'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 995. Dinsdag 29 Augustus 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BareaoxSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Aug. 1882. Door de directie der Marine alhier is aanbesteed het maken van een droogkuis bij het Marinehospitaal. Laagste inschrijver was de heer A. Graaf, voor f 2900. Den 16en November a. s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de vice- admiraal R. L. De Haes, directeur en kommandant der marine alhier, zijn militaire loophaan aanving. Gaarne vestigen wij de aan dacht onzer lezers op achterstaande annonce, waarin het Bestuur van Flo- ralia de jaarlijksche Bloemententoon stelling aankondigt, te houden op 2 en 3 September a. s. De opening heeft plaats op Zaterdag en nu niet meer 's namiddags te één, maar te twee ure. 't Is te verwachten, dat nog meer personen dan vroeger van de gelegenheid om den eersten aan blik van die schoone Tentoonstelling te genieten, zullen profiteeren. De tentoonstelling zal worden op geluisterd door muziekuitvoeringen van 't stafmuziekkorps der Marine. Deze mededeeling zal zeker niet wei nig bijdragen om 't bezoek op de beide tentoonstellingsdagen te doen toenemen. Te Wieringen zal op 19 Sept. een tentoonstelling van vee en land- bouwvoortbrengselen gehouden wor den. 't Yee zal te bezien zijn van 's morgens 10 tot 's namiddags 5 uur en de andere artikelen tot den vol genden dag. De prijzen zullen bestaan uit geld en getuigschriften. Verder wordt ons gemeld, dat men ditmaal de fij ue boomvruchten op de tentoonstelling zal missen, daar de boomgaarden dit jaar nagenoeg niets hebben opgeleverd. De schapen zijn voor goede prijzen verkocht, maar de wol heeft men totnogtoe opge houden, hoewel er f 0,877» voor Kgr. is gebodende verkoopers vra gen algemeen f 1, Uit Scharwoude schrijft men van 24 Augustus Bg het hevige onweder dat dezen morgen in deze streken woedde, is de dienstbode van Van Diepen, bezig zijnde om hot vee op te halen, door den bliksem doodelijk getroffen. Ook een paard werd gedood. Te IJmuiden kwam Vrijdag ochtend binnen de bomschuit »Geer- truida Jokanna," schipper J. Guit, hebbende aan boord de equipage, be staande uit den kapitein en zes man van het op twintig mijlen uit den wal gezonken Engelsche brikschip 2>Ellen," geladen met steenkolen, van Wkirby naar Rouaan. De equipage is onmiddellijk per Engelsche stoom boot »Arno" naar Sunderland ver trokken. Woensdag 11. had te Loenen a/d. Vecht een vreemd natuurverschijnsel plaats. Een ooggetuige verhaalt, dat hij 's avonds, omstreeks 9 uur, na een onweder, buiten een meer dan gewone drukte boorde. Naar de oorzaak daarvan willende vernemen, zag hij dat de straat bedekt was met flikke rende vlammetjes, terwijl de lucht bezwangerd was met phosphorreuk. Ook op een gedeelte van de Vecht nam men hetzelfde waar. Dit verschijnsel duurde tot omstreeks middernacht. Vele personen waren zoodanig door vrees bevangen, dat zij zich niet naar bed durfden begeven. Bij het verlaten der legerplaats bij Millingen is een cantinière van een stuk geschut gesprongen. Het rad ging haar over het been, waar door het gebroken is. Zg is in de ambulance opgenomen en verpleegd. Aan de tafel der officieren is ongeveer f 80 voor het ongelukkige gezin ge collecteerd. Het is zeker niet ondienstig te waarschuwen voor het uiterst vergif tige pretonne. Het is een zeegroene, prachtige, gebloemde, tamelijk dikke stof, die meest gebruikt wordt voor bed- en ledikantgordijnen. Te Deven ter zijn er zeer velen ongesteld door geworden en aan twee kinderen hebben de mooie goedkoope gordijnen den dood gekost. De patiënten verliezen den eetlust, hebben een opgezet ge voel in den maag en worden hoe langer hoe zwakker. Alle vliegen vallen dood neer, zoodra ze in een kamer komen met cretonne bedgor dijnen. De heer Brouwer, leeraar in de scheikunde aan de H. B. school te Deventer, heeft onderscheidene stalen dezer stof onderzocht en be vonden, dat alle zeer veel arsenicum (rattenkruid) bevatten. Het is te voorzien, dan ze den landlieden spoe dig voor spotprijzen te koop aange boden zal worden, want alle winke liers en behangers ontdoen er zich Om een desbetreffende vraag van Gedeputeerde Staten van Limburg heeft de Minister van waterstaat antwoord, dat hij denkt tegen April i. k. den postpakettendienst op alle postkantoren in te voeren. Volgens bericht van een de Schelde afgekomen schip, is nabij Bath aan boord van het Engelsche stoomschip »Verona," kapitein Gor- don, een stoomketel gesprongen. Onder meer persoonlijke ongelukken is een machinist gedood. Het schip werd teruggesleept naar Antwerpen. Als een bijzonderheid