'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 988. Vrijdag 4 Augustus 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnreaoxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavortontlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, (Oogstmaand) 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 29 m. Ondergang 7 u. 41 m. Zondag 6 Laatste Kwartier. Maandag 7 Dinsdag 8 Woensdag 9 Donderdag 10 Vrijdag 11 Zaterdag 12 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Aug. 1882. Woensdag werd alhier de ver jaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin op de gebruikelijke wijze gevierd door 't uitsteken van vlaggen, 't pavoisseeren der oorlogschepen en 't houden van parade. De tooneeluitvoering, avond in het lokaal Tivoli gegeven door 't gezelschap Admiraal de Ruijter," is uitmuntend geslaagd. De zaal was stampvol en zeker ging ieder voldaan huiswaarts, toen de voorstelling afge- loopen was. In de eerste plaats vermelden we in »de Hollandsche Jongen" Machteld, voor haar inderdaad natuurlijk spel, waarbij Willem Banning, zoowel vader als zoon, haar getrouw ter zijde ston den. Ook Roode Govert en Piet de Rij mer kómt een woord van lof toe. De overige spelers deden alles wat ze konden om een goed geheel te vormen. 't Nastukje »'t Bedrogen Drietal," wekte zeer den lachlust. Allen speelden hunne respectieve rollen vlug en goed af. Admiraal de Ruijter," heeft zich verdienstelijk gekweten en het zal den spelers zeker een innige voldoening zijn, dat hunne talenten dienstbaar geweest zijn tot ondersteuning der betrekkingeu van ben, die bij de ramp, de Adder overkomen, het leven verloren. Schipper Bakker, met de kotter Zwaluw van de Noordzee alhier binnen, rapporteert dat Engelsche visschers hem op den 17den Juli ter hoogte van Ameland mededeelden, dat zij verschillende lijken hadden zien drij ven, allen voorzien van zwemgordels, o. a. dat van een onderofficier, een matroos en één geheel naaktdat zij in de kor hadden opgehaald het lijk van een in zwart laken ge kleed heer van jeugdigen leeftijd, doch hiermede geen heenkomen we tende, is het door hen weer in zee I geworpen. (Hbl.) Als een bijzonderheid wordt ons medegedeeld, dat schipper Keus, toen hij zoekende was naar het wrak van de Adder, in zijn nabijheid heeft gezien een zeer groote haai, waarvan de soort niet op de Hollandsche kust hekend is. Hij had een dubbele rij tanden en was 2 vadem lang. Daar de haaien op lijken azen, wordt hieruit opgemaakt, dat werkelijk in het wrak e wezens zich bevinden. (D.) Uit Rotterdam wordt gemeld Naar men verzekert hebben de duikers, die h it wrak van den monitor Adder" hebben gevonden, den Minis ter aangeboden het wrak voor f 5000 op het strand te leveren, welk aan bod niet is aangenomenevenmin een premie van f 10 voor elk lijk, dat door hen uit het wrak gehaald wordt. Ook de te Londen gevestigde »Sal- vage Association" heeft den minister van marine aangeboden om te trach ten het wrak van de Adder" te lichten. De officier-machinist 2de klasse Jongkees wordt, naar men verneemt, geplaatst bij de opleiding der machi nist-leerlingen te Hellevoetsluis. De daarbij geplaatste officier-machinist 2de kl. Gout wordt geplaatst bij den torpedodienst alhier. Dinsdag is op Texel de jacht op waterwild geopend. Er houdt zich veel van dat wild, voornamelijk uit eenden en talingen bestaande, op dat eiland op. Hazen en konij- neu moeten dit jaar niet zeer over vloedig op het eiland worden aan getroffen. Aan het Eierlandsche strand is Dinsdagnacht een lijk van een man gevonden, hetwelk reeds in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerde. Of het een van de op varenden van de Adder" was, kon niet meer worden geconstateerd. Te Schiermonnikoog is Maandag aan het strand aangespoeld een lijk in vergevorderden staat van ontbin ding. Hoofd en handen waren geheel ontvleesd, en het lijk was gedeeltelijk bekleed met wollen hemd en stukken van een molton onderbroek, benevens vetleeren laarzen aan de voeten. Het was duidelijk te zien, dat het lijk niet afkomstig was van een persoon, behoord hebbende tot de Ned. Marine. Het is onmiddellijk gekist en op de gewone begraafplaats begraven. Het detachement mariniers, sterk 64 koppen, dat naar Oost-In- dië zal worden overgevoerd, zal den 13den September a. s. derwaarts vertrekken per stoomschip Prins Frederik." Het stoomschip Voorwaarts" vertrok Woensdagmorgen in de beste orde op het vastgestelde uur naar Batavia via Londen. De vaart door het IJ en het Ka naal was voorspoedig. Sedert het bestaan der maatschappij »Nederlaud« is de Voorwaarts" thans