'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 990. Vrijdag 11 Augustus 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT ea ZCIDSTRAAT. Advortentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, (Oogstmaand) 31 dagen. Opkomst der Zon 4 n. 40 m. Ondergang,, 7 u. 28 m. Zondag 13 Nieuwe Maan. Maandag 14 Dinsdag 15 Maria Hemelvaart. Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 Einde der Hondsdagen. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Aug. 1882. Woensdag jl. zijn met den goedkoopen volkstrein 640 passagiers van hier naar Rotterdam en den Haag vertrokken. In bet Eierland is een Terschel- linger tjalksckipper verdronken, die met zijn vaartuig naar de schelp baggermachine zou gaan om te laden. Met laag water zich loopende naar den wal willende begeven, liep hij van een steilen kant neer en verdronk. De schipper, Van den Borgh genaamd, was ruim 40 jaren oud en laat een vrouw met 5 kinderen na. Men heeft te De Cocksdorp zijn lijk gevonden. Woensdag werd aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer," met een treffende aan spraak van den kommandant, de gou den medaille voor 36-jarigen, eerlijken en trouwen dienst uitgereikt aan den bootsman V. C. E. J. C. Willems de zilveren medaille voor 24-jarigen eerlijken en trouwen dienst aan den konstabel-majoor M. J. E. Kriens, en aan den eersten timmerman C. Monnier, en de bronzen medaille voor 12-jarigen, eerlijken en trouwen dienst aan de mariniers 1ste klasse C. Mulder en C. K. de Kruif. Toen wij Zaterdagmiddag, om streeks half drie, een wandeling langs het strand maakten op de hoogte van hst bekende Kijkduin, werd onze opmerkzaamheid getroffen door een bewegingloos voorwerp aan het strand, welk voorwerp veel op een menschelijk lichaam geleek en waarmede een drietal personen aan het zeulen waren. Naderbij ko mende zagen wij het in een kuil verdwijnen, waaruit een oogenblik later een witte rookwolk opsteeg, vergezeld van een ondanks het ge bulder der golven hoorbaar gesis. Hierop wierpen de mannen, die, na derbij gezien, twee veldwachters, en een persoon met een kort stompje pijp in den mond, en wiens voor komen het midden hield tusschen een hoer en een visscher, bleken te zijn, eenige schoppen aarde op de rookende massa, en toen wij einde lijk cle plek, waar het zonderlinge tooneel voorviel, bereikt hadden, was daar niets bijzonders meer te zien het mulle duinzand was weder glad en effen als altijd. En wat moesten wij nu uit den mond dier lieden vernemen Niets meer of minder dan dat hier het stoffelijk overschot van iemand, die in dienst van het vaderland zijn leven gelaten had, op last van den burgemeester van Loosduineu en met goedkeuring van den procu reur-generaal, geheel in den toestand waarop het vóór eenige uren uit de zee aan het strand spoelde, in den grond was gestopt, met evenveel plechtigheid als men dat een dooden hond zou doen(Leidsch. Dagbl.) Een der veldwachters droeg in een touw saamgebonden bet zak boekje, de portemonaie (waarin een gulden en eenig klein geld) en de stropdas van den ongelukkige, ge merkt No. 1405, en waaruit zijn indentiteit waarschijnlijk zal kunnen worden bewezen." (L. Dbl.) Uit Alexandrië wordt per tele graaf aan bet Dagblad gemeld, dat de Engelsche regeering van de erf genamen van prins Hendrik der Nederlanden heeft aangekocht het door dien Prins te Port-Saïd gesticht etablissement met bijbehoorende ter reinen. Gebouwen en gronden zullen door Engeland tot hét optrekken van hospitalen enz. worden gebezigd. De koopprijs moet