kan wor den meegedeeld, dat in het dorp Koot wijk, gemeente Barneveld, door geen enkel ingezetene vergunning is aan gevraagd tot den verkoop van ster ken drank in het kleinde veldwachter aldaar schonk zonder vergunning, maar zal daarvoor ook een boete van f200 moeten betalen of 14 dagen gevangenisstraf onder gaan. In Zeeland heerscht sedert eeni- ge dagen op enkele plaatsen, met name Stavenisse en St. Maartensdijk, in hevigen graad de ziekte onder de varkens. Bij Toulon is de vorige week een merkwaardig vaartuig vergaan, nl. het oude Fransche vlagschip »Muiron," waarop Napoleon Bona parte van zijn expeditie in Egypte terugkeerde in het laatst der vorige eeuw. Het schip, dat sedert eenige jaren voor den politiedienst in de haven werd gebruikt, was een paar te voren door den bliksem getroffen en daardoor waarschijnlijk onklaar geraakt. Het zonk onver wachts, en zoo snel, dat de mannen, die aan boord waren, zich ternau wernood konden redden. Merkwaardig is het, dat een schip, waaraan zulke herinneringen verbon den waren, juist verging op den dag, dat Engeland zich met zooveel kracht vasten voet verschafte in Egypte. In Konstantinopel is onder de voorstelling, waarbij een groot aan tal personen tegenwoordig waren, g het dak ingestort van Hame dié theatre. Meer dan driehonderd personen verdwenen geheel onder de puinhoopen. Dadelijk werd met de redding aangevangen en men slaagde er weldra in tachtig deels zwaar en deels licht gekwetste personen, voor het meerendeel kinderen, te redden. Of en hoeveel dooden er nog onder de puinhoopen gevonden zullen wor- valt nog niet te melden. Ijverig wordt met redden voortgegaan. De kroning van den Russischen keizer heeft al wat kosten veroorzaakt en nu is het nog niet bepaald, op welk tijdstip die plegtigheid zal plaats hebben. De talrijke toebereidselen die, nu bijna gereed, telkens weer worden weggenomen, hebben de Rus sische regeering duizenden roebels gekost. Tot overmaat van ramp zijn nn weder de acht prachtige paarden die bij de kroning van den czaar het rijtuig moesten trekken en voor een aanzienlijk bedrag in Berlijn wer den aangekocht, gestorven. Men ver moedt dat zij door de nihilisten zijn vergiftigd. Het zal nu wel eenigen tijd duren voor men weer zulk een prachtig achtspan bij elkander heeft. Op IJsland wordt de hongers nood steeds dreigender. En wat die ramp voor het arme eiland beteekent, werd in een dezer dagen gehoudei vergadering der commissie van onder stand, die zich te Londen gevormd heeft, nogmaals herinnerd. De bewoners hebben geen geld om voedsel te koopen, en er is nergens voedsel te krijgen. Daarbij zijn zij verzwakt door een mazelen-epidemie en is hun vee ziekelijk. Als zij niet door rijker landen geholpen worden moeten zg van gebrek sterven. Zg hebben niet alleen geld, maar voor namelijk voedsel noodig, voor hen en hun vee. Als men helpen wil, moet het spoe dig geschieden, voor half October, omdat dan de wegen onbegaanbaar worden. Er is in Engeland nog slechts een som van 146 ten behoeve van de IJslanders bijeengebracht, terwijl men minstens 5000 (f 60,000) noodig heeft. De commissie hoopt echter door krachtige pogingen weldra het noodige bijeen te krijgen. Voor giften in levensmiddelen en voor aan te koopen voorraad heeft de Lord Mayor een pakhuis te harer beschikking gesteld. Kopenhagen 23 Augustus Een flesch is te Branko, in Hor- sensfjord aangedreven, waarin zich een briefje bevond waarop het vol gende geschreven was »Aan boord van de brik »Anna, 3 Aug. 1882. Zwaar stormweder. Het schip is zeer lek. Wij kunnen de pompen niet meer gaande houden. Ik zal u wellicht nimmer wederzien, mijn Else. Ik schrijf u hierbij mijne yroete, die vinder dezes u zal over brengen. Gij zult daaruit zien dat ik tot het laatste aan u gedacht heb. Uwe tot in den dood getrouwe Jens Madsen, stuurman van de Anna, te- huisbehoorende te Geve, bij Veile." De brief was geadresseerd aan mej. Else Marie Mortensen, te Krybily bij Veile. Thomas Fenton, de tweede stuur man van de »Eira," is te Aberdeen in het ziekenhuis gestorven hij had op reis kanker in de lip gekregen. Een hevige brand heeffc Vrijdag bg Antwerpen gewoed in den Fer- dinandspolder, een even buiten de stad gelegen uitgestrekte weide, waar een groot aantal hout-, guano- en petroleum-magazgnen staan. In een midden tusschen de houtmagazijnen gelegen herberg brak de brand uit, 's morgens omstreeks half vijf, en ondanks spoedige hulp breidde hij zich, door een sterken wind aange wakkerd, met groote snelheid uit naar alle kanten. Het eene houtmagazijn na het andere vatte vlam, en weldra was over een uitgestrektheid van 2 hectaren alles als in een vlammenzee