Men meldt uitWeenen, dat de Russische stoomboot Moskwa, welke met een lading thee van China op de thuisreis was, reeds lang geleden door het Suez-kanaal is gevaren. Men veronderstelt dat het springen van den ketel het heeft doen zinken. Twee honderd man waren aan boord. Naar in Brussel het gerucht loopt, zal de zaak van de gebroeders Peltzer niet voor Oct.van dit jaar voor de assissen kunnen komen. Het on derzoek wordt ijverig voortgezet, maar stoot op vele moeielijkheden door het zwijgen van Leon Peltzer, die bijna niet te bewegen is een enkele inlich ting te geven. Zware stormen en regens heb ben in Zwitserland groote schade aan gericht. Er worden verscheidene grond verschuivingen bericht. Het dal van de Opper Rhöne is overstroomd en een gedeelte van den Simplonweg, bij de Italiaansche grens, is vernield. In het meer van Constanz zijn zeven toeristen verdronken. Berlijn, 25 Juli. (R. O.) De eerste stuurman bij de Duitsche marine Meiling, is wegens landverraad tot zes jaren tuchthuisstraf en eerloos verklaring voor dienzelfden tijd ver oordeeld. Er wordt een merkwaardig pleiziertochtje op touw gezet. In Ber gen (Noorwegen) namelijk is men bezig aan het organiseeren van een tocht naar Spitsbergen. Het aanthl reizigers, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, mag het getal veertig niet overtreffen. Ieder heeft een som van 687,20 francs te be talen in het voorbijgaan gezegd, een zonderling getal, dat voor het gemak best op 700 francs had gebracht kunnen worden. Dit geld dient alleen om de overtocht te bestrijden, want het gewone onderhoud is er niet onder begrepen. De reis zal vier of vijf weken duren. Het stoomschip, dat voor dezen tocht is uitgekozen, wordt gecommandeerd door kapitein Carlsen, denzelfden die de Noordpool-expeditie met de Teget- hoff medegemaakt heeft. Er zal ge zorgd worden, dat alle mogelijke toe stellen en instrumenten aan boord zijn, die bij de walvischvangst en de jacht op ijsberen en andere dieren uit die poolstreken gebruikt worden. Verder worden er ook honden me degenomen en sleden om tochten op het land te maken. Wanneer de toe stand van het ijs het mogelijk maakt, zal men nog een weinig noordelyker doordringen. Met aangename reisgenooten kan zulk een tocht zeker hoogst pleizi- rig en niet minder interessant zijn. Onze bron vermeldt niet of de deel neming groot is intusschen zou het ons verbazen wanneer dat niet het geval was. Men verbeelde zich maar eens, dat een dergelijk tochtje in En geland werd georganiseerd dan zou er waarschijnlijk niet veel tijd voor bijgaan eer alle beschikbare plaatsen genomen waren. Bij het beklimmen van den Mont Blanc hebben een Engelsch toerist en een Zwitsersche gids het leven verloren. Men heeft hunne lij ken aan de Italiaansche zijde van den berg gevonden. Te New-York heerscht groote hitte. Het sterftecijfer is er zoo hoog als het tot dusver nog niet geweest is, nl. gemiddeld 1000 per week. Vooral onder de kinderen is de sterfte groot. Vreeselijk moeten de Egyptische soldaten in 't binnenland huis houden naar men meldt. In Tantah richtten zij een waar bloedbad aan 58 Eu ropeanen, Christen- inboorlingen en Joden, waaronder twee Engelsche telegrafisten, werden gevangen geno men en gemarteld. Men legde hen uitgestrekt op den grond neer, sneed hun den buik open en rukte hun de ingewanden uit het lijf. Daarna werden de nog trillende lichamen aan stukken gesneden, terwijl de vrouwen "voor die mishandelingen nog de af schuwelijkste geweldenarijen moesten verduren. De gouverneur der stad stond het menschonteerend schouw spel met belangstelling gade te slaan. Geen spoor van verzet van zijne zijde. Het gespuis hielp de soldaten in die dierlijke handelingen. Het tijdelijk gerechtshof te Alexandrië heeft twee doodvonnissen uitgesproken en tal van Arabieren tot de galeien veroordeeld. De militaire toestand in de stad blijft onveranderd. De stad is bezet door zeelieden en mariniers, terwijl de wallen door een battaillon van het 88ste en een van de Riflemen bewaakt worden. