Advertentiën. dat hij werkelijk omstreeks midder nacht zijn gezin heeft vermoord en alstoen, na de deur te hebben ge grendeld, uit het raam is afgeklommen. INGEZONDEN. uitzonderingen. Er zijn altijd jonge men- schen, die de eenvoudigheid huldigen en er zijn er ook, die gevoelen dat inwendige en uiterlijke beschaving hand aan hand behooren te gaan. 't Aantal dezer laatsten mogen steeds en aanmerkelijk vermeerderen. WILLEM YAN EFEEN. BLINKENDE ARMQÊ. 't Is een paar weken geleden, toen ik u, heer Redacteur tengevolge van een ge houden gesprek, de toezegging deed over bovenstaand onderwerp een regel of wat te schrijven, 'k Werd aan die belofte van uw zijde herinnerd, toen ik in dit blad de stuk jes las vóór en tegen het poney-haar. Nu het geschrijf over dat haar wijselijk door de Redacteur gesloten is, zal ik geen pogingen wagen om dat weer op 't tapijt te brengen, doch in 't voorbijgaan wil ik even doen opmerken, dat, ten blijke van 't onsohuldige van 't dragen van dat haar, in de plaats waar ik de jaren mijner jeugd doorbracht, een oude broodbakker, een dood eenvoudig man maar hij bakte zeer lekkere cadetjes algemeen voor den uitvinder van 't poney- haar werd aangezien. Hij droeg, voor nu 40 jaren geleden, zijn haar steeds over het voorhoofd gestreken. Geschiedschrijvers mo gen van deze mededeeling nota nemen bij 't schrijven der historie 'k Herhaal, van dit haar zal ik het niet hebben, want 't gesprek, boven bedoeld, had daarmede weinig uitstaande. Wij spra ken over het leven en streven der menschen, die veel meer dan zij kunnen, aan mode zuchten standverheffing offeren. Wij noemden geen namen, maar waren overtuigd, dat het feit bestaatover 't algemeen is de. nede righeid, de eenvoud bij de menschen ver te zoeken, 't Feit is wel wat sterk, maar staat toch niet zoo geheel op zichzelf, dat een meisje van tusschen de 20 en 30 jaren, die als wacchvrouw dienBt deed, iederen Maandagmiddag mijn huis passeerde, ge kleed in een princesserobe en met een parasol in de hand. Onder 't fraaie opper kleed bevond zich 't pakje, waarmede zij haar werk aan de waschtobbe verrichtte. De stofjes zijn zoo goedkoop en de modistes zijn zoo vlug nu de naaimachines zijn uit gevonden dus ieder, van wat rang of stand ook, kan keurig naar de mode gekleed gaan. „Er zijn geen Pyreneeën meer," riep Lodewijk XIY eens hartstochtelijk uit „er zijn geen dienstmeisjes meer," dit mogen wij in de 19de eeuw wel uitroepen, als we zien dat het onderscheid in kleeding tusschen mevrouw en dienstbode geheel is weggevallen. „Er zijn geen dienstmeisjes meer" dit woord kwam ons voor den geest, toen we voor eenigen tijd hoorden verhalen van eene dienstbode, die, toen haar stalen ter bezichtiging werden gegeven voor een dier stofjes, haar neus ophaalde met de aan merking toch, dat is zoo'u dienstboden-stofje Waarlijk 't meisje was vergeten tot welken stand zij zelve behoorde. En dat wordt helaas in onze samenleving vrij algemeen vergeten. Voor opschik, voor sieraden, voor moderne kleeding hebben onze meisjes alles, alles over. En wie nu meent, dat die sier lijke kleedij 't beeld is van welvaart, rijk dom, gegoedheid althans, die heeft de plank geheel en al mis. De opmerking van een mijner kennissen is niet zoo gehee ongepastheel mooi zijn de meisjes uit de lagere klasse gekleed, maar is alles wat zij dragen wel betaald Och, als men eens wist, wat de manufacturier in 't boek had aangeteekend 't Is waar, van de zoo genaamd hoogeren stand staat er zeker ook heel wat in opgeschreven, dat onbetaald is gebleven, doch waarom de modezucht van dien stand nageaapt door hen die een sport of wat lager stann op de