'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWED1EP EN TEXEL Mo. 987. Dinsdag I Augustus 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Aloonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentlênü van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 Aug. 1882. Z. M. heeft aan den gepensi oneerden opperkonstabel in het vaste korps dek- en onderofficieren P. J. Missiaen vergunning verleend tot het blijven dragen van de uniform van zijne qualiteit. Door de plaatsing van een groot aantal zee-miliciens aan boord van den rammonitor »Haai," wordt de bemanning van dien bodem opge voerd tot ruim 160 koppen. Wij vernemen, dat bet aanvan kelijk voornemen van den voorzitter van de hoofdcommissie te Willemsoord voor de ondersteuning van de nage laten betrekkingen van de bemanning van de Adder," den vice-admiraal De Haes, is, om de voorzitters van de verschillende commissiën en comi tés in bet gekeele land uit te noodi- gen met hem een bijeenkomst te houden, in welke de wijze van on dersteuning zou worden besproken. Zoodra de noodige inlichtingen om trent de nagelaten betrekkingen van de Adder" zullen verkregen zijn en men over de noodzakelijke hul]i voor ieder van hen zal kunnen oordeelen, zou die bijeenkomst plaats hebben. Om uit het te verkrijgen fonds de meeste voordeelen te putten voor hen, voor wie het bestemd is, en tevens om het bezwaar van een blijvende uitgebreide administratie te voorko men, zon het, naar men mededeelt, in het plan liggen om aan de achter gelaten betrekkingen, aan wie hulp zal verstrekt worden, een lijfrente te verzekeren(V aderl Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip »Marnix," onder bevel van kapt.-luit ter zee jhr. C. C. Six, den 28en dezer te Port Saïd aangekomen. Aan boord was alles wel. De heer Volck te Utrecht ont ving uit Hammerfest het volgende telegram van dr. Maurits Snellen, leider der Nederlandsche Nóordpool- Expeditie Vertrekken heden morgen (28 Juli) naar Dicksonhaven alles wel." De uitslag van het admissie- examen der kweekschool voor machi nisten te Amsterdam is als volgt Aan het examen namen 74 aspi ranten deel, waarvan slaagdenA. Boeke, K. Van der Brug, J. N. Bruin vis, L. J. J. A. Bunemeijer, J. N. W. Bijl, A. W. Carp, A. A. Croiset van Uchelen, R. Doornik, C. F. Frowein, J. W. G. Gerlach, I. Goedhart, L. Goedhart, C. L. De Graan, D. P. M. Graswinkel, J. Van Harlingen, P. C. 't Hoen, P. A. De Jager, C. E. Jan sen, Y. E. Jullien, P. Van der Kaa, W. P. Kalis, C. G. Kan, P. C. Klaassesz, D. Kluyt, G. L. Kniphorst, C. J. Van Ledden Hulsebosch, F, A. J. Mulock-Houwer, A. P. De Neve, K P. Poppes, P. Posthuma, W. L. Remmers, J. E. Roorda, G. J. Rolandet, J. M. Schaap, P. Snooij, J. A. Trim bos, K. O. De Veer, H. Visscher, W. Visscher, T. Wigman, J. Prins van Wijngaarden. Naar men verneemt zijn, bi arrest van het Gerechtshof te Am sterdam, 30 ingezetenen der gemeente Egmond a/Zee, die naar aanleiding van de in de maand Mei 11. aldaar plaats gehad hebbende wanordelijk heden, ter zake van verschillende misdrijven, zoo ter zee als op het strand gepleegd, vervolgd werden, naar de crimineele terechtzitting van het Hof verwezen. Op een daartoe door hun verdediger, Mr. Ph. A. Haas Az., advocaat te Amsterdam, aan het Hof ingeleverde memorie van surgestie, heeft echter het Hof gelijktijdig de invrijheidstel ling van alle zich in hechtenis be vindende beklaagden gelast. Vermoedelijk zal de openbare be handeling dezer geruchtmakende zaak eerst in