nagenoeg gelijkstaan met de uitgaven, welke de Prins aan het grondvesten en inrichten van het etablissement ten koste legde. De brand te Genemuiden heeft het aantal noodlij denden" weerver groot slechts een deel van het ver- brandewas verzekerd; velen der slacht offers hebben alles verloren. Behalve de burgemeester zijn ook andere per sonen meer of min ernstig gekwetst. De wonde van den burgemeester moet nog al belangrijk zijn, althans bleek het noodig dat zij dichtgenaaid werd. De bewoners van bet huisje, waar de brand ontstond twee oude lieden konden ternauwernoed ge red worden. Dat huisje is een kleine woning op den zoogenaamden Hoek nabij den Achterweg, bewoond door Lubbert Van Dijk. Door den forschen noordenwind aangewakkerd, breidde het vuur zich spoedig uit binnen korten tijd, nauwelijks een uur later, stonden verscheiden huizen, de kerk en de pastorie, met een aantal op het Eind geplaatste hooibelten in volle vlam. Een regen van vonken vloog door de lucht en verspreidde schrik en ontsteltenis. Tegen vier uur stortte de kerktoren met een donderenden slag in elkander, een slag die te Zwartsluis werd ge hoord. Steeds breidden zich de vlammen uit. De pastorie, waar alle meubelen gepakt stonden, daar de predikant, de heer Rntte, vertrekt Zondag a. s. zou bij zijn afscheid preeken werd aangetast en geheel in de ascb gelegd de volgende huizen gingen mede verloren, tot de brand eindelijk beperkt werd juist bij dat gedeelte der straat, 't weikin 1868 ver brandde. Het verbrande gedeelte is dat, 't welk in 1868 behouden bleef. Goeddeels waren de huizen daar nog met riet gedekt, terwijl bij den op bouw na 1868 steeds voor pannen dekking werd gezorgd. De huizen aan de andere zijde van de nauwe straat zijn gespaard gebleven, maar de gevels zijn ten deele geschroeid. Gelukkig dat de wind noord en dus van deze huizen af was. De goed voorziene hooibelten achter bet ver brande gedeelte, op het zoogenaamde Eind, werden mede aangetast en vernield, 't Bleef echter niet bij aaneengebouwde en aaneengrenzende gedeelten der stad, maar door de door de lucht vliegende vonken hooi of brandend spek, werd een huis verder op in de straat, niet ver van den molen, aan getast en ook met het daaraangren- zende in een puinhoop veranderd. Daar kon gelukkig verdere uitbreiding worden voorkomen. Rotterdam 8 Ang. Men maakt zich ongerust over het lang uitblijven van het stoomschip Cats, kapt. Op stelten, dat 30 Juli 11. Elseneur ge passeerd is, bestemd van Riga naar de Maas. In antwoord op door de reederij gevraagde inlichtingen aan den Ned. consul te Skagen, is bericht ontvangen, dat de »Cats" niet gezien was, doch dat Vrijdagochtend, na een lievige NW. storm, een der booten en een geel geverfde laadboom te Old Scaw (Skagen) waren aangedreven. In Delft heeft men dezer dagen weder een bezoek gehad van de zoogenaamde geldwisselaars, die sedert eenigen tijd in twee kermiswagens ons land doortrekken. Twee vrouweu, die in uiterlijk veel overeenkomst hebben met Hongaren of Italianen, bezoeken een aantal winkels, koopen een kleinigheid en vragen dan naar dubbeltjes of kwartjes van een zeker jaargetal. De niets kwaad vermoeden de winhelier keert zjjue geldlade om, de genoemde vrouwen zoeken zeer ijverig meê, en eerst later wordt er bij natelling van de lade geld gemist. Den vorigen dag waren zij van Vlaardingen gekomen, en ook daar miste een vrouw, waar zij gewisseld" hadden, later ruim dertig gulden. Tengevolge van de zorgen der Delftsche politiedie hen direct overal in de stad liet