ladder der maat schappelijke samenleving. Men zou kunnen lachen over mijn ge schrijf, of er de schouders over kunnen ophalen, als ik niet een rede had voor mijn zaak, die den spot of de minachting over mijn opmerking doet verstommen. Ik stap er over heen of men zich, onverschillig van welken stand in de maatschappij, sierlijk, met smaak gekleed, doch eene voorwaarde Ik vorder van ieder, die zich als beschaafd mensch kleedt, dat hij zich ook in zijne gesprekken, in zijn omgang als een beschaafd mensch openbaart, Er is tweederlei soort van beschavinguiterlijke en innerlijke. Aan de uitwendige beschaving wordt onder ons heel druk geofferd, 't Is wel en 't is goed, dat men die beschaving niet onbeoefend laat en ook door kleeding en uiterlijk toont smaak voor 'i schoone te bezitten. Maar, hooger, veel hooger is innerlijke beschaving te achten, beschaving is den geest. En o, wat is het daarmee zuinig, hoogst zuinig gesteld bij vele, bij zeer deftig gekleede menschen. De taal ongekuischt, de woor dekens slecht, de mededeeling van 't geen men denkt allerongelukkigst; 'k denk zelve zoo heel min. Zie, dat is de rede, waarom ik op kom tegen de fraaie, deftige, moderne kleeding van onze jonge menschen vooralhet uiterlijke is zoo geheel in strijd met den innerlijken toestand. Men zou verwachten, dat jonge dames, elegant ge kleed als ze zijn, geschikt waren om deel te nemen aan een gesprek over een of ander onderwerp. De fijn gekleede dames weten echter over weinig anders te spreken dan over hare en anderer kleeding en over de allereenvoudigste nieuwtjes van den dag. Laat ik eerlijk zijner bestaan gelukkig' Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prins Hendrik,van Am sterdam, is 13 Augustus te Southampton aangekomen. Het stoomschip Voorwaarts, van Amster dam, is 14 Augustus te Marseille aangekomen. Het stoomschip Prins Frederik, van Bata via, is 14 Augustus te Marseille aangekomen. Het stoomschip Madura, van Batavia, is 13 Augustus Gibraltar gepa sseerd. Markt-Berichten Alkmaab, 12 Aug. Aangevoerd 19 Koeien en Ossen f120 a 190, 1' vet Kalf f30, 14 nucht. Kalveren f10 a 15, 1 Ezel f25, 228 Schapen f14 a 31, 42 Lam meren f 8 a 20,144 magere Varkens f 18 a 28, 180 Biggen f7 a 11, 5 Bokken en Geiten f4 a 9, 2 kleine Bokjes f0,50, Boter per kop ('s middags 12 uur 80 a 90 ots. Hoobn, 12 Aug. Tarwe f 10 a 11, Gerst f5,25 a 6, Haver f4 a 4,60, Erwten: witte f 13, groene f14, vale f 19 a 13, 9 Paarden f 70 a 225, 120 Schapen f 27 a 30, 180 Lammeren f 20 a 27, 4 Kalve ren f 17 o 18, 70 Varkens f 15 a 20, 300 Biggen f6 a 10, 70 Kippen fl a 2,25, 7000 Kippeneieren f3,25 a 3,50, 1714 koppen Boter 55 a 65 ct. per kop. Burg-erlijke Stand Helder. Van 11 tot 15 Augustus. ONDERTROUWD: W. A. F. Ampt, schrijver, en G. Kok. H. J, v. Schajik, oppasser, en P. M. Latdorp. M. de Wijn, stuurman, en M. Kok. GEHUWD Geene. BEVALLEN N. Stark, geb. Bakker, Z. T. Nieuwland, geb. d. Woldt, Z. P. Streutker, geb. Steinrath, D. J. Putters, Thomas, Z. C. J. Bouterse, geb. Hin, D. P. Barten, geb. Stokebrand, D. T. Ox, geb. Kuipers, D. D. de Ruiter, geb. v. Ree D. G. Bock, geb. Oetelmans, Z. S. C. Schol, geb. de Haan, D. M. E, Heijman, geb. Diemei, Z. M. J. de Bar- banson, geb. Vennix. Z. C. Kossen, geb. Smit, Z. A. Zeeuw, geb. Duit, D. OVERLEDENM. v. d. Bergen 3 A. H. Otterbein 14 d. B. Boerdijk, geb. Schermer, 85 j. S. Vreeswijk 24 j. en verdronk ziek in de nabijheid der plaats, waar men haar Zondagmorgen drijvende vond. Haar lijk werd kort daarna bij hare ouders tehuisgebracht. De man, met wien zij het reisje had ondernomen, was te Noord-Schar- woude uit den trein gestapt en met een rijtuig naar