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prins Alexander pas seerde Ouessant 25 Juli van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Conrad passeerde 26 Juli straat Messina naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje is 26 Juli van Batavia vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marie i3 27 Juli van Marseille vertrokken naar Amsterdam. Markt-Berichten. Pübmjesende25 Juli. Aangevoerd 15 Paarden, 276 Melkkoeien handel vlug, hoog in prijs, 208 vette Kalveren f0,70 a 0,90 per P., 63 nucht. dito f 8 a 22,1129 Schapen en Lammeren, vette Schapen handel vlug, 114 vette Varkens 46 a 56 ct. per P., 187 Biggen f7 a 10, beide handel matig, Kippen-eieren f3,25 a 3,75, Eendeieren f3,60 per honderd, Boter fl,30 a 1,40 per kop. Kleine kaas f33, aangevoerd 473 stapels. Scha.gen, 27 Juli. Aangevoerd Ossen f 80 a 180, Stieren f 100 a 250, 164 Geldekoeien f 170 a 290, Kalf koeien f 200 a 340, Vaarzen f 80 a 150, 5 nucht. Kal veren f8 a 14, 710 Schapen f 22 a 40, 150 Lammeren f 12 a 16, 10 magere Vankens f 16 a 22, 50 Biggen 7 a 9, 25 Kippen, f0.50 a 1.50, Boter per kop f 0.90 a 1, Kaas, per kilogram f 0.55 a 0.50, Kip-Eieren per 100 f 3 a 3.30, Eend-Eieren per 100 f3 a 3,25. Visseherij-Berichten 27 Juli. Binnen 7 korders met 30 tot 70 Tongen, per stuk 60 a75Ct. 260 tot 340 kleine, per stuk 15 a 20 Ct. Schar, per mand f12.Geen kleine Schol. 28 Juli. V.m. 12 korders met 10 tot 120 Tongen, per st. 70 Ct. 100 tot 600 kleine per st. 15 a 25 Ct. Schar, per mand f12. Kleine Schol, per mand f 2.50. Andere Schuiten nog in zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 25 tot 28 Juli. ONDERTROUWD W. Egge, schipper en M. Strikker. GETROUWD Geene. BEVALLENA.v.Driel,geb. de Rover,2 z. M. Mangel, geb. Visser, z. T. de Vries, geb. v. Hoek, z. C. Goudswaardt, geb. Dpijts, z. P. J. Boon, geb. v. Horssen, d. A. Huijsing, geb. Roomeijer, z. OVERLEDENS. Dorlijn, 22 m. Burg-erlijke Stand Texel. Van 19 tot 26 Juli. ONDERTROUWD Klaas Dop en Deitje Smit. GETROUWDGeene. GEBOREN Aatje dochter van Willem Bos en Anna Kalis. OVERLEDENCatharine Jacomet, 83 jaren, weduwe van Leendert Alderliefste. Johannes Schagen, 3 maanden, zoon van Kiaas Schagen en Antje Kuiper. Guurtje Smit, 3 weken, dochter van Reijn Smit en Maria Hin. PieterPronk 82 jaren, weduwnaar van Neeltje Hans. Maartje Mantjes, 69 jaren, gehuwd met Erans Koebolt. Afloop der Openbare Verkooping te Helder, gehouden door den Notaris P. S. HOR DIJK, op Woensdag den 26 Juli 1882, in het lokaal Tivoli 1. Een winkelhuis en Erf met open plaats, Weststraat, L. 104; kooper de heer J. C. Eikema, te Helder, voor f 1810. 2. Een Winkelhuis en Erf met Open plaats, Achtergr. W. zijde, L 129 3. een idem, L 1284. een idem, L 127 kooper de heer 8. W. Stooker, te Helder, voor f2441. 5. Een Winkelhuis en Erf met Schuur, Binnenhaven, N 44niet geveild. 