September of October plaats hebben. Een bediende in een huis van verdacht allooi in de Quellijnstraat te Amsterdam weigerde 11. Maandag omstreeks 10 uur des avonds den toegang aan een vijftal opgeschoten jongens. Nadat zij met geweld het huis waren binnen gedrongen, werd de bediende zoo gruwelijk door hen mishandeld, dat hij terstond naar het Israël, gasthuis moest worden vervoerd. Daar is hij, na de twee hoofddaders, die der politie in handen vielen, te hebben herkend, woensdag aan de gevolgen der bekomen kneu zingen overleden. Hij laat vrouw en negen kinderen achter. Het huis der Lords heeft, als )pperste gerechtshof eindvonnis ge wezen in de bekende zaak tusschen de stoomvaartmaatschappij Neder land" en de »Peninsular Oriental Cy." over de botsing tusschen de Voorwaarts" en de Khedive. In een zeer breed gemotiveerd advies heeft de Lord Chancellor geconcludeerd ten gunste der mpij. Nederland," tot vernietiging van het arrest van het hof van appel en overeenkomstig het oorspronkelijke vonnis van don Master of the Rolls met welk advies zich het rechtsgeleerd comité uit het Huis heeft vereenigd. Uit Wiesbaden is te Utrecht de treurige tijding ontvangen van het overlijden van den hoogleeraar J. J. v. Oosterzee. Van Oosterzee, in 1841 tot predi kant te Eemnes beroepen en vervol gens in gelijke betrekking te Alkmaar en Rotterdam werkzaam, had sinds 1863 zijne beste krachten aan de Utrechtsche hoogeschool gewijd. Een breede lijst van godgeleerde en andere geschriften getuigt van zijne veelzijdige kennis en onvermoeiden ijver. Zijn heengaan zal door een tal rijke vriendenschaar diep worden be treurd. Uit Harderwijk meldt men Onder de met de Celebes" terug gekomen en alhier aangekomen mili tairen bevindt zich de Afrikaansche korporaal Jan Kooi, geboren te St. George d'Elmina (kust van Guinea), oud 33 jaar, de eerste Afrikaan, die hier aankwam gedecoreerd met de Militaire Willemsorde 4de klasse en bovendien nog met de gouden kroon voor een eervolle vermelding. Vroeger werd aan de Afrikanen voor uitste kende daden slechts een koperen of zilveren medaille uitgereikt, waarop de woorden »voor moed en trouw" voorkwamen. Dat Kooi de onderscheiding, die hem ten deel viel, iu hooge mate verdiende, kan hieruit blijken, dat hij op 31 Januari 1878 het leven van den kapitein Binuni redde, na twee Atjehers te hebben afgemaakt en 10 stukken geschut te hebben vernageld onder 't vuur van den vijand. Den 25en Juli van datzelfde jaar redde hij het leven van den luitenant Bijleveld, door een met klewang eu lans gewapenden Atjeber te dooden, waarvoor hij als blijk van persoon leken dank een geschenk van f 100 van den geredden luitenant ontving. Verder mocht het den braven Kooi den 26en April 1879 gelukken, met behulp van den koporaal Blik en den fuselier Jaap, beiden mede Afrikanen, een aanval van den vijand af te weren op een transport van 25 Europeanen en 65 kettinggangers, die belast wa ren met het halen van pinangboomen. Kooi beeft een zeer gunstig uiter lijk, is uiterst beschaafd en spreekt met de meeste liefde en achting over zijn familie en zijn land. Het Ne- derlandsch spreekt hij zuiver. Nabij Zaandam had Vrij dag morgen, 5 uur, op de ign Zaandam Hoorn, een treurig voorval plaats. De werkman D. T., van Zaandam, wilde nog de rails oversteken, toen een zandtrein in de onmiddellijke nabijheid in aantocht was. De man viel en werd als lijk opgenomen. Zijn eene voet en een deel der eene hand waren afgereden en zijn hoofd geheel