Schagen gereden, waar hij echter bij aankomst door een massa volk werd opgewacht, dat hem te lijf wilde. Fluks werd de zweep over de paarden gelegd en in vollen draf wist hij te ontkomen, om eerst zeer laat in den nacht bij zijne echtgenoote terug te keeren. Naar men zegt, moet tengevolge van deze zaak ook de schoonvader van dien man, de heer M., zich door verdrinking van het leven hebben beroofd. Oude-Schild, 14 Aug. Geheel ten voordeele der behoeftige nagelaten betrekkingen der veronge lukte manschap van de Adder," gaf de rederij kerskamer H e ij e, alhier, gisteren een tooneelvoorstelling. Yoor een eivolle zaal werden opgevoerd de tooneelstukjes »Bernard, de advokaat der armen," en »Het dienstmeisje van den zaakwaarnemer." De wer kende leden kweten zich, ondanks de onhoudbare warmte in de zaal, op flinke wijze van hun taak. Onderstaand lied, dat door de wer kende leden netjes gezongen werd, bood men het publiek gedrukt te koop aan. Ook de verdiensten daarvan, kwamen ten voordeele der behoeftigen, In een oogwenk waren alle exem plaren verkocht, 't Lied luidde aldus De ramp van „de Adder." Vervolg- der Berichten. Het stoomschip Zilveren Kruis' gaat niet naar Indië, maar wordt buiten dienst gesteld. De majoor ingenieur H. T. Schalken is eervol ontheven van zijne functie als kommandant der genie in de 6e stelling te Helder, en in verband daarmede bestemd om op te treden als eerst aanwezend ingenieur te Amsterdam. Jl. Zondagavond poogde een marinier zich door diefstal van eenige gouden ringen meester te maken tot dit doel begaf de brave zoon van Mars zich naar de horlogewinkel van den heer Buhse. Niet zoodra waren hem eenige ringen ter keuze gepre senteerd of fluks ijlde hij de straat op. Niet lang mocht hij in het bezit van het gestolene blijven, want den heer B., met eenige politie-dienaren, begonnen de jacht met dit resultaat, dat de dief in de gegrepen werd. De rammonitor »De Haai" is Zaterdag nabij Arnhem in den Rijn vastgeraakt en eerst Zondagmiddag te vier uren met behulp van drie sleepbooten vlot gekomen. Het vaartuig blijft vermoedelijk te Arnhem. Het naburige Schagen was dezer dagen geheel en al in opschudding. Voor korten tijd verliet een maga zijnhouder van piano's aldaar, zijne zwangere echtgenoote en 6 kinderen, ten einde met een jeugdig meisje van 22 jaar naar het vrije Amerika te gaan. Slechts kort had men daar vertoefd, toen de terugreis weder werd aangenomenhet scheen er te warm" ts zijn. Voor een paar dagen te Schagen teruggekeerd, werd de jonge dame »in optocht" van het station naar hare ouders gebracht, natuurlijk met de meest mogelijke staatsie." De volgende avonden werd voor de woning door het volk een oorver- doovend concert (ketelmuziek) gege ven, hetwelk de politie niet bij machte was te verhinderen. Bevreesd voor verder tumult, verliet het meisje, hetwelk in hoogst zwangeren toestand verkeerde, Zondagnacht hare woning op man en vrouw beiden. Drie scho ten vielen. Twee troffen Bontekoe in de borst, en vermoedelijk zal hij aan de gevolgen der verwondingen be zwijken. Hij wordt in het binnen gasthuis verpleegd. De vrouw, Elisa- beth Catharina Bontekoo-Schiering, bekwam een schampschot aan de heup. Ze kon gisterenmorgen te voet naar het gasthuis gaan om naar haar man te vernemen; de kwetsuur is dus van. weinig belang. De dader, Rudolph Wetstein, van Emmerik, die zich ijlings verwijderde, maar door sluiswachters werd ge grepen, is in hechtenis. 