6. Een Huis en Erf, Dijkstraat, H 393 opgehouden. INGEZONDEN. Medeburgers Weldra zult ge weder opgeroepen worden uwe burgerplichten te vervullen, daar den 8n Augustus eenlid voor den gemeenteraad, ter vervanging van den Heer M. J. Manheim moet verkozen worden. Ge hebt dus den tijd om na rijp beraad uwe keuze te kunnen vestigen, om met elkander te beraadslagen, aan wieu ge uwe belangen wilt toevertrouwen. Kiest dan den rechten man, kiest iemand die onafhankelijk genoeg is om te durven en bekwaam genoeg om te kunnen spreken. Zulke mannen, we vinden ze ook hier op de plaats onzer inwoning, wanneer men maar opmerkzaam rondziet, 't Is toch waarlijk geen tijd meer om langer onverschillig den toestand der zaken aan te zien. In den heer M. hebben wij een man verloren, die 't goede gaarne wilde en voorstond. Zoeken we voor hem met elkander een waardigen opvolger. Vervolg- der Berichten. In de zitting van den Raad dezer gemeentegisterenavond gebon den, werden door B. W. ter tafel gebracht de rekening en verantwoor ding der gemeente, van het burgerlijk armbestuur, van bet algemeen wees buis en van de d.d. Artillerie-Schut terij. 't Onderzoek dezer stukken zal geschieden in de afdeelingen van den Raad. Op zijn daartoe gedaan verzoek werd, op voorstel van het Dag. Best., besloten, dat de heer G. Jansen, thans aan de Gemeenteschool No. 6, voortaan zal werkzaam zijn aan school No. 4. Over de bepa ling van 't tractement van 't hoofd der school No. 1 (op het Koegras) staakten de stemmen. Vóór 't voor stel van B. en W., om dat trakte ment te bepalen op f900, stemden 7 leden, en evenveel leden stemden voor de bepaling van dat traktement op f950, zooals door den districts schoolopziener was voorgesteld. Er geschiedde mededeeling, dat de heer J. N. Vissers, in de vorige zit ting tot onderwijzer benoemd, voor die benoeming heeft bedankt. Ook werd medegedeeld, dat B. en W. bij den Minister van Waterstaat enz. zullen aanvragen den afstand van grond tot het bouwen van een lokaal voor den vischafslag op den Haven- dijk, nabij 't Gebouw van 't Loods wezen. Ter zake van de bestrating van de Keizerstraat deed de Raad een stap achteruit. Hij bepaaldedat eerst de onbebouwde erven in die straat aan de straatzijde moeten zijn afgerasterd, voor en aleer gevolg zal worden gegeven aan 't besluit tot bestrating van den rijweg in de ge noemde straat. Door een 4 tal leden der Com missie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp van den monitor Adder, is gisteren een langdurig bezoek ge bracht op den monitor Wesp, staande in bet droge dok alhier. De Wesp is van gelijke bouworde als de Adder. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Zr. Ms. sebroefstoomschip »Bonaire," onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. jbr. H. M. Van der Wijck, in den morgen van 26 dezer naar zee ver trokken, ter opvolging zijner bestem ming naar Port-Saïd. Blijkens bij den directeur en commandant der marine alhier ont vangen telegrammen is Zr. Ms. zeil- scbooner Argus," onder bevel van den luit. ter zee 2de kl. jbr. H. M. Speelman, den 22en dezer te Leitb aangekomen en den 26en daaraan volgende van daar vertrokken. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt, zal in 't begin van September a s. een detache ment mariniers, ter sterkte van ruim 60 man, met een der stoombooten van de Maatschappij Nederland naar Oost-Indië worden gezonden. Het instructievaartuig Urania is gister weder buiten dienst gesteld en by de schepen in conservatie aan 's Rijkswerf alhier opgenomen. De proeftocht bier ter reede met bet schroefstoomscbip le klasse Van Galen beeft uitmuntend voldaan. Het schip wordt nu verder voor den actieven dienst gereed gemaakt. De lichtmatrozen en matrozen 3de kl., die in 1881 de opleidings schepen hebben verlaten en door gedrag en aanleg in aanmerking komen voor