het 200ste schip, dat de reis naar Indië aanvaardt. Uit Amsterdam wordt gemeld Per stoomschip »Castor" zijn nit New-York hier teruggekomen 96 landverhuizers, vreemdelingen uit verschillende landen, die te New-York geen werk konden vinden, of tot werken ongeschikt zijn. Zij keeren naar hun vaderland terug. Te Rotterdam is voor de be trekkingen der omgekomen beman ning der Adder f 5655.86 ontvangen, waaronder ook bijdragen uit Delfs- haven, Kralingen, Vlaardingen, Over- schie enz. Men schrijft uit Ootmarsum aan de L. C. Te Neerlage bij Bentheim had in de vorige week een jammerlijk on geluk plaats. Eenige personen uit Bentheim gingen dezer dagen visschen in de Vecht, waarbij zij gebruik maakten van de zoo gevaarlijke dy- namiet-patronen. Een hunner, Ge- rard Bruggeman uit Bentheim, stak de lont der patronen aan, die j uist, terwijl hif ze in het water wilde werpen, ontploften en zijn beide handen wegnamende ongelukkige moest zijn verregaande onvoorzich tigheid met den dood bekoopen, en laat een treurende weduwe achter. De overige hem omringende personen kwamen op wonderlijke wijze met den schrik vrij. Dinsdagnamiddag werden te Harlingen eenige matrozen van een haven liggend schip, afkomstig uit Delfzijl, gearresteerd ter zake van baldadigheid, in den nacht te voren in het naburige Midlum gepleegd. Zij hadden daar namelijk bij eenige landbouwers de glazen ingeslagen, te velde staande tarwe uit den grond gerukt en vernield, eu ten slotte een kalf de oogen uitgesneden en het arme dier daarna naar een naburige hofstede gesleept. Sommigen hunner hebben reeds hekend anderen echter ontkennen hunne schuld. Er zijn recliistreeksche berich ten uit Zuid-Afrika van 11 Juli. Het Kaapsch Volksblad verdedigt zijn vroeger betoog tegen immigratie naar Zuid-Afrika uit Holland, om het Engelsch element te neutraliseeren. Het blad zegt, Zuid-Afrika is geen jaradijs en de verplaatsing uit Hol- and naar wildernissen zou teleur stelling opleveren. Het blad beroept zich op het oordeel van den heer van Gorkom, en wenschte dat men rapporten van het Nederlandsch consulaat-generaal te Kaapstad inwon. Eindelijk heeft het blad, tot onder steuning van zijn gevoelen, een brief van een dertigtal Nederlanders aan de Kaap. Andere in 't Hollandsch geschreven bladen bestrijden min of meer het volksblad, vooral doet dit De Zuid-Afrikaan. Iu Transvaal zijn concessiën voor gouddelvingsn verleend. De gevechten op de grenzen tegen de Inboorlingen duurden voortde Boeren hadden luttel verliezen. Te Parijs is iemand in hechtenis genomen, die zijn beroep maakte van het schrijven van naamlooze brieven aan Parijsche kooplieden. Hij zond hun briefjes van den vol genden inhoud»Ik zeg alles, in dien ge niet 100 frs. zendt onder het adres J. L., poste restante." Ver scheiden personen zonden geld, maar een koopman gaf de zaak aan bij de politie. Toen de schrijver aan het postkantoor kwam, om te hooren of er iets voor J. L. was gekomen, vond hij een paar politieagenten, die hem meevoerden. Hij bood aan, al het geld aan de armen te geven, indien men hem losliet. Te Berlijn heeft men de on dervinding opgedaan, dat de tele- phoondraden bij onweder niet zonder gevaar zijn en den bliksem naar plaatsen geleiden, waar men er liever van verschoond blij ft. In een der vertrekken onzer drukkerij zegt de Tribune"bevindt zich een toestel van de telephoon. Bij het onweer, dat verleden Donderdag te Berlijn woedde, zagen de drukkers na een zwaren donderslag, een vuur straal loopen langs den draad, die naar den toestel leidt. Hetzelfde verschijnsel vertoonde zich ook den 27steu bij het tweede onweer. Een lange vuurstraal schoot plotseling uit het toestel en bracht geen geringe ontsteltenis te weeg onder de men- schen, maar alleen was de telephoon geheel bedorven. Het zal dus niet overbodig zijn om eens na te gaan, op welke wijze men zich het beste tegen dergelijke verschijnselen kan beschermen. Een buitenlandsch blad geeft eenige wenken voor lieden, die zaken deen. Het betreft het ad verteeren. Het blad schrijftWat uw beroep ook zijn moge, indien gij ondersteuning van het publiek nooclig hebt en wie heeft dat niet? dan is een advertentie het eenige en meestal afdoende middel om flink vooruit te komen. Men moet aldus de schrij ver op een verstandige wijze de annonces plaatsen en zooveel mogelijk voor herhaling zorgdragen. Hij de schrijver bekent openlijk den grooten bloei zijner zaken meer te te danken hebben aan de pers, dan aan alle andere omstandigheden te zamen. De landman strooit zijn zaad inde voren en terwijl hij slaapt groeien zijn koorn en