'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 991. Dinsdag 15 Augustus 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ^Lt>onxL©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NI EU WSTI.T DINGEN HELDER, 15 Aug. 1882. Zaterdagavond hield de scherm- vereeniging Oefening kweekt Kunst" in 't lokaal van den heer Manhein een openbare bijeenkomst met intro ductie, onder de leiding van den heer van der Busse. De leden gaven proeven van vlug heid en behendigheid in 't hanteeren van verschillende wapenen. Bij deze proeven konden we oordeelen, zoowel over den vlijt en de ambitie der leerlingen, als over de bekwaamheid van den onderwijzer. Nu en dan werden de oefeningen afgewisseld door luimige of ernstige voordrachten. 't Publiek was Zondagavond vrij goed in Tivoli opgekomen, om het concert bij te wonen, dat gegeven werd door 't muziekkorps der Art.- Schutterij, onder leiding van den ka- pelmeester M. Polak, 't Programma werd goed afgespeeld en de tuin le verde met de verlichting door gekleurde lantarens een aardig gezicht op. 't Vuurwerk gelukte uitstekend. De St.-Ct. meldt Blijkens een bij het Dep. van marine ontvangen bericht van den Ned. consul te Oldenburg is in den morgen van den 8en dezer op de Jeversche kust aangespoeld een lijk, in verge vorderden staat van ontbinding. De kleedingstukken waren genum merd 15902, welk nummer het stam boeknummer is, toegekend aan H. D. Jansen, laatst matroos der le klasse aan boord Zr. Ms. monitor Adder. Blijkens een bij het departe ment van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse jhr. H. M. van der Wijck, in den morgen van 12 dezer te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. Omtrent het Spoorwegongeluk bij Vogelenzang, waarvau we in ons vorig No. met een enkel woord konden melding maken, vernemen we het volgende Ten gevolge van werkzaamheden aan den weg is bij het station Vo gelenzang maar één spoor, zoodat geen trein mag passeeren zonder gids, vergezeld van zijn teeken. Hieraan schijnt de machinist van den Amster- damschen trein niet gedacht te hebben, en daardoor is deze in botsing ge komen met den trein, komende van Rotterdam, welke recht had om door te rijden. Het ongeluk heeft voor de treinen geen lang oponthoud veroorzaakt, daar het gebroken materieel spoedig was uit den weg geruimd. Ontsporing had niet plaats, daar de treinen betrekkelijk langzaam re den, doch de schok was toch zoo hevig, dat eenige wagens gedeeltelijk werden verbrijzeld. Vijf passagiers bekwamen zeer ernstige verwondin gen, meerendeels zeer gecompliceerde beenbreukenzes werden lichter ge kwetst. De doctoren Van der Laan, vader en zoon, uit Bennebroek, waren binnen weinige minuten aanwezig en verpleegden de gewonden met behulp van de bewoners der buurt. Ook naar Haarlem en Heemstede werd onmiddellijk om adsistentie gezonden. Van den trein uit Amsterdam was de locomotief weinig beschadigd. De tender was nagenoeg onbeschadigd evenzoo de daarop volgende goederen wagen en een wagen derde klasse. Deze wagen echter was gedrongen in een compartiment van de tweede klasse van den volgenden waggon. Over het geheel genomen, waren het achterste of middelste wagens, die het meest hebben geleden. Al zeer spoedig konden van de zes minder ernstig gekwetsten, vijf naar hunne woonplaatsen worden verzonden. De zesde, het kind van den heer en mevr. Staleman, bleef bg de ouders. Met latere treinen werd nog een der gewonden onder de beste voorzorgen geëxpedieerd in de richting van Rotterdam en de gekwetste jonge dame naar Amsterdam. Van deze twee werden nog in den loop van