een plaatsing bij de op leiding van stuurmansleerling, zullen binnen kort van de verschillende schepen op bet wachtschip te Amster dam worden overgeplaatst, ten einde deel te kunnen nemen aan bet eerst volgend examen voor stuurmansleer ling 2de kl., waartoe dit jaar 15 plaatsen beschikbaar zijn. Door de stoomboot »Ada van Holland" is alhier van Texel aange bracht een schuif uit de verschansing van een jacht (waarschijnlijk Eng.) p. m. twee voet in vierkant, aan den binnenkant mahoniehout en van bui ten zwart geschilderd met vergulde lijst, benevens 2 pagaaien, ver moedelijk afkomstig van Zr. Ms. monitor Adder." Woensdag werden van Texel aan de Directie der Marine te Wil lemsoord alle voorwerpen toegezonden, die vermoedelijk aan den verongeluk ten monitor Adder hebben toebehoord en langs het Texelscbe strand waren aangedreven. Oude Schild, 27 Juli Yoor onze visscbers is bet zeer gelukkig, dat zij een voordeelig voor jaar hadden. Nu toch valt reeds sedert eenige weken zoowat niets voor ben te verdienen. Alleen met bet wiermaaien wordt nog iets ver diend. Het mosselen, rogvisscben en oesterkorren loont nauwelijks de moeite. De hoop is nu weer op bet najaar gevestigd, wanneer bet garna len visscbeu weer aanvangt. Bij het hijschen van machine delen in bet stoomschip Voorwaarts, liggende aan de Rietlanden te Am sterdam, is gisterochtend een kist, waarin twee staven ijzer verpakt waren, in den strop gebroken, ten gevolge waarvan de staven door den scheepsbodem zijn gedrongen. Met behulp van de stoomspuiten der Brandweer en Marine, benevens de Spitzbergen van den beer Rutters, is men bezig het schip lens te pom pen. Het water staat alleen in bet groot-ruim de schotten aan weers zijden zijn dicht. Er was nog niet veel lading aan boordin bet groot-ruim alleen de party macbineriën. Een later ontvangen bericht meldt, dat bet water in de Voorwaarts af nemende is. Men zal bet schip naar bet dok sleepen, dat gereed is om het te ontvangen. Op bet strand te Vlieland werd voor eenige dagen bet lijk gevonden van een zoon des postiljons K. Sieben, woonachtig in bet posthuis. De knaapwiens verstandelijke vermogens niet volkomen in orde waren, was den vorigen dag bet huis uitgegaan. Men vermoedt dat bij, zeer vreesachtig voor 't onweer zijnde, in zee geloopen is van angst en op die wijze den dood beeft gevonden. Gister werd aanbesteed door den majoor eerstaanwezend inge nieur te Haarlem onder nadere goedkeuring van den Minister van oorlog lo. bet maken van een fort bij IJmuiden (2e gedeelte.) Raming f471,000, laagste inschrijver F. Bosch- bouwers, te Utrecht, voor f464,800. Te Vlaardingen is Zaterdag 11. de schipper P. V. V. van zijn vaar tuig gevallen en verdronken. De ongelukkige laat een weduwe met 5 kinderen na. Uit Vlaardingen schrijft men De haringjagerij over 1882 is thans afgeloopen. In bet geheel werden door de 5 jagers aangebracht 2018s/4 tonnen baring, zijnde 180 ton minder dan in 1881. Aan jagerhuur werd uitbetaald f 6462,50. Het gerechtshof te 's-Hage beeft Woensdag behandeld de zaak van Janssen, directeur der gevangenis te Middelburg, beschuldigd van verschil denden valschheden. Door de adv. gen. Gregory werd de schuld bewezen geacht en gerequireerd 1 jaar celstraf en 14 geldboeten van f 50. Mr. Bik betoogde de volkomen goede trouw van den beklaagde en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 31 Juli. Woensdagochtend is in den Haag een ambachtsman, werkzaam op een steiger aan den toren van de Nieuwe kerk, ter hoogte van de torenspits naar beneden gestort. Hij was oogen- blikkelijk dood. Men