volgen, scheen een lang verblijf hun aldaar minder ver kieslik toe, en zijn zij reeds den vol genden morgen vroegtijdig naar Voor burg vertrokken. Deze gevaarlijke bende, die Duitsch, Fransch ook wel eens zeer goed Hollandscb spreekt, geeft zich uit voor acrobaten, is behoorlijk van patent voorzien en vertoont zelfs een gedrukt programma van een schitterende voorstelling" in Delfzijl. Men zij dus Men schrijft uit het Kamp bij Milligen, dd. 7 Augustus Weer zijn we een paar dagen ver der, maar nog steeds is regen en wind ons deel. 't Is soms of alle fiolen en kolken uit het Neptunische Rijk zijn opgezet, zóó laat de onverbidde lijke watergod zijn waterstroomen op ons nederdalen. En voor een kamp geen slechter ding, dan datAl is de voeding nog zoo goed, dag aan dag, ja zelfs meer dan eens per dag met een pak thuis te komen, waaraan geen droge draad te bekennen is, is verre van aangenaam en hoogst on gezond. Is dan de zon niet daar, om ons wat te verkwikken, de wind al thans droogt den boel nu en dan weer op. Maar hier is het met recht, »het gaat je niet alleen injekleêren zitten Een natte bodem, nat stroo, een nat dak zelf natdaar is het niet bij te houden. Daarbij zou Multapatior in hoogst eigen persoon van binnen niet droog blijven. Doch alle gekheid daar. Onze oefeningen lijden er ook onder, en daar deze toch ook wel in de garni zoenen op dezen voet gehouden kun nen worden, zou men bijna gaan denken: Thuis 'tbest!" en waartoe dient nu ons kamp Te Leeuwarden werd Zondag jl. een spelend knaapje door een vijftien jarigen slagersknecht buiten de stad gelokt en van zijn snuisterijen beroofd, onder bedreiging hem anders den hals to zullen afsnijden. De dader is kort daarna gevat. Dinsdag is te Purmerend pri mitief in hechtenis genomen een weduwe, die verdacht wordt haar kind te hebben gedood. Op de gemeente-secretarie van Zundert is een jonge dame als klerk aangesteld. Voor zoover wij weten, is zy hier te lande de eerste vrou welijke ambtenaar by de gemeentelijke administratie. Het spreekt echter vanzelf, dat voor dezen tak van dienst vrouwelijke werkkrachten evengoed bruikbaar zijn als voor den bureau- dienst bij onze spoorwegen en voor post-en telegraafdienst. (Huisv.) Zaterdagmorgen vond te Yerseke een man, die met zijn gezin uit lo- geeren was geweest, zijn huis open gebroken. Bij nader onderzoek bleken twee kasten geopend, waarin alles overhoop lag, een lade uitgezonderd, waarin juist een portefeuille met geld zich. bevond. Niets was ont vreemd, en de lade met de portefeuille scheen niet geopend geweest te zijn, of wel de dief bad de portefeuille, die in een kleedingstuk was gewik keld, niet opgemerkt. Een burger van Lunevllle, die een buitentje bezat in den omtrek van Chartreuse de Besserville, was daar verleden jaar bestolen en had nu, als voorzorg tegen dieven, achter een deur een pistool geplaatst, dat van zelf afgeschoten werd in de rich ting van ieder, die het wagen zou er in te breken. Toen hij dezer dagen het buitenverblijf wilde betrekken, was hij zoo onachtzaam van niet te denken aan den door hem genomen maatregel. Hij opende de deur, het pistool ging af, hij stortte doodelyk getroffen neder en stierf een paar uren daarna. In een veld by Dun, in het Fransche departement Vienne, zyn onlangs by een onweder zonder regen vier personen, die in het veld werk ten, door den bliksem getroffen. Twee werden onmiddellijk gedood en twee anderen gevaarlijk gewond. Aan allen waren de kleederen van het lijf gerukt. Een vijfde persoon, die bij hen was, bleef geheel