den avond goede berichten ontvan gen. Voor den heer en Mevr. Sta leman en mej. Hummel, die niet mochten worden vervoerd, is in een particuliere woning kwartier gezocht. Deze drie en het kind zijn de eeni- gen, die nog in Vogelenzang ver toeven en bij geen hunner hadden hedenochtend vroeg zich nog ver schijnselen voorgedaan, die doen vree zen voor het behoud van hun leven, of voor de noodzakelijkheid eener ernstige operatie. Omtrent den toestand der te Vo gelenzang verpleegden, ontving het Hbl. het volgende bericht: De gewonden hebben een redelij ken nacht gehad, ofschoon met veel pijn. Mej. Hummel heeft een gebroken dijbeen, gebroken scheen- en kuit been en aan de hand een verwonding met breuk. De heer Staleman heeft gebroken scheen- enkuitbeen. Zijne echtgenoot hetzelfde aan beide beenen met belangrijke verwondingen. De dochter heeft een kneuzing aan het enkelgewricht. Amputatiën zijn voorhands onnoodig geoordeeld. De overige gewonden maken het wel, voor zoover men weet. De koopprijs van Prins Hendriks etablissementen te Port-Saïd, door de Engelsche regeering geboden,bedraagt, naar men verneemt, f 1,000,000. Zijn de inlichtingen juist, dan heeft de aanleg indertijd f 1,380,000 gekost zooals wij reeds vroeger gemeld heb ben was alles na 's prinsen dood echter allengs in verval of buiten gebruik geraakt. De wensch, toen uitgespro ken, dat pogingen zouden worden gedaan om den bloei dier etablisse menten te bevorderen, als de schoonste hulde aan de nagedachtenis van hem, die zooveel voor Nederland deed, bleef aldus onvervuld. Voor 1,000,000 een druppel in den emmer voor hen die het ontvangen wordt een kost baar en niet genoeg te waardeeren spied a terre" op een gewichtig punt aan vreemden overgedaan en een monument voor hem, die heel zijn leven de steun van handel en scheep vaart is geweest, afgebroken. De vrouw, die te Purmerende preventief in hechtenis werd genomen op vermoeden van kindermoord, heeft bekend haar kind tegen de borst te hebben gesmoord, nadat het nog eenige minuten had geleefd. Op haar erf heeft zij het begraven. De vrouw, een weduwe, is reeds diep in de 40 jaren, en heeft vol wassen kinderen. Te Weerdingermond is het 12- jarig zoontje van den winkelier G. Hein door een jongen van gelijken leeftijd doodgeslagen. De oorzaak was een twist, waarbij laatstgenoemde jongen zich zoo boos maakte, dat hij met zijn klomp zijn slachtoffer aan den slaap trof. Het is nn drie weken geleden, dat beloofd werd, dat vanwege het Departement van Marine hekend zou worden gemaakt, waar de behoeftige betrekkingen der slachtoffers van de Adder" verblijf houden, 't Is moge lijk, dat aan hunne opsporing vele moeiten verbonden zijn, maar drie weken tijds zonder iets van dat on derzoek te hooren, doet toch wel een beetje aan de officieele langzaamheid denken. In een eenvoudige plattelands gemeente van de provincie Gronin gen bracht onlangs een telegram, aan den burgemeester verzouden uit 's Gravenhage, het geheele dorp in rep en roer. De burgemeester was niet thuis, zonder dat iemand wist waar hij zich bevond. Het telegram werd nu bezorgd aan den jongsten wethouder, en deze gaf het op zijn beurt aan den oudsten. En beiden waren in de grootste ongerustheid over de zaak. Het telegram te ope nen vonden zij een te bedenkelijke zaak. De veldwachter moest nu aan den loop om den burgemeester te zoeken, deze vertelde in het voorbij gaan de zaak aan de raadsleden. Deze kwamen ook al spoedig op zetten en weldra was de geheele raad met de wethouders voltallig, vol verwachting naar de oplossing van het raadsel. Eindelijk was de