't Spreekt van zelf dat omtrent dezen moord de meest overdrevene ge ruchten waren verspreid. De daad werd aan allerlei beweegredenen, o.a. ook aan poging tot diefstal, töe^ schreven, doch er schijnt geen andere grond te bestaan dan de oploopend- heid en de verhitte verbeelding van een kwajongen. Voor het huis stond natuurlijk den ig veel volk. Vreeslijk was de droeve mare, Die door Neerland's dreven klonk „De Adder" is naar zee gevaren, Maar helaas, de bodem zonk; Heel de manschap liet het leven, Allen, allen moesten sneven, Niemand zag de zijnen weêr Ak'lig zwalkten tal van lijken Langs de vaderlandsche kust, Vele dooden vond men weder En bracht hen naar 't oord der rust Plechtig zijn zij heengedragen Onder 't snikken, weenen, klagen Vnn bót rouwend vaderland. Maar de diepbedroefde weczen Vroegen moeder vruchteloos; Wanneer komt nu vader weder? Och, hij scheidde voor altoos Zoo, zoo snikt de zwaarbeproefde, Zoo, zoo zucht de diepbedroefde, De geliefde keert nooit weêr. Ouders weenden om hun zonen, Maagden om heur besten vrind Och, wat hebben zij die allen Liefgehad en teer bemind Zust'ren treuren om haar broeders En zij snikken met hun moeders Nooit keert de geliefde weêr Heel het land heeft meegeleden. Met de droeven meegeschreid Maar de diepgeslagen wonden Lenigt de liefdadigheid. Kan zij niet de smart genezen, Toch wil zij voor weeuw en weezen Alles doen, wat zij vermag. Kloeke mnnschap van „de Adder," Die zoo plots'ling moest vergaan, Gij hebt trouw en onverschrokken Tot het laatst uw plicht gedaan Gij deedt, wat U werd geboden Sluimer zacht, geliefde dooden, Sluimer zacht in 't stille graf! Neerland zal U nooit vergeten, Die bezweekt vol plichtbesef, Maar 't bidt, dat ons God beware En ons nooit zoo'n slag meer trcfiP. Allen, die de zee bevaren, Moog de Hemel steeds bewaren Voor een lot, als U eens trof. De tapperij, hoek korte Singel en Brouwersgracht te Amsterdam, genaamd »De blauwe druif," was Zondag nacht het tooneel van een bloedige daad. Een Duitscher, cadet, eerst ruim vijftien jaar oud, die er pas zijn in trek had genomen, werd door den tapper het verder verblijf in zijn huis ontzegd, hij was zelfs reeds de deur uitgezet. Bij het vertrek gaf de tapper, Jacobus Petrus IJsbrand Bontekoe, den jongeling een revolver terug, welke hg in bewaring had gehouden en die met zes schoten was geladen. Vertoornd over de bejegening van den tapper, wellicht beschonken, los te de overmoedige knaap zijn pistool Te Rotterdam heeft zich een jong persoon in het park door een pistoolschot van het leven beroofd. Het lijk is ter herkenning in het drenkelingenhuisje te Delfshaven ne- dergelegd. Het gelaat is glad en welgevormd, de neus gebogen, het hoofdhaar dun, krullend en bruin. De bovenkleeding bestaat uit kam- garen jas, fantaisiebroek, dito hoed en bottines. Het ondergoed draagt geen merkeen met bloed door weekte zakdoek, waarschijnlijk van een vrouw afkomstig, is geteekend C. S. 24op een anderen witten zakdoek met gekleurden rand zijn in potlood zes vrouwennamen ge schreven.. In een oude brieventasch bevonden zich bij eenige waardelooze papieren een paar Amsterdamsche adressen, o. a. aan H. O., Prinses- Sophiapark, met de woorden »Papa, je vous salue." Voorts eenige lom bardbriefjes en een kort geschrift, waarin de zelfmoordenaar verklaart, »vroolijk geleefd te hebben en ook vroolijk te willen sterven, doch ook berouw te gevoelen over het ver driet, dat hij zijn ouders en andere goede menschen aandeed." Op zijn hoed bevond zich een papier met de waarschuwing, dat de revolver nog eenige patronen bevatte verder stond er op Eenige en algemeene kennisgevingEen weinig humor mag er wel bij." Op het lijk werden voorts gevonden eenige sleutels, een glazen sigarenpijp, een portemonnaie met eenige centen, alsmede een revolverwisscher en een groote blikken