ongedeerd. Een vulkanisch verschijnsel, dat aan Sodom en Gomorra herinnert wordt in het Arabisch blad El Dsche- waib beschreven als volgt Ongeveer 3 uren van Tardus be vindt zich een hoogland, dat zich onder den naam Kara Yaila mylen ver tusschen bergruggen uitstrekt. Den 18 Juli vernamen de bewoners plot seling een onderaardsch geraas, dat eindelijk zoo sterk werd, dat zij ontzet naar buiten vluchtten. Daar ont waarden zy tot hun schrik, dat de vlakte, als door een geheimzinnige kracht gedreven, zich ongeveer 6 voet boven het gewone peil verhief, om daarna met een oorverdoovende slag als een kolossale aardblaas te barsten. Waar vroeger weelderige weidelanden waren, bevond zich nu een gapende afgrond, waaruit smerig, zont water met zulke kracht opsteeg, dat het spoedig een heel meer vormde. Twee boerenwoningen, die ter plaatse staan hadden, waren met haren geheelen inhoud verzwolgen. Intusschen duurde het onderaard- sche gerommel voort. Mijlen ver werd de atmosfeer verpest door een onuitstaanbare zwavellucht. Eerst na verloop van verscheidene uren schenen de onderaardsche machten uitgewoed te hebben. Midderwijl was uit Tarsus een commissie van onderzoek aangekomen, die dadelijk met hare werkzaamheden begon, en daarbij waarnam dat het water nog steeds rees. Met een dieplood van 15 meter werd nog geen grond gevonden. Merkwaardig is ook het groote zoutgehalte van het water, dat ook een hoogen warmte graad heeft. Volgens den Arabischen berichtgever stijgt het water ook acht dagen na het ontstaan van het meer nog steeds door. Terzelfder tijd dat te Kara Yaila dit zonderlinge natuurverschijnsel plaats greep, werd te Chios en in Smyrna een vrij hevige aardbeving waarge nomen. De politie te Aken heeft, ter voorkoming van ongelukken, het publiek verzocht, er voor te zorgen dat de parapluis niet in horizontale richting gedragen worden, zooals velen bij winderig weder gewoon zyn te doen, om zich tegen den regen te beschermen. Door die manier liep daar nl. verleden week een jonge dame zoo ongelukkig tegen een heer aan, dat de laatste de punt van haar parapluie iu het linkeroog kreeg, waardoor hij waarschijnlijk aan dat oog voor goed blind zal zijn. Een scheepslading petroleum, in papieren vaten, werd onlangs uit New-York verzonden. Deze vaten werden door een maat schappij in drie fabriekente Hart ford, Cleveland, en Toledo, vervaar digd. Er worden 3000 per dag ge fabriceerd. Zij zyn blauw geschil derd, hebben ijzeren hoepels en kos ten in de grootte van gewone pe troleumvaten, U/3 dollar (ca. f3,35) per stuk. Het voordeel van deze vaten bestaat daarin, dat zij geen voegen hebben en minder door lekken doen verloren gaan. Ook zijn zij veer krachtiger en sterker dan houten vaten. In de voorstad St. Josseten Noode kwam Zaterdagavond een vijf- en-twintigjarig man een herberg binnen, welke gehouden werd door een weduwe, met wie hij had ge leefd, doch die hem een paar dagen te voren had laten loopen. Na een oogenblik gezeten te hebben, loste hy, toen de vrouw in den kelder wilde gaan, een schot op haar en daarna een op zichzelf. Hij was onmid dellyk dood de toestand der vrouw is niet gevaarlyk. Een jonge adellijke losbol uit Parijs was door zijn moeder, tot her stel van zijn gezondheid naar Italië gezonden. Hy kwam te Monaco, verspeelt zyn geld en telegrapheert aan zyn moeder»Zend geld. Por tefeuille verloren." Op weg naar zijn hotel ontmoet hij een vriend, die hem 100 francs leent. Hij gaat terug naar de speel-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1