burgemeester gevonden en tot zijn verbazing zag hij den raad vergaderd. Op zijn vraag, wat de reden daar van was, overhandigde de oudste wedhouder hem, met een zeer ge wichtig gezicht, het sregeeringstele- gram", zooals hij vermoedde. Onder diepe stilte las nu de voor zitter het telegram voor »Uw hond heden verzonden met dien en dien trein." Vrijdag 18 Aug. zal te Harz- burg een »fancy-fair" worden ge houden, waarvan de opbrengst be stemd is tot leniging van den nood, ontstaan door het vergaan van Z. M. Rammonitor Adder,". De commissie vleit zich, dat ook landgenooten zich opgewekt zullen gevoelen tot het schenken van voorwerpen, voor dat doel geschikt. Prins Alexander der Nederlanden zond tot bovengenoemd doel reeds een kostbaar geschenk. Te Eupen (in Rijn-Pruisen) wilde verleden Zaterdag iemand zich laten scheren, en liet daartoe den barbier bij zich aan huis komen. Toen deze aan den gang was, merkte de Heer, dat de harbier met zijn mes allerlei zonderlinge en gevaarlijke be wegingen maakte, zoodat hij hem vol angst met beide handen van zich afstiet. Een oogenblik later zonk de barbier in elkanderhij was na melijk door een plotselinge kersen beroerte getroffen en was weldra een lijk. Zijn patiënt was injusschen aan een groot gevaar ontsnapt. Dezer dagen ontving de com mandant van de »Inflexible," een der voor Alexandrië liggende oorlogssche pen, een brief van iemand uit Alexan drië, die hem verzocht, een der bom men van het schip, die bij hem in de kamer was geschoten en niet was "jarsten, te doen weghalen. De bom werd netjes en voorzichtig in een veeren bed gepakt en zoo naar het schip teruggebracht. Een nieuw bewijs, dat de aar de rond is. Twee Fransche geleerden hebben op het meer van Geuève op gemerkt, dat de omtrekken van schepen en bergen in de spiegelende water vlakte kleiner zijn dan in werkelijk heid. Zij maakten daaruit op, dat de oppervlakte van het meer convex was. Binnen eenige dagen zal Ber lijn op het schouwspel worden ver rast een levend mensch in de lucht te zien rondfladderen. De heer Wölffert heeft namelijk een dicht omhulsel doen vervaardigen, in den vorm van een balk, aan de einde spits toeloo- pende en gevuld met waterstofgas. Daarop bevestigt hij draagbanden en hieraan worden romp en beenen van den heer Wölffert, op eigen ver langen vastgemaakt, zoodat hij in horizontale houding opstijgt. Aan de armen bevinden zich verder vleugels van aluminium, terwijl om de ge lijkenis met een vogel volkomen te doen zijn, een soort van stuurtoestel, bij wijze van staart, aan de beenen dienst moet doen. In een der Londensche gast huizen werd onlangs een mooi jong meisje binnengebracht, dat in het laatste stadium van dilirium t r e m e n s verkeerde. Zij heeft een goede opvoeding genoten, maar gaf zich sedert haar zestiende jaar aan drankmisbruik over, liep dikwijls stil weg uit haar ouderlijk huis, en werd niet zelden iu de gemeenste buurten der stad dronken op straat gevonden. Haar familie heeft haar nu geheel van haar vrijheid beroofd. Ll.Zaterdag is teParijs uitspraak ge daan in de zaak van Marin Fenayrou, zijne vrouw en zijn broeder Lucien, beschuldigd van op 18 Mei 1.1. te Chatou den apotheker Louis Aubert met voorbedachten rade vermoord te hebben. Marin Fenayron is ter dood, zijn vrouw tot levenslangen en zijn broeder tot zeven jaren dwangarbeid veroordeeld. Een kleine variatie.op het ge bied van tentoonstellingen. Er is reeds zóóveel tentoongesteld, dat men vaak niet meer weet wat men nog te zien kan krijgen. In Pest heeft men echter nog iets nieuws gevonden. Namelijk een tentoonstelling