leest in bet Handelsblad van Donderdag. Al waren kunstenaars van minder gehalte dan de zangeres Catbarina Timmers, de solo-clarinettist Ch. Kriens en de pianist S. Praeger, gis terenavond in bet Volkspaleis opge treden, bet doel der uitvoering was reden genoeg om den besten uitslag te verzekeren. Het gold een bijdrage ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte schepelingen van de Adder." Ware geen ander program ma gevormd, dan dat zich daar de onderofficieren der marine en bet korps mariniers in uniform hadden opge steld, zij, wier wapenbroeders een zoo ellendig einde vonden in den dienst van het lands, die aanblik reeds badde tot bet hart gesproken en men zou zijn bijdrage hebben geofferd ook zonder kunstgenot. En dan, die jongens van de »Wasse- naer." Wie beeft ze niet lief, die »hoop des land," die kranige, vlugge jongens van echt bollandscb ras Welk een geestdrift ging op, toen ze daar bij bet rijzen der gordijn, met bun bonderdvijftigen om bun vaandel stonden geschaard, en boe weemoedig werd bet hart gestemd, toen op dat oogenblik de majoor M. J. E. Kriens, voorzitter van bet comité, in aandoenlijke taal, tiutelend tevens van vaderlandscben gloed, de treurige aanleiding schetste tot deze voorstelling, die een zoo talrijk pu bliek bad opgewekt daar te komen. Meer ware al niet noodig geweest dan de boezee's en de liederen uit de volle borst van die sWassenaers," hun manoeuvres, de muziek der ma rine en rondom de uniformen, gelijk zij ze droegen, die met de Adder" waren vergaan, om bet financieel succes van den avond te verzekeren. Nu hadden tevens de bovengenoemde kunstenaars belangeloos hunne ver dienstelijke medewerking verleend, gelijk ook bet Paleis belangeloos tot bet doel was afgestaan. Tot de aanwezigen behoorden o. a. de burgemeester, de schout-bij-nacht Escber en tal van andere autoriteiten De netto opbrengst van deze uit voering bedraagt f3017.54. De Arnb. Courant ontving van een harer vrienden uit Atjeb een schrijven waarin o. a. bet volgende voorkomt De toestand in Atjeb is kort ge prezen met de woorden een beroerde boel." De bedenkelijkste zijde van den toestand alhier is de aanhoudende desertie en ik vrees dat ze nog grooter omvang zal nemen. Met de soldaten begonnen, beeft ze zich nu reeds tot de onderofficieren uitgestrekt. Verle den week zijn er drie gedeserteerd met geweer en patronen, en onder die onderofficieren is een sergeant majoor Vk., vroeger kadet op de koninklijke militaire Academie. Die bet gevaar van deze desertie niet inziet, is blind of dom. Bij Toekoe di Tbirou zijn reeds een 20-tal goed gewapende Europeanen. Ik zoek de oorzaak van de desertie vooral in den ellendigen toestand alhier ongestraft worden wij vermoord en doodgescho ten dat wekt wrevel opde geest bij den troep is dan ook bepaald slecht, wat optimisten en autoritei ten ook durven verklaren. De moorden te Tantab op de Christenen gepleegd worden van ver schillende zijden bevestigd, en een correspondent van Daily News deelt daaromtrent ergerlijke bijzonderheden mee. Vijf en tachtig lijken werden door een groote volksmenigte rondom de stad gesleept en gruwelijk mishan deld. De soldaten wekten bet volk op tot 't vermoorden van de Europeanen, en twee hunner zag men zelf den onderprefect dooden. De ongelukkige slachtoffers werden verbrand, in bet water geworpen of op andere wreede wijzen omgebracht. Berlijn, 25 Juli. Het gerucht loopt bier, dat tusscben de kabinetten van Berlijn en den Haag verscheide ne telegrammen zijn gewisseld over

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2