'T VLIEGEND BT.AATI.TR KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 986. Vrijdag 28 Juli 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. ADonnement per 3 maanden, binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon i u. 18 m. Ondergang 7 u. 54 m. Zondag 30 Volle Maan. Maandag 31 AUGUSTUS, (Oogstmaand) 31 dagen. Dinsdag 1 Woensdag 2 Verjaardag van H. M. de koningin. Donderdag 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 28 Juli 1882. De officier van gezondheid le klasse (arts) J. K. Stakman Bosse zal binnenkort den militairen ge neeskundigen dienst verlaten. Bij Zr. Ms. besluit zijn met ingang van den len Augustus a. s.lo. de kapt. t. z. J. D. J. Van der Hegge Spies, op zijn daartoe gedaan ver zoek, wegens langdurigen dienst op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarl. pensioen van f2100, benevens een verhooging van dat pensioen voor werkelijk verblijf in Indië ter Somma van f1275 'sjaars; 2o. bevorderdtot kapt. t. z., de kapt.-luit. t. z. C. F. T. van Woel- derentot kapt.-luit. t. z., de luit. t. z. le kl. F. J. P. M. Muldertot luit. t. z. le kl., de luit. t. z. 2e kl. J. Van Brakel Schimmel. Schipper Keus van Scheveningen vermeent dat er stellig nog lijken in het wrak van de Adder" zijn en dat deze bij het lichten voor den dag zullen komen. Het onderzoek welke personen hulpbehoevend zijn geworden door 't vergaan van de Adder" wordt met de meeste zorg ingesteld. In de eerste plaats wordt natuurlijk inlichting gevraagd van de Burgemeesters der gemeenten, waarin de bedoelde per sonen gevestigd zijn maar aangezien dezen kwalijk geacht kunnen worden, volkomen op de hoogte te zijn van de omstandigheden dier personen, zal ook niet worden nagelaten, bij wijk meesters, diaconiebesturen en derge- lijken informatiën in te winnen. Men mag dus verwachten, dat de gegevens welke verzameld worden, degelijk zullen zijn maar tevens zal men begrijpen, dat zulk een onder zoek nog al eenigen tijd zal vereiscben. Het volgend verslag, omtrent het vinden van de Adder," opge- teekend uit den mond van schipper Nieman, wordt aan de N. Rott. Ct. toegezonden Toen bij bet aanbreken van den morgen van den 2len Juli de schip pers L. Nieman van Ouddorp en 0. Weltevreden van Maassluis van de Noord uit zee kwamen opwerken, zagen zij met hunne kijkers op on geveer een mijl afstands de stoom schepen »Naerebout," »Schelde" en »Hercules" bij elkander liggen en hunne jollen rondvaren. Zij besloten daarom, er been te roeien en te vernemen, wat er gaande was. Bij de stoomschepen gekomen, kregen de schippers op hunne vraag, wat zij vast hadden, ten antwoord, dat bet nog onbekend was. Schipper Nieman begaf zich daarop naar de plaats, waar een dier jollen aan het voorwerp vast lag, onderzocht dit, en bevond, dat bet een lichte stomp was, die in den grond zat. Zij roeiden daarop naar hunne schepen terug, zeilden een mijl verder in zee en begonnen des middags omstreeks vier uur met nieuwen moed te drijven. Om zeven uur ongeveer bemerkten zij, dat zij begonnen te haften. Om het breken der lijnen te voorkomen, lieten zij wegens de sterke strooming hunne schepen op tij draaien. Tot dit gestild was, bleven zij zoo aan de lijnen liggen, die zij toén door hunne man schappen lieten opkorten tot nabij bet voorwerp, waaraan zij waren vastgedreven. Schipper Nieman liet toen door zijn volk een anker uit zetten in de richting van de lijnen, ten einde nader op bet gevonden voorwerp te kunnen balen, en dit te onderzoeken. Zijn broeder