van Hongaarsche vrouwen. De schoonste vrouw ontvangt als prijs een gouden armband, terwijl er nog verschillen de premiën zijn uitgeloofd. De prijs- winster zal gephotografeerd worden en in iederen kunsthandel van Europa worden tentoongesteld om ieder in de gelegenheid te stellen de schoonste vrouw uit Hongarije te bewonderen. De grootste zaadhandel der wereld. De Times meldde dezer da gen dat de zaadhandelaarsfirma Sut- ton and Sons te Reading in Engeland in de drukste tijden des jaars da<^ lijks ongeveer 2000 brieven ontvangt en evenzoo dagelijks 700 partijen zaad verzendt, zoo groote als kleine, Alleen aan zaadmonsters besteedt de firma duizenden guldens 's jaars. In een enkel lokaal toch liggen gewoon lijk 2.000,000 monsters ter verzending gereed. Tijdens een tentoonstelling in hare gemeete richtte de firma Sut- ton and Sons tot 13,000 klanten uit- noodigingen. Het handelshuis telt ongeveer 60,000 klanten Aangaande het ongeluk, dat de Duitsche stoomboot »Mosel" op de Engelsche kust is overkomen, wordt nog gemeld, dat de boot met volle kracht op de rotsen is geloopen. De geheele kiel schoof op de rots, zoodat de passagiers met de lading, het goud en de brieven, zoodra mogelijk in eiligheid moesten worden gebracht. Ondanks den zwaren mist kwam alles, dank zij de hulp der stoomboot »Rosetta," behouden te Falmouth aan. Het schip zelf schijnt verloren, doch men hoopt de geheele lading nog te kunnen redden, ofschoon de mist het opbergen zeer bemoeielijkt. Te Berlijn is een gruwelijke moord gepleegd. In de Fruchtstrasse aldaar woonde een vrouw, die, met hare vier kinderen, van haren man gescheiden leefde, terwijl de man, Conrad genaamd, kleermakersknecht, tegenwoordig zonder werk, in een andere buurt met eene te slechter naam bekende vrouw samenwoonde. In den laatsten tijd was hij nu en dan bij zijne vrouw en kinderen aan huis geweest, en zoo kwam hij aldaar Zaterdagochtend ten 8 ure weder aan de deur. Daar er toen op zgn her haald schellen en kloppen niet werd geopend, haalde hij een smid, die een deur openbrak, van waar men door de keuken naar de woonkamer kon komen. Ook de deur van dit vertrek was op slot, en na veel moeite bemerkte men dat zij van binnen was dichtgegrendeld. Daarom haalde Conrad een ladder en klom met den smid naar binnen. Daar vonden zij de vrouw en het jongste dochtertje, oud anderhalf jaar, op gehangen. Na de eerste sensatie en het inroepen van buren, werd er rondgezien naar de andere kinderen, die men eindelijk vond in een gesloten kleerenkast, alwaar zij naast elkaar aan den kapstok waren opgehangen. Terwijl inmiddels de politie was ge waarschuwd, ontstond er voor het huis een oploop, waarbij onder een woedend geschreeuw Conrad van den moord werd beschuldigd. De luitenant van politie hoorde daarbij nog het een en ander, waarom lig reden vond om Conrad te arresteeren. Niet alleen toch had hij zich onlangs laten ontvallen dat hij wel wenschte zijne vrouw en kinderen uit den weg te kunnen ruimen, maar zelfs had hij op zekeren avond getracht zijn vrouw te verworgen, waarna deze herhaal delijk aan de buren had gezegd Als er bij ons een ongeluk gebeurt, kunt gij er op rekenen, dat mijn man het heeft gedaan." Bovendien had men opgemerkt, dat hij den vorigen dag reeds eer hij het huis had bereikt, in een toestand van gejaagdheid ver keerde. Hierbij kwam nog, dat hg op de vragenwaar hg de laatste 24 uren geweest was en wat hij in dien tijd gedaan had, de meest tegen strijdige antwoorden gaf. Naar men zegt, bestaat er gegrond vermoeden,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1