu binocle!" AL TE NATUURLIJK. Toen de tooneelspeler Joseph Jefférson te Chicago gastrollen vervulde, ging bij eens, na den gehcelen dag op het meer gevischt te hebben, zeer vermoeid naar den schouw burg om „Rip van Winkle" te spelen. In het derde bedrijf stelde hij, bij het opgaan van de gordijn, den witharigen Rip voor, nog verzonken in zijn slaap, die 20 jaren duurde. Vijf, tien, twintig minuten ver liepen en hij werd maar niet wakker. Het publiek begon ongeduldig te worden, en de souffleur ongerust. De groote tooneelspeler wist zeker wel wat hij deed, maar hij dreef het „realistische" toch wat al te ver. Het geval was dat Jefferson al dien tijd wer kelijk den slaap des rechtvaardigen sliep, of liever, van den visseher, die acht uren achtereen in de zon had gezeten zonder iets te vangen. Eindelijk werd de engelenbak oproerig, en een van de „engelen" vroeg of dat nog 19 jaar zoo zou voortgaan. Nu begon Jefferson juist te snorken. Dit deed den souffleur besluiten om onder het tooneel een valluik tc openen en Rip aan te stooten. De vermoeide tooneelspeler begon in zijn zak naar een denkbeeldig plaatsbriefje te zoeken en mompelde droomerig„Ik ga rechtdoor, conducteur." De toeschouwers waren hoogst verbaasd over deze geheel nieuwe opvatting, maar meteen sprong Jefferson met een luiden schreeuw, blijkbaar van pijn, op. De toornige souffleur had hem met een speld geprikt. Het stuk werd nu vlot afgespeeld. De BURGEMEESTER te Helder brengt ter kennisse, dat door den Minister van Marine de som van wordt uitgeloofd voor het vinden van het wrak van den Rammonitor Adder. Helder, 14 Juli 1882. STAKMAN BOSSE. De ondergeteekenden betui gen hunnen hartelijken dank voor de menigvuldige blijken van belangstelling, aan vrien den en bekenden, ook aan het personeel der Stoomwerkplaats van de Marine alhier, onder vonden bij gelegenheid dat wij door Gods goedheid op den 15n dezer ons 25-Jarig Hawelijks- feest mochten herdenken. A. YAN PELT, Echtgenoote en kinderen. Bevallen van een Dochter, J. KLIK, geb. Quak. Helder, 15 Juli 1882. Bevallen van een Zoon A. GOMES, geb. Koning. Helder, 15 Juli 1882. Bevallen van een Zoon: A. LEIJDECKERS, geb. de Klerk. Nieuwediop, den 17 Juli 1882. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot S/BAKKER, in den ouderdom van 30 jaar en' 8 maanden, na een smartelijk lijden van elf maanden, mg nalatende 2 kinderen, te jong om dit zoo smartelijk verlies te beseffen. Amsterdam, 15 Juli 1882. Wed. T. BAKKER—Mets. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2