verpletterd. Woensdagavond werd een da me uit Rotterdam en gelogeerd op Katwijk, van daar door haar echt genoot afgehaaldbeiden maakten toen op de kermis te Leiden een wandeling, waar de dame zich onwel begon te gevoelen, waarop beiden naar Zomerzorg zijn gegaan, waar de dame, na er eenige oogenblikken vertoefd te hebben, onverwacht is overleden. Haar lijk werd per vige- lante naar het academisch ziekenhuis overgebracht. De justitie te Maastricht heeft zich Donderdag naar Mheer begeven, waar een gedeelte van een kinder lijkje is gevonden. Uit het onder zoek zou zijn gebleken, dat een weduwe aldaar van een dood kind is bevallen, dat zij in tweeën gedeeld en vervol gens in bet water zou geworpen hebben. De Dordr. Ct. meldt, dat de invrijheidstelling van J. C. Sohns, die op de Dordrechtsche kermis een pontonnier, die hem en zijn gezelschap getergd en aangevallen had, doodstak, niet voorloopig, maar definitief is, daar het gerechtshof te 's-Hage geen termen heeft gevonden voor zijne terechtstelling. Mej. S., oud 18 jaar, uit Hee renveen, is in de badplaats Neuenahr het slachtoffer eener vergissing ge worden. Hare verpleegster had haar namelijk des nachts een medicament ingegeven, hetwelk voor uitwendig ge bruik bestemd was. Tengevolge dezer mis vatting is de lijderes bezweken. De hoogste prijs in de Haar- lemscbe paardenloterij, de vorige week gehouden, is ten deel gevallen aan 4 boekdrukkersgezellen van de heeren Vermande Zonen te Hoorn. De politie te Leeuwarden heeft gedurende de afgeloopen kermis een belangrijke zaak in banden gekregen. Eén verdacht persoon, die reeds ruim 40 jaren gevangenisstraf achter den rug heeft, Johannes Roekoe genaamd, had nl. in een der kramen aldaar, onder verdachte omstandigheden en tegen spotprijzen, eenige kostbare portret-albums verkocht. Door de aanhouding van dezen gevaarlijken persoon heeft zij door volhardend onderzoek aan het licht gebracht, dat deze albums afkomstig wareu uit een kist, welke in bet laatst van het vorige jaar op de spoorweglijn tusschen Zwolle en Heerenveen was ontvreemd. Een brievenbesteller uit Sneek, destijds spoorweg-beambte op die lijn en neef van den gevaarlijken Roekoe, is mede gearresteerd en ter beschikking der justitie gesteld, als de hoofddader van den diefstaleen groot aantal goederen zijn te Sneek uit bet water opgeviscbt en in beslag genomen. Deze zaak, waarbij niet alleen een spoorwegdiefstal vangrooten omvang aan het licht is gebracht, een oud en gevaarlek tuchteling wederom onschadelijk is gemaakt en bovendien een sluwe postbeambte in handen der justitie is geraakt, is niet van belang ontbloot. Naar wij vernemen, zijn reeds een 2-tal spoorweg-beambten te Steenwijk in hun betrekking geschorst. (Z. Ct.) De cholera, ter Sumatra's Oost kust afnemende, blijft te Batavia en in eenige andere plaatsen nog steeds heerschen. De omvang der ziekte is wel niet uitgebreid, maar haar karakter is hoogst kwaadaardig. Be halve Batavia zijn ook Cheribon, Pro- bölingo, Bezoeki en Banjoemaas door de Regeering der Straits Settlements opgenomen onder de streken, waar van de uitgeklaarde schepen te Sin gapore quarantaine moeten houden. Londen, 27 Juli. De secretaris van Lloyd's heeft van de Engelsche admiraliteit een brief ontvangen dd. 25 dezer, meldende dat de admiraal van de Eng. vloot te Port Saïd be velen heeft ontvangen om in overeen stemming met den bevelhebber der Fransche schepen, maatregelen te nemen ter bescherming der vaart door het Kanaal, waartoe een