K. Nieman, die als duiker naar beneden ging, bracht weldra de zoo vurig verbeide tijding, dat het wrak van de Adder" gevonden was. Dit was omstreeks half tien 's avonds. Schipper Nieman trad daarop terstond met zijn collega Weltevreden in overleg, hoe te han delen. Zjj besloten de »Naerebout" en de Schelde" (de Hercules" was intusschen naar Nieuwediep vertrok ken wegens gebrek aan kolen, en met hem de eenige duiker aan boord der marine-stoomschepen), die zij voor het invallen der duisternis nog met hunne kijkers hadden gezien, op te zoeken, waarin zij slaagden. Zij deelden den heer Nygh mede, dat de Adder" door hen gevonden was en geleidden de beide stoomers naar de plaats, waar het wrak lag en waarop een hunner vaartuigen als boei diende. Om circa een uur 's nachts kwamen zij daar ten anker, 's Morgens om vijf kwam de heer Nijgh bij de schip pers aan boord en wenschte nadere aanwijzing van de plaats, waar bet wrak te vinden was. Met zijn goed vinden roeide schipper Nieman hem voor. Daar aangekomen, werd bij 't ophalen van 't dieplood, waaraan zand kleefde, 10 vadem water gevonden. Toen de heer Nijgh een weinig verder het lood uitwierp, werd een verschil van Sl/2 vadem opgemerkt. Op zijne vraag, in welke richting het wrak lag, werd hem geantwoord, dat dit zich van noord naar zuid uitstrekte. Daarna vroeg hij de namen der schip pers, plaatste een wrakton bij het achterschip en stoomde naar Scheve ningen, om het rapport der schippers over te seinen. In de gemeente Anna-Paulowna is door den hoogen waterstand de gan- sche aardappeloogst mislukteen op pervlakte van circa 200 bunders, met aardappelen, beplant zal niets opleve ren, waardoor vermoedelyk een verlies van ongeveer f 60.000 zal worden ge leden. Men schrijft uit Hoorn »Een ongewone en voor sommi gen allicht ook onaangename verschij ning is een nieuw stoombootje in onze haven. Dit vaartuig is ter be schikking gesteld van den Heer C. alhier, nieuw benoemd opzichter over de visscherij op de Zuiderzee. »Het visschersbedrijf wordt door sommigen op zoo afkeurenswaardige wijze uitgeoefend, dat daarbij rijks- toezicht noodzakelijk werd." In de Ringvaart van Watergraafs meer is door een der aanwonenden, die wilde gaan visscben, het lijk ge vonden der dame, die de vorige week in een vlaag van verstandsverbijstering hare woning heeft verlaten, en voor het vinden waarvan 1000 werd uitgeloofd. Het lag op ongeveer 100 meter links van den middelweg tus- schen het hoog opgaand riet zoo danig verscholen, dat het voor den voorbijganger geheel onzichtbaar was. Woensdag is de ongelukkige, die een minnende echtgenoote en brave buis vrouw was, onder inderdaad treffende blijken van deelneming ter aarde be steld. Het Panopticum te Amsterdam is in de eerste week van zijn bestaan door 12,000 personen bezocht. Binnenkort wordt de verzameling vermeerderd met beelden, voorstellende Koningin Sophia (reeds in den cata logus vermeld), De Zwijger, Prins Maurits, De Ruijter, Tromp, Yondel, Rembrandt, Thorbecke en generaal Kohier. Voorts werden de beelden voorstellende Jacob van Lennep en Génestet in bewerking genomen Aan boord van het stoomschip Zaandam", liggende te Amsterdam, is een werkman in het ruim gestort, en met gespleten schedel naar men zegt alreeds overleden naar zijn woning teruggevoerd. De eigenaar van een der op de kermis te Leeuwarden staande olie koekkramen had zich op een bank ter ruste gelegd, om van de vermoeie nissen van den nacht te bekomen. Toen zijne vrouw hem eenigen tijd daarna wilde