doos, gevuld met pa tronen. Zaterdagnamiddag viel van de sleepboot »Ymuiden" te Ymuiden over boord de zoon van R. Quast, timmerman aldaar, doch werd door den machinist van de »Simson" da delijk gered. Een landbouwer, die zijn geld steeds zelf in bewaringjhield verborg dit onlangs in het hooi in zijn schuur. Toen hij enkele dagen geleden er iets bij wil de voegen, vond hij slechts eenig zil ver en goud geld; aan de munt- en bankbiljetten hadden de muizen zich te dat hij zijn onzedelijk gedrag voor de geheele gemeente zou belgden en om vergiffenis smeekenDe man nam deze voorwaarde aan, verscheen Zondag in de kerk, knielde voor het altaar, bekende zijn zonde en bad de gemeente om vergiffenis, die hein nu ook verleend werd. verdere boete vermaande de geestelijke hem nu, om ook voor den rechter zijn schuld te belijden, op den dag, dat het ongelukkige meisje zich daar te verantwoorden zou hebben we gens verduistering van haar kind. Beide schuldigen verschenen voor den rechter te Wells. De omstan digheden in aanmerking nemende, heeft de jury het meisje slechts schuldig verklaard aan het geheim houden der geboorte van haar kind, en haar tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Na afloop van die straf zal de man het meisje huwen. Evenals de Duitsche Keizer was ook keurvorst Johan George van Brandenburg overgrootvader. Op een dag had hij verscheidene zijner raadsleden bij zich, toen zijn zoon, diens zoon en de kinderen van dezen binnenkwamen om bij hun vader, groot- en overgrootvader te dineeren. De kleine prinsen waren erg luid ruchtig, vooral de latere keurvorst George Willem, die op zijn stok paard door de zalen huppelde. De overgrootvader zag dat een wijl lachend aan, toen stond hg def" op en zei met komischen ernst tot zijn zoonMijn lieve zoon Johan Frederick, zeg toch aan u zoon Jo han George, dat ik zijn zoon Geor ge Willem laat verzoeken om zich bedaard te houden. Een treurig ongeluk is Zondag avond te Amersfoort geschied. Een dame, de echtgenoote van den muziek onderwijzer S., schijnt den trein ver laten te hebben terwijl deze nog in beweging was. Zij viel of struikelde en geraakte bekneld tusschen het per ron en de treeplanken. Daardoor werd zij op treurige wijze verwond en inwendig gekneusd. In levens gevaarlijken toestand is zij op een draagbaar naar hare woning vervoerd. In de kerk van de gemeente East Clevedon waren de geloovigen dezer dagen getuigen van een merk waardig schouwspel. Een man on derwierp zich daar namelijk voor de gansche schare aan een hem door den geestelijke opgelegde kerkelijke boetedoening. De boetvaardige had een meisje verleid, en verder niet naar haar omgezien. Het berouw liet hem geen rust, en den geeste lijke om vergeving smeekende, legde deze hem als boetedoening op, Den 17n Augustus hopen wij de 45-jarige Echtvereeni ging te herdenken van onze waarde Ouders: CORNELIS DIENAAR, Gemeente-Bode en ANTJE KOOIJ. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 15 Augustus 1882. Algemeene kennisgeving. 1273-Jarige Echtvereeniging van A. VAN WILLIGEN en C. J. KRIES. Helder, 17 Augustus 1882. Hunne dankbare Kinderen. 12V2-Jarige Echtvereeniging van PETRUS JOHANNES JESTERHOUT en SOPHIA JULIA DE VRIES, j Hellevoetsluis, 17 Aug. 1882. j Algemeene kennisgeving. 18Va-Jarige Echtvereeniging van C. VAN 'T PADJE en T. M. VAN DER STOOP. Helder, 17 Augustus 1882. Namens eenige leden van het Kruis voor Krijgsverrich tingen" en Vrienden. 121/»-Jarige Echtvereeniging van ARIE VAN WILLIGEN CHRISTINA JOHANNA KRIES. Nieuwediep, 17 Aug. 1882. Uit naam van C. PRIEM, en Echtgenoote. t

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2