belang rijke macht van beide natiën aan wezig is. Er zullen schepen te Port Saïd, Ismailia en Suez gestationeerd worden, terwijl kanoneerbooten het Kanaal zullen surveilleeren en zoo noodig de slapende, want men wilde niet alleen de vrouw, maar ook het leven van het kind redden. Veertien da gen, vier weken en langer werden alle pogingen in 't werk gesteld om de vrouw te doen ontwaken. Het mocht niet baten. Zij bleef onbe wegelijk op bare legerstede, met den mond open, met gespannen trekken en een waskleur op bet ge zicht, zoodat men, zonder de adem haling, die snel was, gedacht zou hebben een lijk voor zich te zien. Men goot van tijd tot tijd wat bouil lon in de maag, om de voeding te onderhouden. Men had er aan ge dacht haar koude baden toe te die nen, maar men durfde biertoe niet overgaan wegens het kind dnt zij onder baar hart droeg. Eindelek, voor acht dagen, zonder dat er eeni ge verandering! in haar slapenden toestand was gekomen, beviel zij van een dood kind, dat in de zesde maand was. Gedurende de bevalling had de vrouw niet het minste teoken van smart gegeven. Al tgd dezelfde staat van onbewegelijkheid. Nu dacht mea dat het oogenblik nabij was om haar koude stortbaden toe te dienen. Men wachtte tot voor drie dagen, toen ging men er toe over. Maar ook de stortbaden brachten haar voor de eerste maal niet tot ontwakenbjj de tweede maal kwam er echter be weging de vrouw opende de oogen, na 74 dagen aaneen geslapen te heb ben. Zij scheen volkomen bewust heid te hebben van hetgeen er ron dom haar voorvielmaar geluid kon zij niet geven. Zij zuchtte diep bij elke vraag, die men tot haar richtte en scheen dus alles te begrijpen. Wie is die vrouw Langen tgd heeft men in het onzekere verkeerd. Haar linnengoed was geteekend ge weest, doch de letters waren uitge- tornd. De politie had het geval be kend gemaakt in de dagbladen, en er waren vele menscben in bet zie kenhuis gekomen om te zien, of de vrouw eene vermiste bloedverwante was. Zondag jl. kwamen meer dan honderd personen bij haar bed. Maar niemand herkende in haar de ver miste. Maandag kwam echter eene vrouw uit Meaux en deze herkende in de verpleegde haar kind. De moeder bad de dochter in zeven jaren niet gezien. In 1875 bad zg het ouder lijke huis verlaten en was er sedert niet teruggekeerd. In hare jeugd, verklaarde de moeder, was het kind Den 12en Mei vond men te Parijs op een bank van de Avenue de la Grande Armée eene armoedig gekleede vrouw van omstreeks 23 jaar in diepen slaap. Men wilde haar wek ken, maar te vergeefs. Men bracht haar toen naar een ziekenhuis, waar zij gewreven en gewasschen werd doch zij bleef doorslapen. Den volgenden dag kwam de geneesheer, die bevond dat zij sedert drie maan den zwanger was. Die omstandigheid maakte dat men dubbel voorzichtig moest zijn bij de behandeling van te blootgesteld geweest. De crisis schijnt thans ten einde. Eergisteren nacht beeft de vrouw als een gewoon ménscb geslapen, en zij is toen vroeg opgestaan. Zg heeft nu ook vaste spijs tot zich ge nomen. Eon menigte geneesheeren hebben de vrouw in het ziekenhuis be zocht. Te Brighton is een knaap, die met zijn vader en zijn broeder een bad nam iu zee, gedood door een ledige bierkruik, die een beer van den naburigen havendam in het wa ter wierp. De kruik trof hem op het hoofd hij zonk onmiddellijk en werd, hoe men zocht en dook, niet terug gevonden. De onwillekeurige moor denaar is in hechtenis genomen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1