wekken, ontdekte zij tot haar grooten schrik, dat hij was overleden. De schoorsteenveger J. B. Wal- ters, die in de vorige week voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stond beschuldigd van poging tot moord op het 17jarig meisje, met wie hij verkeering had en dat hij in de Prinsegracht had geduwd, is ver oordeeld tot een celstraf van 18 maanden. Men schrijft uit Venloo Terwijl de jager van het kasteel te Well (Limb.), van een uitstapje met zijn bediende terugkeerende, bij een beugelbaan een glas bier dronk, ging eensklaps zijn geweer af en trof den bediende zoodanig, dat deze weinige oogenblikken daarna den geest gaf. De prijs van f40000 der Weer baarheidsloterij is ten deel gevallen aan P. van Vliet, een handelaar onder Maasland, een paar dagen voor de trekking eerst bezitter geworden van het lot, waarop de prijs viel. Naar aanleiding van een be richt, waarin vermeld wordt dat een bejaard man, in April van Wom- mels naar Amerika vertrokken, thans is teruggekeerd, wordt nog een voor beeld van nog spoediger terugkeer medegedeeld door iemand, die in Oct. 1881 met een familielid naar Amerika vertrok en ook teleurgesteld in April 11. terugkeerde. Op het stoomschip »Castor" zoo schrijft hijbevonden zich toen zes personen (man, vrouw en 4 kinderen) uit Scharwoude, die drie dagen na de aankomst van dat schip, waarmede zij te New-York aangekomen waren, de reis naar Nederland weer aanvaardden. Uit Utrecht wordt het volgende gemeld In den vroegen ochtend van Zon dag passeerde een te goeder naam bekend staande bleekersmeid, van de kermis komende, bet Sterrebosck, waar het artilleriepark door een wacht van eenige manschappen wordt bewaakt. De korporaal van de waebt sprak baar aan en lokte haar in het wachthuis, waar zij gedurende ge- ruimen tijd aan de brutaalste mis handelingen heeft blootgestaan. Des morgens ten 8 uur werd haar hulp geschrei nog vernomen en toen daarop eenige personen toeschoten, waaronder de stationschef en een wisselwachter van den staatsspoorweg, zag men dat de meid uit het wacht huis werd gesleept en in een greppel werd geworpen, waar zij stuiptrekkend neerlag. Op aauvraag van den sta tionschef kwam spoedig een adjudant, die de beestachtige manschappen liet arresteeren en zorg droeg dat de meid naar het ziekenhuis werd ge bracht. Ofschoon men aanvankelijk voor haar leven vreesde, schijnt zij toch te zullen herstellen. Prinses Hendrik heeft bij de Rijkspostspaarbank belegd voor Jo banna Jacoba Pols, geboren 11 Juni 1882, dochter van den op 11 Oct. 1881 verdronken zeeloods J. Pols, en voor Izaak v. Rij, geboren 14 Mei jl., zoon van den op 14 Oct. 1881 verdronken matroos J. v. Ry elk een som van f50, met bepalyig, dat genoemde gelden met renten eerst by hunne meerderjarigwordingkunnen opgenomen worden, of zooveel vroeger als in het belang der begiftigden zal noodig blijken. Een eigenaardig toeval is, dat Morse, de welbekende uitvinder der telegraplien en Bell, de uitvinder der telephoon, beiden een doofstommen vrouw hadden. Daaruit ziet men tot welke groote dingen een man al niet in staat is, als 't in zijn buis maar stil en rustig is. Een eigenaardig tientallig stelsel wordt door de bewoners der Salo- mons eilanden bij bun koopen en verkoopen toegepast. De eenheid schijnt een cocosnoot te zijn, maar het in omloop zijnde ruilmiddel zijn snoeren roode en witte schelpen, paarlen, honde- en vischtanden. Een snoer witte schelpen is gelijk aan tien cocosnotentien snoeren uit geld zijn gelijk aan één snoer