aardappelen. Zoo ook met de ad- verteerende personenterwijl dezen slapen of met klanten onderhandelen, spreekt de advertentie tot duizenden, die den belanghebbende onbekend waren. De vraag hoe men moet adverteeren is moeielijk te beantwoorden, zegt de schrijver die wijze hangt af van de plaats, 't jaargetijde enz., enz. De zoogenaamde staande annonce" acht hij het best, dat is, de advertentie die dagelijks terugkomt en waardoor de naam van den adverteerder in het geheugen van den lezer geprent wordt. Hij geeft het volgende voorbeeld Müller en Meyer hebben beiden op gunstigen stand een magazijn van dames-kleedingstoffenMüller adver teert het geheele jaar nietvoor de Kerstdagen echter laat hij driemalen eene advertentie van eenige kolom men plaatsen, omdat het dan druk is en men de kleine annonces licht over 't hoofd ziet. Drie kolommen van 122 regels ieder, de regel a 20 Pfenning, maakt 220 Mark 80 Pf. Wat heeft daarentegen Meyer gedaan Hij adverteert het geheele jaar door, eiken dag drie regels, welke voldoende zijn om zijne nouveautés aan te be velen. Hg betaalt voor deze 365 advertenties 219 Mark, dus ongeveer evenveel als Müller voor zijne groote annonce. Wie zou er meer bekendheid genieten In het tijdschrift Europa lazen wij voor eenigen tijd eene opgave van de sommen, die groote kooplieden uitge ven voor de aankondiging van hunne waren in de couranten. Men verbaast zich als men leestHolloway 60,000 Mark, Mozes en Zoon (kleedermaga zijn) 210,000 Mark, Rowland en Co. Macasserolie) 210,000 Mark, Heal en Zn. (beiden) 120,000 Mark enz. Door het onachtzaam gebruiken van een geneesmiddel, is dezer dagen een ziekenoppasser te Berlijn om het leven gekomen. Hij had een weinig maagpijn en een neesheer, dien hij raadpleegde, schreef hem kalichloricum voor. Hij moest van dit scherpe vocht een theelepeltje in een glas water doen en van dit mengsel om de twee uren een eet lepel innemendoor een bijna on verklaarbare vergissing nam de man van de onverdunde vloeist of om de twee uren een eetlepel in. Hij kreeg hevige pijn, maar ging trouw met innemen voort, tot twaalf lepels toe. Toen begonnen zich ernstige teekenen van vergiftiging te ver- toonen, maar iu plaats van zich weer tot den eersten dokter te wenden, riep de ziekenoppasser eerst na een paar dagen de hulp van een anderen geneeskundige in. Deze deed al het mogelijke om den ongelukkige nog te redden, doch te vergeefs, de man bezweek weldra onder hevige pijnen. Meende men voor eenigen tijd in de diergaarde van een der Euro- peesche hoofdsteden al een bijzonder stout stuk bestaan te hebben door een leeuw een kies uit te trekken, dezer dagen werd in de menagerie van Redenbach te Amiens een nog wel zoo krasse operatic verricht. Een groote eg. wilde .tijger was ziek; een zijner nagels was in het vleesch gegroeid, hetgeen een ont steking veroorzaakt had, die zijn leven in gevaar bracht. Er moest nood zakelijk een operatie geschieden, en die gevaarlijke taak werd aan den geneesheer en veearts Durieux van Beauquesne opgedragen. Deze trachtte eerst den tijger in een staat van gevoelloosheid te bren gen vóór het ondergaan van de kunst bewerking, maar na een paar proeven bleek, dat dit onmogelijk was en dat men niet anders kon doen dan hem met geweld bedwingen. Met een daartoe ingerichten toestel greep men zonder moeite den poot van den tijger, en trok het zieke lichaamsdeel door een schuif tusschen de traliën buiten het hok. Maar het kostte ontzaglijk veel moeite, om het woedend geworden dier in bedwang te houden. Tien mannen waren ter nauwernood in staat de daartoe ge bruikte lederen riemen vast te hou den. De tijger brulde luid de onrustig geworden andere wilde dieren stem den met hem in, en maakten te zamen een ontzettend geweld. Maar de operatie liep goed af, een deel van den poot werd afgezet en de wond dood gebrand. De patiënt gaat nu goed vooruithij heeft geen verbanden noodig, daar hij die door zijn tong vervangt, en weldra zal hij geheel hersteld zijn. Op de Great Eastern spoorweg tusschen Cambridge en Londen zijn twee treinen in botsing gekomen. Verscheidene wagens werden vernield. Er werd niemand gedood, maar de machinist en 6 passagiers bekwamen ernstige verwondingen en verscheidene anderen werden licht gekwetst. Door de Engelsche regeering zijn besteld 25,000 blauwe brillen voor de troepen in Egypte, 't Zal een kluchtige vertooning wezen, een geheel leger blauwgebrilde soldaten uit de grootte der bestelling zou men misschien mogen opmaken hoe sterk het Engelsche leger in Egypte zal zijn.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1