bedolven. Het was een grootsch, maar verschrikkelijk schouwspel. De stoom- en handspuitgasten deden hun best, maar boe aanzienlijk de watermassa's ook waren, zg konden de vlammen, die telkens weder nieuw voedsel vonden, niet verminderen. Het eenige wat men doen kon was, te trachten den brand zooveel moge lijk te beperken, en vooral te voor komen dat ook de petroleummaga- zijnen aangetast werden, in welk ge val de gebeele Ferdinandspolder weldra in vlammen zou zijn opgegaan. Door de krachtige hulp van de manschappen der genie en de linie- troepen, die zich beijverden, door het omverhalen van magazijnen aan de bedreigde zijden, de vlammen te stuiten, alsmede door het draaien van den wind, mocht men er in slagen het gevaar van de petroleum- magazgnen af te wenden. Omstreeks 2 uren in den middag was men den brand nagenoeg meester. Menschenlevens zijn niet te betreu ren. De bewoners van 2 verbrande herbergenwaaronder een kraamvrouw werden allen in tijds gered. Maar de stoffelijke schade is ontzaglijk groot, Het grootste gedeelte van de hout magazijnen, o. a. die van de firma's Verspreeuwen, Verwoert van Genech- ten en Tiévé en Goemaes, welke laatste alleen 6000 vierk. meters besloegen, is in de asch gelegd. De guanomagazijnen zijn grootendeels gespaard, hetgeen aan de onbrand baarheid van de guano te danken is. Het juiste bedrag der schade is nog niet te bepalen. Alles was ver zekerd bij Belgische en buitenlandsche maatschappijen. De brandweer en de troepen werden per telephoon van den brand verwittigd, en het is daar aan te danken, dat zij zoo spoedig op het terein aanwezig waren. Volgens nadere berichten wordt de schade op 2 a 3 millioen geschat. Een aanzienlijk gedeelte daarvan was ter Amsterdamsche beurze verzekerd, Bg de Spaanscbe stad Bilbao is een brug, die hersteld werd, inge stort. Achttien werklieden werden onder het puin bedolven en konden eerst na langdurige en moeitevolle pogingen weer te voorschijn gebracht worden. Geen der ongelukkigen was toen meer in leven. Veertien mannen, die te Boston onopgemerkt aan boord van bet stoom schip Kansas" geslopen waren, om kosteloos de reis naar Engeland te kunnen doen, stonden dezer dagen voor de politierechtbank te Birken- head terecht. Sommige van de man nen waren in het bezit van een wei nig geld, maar allen verklaarden, dat zij tot de hun ten laste gelegde daad besloten, omdat zg den overtocht in de verste verte niet konden bekosti gen en naar hun vaderland terug wilden, daar zij in Amerika niet in hun onderhoud konden voorzien en hunne groote verwachtingen teleur gesteld zagen. Een der beschuldigden verhaalde, dat hij tien maanden in Amerika vertoefd had, en niet genoeg werk kon krijgen voor zgn levens onderhoud. Hg had met groote moeite f30 bijeen weten te brengen en bood die den klerk van de Stoom vaartmaatschappij te Boston aan voor den overtocht, maar deze wilde hem niet toelaten dan tegen den bepaalden prijs. Hij had bericht ontvangen, dat zijn vrouw en kinderen in Schot land gebrek leden, en besloot nu in zgn wanhoop zich aan boord van de Kansas te verschuilen. De rechtbank betuigde haar deernis met de ongelukkigen, maar veroor deelde hen, daar de gezagvoerder van de stoomboot, in het belang der Maaat- ichappg, op straffen aandrong, ieder tot een gevangenisstraf van 10 dagen, met uitzondering van één hunner, die bewijzen kon, op de stoomboot werkzaam te zijn geweest als oppas ser van het vee. Het geval kan wel als waarschuwing strekken voor landverhuizers, om niet onberaden naar Amerika te gaan. De Schotsche haringvisscherij levert dit jaar, naar men uit Londen bericht, meer op dan in langen tijd het geval was. De kusten wemelen letterlijk van haringen, en de visschers kunnen ternauwernood genoeg zout krijgen voor het inzouten. Verleden week werden alleen te Kirkwall door 200 visschersbooten 20,000 crans haring aangevoerd. Een cran wordt op 10,000 stuks gerekend; dat zijn dus 200,000,000 haringen. Uit andere plaatsen komen dergelijke berichten. Ook aan de Iersche kust hebben zich ontzaglijke menigten haringen vertoond, maar men heeft daar geen netten om ze te vangen en geen zout voor het inzouten. De Oostenrijksche bladen maken melding van een ontzettende straf zaak, die eerlang voor het Gerechts hof te Gross-Bec8kerk in behandeling zal komen, en waarbij ongeveer 100 beschuldigden zullen zijn. Het betreft een aantal vergiftigingen, die op aanstoken van een giftmengster en hare handlangsters gepleegd werden. Deze vrouw, TheklaPopor genaamd, die te Melencze woonde, had uit ver schillende stoffen een vergift samen gesteld, dat herhaaldelijk gebruikt,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1