rood of een hondentand. Tien hondetanden hebben de waarde van een isa of 50 vischtanden en 10 isa is gelijk aan een flinke, mooie vrouw. Een dame is daar dus 10,000 cocosnoten waard. Een tentoonstelling van meisjes wordt thans weer, als alle jaren, te Rezbanya in Walachye gehouden. De meisjes uit die streek komen dan op een hoogen berg bijeen, ieder met baar bruidschat, doorgaans bestaande in een gebloemde kist, eenige geiten of een paar koeien. De trouwlustige jonge mannen doen een keus uit de opgekomen candidaten en de verloving wordt terstond gevierd. Een gelijke misdaad als die van Pecq, waar de apotheker Aubert op zulk een schandelijke wyze werd ver moord, is nu te Parijs weer aan het licht gekomen. In de Seine heeft men drijvende gevonden het lijk van een persoon, wiens armen en beenen ste vig aaneengebonden waren. Zijn ge zicht was vreeselijk verminkt, zoodat men hem niet heeft kunnen herkennen. Volgens verklaringen van de genees- heeren heeft het lijk twee weken in het water gelegen. Natuurlijk is van de daders nog niets bekend. De vereenigiug voor lijkver branding te Nieuw-York heeft aan- deelen uitgegeven tot een bedrag van vijftig duizend dollars, waardoor het haar mogelijk is geworden op de openbare begraafplaats een inrichting voor lijkverbranding te bouwen. Er zijn echter nog maar weinig personen, die na hun dood op deze wijzè in asch willen veranderen. Een aantal hotelhouders en restaurateurs te Mainz hebben sedert eenigen tijd, ter voorkoming van de gepleegde diefstallen in hunne établis sementen, bun messen en ander mate riaal gemerkt, zoodat men op elk stuk leest gestolen in het café ."Het heeft weinig gebaat, want de dieven gingen voort met bun vrijmoedige tac tiek, brachten dn messen in koffiehui zen mee, waar de maatregel nog niet is ingevoerd, en verwisselden ze daar voor ongemerkte couverts. Te Montivideo is de schouwburg afgebrand. Onder de voorstelling ontstond, brand op het tooneel, die zoo snel om zich heen greep, dat aan redding niet te denken viel. In het gedrang dat onder de toeschouwers ontstond werden drie-en-twintig per sonen gedood en honderd-en-drie meer of minder ernstig gekwetst. Als de rijkste persoon in Prui sen werd tot nog toe vrijheer Mayer Karl von Rothschild in Frankfort beschouwd, ofschoon Krupp geduren de eenige jaren meer inkomstenbelas ting betaalde dan deze. 't Blijkt thans dat diens neef Wilhelm Rothschild nog rijker is. Deze betaalt jaarlijks 143.640 Marken inkomstenbelasting, wat op een jaarlijksch inkomen van 4.788.000 Marken wijst, terwijl eerst genoemde een inkomen van 4.560.000 Marken heeft. Onlangs is een burger van een stadje in Hanover streng gestraft voor het geven van gunstige getuigen van een dienstbode, die het niet ver diende, een kwaad, waaraan zoovele meesteressen en meesters, uit goed hartigheid, zich schuldig maken. Een heer daar ter stede ging met zijn echtgenoote voor een poos naar Wiesbaden en liet zijn huis over aan de zorg van een dienstmeisje, dat eerst voor een maand by hem in dienst gekomen was. Toen hij terugkwam, bevond hij dat het meisje verdwenen was en alles wat draag baar was uit zijn huishad meegenomen. Hij diende nu een aanklacht in tegen den vroegeren meester van het meisjo, die haar, hoewel zij om on eerlijkheid ontslagen was, een gunstig getuigschrift had gegeven. De recht bank wees zijn eisch toe en veroor deelde den vorigen patroon van het muisje tot een schadevergoeding van 16000 mark.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1